dagblad voor alkmaar en omstreken. Hevige gevechten tusschen communisten en regeeringsgetrouwen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door Set geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VER 1'ENT IEN Van 15 regels 1 25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat Groote letters naar nlaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek* en Handelsdmk* kerij v h. HéRMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. No. 59 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 10 Maart 1939 Krachtig optreden tegen de muiters te Madrid. Verwarde toestand in de stad. De aigemeene toestand. De blokkade der Spaansche kusten. Britsche begrooting voor de luchtmacht ingediend. 1750 vliegtuigen van de eerste linie tegen April gereed. ALKMAARSCHE COURANT Op het oogenhlik is het met geen mo gelijkheid te zeggen, hoe de juiste toe stand in Madrid en omgeving is. Union Radio deelde gisteravond laat mede, dat het vèrzet in de Spaansche hoofdstad nog steeds voortduurde en dat de defen sieraad, die „vanaf het eerste oogen hlik getracht heeft den opstand met humane middelen te onderdrukken" ge noodzaakt is geworden, strengere maat regelen te nemen. Die raad verwachtte gisteravond nog, dat Madrid binnen enkele uren weer zijn normaal aanzien zou krijgen. Dat laatste is een vrome wensch gebleven, want na een korte pauze heeft zoo meldde Havas vannacht om half twee het kanon weer gesproken. Er ontstond een hevig ge vecht in het centrum der stad en beide par tijen bleken te beschikken over kanonnen, mitrailleurs en handgranaten. Het gevecht duurde weliswaar niet lang, maar ontplof fingen, welke men in de verte hoorde, wezen er op, dat in de buitenwijken nog steeds tegen communistische haarden van verzet moest worden gestreden. De gevechten van gisteren. Laten wij thans zien, wat er gisteren in den loop van den dag gebeurd is in en om Madrid. -Gisterochtend is het tot nieuwe gevechten tusschen de communistische opstandelingen en de troepen van Miaja gekomen. Op ver scheidene punten werd kanongebulder ge hoord. Er werd geschoten van daken en uit vensters, zoodat de bevolking thuis bleef. Infanterieversterkingen waren op weg naar Madrid om de communisten te bestrijden en alle uitgangen der stad waren door troepen afgezet. Te half twee verspreidden zich ster ke troepenafdeelingen door de straten om de door communistische groepen bezette plaatsen te bevrijden. Het tramverkeer lag geheel stil. Om half drie heeft de nationale ver- dedigingsraad aangekondigd, dat de middelen tot onderdrukking van de communistische beweging in werking werden gesteld. Het leger, dat naar Madrid ontboden is, is het corps, dat in normale omstandigheden in de Levant- zone ligt en gebruikt wordt op de fron ten, wanneer de omstandigheden dit noodig maken. Het werd snel naar de hoofdstad gebracht en viel de muiters, die zich gevestigd hadden op plaatsen, die den weg ValenciaMadrid beheer- schen, op 10 K.M. van Madrid, in den rug aan. De oproerlingen waren er in geslaagd het verkeer op den weg te be lemmeren, zoodat het moest worden omgeleid. De eerste resultaten, die ver kregen werden door de aankomst der versterkingen, waren, dat belangrijke groepen soldaten zich overgaven. Deze soldaten hadden op 10 K.M. van Madrid het dorp Barrajas bezet, evenals po sities vóór Canillejas, waar de controle be staat op den toegang tot Madrid voor reizi gers en koopwaren. Een tweede actie wei gevoerd in de voorstad Chamartin, in e noorden van Madrid, waar het communis i- sche revolutionnaire comité gijzelaars ia opgesloten, o.m. verscheidene repubiikein- sche Spaansche journalisten. Om half ne gistermiddag heerschte rust in het een ïum der stad. Communisten deserteerden. Later werd gemeld, dat een legercorps naar Canillejas optrok. De desertie onder communistische troepen werd steeds belang rijker. De soldaten, die zich overgaven ver den onmiddellijk naar plaatsen achter e front gebracht. Het is thans bekend, dat de communisti sche troepen van El Pardo vertrokken z«n op 25 K.M. ten noordwesten van Madrid. Zij konden oprukken tot de uiterste buiten wijken zonder tegenstand te ontmoeten va den kant der trouwgebleven troepen, <- geen conflict wilden doen ontstaan. Gisteren liepen nog communistische roe pen in Madrid, doch deze strijdkrachten zijn thans afgesneden van de kern der troepen, die gekampeerd liggen in de omgeving v ai Alamada de Oaupa. Volgens te Parijs ontvangen berichten waren gistermorgen om acht uur het ge schut en de mitrailleurs begonnen te vuren in de omgeving van het plein Gibelles en het onafhankelijkheidsplein bij de Fransche ambassade. Om twaalf uur duurde de strijd nog voort in deze buurten. Volgens weer latere berichten bezetten de communisten vrij belangrijke stellingen in het centru,m. Later werd gemeld, dat het hoofd kwartier der communisten gevallen was en dat 1400 opstandelingen waren ge vangen genomen. De radio te Madrid heeft medegedeeld, dat de socialistische va.kvereenigingen van Valencia, die tevoren in handen waren van de communistische oproerlingen, thans in handen zijn van haar eigen socialistische leiders, die den verdedigingsraad steunen. De kruiser Devonshire, dien de Britsche regeering heeft uitgezonden ter bescher ming en, zoo noodig, ter evacuatie van Brit sche onderdanen, heeft twee uur gelegen in de haven van Gandia en is daarna weer ver trokken. Miguel Primo de Rivera heeft zich ingescheept aan boord van den kruiser. Journalist gearresteerd. Gistermorgen, voordat het verdedigings comité een actie tegen de opstandelingen had ontketend, is een der speciale correspon denten van Havas gearresteerd door een groep communistische soldaten, toen hij door de oostelijke wijken van Madrid liep. Hij werd voor het revolutionnaire comité geleid en twee uur lang vastgehouden. Tenslotte werd hij op vrije voeten gesteld. Talrijke mannen waren gevangen gezet, o.m.. scflda- ten der guardia de asalto, die den commu nisten bij verrassing in handen waren ge vallen. Gefusileerd. Volgens een draadloos bericht uit Madrid, dat te Burgos is opgevangen, zijn te Valencia 19 communistische legerleiders gefusilleerd. De gevluchte oorlogsbodems. Majoor Pona is te Oran aangekomen uit Melilla teneinde te spreken over het over geven van de oorlogsbodems welke een toe vlucht hebben gezocht te Oran en Bizerta, aan Franco. golf van bis kaie:_ U. GIJOX FRANKRIJK iBRALTA*t*-r INCRS CL-Kcam NAAR HET EINDE VAN DEN BURGEROORLOG IN SPANJE Dit kaartje geeft een goed beeld van het grondgebied dat nog in handen der repu blikeinen is. De zwarte pijltjes geven de mogelijke aanvalsrichtingen weer, die de Franco troepen beoogen bij het ophanden zijnde offensief en welke voornamelijk gericht zijn op de twee verbindingswegen van Madrid Valencia. In de voornaamste steden n.L Albacete, Ciud-Real, Murcia, Alicante, Lorca, Carta- gena en Almeria is het zeer onrustig door de herhaaldelijk onderlinge opstanden. De witte pijlen geven de richting aan naar de Fransche oorlogshavens waar de republikeinsche vloot zich heeft laten in terneeren; te Sête na den val van Barce- lona, te Bers-El-Kebir na den val van het ministerie Negrin. De woordvoerder van Franco heeft Woensdagavond voor de radio verklaard, dat deze schepen, overeenkomstig de internatio nale wet, aan Franco gegeven zullen worden. Uit Palma. wordt gemeld, dat de republi keinsche duikboot 'C 2 gisternacht daar is aangekomen en zich asm de rechtscbe autori teiten heeft overgegeven. Britsche oorlogsschepen te Gibraltar. De Britsche oorlogsschepen Shropshire, Ivanhoe, Ilex en Imogen, die aan de gecom bineerde manoeuvres van de Atlantische vloot deelnamen, zijn gistermiddag onver wacht te Gibraltar binnengeloopen. Er werd noch aan de officieren, noch aan de bemanning, vergunning gegeven te passa gieren. De oorlogsbodems zullen waarschijn lijk vannacht zee kiezen om naar het oosten koers te zetten. De bestemming is echter niet bekend. De marine-autoriteiten te Gi braltar weigeren zich hieromtrent uit te laten. Welingelichte kringen meenen even wel te weten, dat de aanwezigheid dezer oorlogsschepen verband houdt met de door Franco afgekondigde blokkade. Vier man bij scheepsbotsing verdronken. - Gisteravond is op de Humber wederom een ongeluk gebeurd. Nabij Huil is een treiler van de admiraliteit na een botsing met een visscherstreilsr binnen twee minuten gezon ken. Vier man van-de marinereserve worden vermist. De overige twaalf opvarenden kon den gered worden. Samenzwering ontdekt. - De gewezen premier van Irak, Hikmat Soleiman en offi cieren van het leger van Irak zijn gearres teerd wegens samenzwering tegen den staat. Bij koninklijk decreet zullen zij voor den krijgsraad worden gedaagd. Plegers van bomaanslagen voor den rechter. - Gisteren hebben te Londen 22 mannen en een meisje terechtgestaan onder verdenking van misdrijf tegen de wet op de ontplofbare middelen. Tegen 18 dezer be klaagden, die na de reeks van bomaansla gen gearresteerd waren, was een aanklacht wegenssamenzwering tot het veroorzaken van ontploffingen ingediend. Een der getuigen, de directeur van de electrische centrale te Brimsdown, verklaar de, dat door een ontploffing in de centrale een schade van ongeveer 1000 Pond Sterling was aangericht. Zooals wij gisteren schreven, is de geheele Middellandsche Zeekust tusschen Sagunto en Adra gesloten verklaard voor de scheep vaart in de Spaansche territoriale wateren. Naar aanleiding hiervan heeft lord Halifax gisteren in het Engelsche Hoogerhuis de waarschuwing uitgesproken, dat Britsche oorlogsschepen instructies hebben gekregen, om Britsche schepen buiten de Spaansche territoriale wateren te beschermen en zelfs vergeldingsmaatergelen te nemen binnen de territoriale Spaansche wateren tegen iederen onderzeeschen aanval. Lord Halifax sprak deze waarschuwing uit tijdens de debatten over Spanje en zeide verder over dit onderwerp: „Volgens den eenigen tekst, die op het oogenblik ter be schikking staat, ben ik er van op de hoogte gesteld, dat de verbodsaankondiging gericht is tegen het binnenvaren van Spaansche havens tusschen zekere punten aan de Spaansche kust of tot het naderen dier havens binnen drie mijl. In den tekst der nota, waarvan de regeering alle Britsche schepen in kennis heeft gebracht, wordt geen aanduiding gegeven van eenigerlei actie tegen schepen buiten de territoriale wateren en de regeering veronderstelt, dat een der gelijke actie niet wordt overwogen. Ik wil het duidelijk maken, dat, wanneer een actie buiten de territoriale wateren wordt onder nomen, de Britsche regeering verplicht zou zfjn tegenstand te bieden tegen zoo'n actie op dezelfde wijze als zij dat in het verleden gedaan heeft. Ik moet het ook volkomen duidelijk maken, dat de regeering het als een zeer ernstige aangelegenheid zou be schouwen, wanneer een Britsch koopvaardij schip tot zinken werd gebracht, zelfs bin nen de territoriale wateren, in het bijzonder, wanneer geen behoorlijke waarschuwing is gegeven en behoorlijke stappen zijn onder nomen voor de veiligheid der bemanning. Er zijn instructies gegeven aan de Britsche oorlogsschepen om alle noodige bescherming te geven aan schepen, die het voorwerp zouden kunnen worden van zulke aanvallen en zelfs vergeldingsmaatregelen te nemen binnen de territoriale wateren tegen iederen onderzeeër, die overgaat tot een zoo onver dedigbaar optreden. In Duitschland en Italië heeft men offi cieuze commentaren geleverd op de aankon digingen van Hore Belisha. Zoo meldt het D. N. B. o.a.: „In politieke kringen merkt men op, dat minder belang gehecht wordt aan de door minister Hore Belisha aangekondigde wapeningsfeiten dan aan de mentaliteit, die uit de rede schijnt te spreken. Volgens de hier heerschende opvatting valt het niet te miskennen, dat de agressiviteit, welke president Roosevelt sedert eenigen tijd tegenover de autoritaire staten ontwikkelt, tot op zekere hoogte haar weerslag heeft op de staten, die plegen te verklaren, dat zij, ondanks het verschil in regime, met de auto ritaire staten in vriendschap willen samen werken. Volgens de bekende Duitsche opvatting is het het goede recht van iederen staat, dat hij zich de wapening verschaft, die hij noodig acht voor de bescherming zijner rechtmatige belangen. Daarom achten velen het verwon derlijk, dat van Britsche zijde voorberei dingen voor de verscheping van 19 divisies naar Frankrijk aangekondigd worden, ter wijl er geen agressieve Duitsche bedoelingen tegenover Frankrijk bestaan, noch iets be kend is van aanvalsplannen van Frankrijk tegenover Duitschland. In ieder gevaL zoo voegt men daaraan toe, zullen degenen, die zouden denken, dat dergelijke mededeelin- gen in Duitschland eenigen indruk zouden maken, zich vergissen met het oog op de militaire bescherming in het Westen van Duitschland. „Men is verder hier van meening, dat de ontwikkeling van een gezonden en vreed- zamen Europeeschen toestand ernstig be lemmerd zou worden, wanneer de demo cratische mogendheden er door haar wape ning toe verleid zouden worden haar bij dragen tot den vrede te weigeren door zich te onthouden van ieder begrip voor de ge rechtvaardigde aanspraken en de vitale rechten der autoritair geregeerde volken". Naar aanleiding van de verklaring van Hore Belisha, dat het Britsche veldleger, dat voor een eventueelen oorlog in Europa geoefend en uitgerust is, uit 19 divisies, 2 cavalerie-brigades en een aantal niet in brigades ingedeelde eenheden bestaat, heeft een militaire deskundige te Rome, naar Reuter meldt, verklaard, dat de spil Rome- Berlijn om te beginnen ongeveer 200 divisies in het veld zou kunnen brengen. Deze zelfde deskundige raamde, dat En geland ongeveer 300.000 man in het veld zou brengen, vergeleken met de 10 millioen man, die Italië voor ongeveer 50 divisies beschik baar heeft. Na er op gewezen te hebben, dat Roose velt en zijn aanhangers met al hun krachten er aan werken de Vereenigde Staten tot een bondgenootschap met Parijs en Londen te brengen, betoogt de Giornale d'Italia dat Italië, Duitschland, Japan en hun vrienden zich geenszins zullen laten ontmoedigen door de reusachtige bewapeningen der de mocratieën bij de verwezenlijking van hun wettige aanspraken. Er moet echter eens te meer de aandacht op worden gevestigd, dat de bewapeningen van Frankrijk, Groot- Brittannië en de Vereenigde Staten voortaan openlijk een offensief en uitdagend karakter aannemen. Naarmate de bewapeningen zich ontwikkelen, nemen Parus en Londen een toon en een houding aan, welke leiden tot intimidatie en misbruik van kracht. Minister Kingsley Wood heeft giste ren in het Lagerhuis de begrooting voor de luchtmacht ingediend, die in totaal een cijfer van 205 millioen pond be loopt. In de toelichting zeide de minis ter, dat het de hoogste begrooting was in de 21 jaren dat het departement nu afzonderlijk bestaat. Niet alleen waren de 1750 vliegtuigen, van de eerste linie, die op 1 April gereed meosten zijn reeds nu afgeleverd en zouden in den loop van volgend jaar de 3750 machines ge reed zijn, die eerst twee jaar later klaar hadden moeten zijn, maar spr. hoopte ook dat de 4000 pet. bespoedi ging van de productie, die hij voor Mei 1940 beloofd had, reeds einde van dit jaar bereikt zouden zijn. Met de ver snelde aflevering der troote bombarde mentsvliegtuigen, die de beste ter we reld waren, zou het hooge cijfer der dagelij ksche uitgaven voor de lucht macht nog stijgen. De hooge uitgaven waren in hoofdzaak veroorzaakt geworden door het groote aan tal moderne vliegtuigen, dat thans bij de eskaders komt, de kosten voor het voorzien in aanvullende productiecapaciteit en den bouw van nieuwe bases. De minister her innerde er aan, dat de luchtvaartbegrooting van 1924 18 millioen bedroeg. De stijging van dit jaar met 74 millioen staat gelijk met het totaal der defensiebegrooting van 1913. 93 millioen worden uitgetrokken voor vlieg tuigen en ballons. Er worden 35 compag nieën gevormd van den territorialen hulp dienst voor vrouwen. Het maximum aantal van het personeel wordt verhoogd tot 102.900. Met vliegtuig rompen en vliegtuigmotoren worden groo- tere vorderingen gemaakt dan verwacht werd. Verleden jaar werd begonnen met de werkzaamheden aan 37 nieuwe bases en 20 bases zullen dit jaar noodig zijn. Bevredigende recruteering. Men heeft uitstekend gevolg gegeven aan den oproep van Juni voor 31.600 vlie gers, waarnemers en ander personeeL Dit aantal is reeds overschreden. Er zul len dit jaar nog 20.000 man noodig zijn. Wij hebben, aldus de minister, meer luchtwaar- nemers en telegrafisten noodig. De recrutee- ring voor de vrijwillige reserve vordert be vredigend, ruim 2500 personen worden op geleid tot piloot, terwijl een civiele lucht macht, die in tijd van nood in staat zal zijn bij de luchtmacht te dienen of op andere manieren bij de luchtvaart 1400 geoefende piloten telt, terwijl nog 3800 personen een vliegopleiding krijgen. De ontwikkeling van groote bommenwer pers met een langeren actieradius maakt het noodig te voorzien in luchtwaarnemerg en schutters van hpogen standaard. Met den groei van de luchtmacht en de ontwikkeling van snelle, machtige machines is het onmogelijk ongelukken uit te schake len. Het aantal ongelukken was zonder twij fel groot geweest, maar in verhouding tot het aantal vlieguren en afgelegde mijlen was het geringer, dan het gemiddelde der laatste jaren. Nochtans had spr. besloten een commissie medische deskundigen in het leven te roepen die een nog strenger keu ring van candidaten zou doorzetten. Het aantal eerste linietoestellen in het moederland zal tegen 1 April verhoogd zijn tot 1750, terwijl de overzeesche sterkte verhoogd zal worden tot 500 eerste-linietoestellen. Kingsley Wood vervolgde zijn uiteenzettingen aldus: onze luchtmacht is even geweldig als iedere andere ter wereld. Wij zijn bezig met den bouw van een evenwichtige luchtmacht. Wij hebben ons niet veria- ten op het traditioneele vertrouwen in het tegenoffensief als essentiëel element in de luchtstrategie. Een machtige aan- valskracht is niet alleen een sterk af schrikwekkend middel voor aanvallen, maar een vitaal onderdeel van ieder ge zond defensie-systeem. Tot dusverre is er een neiging geweest om te veel nadruk te leggen op het argu ment, dat de bommenwerper er altijd door heen zal komen. De recente ontwikkelingen hebben de kracht van het offensief vermin derd en de kracht van het luchtdefensief verhoogd. De versnelling der productie was mogelijk geworden door de vorming van drie of vier fabrieken tot een groep, die hetzelfde type machines maakte en de fa brieken hadden daarin de meest mogelijke medewerking aan de regeering verschaft. Spr. kon meedeeler dat de ballonversper ring voor Londen gereed was en voor an dere groote steden r0g in dit financieele jaar gereed zou komen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1