uumdand BU pAjMIJNHARDTJES" Cycloïde rijwiel, 70% minder Wrijving Gemeenteontvanger ver duistert f 100.000. Secretaris eveneens aange houden. Felle brand in vergader lokaal. Bevolkingsstatistiek over 1939. Het Zuiden: geboorte- en sterfte cijfers hooger. Mijndirecties niet tot loons- verhooging. w V TWEEDE BLAD. 2. Let op den hartvorm. 1 2 stuks 50 ct. 2 st. 10 ct. Te Doornspijk (Veluwe) is gisteren aangehouden en gevankelijk naar de marechaussee-kazerne te Wezep over gebracht de 60-jarige gemeenteont vanger van Doornspijk, de heer R. P. Hij werd ervan verdacht de gemeente voor een bedrag van meer dan 100.000 gulden te hebben benadeeld. Gisteravond heeft de heer P. bekend zich aan onregelmatigheden en valsch- heid in geschrifte te hebben schuldig gemaakt. De burgemeester, de heer U. de Vries, constateerde eenigen tijd geleden, dat er met de boekhouding der gemeente iets niet in den haak was. Op zijn verzoek stelde de provinciale griffie te Arnhem een onder zoek in en daarbij werd een verschil van ongeveer 50.000 gulden in de boeken van den ontvagner geconstateerd. De boeken van den ontvanger werden voordien im mer gecontroleerd door een raadscommis sie, doch deze heeft nooit eenige onregel matigheid kunnen ontdekken. Na vaststelling van het eerste deficit volgde onmiddellijk een uitgebreid on derzoek door den accountantsdienst van de vereeniging voor Nederlandsche gemeenten en daarbij is ook aan het licht gekomen, dat er een tekort was van meer dan 100.000 gulden. Waar dit geld gebleven is, weet men niet. De heer P. was ook kassier van de Boe enleenbank te Doornspijk, doch de finan ciën van deze instelling en dit is wel merkwaardig, werden door hem steeds bijzonder zorgvuldig beheerd. Dat het groóte tekort niet eerder is ont dekt, is een volkomen raadsel, doch te Doornspijk wordt het toegeschreven aan gebrek aan controle voor de komst van den tegenwoordigen burgemeester, hetgeen ook fouten in de administratie van de steun- verleening tengevolge had, waardoor eeni gen tijd geleden een der wethouders ge dwongen werd af te treden. De ontvanger, die een welgesteld land bouwer is, ontkende aanvankelijk ten stel ligste zich iets van de gemeentelijke gelden te hebben toegeëigend. Later heeft hij ech ter bekend. Hij is voorloopig geschorst. Secretaris gearresteerd. In verband met de aan het licht gekomen knoeierijen van den gemeente-Ontvanger is gisteravond verdacht van medeplichtigheid, de gemeente-secretaris van Doornspijk, de heer R. de V. aangehouden, die voor P. de administratie voerde. Hij is eveneens naar de marechausseekazerne te Wezep overge bracht. Het is niet uitgesloten, dat in de komen de dagen nog meer arrestaties zullen volgen. Gisteravond omstreeks acht uur begaf 'n bestuurslid van de plaatselijke afdeeling der S. D. A. P. te Medemblik zich naar het vergaderlokaal van de afdeeling aan de Oosterhaven, waar een bijeenkomst zou worden gehouden. Toen hij het lokaal bin nenging, zag hij, dat hier brand was uitge broken. Terstond waarschuwde hij de op de eerste en tweede verdieping wonende gezinnen Wilkens en Menners en deze stelden Zich in allerijl in veiligheid. Inmiddels hadden de vlammen spoedig om zich heen gegrepen en de brandweer, die op het eerste alarm was uitgerukt, stond voor een niet gemakkelijke taak. Zij kon niet verhinderen, dat het geheele pand uitbrandde. De belendende pereeelen wist zy te behouden. De oorzaak van den brand zoekt men in een petroleumkachel, welke in het verga derlokaal brandde. Waarschynhjk is door overmatige hitte-uitstraling de wand of een in de nabyheid van de kachel staand vöorwerp in brand geraakt, waarna de vlammen zich verder door het gebouw een weg hebben gebaand. De inboedel is mede verloren gegaan. WONING AFGEBRAND TE NOORDWIJKERHOUT. In den afgeloopen nacht is te Noordwij- kerhout de woning, bewoond door de familie van der Niet en eigendom van de Néderlandsch hervormde diaconie, totaal afgebrand. De brandweer, die den brand, welke in den schoorsteen was ont staan, met twee slangen op de waterlei ding poogde te blusschen, slaagde hierin niet. Huis en inboedel werden een prooi der vlammen. Het aangrenzende huis, dat niet is bewoond, brandde gedeeltelijk af. De fa milie van der Niet was afwezig. Verzeke ring dekt de schade. Dezer dagen verschijnt bp de Rijksuitgeve- ry te 's-Gravenhage de jaargang 1937 van bovengenoemde statistiek. Uit het omvang- ryk materiaal ontleenen wy het onder staande. Vervangingsfactor 1,12. De netto-vervangingsfactor der Neder landsche bevolking, weergevende in hoe verre het aantal geborenen voldoende is om de bevolking op den duur in stand te hou den, werd onder gebruikmaking van de nieuwe sterftetafels opnieuw berekend. Hij bedroeg in de jaren 1935-1937 resp. 1,14, 1.14 en 1,12. In de paragraaf, gewijd aan de geboorten, trekken o.a. de cyfers omtrent de meerling geboorten de aandacht. Per 1.000 geboorten waren er 12,9 meerlinggeboorten. In de plattelandsgemeenten komen meerlingge boorten meer voor dan in de groote steden. Haar aantal neemt toe met den leeftyd der moeder (tot 40 jaren). By de eerste geboor ten komer. zy het minst voor, by de hoogere geboortenummers meer. Opmerkeiyk zyn de cyfers omtrent de eerste geboorten naar den duur van het huweiyk. Binnen 6 maanden werden 19.2 der kinderen géboren, van 6-8 maanden 8,4 9 maanden 7,4 later 65 De huweiyksvruchtbaarheid is grooter op het platteland dan in de steden. Per 1,000 gehuwde vrouwen beneden 50 jaar daalt het cyfer der wettig levendgeborenen regel matig van de groep gemiddeld van 5.000 en minder inwoners tot de groep gemiddeld met meer dan 100.000 inwoners. Het gemiddelde cyfer voor het Ryk is 143, voor de groep 5.000 inwoners en minder bedraagt dit aan tal 181, voor de groepen 5.001-20.000 inwo ners, 20,001-50.000 inwoners, 50.001- 100.000 inwoners en meer dan 100.000 in woners resp. 167, 135, 131 en 100. Brabant en Limburg hoogste cijfers. De provincie Noordbrabant en Lim burg staan aan de spits met 215 en 189, de provincie Zuidholland en Noordhol land hebben de laagste cijfers met 124 en 110 wettig levendgeborenen per 1.000 gehuwde vrouwen beneden 50 jaar. Naar de kerkeiyk gezindheid der moeder gesplitst waren deze aantallen als volgt: roomsch-katholiek 206, protestant 129, israë- liet 77, geen kerkeiyk gezindte 69. Er worden meer kinderen 's nachts gebo ren dan 's morgens, 's middags of 's avonds. Wat de huwelijken betreft, stippen wij aan, dat de gemiddelde huwelijksleeftijd voor voor het eerste gehuwde mannen 27,6 en voor voor het eerst gehuwde vrouwen 25,2 bedroeg. Op 't platteland huwen de mannen later dan in de steden. Wat de sterfte aangaat; de zuigelingen sterfte bedroeg in 1937 3,9 rt.I.4,4 voor jongens en 3.4 voor meisjes. Zij is groo ter naarmate de gemeenten kleiner zijn. Bij de roomsch-katholieken is zy het hoogst. Hoogé sterftecyfers. zoowel voor zuigelingen als volwassenen vindt men in de eerste maanden des jaars. Per 100 gehuwde paren kwamen in 1937 2 echtscheidingen tot stand. Pér 1.000 inwo ners zijn er 51 van woonplaats veranderd. In de gisteren te Heerlen gehouden ver gadering der contactcommissie voor het mijnbedrijf, werd allereerst aan de orde gesteld het schryven van de gezamenlyke steenkolenmynen van 1 Maart 1939 betref fende de aanwending der extra-bydrage van één millioen gulden, ter verbetering der pensioenen van het algemeen mynwer- kersfonds. In dit schryven deelden de directies me de, dat zy zich hiermee kunnen vereenigen op bepaalde, met name genoemde voor waarden. De directies voegden o.m. hieraan toe, aan het beginsel van geiyke verdeeling van den pensioenkosten tusschen werkgevers en arbeiders te willen vasthouden, hetgeen in sluit, dat geen verdere eenzydige stortingen harerzyds zullen plaats vinden. De vertegenwoordiger van den r. k. myn- werkersbond verklaarde zich, met het oog op de mededeeling aan het slot van haar betoog, voor de toekomst alle vryheid te moeten voorbehouden. De vertegenwoordi ger van den protestantsch-christeiyken mynwerkersbnd sloot zich hierby aan. De vertegenwoordiger van den Neder- landschen mynwerkersbond gaf in overwe ging aan de regeering vóór te stellen de mynarbeiders te brengen onder de invali diteitswet en enkele beroepsziekten op te nemén in de ongevallenwet 1921. De directies betoogden, dat de pensioe nen der mynarbeiders, met inbegrip van de toeslagen, welke thans zullen worden verleend, op een behoorlijk' peil zullen ko men. Met betrekking tot de per 1 April e.k. te sluiten loonregeling deelden de directies mede niet te kunnen treden in het voorstel van den Nederlandschen mynwerkersbond om de loonen met 10 pet. te verhoogen, aangezien het te genwoordige loonpeil in verband met den gang van zaken in het bedryf als bevredigend moet worden beschouwd. De vertegenwoordiger van den Neder landschen mynwerkersbond betoogde, dat een loonsverhooging met 10 pet. na de gunstige jaren 1937 en 1938, het bedryf niet zal aantasten en verklaarde, dat zyn orga nisatie in de afwyzing van haar voorstel niet zonder meer zal kunnen berusten. De vertegenwoordiger van den r. k. mynwerkersbond wees in dit verband op de styging van de kosten van het levens onderhoud in de mynstreek, in het byzon- der voor wat betreft de kosten der voeding. Hij bracht voorts onder de aandacht de te lage loonen der ongeschoolde arbeiders. De directies bestreden deze argumenten. De vertegenwoordigers der vakorganisa ties verklaarden het voorstel der directies om de loonovereenkomst voor één jaar te continueefen, zoomede haar antwoord in zake de voorstellen der vakorganisaties betreffende verhooging der loonen, kinder toeslag en overleg van de maahdelijksche loonoverzichten der afzonderiyke onderne mingen, ter kennis van hun hoofdbesturen te zullen brengen en vervolgens aan de contactcommissie daarover te zullen be richten. REGEERINGSBEMOEIING MET DE ZIEKENFONDSEN? In het „Tijdschrift voor sociale genees kunde" schrijft dr. C. J. Brenkman in zijn kroniek van de maand onder bovenstaand opschrift: „Excellentie, haast U langzaam" schryft de redacteur van „Ziekenzorg" in zijn maandblad, en ik geloof dat minister Romme er goed aan zal doen dit advies op te volgen. De minister heeft het voornemen ken baar gemaakt een regeerihgsbemoeiïng met het ziekenfondswezen in het leven te roepen en wel: een eenvoudige regeling van de toelating van en het toezicht op de ziekenfondsen. Dit wordt dan een nieuwe poging om in deze richting iets te bereiken, nadat de Tweede Kamer het wetsontwerp van minister Slingenberg in Maart 1937 heeft verworpen. Het ontwerp had veel stof op gewaaid en het vond ook in ons Tydschrift geen gunstig onthaal. Het maandblad „Ziekenzorg" heeft indertijd fel gestre den, doch verwierp niet alle toezicht; de redacteur, de heer Santcroos, opperde de mogelykheid van een lichaam als de Ver zekeringskamer voor het Levensverzeke- ringsbedryf. Nu weer is het „Ziekenzorg' dat waar schuwt tegen inmenging van de politiek in het ziekenfondswezen. De verzekerings kamer is een volkomen neutraal instituut en het moet werkelyk als dringende nood zakelijkheid worden beschouwd dat de eventueele overheidsinstantie, die zich met het ziekenfonds bemoeit, eveneens strikt neutraal, dus a-politiek, zy. Het is bekend dat de persoon van den heer F. S. Noordhoff een belangrijke rol in het fondswezen speelt; zooals „Zieken zorg" zegt: „door niemand geroepen." En het is te begrijpen dat er vele insiders zijn die met leede oogen aanzien dat de macht van Noordhoff groeit, hy die verwacht dat straks „de vakbeweging" by de regeling van minister Romme „zal worden ingescha' keld." Het is geen wonder dat coll. Leydesdorff in hét Maandbl. der Ver. v. Huisartsen ook reeds een „Weest op Uwe hoede" liet hooren, o.a. tegen dezen zelfden heer Noordhof. Ook coll. Nord schreef in datzelfde blad: „Het eerste nóódige om verbetering in het ziekenfondswezen te brengen, is het over brengen van de bezorgdheid voor dit zie kenfondswezen uit de branding van de politieke belangstelling naar de luwte van den maatschappelijken gezondheidszorg. Ten slotte wijst coll. Hamaker er op dat de heer Noordhoff in „Het Volk" schrij vende over ziekenfondsen, het cijfermate riaal verkeerd heeft gebruikt, waardoor zijn publicaties tal van onjuistheden be vatten. De raad aan minister Romme „Excellen tie, haast, u langzaam", is zoo kwaad nog niet .althans op het ziekehfóridsterrein. Zou het groote gebied der Maatschap pelijke Gezondheidszorg, als geheel, niet aantrekkelyker zijn? En zou het ook niet heel wat méér zoden aan den dyk zetten als de minister dat verwaarloosde onder werp eens stevig aanvatte? De ziekenfondsen konden dan voorloopig met rust worden gelaten." KIND DOOR BOERENKAR OVERREDEN. Op slag gedood. Gisteravond omstreeks half zeven is het vierjarig kind van de familie A. Snoek te Ryn door een boerenkar overreden en op slag gedood. PRIX DE LITTERATURE TOURISTIQUE VAN LUXEMBURG. Nederlander onderschelden. In 't Casino te Luxemburg is gisteravond een plechtige byeenkomst gehouden, be legd op den 85sten verjaardag van den president der T. C. L., den heer Vicotr Don- delinger. In deze byeenkomst werd de Prix de Litterature Touristique-1938, een sinds enkele jaren door den Groothertoge- lijk-Luxefburgschen toeristenbond inge stelde letterkundige prys, uitgereikt. In de afdeeling binnenland viel deze prys ditmaal ten deel aan dr. Carlo Hemmer, medewerker aan de Luxemburger Zeitung, in de afdeeling buitenland werd bekroond de Nederlandsche publicist, dr. S. S. Smeding te Middelburg. NIEUWE MOTORREDDINGVLET TE DEN HELDER. Volgens Hotchkiss-systee.m uitgerust. De Noord-Zuid-Hollandsche Reddingmaat- schappy heeft gisteren een nieuwen aan winst van haar vloot in dienst gesteld: een motorstrandreddingsvlet, uitgerust volgens het Hotchkiss-systeem. De boot, een verbouwde reddingsvlet, wordt gestationneerd te Den Helder en is bestemd voor reddingen op de wadden. Het bijzondere van deze vlet is, dat geen schroef doch ingebouwde schoepen voor de voort beweging zorgen. De reddingen in ondiep water worden dik- wyls hoogst gevaarlijk, doordat de schroef een zeer kwetsbare plek Van het scheepje is. De bladen kunnen stuk slaan, er kan een touw of ketting tusschen de schroef komen en dan is het vaartuig overgeleverd aan Wind en water. Bij het Hotchkiss-systeem zyn deze geva ren uitgeschakeld. De vlet heeft een diepgang van ongeveer 45 c.M., de twee stel schoepen, gemonteerd Op een horizontale as, zyn ingebouwd in twee trommels, die aan de onderzyde open zyn. De schoepen steken niet onder het schip uit, zoodat by schuren Over het Zand niets wordt beschadigd. Het nieuwe schip zal den naam „C.K. Baas" dragen. Wyien de heer Baas, oud-sta- tionschef te IJmuiden en Wormerveer heeft aan de N.Z.H.R.M. een aanzienlyk bedrag gelegateerd, waaruit de verbouwing en de inrichting van de Hotchkiss voortbeweging is gefinancierd. Vanmorgen is de „C.K. Baas" van Am sterdam via het Noordhollandsche kanaal naar Den Helder gevaren. DE SCHILDER A VAN WEEZEL ERRENS OVERLEDEN. In den ouderdom van 72 jaar is gister avond in het r. k, ziekenhuis te Amersfoort overleden de kunstschilder A. van Weezei Ërrens, die niet alleen hier te lande, maar ook in den vreemde Veel successen met zyn werken behaalde. Op een groote internationale tentoonstel ling te Tours werd hem een zilveren me daille toegekend en op een in 1906 te Lyon gehouden internationale expositie een gou den medaille. Behalve in zyn vaderland ex poseerde hy zyn schilderyen en etsen ook in Rijssel, Barcelona en Leningrad. Het meerendeel van zyn etsen bevindt zich in het ryksprentenkabinet te Amsterdam. DE KOSMOS-EERSTELINGEN-PRIJS. Onjuiste bewering weerlegd. Naar aanleiding van een in de pers ver- schêhen beschuldiging, als zou de heer J. Mens, wiens roman „Menschen zonder geld" met den Kosmos-eers'.eiihgen-prys 1930 bekroond werd, de jury misleid heb ben door te verzwygen,dat hy reeds vroe ger onder pseudoniem een roman had uit geven, stelt de jury van de Kosmos-eerste- lingeh-prys na een onderzoek er prys op het volgende te verklaren: De heer Mens heeft het bestaan van een boekje „Rafels" onder pseudoniem J. Rebel niet verheimeiykt. Het boekje bevat 34 reeds eerder in een blaadje verschenen schetsen van werkloozenmilieu, die door een uiterst dunnen draad te zamen hangen. Het heeft in wezen niets met een roman te maken. Wil men deze onderlinge samen hang der schetsen toch laten gelden, dan is het naar omvang en karakter niet meer dan een novelle te noemen. Het program ma van den Kosmos-eerstellngen-prys ver meldt o.m.: „Publicatie van gedichten, essays en novellen sluit deelneming aan deze prysvraag niet uit". De heer Mens gaat dus geheel vrij uit. MET 5000 ER VAN DOOR. Na 3 maanden zich zelf aangemeld. Op 30 Nov. j.1. moest de 17-jarige jongste bediende van een im- en exportfirma aan de Keizersgracht te Amsterdam kwitanties innen tot een totaalbedrag van 4840. De jongen kwam dien dag niet meer op het kantoor terug en een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat hij de geldbedragen by de diverse adressen had geïnd. Alle nasporingen van de politie waren vergeefs; de jongen was en bleef spoorloos. Intusschen woonde hy in de hoofdstad eerst by een vriend en daarna trok hy van het eene pension naar het andere. Later reisde hy met een meisje, waaraan hy ver telde een planterszoon uit Australië te zyn, ht land door, overal flinke verteringen ma kende. i'.f. Gisteravond kwam hit zich, vergezeld van zyn grootmoeder, by Wie hy gisteren plat zak en berouwvol was teruggekeerd, op het bureau Marnixstraat aldaar aanmelden. Hij en een vriend zijn ingesloten. Beiden zullen dezer dagen voor den offi cier van justitie worden geleid. TREIN NAM HET VERKEERDE SPOOR. Ongelukken nog juist voorkomen. Woensdagavond vertrok van het Amster- damsch Centraal station een extra-trein, bestemd voor Enschede. De trein reed, doordat de machinist door een onveilig sig naal reed, by post 4 op een verkeerd spoor. In plaats dus naar het Gooi te gaan, boog de trein af naar het Weesperpoortstation De overweg by de JavastraatEerste van Swindenstraat was, doordat geen trein ver wacht werd, niet afgesloten. Gelukkig zag de machinist op het laatste moment, vlak voordat hij den overweg zou passeeren, dat hy op het verkeerde spoor was. Hy ga: noodsignalen en juist op het laatste nip' pertje kon een vrouw met een kinderwa gen, die net de spoorbaan wilde oversteken, zich in veiligheid stellen. De trein moest worden teruggezet om op het goede spoor te geraken in de richting van het Gooi. OPSLAG EN VERVOER VAN SNOEK IN DEN GESLOTEN TIJD, Dezer dagen is de publicatie te verwach ten van een algemeenen maatregel van bestuur, die het aan door den minister van economische zaken erkende handelaars- exporteurs van zoetwatervisch mogelyk zal maken hun op 21 Maart 1939 in opslag ge houden snoek onder nader tê stellen voor waarden tot en met 20 April 1939 in opslag te houden te vervoeren en uit te voeren. Zij, die meenen voor zoodanige erken ning in aanmerking te komen, zouden zich daarom reeds thans tot het ministerie van economische zaken, Bezuidenhout 30, Den Haag, kunnen wenden. ONDER EEN LADING KOLENGRUIS GESTIKT. By de electrische centrale noord, aan den overkant van het IJ te Amsterdam, is gis termorgen een ongeval gebeurd, dat een arbeider het leven heeft gekost. Terwyl de arbeider bezig was een van de stortkokers, waarin kipkarren auto matisch kolen storten, door te steken, ver loor hy zyn evenwicht en viel voorover in den koker. Voordat men het aanryden van de kolenwagentjes kon stopzetten, had een reeds zijn inhoud in den koker gestort, met het gevolg dat de man werd bedolven. Toen men het slachtoffer had bevryd, bleek de man te zijn gestikt. HET LID DER TWEEDE KAMER W. DROP OVERLEDEN. Na een langdurige ziekte is heden morgen vroeg op 58-jarigen leeftyd te Rotterdam overleden het lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heer W. Drop. De heer Willem Drop werd op 22 Aug. 1680 te Vlaardingen geboren en was, na het doorloopen van de lagere school, aldaar vela jaren werkzaam als kuiper-haringpakker. De stakingsbeweging van 1903 bracht hem in contact met de opkomende vakvereeni- gingen, waarin hy weldra een rol van be- teekenis vervulde. Hy was o.a. redacteur van de zeeliedenvereeniging „Vrede en Recht", welke organisatie later samensmolt met de zeeliedenvereeniging „De Volhar ding". Na de oprichting van den Centralen Bond van Transportarbeiders werd de heer Drop secretaris van het hoofdbestuur. Ook bekleedde hy eenigen tyd het voorzitter schap van dezen bond. In den oorlog was hy van 1916 tot 1917 controleur vah het re- geeringsdlstributiebureau voor den afzet van visscheryproducten. Verscheidene jaren was hy verbonden aan het Bureau voor Arbeidersrecht. In 1921 werd hy benoemd tot penningmeester der S.D.A.P. Sedert 1925 had hy zitting in de Tweede Kamer der Staten-Generaal en als zoodanig maakte hy deel uit van de vlootcommissie. In het byzonder heeft de heer Drop geyverd voor een goede uitvoering der sociale verzeke ringswetten. Ook de gemeenteraad van Rot terdam telde hem onder zyn leden en wel van 1918 tot 1921 en ten tweeden male van 1935 tot heden. Als lid van de Arbeidsgemeenschap der Woodbrookers, waarvoor hy vele cursussen gaf en enkele werkloozeninternaten leidde, was hy ook een vooraanstaande figuur in de religieus socialistische beweging. DE MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL VOOR BOUWKUNDE TE AMSTERDAM. Uit het jaarverslag over 1938 van deze school biykt, dat Amsterdam aan een derge lijke onderwdsinrichting behoefte heeft. Niet minder dan 212 (188) leerlingen bezoeken deze school, welke in 1930 met 48 leerlingen werd opgericht. Met de Industrieschool en de Voorberei dende Cursussen nadert het totaal aantal leerlingen de 500. Deze Middelbare Technische School, oplei dend voor bouwkunde en weg- en water bouwkunde, is gevestigd in het zuidelyk deel van de stad, n.l. in de Dongestraat. Voor toelating hebben zich in het afgeloo pen jaar 120 candidaten aangemeld tegen 101 in 1937. Alle afgestudeerden werden geplaatst. Uit een enquête, gehouden op 31 December 1938, is gebleken, dat het gemiddeld jaarsalaris, omgerekend oVer alle afgestudeerden der School, met uitzondering van hen, die patroon zijn, doorstudeeren of hun militaire plichten vervullen, een bedrag van ruim 1300 aanwijst; voorwaar een uitstekend resultaat. Van de afgestudeerden, ten getale van 174, waren by Ryk, provincie of gemeente in ftè- derland en Indië 64 geplaatst. In het buiten land waren er 17 werkzaam, terwijl het par ticulier bedryf in Nederland 75 afgestudeer den opnam. Een 6-tal gediplomeerden zet de studie aan de T.H. te Delft en elders voort; 10 waren in militairen dienst. Aan alle aanvragen om afgestudeerden kan niet worden voldaan. Ook de plaatsing van de leerlingen van het verplicht praktisch leerjaar (tusschen het 2e en het 4e studie jaar) geschiedde vlot. Met de regelmatige styging van het aantal leerlingen worden, door de beperkte ruimte in het schoolgebouw, groeiende moeiiyk- heden ondervonden, die een behoorlyke gang van het onderwijs belemmeren. De op lossing van deze moeilykheden is zonder uit breiding van de tegenwoordige schoolruimte niet te verwezeniyken. Reeds geruimen tyd wordeh besprekingen gevoerd om tot eèn bevredigende oplossing te geraken. Aan de autoriteiten zyn thans voorstellen gedaan voor een voorloopige oplossing, Welke be staat uit het ter beschikking krygen van en kele lokaliteiten op den beganen grond. Het bestuur acht den bouw van een nieuwe school urgent. Het aantal leerlingen van de Voorberei dende Cursussen steeg tot 52 (34). Voor overwegend praktisch opgeleiden bestaat op deze cursussen gelegenheid zich voor te be reiden voor het toelatingsexamen van de Middelbare technische school. De cursus duurt 10 maanden, 3 avonden per week. Het aantal leerlingen van de Industrie school steeg tot 212 (197). Het verslag maakt melding vaii het 78-jarig bestaan van de Industrieschool op 5 Octo- ber 1938, by welke gelegenheid een tentoon stelling werd ingericht, bestaande uit teeke- ningen van leerlingen en oud-leerlingen. Tal van merkwaardigheden uit de 75 jaren wa ren aanwezig, o.a. een verzameling teöke- ningen uit het jaar 1872 waarmede de school op de wereldtentoonstelling te Weenen een medaille verwierf. Op 5, 6 en 7 October wer den openbare lessen gehouden. Een prospectus, vermeldend nadere bizon- derheden inzake opleiding, kosten en tnoge- lykheden, wordt gratis toegezonden. WIL MR. DE MIRANDA NAAR AMERIKA? Terwyl de commissie uit den Amsterdam- schen gemeenteraad, ingesteld om de wyze van erfpachtsuitgifte te Amsterdam te on derzoeken, nu reeds weken lang geregeld verhóoren afneemt en onder hoogen druk werkt, terwyl daarnevens de ryksrecherche voortgaat met haar onderzoek, doen er in de hoofdstad geruchten de ronde, als zou mr. A. R. de Miranda (de zoon van wethouder de Miranda), wiens naam by de erfpachts affaire genoemd is, het voornemen koesteren met zyn gezin zich metterwoon in Noord- Amerika te vestigen en daartoe de noodige stappen heeft ondernomen. Het staat evenwel te bezien, aldus meldt het Rott. Nwsbl., of hangende het vermelde onderzoek vanwege de justitie medewerking tot dit vertrek zal worden verleend.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6