#ooeo9o© Jiadiapccqcamma StrGngsr optreden tegen excessieve uitingen, GEMENGD NIEUWS. 8 8 8 0 PARLEMENT In den Senaat geen nieuws over sociale zaken. afschaffing personeele belasting voor motorrijtuigen. omzet koloniale waren in 1938 hooger. radio paris, 1648 m. 9.— Gr.pl. 10.— Conservatorium-orkest. 12.30 Zang. 1.Gr.pl. 1.05 F. Warms' orkest. 2.40 Gr.pl. 2.50 en 3.35 Zang. 3.50 Pianovoordr. 4.05 en 5.05 Zang. 5.20 Gr.pl. 7.20 Het Loyon- orkest. 8.35 Zang. 8.50 Het Nat. Orkest en solist. 10.50 Gr.pl. 11.20 Begrooting van justitie aangenomen. (Van onzen parlementairen medewerker) Minister Goseling heeft gistermiddag ln de Eerste Kamer de voldoening gesmaakt, dat zijn begrooting zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen, zjj het dan met de aanteekening van n.s.b.-fractie, dat zij geacht wilde worden te hebben tegen gestemd; men zou kunnen zeggen; met de gebruikelijke aanteekening. Weliswaar was de kwestie-Oss van dit debat uitgesloten, maar of het anders veel Verschil zou heb ben gemaakt? We betwijfelen het. Het feit, dat de christelijk-historischen en de anti- revolutionnairen in het geheel niet het woord hadden gevoerd, behoefde hcusch niet als een welsprekend stilzwijgen te wor den beschouwd, kwam prof. de Savornin Lohman verklaarde, dat, al mochten belde hem erom had verzocht, verklaren. Dat was door de overzichtschrijver van een libe raal blad beweerd. De heer de Savornin Lohman verklaarde, dat al mochten beide fracties, wel eenige bezwaren hebben, zij niet de minste sympathie hadden voor de excessieve critiek, van zekere zijde op den minister van Justitie uitgeoefend. Dat nie mand van zijn fractie bij deze begrooting had gesproken, werd uitsluitend veroor zaakt door de ziekte van mr. Kolff, die ge woonlijk de justitie-aangelegenheden be handelt. Zooals men gezien heeft, waren de ex cessieve uitingen en de onvoldoende wijze waarop daartegen wordt opgetreden een belangrijk element in de discussie. Minister Goseling heeft er in zijn antwoord behoor lijk aandacht aan gewijd. Hij verklaarde in de eerste plaats, dat én op zijn departement én ten parkette de uitingen van extreme groepen nauwkeurig worden gecontroleerd. Men kan echter niet alles vervolgen; aan het reclame-element, dat een vervolging kan opleveren, moet men eveneens denken! Wat er in de laatste jaren in het bijzon der in de nat.-soc. pers en op vergaderin gen van die zijde ten beste wordt gegeven, dat met den naam van „excessieve uiting" wordt bestempeld, heeft den minister tot de overtuiging gebracht, dat de strafwet uit gebreid moet worden, teneinde daartegen afdoende te kunnen optreden. De voorbe reiding daarvan is zoo goed als gereed. „Maar, zoo ergens, dan is hier nauwkeurige overweging noodig, opdat niet gelijk mi nister Goseling opmerkte met het vuile badwater der excessieve uitingen het schoo- ne kind van de democratische vrijheden worde weggeworpen". Waarop de minister liet volgen, dat eer lijke critiek.mogelijk moet blijven; maar tegen leugeft en laster moet krachtig wor den opgetreden. Van den wetgever mag men echter niet alles verwachten; de rege neratieve krachten onder het volk zullen het hare ertoe moeten bijdragen. De vluchtelingen. Een andere opmerking van belang werd gemaakt in verband met het vluchtelingen vraagstuk, ten aanzien waarvan de minis ter in 't algemeen evenwel niet veel nieuws vertelde. Hij constateerde slechts, dat de ..volksopinie langzamerhand met het door de regeering te dien opzichte aangenomen standpunt is gelijk gekomen. Men ziet in, dat het opnemingsvermogen van Nederland begrensd is en dat wij, met de toelating van circa 9500 vluchtelingen (het getal, dat de minister gisteren noemde) sedert Nov. 1938 tegenover vele andere landen geen slecht figuur maken. Het verschil van mee ning gaat nu nog slechts over nuances. De „•minister was bereid enkele door de heeren Kranenburg en Vorrink besproken bijzon dere gevallen, waarin vluchtelingen h.i. ten onrechte niet waren toegelaten, nader te onderzoeken. De grens van opneming is echter al wel bereikt. Het centrale kamp, dat nabij Ermelo zal worden ingericht en waaromtrent van an dere zijde gisteren de pers mededeelingen bereikten, zal niet uitsluitend voor illegale vluchtelingen worden gebruikt. Op den duur zal geen onderscheid wor den gemaakt tusschen legale en illegale vluchtelingen wat de behandeling betreft. En dan zal er nog een kamp worden inge licht voor illegale vluchtelingen, die later over de grens mochten komen. Bij de toelating van emigranten, die transmigrant beweren te zijn, moet men zeer voorzichtig wezen; er dienen deugde lijke waarborgen aanwezig te zijn, dat die menschen inderdaad na korten tijd weer het land zullen verlaten. Dat vreemdelin gen, die hier bedrijven hebben gevestigd, bijgedragen hebben tot vermeerdering van de werkgelegenheid, erkent ook de regee ring, maar zij moet oppassen, dat dit niet op werkverschuiving ten nadeele van Ne derlanders uitloopt. Wetgeving. Wat de punten van wetgevenden aard betreft, antwoordde de minister op de ver wijten, dat er zoo weinig, bijv. ten aanzien van een regeling van de administratieve rechtspraak, uit zijn handen kwam, dat het niet gemakkelijk is, de noodige bekwame ambtenaren zoo maar uit den grond te stampen, na de scherpe bezuiniging, welke óók op zijn departement is toegepast. In- tusschen zal hij overwegen of van het insti tuut van den regeeringscommissaris bij de voorbereiding van bepaalde wetsontwerpen niet meer gebruik behoort te worden ge maakt. De minister hield vol, dat zijn beleid ten aenzien van de wilde bussen niet onjuist is geweest; men heeft de mate van zijn ingrij pen sterk overdreven. En in het slot van zijn rede, sprak hij nog even over de cri tiek inzake Oss. Bij hem bestaat aldus mr. Goseling de vaste overtuiging, dat hij naar eer en geweten zijn plicht heeft gedaan op het juiste tijdstip en op de juiste wijze en dut hij daardoor de hoogste rechts goederen van het Nederlandsche volk heeft beschermd. Replieken. Bij de replieken legde de heer de Savor nin Lohman de bovengenoemde verklaring betreffende het zwijgen van zijn fractie en van die der a.r. af. Verder hervatten de heeren van VesSem (n.s.b.) en Vorrink (s.d.) den strijd met elkaar. Eerstgenoem de achtte het vreemd, dat de woordvoerder der sociaal-democraten, toen hij sprak over mishandelingen in Duitsche concentratie kampen, in het geheel niets zeide van de mishandelingen waaraan zooveel vrouwen en kinderen en anderen in Spanje van de zijde der linksche partij hadden blootge staan. De heer Vorrink bracht den heer van Vessehi daarop onder het oog, dat zijn partij die excessen van anarchisten en communisten absoluut heeft afgekeurd; zelf heeft hij in Spanje een onderzoek ingesteld en van zijn zienswijze ook doen blijken aan de linksche machthebbers. In aansluiting met deze mededeeling vroeg de heer Vor rink den heer van Vessem terwijl vele leden met groote aandacht dezen woorden strijd Volgden of de n.s.b. ook bereid was een ohderzoek in te stellen naar de mishan delingen in Duitsche concentratiekampen; dit moest den heer van Vessem, gezien zijn relaties met zijn geestverwanten aan de Overzijde van de grens, toch niet moeilijk vallen Mr. van Vessem interrumpeerde boos, dat hij en zijn partij daar geen relaties had den. Niettemin achtte de heer Vorrink het niet ondoenlijk voor deze heeren, als het hun ernst met de zaak was, om een onder zoek in Duitschland in te stellen. Dat was ook door buitenlandsche commissies, o.a. door de Quakers, gebeurd; van ooggetuigen had de heer Vorrink zelf van mishandelin gen vernomen, zoo gruwelijk, dat hij een verhaal daarvan niet ten einde zou kunnen brengen, naar hij verzekerde. De minister had geen behoefte meer om aan het debat deel te nemen; zijn begroo ting werd daarna goedgekeurd. Koloniën. In een ommezien was de begrooting van koloniën na de pauze afgehandeld. Alleen de heer Heldring (lib.) maakte eenige op merkingen, o.a. over den verrassenden bloei van Curagao. Hij was slechts bang dat die ontwikkeling te eenzijdig op de olie-raffi naderijen steunde. Ook was hij wat onge rust over de wijziging van het kiesrecht, dat z-.i. te vrijgevig was geweest, zoodat te veel niet voldoende ontwikkelde menschen het kunnen hanteeren. Minister Weiter antwoordde op de eerste opmerking, dat het gouvernement andere welvaartbronnen voor de bevolking tracht aan te boren, en wat het tweede punt aan gaat, dat de gouverneur van zijn aanvul lingsbenoemingsrecht voor de Staten v -1 een juist gebruik zou maken, teneinde z noodig correcties aan te brengen; overi gens vond de minister voor bezorgdheid geen reden. Sociale zaken. Er bleef nog tijd genoeg over om aan de begrooting van sociale zaken te beginnen In de discussie daarover stond uiteraard het probleem van de werkloosheid in het midden van de belangstelling. We hebben van geen der sprekers echter een opmerking gehoord die ook al niet in de Tweede Ka mer was gemaakt. Twee sociaal-democraten waren na el kaar aan het woord, de heeren v. d. Bilt en Hiemstra, die nog al veel critiek hadden, maar volmondig de groote moeilijkheden waarmede de minister te worstelen heeft, erkenden. Wat we ten aanzien van de leer- lingenschaal bij de r.k. konden constatee- ren, namelijk een poging om den bewinds man van het kabinet los te weeken, deed zich nu met betrekking tot het tempo, waar in tal van maatregelen genomen moeten worden om de werkloosheid te verminde ren, bij de sociaal-democraten ten opzichte van minister Rommé vOor. Beiden voerden zij oud-minister Verschuur ten tooneele, dia als voorzitter van de r.k. staatspartij in.een vergadering van den partijraad onlangs in den Haag te kennen had gegeven, dat er in het Kabinet geremd werd. De heer Hiemstra achtte de door dezen oud-minister geleverde critiek vrij scherp, waarop hij de verklaring liet volgen, dat ons volk in dit kabinet ten aanzien van de werkloosheid geen vertrouwen heeft, waarmede het ech ter niets ten nadeele van minister Romrhe wil zeggen. De heer Hiemstra kwam in het bijzonder voor een werktijdenregeling voor land- en tuinarbeiders op, verzette zich tegen het uitvoeren van gewoon werk in werkver schaffing, tegen dwang op arbeiders om in Duitschland te gaan werken, waarna hij ten slotte verruiming van den steunaftrek met betrekking tot het gezinsinkomen ook be pleitte voor andere kinderen, dan de meis jes, die als dienstbode werken. Zijn partijgenoot hield een pleidooi voor verkorting van den werktijd; de minister moest althans de 48-urige werkweek hand haven en streven naar een 45-urige werk week in bedrijven, waar dit mogelijk is, ais overgang naar de 40-uren week. Aan de bedrijfsraden wilde hij verordenende be voegdheid toekennen en met de verbin dendverklaring van ondernemersovereen komsten meer spoed betrachten. Men ziet het: nieuws is er niet bij. Dat de heer Gelderman (lib.) tegenover deze verlangens een meer behoudend Standpunt vertolkte, althans 'voorzichtigheid bepleitte en vooral den nadruk erop legde, dat de primaire taak moét zijn zooveel mogelijk arbeiders in het bedrijfsleven op te nemen, is evenmin een nieuw geluid. Een vacantie- regeling voor arbeiders vond hij best, maar moet dat een wettelijke zijn? vroeg hij, dit vraagstuk als een onderdeel van het loon- vraagstuk beschouwend. Vakopleiding is een der krachtigste middelen in den strijd tegen de werkloosheid, betoogde hij, want men treft maar weinig werkloozen onder de goede vakarbeiders aan; speciaal het metaal- en textielvak hebben behoefte aan geschoolde arbeiders. De heer Gelderman waarschuwde den minister ook, om behoed zaam te werk te gaan met het verbieden van fabrieksarbeid voor 15- en 10-jarige meisjes; het bedrijf mag er niet de duoe van worden en zoo lost men het dienstbo- denvraagstuk ook niét op. Prof. van Emden (V.b.) achtte minimum- loonen voor landarbeiders en in de huis industrie en nauwkeurige naleving van do arbeidswet noodig; z.i. kon de rechterlijke macht tegen overtreding gerust zwaardere boeten opleggen. Verder bepleitte hij ver betering van de volkshuisvesting als mid del tot werkverruiming en wenschte hij 60-jarige arbeiders te pensionneeren. Vandaag zouden we vóór den minister nog zijn geestverwant den heer de Bruijn krijgen. BINNENKORT NIEUWE TARIEFS VERLAGING BIJ P.T.T. Telefoontarieven voorloopig ongewijzigd. Gisteravond heeft dr. ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T. voor de Ro - terdamsche Graanstudieclub een lezing ge- houden over het onderwerp: „De P.T. en de handel". Hierin zeide hij o.m., dat de P.T.T. dank zij de sterk gestegen omzet in staat is geweest haar tarieven belang, ij te verlagen, zoodat deze thans zeer guns i._, afsteken bij die van andere landen. Waarschijnlijk zal in den loop van de volgende week een nieuwe verlaging van een tarief worden afgekondigd, doch thans kon spr. hierover geen na dere inlichtingen verstrekken. Nadat ir. Damme de pers- en propagan dadienst der P.T.T. had behandeld, ging oiJ over tot bespreking van de luchtpos c genwoordig gaat alle post, die door •- luchtverkeer vlugger op de plaats van stemming kan komen, per vliegtuig, da ruim vijf-en-veertig procent van het o a. aantal poststukken die naar de verschillen de Europeesche landen worden vei zon e Wat het internationale telegraafverkeer betreft, dit is eenigszins in de war, aan® zien de verschillende landen gedevalu hebben, zonder hun tarieven bij de n\eu »- valuta aan te passen. De P.T.T. tracht ec ter zooveel mogelijk te voorkomen, da Nederlandsche handelaar zwaarder wor belast dan zijn buitenlandsche collega. Het teiexnet van ons land is belang rijker, dan dat der meeste andeie ai den, terwijl het systeem, waarmede ae dagbladen hier van berichten worden voorzien, eenig in zijn soort is. Ook het radioverkeer naar Amerika den toets der critiek doorstaan. Op vele te legrammen komt het antwoord binnen twee tot drie minuten! Aan de hand van cijfers toonde spr. verder aan, dat de Nederland sche telefoontarieven ook gunstig afsteken tegenover de buitenlandsche. Ir. Damme deelde mede, dat het niét waarschijnlijk is, dat het locale gesprekken- tarief van twee cent nog zal worden ver laagd. Hot interlocale tarief is echter vrij hoog. Wanneer men dit tarief nu zou verlagen, zou dit een toename van het aantal inter locale gesprekken beteekênen. Dit zou uit breiding van het aantal handcentrales nood zakelijk maken en men wil deze centrales niet uitbreiden, omdat binnen enkele jaren alles automatisch zal worden. Er is nu een regeling getroffen, waarbij het aantal auto matische centrales wordt uitgebreid. De handcentrales, die dan vrij komen, zouden de toenamen van het aantal interlocale ge sprekken kunnen opvangen en men zou dan tot verlaging van het tarief kunnen over gaan. In verband met de technische moei lijkheden is een tijdstip echter niet te be palen. Het oordeel van de K.N.A.C. De K. N. A. C. schrijft: In de belastingvoorstellen van den mi nister van financiën zal worden opgenomen een voorstel tot afschaffing van de perso- neele belasting naar den grondslag motor rijtuigen, waarbij Voor pl.m. 30 pet. van de opbrengst dier belasting compensatie zal worden gezocht in een verhooging met 12 pet. van de motorrijtuigenbelasting Voor de voor personenvervoer ingerichte motorrijtuigen. Principieel streed de K. N. A. C. hier voor gedurende de laatste jaren op uiter mate krachtige wijze, aangezien voor de bezitters van normale personenwagens op deze wijze het gevoel van rechtsonzeker heid komt te vervallen, De ergernis is nu van de baan. Ge zien de conclusies van het „rapport-de Vries" blijft de K. N. A. C. hopen dat de 30 pet. compensatie achterwege zal blijven. En zeer zeker zal toch mogen worden verwacht, dat de gemeente voor wie de opbrengst der P. B. be- stemds is haar verdere compensa tie niet zal ontvangen door verhoo ging van belastingdruk in anderen vorm. Blijkens de door het centraal bureau voor de statistiek samengestelde omzetstatistiek van de grossierderij in koloniale waren en aanverwante artikelen, heeft de verbete ring in den omzet in dezen tak van bedrijf, welke gedurende de laatste jaren viel waar te nemen, zich in 1938 voortgezet. Naar de waarde gerekend waren de verkoopen in dit jaar 3.3 pet. hooger dan in 1937. Deze ontwikkeling is in overeenstemming met die in den detailhandel in kruidenierswa ren: hier was de omzet in 1938 2.2 pet. hoo ger dan in het jaar daarvoor. Voor verdere bijzonderheden worde verwezen naar de ter perse zijnde Febru- ari-afleveing van het maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek. DE NOOD DER CHINEESCHE BURGERBEVOLKING. De af gezante van mevrouw Tsjang Kai Sjek mej. Lucy Tou heeft gisteravond in 'n bijeenkomst in de tuinzaal van den dieren tuin te Den Haag, belegd door de afdeeling 's-Gravenhage van het comité voor hulp verleening aan de burgerbevolking van China een voordracht gehouden, waarbij zij haar inzichten over den nood van het Chineesche volk en over het conflict met Japan wergaf. Zij besprak de moeilijkhe den en de levensverhouding van de Chi neesche burgerbevolking tijdens den hui- digen oorlog. Woensdagavond heeft mej. Tou voor de VAR A-microfoon het woord gevoerd. Zij spoorde aan tot hulp aan het op het oogen- blik zoo geteisterde China. De rede was ge titeld in het Chineesch en werd vertaald door den eersten secretaris van het Chi neesche gezantschap. ARRESTATIE IN VERBAND MET BELANGRIJKE INBRAAK. Haagsch rechercheur lost een schot. Tusschen negen uur en half tien hedenochtend heeft een rechercheur van de Haagsche politie een schot gelost op een man, die fietste in de Parkstraat, vlak bij de Kazernestraat. De man is ge arresteerd en eenigen tijd vastgehouden in het gebouw van de P.T.T., op den hoek van de Parkstraat en de Kazerne straat, waarin het radiolaboratorium van dit staatsbedrijf gevestigd is. Om kwart voor tien is deze man per auto naar het hoofdbureau van politie aan het Alexanderveld vervoerd. In deze auto zat naast den bestuurder een rechercheur van politie. De arrestant en een andere recher cheur zaten op de achterbank. De arrestant was van middelbare lengte, gekleed in een donkere overjas. Hij droeg een slappe grijze hoed. Onder den neus op de bovenlip was een pleister bevestigd. Naar verluidt, zou de man bij zijn arresta tie een trap hebben gegeven aan een briga dier van politie, die daardoor een been be zeerde. De brigadier is door den geneeskundi gen dienst in observatie opgenomen. Het is mogelijk, dat deze politieman een beenfrac tuur heeft gekregen. Er was om half tien veel politie op het punt, waar zich dit voorval heeft afgespeeld. Commissaris Rugers, eenige rechercheurs en agenten van de motorbrigade waren aan wezig. De zaak is op het oogenblik nog in onderzoek. De arrestatie, zoo deelde men op het hoofdbureau van politie mede, staat in ver band mét eèn belangrijke inbraak. KOLONIEHUIZEN „VOOR JONG NEDERLAND". 499 kinderen te Bergen aan Zee in 1938. De vereêniging „Voor Jong Nederland" ten doel hebbende kinderen van alle gezind ten tot herstel van gezondheid naar kolonie huizen te zenden, hield gisteravond haar jaarlijk|che algemeene vergadering. Hét jaarverslag werd door den secretaris penningmeester, den heer Leonard Minken- hoff, uitgebracht. Met groote voldoening werd teruggezien op de resultaten die in het afgeloopen jaar bereikt zijn. In het huis in Bergen aan Zee vond een groote verbouwing plaats. Er wer den o.m. acht kamers voor het personeel en een garderobe bijgebouwd. De lin nenkamer en twee slaapzalen werden vergroot. Aan allen, die de vereeniging steunden, werd dank gebracht, Cijfers. In het afgeloopen jaar werden uitgezon den 918 kinderen met 36903 verpleegdagen. In het koloniehuis te Bergen aan Zee vertoefden 499, in Voorthuizen 175 en in Zeist 244 kinderen. Aan kosten voor uitzending enz. wérd be taald 53660,25)4 als dekkingskosten dezer uitgaven gelden bijdragen der ouders, con tributies en bedragen, die van officieele li chamen ontvangen werden. De exploitatierekening sloot met een te kort van 702,84Va, 47-jarige man aangereden. - Gister avond om acht uur is een 47-jarige man in de Spaarndammerstraat te Amsterdam door een auto aangereden, doordat hij niet vol doende oplette bij het oversteken. Hij werd met een schedelbasisfractuur naar de Vale- riuskliniek vervoerd. Boternoteering. - De commissienotee- ring voor Nederlandsche boter is gisteren vastgesteld op 81 cent per K.G. Deensche boternoteering. - De officieele Deensche boternoteering is" gisteren vastge steld op 254 kronen is één gulden per kg. De boterheffing. - Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag van de hef fing en steunuitkeering op boter, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 9 tot 16 Maart is vastgesteld op 60 cent per kg. Sterfgevallen tengevolge van het mond en klauwzeer, - Tengevolge van het mond en klauwzeer zijn in de week van 26 Fe bruari tot en met 4 Maart 1939 bezweken 4 runderen, 10 kalveren en 1 varken. In totaal zijn bezweken aan mond- en klauwzeer: 0054 runderen, 6816 kalveren, 4876 varkens en biggen, 388 schapen en 85 geiten. Vorig totaal sedert de week 1926 Sep tember 1937: 6050 runderen, 6806 kalveren, 4875 varkens en biggen, 388 schapen en 85 geiten. K.R.O. zendt „Mathis der Maler" uit. - De voorstelling van „Mathis der Maler", die door de Wagnervereeniging op 11 Maart a.s. in den Stadsschouwburg te Amsterdam wordt gegeven, zal door de Katholieke Radio Omroep worden uitgezonden. Verzoeken om plaatsing bij defensie worden niet beantwoord. - Hoewel reeds eenige malen door middel van de pers ter algemeene kennis is gebracht, dat het indie nen van verzoeken om plaatsing, hetzij bij het depatrement van defensie, hetzij bij de daaronder ressorteerende diensten en instel lingen, volkomen overbodig is, omdat, voor zoover behoefte aan personeel bestaat, daar in wordt voorzien door plaatsing van capitu- lanten, wachtgelders en daarmede gelijkge- stelden, worden nog steeds tal van verzoeken bij het departement ingezonden. Daarom wordt er nogmaals nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat sollicitaties niet in be handeling kunnen worden genomen en dat alle daarmede verband houdende verzoek schriften onbeantwoord worden gelaten. Zaterdag 11 Maart. Hilversum, 1875 en 301,5 m. (vara-uitz.) 8.Gr.pl. (8.16 Ber.) 10.VPRO-morgenwijding. 10.20 Voor arb. in de Continubedr. 12. Gr.pl. (12.15 Ber.) 1.30 Zang, ac cordeon en piano. 2.Filmpr. 2.15 VARA-orkest en solist (opn.) 3. Rep. 3.30 Gr.pl. 4.30—4.50 Schaak- les. 4.55 Res.-orkest (opn.) 5.35 Filmland. 6.Uit de roode jeugd beweging. 6^8 Ber. 6.30 Orgelspel (opn.) 7.VARA-kalender. 7.10 Politiek radiojournaal. (7.30 VPRO; Cursus „Nederlanders in Amerika", 8.— Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber. en VARA-Varia. 8.20 Haagsch Arb,- Symph.-orkest en soliste. 9.En nu doorzetten, toespraak. Hierna gr.pl. 9.15 En nu.... Oké. 10.30 ANP- ber. 10.40 Radiotooneel. 11.10 Sou venir-orkest. 11.4012.Grpl. hilversum, 415,5 m. (kro-uitz.) 8.—9.15 Gr.pl. (8.l"S Ber.) 10.— Gr. pl. 11.30 Rel. causerie. 12.Ber. 1215 KRO-melodisten en soliste. (1.1.20 Gr.pl.) 2.— Voor de rij pere jeugd. 2.30 Gr.pl. 2.45 Kinder uurtje. 4.KRO-orkest en gr.pl. 5.45 De KRO-NachtegaaltjeS. 6.15 Journ. weekoverzicht. 6.40 Ber. 6.55 Inleiding volgende üitz. 7.— Mathis der Maler, opera. (8.35 Meditatie met muz. omlijsting, 9.50 Juridische causerie). 11.20 Deel. met muz. Om lijsting. 11.5012.— Gr.pl. droitwich, 1500 m. 11.20 Pianó- voordr. 12.— 't BBC-Schotsch orkest 12.50 Gr.pl. 1.20 Solistenconcert. 2.20 Sportrep. 2.50 Gr.pl. 3.15 Sport- rep. 4.50 De Alphas. 5.20 Ambrose en zijn orkest en solisten. 6.20 Ber. C.50 Sportpr. 7.05 't BBC-Midland orkest. 7.50 Act. uitz. 8.20 Music- Hall-progr. 9.20 Ber. 9.45 Uit Ame rika: Amerikaansch overzicht. 10. Fred Ballerini en zijn dansorkest en anderen. 10.40 Het Orchestre Raymonde. 11.30 Jack Harris en zijn Band en solisten. 11.50—12.20 Dansmuziek (gr.pl.) 12.50 Jo Bouillon en zijn dans orkest. KEULEN, 456 m. 5.50 Gr.pl. 6.30 E. Kaiser's orkest. 7.50 Danziger Lan- desorkest. 11.20 en 12.35 Weensch Symph.-orkest. 1.30 Gr.pl. 3.20 Om- roepkleinorkest, de Allotria's en solisten. 5.20 Gev. progr. 6.30 Win- terhulpprogr. 7.30 L. Eysoldt met zijn orkest en solisten. 9.35 De „Drei Musikanten". 10.20 L. Eysoldt met zijn orkest. 11.20 Gr.pl. 1.20 2.20 Militair orkest en soldatenkoor. BRUSSEL, 322 en 484 m. 322 M.: 12.20 'Gr.pl, 12,50 en 1.30 Omroep orkest. 1.50—2.15 Gr.pl, 3.20 Het Gentsch Conservatorium-orkest en solisten. 5.10 Gr.pl. 6.20 Omroep orkest, gemengd Omroepkoor, solist en gr.pl, 8.20 Omroepsymph.-orkest en solist. 9.05 Cabaretprogr. 10.30 Populair concert. 11.2012.20 Dans muziek (gr.pl.) 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Edouard Loiseau's orkest. 1.502.15 Gr.pl. 2.55 en 3.10 J. Steurs' accordeonorkest. 3.20 Radiotooneel met toelichting. 4.50 Gr.pl. 5.35 en 0.05 Dansmuziek (gr.pl.) 6.35 Gr.pl. met toelichting. 7.35 Gr.pl. 8.20 Radio-orkest, solis ten eft vocaal duo. (9.209.35 Rep.) 10.45—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 m. 7.30 Bonte avond (opn.) 9.2Ó Ber. 9.50 Cello én piano, 10,05 Ber. 10.20 11.20 Omroepkleinorkest en solist. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Parijs R. 9.20—9.30, Radio PTT Nord 9.30— 9.50, Normandië 9.5010.Parijs Radio 10.12.05, Radio PTT Nord 12.05—12.20, Brussti VL 12.20— 13.30, Keulen 13.30—14.55, Brussel Fr. 14.55—15.20, VI. 15.20—17.35, Fr. 17.35—18.20, Lond. Reg. 18.20—18.35 Brussel Fr. 18.3519.20, Keulen 19.20—20.50, Parijs Radio 20.50— 22.50, Keulen 22.50—24.—, Lijn 4: Brussel VL 8.—9.20, Lu xemburg 9.20—10.35, Lond. Reg. 1C.35—12.55, Droitwich 12.55—13.20, Lond. Reg. 13.20—14.50, Droitwich 14.50—15.15, Lond Reg. 15.15—17.20 Droitwich 17.2024.—, Lijn 5: Diversen,

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7