DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nog steeds gevechten te Madrid. No. 60 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK, Zaterdag 11 Maart 1939 141e Jaargang De opstandelingen verliezen terrein. Critiek in de Duitsche pers. Aan het adres van Praag. Pe algemeene toestand. Franco's blokkade van de Spaansche kust. Burgos ontstemd over Engeiand's houding. Ontspanning tusschen Duitsehland en het Vaticaan? Presidentsverkiezing op 5 April bepaald. Besluit van ministerraad. Stalin spreekt op het partijcongres. Aanval op Engeland en Frankrijk. ALKMAARSCHE COURANT. J*- Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door Set geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VER TENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat Groote letters naar nlaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Gistermiddag om 1 uur heeft een cor respondent van Havas in de straten van Madrid kunnen opmerken dat de com munistische opstandelingen hun belang rijkste haarden van weerstand in de huizen, waarin ze zich hebben ver schanst nog niet hadden verlaten. Even wel hadden ze geen contact met de hoofdmacht der communisten. Uit som mige huizen werd geschoten, terwijl af en toe mitrailleurvuur weerklonk. In sommige wijken was het geheel rustig. De trams hebben gisteren den dienst hervat. Thans wordt vernomen, dat de communis tische opstand belangrijker was, dan men eerst had gemeend. Bevestigd wordt, dat de chefs van het legercorps van het centrum, de luitenant-kolonels Bueno en Barcelo den tweeden dag twee divisies hebben geleverd aan de opstandige communisten. Het derde corps dat onder bevel stond van kolonel Ortega, bleef neutraal. Te 13 uur deelde het hoofdkwartier mede, dat de republikeinsche troepen buiten Madrid snel vorderden op hun weg naar de hoofdstad, na op verschillende plaatsen liet communistische verzet te hebben onder drukt. In de stad werden de opstandelingen voortdurend teruggedrongen: de meeste ge bouwen, waarvan de communisten zich had den meester gemaakt, zijn weer in handen der loyale troepen gevallen, werd gezegd. Gistermiddag half twee hebben vier vliegtuigen van den verdedigingsraad boven Madrid vlugschriften neergeworpen. In de vlugschriften wordt o.m. gezegd: „Eens te meer hebben de communisten hun woord niet gehouden. Aangezien alle middelen óm te transigeeren onmogelijk zijn, heeft de verdedigingsraad besloten energiek hande lend op te treden. Wij betreuren de tijde lijke ongemakken, die de houding der com munisten de Madrileensche bevolking kan veroorzaken. Wij stellen vertrouwen in uw kalmte, uw gebruikelijke zielskracht". Naar Reuter meldt, hebben gistermid dag troepen stellingen der opstandelin gen in het Oostelijk deel van Madrid be stormd. De communisten vluchtten en ontruimden een belangrijk plein. Ook elders in de ?tad 'werden de opstande lingen teruggedrongen. Er werd ge vochten om de Plazza Manual Becerra, waarbij aan beide zijden van tanks en gepantserde wagens gebruik wordt ge maakt. Waarschijnlijk was dat de com munisten er werden ingesloten, daar zoowel uit het centrum der stad als van Canillejas troepen van den verdedi gingsraad verklaarden de plaza reedï bezet te hebben. Gistermiddag om 16 uur 40 heeft Union Radio medegedeeld, dat de haarden van ver zet bijna alle overmeesterd zijn. Andere groepen communisten zijn gevlucht in het park Del Ratiro, waar men hen spoedig zal hebben bedwongen. Op hetzelfde oogenblik deelde de zender La Voz de Espana mede, dat bloedige bot singen om 12 uur zijn ontstaan tusschen troepen van den verdedigingsraad en com munisten in de Serranostraat midden in Madrid. De troepen van den verdedigings raad behielden de overhand en duizenden communisten liepen naar hen over, roe pende: Leve de Spaansche republiek. Volgens te Saint Jean de Luz ontvangen berichten hebben de troepen van Miaja het ministerie van marine, het torenhuis Tele- fonica en andere belangrijke gebouwen in bezit genomen die tot nu toe door de com munisten werden bezet gehouden. De com munisten hebben nog de beschikking over eenige stations van den ondergrondschen spoorweg. Miaja afgesneden. Rèuter meldt uit Burgos dat volgens de daar ontvangen laatste berichten uit Ma drid, Miaja afgesneden schijnt van de rest der republikeinsche zone. Dorpen en hoofd wegen in de omgeving van Madrid zijn door de communisten bezet. Een meedoogenlooze strijd wordt gevoerd. Zoowel vliegtuigen, artillerie, tanks en granaten worden door beidé partijen gebruikt. De Plaza de la Cibeles verdedigen de communisten hard nekkig tegen de soldaten der junta. Het be richt over de overgave van het eerste com munistische legercorps wordt thans ontkend. Gistermiddag vijf uur hebben bovendien 24 vliegtuigen van Franco Madrid gebom bardeerd. De luchtdoelartillerie beant woordde het vuur. De toestand elders. Uit Murcia wordt gemeld, dat de opstand van Carthagena geheel onderdrukt is, de leiders zijn gearresteerd. Kolonel Perez Sa- las is tot militair commandant benoemd. Uit Almeria wordt gemeld, dat de burger lijke regeering en de militaire commandant van de plaats van het uitvoerend comité van het volksfront hebben vereenigd dat zijn onvoorwaardelijke aanhankelijkheid aan den verdedigingsraad heeft betuigd. Te Valencia is de orde geheel hersteld. De bewaking wordt uitgevoerd door cara- bineros en guardia de asalto. Ook in de overige provincies in het Zuiden en Oosten is het rustig. Union Radio heeft om half negen gister avond een officieel communiqué uitgezon den, waarin gezegd v/o.dt, dat de nationale verdedigingsraad om half zes bijeen is ge komen. De vergadering duurde tot negen uur. De huidige toestand werd bestudeerd en het werkprogram, dat ten uitvoer moet v/orden gelegd. Er heerscht volkomen rust in het geheele gebied met uitzondering van den bekenden toestand in de hoofdstad. Wat dezen toestand betreft, wekken de ontvan gen berichten een gunstigen en bevredi genden indruk. De gebeurtenissen in Slowakije worden door de Duitsche pers op opvallende wijze gepubliceerd. De „Lokalanzeiger" is van oordeel, dat de berichten uit Slowakije in zooverre niet als een verrassing zijn gekomen, dat reeds geruimen tijd sterke meeningsverschillen tusschen Praag en Bratislava bestonden. De „Nachtausgabe" verklaart, dat de door Praag gegeven uiteenzetting van de oor zaken der crisis niet kan bijdragen tot een verzachting der stèmming in Slowakije. Praag tracht den indruk te wekken, alsof de thans gearresteerde leiders der Slowaken een separatistische beweging hebben doen ontstaan en de grondwet overtreden hebben. De bevolking van Slowakije denkt daar zeker geheel anders over. Ook de Praagsche bewering, dat Tiso eigener beweging is af getreden en dat zijn afzetting slechts een formeele daad is geweest, is niet in over eenstemming met de feiten. Het „Hamburger Fremdenblatt" spreekt over een binnenlandsch politieke daad van geweld van den Tsjechischen president der republiek, waarmede hij een einde gemaakt heeft aan de grondwettige onderhandelingen met de Slowaken. j Omtrent de staatsmanswijsheid dezer maatregelen loopen de meeningen in Tsjecho-Slowakjje zeer sterk uiteen. Volgens de arbitrale uitspraak van Weenen, aldus dit blad verder, heeft de centrale regeering te Praag zich met drievoudigen ernst de taak gesteld om binnen het kader van den geheelen staat volledig rekening te houden met de wenschen der Slowaken en der Oekrainers. De Slowaaksche dischen zijn, voor zoover bekend is, niet onbillijk geweest: herziening van de financieele vereffening van den ge heelen staat in den zin van een vergaande Slowaaksche financieele autonomie, ver houdingsgewijze vertegenwoordiging in het corps diplomatique en in het leger van den geheelen staat. Op grond van de Praagsche onderhande lingstactiek is de indruk ontstaan, dat te genover den wil van Bratislava tot een minnelijke overeenstemming door Praag een ultimatieve houding gesteld is. De finan cieele hulpverleening van den geheelen staat aan «Slowakije is aan voorwaarden vastgeknoopt, die hierop neerkwamen, dat het autonome streven naar zelfstandigheid van Slowakije uitgelegd werd als illoyaliteit jegens den geheelen staat. Het blad herinnert in dit verband ook aan het „ingrijpen", dat van den kant der cen trale regeering in Praag geschied is in de aangelegenheid van de autonome Karpa- thische Oekraine. Dezelfde methoden, aldus schrijft het blad, die thans toegepast wor den tegenover Bratislava, zijn ook in Chust gebruikt. Men zal de verdere ontwikkeling moeten afwachten. Wat er in Slowakije gebeurde. Niet alleen in Spanje, ook in Slowakije is de toestand op het oogenblik zeer vei- ward. Gisteren heeft de radio te Praag een proclamatie gericht tot de Slowaaksche natie, waarin de samenstelling van een nieuwe regeering werd bekend gemaakt. Hieraan werd toeegvoegd, dat de president der republiek uit de regeering van Slo wakije lieden, die het testament van mgr. Hlinka niet in praktijk konden brengen, heeft verwijderd. Hierdoor heeft de presi dent Slowakije bewaard voor een gi oot gevaar en strijd tusscnen landgenooten. Intusschen heeft de mislukte putsch der Slowaken, gericht tegen de federale regee ring van Tsjecho-Slowakije, wel getoond, dat dit land nog niet tot rust is gekomen, na zijn gedeeltelijke verminking te lun chen, aldus heeft heden een diplomatieK waarnemer verklaard. De onderstroomm- gen van deze rebellie zijn raadselachtig voor de Europeesche staatslieden, aange zien de meest deskundigen aarzelen te ge- looven, dat de putsch een zuiver spontane beweging was, die voorviel in een deel va Europa, waar spontane bewegingen nie langer in de mode zijn. Ofschoon de u - sche bladen de krachtige onderdrukking der Slowaaksche rebellen door presi en Hacha afkeuren, moet toch niet wor aangenomen, dat de Duitsche regeci g hen noodzakelijkerwijze steunt. He opmerkelijk, dat Tisso een beroep gedaan heeft op de Duitsche regeering ten gunsie van de Slowaaksche onafhankelijkheiüs- b. weging. De wereld vraagt zich thans af, wat het antwoord zijn zal. Op het oogenblik is het moeilijk na te gaan, wat Duitsehland zou kunnen hopen te winnen door een afscheiding der Slowaken van Tsjecho-Slowakije, ondanks het feit, dat Tsjecho-Slowakije zich onlangs niet zoo dienstbaar getoond heeft als tot dusverre aan de aanduidingen van Berlijn. Het is mogelijk, dat de oplossing van de Slowaak sche beweging van invloed kan zijn op het tot dusverre niet geregelde lot van Roe- thenië, dat Hongarije en Polen met den zegen van Italië gaarne zouden verdeelen. Zooals reeds opgemerkt, is de toestand in Slowakije nog lang niet duidelijk, maar zeker is, dat van rust niet gesproken kan worden. Zoo zijn gistermiddag Hlinka- gardisten en Slowaaksche studenten in groepjes onder het zingen van nationale liederen door Bratislava getrokken. Zij werden voortdurend#door de Tsjechische gendarmerie uiteengedreven. Tegen vijf uur gistermiddag verzamelde zich een groote menigte voor het gebouw van de Duitsche partij. Luide door de aanwezigen toegejuicht verscheen staatssecretaris Karmasin op het balkon en hield een korte toespraak, waarin hij o.m. zeide, dat de oude toestan den van de Tsjechische voogdij niet op nieuw mogen worden ingevoerd. Door de Slowaken werden anti-Tsjechi sche vlugschriften verspreid, waarin Praag van „machtswillekeur" wordt beschuldigd. De politieke chef van den staf der Hlinkagarde, Murgas, kon zich voor zijn arrestatie tijdig verbergen. Hij heeft een oproep tot de Hlinka-garde gericht, waar in hij o.m. verklaart: „Vannacht is jegens het Slowaaksche volk het grootste verraad gepleegd. Teplanski en Sivak zijn verraders, die het politieke testament van Hlinka hebben geschonden. Zij en hun lakeien hebben onder be scherming van Tsjechische bajonetten het standrecht over het eigen vols afgekon digd. Het geheele Slewaaksche volk verzet zich als één man tegen de Tsjechische overweldiging." Het schijnt, dat verscheidene leden der Slowaaksche regeering naar Duitsehland zijn gevlucht. Men veronderstelt, dat Karmasin en Mati zich ir. Duitsehland be vinden, evenals Durcansky, die zich in Weenen zou bevinden. De aanwezigheid dezer vroegere regeeringsleden maakt het gerucht geloofwaardig, volgens hetwelk zij zich tot de Duitsche regeering zouden hebben gewend om haar hulp en bescher ming te vragen. Te Berlijn verklaart men te dien aanzien geenerlei nadere bijzonderheden te kunnen geven. Toch verheelt men in welingelichte Duitsche kringen niet, dat het optreden van de Tsjechen tegen Chust en Bratislava Duitsehland niet onverschillig kan laten. Men doet uitkomen, dat Tisso, die giste ren is afgezet, onderhandelingen gevoerd heeft tijdens de arbitrage van Weenen. Men beschuldigt Praag er van de aan de andere nationaliteiten gegeven concessies te willen intrekken en wijst er op, dat de accoorden van October de belofte met zich mee brachten van zelfbeschikking, niet alleen voor de Duitschers, maar ook voor de Hongaren, Slowaken en Oekrainers. Bovendien, zoo voegt men hier aan toe, kan Duitsehland niet met een onverschil lig oog onlusten aan zijn grenzen bezien. Men meent te Burgos Groot Brit- tannië's houding tegenover de blokkade kwalijk. Men houdt staande dat de erkenning door Engeland en Frankrijk moet inhouden een toekenning der oorlogsrechten. Nationalistische kringen geven het voornemen te kennen koop vaardijschepen die probeeren de Spaansche territoriale wateren binnen te komen te bombardeeren en zoo noo- dig tot zinken te brengen. Van be trouwbare Spaansche zijde wordt voorts verklaard, dat de blokkade door Franco van de Oostkust zal worden gevolgd door een luchtblokkade. In officieele kringen te Londen werd gisteravond in verband met deze berichten uit Burgos er den nadruk opgelegd, dat de erkenning der regeering van Franco door Groot-Britannië geenszins inhoudt, dat oor logsrechten worden verleend. Het bericht uit Burgos, dat koopvaardij schepen, die binnen de driemijlszone zou den komen, zoo noodig zullen worden ver jaagd, heeft te Londen geen officieele be vestiging verkregen. Aan den anderen kant wordt uiteenge zet, dat, indien een schip buiten de drie mijlszone is, de overeenkomst van Nyon te gen de piraterij direct in werking zou tre den, hetgeen zou beteekenen, dat Britsche schepen ter bescherming van aldus be dreigde schepen zouden komen. Britsche marine in actie. Inmiddels is de Britsche marine reeds actief geworden. De Britsche admiraliteit deelt ri.1. mede, dat de torpedojagers In- trepide en Impulsive order hebben gekre gen, hulp te verleenen aan het Britsche s.s. Stangate, dat door een Spaansch oor logsschip is aangehouden en naar Falma wordt opgebracht. Nader wordt gemeld, dat de Stangate is opgevaren en nu, begeleid door de oorlogs bodem, naar Gibraltar opstoomt. Nog een Britsch schip aangehouden. Volgens door Lloyds ontvangen berichten heeft het Britsche s.s. Bellwyn draadloos medegedeeld, dat het op 23 mijl van Kaap San Antonio werd aangehouden, door een oorlogsschip dat last gaf, naar Palma op te stoomen. De Bellwyn weigerde echter de order op te volgen en werd daarop met rust gelaten. Commentaar der Duitsche pers. De verklaring van den Engelschen mi nister van buitenlandsche zaken, dat Enge land de door Franco voor de republikein sche Spaansche kust uitgeroepen blokkade niet kan erkennen, trekt zeer de aandacht in de Berlijnsche pers. De Berliner Bör- senzeitung schrijft, dat het Engelsche drei gement met représaillemaatregelen tegen het tot zinken brengen van een schip, dat door de blokkade heen breekt, wel geen steun zal vinden in het internationale recht. Het voorwendsel, dat Franco's blokkade niet „daadwerkelijk" kan zijn, houdt geen steek, want na het vertrek van de republi keinsche vloot zijn de zeestrijdkrachten van Franco volkomen voldoende om het republikeinsche kustdeel te blokkeeren. De Angriff spreekt over een Britsch dreige ment jegens Franco, dat in Burgos wel ge voeld zal worden als een inmenging in de binnenlandsche Spaansche aangelegenhe den. De regeering van Franco heeft het recht haar macht te vestigen in de deelen van het staatsgebied, waarin de opstande lingen nog heerschen en zij mag dat met alle haar ten dienste staande middelen. Uitgaande van de omstandigheid, dat de nieuwe paus den Duitschen ambassadeur bij den H. Stoel en vervolgens de vier Duit sche kardinalen heeft ontvangen, zijn fas cistische kringen van oordeel, dat een ont spanning zou kunnen komen tusschen Duitsehland en den H. Stoel. De Resto del Carlino schrijft: Wij zijn van meening, dat, wanneer Pius XI de ge schiedenis is ingegaan als een groot paus, omdat hij de accoorden van Lateranen met Italië heeft gesloten, Pius XII zijn naam in gouden letters in de historie zal schrijven, wanneer hij gelijke accoorden met het na tionaal socialistische Duitsehland tot stand brengt. Zeker, het betreft hier geen gemak kelijke onderneming en de paus weet, dat de weg bezaaid is met hinderpalen. Maar zijn vertrouwen, zijn verstand en zijn vast houdendheid zullen niet in gebreke blijven alle moeilijkheden te overwinnen. Onder leiding van president Lebrun heeft het kabinet gistermorgen op het Elysée vergaderd. President Lebrun. Na afloop is het volgende communiqué gepubliceerd: Minister-president Daladier heeft presi dent Lebrun een decreet ter goedkeuring voorgelegd, waarin wordt bepaald dat de nationale vergadering op 5 April zal wor den bijeengeroepen voor de verkiezing van een nieuwen president der republiek. De minister van buitenlandsche zaken, Bonnet, heeft vervolgens een uiteenzetting der internationale situatie gegeven. Op het 18e congres der communistische partij heeft Stalin een groote redevoering uitgesproken, waarin hij de politiek der Sovjet-regeering uiteenzette. In zijn uitvoerig betoog richtte Stalin de beschuldiging tot Engeland en Frankrijk, dat de politiek van deze landen er op gericht is in andere landen een oorlog uit te lokken, teneinde hen te verzwakken, en vervolgens tusschenbeide te komen om de voordeelen te oogsten. De buitenlandsche pers, zoo vervolgde Stalin, heeft geruchten verspreid over be weerde bedoelingen van Duitsehland ten aanzien van de Oekraine ten einde de Sov jet-Unie tegen Duitsehland op te zetten om de atmosfeer te vergiftigen en een oorlog tusschen Duitsehland en de Sovjet-Unie uit te lokken. Natuurlijk ontbreekt het in Duitsehland niet aan verdwaasden, die dat mugje van 'n Karpathische Oekraine willen voegen bij dien olifant van de Sovjet Oekraine. Voor zulke maniakken hebben wij hier genoeg dwangbuizen. Vervolgens gaf Stalin een overzicht van de buitenlandsche oolitiek der Sovjet-re geering, waarbij hij o.a. zeide: „Wij willen vrede en verbetering der handelsbetrekkingen met alle landen op grondslag van wederkeerigheid, voorts wil len wij betrekkingen van goede nabuur schap met alle landen, die een gemeen schappelijke grens hebben met de Sovjet Unie. Wij wenschen voorts die volken te steunen, die het slachtoffer zijn van een agiessie en worstelen om de onafhanke lijkheid van hun vaderland. Wij zijn ge reed om diegenen te antwoorden die het zouden durven wagen onze grenzen te schenden". Stalin voegde hieraan toe: de oorlog is on verbiddelijk. Men kan hem niet verbergen onder voorwendsels. Want geen enkele drie hoek of spil of pact kan het feit verhelen, dat Japan zich meester gemaakt heeft van een onmetelijk gebied in China, Italië van Abessinië, Duitsehland van het Sudetenland en van Oostenrijk en Duitsehland en Italië samen van Spanje. Vliegtuig verongelukt. - Een vliegtuig van een Fransche escadrille, die op weg was van Brest naar Cannes, is boven den berg Locrcnan gevallen en in brand geraakt. De drie inzittenden kwamen om het leven. Vliegtuigongeluk in Italië. - Bij een vliegtuigongeluk nabij Castiglione Del Lago (Perugia) is ir. Arbrogio Colombo om het leven gekomen. Ambrigio Colombo was reserveluitenant kolonol, die verschillende internationale records op zijn naam had s*aan. Het ongeluk geschiedde tijdens een proefvlucht met een nieuw toestel. Hij zou zich nog hebben kunnen redden met zijn valscherm, maar hij wilde tot het laatste oogenblik aan boord blijven om te trachten normaal te landen,

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1