Rapport-Westhoff in de Eerste Kamer. auldens sn^rpnf met gróót gemak! Koop? Persil-producr en plak! %ituimlatid Vorming van kampleiders. „Nederlands volkskracht" begint haar werk. guldens sparen! ÏGaal- van zèlF# Trouw de zegeltjes bewaren! Vorstschade bij tuinders. „Geen termen aanwezig" tot steunverhooging. PARLEMENT Woordenstrijd tusschen den heer Nivard en de N.S.B.-ers. Minister Romme aan het woord. Succes voor de Haagsche politie. Goud- en diamantdiefstaüen opgehelderd. Verscheidene arrestaties. TYVLEUL BLAD. 2. Binnenkort wordt het kampwerk voor de werklooze jongeren aanmerkelijk uit gebreid, doordat de stichting „Neder lands Volkskracht" zal aanvangen met de verwezenlijking van de onlangs ge publiceerde plannen. Naarmate deze middelen beschikt, zullen kampen ver stichting over de daartoe benoodigde rijzen om tenslotte te komen tot vier kampcentra, ieder van tien kampeen heden, tezamen jaarlijks plaatsbiedend aan zestienduizend werklooze jongeren, die hierdoor wederom aan arbeid zullen kunnen wennen, scholing of herscholing ondergaan en zich geestelijk wapenen tegen de moeilijkheden, welke zij in dezen tijd ondervinden. Kadervorming. Om haar taak op goede wijze te vervul len, dient de stichting op den duur te kun nen beschikken over een bekwame staf medewerkers. Voor de leiding van een kamp eenheid van honderd deelnemers zullen in het algemeen noodig zijn: een hoofdleider, drie hulpleiders, tevens leskrachten voor voortgezet lager onderwijs, lichamelijke ont wikkeling en algemeene (subs. technische) vorming. Voorts leiders van de centrale werkplaats en voor de landarbeidersschool, een administrateur en enkele voorwerkers. Voor deze fuctie zal, naast goede vakken nis en levenservaring, een zekere roeping tot het vervullen van hun moeilijke taak by deze leiders vereischt zyn. Het zijn factoren, welke niet uit diploma's kunnen blijken en niet door lessen, colleges of studieboeken verkregen worden, welke bij de benoemin gen den doorslag zullen moeten geven. Teneinde goede leiders te vormen en de sollicitanten naar de verschillende functies op hun waarde voor het kampwerk te beoor- deelen, zullen zij, die daarvoor in aanmer king komen, deelnemen aan de kaderkam pen, welke de stichting op de terreinen van de volkshoogeschool te Bakkeveen zal orga- hiseeren. Uiteraard geeft de deelneming aan deze kampen, juist omdat zij ter selectie in het leven geroepen zijn, geen zekerheid voor een aanstelling in eenige leidende functie in de kampen. Doch wel zullen in het algemeen geen benoemingen buiten de deelnemers aan deze kampen geschieden. De ervaringen, op- gèdaan in de kaderkampen, zullen overigens ook voor andere betrekkingen in het jeugd- - werkloozenwerk van groote waarde zijn. Practische en theoretische opleiding. De deelnemers aan het kaderkamp zullen allereerst eenigen tijd deel uitmaken van een normaal jeugdwerkloozenkamp, op vol kamen gelijke voet staande met alle andere deelnemers, wat betreft de huisvesting, dag- indeeling, practisch werk, zakgeld, enz. Ge durende den tijd echter, welke voor de jeugdige werkloozen besteed wordt aan ont wikkelingscursussen, ontvangen de kader deelnemers een bijzondere practische en theoretische opleiding voor kampleider. Na deze periode begeven de deelnemers zich voor korten tijd naar Amsterdam, waar de verschillende bijzondere aspecten, welke de jeugdwerkloosheid in de groote steden heeft, met hen nagegaan zullen worden. De oplei ding in groepsverband wordt hiermede be ëindigd. Ten slotte zullen de daartoe geschikt bevonden deelnemers als hulpleider indivi dueel aan een werkloozenkamp mede kunnen werken, hetzij deelnemen aan een volks- hoogeschoolkamp, tezamen met studenten, onderwijzers, enz., waarna definitieve plaat sing zal worden overwogen. Het eerste kaderkamp zal waarschijnlijk 17 April a.s. aanvangen en tot 10 Juni 1939 duren. Deelnemerskosten zyn er niet aan verbonden, terwijl de reiskosten voor de heen- en terugreis, alsmede voor één tus- schentijdsche reis vergoed worden. In het algemeen zullen voor de deelnemers als leef tijdsgrenzen in acht genomen worden 21 en 35 jaar. Allen, die voor deelname aan een kader kamp in aanmerking wenschen te komen, kunen zich daartoe wenden tot den secretaris der stichting: mr. ir. B. W. Haveman, Suez- kade 180, 's-Gravenhage. Hun zal dan een aanvraagformulier ter invulling worden toe gezonden. BEHUIZINGSPROBLEEM DER RIJKSDIENSTEN TE DEN HAAG OPGELOST. Radicale verandering beoogd. Door de groote uitbreiding van werk zaamheden aan verschillende departemen ten en bij het hoofdbestuur van de P.T.T. 'bestond er reeds jaren behoefte aan nieuwe behuizingen, waarin verschillende nieuwe diensten zouden kunnen worden onderge bracht. Het hoofdbestuur van de P.T.T. liet des tijds twee groote gebouwen zetten aan de Kortenaerkade te Den Haag, doch sedert dien moesten in den Haag 26 dependances in gebruik worden genomen om een be hoorlijk functionneeren vat den dienst mogelijk te maken. Niettegenstaande deze voortdurende uitbreiding bleef ei behoefte bestaan aan nieuwe ruimten, terwijl daar enboven de onvermijdelijke decentralisatie geen gunstige uitwerking had op den dienst. Ook de ministeries hadden chronisch gebrek aan ruimte. Het departement van economische zaken zetelde officieel in het gebouw aan het Bezuidenhout, doch de crisisdiensten, wtlke in den loop der jaren onder leiding van dit departement werden gebracht, werden over de gehcele stad on dergebracht. Het gebrek aan ruimte ging nog meer spreken, toen het departement van sociale zaken werd afgescheiden van economische zaken. Ook op het Binnenhof werd de behuizing bestemd voor de departementen van bin nenlandsche zaken en waterstaat, te klein. Cl. D. Hier konden evenwel moeilijk uitbreidin gen plaats hebben in verband met karak ter van het Binnenhof. In verschillende richtingen heeft men een oplossing voor deze problemen van be huizing gezocht. Deze is thans gevonden. Het hoofdbestuur van dt P.T.T., nu ge vestigd in de beide gebouwen aan de Kortenaerkade, krijgt eerlang een nieuw gebouwencomplex aan het einde van de Laan van Meerdervoort bij Kijkduin. Daar zullen alle diensten van de P.T.T. worden samengetrokken, omdat het nieuwe gebouw geheel volgens de laatste eischen zal worden ingericht. Meer ruimte voor de departe menten. De oude gebouwen aan de Kortenaer kade komen dus vrij. Hierin kunnen ver schillende diensten van de departementen worden ondergebracht. Naar alle waarschijnlijkheid zal de situ atie zoo worden, dat het departement van sociale zaken aan de Kortenaerkade een plaats krijgt. De crisisdiensten van econo mische zaken worden dan in het hoofdge bouw aan het Bezuidenhout gebracht. De technische diensten van het departe ment van waterstaat, nu aan het Binnen hof, gevestigd, zouden eveneens verplaatst worden naar de Kortenaerkade. Het de partement van binnenlandsche zaken zal dan waarschijnlijk met de vrijkomende ruimten aan het Binnenhof worden uitge breid. De heer Steenberghe, minister van Eco nomische Zaken heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Wijnkoop (c. p. n.), betreffende verhooging van den steun aan de tuinders in verband met schade, teweeggebracht door de in December 1938 ingetreden vorst, nog ge antwoord, dat het den minister bekend is, dat de in December 1938 ingetreden vorst aan de te velde staande planten en gewassen schade heeft berokkend. De stelling, dat de schade onmogelijk door de tuinders zelf zal kunnen wor den gedragen, kan de minister, indien zoo algemeen gesteld, niet deelen, aan gezien: a. de conclusie, dat een steunuitkeering, welke overbrugt het verschil tusschen de opbrengst van het product en den op onge veer 90 pet. van den kostprijs vastgestelden richtprijs, onder alle omstandigheden een exploitatietekort zou teweegbrengen, onjuist is. Immers bij een dergelijke conclusie is geen rekening, gehouden met het feit, dat de gevallen, waarin de producten een gemid delden prijs opbrengen, welke boven den kostprijs ligt (en waarin derhalve geen steun wordt verleend), een compensatie geven voor eenig verlies, geleden op ge steunde producten, b. de geringe oogst van sommige koude- grondproducten in den zomer van 1938 on danks hoogtre prijzen voor een deel der tuinbouwbedrijven wel is waar tot een ge ringe totale geldcpbrengst Kan hebben ge leid, doch van dat soort bedrijven is ge bleken, dat deze in December jongstleden niet zoozeer van vorstschade hebben ge leden. Op grond van het hierboven aange voerde acht de minister geen termen aanwezig om tot een algemeene ver hooging der steunbedragen of tot ver hooging van het maximum-bedrag aan tuinbouwsteun voor 1938 over te gaan. Daar echter wel is gebleken, dat de fi- nancieele toestand, waarin vele tuinders zijn komen te verkeeren, slecht is te noemen, is in de dezer dagen vastgestelde steunuitkeering in belangrijke mate reke ning gehouden met bijzondere omstandig heden, welke de aanvoeren ter veiling van sommige producten ongunstig hebben be ïnvloed. Hierbij is getracht een zoo juist mogelyke verdeeling van de beschikbaar gestelde steungelden als regel te be rekenen op den grondslag van de meer normale aanvoeren van het vorige jaar over den geheelen tuinbouw te bereiken. NATUURRESERVAAT TE RENKUM. Omvattende de bezittingen „de Bilderberg" en „Wolfheeze". In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Renkum werd met algemeene stemmen besloten tot het scheppen van een natuurreservaat, groot 250 H.A., omvattende de bezittingen „de Bilderberg" en „Wolfheeze", zulks in samen werking met de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten. Tevens besloot de raad tot aankoop van 12 H.A. terrein bij de kom van het dorp Wolfheeze. (Van onzen parlementairen medewerker) De minister van sociale zaken heeft de Eerste Kamer van een uitvoerig antwoord gediend op de diverse opmerkingen, welke naar aanleiding van zijn begrooting waren gemaakt, zonder dat hij echter te diep op allerlei details inging. De heer Romme behoeft deze echter niet om zyn betoog omtrent de hoofdzaken in overeenstem ming te brengen met het gewicht daaraan door de Kamer gehecht. Zoodai hij aan het slot met een gerust geweten de clemen tie van den Senaat kon inroepen voor het geval hij niet op tlle vragen had ge antwoord We zijn echter in onze verwachtingen, dat de begrooting vóór de pauze zou zijn afgedaan, teleurgesteld; niet alleen de perstribune, maar ook de voorzitter, die eenige malen met een bedenkelijk gezicht op zijn horloge keek. Dat hadden we te danken aan een lange rede van den heer von Bönninghausen (n.s.b.), waarvan de inhoud hier en daar tot verzet opriep, weshalve de heer Nivard (r.k.), die den minister over enkele spe ciale punten vragen stelde, zich genoopt voelde daarop in te gaan. En dit gaf weer aanleiding tot interrupties vele inter rupties niet van den aai. hem vooraf- geganen spreker, maar van diens partijge noot van Vessem, die de kunst van erup tieve improvisaties beter verstaat. Welke erupties den heer Nivard weder tot sne dige antwoorden verlokten, enz. enz., zoo dat „de boom hoe langer hoe dikker werd!" De Kamer zou dit flitsende woordenspel echter ongaarne hebben gemist; de voor zitter geraakte zelfs weer geheel over zijn teleurstelling heen. Eerst hebben we gistermorgen den heer de Bruijn (r.k.) gehad, die zijn waardee ring uitsprak over de wijze waarop mi nister Romme zich van zijn taak kwijt, maar ook critiek in opbouwencen zin ten beste gaf, nadat hy den heeren Hiemstra (s.d.) en v. d. Bilt (s.d.) het principieele verschil tusschen het Plan van den Arbeid (waarevoor hij overigens veel waardeering zeide te hebben) en het rapport-Westhoff had uiteengezet. Het is van belang dit even te noemen, omdat minister Romme later, zij het dan in eenigszins andere bewoordin gen, zich daarbij aanstiet. Het Plan van den Arbeid aldus, de r.k. afgevaardigde legt den nadruk op de openbare- werken-politiek; de koopkrachttheorie, de aanzwengelingstheorie, maken er een essentieel deel van uit. Doel en opzet van het rapport-Westhoff zijn anders; dit be oogt in de eerste plaats aan werkloozen arbeid te verschaffen, maar dan ook een arbeid die b 1 ij v e n d e werkgelegenheid doet ontstaan. Vergrooting van de koop kracht is niet doel, maar gevolg van het plan-Westhoff. Omtrent dit plan-Westhof nu stelde de heer de Bruijn den minister 'n groot aantal vragen, welker beantwoording we -zoo dadelijk grootendeels zullen vinden. De r.k. vakvereenigingsman stemde met het oordeel van den minister in, dat, van hoe veel gewicht het ook zou zijn het parlement te ontlasten van allerlei bemoeienis met het bedrijfsleven, welke beter aan daar voor ingerichte organen uit het bedrijfs leven zelf kon worden overgelaten, de omstandigheden voor het toekennen van verordenende bevoegdheden aan de be- drijfsraden nog niet rijp zijn. Noch de geest van de arbeiders, die bedorven is door het jarenlang prediken van den klas senstrijd, noch de geest van de werkge vers, meer op eigen baat dan op de er kenning dat voor de gemeenschap gepro duceerd wordt, ingesteld, is geschikt voor bedrijfsraden met de vooral door de so ciaal-democraten verlangde groote be voegdheid. De heer von Bönninghausen (n.s.b.) be- In aansluiting aan hetgeen gisteren is gemeld omtrent de arrestatie van een man in de Parkstraat, heeft inspecteur van Looy van de Haagsche politie enkele mededeelingen aan de pers verstrekt. In verband met verschillende belangrijke inbraken in juwelierszaken, die de laatste maanden in Den Haag zijn gepleegd, heeft de politie een grondig onderzoek ingesteld, dat zich niet bepaalde tot Den Haag en andere gemeenten des lands, maar zich ook uit strekte tot diep in het buitenland. Contact met Londen, Brussel en Parijs. Zoo heeft de politie óverleg gepleegd met de corpsen in steden als Londen, Brussel en Parijs. Aanvankelijk heeft dit overleg geen resultaat gehad. Hoe nauwkeurig de Haag sche politie hierbij tewerk ging, blijkt uit het volgende voorbeelcj. Eenige maanden geleden deelde de politie te Brussel telefo nisch aan de Haagsche politie mede, dat iemand per vliegtuig uit Brussel naar Lon den was vertrokken, die een belangrijke partij juweelen bij zich had. Onmiddellijk waarschuwde de Haagsche politie Scotland Yard met het verzoek den man bij aankomst te Croydon te arresteeren. Hij bleek een gon met een pleidooi voor onmiddellijke maatregelen om in verscnillende streken des lands een einde te maken aan water verontreiniging door afvalwater van fabrieken. Na dit zeer zakelijke begin, ontwikkelde hij de denkbeelden van zijn partij op het terrein der bedrijfsorganisatie, uitgaande van de indivudeele onderneming (waar in leider en personeel in één lots verbondenheid moetei samenwerken), aangezien de individuele onder neming de meest primitieve werk gemeenschap is. Uit die individueele on dernemingen moet de „bedrijfsraad" wor den opgebouwd. .De ordening in nat.-socia- listischen geest was „de" ordening en daarmee moest de minister nu maar eens een begin maken. Wat er nu gebeurt is weinig of niets en dat gaat allemaal veel te langzaam, evenals by de bestrijding van de werkloosheid, ten aanzien waarvan men nog niet eens aan het „verlossende woord", laat staan de verlossende daad toe is; het is de groote fout van het parlemen taire stelsel, dat alles zoo langzaam gaat. Daarna somde de heer von Bönninghausen een lange reeks van maatregelen op, welke genomen zouden moeten worden, om een einde aan de werkloosheid te maken. Daarbij ontbraken niet de verplichte ar beidsdienst voor jeugdige werkloozen, de oprichting van een Nederlandsche auto industrie, boter in plaats van margarine in het leger en een verplicht vischgebruik eens in de week voor alle rijksinstellingen. Toen de heer von Bönninghausen zoover was, verloor de voorzitter de hem toege dachte ojectiviteit uit het ecg, door te in- terrumpeeren: „Wilt u ernstig blijven: Het slot van de rede var cezen afge vaardigde was de voorspelling, dat eens c'e dag zou komen, dat zij (n het bijzonder de heer de Bruijn c.s.), die 't offer van de ..vrije lucht, die we inaoemen' te groot achten v;;öi de op'ossir.g van de werkloos heid in den zin van dtr. heer Mussert, zouden worden weggejaagd En onmiddellijk daarbij aanknoopend begon de zeer kalme heer Nivard (r.k.), die in den Rotterdamschen raad wegens zijn interrupties (waarbij hij zich niet boos maakt) zeer gevreesd is, met „Mijnheer, de voorzitter, aangezien we nog niet weg gejaagd zijn En toen de heer van Vessem (n.s.b.): „Dat zal niet lang meer duren. Maak u maar haast!" De heer Nivard: „Wat maakt de heer van Vessem zich zenuwachtig! Ik heb hoop langer hier te zitten dan u!" Waarop de leider der nat.-soc.-fractie een, door het gehamer van den voorzitter onverstaanbare, interruptie plaatste, wel ke door den heer Nivard werd beantwoord met: „U schijnt over de rede van den heer von Bönninghausen niet erg tevreden te zijn!" Even verder merkte de heer Nivard op, dat hij den heer Mussert de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk toch niet erg toevertrouwde. Die moest eerst nog bewij zen iets te kunnen en dan moest hij eerst maar eens zién zijn eigen beweging goed te leiden. De heer van Vessem (fel uitschietend): „Waar haalt u het vandaan?" De heer Nivard (doodsbedaard en op lakonieken toon): „In den Rotterdamschen raad zeggen we altijd: Wie zich boos maakt, is geraakt. Ik schijn een gevoelige snaar bij den heer van Vessem te hebben getroffen!" Uit de weergave van deze enkele in terrupties en van het antwoord daarop krijgt de lezer een indruk van de levendig heid van het debat van gistermorgen in onzen Senaat. Het betoog van den heer Nivard kwam neer op aandrang op den minister om ook de stedelijke werkloosheid krachtig aan te pakken; voorts bepleitte hij vereenvoudi ging van het apparaat ter controle van de steun uitkeeringen. Rede van minister Romme. De minister van sociale zaken, mr Romme, ging vrijwel dadelijk op de rede van den nat.-soc. spreker in en zeide hem niet te kunnen bedienen zooals hy dat wenschte. De regeering kan hier niet alles van staatswege ter hand nemen; zij houdt er rekening mede met levend menschen- materiaal te doen te hebben; zij kan het volk niet geestelijk richten. Waarna de bewindsman kwam tot de bedrijfsraden én zijn, bij tien heer de Bruijn aansluitende stelling, dat deze voor verordende be- voedheid nog niet rijp zyn. Wel kan men den groei ervan stimuleeren door aan de bedrijfsraden een taak te geven welke de oprichting aantrekkelijk maakt. De wet op de verbindendverklaring van ondernemersovereenkomsten moet eerst „op stoom komen"; de procedure is niet vlot, omdat de wet vele waarborgen kent, welke voorhanden moeten zijn. Op den duur zal de toepassing sneller gaan. Met betrekking tot de opmerkingen van prof. van Embden (v.d.) over de loonen in de huisindustrie, merkte de minister op, dat minimum-loonen niet mogelijk zijn dan nadat een langdurige pro «dure is ge volgd; huisarbeidscommissies in het con fectie- en maatkleedingbedrijf zyn in voorbereiding. De overtredingen van de Arbeidswet, waarover prof. van Embden sprak, hebben de volle aandacht van den minister. Met betrekking tot de steunverleening zeide hij niets nieuws; den heer Nivard antwoordde hij o.m., dat de spaarregeling eenige uitbreiding van het controleappa raat had noodig gemaakt. De minister betwistte den heer von Bönninghausen ten sterkste dat de werk loosheid hier te lande was toegenomen. Integendeel, ze neemt af en met het vorige jaar Januari vergelegen is het cijfer met 7.2 ct. gedaald. Niettemin waren er in Januari van dit jaar nog 404.000 menschen zonder werk, een hoog cijfer. Alle krachten moeten worden ingespannen om dit om laag te krijgen. Degenen, die klagen dat het zoo langzaam gaat, verzuimen echter steeds aan te wijzen, waar de fout schuilt. Naar den smaak vari den minister maakt men het zich wel wat al te gemakkelijk door aan te nemen dat de schuld gezocht moet worden in oneenigheid in het kabi net. Als de minister van sociale zaken in het kabinet inderdaad zou worden ge dwarsboomd, deed hij beter zijn ministe- rieele leven zoo spoedig mogelijk te be ëindigen. De klagers realiseeren zich niet de moeilijkheden, welke zich concreet voordoen en realiseeren zich evenmin wat er al zoo gebeurt. Zij bieden allerlei plan nen aan, maar denken ze niet voldoende door; zouden zij dat doen, dan zouden zij op de concrete moeilijkheden stuiten. Zóó wel van het een als van het ander gaf de minister voorbeelden. Hoe denkt men zich bijvoorbeeld te realiseeren dat nieuwe werkkrachten, met een loontoeslag, in het bedrijf moeten worden opgenomen? Als men dit dóórdenkt (aldus de minister), komt men terecht bij het verplicht éénmaal in de week laten eten van visch, zoóals de heer von Bönninghausen wenschte. Hoe wil men dat bereiken? Waarop de heer Nivard, die gistermid dag bijzonder op dreef was, onder groote vroolijkheid, interrumpeerde: „Ze allemaal roomsch maken, dan hebben ze allemaal eens in de week visch te eten!" De minister trachtte van verschillende in de Kamer gedane suggesties de onaan vaardbare consequenties aan te: toonen, Belangrijke aankondigingen. Hij verklaarde, dat de plannen voor de bestrijding van de jeugdwerkloosheid in een vergevorderden staat van voorberei ding verkeeren en dat de groote lijnen van het rapport-Westhoff door de regeering zijn aanvaard. Wat het laatste betreft zul len concrete 'plannen de Staten-Generaal zeer binnenkort bereiken. De tewerkstel ling zal op normale wijze geschieden. Wie in het vrije bedrijf werk kan vinden, moet zijn werkkracht niet bij de uitvoering van cultuur-technische werken verslijten. De arbeidsvoorwaarden zullen normaal zijn. Omtrent de bestrijding van de stedelijke werkloosheid hoopt de regeering binnen kort nadere mededeelingen aan de Kamer te doen. En dat was vrijwel hei slot van de rede van den minister. Aan de replieken kwam de Kamer niet meer toe. Er was nog tijd voor, maar we hadden den indruk dat de minister snoedig elders werd verwacht. Dinsdagmiddag gaat de Eerste Kamer verder. bonafide handelaar te zijn, zoodat deze ar restatie geen licht bracht in de verschillende belangrijke onopgehelderde Haagsche in braken. Daarna is een langdurig onderzoek ingesteld te Parijs, waarheen zich omstreeks kerstmis verschillende bekende Haagsche inbrekers hadden begeven. In samen werking met de Sureté te Parijs is een razzia gehouden in Montmartre, waarbij verschil lende bekende leden van het Parysche in brekersgilde gearresteerd zijn en per ar restantenwagen naar het hoofdbureau van de Sureté zijn vervoerd. Onder de arrestanten was een bekende Parijsche souteneur, die ten tijde van de inbraken in Den Haag hier ter stede verbleef. De man was vier maal uit gewezen. ok deze arrestatie bracht geen licht in de Haagsche zaken. In Brussel en Antwerpen heeft de Haagsche politie ver tegenwoordigd door eenige rechercheurs van den justitieelen dienst 6 dagen en nach ten gewerkt cm verdachten te schaduwen. De hoofdpersonen van dit uitgebreide onder zoek waren de heeren C. A. Struick, inspec teur van de recherche en de rechercheur J. C. Ophuysen, die maanden lang dag en nacht op het pad zyn geweest. Al dit werk had geen resultaat en toen heeft de hoofd commissaris van politie de heer N. G. van der Mey zich persoonlijk met het onderzoek belast. Nieuwe methoden. Het gevolg van dit ingrijpen van den Haagschen hoofdcommissaris was dat nieu we methoden van onderzoek werden ge volgd en dat andere personen dan tot dus verre met het recherchewerk werden belast, Ongeveer 2 maanden geleden (midden Januari) kwam in Den Haag in een van de groote hotels een Engelschman op wien Scotland Yard de bijzondere aandacht van de Haagsche politie had gevestigd. Deze man bleef hier twee dagen en werd dag en nacht geschaduwd door rechercheurs van de Haag sche politie. Bij dat schaduwen bleek, dat de man eenmaal contact heeft gehad met twee bekende inbrekers en dit feit was voor de Haagsche politie aanleiding om de gangen van deze twee inbrekers dag en nacht na te gaan. Het waren de heeren Struick en Ophuysen, die speciaal belast waren met het schaduwen van deze twee inbrekers. Toen de rechercheur Ophuysen gister ochtend om kwart over negen door de Park straat liep, kwam hij een van de twee in brekers tegen. De man was op de fiets en maakte een schichtigen indruk. De recher- ceur meende, dat hij iets onder zijn jas ver borg en dat was voor hem aanleiding den man staande te houden. De man bleek hier weinig voor te gevoelen en zou waarschijn lijk ontsnapt zijn, ware het niet, dat inspec teur Struyck toevallig naderde. Toen de aangehoudene trachtte te onstnappen, heeft inspecteur Struyck ter waarschuwing vier schoten in de lucht gelost. De inbreker, die de 35-jarige koopman J. D. bleek te zyn, liet zich na deze schotèn van zyn fiets op

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6