PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN "AKKERTJES' r %üuwdand Grieperig hufszoeking metverrassend resultaat. tie, douanebeambten te Enschedé hebbèn een., uitgebreid smokkelcomplot ontdekt, dat .vertrakkingen in 't geheeie land blijkt te hebben. Het is gebleken, dat met een auto, van 'n wasscherij te Enschede, welke ook. .klanten in Duitschland heeft, in den loopL van ongeveer een jaar voortdurend goederen over de grens zijn gesmokkeld, o.a. radio-apparaten, fototoestellen vulpen nen „jen?. Deze artikelen werden in ver schillende plaatsen van Nederland ver kocht. Ook aan Duitschen kant waren eeni ge personen in het complot betrokken, die met- gesmokkeld geld de artikelen betaal den. Zij zijn door de Duitsche autoriteiten gearresteerd. In Nederland is voor een waarde van verscheidene duizenden gul dens in beslag genomen. Tegen twintig personen is proces-verbaal opgemaakt. De eigenaar van de wasscherij had met deze smokkelaffaire niets uit te-staan. De chauf feur bleek misbruik van het in hem ge stelde vertrouwen te hebben gemaakt. Het onderzoek wordt nog in verschillende plaatsen voortgezet. Briefkaarten voortaan 3 cent. Glimlachje TWEEDE BLAD. r. Twee beruchte Haagsche inbrekers en bekende helersfamilie gear resteerd. De-aanhouding van den 35-jarigen koop man J; Dessauer, Vrijdagochtend in de Park straat-te Den Haag verricht, heeft tot gevolg gehad, dat de politie op zeven verschillen de plaatsen daar ter stede huiszoekingen heeft verricht. Vijf hiervan zijn zonder resul taat .gebleven, dóch de beide andere hebben de moeite ruimschoots beloond: dezë hebben lichtgebracht in tal van Haagsche inbraken. De aangehoudene woont samen met zijn ouders aan de Scheldestraat 70. De politie heeft 'in dit pand, een winkel in tweede hands meubelen met achter- en bovenwo ning, een nauwkeurig onderzoek ingesteld. HierBij bleek, dat de woning vrij luxueus was ingericht. Nie minder dan vier geldkis ten, waarin zich verschillende gouden siera den, ëen gouden horloge met ketting, enkele gouden zegelringen en een groot aantal be- leeningsbriefjes bevonden, werden in het achter den winkel gelegen vertrek aange troffen.. In den winkel zelf vond men een partij hotelzilver en een zilveren beker. In den kelder ontdekte men negen smeltkroezen en verschillende gereedschappen om edele metalen te smelten, benevens eenige weeg schaaltjes, bestemd om gouden voorwerpen te wegen, met de daarbij behoorende ge wichten. Dit alles, benevens het feit, dat een aantal juweliersgereedschappen werd ge vonden, duidde er op, dat de handel in twee de-hands meubelen voor de bewoners niet de hoofdzaak was. Bij onderzoek van het bovenhuis trof men een groote hoeveelheid goederen aan, welke waarschijnlijk van winkeldiefstallen af komstig zijn, n.1. vele coupons stoffen en dames- en heerenonderkleeding. Bovendien vond-men nog een tasch met gouden beugel, waarin zich een gouden beursje bevond, een bijouteriekistje met brillanten oorknoppen, eenige brillanten ringen, een brillanten han ger en een hoeveelheid gouden ringen. Een nieuwe reiskoffer en een nieuwe actentasch, die ?ich in het bovenhuis bevonden, zijn vermoedelijk eveneens van diefstal afkom stig. Het politie-onderzoek strekte zich ook uit tot tuin en kippenhok. In den tuin deed men een ^verrassende ontdekking: de schutting, die de afscheiding vormt met den tuin van het aangrenzende perceel, een leegstaande garage, vertoonde sporen van herhaaldelijke overklimming. Bij onderzoek in den belen- denden tuin vond men onder een hoop afval een-hol, afgedekt door tegels. Hoeweldit hol herhaaldelijk gebruikt scheen, bevatte het op het oogenblik van het onderzoek niets. Doch de politie deed nog een ontdekking: een luik in dien tuin gaf toegang tot den kelder van het leegstaande huis. Deze. bleek blank te staan met een halven -rpeter water, dochjdit was voor de rephcjrpheurs 8efh zwaar' om ook hier e,en onderzoek in - te steldenjj,Zij trokken schoenen eh kousen uit en Waadden door het water, waarbij zij éen koffer vonden, die stevig met touwen was vastgebonden. De koffer werd naar boven gesleept en bleek een groote partij tafel zilver te bevatten, ter waarde van ongeveer 1800>gulden, afkomstig van een inbraak in een perceel aan de Stadhouderslaan, dezer dagen gepleegd. Daar de bewoners buitens lands vertoeven, kon nog geen opgave van de vermiste goederen worden gedaan. In dit geval is de buit wel zeer spoedig achter haald. Alle aangetroffen goederen "zijn naar het hoofdbureau van politie gebracht, terwijl de bewoners van het perceel, de 58-jarige koop man M. Dessauer en zijn 49-jarige echtge- noote werden gearresteerd. Deze familie is een zeer beruchte Haagsche helersfamilie. De andere huiszoeking van de politie be trof een perceel in de Waterloostraat. De be woner, de 38-jarige behanger N. de Gier, weigerde toegang te verleenen, waarna de politie zich door het forceeren van een deur ruit toegang verschafte. In dit perceel trof zij een'groote tasch met alle soorten inbre kerswerktuigen aan, welke in beslag werden genomen. De bewoner werd gearresteerd, evenals een 27-jarige bankwerker, W. C. J. van Wijk genaamd. De aangehoudenen zijn beruchte Haag sche" inbrekers. Voorloopig worden in deze zaak geen arrestaties meer verwacht. Vermoedelijk zulièn uit de groote hoeveelheden in beslag geriómen voorwerpen meerdere inbraken tot kla§rheid worden gebracht. In verband met deze arrestaties, die een einde hebben gemaakt aan de groote span ning, heeft de hoofdcommissaris van politie in den loop van den dag gelukwenschen van velé autoriteiten in ontvangst mogen nemen. BENDE SMOKKELAARS ONTMASKERD. Reeds 20 processen-verbaal. In 1937 is, door invoering van het stul- versport weder het vooroorlogsche tarief bereikt voor een binenlandschen brief. Se dertdien is het Staatsbedrijf der P. T. T. er op bedacht gebleven den terugkeer ook van andere postale tarieven tot dit tariefpeil te bevorderen. De algemeene bedrijfstoestand maakt het mogelijk hiertoe thans over te gaan in verband waarmede tot wijziging van de navolgende tarieven is besloten, zulks met ingang van 1 April 1939. 1. Het tarief voor een briefkaart in het binnenlandsch verkeer wordt ge bracht van 4 op 3 cent welk tarief te vens van toepassing wordt in het grensverkeer met België en Duitsch land en in het verkeer met de overzee- sche gewesten per landmail c.q. zee post. 2. Het nieuwe nieuwsbladtarief bij abon nement in het binnenlandsch verkeer en in dat met de overzeesche gewesten bij ver zending per zeepost, wordt: Voor een gewicht van niet meer dan 55 gr. cent; van 55 t/m 85 gr. 3/4 cent; van 85 t/m 115 gr. 1 cent; van 115 t/m 150 gr. 11/4 cent; van 150 t/m 180 gr. 1 cent; van 180 t/m 210 gr. 1 3/4 cent; van 210 t/m 250 gr. 2 cent en verder voor elke 50 gr. of restend gedeelte daarvan y, cent meer. 3. Het aanteekenrecht wordt verlaagd van 15 tot 10 cent, alsook het vaste recht voor postpakketten met aangegeven waarde. 4. Het busrecht wordt verlaagd van 3.75 tot 2.50 per kalenderkwartaal voor de grootste kantoren en van 2 tot 1.50 voor de overige hoofdkantoren. 5. Het recht van afhalen van couranten en tijdschriften op de grootste kantoren wordt verlaagd van 2.50 tot 2 per ka lenderkwartaal. In overleg met den Engelschen P. T. T.- dienst wordt voorts het telegramtarief in het verkeer met Engeland met ingang van 1 April a.s. verlaagd van 11 y cent tot 10 cent per woord, waarmede ook hier tot het tariefspeil van 1914 is teruggekeerd. In overeenstemming hiermede, wordt het ta rief voor pers- en brieftelegrammen van 6 tot 5 cent per woord teruggebracht, mini mum 25 woorden. Tenslotte kan worden medegedeeld, dat de mogelijkheid van verlaging der interlo- cale telefoontarieven in onderzoek is. Wan neer daartoe zal worden overgegaan staat thansnog niet vast, in elk geval zal dit niet vóór het .volgend jaar, kunnen zijn. V KETELONTPLOFFING IN IJZERFABRIEK. Arbeider ernstig gewond; brand in een half uur gebluscht. Zaterdagmiddag te ongeveer kwart vóór één is in de lakkernij- en moffelafdeeling van de Veenendaalsche stoomfabrieken voor ijzer-industrie van de gebr. van Leeu wen in de Schoolstraat te Veenendaal een ketel geëxplodeerd. De zeventienjarige van Verseveld uit Ingen was juist bezig de moffelketel te poetsen, toen deze door on bekende oorzaak ontplofte. Met brandwon den overdekt werd hij vorloopig naar de woning van dr. Kets overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Ter bestrijding van den brand, welke na de ontploffing was ontstaan, werd onmid dellijk de fabrieksspuit in werking gesteld. Spoedig was ook de motorspuit van Vee nendaal aanwezig. Binnen een half uur tijds was men den brand in deze afdeeling meester, zoodat uitbreiding naar het op 30 meter afstand gelegen gebouw kon worden voorkomen. De schade, welke nog niet kon worden vastgesteld, is op beurspolis verzekerd. WASSENDE RIVIEREN. De waterstand in den Rijn was Zaterdag morgen gestegen tot 10.26 meter plus N.A.P. De was bedroeg 1.20 meter, het water stond tot aan den rand van de lage kade. De elec- trische gemalen voor de stad en voor den polder Malburgen werden in werking ge steld. De laatste dagen is de Waal sterk -gewas sen, n.1. ongeveer 1.50 meter. Gister was de stand 10.70 plus N.A.P. De uiterwaarden staan onder water en ook de Waalkade voor Nijmegen is overstroomd. Gister was de was minder dan Zaterdag en er bestaat gegronde hoop, dat van morgen of een langzame val te verwachten is. MOTORRIJDER GESLIPT EN ERNSTIG GEWOND. Zaterdagnacht slipte een 23-jarige Am sterdammer met zijn motor op het Frede- riksplein bij het Oosteinde te Amsterdam. De jongeman sloeg over den kop en kreeg verschillende verwondingen en een hersen schudding. In ernstigen toestand is hij in het O.L.V. Gasthuis opgenomen. WIELRIJDER DOOR AUTOBUS OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag te kwart vóór twee reed tusschen Biggekerke en Zoutelande (Z.) een inwoner van Biggekerke, A. Vlieger, op zijn driewieler in de richting Zoutelan de. Hem achterop kwam een autobus van de stoomtram mij. Walcheren, welke moest uitwijken voor een tegenligger. Daarbij werd V. aangereden. Hij kwam onder de wielen van de bus terecht en was op slag dood. GECOMPLICEERDE AANRIJDING. Eén doode; autorijder gearresteerd. Gistermorgen is op den Rijksstraat weg te Abcoude een gecompliceerde aanrijding geschied, welke aan één persoon het leven heeft gekost. Een auto, eigendom van en bestuurd door den chauffeur van het statenlid ir. Middelberg, komende uit Baambrugge en op weg naar Abcoude, reed met volle vaart, toen hij voor een uit de tegenover gestelde richting komende motor weer naar rechts wilde uithalen, op een vóór hem rijdenden fietser. De wielrijder, de 37-jarige heer W., uit Utrecht, die op weg was naar Amsterdam voor het afleggen van een familiebezoek werd door de aan rijding tegen een ijzeren hek geslingerd. De auto kwam door de botsing in de langs den weg loopende rivier, de Angstel, te recht. De chauffeur van den heer Middel- berg, die alleen in de auto zat, kon zich uit den wagert bevrijden en op den wal komen, hierbij geholpen door den bestuur der van den motor, een Amsterdamsche arts. Nadat deze arts den chauffeur op den wal had geholpen, zag hij aan den kant van den weg den wielrijder liggen. Geas- siteerd door dokter Geursen uit Baam brugge, heeft deze den wielrijder de eer ste hulp verleend. Dit mocht echter niet meer baten. Het slachtoffer moet op slag zijn gedood. De motorrijder, die de auto met zeer groote snelheid van de tegenovergestelde richting zag naderen en eveneens wilde uitwijken, reed den berm van den weg op en kwam met zijn voet in aanraking met een kilometerpaaltje, waardoor zijn been is geblesseerd. De chauffeur van de auto, die de aan rijding veroorzaaktheeft,is gearresteerd. ONGELUKKEN-PARADE. Verscheidenepersonen licht ge- u wond. Gisteravond' om half acht reed op den rijksweg Utrechtden' Bosch, ter hoogte van Beesd, een., personenauto, welke uit de richting 's-Hërtogenbosch kwam. Op het gedeelte, waar de weg nog niet voltooid is en een groot afsluithek is aangebracht, werd de chauffeur van de auto verblind door een tegenligger. Hij remde krachtig, met het gevolg, dat de wagen over den kop sloeg en tegen het afsluithek vloog. De chauffeur, die alleen in de auto zat, kreeg een verwonding aan het hoofd. De auto was eerst nog in aanraking gekomen met een dubbelen mast van het electrisch licht, waardoor de. omgeving In het duister werd gezet. De bestuurder van d?n tegenligger vervolgde na slechts een oogenblik gestopt te hebben zijn weg. Tengevolge van de duisternis merkte de bestuurder van een autobus van den dienst AmsterdamEindhoven den ver ongelukten wagen niet op, hoewel een voetganger met een roode lantaarn het verkeer waal-schuwde. Met volle vaart reed de bus op de auto in, die geheel ver nield werd. De heer H. de Vaal uit Beesd en zijn dertienjarig dochtertje, die met enkele andere voetgangers ter plaatse stonden te kijken naar de gehavende auto, konden niet tijdig op zij springen en werden door de bus aangereden en gewond. In de autobus, welke ernstig beschadigd werd, ontstond een paniek, doorda' de passagiers door elkaar werden geslingerd. Van de twintig inzittenden, geraakten enkele dames bewusteloos. Eén hunner moest op advies van den gewaarschuwden geneesheer van Beesd naar de rijksklinie ken te Utrecht worden vervoerd. De an dere bewusteloos geraakte dames, de chauffeur van de personenauto en de heer Vaal en zijn dochtertje werden naar een nabijgelegen garage gebracht en eenigen tijd later naar hun woningen vervoerd. Alsof dit alles nog niet genoeg was, is de gemeentelijke electricien Bulik, die eenigen tijd ï.a het ongeluk de electrische leiding in orde wilde bréngen en daartoe in den mast was geklommen, in aanraking gekomen met de electrische leiding. Een oogenblik bleef hij in den paal hangen, doch vervolgens viel hij uit den vijf meter hoogen mast omlaag. Gelukkig wist de heer Krul uit Beesd den man op te vangen, zoo dat een ernstig ongeluk werd voorkomen. DE KRONING VAN PAUS PIUS XII. Bij gelegenheid van de krpning van paus Pius XII heeft de internuntius, mgr. Paolo Giobbe, gisterochtend in de kerk aan de Parkstraat te 's-Gravenhage een pontificale hoogmis gecelebreerd. Er was voor deze plechtigheid hooge be langstelling en de kerk was tot in alle hoeken gevuld. De receptie, welke mgr. Giobbe gister middag heeft gegeven, is door zeer vele kerkelijke en wereldlijke autoriteiten be zocht. Van de kerkelijke autoriteiten noemen wij den aartsbisschop van Utrecht met den vicaris-generaal, en den bisschop van Haarlem, met den vicaris-generaal, mgr. N. L. A. Ammerlaan. Voorts behoorden tot de aanwezigen mr. W. J. baron van Lynden, opperkamerheer van de koningin, Ph. J. graaf van Zuylen van Nijnevelt, kamerheer-ceremoniemeester van de koningin, jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, grootofficier van de koningin, jhr. C. E. J. M. Verheijen, eerste stalmeester van de koningin, mr. J. C. baron Baud, par ticulier secretaris van prinses Juliana, ka pitein de Roo van Alderwerelt, adjudant van prins Bernhard, jhr. mr. F. Beelaerts van Bolkland, minister van staat en vice- president van den Raad van State, prof. mr. P. J. M. Aalberse, minister van Staat en lid van den Raad van State, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister van Staat en com missaris der koningin in de provincie Zuid holland, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, de ministers Patijn, Goseling en Weiter, vele leden van het corps- diplomatique, rechters van het Permanente Hof van Internationale Justitie, de oud ministers Dcckers, van Schaik, Marchant, S. de Graaff, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, Ver schuur, Bongaerts en ve'e anderen. DE AANKOOP VAN DOUGLAS-TOESTELLEN. Geen bouw in Nederland. Naar aanleiding van"-'berichten inzake den bouw van Douglasrhachines in -Neder land, wórdt ons van de zijde van de Neder- landsche vliegtuigindustrie medegedeeld, dat deze onjuist zijn. Wel heeft de Neder landsche vliegtuigenfabriek Fokker zich tot de regeering gewend met het verzoek van verdere vliegtuigaankoopen in het buiten land af te zien, aangezien de thans door dé diverse departementen gevolgde wijze van bestelling voor de Nederlandsche industrie geen behoorlijke ontwikkelingsbasis vormt. De regeering wijdt momenteel, zooals uit de mededeelingen van den minister van Waterstaat in de Kamer reeds is gebleken, aan dit vraagstuk hare bijzondere aandacht. Hangende het in te stellen onderzoek is de aanschaffing van Douglasvliegtuigen opge schort. De besprekingen tusschen de betrokken partijen duren voort. HERDENKING DUITSCHE GEVALLENEN. Gistermiddag vond op de Maastrichtsche begraafplaats een herdenking plaats van de Duitsche militairen, die in de eerste da gen van den wereldoorlog nabij Visé vie len, zij waren zwaar gewond naar Maas tricht overgebracht, maar overleden niette genstaande alle in Maastricht hun bewezen hulp en zorgen. Voor deze oorlogs-dooden is een monument opgericht, dat door het gemeentebestuur van Maastricht wordt verzorgd en onderhouden. Vijfhonderd Duitschers uit heel Zuid-Limburg waren voor deze herdenking bijeengekomen. Na mens het Duitsche rijk bracht de Duitsche consulaire vertegenwoordiger dank voor de tegemoetkomendheid van het gemeentebe stuur van Maastricht. Hij bracht hulde aan de koningin voor haar zorg en belangstel ling, aan de Duitsche oorlogsslachtoffers steeds betoond. Er werden vele kransen op het graf neergelegd. 164. Pam heeft een geluid gehoord in het werkvertrek van den koning. Stilletjes /aalt hij de trappen af, kijkt door een gaatje en bemerkt dat het raam opengaat. 165. Iemand sluipt naar binnen en gaat naar de schrijf tafel van den koning. Een lade wordt opengemaakt en een rol papier er uit genomen. TEGEN EEN VLUCHTELINGENKAMP OP DE VELUWE. Adressen aan den minister en het gemeentebestuur van Ermelo. De A.N.W.B. heeft tot den minister van binnenlandsche zaken een schrijven gericht, waarin hij den minister met aandrang ver zoekt te willen afzien van de Veluwe als plaats voor vestiging van een vluchtelingen kamp. Dit verzoek wordt daarmede gemoti veerd, dat de aanwezigheid van een vluch telingenkamp, afgescheiden van de ontsie ring van de natuur, de landelijke sfeer in den omtrek ongunstig zal beïnvloeden. Naar de bond vernam, zijn de grootgrond bezitters in deze streek van plan, ingeval het kamp op de Veluwe wordt gevestigd, hun landgoederen voor het publiek te slui ten. Dit zou een ramp zijn voor de bevol king van de betrokken streek, daar tal van Nederlanders rust en herstel zoeken op de Veluwe en de bevolking daarvan de mate- riëele voordeelen geniet. Adressant is van meening, dat er in ons land nog wel andere plaatsen te vinden zijn, waar tegen vestiging van een kamp niet zulke ernstige bezwaren bestaan. Ook aan den raad der gemeente Ermelo heeft de A.N.W.B. een schrijven gericht, waarin op dezelfde gronden het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de raad, zoowel in het belang der gemeente als in het alge meen belang, zijn medewerking aan de uitvoering van het plan niet zal verleenen. De Nederlandsche Vereeniging voor vreemdelingenverkeer stemt met beide adressen volkomen in en heeft een gelijk luidend schrijven aan den minister van bin nenlandsche zaken gezonden. DE STILLE OMGANG TE AMSTERDAM. Zooals andere jaren waren ook ditmaal tienduizenden uit alle windstreken naar de hoofdstad gekomen om deel te nemen aan den stillen omgang. Op den Dam baden zij voor koningin en vaderland, op de Oude brug voor de zeevarenden en ter plaatse, waar nog voor kort de Nieuwe brug lag, voor kerk en paus. Vóór of na den omgang gemaakt te hebben woonden de bedevaart gangers in de hun toegewezen kerken de mis bij, onder welke zij ocmmuniceerden. Het grootste contingent der mannen reisde per trein: Aan de Westzijde van het Cen traal Station kwamen en vertrokken negen- extra treinen, aan de Oostzijde kon men er een twaalftal tellen. Bovendien vervoerden de laatste en eerste treinen der gewone dienstregeling .vele;-deelnemers;;-.-; .Ook per bus kwamen duizenden naar de hoofdstad,, .en.de- Noordhollandsche Rijwiel- bond zorgde eveneens voor een vertegen woordiging van een paar duizend man. Alles verliep in volmaakte orde. CENTRALE LANDBOUWORGANISATIES. De voorzitters van de drie centrale land bouworganisaties, de heeren C. van den Heuvel, A. N. Fleskens en H. D. Louwes, werden dezer dagen door den minister van economische zaken in audiëntie ontvangen, teneinde eenige urgente agrarische vraag stukken te bespreken. De volgende punten werden daarbij o.a. besproken: De varkensprijs. De minister verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat de prijs waarvoor uit de markt genomen wordt, krap gesteld is, maar weer sprak, dat deze beneden een loonenden prijs zou liggen. Hij wees op de geweldige moeilijkheden, die nu reeds bestaan, waar 80000 baconvarkens en 12.500 zware var kens uit de markt zijn genomen en het einde van deze overneming nog niet te zien is. De minister verklaarde zich bereid na te gaan of het mogelijk is om in sneller tempo het surplus uit de markt te nemen. De vleeschpositie in het algemeen. De minister zette breedvoerig uiteen, dat hij eenigen vleeschimport niet missen kon. Deze is noodig, zoowel voor de bevordering van sommigen, ook agrarischen export, als voor het voorzien in de vleeschbehoeften van hen die den gewonen loonenden vlesechprijs niet kunnen betalen. De mi nister kon geen toezegging doen hierin verandering te brengen. Deze vleschimport is bovendien slechts 1.4 procent van den totalen afzet. Het uit de markt nemen der runderen is stopgezet, aangezien de prijs niet onbevredigend geacht moet worden en het gestelde doel dus was bereikt. De zangeres, die haar voet had verstuikt, maar toch het concert wou laten doorgaan!"

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6