Groote brand in centrum van Utrecht, Galerie Hodemes in volle vlam. Plechtige kroning van Paus Pius XII. Verkeer in de binnenstad geheel stopgezet. HEERHUGOWAARD 60.000 menschen in Sint Pieter. den Weidmann zwijgt. Ja en neen knikken. Scherpe toon van de Duitsche pers. Hetze tegen Praag. m TWEEDE BLAD. tusschen de verschillende vakken. vuur heeft zeer snel zijn vernietigend werk beide verdiepingen niets meer dan de bu: verricht. Omstreeks twaalf uur was van dè beide verdiepingen niets meer dan de bui! tenmuren overgebleven. Met donderend geraas vielen de zware verwarmingsradia toren van de hooger gelegen verdiepingen in de keldergewelven. Een dichte rook ver duistert nog steeds de omgeving van'den brand. Het vuur, dat thans nog voortwoe- kert in de kelderruimte, waar een groote massa goederen ligt opgestapeld, wordt door de brandweer als het ware overgoten met water. Sneller dan door dezen brand had het voor sloopen bestemde oude waren huis niet opgeruimd kunnen worden. De directie zal zich morgen beraden, 0p welke wijze men den verkoop opnieuw' ter hand zal nemen. Vermoedelijk zal een noodgebouw worden ingericht, zoodat zien in de Lange Viestraat twee van dergelijke noodgebouwen zullen bevinden, w.o. een van C. en A., dat reeds eenige maanden in gebruik is in vérband met den nieuwbouw aan het Vreeburg. Paniek voorkonen. Bij het uitbreken van den brand werd een paniek onder het personeel voor komen door het tactische optreden van de diverse afdeelingschefs. Daar de af- deeling bestemd voor de garderobe reeds spoedig ontoegankelijk werd door den verstikkenden rook, en later door het snel uitbreidende vuur, moest veel van het personeel het warenhus verlaten zonder hun jas of hoed. Zij grepen zooveel mogelijk de aanwezige confectieassen en verlieten daarmede het brandende gebouw. De afdeelingschef hiel den de verkoopsters van de aanvankelijk niet bedreigde deelen bij hun vakken, zoodat de anderen in groepen van dertig het waren, huis op gemakkelijke wijze konden verlaten, waarbij niet eens gebruik behoefde te wor den gemaakt van de nooduitgangen. In het postkantoor aan de overzijde van de Oude Gracht werd daarn terstond appèl gehou den, waarbij bleek, dat niemand ontbrak. Er worden kastanjeboomen geplant. Thans is men gereed gekomen met de beplanting van kastanjeboomen, welke in de lente hunne bloesems zullen vertoonen, van af café Rus tot aan de r.k. kerk aan den Hondenweg. Zoo zal men des zomers weer genoegelijk onder het lommer der kastanjes een wandeling door het dorp kunnen maken. Ook aan het begin van het Kabelpad is een aanvang gemaakt om dezen weg te verbree-* den, voorloopig over een lengte van 300 M. De toestand van den heer Groot, Naar wij vernemen is de gezondheids toestand van onzen oud-gemeente opzichter den heer A. Groot thans iets vooruitgaan de. Wanneer de voorteekenen niet bedrie gen zal, behoudens eventueele complicaties, de patiënt weer op de been komen. Non-stop-uitvoering „Onder Ons". Zondag had de aangekondigde non stop-uitvoering plaats in de zaal van den heer A. Rus alhier. „Het bekende muziek-ensemble „Onder Ons" had deze uitvoering belegd in ver- eeniging met het Alkmaarsch Dubbelman- nenkwartet. Toen dan ook het welkomstwoord (dat werd gesproken door den heer P. de Geus, dirigent „O. O.") weerklonk, was de zaal tot in alle hoeken gevuld. Spr. hoopte, dat ieder van dezen avond zou genieten. De con ferencier kondigde als nummer een „Met volle vaart" aan. De vaart werd er dan ook direct goed ingezet. Het publiek genoot van het begin af tot het einde. De heer Nic. Akkerman wist ieder voor zich te winnen, door zijn leuke aankondi gingen en zijn geestig vertellen van „mop pen" tusschen de diverse nummers. Bijzonderen bijval oogstte mej. T. Kiste- maker, die als fluit-soliste optrad en de heeren M. Blauw en Nic. Akkerman, die een voordracht hielden, getiteld „De heesche soufleur". Ook was de accordeoniste, mej. A. Kostelijk, eenig in haar spel. De Hi Ha Holland-Dans!, uitgevoerd door den heer Sj. Brandsma en mej. W. Davids, oogstte een geweldig applaus. Het rijk voorziene programma werd vlot achter elkaar afgewerkt, zoodat het publiek veel in een betrekkelijk korten tijd heeft genoten. Er werd nog een verloting gehouden en een gezellig bal besloot deze uitvoering. „Onder Ons" kan terugzien op een alleszins ge slaagden avond. Million, 3. Blanc en 4. Colette Titot. Vanmorgen is de Utrechtsche binnen stad door een van de grootste branden van den laatsten tijd geteisterd. Omstreeks half tien ontdekte het per soneel van het warenhuis Galeries Mo- dernes aan de Viestraat vuur in een hoek van het gebouw, zoowel op de be neden- als op de bovenverdieping. Aan stonds werd alarm geslagen. Het per soneel sloeg op de vlucht en kon nog tijdig het gebouw verlaten. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat in een half uur tijd het groote complex aan alle kanten in lichter laaie stond. Het verkeer in de binnenstad is stil gelegd. De Paus geeft na zijn kroning van het balkon van de St. Pieterskerk te Rome af zijn zegen aan de wereld. (Telegrafisch overgebrachte foto.) Gisteren was het de groote dag der plechtige kroning van paus Pius XII, welke zich met alle luisterrijke cere moniën de roomsch-katholieke kerk, te midden van het voltallige college van kardinalen, van bisschoppen, prelaten, vorstelijke personen, talrijke officieele vertegenwoordigers, en een geestdrif tige menschenmenigte uit Rome, Italië en vele landen der aarde, heeft vol trokken. Reeds vroeg in den morgen begon de toeloop naar het groote Sint Pietersplein. Zestigduizend menschen waren erin ge slaagd toegangskaarten te verkrijgen voor de basiliek van Sint_ Pieter, waarin de paus de plechtige pausmis zou opdragen. Velen werden teleurgesteld: niet minder dan 250.000 aanvragen voor toe gangskaarten had het vaticaan ontvangen. De fascistische militie en de caribinieri hadden voor een uitgebreiden ordedienst zorg gedragen. De stroom van bezoekers werd op ordelijke wijze naar de basiliek geleid. Talrijke auto's reden voor, die de genoodigden voor het kerkgebouw brachten. Tegen acht uur was de enorme basiliek reeds geheel gevuld. Het interieur van het kerkgebouw was rijk versierd en geheel verlicht. De paus doet zijn intrede. Even na half negen kondigen zilveren trompetten den komst van den paus aan. De stoet verschijnt, komende uit het Vaticaan, in het voorportaal van de basiliek. Het is een indrukwekkend schouwspel. Vooraan den stoet ziet men, op een kussen gedragen, de gouden, met edelsteenen be zette kroon, waarmede de paus straks op de loggia van den Sint Pieter gekroond zal worden. Het is dezelfde tiara, welke gediend heeft voor de kroning van paus Pius IX in 1846. Scherp teekent zich het purper en herme- lijnwit van de kardinalen in den stoet af. In het midden der processie, achter de kardinalen, volgt paus Pius XII, de mijter op het hoofd, gekleed in het wijde goudbestikte gewaad, en gezeten op de „Seda Gestatoria", welke getorst wordt op de schouders van twaalf rood- gekleede dragers. Zij worden omringd door de leden van de Zwitsersche garde in hun gala-uniform en de leden van de Palatiinsche wacht, de officieren met getrokken degens. Een stoet van patriarchen en bisschoppen, allen in het wit en met de mijter op het hoofd, vormt het tweede deel van de pro cessie. In het voorportaal ontvangt de paus eerst de hulde van de geestelijkheid, en daarna doet hij zijn intocht in de basiliek. Zilveren trompetten weerklinken en het koor zet het „Tu es Petrus" (Gij zijt' Petrus") in. De enorme menschenmenigte juicht den stoet geestdriftig toe. Aangekomen in de kapel der H. Drievul digheid, verlaat de paus zijn draagstoel om een oogenblik te bidden voor het sacrament, om zich vervolgens weer per draagstoel te begeven naar de Sint Gregorius-kapel, waar hij zich op zijn troon zet, en de hulde der kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen in ontvangst neemt. De prinsen der kerk knielen neer voor den paus en kussen hem den visschersring, terwijl de zangers van de koren der Sixtijnsche en Juliaansche kapel beurtelings hun „Tu es Petrus" laten weerklinken. Op de voor de buitenlandsche vertegen woordigers gereserveerde tribune ziet men den Italiaanschen kroonprins, den minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, den hertog van Norfolk als vertegenwoordiger van den koning van Engeland, ex-koning Ferdinand van Bulgarije, prins Karei van Vlaanderen, de koningin-moeder van België, de familie der Spaansche Bourbons en talrijke andere prinselijke personen. Nadat de paus zich in den Sint-Gregorius- kapel gekleed heeft in de misgewaden, begeeft de stoet zich naar het altaar van de confessie. Tijdens deze processie neemt de ceremonie meester,, die voor den paus loopt, drie keer een dot vlas van een zilveren schotel eh, neerknielend verbrandt hij dit, zingend: „Pater Sancte, sic transit gloria mundi" (Heilige Vader, zoo vergaat de glorie der wereld). Vervolgens wordt dan de pausmis opge dragen. Onmiddellijk na den apostolischen zegen geeft de deken van het kapittel van de ba siliek Sint Pieter een witte geborduurde beurs, waarin 25 oude geldstukken, als be looning voor het opdragen van de mis. Na het einde van de pausmis verlaat de paus, wederom gezeten op de sedia gesta toria, den Sint Pieter, toegejuicht door de menigte. De stoet begeeft zich dan naar de kroningszaal. De aanwezigen in den Sint Pieter ver laten de kerk, teneinde op het plein de kroning te kunnen zien. Op het plein staat ook opgesteld een brigade van het Italiaan- sche leger, met vertegenwoordigers van alle wapens. Meer dan 500.000 menschen staan op het plein samengepakt. Terwijl op de speciaal opgerichte tribunes de vertegen woordigers van de veertig buitenlandsche mogendheden en andere genoodigden heb ben plaats genomen. De kroning. Onder het luiden der klokken van den Sint Pieter en het gejubel van de menigte verschijnt daarop de paus. Nadat de paus plaats heeft genomen op den troon neemt de tweede kardinaal diaken hem den mijter van het hoofd en de eerste kardinaal-diaken plaatst hem de tiara op, onder het uitspreken van de oude for mule: „Ontvang de tiara, versierd met drie kronen en weet, dat gij zijt de vader van vorsten en koningen, de herder der men schen op aarde en plaatsvervanger van onzen verlosser Jezus Christus, wiei. eer zij en glorie in alle eeuwen der eeuwen". Na deze korte plechtigheid barst de menigte in gejuich los. Vervolgens geeft de paus den zegen urbi et orbi. Opnieuw juicht de menigte op het plein en klapte in de handen, minuten lang, waarvoor de, paus, glimlachend met de hand wuivend, dankte. En dan is de plechtigheid geëindigd. Ten teeken daarvan wórden op nieuw zilveren bazuinen gestoken. Te Versailles is de openbare behandeling van het proces-Weidmann begonnen. De eerste dag levert meestal niet veel belang rijks op; er worden namen voorgelezen en allerlei gerechtelijke papieren voorgelegd. Er werden twaalf juryleden en zes plaats vervangers aangewezen. President Laemmlé, een geestig en scherp man, die een belangrijk deel van zijn carrière in noord-Afrika heeft doorgebracht, resumeerde de acte van beschuldiging aldus: Ge weet het dus, Weidmann: twaalf misdrijven en twee overtredingen zijn u ten laste gelegd; en gij, Million, wordt beschul digd van vier misdrijven en twee overtre dingen. Weidmann en Million knikten. De belangstelling van de zijde van het pu bliek was slechts gering; ongeveer twintig menschen stonden achter het hekje. Daar entegen waren zeer veel advocaten en ver slaggevers aanwezig. Er zullen vijftig getuigen worden ge hoord. Na de gewone formaliteiten ving de pre sident het verhoor van Weidmann aan. De moordenaar gaf op bijna geen enkele vraag antwoord. Hij knikte slechts ja of neen en maakte een zeer schuchteren in druk, die prikkelend op de aanwezigen werkte. Deze houding is tenminste sympathie ker dan die van bravoure! riep mr. de Moro Giafferi Weidmans beroemde ad vocaat pathetisch uit. De president somde de antecedenten van Weidmann op een leven vol misdaad (diefstal, diefstal en nog eens diefstal, in braak en dan de gruwelijke moorden) maar op iedere vraag „Is het zoo?" zwijgt Weidmann. Vervolgens kwam de poging tot moord op de Parijsche politiebeambten, die hem wilden arresteerer., ter sprake. Ingevolge aan Tsjechen toegeschre ven anti-Duitsche incidenten in Brünn en Bratislawa.i s de toon der Duitsche bladen tegenover de gebeur tenissen in Slowakije zeer scherp ge worden. De berichten worden op de eerste pagina groot opgemaakt. De „Vülkischer Beobachter" spreekt van een „burtaen Tsjecischen terreur" in Slo wakije en zegt, dat ook in Praag weer de gevolgen van de anti-Duitsche hetze te onderscheiden zijn. Het „12-Uhr-Blatt" spreekt van Benesj-metroden" en de „B.Z. Am Mittag" stelt vast, dat de situa- ite zich op dreigende wijze verscherpt. Voorts maakt het Duitsche Nieuwsbu reau melding van een reeks tegen Duit- schers gerichte incidenten in verschillende steden van Slowakije, met name te Brünn, waar gisteravond een Duitscher, een zekere dr. Schwabe, door Tsjechen zou zijn overvallen en mishandeld. In Iglau had de Duitsche bevolking ter gelegenheid van den Duitschen „Heldandag" de haken- kruisvlag uitgehangen. Tsjechische politie beambten zouden to§n geëischt hebben, dat deze vlaggen werden ingehaald, en door de Tsjechische vlag vervangen. De leider der Duitschers in Iglau en twee andereD uitschers, die hieraan geen gevolg gav, zouden daarom in arrest zijn ge nomen. BOERDERIJBRAND. Kind gewond; vee verbrand. In den afgeloopen nacht is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in de boer derij van den landbouwer Janssen, aan den Kronenberg te Sevenum (L.) Het vuur greep snel om zich heen. Het ge zin kon zich met veel moeite in veiligheid stellen. Een der kinderen kreeg evenwel lichte brandwonden aan het hoofd. De boerderij is totaal afgebrand. De ge- heele veestapel, welke uit tien varkens, zes koeien en eenige kalveren bestond, viel aan het vuur ten offer. De schade wordt door verzekering gedekt. De verdediging zeide hier en Weid mann gaf het met zachte stem toe dat hij de revolverschoten had gelost om iemand anders te waarschuwen, die ook in de villa La Voulzie aanwezig was. De pre sident vond dit onaannemelijk en over dit punt ontstond een vrij heftige woorden strijd, waarbij mr. de Moro Giafferi voor het eerst „optrad" en stekelige dingen zeide tot den voorzitter en tot zijn jonge collega's die allen den „voorzorgsmaatre gel" namen, te zeggen, dat zij het enorme talent van hun grooten confrater bewonde ren. Zooals meestal bij groote rechtzaken het geval is, werd de zitting een gepraat over- en-weer over de hoofden der verdachten heen Weidmann, Million en de anderen zeiden geen woord en werden eigenlijk nauwelijks aangekeken. Het warenhuis is uiterst brandbaar, mede doordat er tijdelijk aan weerskanten een noodgebouw is aangebracht, dat uit hout is opgetrokken. Een gelukkige factor is, dat de brand in de ochtenduren is uitgebroken, zoo- dat zich weinig publiek in het warenhuis bevond. Niets kon van den inboedel uit het bran dend gebouw worden verwijderd. De brand weer rukte met al het beschikbare materiaal uit en stond voor een vrijwel hopelooze taak. Het vuur had binnen een half uur zich over het geheele uitgestrekte perceel ver spreid zoowel in de beneden- en als boven verdieping. De brandweer bepaalde zich tot het in sluiten van het brandende warenhuis, en voorkwam uitbreiding door de aan den over kant van de Viestraat gelegen perceelen, waarin gevestigd de firma Dijkhof, Magazijn Nederland en Vrcom en Dreesmann, nat te houden. Het vuur verrichtte snel het ver woestende werk. Spiegelruit na spiegelruit viel kletterend in stukken. Met een knal stortte het dak ineen, daarna begonnen de zijgevels te werken, die ten slotte eveneens bezweken en ineen stortten. Het machtige schouwspel werd door duizenden belang stellenden gadegeslagen. De politie zorgde voor een ruime afzetting, zoodat de brand weer ongestoord kon voortwerken. Water was voldoende beschikbaar, uit de Oude Gracht werd een enorme hoeveelheid op de vuurhaard geworpen. Het uitgestrekte per ceel werd totaal vernield. Een gelukkige om standigheid hierbij is, dat dit perceel voor afbraak was besteed zoodra de nieuwbouw, waarvan de fundamenten inmiddels zijn gelegd, gereed zouden zijn. Groote voorraden zijn verloren gegaan. Het bedrijf zal voor loopig moeten worden stil gelegd, omdat het geruimen tijd zal duren, alvorens wederom tot verkoop kan worden overgegaan. De Utrechtsche binnenstad werd door dezen brand volkomen geïsoleerd. De ge meente-bussen werden omgeleid, zoodat de dienst weinig vertraging ondervond en vrijwel normaal doorging. De Zeister tram echter ondervond belangrijke stagnatie, daar het electrische net stroomloos moest worden gemaakt. Om half twaalf was het blusschingswerk nog in vollen gang. De schade wordt geheel door verzekering gedekt. Het nablusscen zal nog geruimen tijd in beslag nemen. De Zeistertram heeft de verbinding met Zeist in stand kunnen houden. De reizigers werden door de stad vervoerd naar het C.S. met autobussen. Het vuur nog niet gebluscht. Nog steeds woeden de vlammen in het warenhuis „Galeries Modernes" te Utrecht. Zooals terstond bij den aan vang bleek, kon niets aan den greep van het vuur worden ontrukt. Alles is reddeloos verloren. De verzekering dekt de schade, welke door den directeur, voor wat betreft de opgeslagen goede ren op ruim vijfhonderdduizend gulden wordt geschat. Toen de brand uitbrak, bevonden zich ongeveer driehonderdvijftig personen in het gebouw, waarvan ongeveer driehonderd leden van het personeel. Op Maandagmor gen is het gewoonlijk niet druk, zoodat zich dan ook niet veel klanten in de zaak bevon den. Wanneer deze brand, die zich buiten gewoon snel ontwikkelde, op Zaterdag avond was uitgebroken, zou het leed niet te overzien zijn geweest. Op dergelijke avon den is het in het warenhuis zoo druk, dat men zich met moeite een weg kan banen Het proces Weidmann te Versailles. Op de verdachtenbank: 1. Weidmann, 2.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8