THEE doet je goed! PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN Kasteel Bergh te 's-Heerenberg door brand verwoest. Binnenland Miliioenenbezit verloren gegaan. Brand In meube'fabriek te Culemborg. Zestig arbeiders werk!oos. Vragen over vliegtuigbouw. Permanente instantie gewenscht. TWEEDE BLAD. 2. Gisteravond omstreeks hr.lf elf werd brand ontdekt in het kasteel Bergh te 's Heerenberg. De rentmees ter van het kasteel werd gewaar schuwd en in allerijl werden maat regelen genomen om den brand, die door klokgelui verder bekend werd gemaakt, te bestrijden. Niettemin stond tien minuten later het eeuwen oude kasteel in lichter laaie. Kasteel Bergh is bezit van de fami lie van Heek uit Enschedé, die het vóór den wereldoorlog kocht van de tak Sigmaringen van het huis Hohen- zollern. Groote sommen gelds heeft de familie besteed om het kasteel in zijn ouden toestand terug te brengen, niet alleen architectonisch, doch vooral ook cultureel. Kostbare schilderijen, voortreffelijk beeldhouwwerk en zeldzame incuna beien werden hier verzameld en men zal niet overdrijven wanneer men zegt, dat hier een miliioenenbezit is verloren gegaan. Brandweer stond machteloos. Van tijd tot tijd bewoonde de familie H. van Heek het kasteel. Morgen zal de familie van een reis naar Egypte te 's Hee renberg terugkeeren. Wat de oorzaak van den brand betreft, deze is nog niet vast gesteld. Wel weet men, dat tot een uur of half tien in het kasteel is gewerkt aan den electrischeji aanleg. Daar de gemeentebrandweer die aanvankelijk haperde, maar later naar behooren functionneerde tegenover de zen vuurpoel machteloos stond, werd assistentie gevraagd van de brandweren van Arnhem en Emmerik. Om vijf minu ten over elf rukte die van Arnhem uit, tien minuten latm: trok de Emmeriksche brandweer naar den brand. De wind joeg de vonken van den brand over het oude stadje, zoodat ook hier waakzaamheid ge boden was. Weinig behouden. Het was aan verschillende personen, die te hulp snelden, gelukt schilderstukken en verdere kostbaarheden in veiligheid te brengen. Verscheidene kunstvoorwerpen uit het gelijkvloersche gedeelte werden in de rentmeesterswoning ondergebracht. In- tusschen breidde het vuur zich verder uit, zoodat het ten slotte te gevaarlijk werd zich beneden nog op te houden. Omstreeks elf uur arriveerde de motorspuit uit Doe- tinchem, om half twaalf kwam de motor spuit uit Emmerik op het terrein van den brand assisteeren. Om half twaalf stortte het dak met groot geraas in. Vrijwel het geheele kasteel is verloren gegaan. Het kasteel dateert uit het einde van den dertienden eeuw en behoorde oor spronkelijk aan de graven van den Bergh. Omstreeks 1735 werd het eveneens door brand zwaar geteisterd. De toren werd toen behouden. In 1912 ging het kasteel uit het bezit van HohenzollernSigmaringen in dat van den heer H. van Heek te Enschedé over. Den laatsten tijd werden in het kasteel verschillende werkzaamheden uit gevoerd, zooals aanleg van centrale ver warming, waterleiding alsmede schilder werk. Te half een had men den brand nog niet onder de knie. Den brand meester. Omtrent den brand kan nog gemeld worden, dat men om vier uur vannacht het vuur in zooverre meester was, dat de brandweer van Emmerik kon vertrekken. De brandweer uit Arnhem was vanmor gen nog met de nablusschingwerkzaam- heden bezig. Wat behouden bleef. Van het kasteel zijn de stompe toren, de kapel met torentje en een benedenkamer, waar onlangs een brandvrij plafond ge maakt was, behouden gebleven. Ook de buitenmuren zijn intact gebleven. Men veronderstelt, alhoewel dit eerst door een deskundige onderzocht zal moe ten worden, dat de buitenmuren bij even- tueelen wederopbouw nog bruikbaar zul len zijn, zoodat het gegronde vermoeden bestaat, dat dit zal geschieden. Van den inventaris kon men o.a. een altaarstuk van Hans Dürer, dat voor 53.000 verzekerd zou zijn, alsmede een aantal oude drukken uit het brandende kasteel redden. Een gedeelte der oude boekwerken was in de behouden gebleven kapel geborgen. De kluis in het kasteel, waarin even eens waardevolle stukken waren gebor gen, is ook behouden. Het archief bevindt zich in een toren kamer op een afstand van ongeveer vijftig meter van het kasteel gelegen. Hierin heeft gelukkig geen brand ge woed. Door kortsluiting is gistermiddag om vijf uur brand ontstaan in de meubel fabriek „Palumbus" aan den Lekdijk te Culemborg. Het personeel verliet inderhaast het pand, met achterlating van kleeren. In een oogwenk stond de fabriek, welke geheel uit hout was opgetrokken, in lichter laaie. Hoewel de vrijwillige brandweer spoe dig ter plaatse was, behoefde zij niet meer in te grijpen, aangezien de vlammen reeds hun vernielend werk hadden verricht. Het vuur verspreidde een zoodanige hitte, dat de sigarenmakers van de sigarenfabriek „Cadena", die op een afstand van 150 me ter aan het werk waren, niet verder kon den arbeiden. Groote schade. De fabriek, welke een grootte had van 25 bij 25 meter en drie etages tel de, brandde geheel uit, terwijl een groote hoeveelheid hout en meubelen in vlammen opgingen. Ook twintig electromotoren werden door het vuur vernield. De schade, welke ongeveer 50.000 bedraagt wordt door verzekering ge dekt. Door dezen brand zijn zestig arbei ders werkloos geworden. WOONHUIS MET INBOEDEL DOOR BRAND VERWOEST. Gisteren heeft te Ois ter wijk een uitslaan de brand gewoed in het woonhuis van de familie E. in de Hoogstraat. In minder dan geen tijd sloegen die vlammen hoog boven het dak uit. De brandweer van Oisterwijk wist door krachtig optreden het gevaar voor uitbrei ding te keeren en de beneden gelegen win kelruimte voor het vuur te vrijwaren. Het woonhuis brandde totaal uit, terwijl de inboedel verloren ging. Aan de in den winkel opgeslagen kruidenierswaren, siga ren en sigaretten werd groote waterschade aangericht. De oorzaak van den brand is niet bekend. WELKE V00RZIEN WORDE® VAN NATRIUMVERLICHTING/V' Te verlichten weg punt frfv.ït.tN a viaduct over de Ringvaart opritten lot de nieuwe brug (omaastWigMT jc verkeersplein Op bijgaand kaartje van de K. N. A. C. zijn de Rijkswegen en enkele bijzondere punten aangegeven waarop, voor zoover overeenstemming kan worden verkregen omtrent den prijs van electrischen stroom, binnenkort zal worden overgegaan tot het aanbrengen van een natriumverlichting. Men zal zich herinneren dat op den Vier den Wegverkeersdag van de K. N. A. C. in November 1.1. dr. ir. L. R. Wentholt na mens den minster reeds desbetreffende me- dedeelingen heeft gedaan. Als criterium zou gelden, dat op den te verlichten weg een etmaalverkeer van 2400 motorrijtuigen zou plaats vinden, waarbij dan wegen met gescheiden banen niet voor verlichting in aanmerking zouden komen. In de kosten van verlichting van wegen met een minder druk verkeer zou het rijk eventueel bijdragen naar een percentage van 10 tot 50 pet. Als billijke prijs voor den electrischen stroom werd toen genoemd 2'/j cent per kwh en 40 per jaar per kw. van de opge nomen topbelasting. Het Tweede Kamer-lid Bongaerts (r.k.) heeft aan de ministers van de fensie, van waterstaat en koloniën de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat de besprekingen van de commissieVan Duim inzake de bestelling van voorloopig ongeveer veertig vliegtui gen in Amerika door de regeering zijn op geschort, in afwachting van den uitslag van een commissoriaal onderzoek naar de mo gelijkheid om die vliegtuigen in Nederland te bouwen? Is den ministers bekend, dat de Neder- landsche vliegtuignijverheid uitgerust en onderlegd is om in de Nederlandsche be hoeften aan vliegtuigen te voorzien, als mede dat zij gereed staat om zich uit te breiden naarmate dié behoeften dat, bij uitzetting, zouden vorderen, mits zij tijdig daartoe tot overleg wordt genoodigd? Is het waar, dat geen voldoende of doel matig contact bestaat tusschen de instan ties, die voor de dekking van de Neder landsche behoeften aan vliegtuigen bespre kingen voeren en bestellingen doen eener- zijds en de in Nederland gevestigde vlieg tuignijverheid anderzijds? Zoo ja, is dan de regeering bereid onverwijld een officieele permanente instantie in het leven te roepen ter overbrugging van die leemte, zoowel in het belang van de dekking van vliegtuigbehoeften in eigen land als in het belang van de uitbreiding van werkgelegenheid in Nederland. ERNSTIGE AANRIJDING TE OVERSCHIE. In de gevaarlijke bocht van den Rotter- damschen rijweg te Overschie bij de krui sing van den rijksweg Rotterdamden Haag is vanmorgen de 45-jarige fabrikant J. M. Hatinck Koning uit Hillegersberg met zijn auto tegen een van Oveischie komenden wagen van den heer J. N. ge botst. De bestuurder van deze auto, de heer N. liep een ernstige hoofdwonde op. De auto's werden ernstig beschadigd. NIEUWE ELECTRISCHE LAMP ONTWORPEN. „Kameleon-lamp" kan verschillende kleuren uitstralen. Een Hilversumsch ingenieur heeft een electrische lamp uitgevonden, die licht van verschillende kleuren kan uitstra len. Hij heeft deze lamp genoemd „Kameleon"- lamp, naar het gelijknamige dier, waarvan bekend is, dat het zijn huidskleur kan aan passen aan de kleur der omgeving, waarin het zich bevindt. Behalve voor gebruik in „levende"-licht reclames en in eenlarnps verkeerslichten (een lamp kan tot zelfs drie kleuren geven, bijv.: groen-geel-rood) is er een ruim toepassingsgebied voor de Kameleon-lamp ten dienste van luchtbescherming. In den daarvoor bestemden uitvoerings vorm bezit de lamp het vermogen om dienst te doen als: 1. gewone verlichtings lamp, die dus „wit" licht uitstraalt in alle richtingen en met voor de betreffende toe passing geëigende lichtsterkte. 2. Gekleurde (blauwe) lichtbron van beperkt lichtgevend vermogen die uitsluitend onder een scherp begrensden hoek met den horizon licht uit straalt, dat vanuit de lucht niet waarneem baar is, doch als noodverlichting in tijden van dreigend luchtgevaar 't meest geëigend en noodzakelijk is gebleken. Reeds in 1936 zijn in Nederland en elders octrooien op deze vinding aangevraagd en nu deze binnenkort verleend zullen worden, is de voorbereiding van de productie dezer lampen op groote schaal krachtig ter hand genomen. Tevens heeft de uitvinder een nieuwe schakeling ontworpen. Hiermede is het mogelijk, zonder aanleg van extra kabels, de met Kameleon-lampen uitgeruste straatverlichting, vanuit de cen tra, die deze verlichting voeden, om te schakelen van gewone verlichting op „lucht- beschermings-verliehting" en omgekeerd. Ook kan deze bijzondère schakeling worden benut voor alarmeering door sirenes enz. Zoowel bij luchtbeschermings- en defensie autoriteiten, als bij gloeilampenfabrieken in Nederland en in het buitenland bestaat voor deze Nederlandsche uitvinding groote be langstelling. INTERNATIONAAL JEUGDCONGRES OVER DE VLUUHTELINGENKWESTIE. Door de wereld-jeugdcongres-bewe- ging is op 11 en 12 Maart te Reims een conferentie over het onderwerp „hulp aan vluchtelingen en slachtoffers van den burgeroorlog" georganiseerd. Bijna zeventig deelnemers uit zestien landen waren daar vereenigd, als vertegen woordigers van jeugdvereenigingen van alle mogelijke richtingen. Uit Nederland waren afgevaardigden van het Nederland sche jeugdleidersinstituut, de vrijzinnig- democratische jongeren organisatie, de stu- dentengroep van „Waakzaamheid", de jeugdactie „hulD aan noodlijdenden" en het comité tot hulp aan jeugdige Duitsche vluchtelingen. In zijn openingswoord legde de voorzitter van het organiseerend comité er den na druk op, dat hulp aan vluchtelingen, voor de jeugd geen politiek, maar een humani tair karakter moet dragen. De werkzaamheden werden verdeeld over drie sub-comité's: voor China, voor de vluchtelingen uit centraal Europa en voor die uit Spanje. In de vergaderingen van elk comité wer den de rapporten uit de vertegenwoordi gende landen besproken, methoden van hulp vergeleken en tenslotte de richtlijnen voor de toekomst getrokken. Zondagmiddag kwam men in plenaire zitting bijeen, waarin de resultaten der sub-comité's werden medegedeeld. Er zal ook voor China en het immigratie probleem een permanente sectie in het le ven geroepen worden. De publieke opinie moet beïnvloed worden ten gunste der emigranten er moet de aandacht op geves tigd worden, dat verschillende malen door emigratie werkverruiming voor eigen land- genooten volgde. Tenslotte werd de mogelijkheid om een documentair geschrift over anti-semietische maatregelen uit te geven, besproken en gunstig beoordeeld. De nood in Spanje kan in verband met de politieke omstandigheden moeilijk door een organisatie als de onderhavige gele nigd. Behalve de 500.000 vluchtelingen in de kampen zijn er pl.m. 140.000 vrouwen en kinderen over de verschillende Fransche departementen verdeeld. Beide categorieën hebben gebrek aan de meest directe benoodigdheden, terwijl de gezondheidstoestand zeer slecht is. Er werd besloten zoo spoedig mogelijk een commis sie uit de Fransche, Engelsch, Belgische en Scandinavische jeugd te vormen teneinde zish van den toestand in de kampen op de hoogte te stellen. In Engeland is zeer veel gedaan voor de voedselvoorziening van Spanje, ook voor de vluchtelingen. België heeft vele Spaan- sche kinderen opgenomen en uit vele lan den is financieele hulp gekomen. De over de grens komenden beroofd van alles en vaak ondervoed, moeten van het meest noodige worden voorzien De slotzitting vereenigde weer alle deel nemers, die voordien nog op het stadhuis waren ontvangen. Met een resolutie aan de jeugd der geheele wereld: „Jeugdigen ziet naar wat rond U leeft en lijdt en vluchten moet, en helpt", werd de bijeenkomst ge sloten. VERHOOGING VAN HET PRIJSPEIL DER AGRARISCHE PRODUCTEN GEVRAAGD. Adres aan de Eerste Kamer. In verband met de behandeling van hoofd stuk X der Rijksbegrooting en de begrooting van het Landbouwcrisisfonds in de Eerste Kamer der Staten-Generaal, heeft het be stuur van den bond „Landbouw en Maat schappij" zich in een adres tot dit college gewend. Adressant is van meening, dat de overheid regelend moet optreden bij het vaststellen der prijzen van landbouwproducten en wel door middel van regelingen aan de grens, zonder dat in de bedrijfsvrijheid van den individueelen boer al te zeer wordt ingegre pen. Overname der z.g. crisis-maatregelen door landbouworganisaties zal volgens hem niet bijdragen tot het hereiken van het ge- wenschte doel. Zoowel uit oogpunt van sociale recht vaardigheid als in het belang van de volks welvaart, verzoekt adressant de leden der Eerste Kamer hun medewerking voor het verkrijgen van een zoodanige verhooging van het prijspeil der agrarische producten, dat de verbroken ruilverhouding wordt her steld. STOFFELIJK OVERSCHOT W. DROP TER AARDE GESTELD. Gistermiddag is onder enorme belang stelling op de algemeene begraafplaats te Vlaardinger—Ambacht het stoffelijk overschot van den heer W. Drop, in leven afgevaardigde in de Tweede Kamer en in den gemeenteraad van Rotterdam voor de S. D. A. P., ter aarde besteld. Vooraf werd een rouwdienst gehouden in de Remonstrantsche kerk te Vlaardin- gen. Aanwezig waren vele leden van Eerste- en Tweede Kamer, mr. P. J. Oud en verschillende vertegenwoordigers van diverse partijinstanties. Dr. W. Banning uit Bentveld uitte zijn dankbaarheid voor wat de heer Drop ge weest is. Van eenvoudigen arbeidersjon gen heeft hij het gebracht tot lid van de volksvertegenwoordiging. Nog meer wilde spr. hem danken voor wat zijn leven ten grondslag was. De overledene was geen theoreticus, het socialisme was voor hem de roep om gerechtigheid. Menschen sterven, de idee blijft leven en weer nieuw leven wekken. Drop heeft getracht het socialisme en den godsdienst bij elkaar te brengen. Ds. Wegerif, remonstrantsch predikant te Rotterdam, sprak het slotwoord. Nadat de kist in de groeve was neerge laten, sprak ir. Albarda nog een kort woord. Hij legde den nadruk op de ver diensten van Drop voor de arbeidersbe weging. COMMISSIE VOOR DE FILMKEURING VERGADERT. De centrale commissie voor de filmkeu ring heeft gisteren te Eindhoven onder voorzitterschap van den heer D. van Sta veren haar jaarvergadering gehouden. Na de openingsrede en het jaarverslag, werd op een vraag over de kwestie van eventueele keuring van televisieuitzen dingen, zooals die reeds in drie Londensche bioscooptheaters verzorgd worden geant woord dat een en ander de aandacht der huishoudelijks commissie heeft, die daar over reeds besprekingen met het departe ment heeft gevoerd. Voorts kwam ter sprake het vrijsprekend vonnis van den Rotterdamschen kanton rechter tegen een bioscoopexploitant, die na de keuring eigenmachtig coupures in 'n film had aangebracht. De voorzitter noem de dit hoogst ernstig en betreurde deze vrijspraak zeer, al wees hij er op, dat in 'n soortgelijk geval een Amsterdamsch vonnis veroordeelend geluid heeft. Zonder twijfel zal intusschen bij de ko mende wijziging van de bioscoopwet met deze - Rotterdamsche uitspraak rekening worden gehouden. KIND VERDRONKEN. Gistermiddag is heA 2 K-jarig zoontje van de familie Nugteren te Rijsoord in een sloot nabij de ouderlijke woning geraakt en verdronken. ACTIE VOOR VERHOOGING DER MIJNWERKERSLOONEN. Gemeenschappelijk optreden? Op Maandag 13 Maart is te Heerlen een bondsraadvergadering van den Alg. NederL Mijnwerkersbond gehouden, waar de resul taten van de op Donderdag 9 Maart j.L ge houden contact-commissievergadering wer den besproken. Uit de rapporten van den bondsraad bleek, dat in het algemeen de mijnwerkers zeer verbitterd zijn over het feit, dat de mijn- ondernemers het voorstel van den Alg. Nederl. Mijnwerkersbond om de loonen ingaande 1 April met 10 procent te verhoo- gen, hebben afgewezen. De bondsraad meende, dat, waar ook het vorige jaar de werkgevers telkens voorstel len tot verbetering der loonen en voor werktijdverkorting hadden afgewezen, thans niet berust mocht worden in dit afwijzende standpunt en aan de mijnwerkers het hun toekomende deel van de vrij groote winsten over 1938 diende te worden toegekend in den vorm van loonsverhooging. Daar de katholieke organisatie welis waar geen 10 procent loonsverhooging heeft verzocht, doch wel in het alge meen op loonsverhooging heeft aange drongen in de contact-commissie, besloot de bondsraad aan den katholieken mijn werkersbond voor te stellen om ge meenschappelijk de noodige stappen te ondernemen om tot verhooging der loo nen te komen. Het hoofdbestuur werd gemachtigd om, als de roomsch-katholieke bond tot gemeen schappelijk optreden bereid is, op korten termijn besprekingen te openen over den vorm der te voeren actie. 168. Onmiddellijk laat de koning zijn secretaris komen en vertelt wat er gebeurd is. Pam merkt dat hij woedend is en naar de klok wijst. Pam begrijpt dat men hem van de diefstal verdenkt. 169. Hij wordt uit de klok gehaald en staat thans voor den woedenden vorst. Pam probeert hem duidelijk te maken dat hij geen diefstal heeft gepleegd, doch de ko ning en zijn secretaris begrijpen hem niet.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6