Incident tusschen voorzitter Eerste Kamer en N.S.B. VRAAG EN AANBOD parlement Spoct Ons land op de tentoonstelling te New-York. GEMENGD NIEUWS. Jiimst en Wetenschap £uchtaaact tweede blad. yvachtsman bij aanrijding gedood. de veertigste jaarbeurs te utrecht. Minister Rommes's begrooting aangenomen. WOENSDAGS en ZATERDAGS. 35 cent per vijf regels, Langs de N.H.V.B.-velden. 20 sluis 25 cfs uit het katholieke kamp. a.f.c. wint een protest. vrijzinnig zangkoor. de postvluchten. Belgisch vliegtuig verongelukt. Drie dooden. Gisternacht is op de Aelbrechtskade te Rotterdam de 57-jarige wachtsman L. Ree dijk, die in een tentje zat, dat door den tele foondienst over een stukje opgebroken be strating was gezet, op slag gedood, toen een autobestuurder het, de Hagenaar H. j k kreeg geen letsel. Gisteren is te Utrecht de veertigste Ne- derlandsche jaarbeurs geopend, die zich reeds den eersten dag in een druk bezoek mocht verheugen. Op de gebruikelijke wijze heeft ook he den de secretaris-generaal, de heer W. Graadt van Roggen, tijdens het traditionee- je bezoek van de pers de jaarbeurs inge wijd met een over den algemeenen econo- mischen toestand en de ontwikkeling van het jaarbeursinstituut. 3. (Van onzen parlementairen medewerker) Tijdens de replieken in het debat over de begrooting van sociale zaken voor 1939 is het in de Eerste Kamer tot een woorden schermutseling tusschen voorzitter en een paar leden van de nat.-soc. fractie ge- Aanhouding verzocht van Belgischen *omen> met het gevolg, dat baron de Vos poetzegeldief. - Namens de politie te Brussel van steenwijk het raadzaam achtte, de verzoekt de commissaris der rijkspolitie van vergadering eenigen tijd te schorsen. Niet, de Nederlandsche Centrale inzake interna- dat het nu zoo'n kabaal was o) zoo'n ern- tionale misdadigers te Amsterdam opsporing stlge ordeverstoring dreigde, dat de boden en aanhouding van een man, die in het be- op de tafels en vandaar op de ruggen van zit is van een op 11 Maart te Brussel gesto- worstelende leden zouden gaan springen een tooneel dat we op 1 Maart aan de ovei zijde van het Binnenhof beleefden maar hij dacht wellicht: zeker is zeker! De sfeer was op dat moment niet on- rustie in de mooie vergaderzaal. De heeren iemstra (s.d.) en van Embden (v.d.) hadden hun ontevredenheid betuigd over des ministers antwoord, de eerste zich te leurgesteld voelend over uitblijven van door hem gewenschte toezeggingen, de tweede min of meer ontsticht over het gebrek aan belangstelling bij minister Romme voor hot urgentie-program van den v.-d. uond, waarna de heer de Bruijn (r.k.) gekomen was om den minister zijn bezwaard gemoed te toonen vanwege den afgewezen kindertoeslag in de werkver schaffing enom den hee von Bön ninghausen (n.s.b.) voor te houden, dat het toch van hem,- als vroeger lid der r.k. staatspartij, niet aardig was zijn vroegere „soortgenooten" zoo te krenken. Begrijpelijkerwijze zag laatstgenoemde afgevaardigde zich genoopt van zijn op treden tegen zijn voormalige partijgenoo- ten eenigen tekst en uitleg te geven, neer komend op: dan hadt je maar het partij program en de encyclieken moeten uitvoe ren. Maar dat ging allemaal heel rustig, evenals een nadere beschouwing van de werkloosheidscijfers, waarbij de heer von Bönninghausen wat jongere, dus voor de regeering niet ongunstigere getallen noem de, terwijl hij anderzijds weer op het aan tal van 175.000 in de laatste drie jaren in het bedrijfsleven opgenomen arbeiders afdong. Wederom herhaalde deze afgevaardigde, dat de nat.-soc. bereid waren de offers te eischen, welke voor de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk z. i. noodig zijn, maar die de heer de Bruijn c.s. niet bren gen wil (wijl h"-m „de vrije lucht, die we inademen" te lief is.). En daaraan voegde hij toe een verwijt aan het adres van den voorzitter, die hem de voriga week, toen hij bezig was een opsomming te geven van door de n.s.b. noodig geachte maatregelen, waartoe ook het eens in de week vischeten in rijksinstellinegn behoorde, in de rede viel met „U moet ernstig blijven!" Daar kwam de heer ven Bönninghausen op terug en onmiddellijk kostte hem dat de nijdige vermaning van baron de Vos van Steenwijk: „U hebt geen aanmerking te maken op het beleid van den voorzitter!" In het algemeen past het den Kamer leden niet, roeh hier, noch gin's, het be leid van den voorzitter te critiseeren, maar wie dit in den Senaat doet, stelt zich bovendien bloot aan een vinnige repliek! Als de hee. von Bönnirghausen had willen verklaren, dat het noemen van al die wenschen volkomen ernst was en hij in de meening had verkeerd, dat de voorzitter dit hetgeen men óók uit zijn inter.uptie had kunnen opmaken niet goed had be grepen, dan had hij dit anders moeten inkleeden, zonder dat daaruit critiek op het beleid van den voorzitter gedistilleerd had kunnen worden. En nu had hij, ofschoon zelf uiterlijk kalm blijvend, het ongeluk, dat zijn par tijgenoot, mr. van Vessem, wild begon te interrumpeeren. Ja, toen kwam de hamer er aan te pas, net zoolang tot de interrum- pant zweeg! Als de heer von Bönninghau sen toen maar op een ander chapiter was overgegaan, zou er nóg niets zijn gebeurd. Maar hij begon alweer over die interrup tie van den voorzitter! Dat gaf den heer de Vos van Steenwijk, die den indruk maakte er schoon genoeg van te hebben, aanleiding om de vergade ring te schorsen. Het vreemde was echter, dat hij den spreker het woord niet ontno men had. Als wij het goed begrijj en, gaat het voor de n.s.b. in deze nieuwe botsing met den voorzitter, om het feit, dat de heer de Vos van Steenwijk door de bewuste interruptie te plaatsen zijn onpartijdigheid geheel zou hebben prijs gegeven. Heeft de voorzitter zijn woorden wat iro nisch bedoeld, ja, dan hebben de heeren gelijk, alhoewel zij dan toch de zaak over drijven, want hoe vaak gebeurt het niet dat de voorzitter in de Tweede of in de Eerste Kamer zich (meestal bij wijze van grapje) iets aan de omheining zijner tan den laat ontglippen, waarin eenige critiek aanwezig geacht kan worden, zonder dat een der leden er aanstoot aan neemt. Heeft baron de Vos van Steenwijk zijn interruptie als een werkelijke terechtwij zing bedoeld, dan moet hij öf den spreker niet goed verstaan óf niet goed begrepen len partij postzegels van België en de Belgi sche Congo, bestaande uit dertien albums, ter waarde van 350.000 francs. Op de meeste zegels staat de naam Grubben. Er wordt verzocht postzegelhandelaren van dit be richt in kennis te stellen. Rotterdam Lloyd Rapide. - Het vertrek van den Rotterdamsche Lloyd Rapide, rij dende in aansluiting op het d.d. 17 dezer van Marseille naar Nederlandsch Indië ver trekkende mailschip „Sibajak" zal Donder dag 16 Maart a.s. om 15.56 van Den Haag H.S.M. geschieden. Marie van EysdenVink 75 jaar. - Actrice mevr. wed. Marie van EysdenVink is gisteren 75 aar geworden. Zij heeft op dezen dag ontelbaar vele gelukwenschen in ontvangst mogen nemen. Algepneen verbindendverklaring. - Naar de regeeringspersdienst meldt heeft de mi nister van economische zaken in antwoord op het desbetreffende verzoek van den Ne- derlandschen bond van fabrikanten van ver duurzaamde levensmiddelen in blik en glas, medegedeeld, dat hij inbeginsel bereid is de tusschen dezen bond en 23 groenten-conser venfabrikanten gesloten ondernemersover eenkomst, inhoudende een productie-quote- regeling, algemeen verbindend te verklaren. De juweelendiefstallen in Den Haag. - De vijf personen, die door de Haagsche po litie gearresteerd zijn, in verband met de ju weelendiefstallen hier ter stede, zijn giste ren voor den officier van justitie geleid en in het huis van bewaring ingesloten. In waschketel gevallen en verdronken. Maandagmiddag is een dochtertje van 15 maanden van de familie Vermey, wonende in den middelpolder te Nieuwer Amstel, in een onbewaakt oogenblik in een met water gevulden waschketel gevallen en verdron ken. Herkingen is recalcitrant. - De ge meenteraad van Herkingen (Z.H.) heeft gis teren voor de derde maal vergaderd over het voorstel van B. en W. cm overeenkomstig den wensch van Ged. Staten de personeele belasting te verhoogen. Wegens het tot twee maal toe staken der stemmen werd het voorstel verworpen. Vóór stemden twee staatkundig gereformeerde wethouders en een ati-revolutionnair raadslid. Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden). Oude Mahonie stoelen alsook ronde tafel en groote vergulde spiegel te koop gevraagd, voor pension te ge bruiken. DEFECT GEEN BEZWAAR. Brieven onder letter L 634 aan het bureau van dit blad. Te koop: in prima staat zijnde ek5C- trische waschmachine (merk Miele), groote maat 50, groote tripnaai machine 10. RAB, Nieuwpoortslaan 148. Voetbal HET BELGISCHE ELFTAL SAMEN GESTELD. Het Belgische elftal, dat op Zondag 19 Maart te Antwerpen tegen Nederland zal uitkomen, is als volgt samengesteld: doel: Badjou (Daring, Brussel); achter: Paverick (Antwerp F.C.) en van Calenberg (S. C. Anderlecht); midden: van Alphen (Beerschot A.C.), Stijnen (Olympic Charleroi) en Paul Henry (Daring, Brussel); voor: Fievez (White Star), Voorhoof Bönninghausen met zijn repliek door als- I (Liersche S.K.), Capelle (Standard Luik), of er niets was gebeurd, vrijwel dadelijk Braine (Beerschot A. C.) en Isemborghs aanvangend met een betoog, dat de voor- I (Beerschot A. C.) stellen van zijn fractie als ernstig moesten worden aanvaard! Dupliek minister Romme. En daarna hebben we minister Romme nog gehad. Hij deelde in zijn dupliek nog mede, dat thans bij de werkverschaffing 72.090 arbeiders werken tegen 66.000 enkele maanden geleden. Tegenover de heeren van Embden (v.d.) en Hiemstra (s.d.) voerde hij aan, dat er nog allerminst voor de regeering of voor zijn departement aanleiding is om zelfgenoegzaam te zijn. In zijn repliek had prof. van Embden meer over den loon bijslag (voor het opnemen van arbeiders in particuliere bedrijven) gesproken dan over wettelijke maatrege len die daarmede vergezeld zouden moe ten gaan en voor vervroegde pensionnee- ring had de Amsterdamsche hoogleeraar ook niet meer in a'gemeenen zin het plei dooi gevoerd, een matiging, welke den minister thans de toezegging ontlokte, dat hij die punten nog eens nauwkeurig zou overwegen. Tenslotte kwam mr. Romme tot het betoog van den heer von Bönninghausen. Deze had z.i. een paar in eersten termijn gemaakte fouten met betrekking tot de werkloosheidscijfers „op bescheiden wijze" hersteld door lagere cijfers, d. w. z. van recenter datum te nemen. De minister had echter de laatste gegevens in zijn memo rie van antwoord geproduceerd, nl. van Januari 1939, die een werkloozencijfer aangaven dat 30.000 lager was dan van December 1938. (De heer von Bönning hausen had eerst gesproken van een half millioen werkloozen, vervolgens van 434.00-0, welk cijfer.dateerde van Dec. '38). De begrooting werd z. h. s. aangenomen, met aanteekening dat de n.s.b. fractie tegen was. Verschillende wetsontwerpen. Daarna is een lange reeks van kleine wetsontwerpen, gróotendeels ^ontingentee ringen, onder den hamer doorgegaan. Er behoorden echter ook toe het ontwerp be treffende een algemeene tienjaarlijksche bedrijfstelling en de goedkeuring van het Reserves: doel: Deraedt (Gantoise); ach ter: Homble (Olympic Charleroi); midden Ceuleers (Beerschot A.C.); voor: Lamoot (Olympic Charleroi). Buyle, die de linksbuitenplaats zou bezet ten, is om gezondheidsredenen Zondag ver hinderd uit te komen. De race AlkmaarO. F. C. duurt onverminderd voort. Krommenie- dijker Boys I vergrooten den voor sprong. Dirkshorn I kampioen! Slippertje van Nieuwe-Niedorp III. Zie zoo, nu heeft eens in het geheel geen onderbreking in het programma plaats ge vonden en zijn we dus op den weg naar de beslissingen een belangrijken stap vooruit gegaan. De eerste beslissing is dan ook eindelijk gevallen en wel in de derde klasse, waar Dirkshorn I op fraaie wijze het afdeelings- kampioenschap heeft behaald en het feit, dat aan het slot regelmatig flinke overwin ningen werden geboekt en de kampioenen nu over een geweldig doelsaldo beschikken, laat geen twijfel, of het kampioenschap is hier op z'n plaats. Ook wij bieden de kam pioenen onze welgemeende gelukwenschen in. Geheel onverwachts is ook in de vierde klasse bijna de beslissing gevallen; eerstens, doordat de leiders de gevaarlijke klip aan den Westerweg wisten te omzeilen en tweedens, door de pracht prestatie van het puntlooze Akersloot II, dat de runner up Nieuwe Niedorp III met een 54 ne derlaag in het zand liet bijten. Een com pliment aan het adres van de Akerslooters die eertijds in Nieuwe Niedorp een 100 nederlaag te slikken kregen is dan ook ongetwijfeld op z'n plaats. In de eerste klasse A is de ongekende spanning blijven voortbe staan, zoowel ten aanzien van de kovenste- als onderste plaats. Het in degradatie verkeerende Alcmaria IV had bezoek van Alkmaar I en wevrees- WlNGS American Cigarettes Ook voor U Hoe eerder, hoe beter/ In de derde klasse D behaalde Dirkshorn I het kampioenschap zooals reeds eerder gememoreerd door Oudorp II in eigen huis een knetterende 120 nederlaag toe te brengen. M. E. V. O. II blijkt er meteen geheel uit te zijn, want deze groen-witten reserves lieten zich door het bezoekende Bergen II maar even met 71 slaan. Vrone II deed weer eens verdienstelijk werk en boekte bij D. T. S. III een mooie 51 zege, terwijl Alkmaar III zich bij Koe- dijk II met 74 geslagen zag. De stand is hier nu: Dirkshorn I 15 12 1 2 95—17 25 Bergen II 13 7 2 4 62—46 16 M. E. V. O. II 12 6 2 4 38—37 14 Schoorl II 12 5 1 6 35—42 11 Vrone II 14 5 1 8 55—62 11 D. T. S. III 10 5 0 5 30—31 10 Koedijk II 10 4 0 6 31—50 8 Alkmaar III 13 4 0 9 30—66 8 Oudorp II 9 2 1 6 18—41 5 De vierde klasse D liet een verbeterde positie van het leidende Bergen III zien. Zelf wonnen de duinkan- ters bij Alkmaarsche Boys V met 20, ter wijl Nieuwe Niedorp III bij Akersloot II 'n onverstandigen zet deed door met 54 te gaan verliezen. De stand is hier thans: Bergen III 8 7 0 1 33—14 14 N.-Niedorp III 8 5 1 2 38—14 11 Alkm. Boys V 9 4 2 3 26—17 10 Dirkshorn II 6 2 1 3 16—19 5 D. T. S. IV 6 2 0 4 11—23 4 Akersloot II 9 1 0 8 18—49 2 Handnaaimach. met gar. 5-10 en 15 gulden, luxe trapmach. 45, tiaptoe- s-tellen 5-10 guld. Dames- en heeren-, jongens- en m. rijw. 10, naaimacn.- rep. inr. Guus Klünnen, Hofdijkstr. 13. Z. g. a. n. Thermometers vanaf 15 et-, goedgekeurde koortsmeters 60 een De Hygiënische Artikelenwinkel „HYGIENA", Fnidsen 91. Telef. 2053. Piano te koop gevraagd, tevens een partijtje gramofoonplaten. Brieven met opg. v. prijs onder letter H bureau van dit blad. Te koop: Tafelbiljart z. g. a. n. met leiplaat, geheel compleet, moet weg. J. LAAN, Keetgr. 10, Alkmaar. Te koop een goed onderhouden kinder wagen. Tevens moderne wandelwagen te koop gevraagd. Adres TUINSTRAAT 61. ZES verschillende persen staan altijd klaar hebben en dan kan de kwestie tot een mis- voor 1 UW DRUKWERK. I DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT, ïM* verstand worden herleid. Waarschijnlijk is dit laatste het geval ge weest, want na twintig minuten werd de vergadering heropend en ging de heer van goederenverkeersverdrag ir.et Duitschland den vöor de withemden dan ook het ergste. Aanvankelijk beten de Sportparkbewoners geducht van zich af en had er ook maar een énkele schutter in de witte gelederen gestaan, ongetwijfeld was de groen-witte zege heel wat minder groot geweest. Toen de stand eenmaal 0-3 was, wilden de gasthee- ren het schijnbaar wel gelooven. Het slot kwam met een 05 uitslag. De concurrent O. F. C. I was echter op z'n qui vive in eigen omgeving tegen Zaan dijk II en won eveneens; 30. Vrone I klepte Oudorp I in eigen veste met 31, zoodat de groen-zwarten steeds meer zekerheid van de derde plaats-bezet ting krijgen. R. C. Z. I kon er het bezoekende Beem- ster I juist onder houden, 10. De stand is thans: van 19 Maart 1938. De heer Maarsïügh (n.s.b.) maakte eenige, niet onwelwillende critische op merkingen over de nieuwe regeling van de paardenfokkerij, voornamelijk over de subsidieregeling, tén aanzien waarvan minister Steenberghe zeide zich niet te kunnen binden en dat hij daarom ook geen uitvoerige regeling in de wet had voorge steld. Het ontwerp werd z. h. s. goedge keurd. Nederland op de wereldtentoon stelling te New-York. Het wetsontwerp tot wijziging en aan vulling van de begrooting van economische zaken voor 1938, waarbij een half millioen méér subsidie wordt aangevraagd voor de Nederlandsche inzending op de wereld tentoonstelling te New-York, gaf den heer Wiardi Beekman (s.d) aanleiding tot een uitvoerige gedachtenwisseling met den minister over de kwaliteit van de inzen ding uit cultureel oogpunt en als re presentatie van het Nederlandsche kunst ieven. Z. was de inzending, waarvan men het een en ander uit de bladen had verno men, te veel op 't uiterlijk, op de reclame, dus oppervlakkig ingericht. Maar niet alleen de kwaliteit van het tentoongestel de, ook het gansche conflict tusschen com missaris-generaal en tentoonstellingsraad, tengevolge waarvan „de" Nederlandsche kunstenaars zich hadden teruggetrokken en de inzending het karakter van een „kermistent" zou hebben gekregen, werd door den heer Wiardi Beekman behandeld, Het moet gezegd worden, dat hij het dik wijls niet onvermakelijk deed, maar mi nister Steenberghe had toch gelijk toen hij zeide, dat deze afgevaardigde sterk over dreven had. Wat den minister eigenlijk het meest griefde, was dat de Nederlandsche inzending bij voorbaat al was gediskwall ficeerd, terwijl geheel over het hoofd was gezien, dat de New-Yorksche tentoonstel ling niet in de eerste plaats een cultureele expositie is; het geheele maatschappelijke leven zal er worden getoond, ook het be drijfsleven, naast wetenschap en kunst. De minister dekte volkomen het beleid ;an den commissaris-generaal tegenover den tentoonstellingsraad, die aan de kunste naars de eenig beslissende macht had wil len zien toegekend. Voor de toekomst zal de regeering trach ten dergelijke moeilijkheden te ontzeilen door een centrale instantie, waarin kunst en bedrijfsleven gecoördineerd zullen op treden, in het leven te roepen. Aan den heer van Vessem n.s.u.), die deze deelneming te duur vond en het nut twijfelachtig, had de minister slechts te antwoorden, dat de practijk bewijst, dat Nederland uit een dergelijk economisch milieu niet kan wegblijven. Aan den heer van Voorst tot Voorst (r.k.) antwoordde de minister echter niets. Deze maakte trouwens een opmerking die heelemaal buiten het ontwerp omging, maar die den minister toch niet onsympathiek in de 14 12 2 0 54—14 26 14 13 0 1 43—11 26 15 9 1 5 48—36 19 12 6 1 5 25—28 13 13 6 1 6 33—22 13 14 5 0 9 29—31 10 13 4 0 9 15—28 8 14 2 0 12 21—58 4 13 1 1 11 15—55 3 Alkmaar I O. F. C. I Vrone I R. C. Z. I Zaandijk II Oudorp I Beemster I Alcmaria IV K. V. V. III De tweede klasse B liet enkel het resultaat van Alkmaar II te gen D. T. S. II zien, waarbij de groen-wit ten weer eens teleurstelden, door met 34 te gaan verliezen, zoodat de Oudkarspelie ren op de ranglijst met de kaasmenschen van plaats verwisselden. In de tweede klasse D liepen de leiders op de ranglijst verder uit de vierde elftallers van de Alkmaarsche Boys konden in eigen huis den opmarsch van Krommeniedijker Boys I niet stuiten; kregen zelfs nog een tamelijk groote neder laag te slikken, 18. W. F. C. VI klopte het bezoekende Uit- Enkele weken geleden werd op het A.F.C.- terrein de ontmoeting A.F.C.Berdos voor de 2e klasse Centrum gespeeld. De ontmoe ting eindigde in een gelijk spel (22). De Alkmaarders teekenden echter protest aan en zijn We juist ingelicht dan ging het er om, als zou het tweede doelpunt van Berdos gescoord zijn na de verstreken 2 x drie kwartier speeltijd. De A.F.C.-ers hebben dit protest gewon nen, hetgeen inhoudt, dat de ontmoeting als 21 in het voordeel van A.F.C. wordt genoteerd. Daar deze overwinning dus be haald werd op haar ernstigsten concurrent Berdos is het kampioenschap voor de Alkmaarders in zicht gekomen. Zij hebben nog slechts vier wedstrijden te spelen en hebben nu een verliespunt minder dan Ber dos, terwijl deze club zelfs nog zeven wed strijden moet spelen. De stand van de kop groep in deze afdeeling is nu: A.F.C. 14 13 0 1 68—12 26 Berdos 11 9 1 1 53—13 19 S.D.E. 12 6 2 4 38—31 14 St. Louis 15 5 3 7 37—30 13 geest II juist nog met 2- -1. De stand is inmiddels: Kromm. Boys I 10 9 0 1 60—10 18 K. V. V. IV 11 7 0 4 34—32 14 Z. F. C. VII 8 6 1 1 32—17 13 W. F. C. VI 10 4 0 6 25—26 3 UitgeestI I 9 3 0 6 27—34 6 Z. V. V. IV 9 2 0 7 19—38 4 Alkm. Boys IV 9 1 1 7 17—57 3 behoort te zijn. Hij betreurde het daarom dat de soc.-dem. dit niet in Nov. 1925 en 1926 hadden ingezien (toen namelijk werd gestemd over het gezantschap bij den Paus en zij beide keeren tegen stemden, hetgeen in het eerste geval de verdwijning van den Ned. gezant bij het Vaticaan tengevolge had). Hadden de soc.-dem. dat destijds beter ingezien, dan zou Nederland afge- loopen Zondag bij een internationale ge beurtenis, waar 40 landen vertegenwoor digd waren (bij de pauskroning) ook aan wezig zijn geweest. Dat dit niet was ge beurd, daartegen protesteerde de heer van Voorst tot Voorst als „Nederlander en als katholiek." Gelijk gezegd ging de minister hierop ooren zal hebben geklonken. Deze afge- I niet in. Na re- en dupliek werd het wets- vaardigde onderschreef volkomen de ontwerp z. h. s. aangenomen, met de be woorden van den heer Wiardi Beekman, xende arnteekening der n.s.b. dat Nederland overal waar een groot in- Vandaag is de begrooting van economi- ternationaal gezelschap bijeen is, aanwezigsche zaken aan ae orde geweest. Over de sopraan-zangeres Beatrix Noljora, die a.s. Donderdag bij het concert van het Vrijzinnig zangkoor als soliste medewerkt, schrijft het Handelsblad: Beatrix Noljora heeft mooi stemmateriaal en een zuivere dramatische intuïtie. Zij ver tolkte de twee fragmenten (het gebed van Elisabeth uit Wagner's Tanhauser, en Lia's aria uit Debussy's 1'Enfant Prodigue) met een natuurlijke gevoelsexpressie zonder eenig valsch pathos, en daarbij is haar fiisch, jong timbre, waarin het sentiment leeft, van een ongemeene bekoring. Ook hc.ar stem spreekt gemakkelijk aan, de hoogte niet uitgezonderd, die vrij en onge dwongen klinkt. De Tijd: Deze jonge zangeres mag zich gelukkig noemen de bezitster van uitmuntende stem- kwaliteiten. Een heldere sopraanstem, die ziel} vrij en onbevangen beweegt tot in de hoogste liggingen. Hare temperamentvolle voordracht en dramatische expressie en bovenal het muzikaal aanvoelen ontlokten aan het talrijk aanwezige publiek spontaan en langdurig applaus. A. K. Op de uitreis bereikten de Emoe Singa pore, de Gier Jodhpur en de Zilverreiger Napels. Op de thuisreis landden de Reiger te Me- dan, de alk te Bagdad en de Pelikaan om 19.14 uur op Schiphol. Gistermorgen in de vroegte is het Belgische vliegtuig, dat den nachtpost dienst tusschen Londen en Brussel verze kert, bij het vliegveld Haren verongelukt. De drie leden van de bemanning werden uit het toestel geslingerd en zijn om het leven gekomen. Men veronderstelt dat het ongeluk te wijten is aan de slechte weersomstandig heden, welke heerschten op het oogenblik, dat de piloot wilde dalen. Het toestel is verbrand, de post geheel vernield.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7