hongarije's ultimatum aan Praag. Het lot var» de Subkarpathisehe Oekraine r Boedapest gereed voor de mobilisatie. Honderd dooden en gewonden. Tsjechische uiteenzetting over incidenten. Burgos over het komende offensief. pe algemeene toestand. Mobilisatie in Slowakije. Hitler's bevel aan de weermacht. Nieuws in 't kort. De indruk te Warschau. „De gemeenschappelijke grens giens met Hongarije een politieke noodzakelijkheid." <i Gemeenschappelijke Hongaarsch Poolsche grens. Het ultimatum, dat de Hongaarsche regeering, zooals reeds gemeld werd, aan Praag gericht heeft en dat over twaalf uren afloopt, betreft de Sub- Karpatische Oekraïne. De Tsjechen zullen de volgende eischen hebben in te willigen. Bevrijding van de geinterneerde Honga ren. Staking van de vervolging der Hongaar sche bevolking. De Hongaarsche verdedigings-organisaties moeten zich vrij kunnen bewapenen. Evacuatie van de Tsjechische troepen uit Sub-Karpatisch Oekraine en herstel van de door de Hongaren geleden schade. Het Hongaarsche ultimatum bevestigt de nota van de regeering te Boedapest d.d. 9 Januari aan Praag na de eerste incidenten te Munkacs. In deze nota werd gezegd, dat het Hon gaarsche leger iederen aanval van de zijde der Tsjechische aanvallers op de Hongaar sche grens zou beantwoorden en den over weldiger zou achtervolgen tot zijn algeheele vernietiging. „Anarchie in Roethenië". De woordvoerder van de Hongaarsche re geering heeft verklaard, dat Hongarije slechts de orde aan de Roatheensche grens wil herstellen. „In Roethenië" aldus spreker, „heerscht sinds December een volkomen anarchie. In de laatste vier maanden zijn er niet minder dan 45 incidenten aan de grens geweest, veroorzaakt door Tsjechische troe pen of gardisten. Hongarije huldigt nog steeds het recht van zelfbestemming. Hongarije's belangen loopen in alle kwesties betreffende het Tsje- cho-Slowaaksche grondgebied met die van Duitschland parallel". In antwoord op de vraag, hoe de situatie zich zou ontwikkelen, als de Tsjechen het ultimatum zouden aanvaarden, zeide deze woordvoerder: „De Hongaarsche minder heid zal samen met de Roetheensche bevol king een regeering vormen, die de econo mische en politieke veiligheid zal waarbor gen". De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken ontkende categorisch de berichten, dat de Hongaarsche troepen een strook van 25 kilometer in Roethenië bezet zouden hebben. Hij verklaarde met nadruk dat de positie van Hongarije in overeenstemming is met de nota van 9 Januari na het incident te Munkacs waarin vastgesteld werd, dat de Hongaren, in geval van een nieuwen aanval, de aan vallers zouden vervolgen tot over de grens lijn. De woordvoerder zeide, dat er voort durend incidenten aan de grens zijn voorge vallen sinds het uitbreken van de crisis. Hij verklaarde verder, dat de Hongaarsche troepen alleen Oerheghalja bezet hebben, teneinde te voorkomen dat Munkacs op nieuw aangevallen zou worden. Mocht het ultimatum echter niet aanvaard worden, dan zal de inhoud van de nota van 9 Januari in practijk gebracht worden. Volgens een telegram uit Chust, dat door de Duitsche radio is uitgezonden, heeft de Karpatisch Oekrainsche regeering intus- schen reeds de centrale regeering te Praag verzocht, bevel te geven tot het terugtrek ken van alle Tsjechische troepen van het gebied der Karpatische Oekraine. Het Hongaarsche gezantschap te Warschau heeft, naar een „United Press"-bericht meldt, medegedeeld, dat de Hongaarsche troepen, die de Karpatische Oekraine zijn binnengerukt, Dinsdagmiddag een punt be reikt hebben, dat nog slechts 15 kilometer van de Poolsche grens verwijderd is. Ongeveer tezelfdertijd meldde evenwel een Havas-telegram uit Boedapest, dat de Hongaarsche militaire autoriteiten formeel de berichten tegenspreken, volgens welke drie bataljons Hongaarsche infanterie de Karpatische Oekraine zouden zijn binnen gerukt en verscheidene kilometers voorbij Munkacs zouden zijn opgerukt. Hongaarsche mobilisatie? Naar hier bekend wordt, kan de mobilisa tie in Hongarije elk oogenblik afgekondigd worden. Voorbereidingen daartoe zijn reeds ge troffen. Hongaarsche vrij scharen hebben de Zuid- Oostelijke grenzen van Slowakije overschre den en den berg Kloptana, die van strategi sche beteekenis is, bezet. Een Reuter-telegram uit Boedapest meldt naar aanleiding hiervan, dat de Hongaarsche regeering een decreet heeft uitgevaardigd, waarbij het ministerie van defensie gemach tigd wordt, eenige duizenden dienstplichti gen meer te mobiliseeren dan de gewone lichtingen. Hoewel er dus geen sprake is van een mobilisatie, komt het decreet toch hier op neer dat de regeering ieder aantal man schappen onder de wapenen kan roepen, dat zij in de gegeven omstandigheden noodig acht. Ook Roemenië wil een deel van den buit. De berichten, volgens welke de Hongaar sche troepen hun opmarsch voortzetten door de Karpathische Oekraine zijn met voldoe ning ontvangen door Poolsche politieke krin gen, waar men verheugd is over de energie en de snelheid van besluiten, waarvan de Hongaarsche regeering in den loop van de zen historischen dag bewijs gegeven heeft. Te Warschau doet het gerucht de ronde, dat Hongarije zich niet zou verzetten tijdens de bezetting van dit gebied tegen een in bezit nemen door Roemenië der districten van de Karpathische Oekraine, waar een Roemeensche minderheid, die omstreeks 30.000 zielen telt, woont. Laat in den mid dag hebben verscheidene Poolsche bladen extra edities uitgegeven, waarin met vet gedrukte opschriften het ultimatum van Hongarije aan de Praagsche regeering wordt vermeld, evenals de opmarsch der Hongaar sche troepen ten Noorden van Munkacz. Reuter meldt uit Berlijn, dat de Duitsche radiozenders berichten hebben uitgezonden, welke melden, dat de opmarsch der Hon gaarsche troepen in de Karpathische Oekraine voortgaat. Een bericht uit Boeda pest meldt, dat de Hongaarsche troepen Svalava, ten noorden van Munkacs, bezet hebben. Volgens een semi-officieel bericht uit Chust hebben Tsjechische troepen te Chust, de hoofdstad van Roethenië, 'n poging tot opstand onderdrukt. Er zijn daarbij meer dan honderd dooden en gewonden gevallen. Ook wordt vernomen dat de Tsje chische troepen zich thans terugtrekken uit 't Roetheensch-Hongaarsche grens gebied. Deze Putschpoging was georganiseerd door leden der Oekrainsche nationale gar de. De Tsjechische troepen hebben dertig dooden en gewonden te betreuren, terwijl de verliezen der nationale garde worden geschat op tachtig dooden en gewonden. Eenige leiders der gardisten zijn de Roe meensche grens overgetrokken. Zij hebben een douanegrenspos.t met granaten vernield en de in Oostelijke loopende telefoonkabels doorgesneden. Het ziekenhuis van Chust is vol gewon den. Gistermiddag werden alle belangrijke gebouwen in de stad door troepen bezet. Tsjechische uiteenzetting over incidenten. Het Tsjechische telegraafagentschap Ce- teka meldt: „Na een gedetailleerd onderzoek zijn wü in staat een nauwkeurig beeld te geven van de incidenten, die zich hebben voorgedaan in verschillende plaatsjes met een gemeng de Tsjechische en Duitsche bevolking. Maandag vielen bijna 600 bewoners van de gemeente Stonarov en de naburige ge meenten de gendarmeriepost van Stonarov, bij Jihlava, aan. De bewakingspatrouille van Jihlava dreef de menigte uiteen en be vrijdde den gendarmeriepost van Stonarov. Een der aanvallers, Matejka, werd gedood, twee anderen werden licht gewond. Vijf gendarmes bekwamen verwondingen, drie hunner ernstige. „Maandag trokken te Modrice nabij Brno ongeveer 1200 Duitsche jongelieden over de grens in gelederen van zes man. Zij kwa men uit Duitschland. In Modrice sloegen des avonds jongelieden van Duitsche natio naliteit de ruiten van een Tsjechische fa briek in. Maandagavond heerschte rust te Brno. De berichten der buitenlandsche agentschappen en radiostations over de ge beurtenissen van Zondag te Brno zijn dus overdreven of volkomen verzonnen. De be richten, die melden, dat een Duitsche stu dent, Kreiss genaamd, neergeslagen zou zijn en dat voor een bioscoop in Brno men een ernstig gewonden Duitscher heeft ge vonden, die naar het ziekenhuis werd over gebracht, zijn onjuist, evenals de berichten, die melden, dat een Duitscher zou zijn aan gevallen voor een handelszaak in Brno en dat Duitschers, die terugkeerden van een door den sportbond georganiseerde betoo ging, aangevallen zouden zijn. Geen enkele Duitsche vlag is neergehaald. De Duitschers te Modrice trachtten door een politiecordon te Komarov bij Brno heen te breken. Eeni ge agenten werde gewond. De politie maak te geen gebruik van de gummistokken". De toestand in Brno. Op grond van de alarmeerende berichten over den toestand der in de binnenstad in gesloten Duitschers, zijn uit talrijke dorpen rondom Brünn verscheidene duizenden Duitsche mannen tezaamgestroomd om den bedreigden volksgenooten te hulp te snel len aldus het Duitsche nieuwsbureau. 'Er werd een groote optocht gevormd, die in zuidelijke richting naar Brünn trok, en die op zijn weg door in het geheel vier Tsje chische politieversperringen heen brak. Bij de vierde versperring maakten de Tsjechen gebruik van machinegeweren. De Tsjechen trachtten den stoet te omsingelen en met geweld uiteen te drijven. De om singeling mislukte en de betoogers doen op het oogenblik (Dinsdagavond) nog verdere vertwijfelde pogingen om aldus het Duitsche nieuwsbureau 'de binnenstad van Brünn binnen te dringen en hun broe ders te hulp te snellen. Er verluidt, dat nog een dergelijke stoet van verscheidene honderden met zeisen en schoppen bewa pende boeren uit het Duitsche bevolkings eiland Wischau, ten noordoosten van Brünn naar de Moravische hoofdstad oprukt. In officieele kringen te Burgos verklaart men: „Miaja schijnt de communisten over wonnen te hebben, maar deze overwinning laat ons volkomen koud. Communisten en aanhangers van Casado zijn gelijkelijk onze vijanden". Het offensief der rechtschen, waarvoor sedert half Februari voorbereidingen wor den getroffen, kan elk oogenblik verwacht worden. Hoewel men in militaire kringen zeer gereserveerd is, kan worden aange nomen, dat de rechtsche leiders verwachten, dat een verbreking van het front en de be zetting van Madrid het einde van den bur geroorlog zullen beteekenen. Opgeslagen levensmiddelen. Twee uur nadat het Retiro-park van communisten gezuiverd was, bracht een verslaggever van Havas een bezoek aan een veroverd gebouw, waar republikeinsche soldaten druk bezig waren alle communis tische affiches te vernietigen, terwijl ze groot.e pakken en kisten naar buiten droegen. Het bleek, dat in dit gebouw groote hoeveelheden levensmiddelen en munitie opgeslagen waren. De luitenant, die de werkzaamheden leidde, verklaarde: Dit is Hoe hel buitenland over den toestand denkt. Terwijl de nauwelijks 20 jaar oude guipuiqjuo in ;bbjs atpsqBBAuqs-oqoaCsj, verkeert, terwijl de Duitsche troepen reeds Praag hebben bereikt, Slowakije en de Oekraine zich onafhankelijk verklaard hebben, Roemenië bereids een deel van Oekraine bezet heeft en Hongarije zijn rechten doet gelden in dit deel van den „-veel-staat", terwijl tenslotte in Berlijn onderhandeld wordt over het lot van Bohemen en Moravie (men zie het kaartje, dat wij vandaag plaatsten en dat een goed overzicht geeft over de geheele situatie), terwijl dus in Midden-Europa zeer vreem de dingen gebeuren, zwijgt de Britsche regeering, zwijgt ook de Fransehe regee ring. Alleen heeft Chamerlain verklaard, dat de Britsche houding er een is van vol komen neutraliteit. Er bestaat geen neiging in Engeland om den ernst der gebeurtenissen te overdrij ven, al geeft men toe, dat zij inderdaad ernstig zijn, een optimistisch schrijver van hoofdartikelen schreef gisteravond in de Evening Standard: „Het einde van het federale Tsjecho-Slowakije maakt het ge vaar van algemeene vijandelijkheden in Europa niet grooter en plaatst in feite geen nieuwe hinderpaal op den weg van Cham- fcerlain". De Fransehe opinie schijnt identiek te zijn aan de Britsche. De Reuterberichten uit Parijs toonen, dat de meening daar „kalm maar niet inschikkelijk" is. De laatste ontwikkelingen worden be schouwd als een betreurenswaardig naspel van München. Men gelooft echter niet, dat Duitschland het voornemen heeft Tsjecho- Slowakjje te annexeeren, gezien Hitiers herhaalde verklaringen, dat hij geen bui tenlanders binnen de Duitsche grenzen wil hebben. In Poolsche kringen schijnt eenige ver warring te heerschen, aangezien de ge beurtenissen nog niet aan het licht nebben gebracht of Polen oorzaak heeft tot onbe haaglijkheid of tot verheugenis. De meening in Berlijn wordt waar schijnlijk goed weergegeven door den An- griff van gisteravond, die als commentaar geeft: „De ineenstorting van Tsjecho- Slowakije is een historische noodzakelijk heid geworden." Zoodra te Berlijn bekend was, dat Tisso Hitier orr hulp had gevraagd, werd het als zeker beschouwd, dat de Duitsche troepen zouden opmarcheeren. Gisteravond werd gezegd, dat in het geheel veertig divisies zich in een positie van potentieele mobilisatie bevonden, terwijl veertien divisies in onderdeelen verdeeld waren voor mogelijk onmiddellijk optre den. In Boedapest verklaarde een officieele woordvoerder aan Reuter, dat een orde lijke regeering in Roethenië „een levens verzekering voor Hongarije" was. Men gelooft, dat onuitgesproken in Hongarije de overtuiging heerscht, dat wanneer de Tsjechische soldaten eenmaal terugge trokken zijn uit Roethenië de inwoners zich zelf in de armen van Hongarije zullen werpen, zonder te wachten op een ple bisciet. De officieele woordvoerder van de Duit sche regeering heeft gisteren aan een aan tal journalisten verklaard, dat „de toe stand onhoudbaar is geworden, er be staan twee problemen: het vraagstuk der Duitsche bevolkings-eilanden in Bohemen en Moravie en het vraagstuk van de Slo- waken, die onafhankelijkheid verlangen". Duitschland kan niet dulden, dat het leven en eigendom van Duitschers wordt bedreigd door „de haat van de Tsjechische hussieten". Uit de alarmeerende berichten in de Duitsche bladen blijkt, dat de be scherming van deze Duitsche minderheid' alleen doeltreffend is, wanneer dit geheele gebied door Duitsche troep n wordt be- heerscht en algemeen wordt toegegeven, dat deze interventie in den ochtend van 15 Ma'art kan volgen. In het Noorden en het Zuiden aan da grens van het Tsjechisch gebied zijn eenheden van d gemotoriseer de Duitsche troepen waargenomen. Wat betreft de Duitsche inmenging in Slowakije veronderstelt men, dat deze zich zal beperken tot de door Tisso gevraagde hulp. Ten aanzien van de Sub-Karpatische Oekraine heerscht nog onzekerheid. In sommige Duitsche kringen hoort men de mogelijkheid opperen dit gebied aan Hon garije te geven, hetgeen tegelijk Italië, Hongarije en Polen tevreden zou stellen. De „National Zeitung" zet in vijf punten de Duitsche moeilijkheden uiteen: Ten eerste De Duitscher» werden sys tematisch gehouden buiten de bestuurs functies en ondernemingen, 30 procent is werkloos en ontvangt geen enkelen steun. Ten tweede: De Tsjechen ontnemen de Duitschers de materieele en sociale levens voorwaarden. Ten derde: Zij verplichten de Duitschers tot militaire voorbereiding en zij maakten de cultureele vereenigingei. onmogelijk. Ten vierde: Duitsche geschriften moch ten de grens niet passeeren, o.a. te Bud- weis werd het boek over de bevrijding der Sudeten door Hitier verboden. Ten vijfde: De bond van vrienden van de Sovjet-Unie bestaat nog te Praag en de Tsjechen bestreden de Joden niet. De hoop, welke tc München werd ge wekt, is niet verwezenlijkt, De proclamatie der onafhankelijkheid van Slowakije werd te Warschau door de Poolsche politici zonder groote ver rassing vernomen. Toch doet men hier uitkomen, zooals men dat ook deed na München, dat Polen moeilijk kan zien, dat de stichting van den onafhankelijken Slowaakschen staat een definitieve op lossing zal brengen voor het Tsjecho- Slowaaksche vraagstuk. De oogen van Polen zijn gericht op Subkarpathisch Roethenië, waar, naar het schijnt, de incidenten tusschen Tsjechen en Hon garen toenemen. In kringen, die in relaties staan met de regeering, wordt verklaard, dat deze met aandacht de ontwikkeling van den toestand gadeslaat. Tezelfdertijd geeft men te ver staan, dat het oogenblik voor Hongarije gekomen is, om de gelegenheid, welke zich thans biedt, te baat te nemen, om een ge meenschappelijke grens met Polen te ver wezenlijken, welke een politieke noodzake lijkheid van de eerste orde is voor Hon garije èn voor Polen. De ongerustheid der openbare meening tegenover de dreiging van een volkomen omsingeling door Duitschland of zijn vazal staten vindt haar uitdrukkine in het volgend commentaar van „Gonie Warszwaski". De toeneming van den Duitschên invloed aan onze Zuidelijke grenzen is geen aan genaam vooruitzicht voor Polen, te meer daar er in Duitschland stroomingen zijn, die beoogen het Oekrainsche separatismè te be zielen. V/ij weten nu in het geval Tsjecho- Slowakije, hoe handig de Duitschers gebruik maken van de separatistische politiek van kleine naties, om zijn buren te verzwakken Er moet ook gewezen worden op de tacl tiek, welke de Duitsche pers volgt bij situa* ties van dezen aard. Zij valt eerst een land in West-Europa aan en brengt dan eenige weken later zijn Oosterbuurman een slae toe. Laten wü deze tactiek van de diplomatie van het Derde Rü'k niet vergeten, besluit het blad. Poolsche pers gereserveerd. De officieele Poolsche agentschappen pu. bliceeren over de Slowaaksche en Roetheem sche aangelegenheid een minimum van be richten en geen enkel blad was gisteren gemachtigd, speciale edities uit te geven Het schü'nt, dat men hier wil vermijden, dé openbare meening te verontrusten door 'een dramatiseering van den toestand. Voorts heeft men den indruk, dat Polen alvorens een duidelijk standpunt te bepalen terwijl het toch in de eerste plaats ge ïnteresseerd is bij de wending, die de ge. beurtenissen aan den anderen kant van zijn Zuidelijke grens zullen nemen de volgende punten wil weten: 1. de reactie van Praag op het Hongaar sche ultimatum, dat de dagbladen te War schau nog niet hebben gepubliceerd. 2. De besluiten, die de Hongaarsche re geering zal nemen op grond van het ant- woord van Praag en vooral 3. het antwoord van de Duitsche regee ring op de verklaringen, die Beek gisteren aan de Duitsche regeering heeft doen over handigen door den Duitschên ambassadeur te Warschau, wiens terugkeer morgen ver wacht wordt. Intusschen heeft Polen, naar aanleiding van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije, maatregelen genomen ter versterking van zijn grenswacht bij Karpathisch Qekraine. nu al de vijfde vrachtauto, die wij vullen, Wij hebben hier een belangrijke wapenop slagplaats gevonden en vele kisten met munitie. We zijn nu bezig met de levens middelen over te brengen. Die hebben de communisten hier in massa opgeslagen, ter wijl de bevolking aan alles gebrek heeft. Wij hebben kisten gevonden met vleesch, sardines, gecondenseerde melk een grooten voorraad zeep. Voorts heeft generaal Menandez, comman dant van het leger in het Oosten des lands, bevestigd, dat de verdedigingsraad zich middellijk noch onmiddellijk tegen eenige partij keert en streng wil optreden tegen elementen, die zijn taak trachten te ver zwaren. De toestand te Madrid, aldus Menan dez, is zeer gunstig. De verkeersdiensten hebben het bedrijf hervat en alle verbin dingen zijn hersteld. De gouverneur van Jean heeft medege- deld dat het in zijn provincie volkomen rus tig is, terwijl de gouverneur van de stad Valencia dezelfde verklaring voor de pro vincie Valencia heeft afgelegd. Intusschen is men in het Oosten van het republikeinsche gebied nieuwsgierig naar de houding, die de communisten zullen aannemen. Tot dus verre zijn geen pogingen tot het verwekken van onrust gemeld. De communisten zijn volkomen met den toestand op de hoogte en weten, dat Negrin en de leiders der commu nistische partij niet meer in het land zijn. Te Valencia zijn alle voorzorgsmaatregelen genomen om een opstandige beweging on verwijld te onderdrukken. Moord in een vluchtelingenkamp. Thans is bekend geworden dat in het vluchtelingenkamp te Argelès-sur-Mer (Fr.) een Spanjaard door een aantal miliciens, die verklaarden dat hij een spion was, is vermoord. De misdaad is aan het licht ge komen doordat eenige Spaansche officieren den kampcommandant verzochten te spreken en hem meedeelden dat ze hadden gezien dat een aantal miliciens een jongeman aan de kust telkens het water in joegen. Bij een nader onderzoek werd op de aangegeven plek een lijk gevonden onder het zand. Kampbewoners, die eerst na de ontdekking verklaarden te durven spreken, deelden mee dat het slachtoffer levend was be graven, loer. het niet gelukt was hem in zee te laten verdrinken. Volgens hen zouden een aantal miliciens in het kamp een ware terreur uitoefenen en uit vrees voor repre sailles zouden anderen zwijgen. Geruchten, dat in de vluchtelingenkampen een twintig tal van dergelijke misdaden zijn begaan, worden door Havas uitdrukkelijk tegenge sproken, op grond van in bevoegde kringen gewonnen inlichtingen. Op den dag van den intocht der Duitsche troepen in Bohemen en Moravie heeft de Führer het vol gende bevel aan de Duitsche weer macht uitgevaardigd: „Tsjecho-Slowakije bevindt zich in ontbinding. In Bohemen en Moravie heerscht een onduldbare terreur tegen Duitsche volksge nooten. Beginnende op 15 Maart 1939 zullen daarom afdeelingen van het Duitsche leger en van de Duitsche luchtmacht het Tsjechi sche staatsgebied binnentrekken, om daar de levens en bezittingen van alle bewoners des lands ge lijkmatig te beveiligen. Ik ver wacht van den Duitschên soldaat, dat hij zich tegenover de bewo ners van het te bezetten gebied niet als een vijand beschouwt, doch slechts als de drager van den wil der Duitsche rijksregeering, in dit gebied de orde te herstellen. Waar aan den intocht tegenstand geboden zou worden, moet echter terstond met alle middelen het verzet gebroken worden. Bedenkt wel, dat ge als vertegenwoordigers van Groot-Duitschland den Tsje- chischen bodem betreedt. De Führer en opper-bevel- hebber der weermacht: (get.) Adolf Hitier. Bezittingen der Habsburgers verbeurd verklaard. - Vandaag zal een besluit worden gepubliceerd, waarbij alle bezittingen der Habsburgers formeel verbeurd worden ver klaard ten behoeve van den Duitschên staat. Het bezit der Habsburgfamilie werd een jaar geleden cp een waarde van ongeveer 2 millioen Pond Sterling geschat. Een koe doet een trein ontsporen. - Doordat een koe op de spoorbaan liep, is te Chateau Roux een wagon van een goederen trein ontspoord, juist op het oogenblik dat de sneltrein ParijsToulouse naderde. De sneltrein liep tegen den ontspoorden wagen, met het gevolg, dat de locomotief, de post wagen, een wagon derde klasse en een wagon eerste en tweede klasse uit de rails vlogen. Tot nu toe werden twaalf dooden en dertig gewonden geborgen. Belangrijke historische vondst. - Te Chakradharpore in het district Singbhoem in de provincie Bihar heeft professor D. Sen van de universiteit van Calcutta een belang- rqke neolithische vondst gedaan. Tezamen met eenige primitief huisraad vond hij meer dan 200 voorhistorische bijlen in alle stadia van vervaardiging. Men meent te weten, dat het anthropologsche departement voor nemens is binnenkort opgravingen te doen op dit terrein, waarmede men nieuw licht hoop te brengen in de neolothiscbe geschie denis van Britsch-Indië, De Hongaarsche troepen gaan voort met de bezetting van de Subkarpathi sehe Oekraine. Op het oogenblik bevin den zij zich in de Latorica-vallei. In antwoord op het telegram, dat de minister-president van de Subkarpa thisehe Oekraine, mgr. Wolosjin, giste ren aan Hitier heeft gezonden, zün Duitsche troepen naar de Subkarpathi sehe Oekraine gezonden. De minister-president van Slowakije, mgr. Tisso, heeft de Slowaaksche autoritei ten opdracht gegeven den doortocht van de Duitsche troepen te vergemakkelijken. Vanochtend is een regiment gemoto riseerde Diiitsche infanterie Zlina in het Noorden van Slowakije gepasseerd, op weg naar Neutieschen-Presov, het grensstation van Slowakije op den weg naar de Subkarpatische Oekraine. De Slowaaksche minister-president Tisso heeft de mobilisatie gelast van vyf lichtin gen van de reserve der Hlinka-garde, ter verzekering van de veiligheid der Slowaak sche grenzen. Deze maatregel was noodig, aangezien de Hongaarsche troepen, die de Subkarpathi sehe Oekraine bezetten, de grens van Slo wakije by Sobrance hebben overschreden. Mobilisatie in de Subkarpathisehe Oekraine. Te Berlijn wordt van welingelichte zyde te Chust vernomen, dat het niet juist is. dat Hongaarsche troepen het plaatsje Sva lava hebben bezet. De Karpathische Oekraine beschouwt zich als een zelfstandige staat en heeft Duitsch land verzocht onmiddellijk in te grijpen om zijn onafhankelijkheid te doen eerbiedigen. Een Oekrainsch leger is gevormd uit de Oekrainsche soldaten van het Tsjechische leger, tezamen met de Oekrainsche mih- taire organisatie Sitch. De gevechten tusschen de Oekrainers en de Hongaarsche invallers duren "voort. In Oekrainsche kringen te Berlijn geeft men te kennen, dat men vertrouwt op de hulp van Duitschland. Zie verder Laatste Berichten pag3, bla^ 3.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8