dagblad voor alkmaar en omstreken. Gestapo in Praag verricht talrijke arrestaties. Reeds 5000 gevangen genomen. De opmarsch der Hongaren. Britsche vloot vreest geen bedreiging. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 17 Maart 1939 141e Jaargang Duizenden bewoners hebben de vlucht genomen en trachten uit te wijken naar het buitenland. Voor de meesten is slechts Polen bereikbaar en reeds zijn daar gisteren twee extra-treinen met vluchtelingen aangekomen. Zij zagen er verwilderd en koud uit en waren radeloos. Een oude douane-ambtenaar huilde, toen hij verklaarde, dat de menschen niet wisten, wat met hen zou gebeuren, nu zij geen land meer hebben. CHUST THANS BEZET. De gemeenschappelijke Poolsch— Hongaarsche grens. Gevechten tusschen Tsjechen en Duitschers? Eden en Churchill weer minister? Geruchten over hervorming der Britsche regeering. Minister Shakespeare geeft opsomming. Waar is Hitier? ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- n Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door Set geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERIENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. ge- Arm Tsjecho-Slowakije! Nadat in September reeds een belangrijk gedeelte van het rjjk zich bij Duitschland had aangesloten en het overige gedeelte deze week uiteen gevallen is, zijn duizenden en nog eens duizenden bewoners geheel aan hun lot overgelaten. Zij weten niet, wat er met hun land beurd is, zij weten ook niet, wat er met hen zelf zal gebeuren. Praag is, evenals trouwens het geheele land, door Duitsche troepen bezet en de Gestapo doet haar plicht: zij doorzoekt elke straat en elk huis en zij ver richt massa-arrestaties. De Joden worden al geheel uitgeschakeld en velen plegen uit wanhoop zelfmoord De Duitsche troepen hebben gisteren een aanvang gemaakt met de militaire bezetting van Slowakije en zullen vandaag dit geheele land in bezit nemen. Dan zijn dus Bohemen, Moravië en Slowakije onder Duitsch protectoraat gekomen. Waar daarnaast Roethenië door Hongarije bezet is, kan thans slechts gezegd worden, dat geheel Tsjecho-Slowakije van de landkaart is verdwenen. Gisteravond om zeven uur hebben de Hongaarsche troepen Chust bezet. Om 14 uur had de Hongaarsche voor hoede de Poolsche grens bereikt. Een colonne van het gemotoriseerde Hongaarsche detachement, dat van Szo- Iyva vertrokken was, heeft om 15 uur 20 de Poolsche grens bereikt bij Pe- trusovica, gelegen aan den bergpas van Vereckza. Een andere, colonne heeft terzelfder tijd Voloc bereikt, gelegen aan de spoorlijn MunkaczLawoczne op 10 K.M. afstand van de Poolsche grens. Gistermiddag heeft zich volgens het Pool sche telegraaf agentschap in het plaatsje Klimiec (Oost-Karpathen) een ontroerende betooging van Poolsch-Hongaarsche broe derschap voorgedaan ter gelegenheid van 't herstel der gemeenschappelijke grens tus- schen de beide staten, na een onderbreking gedurende 166 jaar. De eerste Hongaarsche patrouille, welke den grenspaal naderde, riep in het Poolsch „Leve Polen", waarop een eerecompagnie van het Poolsche leger, onder leiding van generaal Boruta Spiechowicz antwoordde met den kreet: „Leve Hongarije". De Poolsche generaal drukte den com mandant der patrouille stevig de hand en gaf hem een accolade. Er werden door dè commandanten haite- lfjke toespraken gehouden, waarin uiting werd gegeven aan de vreugde over de verwe zenlijking van een eeuwenouden wensen der beide landen, een gemeenschappelijke grens te krijgen. De president van den Poolschen senaa Miedzinsky deelde in de zitting van he en mede, dat de Hongaarsche troepen aan de Poolsche grens waren aangekomen. Hij ver klaarde, dat met de zusternatie een hand druk was gewisseld voor eeuwige trouw, vriendschap en goede nabuurschap. De woorden van den president gingen onder in een hartstochtelijke ovatie der se natoren. Oekraïne vraagt hulp. Intusschen meldt Ceteka uit Praag, dat de minister van buitenlandsche zaken der Karpatische Oekraine nog hopelooze po gingen aanwendt om hulp te krijgen voor zijn land. Hü heeft aan alle buitenlandsche ambassadeurs te Berlijn het volgende e e- gram gezonden: „Reeds vier dagen vloei aan de grenzen der Oekraine bloed in een niet-verklaarden oorlog. Vraag namens de regeering der Karpathische Oekraine de in menging van uw hooge regeering bij de Hongaarsche regeering, opdat de kwestie der Karpathische skraine langs diploma- tieken weg en niet door wapengeweld wordt opgelost". Uit Warschau seint Un. Press, berichten volgens welke aan de Poolsch-Karpatho- Oekrainische grens gisternamiddag nog ge vechten aan den gang waren tusschen Oekrainische Sitch-garden en Hongaarsche troepen. Een dezer gevechten duurde drie uur. Aan de. grens kon men het machinege weervuur en het ontploffen van handgrana ten duidelijk hooren. Na de Sitchgarden teruggedrongen te hebben konden de Hongaarsche troepen weer een ander stuk van de Poolsche grens bezetten, die zij in den laten namiddag reeds over de helft van haar lengte be- heerschten. Ook hier vluchtelingen. Een duizendtal Tsjechische mannen, vrouwen en kinderen uit de Karpathische Oekraine zijn bij Sighet over de Roemeen- sche grens gekomen. Zij hadden geen ba gage bij zich en verklaarden door de Oekrainers geheel uitgeschud en mishan deld te zijn. Te Tecau is een Tsjechisch re giment over de grens gekomen. Het werd ontwapend. De Poolsche „Kurjer Warsawski" verneemt uit Cieszyn, dat tijdens de bezetting van Frydek het Tsjechische garnizoen tegenstand heeft geboden aan de Duitsche troepen. Aan Tsjechische zijde zijn een kolonel en zestien sodaten gesneuveld. Ook te Mistek zou een deel van het garnizoen zich tegen de Duitschers verzet hebben, hier zouden elf Duitschers gedood zün. De Lobby-correspondent van Reuter bericht, dat gisteravond in parlements- kringen werd gesproken over een po ging van lord Halifax tot hervorming van de regeering, welke gesteund zou worden door een groot aantal conser vatieve leden, die op de achterste ban ken zetelen. Het doel van deze wijzi ging zou zijn een kabinet op wijder grondslag te vormen, met medewer king van Eden en Churchill. Hieruit blijkt het verlangen van de par lementsleden, zich te verzetten tegen de Duitsche politiek. Ook wordt gesproken over de mogelijk heid van het invoeren van een verplichten militairen dienst. Sedert gisteren is onder de leden van de conservatieve partij, die op de achterste banken van het parlement hun plaats heb ben en onder de oppositie een strooming merkbaar 'n sterk front te vormen tegen de Duitsche politiek en er zijn geen aandui dingen, dat de vooraanstaande leden van de conservatieve partij veel van meening verschillen. De minister-president is diep getroffen door de ontwikkeling van den toestand. Ht agentschap Rador meldt: Het aantal vluchteli \ien uit de Karpathische Oekraine neemt van uur tot uur toe. De autoriteiten overwegen, of het mogelijk is, hen in de dorpen bij Sighet te herbergen. Duitsche pers over de Oekraine. In de Duitsche pers is een groeiende be langstelling in de Sub-Karpathische Oekrai ne merkbaar, het zou evenwel voortijdig zijn te spreken over een radicale wijziging van het Duitsche standpunt inzake dit land. In Duitsche kringen blijft men zeggen, dat Hongarije de vrije hand heeft, in welinge lichte diplomatieke kringen is men meer terughoudend en zegt men dat de houding van Duitschland afhangt van het al of niet succs hebben van de Hongaarsche troepen. De geruchten over een ultimatum van Duitschland aan Hongarije, waarin geëischt zou zijn de Oekraine te ontruimen, worden zeer sceptisch ontvangen. Het Derde Rijk heeft in de laatste jaren zijn grenzen nog al eens gewijzigd en heeft zijn gebied geleidelijk een uitbreiding zien ondergaan. Op het hierboven geplaatste kaartje ziet men allereerst de oude grenzen van het Rijk (de dunne lijn) en verder de nieuwe, die echter slechts „voorloopig" zijn. Want nóg is Slowakije niet „aangesloten Waarschijnlijk zal de dikke lijn weldra ook Slowakije omsluiten. Het oude rijk telde 68 millicen inwoners; thans is het aantal gestegen tot ongeveer 86 millioen zielen. Schakelen, wij even Rusland uit, dan is Duitschland thans de grootste Europeesche mogendheid! Het feit, dat in het loopende begroo- tingsjaar 43 oorlogsbodems bij de vloot zijn gevoegd, dat in 1939/40 nog 60 schepen zullen gereed komen en dat moderne en zeer doeltreffende metho den zullen worden toegepast om aan vallen van duikbooten en vliegtuigen op oorlogsschepen af te wenden, zijn de voornaamste punten geweest van een rede welke Geoffrey Shakespeare, de parlementaire secretaris der Admi raliteit, gister in het Lagerhuis heeft gehouden. Shakespeare zeide o.m. dat het nieuwe vlootbouw-program o.m. voorziet in twee snelvarende slagschepen van 40.000 ton, welke bewapend zullen worden met 40.6 c.M. kaliber geschut. Wij beschikken thans, aldus spr., over vijftien slagschepen, waarvan slechts drie dateeren uit de jaren na den oorlog. Einde 1943 zal het aantal slagschepen 21 be dragen. In den loop van het jaar zullen de wer ven ongeveer 200 schepen moeten bouwen; in totaal 870.000 ton. Hieronder zijn be grepen negen slagschepen, zes vliegkamp schepen, 25 kruisers, 43 torpedojagers, 19 duikbooten en ettelijke kleinere vaartui gen. In de jaren na den oorlog, toen ont wapend werd, hebben eenige groote wa penfabrieken de productie stopgezet. Men is echter de moeilijkheden te boven geko men en binnenkort komt een nieuwe groote onderneming volledig in bedrijf. De bedreigingen uit de lucht hebben, aldus vervolgde Shakespeare, nieuwe de fensieproblemen opgeworpen, doch de ondervinding heeft geleerd, dat een luchtaanval op zich zelf niet een natie tot onderwerping kan brengen. Indien wij ooit de heerschappij ter zee zouden verliezen, zouden wij den hongerdood onder oogen moeten zien. Wij gelooven echter, dat de Britsche vloot thans zoo sterk is, dat wij met vertrouwen een bedreiging van welke combinatie van strijdkrachten ook onder oogen kunnen zien. In de toekomst zal het duikbootwapen niet zoo deltreffend zijn als in den wereld oorlog. Aan de hand van cijfers ilustreer- de spreker in verband hiermede het succes van het convooistelsel, dat tegen het einde van den oorlog werd toegepast en hij voegde er aan toe, dat als resultaat van een nauwe samenwerking, gedurende twee jaren, tusschen de admiraliteit en de scheepsbouwindustrie, Groot-Brittannië thans in staat is direct na het uitbreken van een oorlo geen conv^oi-dienst te orga- niseeren op alle scheepvaartroutes, waar zulks noödig mocht. zijn. Wij hebben, aldus spr., voldoende anti- duikbootgeschut in voorraad om aan alle te verwachten eischen het hoofd te kunnen bieden. Meer dan 2000 kanonnen kunnen onmiddellijk geleverd worden. Verwacht wordt verder, dat tegen het einde van het jaar ongeveer 1000 koopvaardijschepen versterkte dekken zullen hebben, waarop geschut kan worden geplaatst. Negendui zend officieren ter koopvaardij hebben reeds cursussen gevolgd in convooi-be- Hitier heeft Praag verlaten, na eerst een telefonisch onderhoud gehad te hebben met Mussol ini. Vanmorgen werd het grootste stil zwijgen bewaard over de plaats, waar Hitier den nacht had door gebracht en niemand weet, waar heen hij vertrokken is. De gebeurtenissen in Midden-Europa worden door de „Deutsche Allgemeine Zei- tung" beschouwd als de „uitvoering van een historische opdracht". Duitschland heeft de opdracht gekregen om orde te scheppen en hulp te verleenen daar waar dit noodig blijkt. De orde in het vroegere Tsjecho-Slowakije is voor Duitschland een levenskwestie. De „Völkische Beobachter" schrijft: De oplos sing van het vraagstuk is thans geschied op een wijze, welke overeenkomt met de poli tieke feiten en de historische machtsverdee- ling tusschen het Duitsche en het Tsjechische volk. Praag was eens de hoofdstad van het Duitsche rijk. Dit feit kon ook door de staatsinrichting van Benesj en Masaryk niet uit de wereld geholpen worden. Wat echter thans gebeurt, is niets anders dan de uit voering van een historische opdracht, welke het eeuwige Duitschland verstrekt heeft aan het nationaal-socialistische rijk. scherming. Bij het uitbreken van een oor log zal een groot aantal schepen direct worden overgenomen om dienst te doen tegen duikbooten. Shakespeare zeide verder te geloo ven, dat de Britsche methoden voor de opsporing, verjaging en vernietiging van duikbooten de beste ter wereld zijn. Hij herinnerde er aan, dat in Januari 1938 werd aangekondigd, dat, om een einde te maken aan de piraterij in de Middellandsche Zee, ieder? duikboot, welke in bepaalde gebieden onder water varend zou worden aangetrof fen, tot zinken zou worden gebracht. „Sindsdien heeft zich geen geval van zeerooverij meer voorgedaan en ik laat het aan de leden van het Huis over hieruit hun conclusies te trekken." Ten aanzien van torpedo's en mijnen zeide Shakespeare, dat verbeterde metho den voor de bescherming onder water zijn uitgewerkt. Sprekende over den vooruitgang van het luchtwapen der marine sinds het van het Ministerie van Luchtvaart is overgegaan naar het Ministerie van Marine, zeide spr., dat de Marine in de naaste toekomst alle vliegtuigen der eerste linie, met de directe reserves en het noodige geschut, voor een gespecialiseerde opleiding voor de marine zal overnemen. Het personeel van het ma- rineluchtwapen, met inbegrip van hen, die in opleiding zijn, is van ongeveer 3000 in 1937 toegeomen tot ongeveer 6000 man. Contracten voor de levering van vliegtuigen en voor zes nieuwe vliegkampschepen, welke thans worden gebouwd en die na 1940 in dienst zullen worden gesteld, zijn afgesloten. Wat het marine-personeel betreft, deel de spr. mede, dat de recruteering in het afgeloopen jaar tot resultaat heeft gehad, dat uit de 70.000 aanbiedingen 18.000 offi cieren en minderen zijn gekozen. Tenslotte verklaarde Shakespeare, dat slechts op*één punt een tekort bestaat, nl. aan geschoolde arbeiders in de voor defen sie werkende industrieën. Het debat. Het debat had weinig om het lijf. Oud minister Alexander had geen kritiek op de uitbreidingsplannen behalve dat men er twee jaar te laat aan was begonnen en zijn rede was meer een kritiek op het alge- meene buitenlandsche beleid der regeering dan een zakelijke kritiek op deze begroo ting. Tengevolge van deze onheilspellende politiek moest de Engelsche marine mis schien tegen de vloten van de drie machten Duitschland Italië en Japan optreden en dan was zij nog niet sterk genoeg, vooral niet in torpedobootjagers. Winston Churchill was daarentegen te vreden maar nog niet voldaan. De vervan ging van de schepen van de Royal Sove- reign klasse leek hem voorbarig, maar hij geoofde niet, dat Duitschand reeds binnen twee jaar in staat zou zijn een vloot in zee te zenden, die de geringste kans tegen de Engelsche vloot bezat. Wanneer Duitsch land de Oostzee kon verdedigen en den driehoek van Helgoland dan was dat vrij wel het maximum dat van de vloot ge vergd kon worden. Spreker had ook het volste vertrouwen in Engelands macht om de Middellandsche Zee te kunnen beheer- schen. Oud-minister Duff Cooper zeide ook, dat de vervanging van de Royal Sovereign klasse in drie jaar tijd gereed moest zijn of anders moesten de schepen in de vaart gehouden worden, want binnen dien tijd zou er over oorlog of vrede beslist zijn. Wij hadden nog te veel schepen van 30 jaar bü de resedve zei spreker, die nooit een bewonderaar was geweest van 't Duitsch- Engelsche vlootverdrag, hij meende nu toch wel te mogen zeggen,, dat het woord van den Duitschen rijkskanselier het papier niet waard was waarop het geschreven stond. Majoor Lloyd George was het met den vorigen spreker volkomen eens. en pleitte evenzeer voor meer torpedobootjagers. Men moest vooral den toestand in de Mid dellandsche zee van nu en 1914 niet ver gelijken. Het Huis heeft daarna een motie van Mander behandeld om de maritieme reserve te versterken. Onderminister Shakespeare zeide dat de reserve meer dan voldoende was en in totaal 70.000 man telde tot den 55-jarigen leeftijd. Voor onmiddellijk waren vier duizend man ter beschikking en wanneer de vloot over twee jaar uit 21 linieschepen zou bestaan was deze reserve meer dan voldoende. Het debat duurde te half twaalf nog voort. Zie verder Buitenland pag. 2, 3e Myr

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1