Robbedoezen en nufjes PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN niet te mooi fjxndr enJMM&ouw maar practisch en fleurig gekleed. OTERLEEK pROEK OP LANG EN DIJK STOMPETOREN HEERHUGOWAARD ESMOND BINNEN ZIJPE ZUIDSChARWOUDE „Hoera, een nieuwe jurk, wat fijn. Zul je er heusch vanavond nog aan naaien, dan kan ik 'm morgen mis schien wel aan, naar de visite. Wat een leuk bloemetje, zeg, zal ik 'm vast even aantrekken?" Het nufje. Zoó praat de ééne kleine dochter en voor moeder is het altijd leuk om iets voor haar te bedenken of te maken. Ze staat cok wel te wippen en te draaien, als er gepast wordt, maar als men haar bij die gelegen heid voor den spiegel zet en net doet of ze bij alles geraadpleegd wordt, dan zal ook 't passen in plaats van een kwelling, een pretje worden. ,'t Eenige waar moeder voor moet oppassen, is dat de kleine juffrouw niét te nuffig wordt, want met het eenvoudigste gebloèmde katoenen nieuwe jurkje komt ze zoó zelf bewust en stralend binnen stappen met een air van: „Hoe vind jé më nou?", dat ook ieder prompt zegt: „Nou, jij hebt zeker een niéuwe jurk!" of: „Wat een mooie jurk heb jij aan, heeft moeder die weer zelf gemaakt?" En moeder moet er voor zorgen, dat ze geen ijdeltuit van haar kind maakt, want door te veel waarde te hechten aan uiterlijkheden wordt ieder menschenkind ongelukkig. De robbedoes. Maar het andere kleine dochtertje roept verschrikt, zoodra ze maar een nieuw lapje goed in moeders handen ziet: „Oh bah, moet ik weer een nieu we jurk, die ouwe is net zoo fijn en dan krijg ik natuurlijk dadelijk weer een scheur en dan ben je weer zoo kwaad. En moet dat dan van dat gekke goed wie heeft er nou rose bloemen op z'n jurk, ze lachen me vast allemaal uit, als ik daar mee op school kom!" En als er gepast moet worden, zit de kleine dame ergens in een boom of bij een sloot of ze rijdt hard weg op den glijer of de rolschaatsen. Nee, van die dochter beleeft moe der niet veel eer bij 't naaien, want 't passen is een kwelling voor alle bei en wordt tot 't minimum bekort en de nieuwe jurk wordt met zoo'n knorrig gezichtje gedragen, dat alle aardigheid er af is. Wie dochters heeft, die aange kleed moeten worden, die kent deze nufjes en robbedoezen maar al te goed. En toch moeten ze allebei in de kleeren, de eerste niet te mooi, de tweede niet te leelijk. Voor elk de juiste jurk. Vöor de kleine ijdeltuit is altijd wel wat te vinden, maar we zoeken goed waschbare, onverschietbare bloemetjes uit, maken flinke zoo men in rokje en mouwen, zoodat het nufje niet te vaak kan pronken met een nieuwe jurk. De kleine robbedoes geven we een matrozenjurk, een blouse met pof mouwtjes en een overgooiertje of een sportjurkje met veel zakjes. En we zeggen: „Nu zullen we eens een fijne jurk voor je maken om mee hard te loo- pen, kijk eens wat een wijde rok. Welke kleur -wil je hou 't liefst heb ben?" En als de jurk dan af is en moe der zegt: „Nu heb ik mijn best gedaan om je een jurk naar je zin te maken, zul je nu ook een beetjé oppassen voor de scheuren en winkelha ken?", dah zal ze er heel wat voor zichtiger mee zijn, dan met die „gékke opgedirkte bloemetjesjurk", ook al was die in moeders oogen véél el veel aardiger. Zoo staan er op de afbeelding dan ook twee soorten jurkjes. Links onder een kersenpatroontje met strookjes langs den rok en den hals, een dankbare afwisseling met de eeuwige kraagjes. En geheel rechts 'n geruit jurkje, waar de ruitjes nu eens schuin zijn geno men. Het voorjaarsjasje met de pelerine is snoezig voor een slank meisje van 5 of 6 jaar. Voor de robbedoes is er een ma trozenjurk met breede ceintuur en een echte sportjurk met zakken, waarvan het hooge halsje 's zomers open kan gedragen worden. Een heerlijke jurk om in het voorjaar mee zonder jas naar school te gaan. De jongens. En de jongens? Och dat is niet zoo moeilijk. Voor de meisjes loont het om zelf te maken, het zit beter, en men kan waschbaar en onver- schietbaar goed nemen en flinke zoomen, maar de blauwe en bruine katoenen blouses, broekjes, over alls, en trainingspakken, kan men voordeeliger klaar koopen. Toch is er wel eens een groote feestelijkheid in 't zicht, een trou werij of een koperen bruiloft, en dan staat het lange broekje en 't gestreepte nauwsluitende jasje van de afbeelding allerliefst. Maar de meeste Hollandsche schooljongens zijn niet graag „allerliefst", zoodat dit meer een pakje is voor jongens onder de zes jaar. MADELEINE. Tuinbouwvereeniging. De jaarvergadering van de tuinbouw vereeniging Ons Belang werd Woensdag gehouden in café de Vries. De voorzitter de heer S. Hoogvorst liet in sombere stemming het jaar 1938 de revue passeeren maar was toch van meening dat de moed er ingehouden dient te blijven. Het jaarverslag van den secretaris den heer J. v. d. Gragt werd onder dankzeg ging goedgekeurd. Uit het laatste stippen we aan dat de omzet 13703.94 had bedra gen en dat het ledental met één was ver minderd. De rekening van den penningemeester gaf aan ontvangsten een bedrag van 46.05, uitgaven 34.71, batig saldo f 11.34. Op de spaarbank staat 25.81, bezit 37.15. Als afgevaardigde werden benoemd naar de jaarvergadering van den Langendijker Groenten Centrale, welke dit jaar gehou den zal worden te St. Pancras op 2 Maart, de heeren S. Hoogvorst, H. Tijssen en G. Datema. Plaatsvervangers werden de hee ren J. v. d. Gragt en K. Muntjewerf. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief werd gediscusseerd over het voorstel van't centraal bureau over centralisatie van den handel, waarvoor gevraagd werd 1 pet. van den omzet over 1938. Deze 1 pet. vordert een zwaar offer van de tuinders wat niet opweegt tegen de voordeelen welke eruit voortspruiten. Enkelen zagen het wat opti mistischer in en voelden er wel voor. Voor de rest van den beschrijvingsbrief kregen de afgevaardigden opdracht hun stam vóór de voorstellen uit te brengen. Candidaten voor den gemeenteraad. De definitieve lijst van candidaten der S. D. A. P. is in deze gemeente: 1. P. v. d. Molen, 2. Abr. Kaas, 3. Aid. Bakker, 4. J. Vink, 5. mevr. Vinkvan den Bosch, 6. A. v. d. Gragt, 7. G. Engel. Huisvlijt. De werkcursus van de vereeniging Huisvlijt is weer ten einde. lederen werk- avond was mevr. Kruimel alleen op haar post om leiding en hulp te geven waar dit noodig was, steeds belangloos en vol toewijding. Zij vond dit iets vanzelfspre kends; de cursisten dachten daar anders over. Uit dankbaarheid offreerden zij het werkzame bestuurslid een bloeiende plant, waarvoor deze, ten zeerste verrast, haar dankbaarheid uitsprak. De Huisvlijt- avonden mogen niet zoo druk worden be zocht, een vaste groep komt ieder jaar weer profiteeren van deze, voor liefheb bers zoo prettige instelling, waarvan mevr. Kruimel de ziel is. Vergadering Tuinbouwvereeniging „Heerhugowaard". Deze vereeniging hield Donderdagavond een vergadering in café Rus alhier. De voorzitter de heer Jac. Glas deelde mede, dat de heer van Herwijnen, rijkstuinbouw- consulent niet aanwezig kon zijn om kool zaad te ontsmetten, dit zal nu echter door den voorzitter worden gedaan. De Polder zal het gedeelte vaarwater vanaf de Westertocht tot aan den Boterweg uitbaggeren. De heer Smit deelde mede, dat dit nog wel een tijdje zal duren in verband met de te nemen formaliteiten. De secretaris deed mededeeling, dat is goedgevonden, dat Heerhugowaard altijd op monster mag vei len. Daarna kwam in behandeling de be schrijvingsbrief (L. G. C.) Voor het voor stel Centraal bureau om 1 pet. te geven voor centralisatie van den handel zullen nadere inlichtingen worden ingewonnen en wordt den afgevaardigden vrij mandaat ge geven. Allen waren voor het voorstel van den L. T. B. afd. Heerhugowaard-Z. om de minimumprijzen te verhoogen tot ongeveer den productieprijs. Het voorstel van de vereeniging „De West" te Koedijk, dat bij monsterveiling en vorstperiode de handel zorgen moet voor het vervoer der producten vanaf de schuren tot aan de veiling of de ver- voercentra's, vond algemeene instemming. Tevens stelde deze zelfde vereeniging voor de resultaten van de moderne bewaar plaatsen der stapel-producten. Men vroeg hierover een uitvoerig rapport waarbij niet alleen met het individueele is rekening ge houden, doch ook met het organisatorische. Hierover zal de heer Rietsema worden ver zocht een uiteenzetting te geven. Tot afge vaardigde naar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren P. Kool, J. de Groot, Jn. Evers, P. Renses, Jb. Hui- berts, A. Volkers, D. Gootjes en P. Mole naar, terwij1 als secretaris zal optreden de heer Jb. Volkers. Evenals vorige jaren zul len weer gezamenlijk aardappelkisten wor den ingekocht. De heer Kool drong er op aan dat bij andere tuinbouwvereenigingen inlichtingen zullen worden ingewonnen aangaande het verbod van ongekeurde blauwe eigenheimers en eerstelingen. Hier voor zal een vergadering worden aange vraagd. De heer Jb. Huiberts werd be noemd tot voorzitter der vereeniging waar na de voorzitter de vergadering sloot. Aanrijding. Dinsdagavond werd de heer G. Ter voort, die op weg was naar het sluitings lof van het 40-urengebed te Rinnegom, even buiten het dorp aangereden door de luxe auto van den heer De W., die in de zelfde richting reed. De bestuurder schijnt verblind te zijn geweest door een tegen ligger en het stormachtig regenweer. Aanvankelijk scheen de aanrijding van weinig beteekenis, zoodat de heer T. het lof nog kon bijwonen. In den loop van den avond en den nacht bleek het echter, dat hij toch een lichte hersenschudding had bekomen, zoodat alsnog geneeskun dige hulp werd ingeroepen. Kiesvereeniging. Woensdag vergaderde de afd. van de R.K. Staatspartij. De opkomst was vrij goed. Na zijn opening sprak de voorzitter, de heer Straathof dank uit aan wethou der Apeldoorn, voor alles, wat hij in het 40-jarig tijdperk van zijn lidmaatschap van den Raad voor de gemeente had ge daan en bracht hulde aan zijn pal staan voor de r.k. beginselen. Hij hoopte, dat het den heer A. gegeven zou zijn nog vele jaren getuige te zijn van het politieke leven in Egmond. Nadat' de candidatenlijst voor de Prov. Staten was meegedeeld, werd bekend ge maakt, dat er 11 candidaten voor den ge meenteraad waren opgegeven, waaraan er tijdens de vergadering nog 2 werden toegevoegd. Een verzoek van den heer v. d. Reep, om nog tot 17 Maart gelegenheid open te stellen candidaten op te geven, werd op grqnd van het reglement niet toegestaan. Aan de 13 voorloopige candidaten zal nu o. a. gevraagd worden, of zij een candi- daatstclling wenschen te aanvaarden. De voorzitter deelde nog mee, dat ver moedelijk 8 of 9 namen óp de officieele lijst geplaatst zullen worden, zoodat bij de voorstemming over de groslijst de cijfers van 1 tot 4 moeten gegeven worden. Inenting. In deze gemeente bestaat gelegenheid tot kostelooze inenting, n.1. te St. Maar tensbrug op Maandag 3 April a.s., v.m. van 1010 lA uur, ten huize van Dr. W. van Slooten aldaar: Burgerbrug op Maandag 3 April a.s., v.m. 11-11 Yi uur, in de o. 1. school aldaar Petten op Dinsdag 4 April a.s., v.m. 10 A—12 uur in de o. 1. school aldaar; Schagerbrug op Dinsdag 4 April a.s., des namiddags van 2lA3 uur in de o. 1. school aldaar; 'tZand op Vrijdag 7 April 1939, des namiddags 2 uur, ten huize van Dr. J. J. Boerma te 't Zand; Oudesluis op Donderdag 30 Maart a.s., des namiddags 3% uur, in de o. 1. school aldaar. Alleen kinderen beneden den leeftijd van 2 jaar zullen worden ingeënt. Tuinbeuwvereeniging „De Toekomst. De tuinbouwvereeniging „De Toekomst" vergaderde Donderdagavond in het lokaal van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz., opende met woorden van welkom, in het bijzonder tot den heer C. Spaans, penning meester van de L.G.C., die bereid is bevon den de rekening toe te lichten. Hij deelde mede, dat de heer P. Klant, secretaris van de Prov. Commissie, overleden is. Dit is een heele slag voor den tuinbouw van Noordholland. Negen jaar is hij secreta ris van de Prov. Commissie geweest en had een belangrijke functie in de L.C.O. Hij ruste in wede. Naar aanleiding van de vergadering met ir. Rietsema over den waterstand in het G.A. deelde de voorzitter mede, dat een proef zal worden genomen met een hoogeren water stand, met een drietal hooge akkers aan de oostzijde. De kosten zullen ongeveer 600 a 700 zijn. Van den Rijkstuinbouwconsulent worden alle medewerking ondervonden. Hij wil trachten van Rijk en provincie de stich- tingskosten te verkrijgen. Het bestuur vroeg machtiging, een bijdrage te verleenen, daar het een groot algemeen belang is. Men wil tot 50 maximum gaan en voor die subsidie een extra bijdrage te vragen van de leden van y, cent per snees. Men besloot het bestuur te machtigen de subsidie te verleenen. Hierna werd de agenda voor de alg. verg. van de L.G.C. besproken. De rekening werd toegelicht door den heer Spaans en den voorzitter. De vragen werden alle naar genoegen beantwoord. Men kon zich met dit gedeelte van den be schrijvingsbrief vereenigen. Hierna werd het voorstel van het Centr. Bureau v. Veilingen tot verbetering van den afzezt van tuinbouwproducten, dat wij reeds eerder publiceerden, besproken. De voorzitter deelde mede, dat de L.G.C. zal voorstellen, de gelden uit het minimum- prijzenfonds te gebruiken. De heer C. de Boer Wz. vond, dat het beter van de regeering kon uitgaan i.p.v. de tuin ders, die het eigenlijk uit het tekort moeten betalen. Bovendien ontbreekt een concreet plan van de werkzaamheden. De voorzitter zeide, dat het Centraal Bu reau steeds aandringt om verbeteri: g van de contingenten enz. te krijgen. Spr. gaf een uiteenzetting van hetgeen met het fonds zou kunnen worden gedaan, uitputting van con tingenten en overnemen van zware risico's, enz. De heer S. de Ruiter zou het beter vinden, dat de minimumprijzen worden verhoogd, opdat de tuinbouwers kunnen blijven be staan. De voorzitter zeide, dat een dergelijke verhooging van den minimumprijs voor het binnenland door de L.G.C. gesteund zal worden. Men ging met het voorstel van het Centr. Bureau accoord. Het voorstel van den L.T.B. Heerhugo waard Z. om aan te dringen op verhooging van de minimumprijzen lokte eenige bespre kingen uit, waarbij verbetering van het distributiestelsel voor de groenten noodig geacht werd. Verhooging van de minimumprijzen voor het buitenland, waarop werd aangedrongen, zal volgens den voorzitter niet mogelijk zijn. Met de andere voorstellen kon men zich vereenigen. DE A.S. STIERENKEURINGEN IN NOORD-HOLLAND. De Rijksveeteeltconsulent voor Noórdhol- land, ir. L. de Vries, schrijft: De zgn. voorkeuringen vangen 21 Maart aan met die op Texel: Evenals andere jaren komt het ons wenschélijk voor, in het kort iets mede te deelen omtrent het belang dezer keuringen. Het is de Prov. Commissie tot Bevordering der Rundveefokkérij in N.H., die als belang rijk onderdeel van haar taak heeft de zorg voor het mannelijk fokmateriaal, waartoe ovm. ook behoort het organiseeren van de plaatselijke voorkeuringen, alsmede de Cen- ti ale Stierenkeuring. Alle 1-jarigè stieren, gefokt door of in het bezit van leden van de fokvereen., alsmede N.R.S.-leden, moeten teï voorkeuring wor den gepresenteerd. Deze keuringen worden behalve op Texel én Terschelling, op een 18- tal plaatsen in Noordhólland gehouden. Alle stieren, die geen 73 punten behalen, zijn afgekeurd en kunnen noch door fok- vereen.-vee, noch voor stamboekvee ge bruikt worden, op straffe van niet erkenning der verwekte kalveren. De stieren in de rubriek 73 tot 75 punten voor exterieur zijn goedgekeurd voor het ge bruik van fokvereen.-vee, maar afgekeurd voor stamboekvee. De stieren van 75 punten en meer, in het bezit van fokvereen.-leden niet-N.R.S. leden, kunnen enkel gebruikt worden bij fokvereen.-leden, terwijl stieren van 75 punten en meer van stamboekleden zoowel voor fokvereen. als stamboekvee ge bruikt kan worden. Alle 1-jar. stieren van 75 p. en meer worden ter Centrale stieren keuring ontboden. De voorkeuring is dus hoofdzakelijk een exterieur-keuring, alleen bij kantnummers kan de afstamming pro ductie en exterieur den doorslag geven in de richting goed- en afgekeurd- De kwaliteit van het gepresenteerde man nelijk fokmateriaal per voorkeuring is een vrij aardige graadmeter wat betreft het peil der fokkerij in de verschillende gebieden in N.H. Op de voorkeuring moeten behalve de 1-jar. stieren ook de oudere aanwezige stie ren gepresenteerd worden, de 2-jar. stieren van stamboekleden kunnen öf definitief goedgekeurd de keuring op 1-jar. leeftijd is een zgn. voorloopige goedkeuring) öf wor den afgekeurd. Eigenaars van oudere stieren presenteeren deze ter voorkeuring om de jury te laten beoordeelen, of deze stieren al of niet mee kunnen dingen in Alkmaar, naar de daarvoor uitgeloofde premiën. De reden waarom wij er toe kwamen dit artikeltje te schrijven, is de aandacht van de fokkers, die een stier moeten aanschaffen, te vestigen op het bezoek aan de belangrijkste voorkeuringen. Het grootste deel van de fokkers, die een stier willen koopen, wachten daarmee tot de Centrale stierenkeuring te Alkmaar. Dit is op zich zelf zeer verklaarbaar, omdat vele fokkers-verkoopers toch niet verkoopen vóór Alkmaar. Het koopen te Alkmaar, waar men de stier ziet in veelal zeer gunstige voedings toestand, alsmede het afstammingsbewijs kan bekijken, is, als het gaat om de aanschaffing van een stier, waarvan men verbetering voor zijn bedrijf verwacht, op zijn zachtst uitgedrukt, toch wel wat onvoorzichtig. Ieder, die een stier wil koopen, waarvan hij verbetering verwacht, moet het bedrijf van den fokker van den stier eens gaan bezoeken. Hij kan dan daar zelf zien en beoordeelen de uniformiteit en kwaliteit van den ge- heelen veestapel, de kwaliteit van de moe ders, soms grootmoeder, soms andere na aan den stier verwante dieren, bijv. halfzusters. Het oordeel omtrent de te verwachten fok- resultaten van een jongen stier moet men niet enkel afleiden uit het dier zelf, maar vooral uit zijn afstamming en hetgeen men hiervan kan zien. Nu verschaft het afstammingsbewijs ge lukkig gegevens omtrent de afstamming. omtrent het totaal aantal punten en de letter voor type van de voorouders, alle bekende melklijsten der vrouwelijke voorouders een en ander tot in drie generaties. Dat neemt niet weg, dat de beoordeeling door eigen aanschouwing van de moeder en andere na verwante dieren, naast de beoordeeling van het afstammingsbewijs, zeker getuigt van het ernstig nemen van de poging tót verbete ring. Dit gebeurt nog te weinig. Vele fokkers gaan bij den aankoop van een stier veel te lichtvaardig te werk. Het zijn juist de voor keuringen, die den ernstigen koopers de ge legenheid bieden, in de eerste plaats na te gaan, welke stieren zijn goedgekeurd, terwijl men dienzelfden dag zeer gemakkelijk met de fokkers mee naar huis kan gaan om eens te zien, uit welk nest de stier komt. De belangrijkste voorkeuringen zijn die te Schagen 28 Maart, Wieringerwaard 24 Maart. Ook kunnen nog genoemd worden Binnen- wyzend en Den Hout, 4 April en Midden- Beemster 23 Maart. De Rijksvéeteelt-consulent, Ir. L. DE VRIES. 174. Hij loop1 hier en daar te zoeken en dan ziet hij opeens i :r, da! veel lijkt op een mui zenhol. 175. Zonder veel moeite kan hij door de opening krui pen. „Als dat werkelijk een muizenhol is, dan hoop ik geen van zijn bewoners tegen te komen", zegt Pam tot zichzelf.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 12