1Binnenland Geheime zender te Lisse gevonden. Zeven personen gearresteerd. Vreeselijk ongeluk te Vreeswijk. Auto te water geredenvier personen verdronken. AMERICAN CIGARETTE DERDE BLAD. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is te Lisse de langzamerhand be faamd geworden, geheime zendinstal- latie door de politie en ambtenaren van den radiocontroledienst het zwij gen opgelegd. De apparaten zijn in beslag genomen, de daders, die zich met deze ongeoorloofde uitzendingen bezig hielden, zijn op heeterdaad be trapt. Wekenlang is gezocht naar dit zensta tion, dat zich gedurende een maand iederen Woensdag- en Zaterdagnacht van 12 tot 12.15 uur liet hooren op een golflengte van 311 m. Direct nadat Hilversum gesloten was viel de zender in. Meestal werd een korte redevoering gehouden en de onbekende spreker ontzag zich niet om verscholen achter zijn anonimiteit op de meest grove en beleedigende wijze aanvallen te doen op de regeering, publiekrechtelijke instellingen en overheidspersonen. Direct nadat de eerste uitzending, die gehoord de geluidssterkte vanuit Amsterdam kwam, stelden zoowel de radiocontrole commissie als het bureau van den com missaris van de rijkspolitie K. H. Broekhoff een uitgebreid onderzoek in, een onderzoek dat, gezien de gemakkelijke verplaatsbaar heid van het zendstation, groote moeilijk heden opleverde. Het politieele onderzoek werd, behalve door den commissaris, inge steld door inspecteur J. W. Kallenborn van het bureau voor falsifica+en en inspecteur van Boxtel van het hoofdbureau van poli tie te Amsterdam. Gezien de politieke strekking van de uitzendingen, vermoedde men in welke richting men moest zoeken. Een groot aantal personen, dia voor een evenfueele medewerking aan deze ongeoor loofde uitzendingen in aanmerking kwa men, werd nader onder de louoe genomen. Dit was een werk, dat zeer veel tijd kostte aldus vertelde commissaris Broek hoff ons Zondagmiddag en dat met de meest mogelijke voorzichtigheid moest ge schieden om evenfueele daders niet „kop schuw" te maken. Tenslotte was het duide lijk, dat van alle gevoleden slechts één man. een 28-jarige Amsterdamsche koopman, ernstig in aanmerking kwam, bil de zaak betrokken te zijn. Intusschen had de ge heime zender reeds spoedig de uitzendingen vanuit de hoofdstad gestaakt. Soms wezen de peilingen van den radio controledienst uit, dat vanuit Amstelveen werd gezonden, dan weer hadden de „aethergeuzen" zooals zij zich pleegden te noemen, hun tenten aan den rand van het Gooi. onder Weesp, opgeslagen. In beide gevallen stelden de genoemde inspecteurs, die nacht aan nacht op zoek waren naar den zender, een onderzoek in' die buurten in. Resultaten leverden deze expedities echter niet op. Twee rechercheurs volgden echter in een politieauto hardnekkig het spoor van den Amsterdamschen koopman T. en Zaterdag leidde dit tot het betrappen op heeterdaad. Zaterdagavond reed T. met zijn auto in de richting Haarlem. Hij reed zeer snel, daarbij toch de noodige maatre gelen treffende om evenfueele vervolgers het spoor bijster te doen worden. Het was geen gemakkelijk werk om den man ot> de duistere wegen niet kwijt te raken maar het gelukte. Even buiten de kom van het dorp, ten aanzien van Lisse, sloeg de ge heimzinnige auto, die door de Amsterdam sche rechercheurs zoo hardnekkig gevolgd was, een duister, doodloopend laantje in, dat naar de terreinen van een bloembollen- kweeker voerde. Behalve een wonin<* stond op het terrein een ruime schuur. De re chercheurs vatten bij het laantje post en waarschuwden telefonisch de insnecteurs Kallenborn en van Boxtel en de ambtena ren van den radio-controled;enst. De ontdekking. De Amsterdamsche inspecteurs stonden gereed om uit te rukken en alle maatrege len om met succes een inval te doen wa ren genomen. Thans was SDoed geboden, ten eerste omdat de mogelijkheid bestond, dat de „aethergeuzen" ontijdig lont zouden ruiken en zij hun uitzending niet zouden laten doorgaan en in de tweede plaats om met voldoende manschaopen aanwezig te zijn om alle betrokkenen op heeterdaad te betrappen. Alles ging goed en te<*en middernacht, het tijdstip waarop de uitzendingen begon nen, was alles voor een verrassenden over val gereed. Afgesproken was, dat precies vijf minuten over twaalf de aanval zou plaats hebben. Van alle kanten renden de politiemannen met de revolver in de vuist naar de'schuur. De deur werd opengerukt o en de „aethergeuzen" waren op heeterdaad betrapt. Juist was een snreker bezig met een aanval op de regeering zijn mond klapte midden in een zin dicht toen hij de politie zoo onverwacht voor zich zag. In de schuur bevonden zich vijf mannen tus- schen 20 en 30 jaar. Buiten bevond zich nog een zesde man, die blijkbaar als wachtpost dienst had ge daan. Ook hij werd ingerekend en later bleek, dat in zijn woning twee uitzendingen hebben plaats gehad. In de schuur trof de politie een volledige zendinstallatie aan van uitstekende kwali teit. Een groot deel van de toestellen was ingebouwd in koffers, de kleine microfoon was gemonteerd op een statief van een fo totoestel. Zeven arrestaties. De zes gearresteerden werden overge bracht naar het politiebureau te Lisse, evenals het zendtoestel en een koffergra- mofoon met platen. Vervolgens werd de officier van justitie te Haarlem, in welk arrondissement de feiten zijn gepleegd, van de gebeurtenissen op de hoogte gesteld. Na een kort verhoor zijn de verdachten, meerendeels 'leden van de N. S. B., naar Amsterdam overgebracht, evenals de inbe- slaggenomen zender. Gistermorgen vroeg is nog een Amsterdam sche sigarenwinkelier van zijn bed gelicht verdacht van medeplichtigheid. Ook hij is aan een verhoor onderworpen. Nadat de zeven mannen, waaronder vier Amsterdammers en drie inwoners van Lisse, hun verklaringen hadden af gelegd, zijn zij in den loop van den Zondag op vrije voeten gesteld, daar voorarrest voor dit misdrijf niet is toe gelaten. Sedert Januari j.1. behoort het hebben van een zendstation zonder de vereischte vergunning tot de misdrijven, strafbaar gesteld met een maximum gevangenisstraf van een half jaar of met een maximum boete van 5000. Vóór de jongste wijziging van de wet op de telegrafie en telefonie kon slechts overtreding ten laste worden gelegd. Bekentenissen. Het bleek uit de verhooren, dat de hoofd dader de reclamevlieger en technicus van G. is. Het zendtoestel was zijn eigendom; hij is echter geen lid van de N. S. B. en waarschijnlijk was het zijn bedoeling om winst te maken met de uitzendingen, waar voor door het publiek geld kon worden ge stort. De verdachten uit Lisse zijn kwee kers, één van hen heeft zijn schuur voor de laatste uitzending beschikbaar gesteld. De gevolgde Amsterdamsche koopman, die sa men met een Amsterdammer naar Lisse was gereden, had het apparaat vervoerd naar de schuur. De verdachten hebben een volle dige bekentenis afgelegd Op het oogenblik staat nog niet vast of zij ook zullen wor den vervolgd op grond van den inhoud van hun uitzendingen. Behalve de instrumenten heeft de politie ook de auto van den Amsterdammer T. in beslag genomen, omdat daarmee de instal latie werd vervoerd. Nader vernemen wij nog dat de reclame vlieger G. in België al eens met de justitie had kennis gemaakt, hij heeft te Gent te recht gestaan wegens het veroorzaken van dood door schuld, hij raakte op het strand te Oostende met zijn vliegtuig een dame. Te Vreeswijk heeft zicht Zaterdag morgen een ernstig auto-ongeval voorgedaan, waarbij vier personen het leven verloren, doordat de be stuurder van de verongelukte auto trachtte dat van een wielrijder te sparen. Om half elf naderde uit de richting Utrecht een auto. Op de Handelskade te Vreeswijk moest de chauffeur voor een wielrijdei naar links uitwijken, als gevolg waarvan de wagen slipte en in het Mer- wedekanaal terecht kwam. Hoewel de auto langzaam zonk, konden personen, die het ongeluk zagen gebeuren, niet voorko men, dat het voertuig geheel onder wa ter verdween. Een in de nabijheid liggend vaartuig werd met spoed naar de plaats van het ongeval gesleept en met een takel tracht te men de auto te lichten. Na twintig mi nuten hard werken slaagde men er in het voertuig gedeeltelijk boven water te bren gen en ten kantelen, waardoor het moge lijk was één der portieren te openen. Het bleek toen, dat zich in den wagen vier personen bevonden, twee dames en twee heeren. Drie der dren kelingen bleken overleden te zijn, bij het vierde slachtoffer, een der dames, bestond nog een geringe hoop, dat de levensgeesten nog konden worden op gewekt. Ook haar dood moest ten slotte worden vastgesteld. De auto bleek afkomstig te zijn uit Hilversum en de inzittenden waren op weg naar den voetbalwedstrijd België Nederland. De inzittenden waren de 34-jarige heer W. Schonbergen en zijn 31-jarige echtgenoote, de 42-jarige Hij man Luza met de eveneens 42-jarige mej. S. Witteboon. Allen woonden te Hilver sum. AUTO GESLIPT. Drie gewonden. Gisterochtend werd een automobilist, die nabij de Ginkel tusschen Ede en Arnhem reed, door een man, die een teeken gaf lang zaam te rijden, er opmerkzaam op gemaakt, dat de weg glad was. De bestuurder onder vond dat onmiddellijk, want toen hij remde, slipte de wagen. Deze kwam met verschil lende boomen in aanraking om tenslotte tegen één daarvan tot stilstand te komen. De auto werd gedeeltelijk ingedeukt. De bestuur der, de heer D. Venema, kwam er zonder letsel af, doch van de overige drie inzitten den werden twee vrij ernstig en een zeer ernstig gewond. De 22-jarige heer J. Venema kreeg een hersenschudding, de eveneens 22- jarige mej. M. Lindeman brak een rib en liep een hersenschudding op, terwijl de 52- jarige mevrouw Venema een schedelbasis- fractuur bekwam. De slachtoffers, die allen uit Den Haag afkomstig zijn, werden naar het Julianaziekenhuis te Ede vervoerd. In den loop van den dag zijn op denzelfden weg nog drie auto's geslipt. Zij werden be schadigd, doch de inzittenden bleven onge deerd. AUTO TE WATER. Kordaat optreden van een omstander. Een personenauto, waarin een echtpaar uit Den Haag was gezeten, is gisteravcnd te Gouda achteruit in den Kattensingel ge reden, toen de bestuurder de scherpe bocht van de Jan Kattenbrug naar de Nieuwe Vaart niet ineens kon nemen en bij het terugzetten op het gaspedaal in plaats van op de rem trapte. Het voertuig verdween geheel onder water. Van de toegeschoten personen begaf zich de 29-jarige aannemer F. Koster uit Waddinxveen te water. Hij dook in de diepte, maar slaagde er niet in het portier te openen. Na weer op den kant te zyn geklommen, dook hij nog eens en was toen gelukkiger. Hij wist de portierkruk om te draaien, waarna eenige andere personen met een haak de deur opentrokken. De moe dige redder heeft hierna de beide inzittenden onder water uit de auto gehaald. Het echt paar had tevergeefs getracht het portier te openen, doch het kon blijven ademhalen, daar zich tegen den kop van de auto nog een laagje lucht bevond. Beiden, die eenige minuten onder water hadden gezeten, waren geheel ongedeerd gebleven. Ook de redder, al had hij heel wat water naar binnen gekregen, was er goed afgekomen. Zelfs een hond, die zich ook in den wagen bevond, kon nog gered worden. De geredden werden bij omwonenden van droge kleeren voor zien. OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Vrachtauto door trein verpletterd. Gistermiddag om tien minuten voor zes heeft een trein, op weg van Aalsmeer naar Amsterdam op den onbewaakten overweg bjj Schinkeldijk tusschen Aalsmeer en Nieu wer-Aimstel een van den Legmeerdijk ko mende melkauto gegrepen. De wagen werd geheel aan stukken gereden. De alleen in de auto zittende bestuurder, de heer Jonge- neelen uit Badhoevedorp, bleef, doordat de cabine intact was gebleven, ongedeerd. Hij moet zich in den afstand van den naderen den trein hebben vergist, hetgeen verklaar baar is uit de situatie ter plaatse. De trein kwam met twintig minuten ver traging te Amsterdam aan. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Motorrijder door trein gegrepen en ernstig gewond. Op een onbewaakten overweg in de spoorlijn Oisterwijk-Boxtel nabij Blokpost 29 is Zaterdagmiddag omstreeks vier uur de 31-jarige N. de L. met zijn motor door een dieseltrein gegrepen. Het slachtoffer, wiens ouders in genoemden blokpost wonen en die vader is van vier kinderen, werd naast de spoorbaan geslingerd, waar hij ernstig gewond en in bewusteloozen toe stand door het treinpersoneel werd aange troffen. De man, die nog slechts 14 dagen motor reed, is in zeer ernstigen toestand naar een ziekenhuis te Tilburg vervoerd. De trein had 19 minuten vertraging. NEDERLANDSCH KUSTVAARTUIG IN NOOD. Het motorschip Brandaris maakt slagzjj dwars van Ameland. Gisteravond omstreeks acht uur zijn ten noorden van den vuurtoren bij Hollum op Ameland, ongeveer zes zeemijl uit de kust noodseinen waargenomen. Volgens een nader bericht waren deze afkomstig van het motorschip Brandaris, een Nederland- sche kustvaarder, die vermoedelijk te Groningen thuis hoort. Een ander schip schijnt in de nabijheid te zijn. Onmiddel lijk zijn van Terschelling de motorred dingboot Brandaris en de sleepboot Hol land van de reederij Doeksen vertrokken. Voorts is de motorreddingboot Insulinde van Oostmahorn ter assistentie uitgeva ren. Van het eiland Borkum heeft een sleepboot koers gezet naar de aangegeven plaats. Nog nader wordt gemeld, dat de kust vaarder zich dwars van Ameland bevindt. Een Poolsch stoomschip heeft draadloos van de noodsignalen melding gemaakt. Het schip niet gevonden. De uitgevaren redding- en sleepbooten waren er tegen middernacht, nadat zij ruim een uur de omgeving hadden afge zocht, nog niet in geslaagd het in nood verkeerende motorschip te ontdekken. Er stond een stevige noordenwind en de zee was vrij onstuimig. Ook op het eiland, waar men tusschen half acht en half negen lichtkogels had waargenomen, heeft men na dien tijd geen enkel signaal meer gezien. Aan boord van het motorschip bevinden zich waarschijnlijk vier opvarenden. Reddingbooten onverrichter zake teruggekeerd. De Duitsche sleepboot en de redding booten Insulinde en Brandaris zijn heden ochtend onverrichter zake teruggekeerd. Zij hadden geen spoor van de Brandaris gevonden. KONINKLIJK NEDERLANDSCH LANDBOUW- COMITÉ. De nationale landbouwdemon- stratie in 1940. Onder leiding van den heer H. D. Lou- wes te Ulrum is te 's-Gravenhage de maandelijksche vergadering der eerste afdeeling van het Kon. Ned. Landbouw- comité gehouden. Met belangstelling werd kennis geno men van een plan om in den zomer van 1940 in het tentoonstellingsgebouw van Houtrust te 's-Gravenhage een nationale landbouwdemonstratie te houden. Daarbij staat voorop het doel om stad en land nader tot elkaar te brengen. Met name zal worden getracht den stedelingen een in druk te geven van de moeilijkheden, wel ke de landbouwende.stand heeft te over winnen bij het voortbrengen van zijn pro ducten. Tevens zal worden getoond hoe de bedrijfsmethoden zich hebben ontwikkeld. Besloten werd in beginsel zich tot mede werking bereid te verklaren, doch van financiëelen steun in den vorm van een deelname in een te vormen waarborgfonds zal geen sprake kunnen zijn. Plan-Westhoff. In het algemeen bestond er bij de ver gadering groote sympathie voor dit plan. Men was dan ook gaarne bereid om met de regeering samen te werken, teneinde voor het probleem, op welke wijze voor de grootere productie van landbouwvoort- brengselen tegen loonende prijzen afzet ware te vinden, een oplossing te zoeken. Steun pootaardappelverbouwers. Van een der aangesloten organisaties was een uitvoerig schrijven ontvangen, waarin o. m. gepleit werd voor het hand haven van den maatregel, volgens welke de verbouwers van exportsoorten reeds met ingang van 1 October potersteun kun nen ontvangen. Het totale voordeel dezer regeling laat zich becijferen op pl.m. 0.80 per 100 K.G. Met eenzelfde bedrag aan potersteun wordt derhalve het doel der regeling, het steunen van de export markt, veel beter bereikt. Voorts werd de wenschelijkheid betoogd van het tijdig vaststellen van het steunbedrag, /aarop voor oogst 1939 kan worden gerekend. MUSSOLINI SCHENKT MARMER VOOR EEN KERK TE MAASTRICHT. De pastoor van de St. Antoniuskerk te Scharn-Maastricht heeft indertijd aan Mus- solini het verzoek gericht hem uit de Ita- liaansche marmergroeven het noodige mar mer te schenken voor de aankleeding van de in aanbouw zijnde r.k. parochiekerk, welke in een arme wijk van Maastricht op de grens van Scharn, ligt. Mussolini heeft dit verzoek ingewilligd, en pastoor Janssen heeft thans bericht ontvangen, dat de be- noodigde hoeveelheid marmer in de kleu ren rood en amandelkleurig geel (voor vloer en trappen van het priesterkoor) en keizergroen en groen-geaderd voor de ko lommen der nieuwe kerk, begin Mei te Maastricht-Scharn kan worden verwacht. DE STILLE OMGANG. De tweede Zaterdag. De Stille Omgang is Zaterdagnacht ge houden door diegenen uit Nederland en zijn hoofdstad, die de vorige week nog niet aan de beurt waren. Het aantal pelgrims was ook ditmaal, ondanks den lichten sneeuwval, bijzonder talrijk en over beide weken genomen zal men niet ver van de honderdduizend zijn gbleven. Groote con tingenten werden o.a. geleverd door West friesland, de Bloembollenstreek en Volen- dam. Reeds vóór 1 uur ving men den bid- weg aan en het daagde reeds, toen de stage toevloed van pelgrims begon te minderen. Evenals verleden week verliep alles zeer ordelijk. HET SEGOBA-WERK. Minister Romme voorzitter van het door hem ingesteld landelijk comité. In aansluiting aan de radio-rede, welke Donderdagavond door minister Romme is gehouden over uitbreiding over het geheele land van het plan inzake de geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van werkloozen, dienende ter vervanging van het stempelen in de stempellokalen, kunnen wij thans de samenstelling mededeelen van het lande lijk comité, dat door den minister is inge steld. De minister zal zelf het voorzitterschap van het comité op zich nemen, terwijl als vice-voorzitter is benoemd de heer G. W. F. van Hoeven, hoofdinspecteur voor de steunverleening, en tot secretaris-penning meester de heer mr. J. H. J. Schouten, in specteur voor de steunverleening. Leden zijn: mej. I. M. van Dugteren, se cretaresse van den bond van volksuniversi teiten, te Rotterdam, en de heeren H. de Bordes, oud-burgemeester der gemeente Bussum, te Bussum; J. Bosma, handels inspecteur der Friesche Coöp. Zuivel-Ex- portvereeniging, te Leeuwarden; H. Diemer, directeur Dagblad de Rotterdammer te Rot terdam; mr. R. Dobbelman, directeur zeep fabriek Het Anker te Nijmegen; Joh. Eering, bestuurder van de Nederlandsche Vakcentrale, te Amsterdam; C. J. Honig, directeur stijfselfabriek De Bijenkorf te Koog a.d. Zaan; H. J. Kuiper, 2e secretaris van 't R.K. Werkliedenverbond, te Utrecht; H. Lindeman, secretaris van het Ned. Ver bond van Vakvereenigingen, te Amster dam; J. Schipper, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond, te Utrecht; J. Smit, di recteur der Remaco te Amsterdam. HET PRINSELIJK PAAR. Morgen terug in Nederland. Men meldt ons van officieele zijde, dat het prinselijk paar en prinses Beatrix Dins dag a.s. in den loop van den óag ten paleize Soestdijk worden terugverwacht van hun vacantieverblijf in Zwitserland. BEHARTIGING VAN DEN AARDAPPELHANDEL. Een organisatie opgericht. Op een dezer dagen te 's Gravenhage ge houden vergadering is door dertig verte genwoordigde vereenigingen, zoowel lande lijke, gewestelijke als plaatselijke op het gebied van den groothandel in aardappelen, de Vereeniging ter behartiging van den Nederlandschen aardappelhandel (V. B N A.) opgericht. Het doel der opgerichte vereeniging is als representatief- en ordeningscrgaan te fun- geeren, waartoe de machtigingen zijn ver strekt. Leden van deze vereeniging kunnen zijn rechtspersoonlijkheid bezittende organisa ties van groothandelaren en commissionnairs. terwijl aangeslotenen kunnen zijn, zij voor wie de binnenlandsche groothandel of com missiehandel een hoofdbedrijf is Als voorziter is gekozen de heer J. Bouwman te Amsterdam, terwijl als secre taris is aangewezen de heer Corn. J. van Zaaien Z. O. Binnensingel 53 te 's Graven hage. VEREENIGING TOT BEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN. Zaterdagmiddag hield de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten haar jaav lijksche algemeene vergadering te Amster* dam. Er bestond voor deze vergadering groote belangstelling uit alle deelen van ons land, w.o. waren vertegenwoordigd s van den minister van onderwijs, financiën waterstaat, economische zaken, sociale za ken en defensie, alsmede burgemeester* van talrijke gemeenten. In het jaarverslag werd mededeeling ge. daan van den aankoop van het Fochtelooër Veen op de Friesch-Drentsche grens, één van de weinig overgebleven levende'hoog. veengebieden in ons land. Aan giften kwam ruim 24.000 bijeen. Het ledental en ook de contributie inkomsten vertoonden sinds het vorige jaar een kleinen vooruitgang, terwijl aan de vereeniging weer enkele legaten werden vermaakt. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren dr. van Steyn, directeur van Staats- boschbeheer, dr. Oudemans en mr. Jans- sens, lid der Eerste Kamer. Nadat het huishoudelijk gedeelte van de agenda was afgehandeld, hield de heer H. Cleyndert Azn. een voordracht over „De bescherming en de opbouw van het Neder landsche landschap", waarin hij uitbreiding bepleitte van de in Wageningen bestaande opleiding der landschap-architecten, opdat leden-aantal vergroot worden. Voorts wilde hij de groenvoorziening in de steden uit breiden en daarin ook de omgeving der stad, met een straal van 25 K.M., betrek ken. Verder achtte hij noodig het in het leven roepen van nieuwe wetten en veror deningen ter beschermig van natuur en landschap, in de eerste plaats van een rijks natuurbeschermingswet, en ook van pro vinciale verordeningen, o.a. tegen de lint bebouwing; voorts uitbreiding van het streekplanwerk en het door de regeering doen aanvatten van de noodzakelijke studie voor het nationale plan. ONDERZOEK INZAKE HET GEBRUIK VAN MOTORRIJTUIGEN TEN BEHOEVE VAN DE ECONOMISCHE VERDEDIGINGS VOORBEREIDING. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn gedurende de laatste maanden door den minister van economische zaken, in overleg met den minister van financiën, voorbereidingen getroffen teneinde bij ge legenheid van de aangifte voor de motor rijtuigenbelasting in Mei 1939, te kunnen overgaan tot een onderzoek inzake het ge bruik van motorrijtuigen hier te lande en het verbruik van motorbrandstoffen en smeermiddelen, in het belang van de eco nomische verdedigingsvoorbereiding. Te beginnen met het belastingjaar 1939/ 1940 zal bij de aangifte-formulieren voor de motorrijtuigenbelasting een vragenfor mulier worden uitgereikt en voorzoover noodig, aan de kantoren der rijksontvangers worden verkrijgbaar gesteld. Tegelijk met het inleveren van het aangifte-formulier voor de motorrtijuigenbelasting behoort dit vragenformulier te worden ingediend, na door of namens den houder van het motor rijtuig volledig te zyn ingevuld. Het formu lier bevat de noodige aanduidingen voor een juiste invulling. Wanneer voor de eerste maal ten aanzien van een bepaald motorrijtuig een opgave is gedaan, is de houder daarvan van verdere opgaven vrijgesteld, zoolang in de gegevens betreffende den persoon van den houder, of het motorrijtuig, geen wijziging is geko men, waardoor de vorige opgaven niet juist meer zouden zijn. Het gaat slechts om een maatregel, die de regeering in staat moet stellen, om, indien onverhoopt eenige noodtoestand mocht in treden, terstond te beschikken over de ge gevens, welk in zoodanige omstandigheden noodzakelijk zouden zijn. Eenig verontrus tend karakter draagt de maatregel dan ook in geen enkel opzicht. Met het toezicht op de uitvoering van de vordering zijn o.m. belast de rijksontvan gers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, zoodat ingevolge artikel 7 der wet economische verdedigingsvoorbereiding 1938 (staatsblad no. 635), de door dezen te geven aanwijzingen nauwkeurig behooren te worden opgevolgd. BOERDERIJ AFGEBRAND. Vee omgekomen. Zaterdagnacht is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de landbou werswoning van H. H. Steyntjes, in de buurtschap Eldrik, gemeente Hummeloen Keppel (Geld. Achterhoek). De boerderij brandde tot den grond toe af. De bewo ners man, vrouw en vijf kinderen konden zich ternauwernood redden. Drie koeien en eenig klein vee kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. VERVALSCHERS VAN PASSEN GEARRESTEERD. Een „fabriek" in Amsterdam. In de afgeloopen week heeft de Rijks recherche te Amsterdam een aantal ar restaties verricht in verband met het maken en verhandelen van vervalschte passen. Er is een inval gedaan in een wo ning in de Kerkstraat, waar een complete installatie is aangetroffen, zooals stempels van de gemeente, handteekeningstempels, foto's en v^ele opgekochte oude paspoorten, die op handige wijze werden veranderd en vervalscht. Deze oude passen werden o. a. bij stempellokalen gekocht van werkloo zen, die hun pas toch niet meer gebruik ten. Aan vele vreemdelingen, vooral Duit- schers, werden de passen door het com plot, waarbij vele menschen zijn betrok ken, verkocht voor belangrijke bedragen, varieerende tusschen 150 en 300 gulden. De vervalschingen zelf zouden gepleegd zijn door een buitenlander. De recherche en justitie zetten het onderzoek voort. De gearresteerden zullen vandaag voor den rechter-commissaris worden geleid.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10