dagblad voor alkmaar en omstreken. Groote diplomatieke bedrijvigheid te Londen. Annexatie van Bohemen en Moravië niet erkend. Verwarde strijd in de Karpathen-Oekraine. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door Set geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VER 1'ENT IEN Van 15 regels 125, elke regel meer 0 25, groofe contracten rabat Groote letters naar olaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Ho. 67 Dit nummer bestaat uit drie bladen. De Duitsche regeering is er in den loop van dit week-einde bovendien mee in kennis gesteld, dat Frankrijk, Engeland, Amerika en Rusland de aanhechting van Bohemen en Moravië niet erkennen en evenmin de aanhechting van Slowakije zuilen erkennen, hoe ook de vorm zal zijn, waarop dat laatste geschiedt. Ambassadeurs zijn teruggeroepen. •ebtedea ia orde en rust. Vormt Benesj voorloopige regeering Voorbarige berichten. VON NEURATM Rijks protector Incidenten in Zuid-Afrika. Duitsche arbeiders roeren zich. Hen kan niet spreken van een stelselmatige bezetiing. Antisemietisme in Bohemen en Moravië. De algemeen© toestand. ALKMAARSCHE COURANT. De aangekondigde stappen van de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk te Berlijn hebben Zaterdag plaats gehad. Beide diplomaten hebben zich afzonderlijk naar de Wilhelmstrasse begeven, waar zij door staats secretaris von Weiszacker ontvangen werden en aan wien zij het protest hunner regeeringen overhandigden. De inhoud van beide protesten was vrijwel gelijk. Beide ambassadeurs ontvingen in den loop van den middag op hun protest ten antwoord, dat Duitschland niet in staat was, deze te aanvaarden, daar zij iederen politieken, juridischen en moreelen grondslag misten. Gedurende de twee laatste dagen was er vooral te Londen een buitengewone diplomatieke bedrijvigheid. Chamberlain, die het geheele week-einde in Downingstreet doorbracht, heeft Zaterdagmiddag alle hooge commissarissen der Dominions opgeroepen en met hen den internationalen toestand be- sproken. Vervolgens werd 's avonds een kabinetsraad gehouden. Zondagochtend was de drukte in Downingstreet zoo mogelijk nog grooter. Verschillende hooge ambtenaren werden door Chamberlain ontvangen, de Fransche en Russische ambassadeurs brachten eveneens een bezoek aan den Britschen premier en ook de vertegenwoordiger van Amerika had een bespreking met Chamberlain. Nadat de Fransche en Engelsche ambassadeurs te Berlijn Zaterdag waren teruggeroepen door hun respectievelijke regeeringen, mocht verwacht worden, dat ook Duitschland zijn ambassadeurs zou terugroepen. Dat is ook ge schied, tenminste, von Dirksen heeft Londen verlaten en is afge reisd naar Berlijn, terwijl graaf Welczeck Parijs in den loop van Zondagavond zou verlaten, om naar Berlijn te gaan. Tenslotte heeft Grandi, de Italiaansche ambassadeur, Londen verlaten, maar aan dit bericht werd nadrukkelijk toegevoegd, dat dit was, om de fascistische herden kingsplechtigheden bij te wonen, alsmede de vergadering van den Fascistischen Grooten Raad, die a.s. Zondag bijeenkomt. De tekst der Fransche nota. De tekst van de door Coulondre aan Weizsacker, den Duitsche staatssecretaris van buitenlandsche zaken, overhandigde nota luidt als volgt „Bij schrijven gedateerd 15 Maart 1939 heeft de Duitsche ambassadeur op order van zijn regeering aan den minister van buitenlandsche zaken der Fransche re publiek den tekst medegedeeld van een in den nacht van 14 op 15 Maart tus schen den Führer en rijkskanselier en rijksminister van buitenlandsche zaken te eener zijde en den president en rru nister van buitenlandsche zaken er republiek Tsjecho-Slowakije ter andere zijde gesloten overeenkomst. In deze zelfde mededeeling werd uiteengezet, dat Luitsche troepen om zes uur 's mor gens de Tsjechische grens hadden ovei schreden en dat de noodige maatregelen waren genomen om iederen tegenstan en alle bloedvergieten te voorkomen en er in te voorzien, dat de bezetting en pacificatie van het grondgebied zou ge De ambassadeur van Frankrijk heeft de eer bij den rijksminister van buiten landsche zaken een formeel protest aan hangig te maken over hetgeen door graaf Welczeck is medegedeeld. De re geering der Fransche republiek is in derdaad van meening, dat zij zich door de door de Duitsche rijksregeering tegen Tsjecho-lowakije gerichte actie geplaatst ziet voor een flagrante schending naar letter en geest van de op 29 September 1938 te München onderteekende over eenkomsten. De omstandigheden, waaronder de overeenkomst van 15 Maart aan de leiders der republiek Tsjecho-Slowakije werd opgelegd, zou in de oogen van de regeering der republiek geen rechts grond kunnen geven van de bij deze overeenkomst gestelde daad. De ambas sadeur van Frankrijk heeft de eef den Duitschen rijksminister van buitenland sche zaken mede te deelen, dat de re geering van Frankrijk onder deze om standigheden niet de wettigheid kan erkennen van de nieuwe in Tsjecho- Slowakije door deze daad van het Rijk geschapen toestand. Gisteren heeft de consul van Tsjecho- slowakije te Los Angeles Janowski, medegedeeld, dat Benesj binnenkort de vorming bekend zal maken van een voorloopige Tsjechoslowaaksche regee ring in de Vereenigde Staten. Benesj heeft gisteravond echter verklaard, dat de berichten omtrent de vorming van een voorloopige Tsjechoslowaaksche regeering onder zijn leiding met haar zetel in de Vereenigde Staten, voorba rig zijn. Hij voegde hieraan toe, dat hij geen na dere mededeelingen omrent zulk een plan kon verstrekken. Officiéél wordt medegedeeld, dat de Führër von Neurath heeft be noemd tot rijksprotector in Bohe men en Moravië, met als ambtszetel Praag. Von Neurath behoudt zijn functie van rijksminister en voorzitter van den geheimen kabinetsraad. Verder heeft de Führer den plaats- vervangenden gouwleider van het Sudetenland, Frank tot staatssecre taris en de regeerings-president v. Burgsdorff benoemd tot Ministerial direktoren bij den rijksprotector in Bohemen en Moravië. De mogelijkheid bestaat, dat plaatse lijke moeilijkheden zullen ontstaan in verband met het bekend worden van de Duitsche nota over de immigratie in Zuid-West-Afrika. Er is namelijk ge zegd, dat „de Duitechers niet voor de gevolgen verantwoordelijk zullên zijn", indien Duitsche emigranten geen ver lof tot landing krijgen. Onder de Duitsche arbeiders van de staal fabrieken te Pretoria zijn ongeregeldheden voorgekomen. Militairen zijn ter plaatse. In de geheele Unie zijn uitgebreide maat regelen genomen ter bewaking van de ver bindingen en de belangrijke openbare diensten. Drie eskaders van de luchtmacht zijn in actieven dienst gebracht: zij hebben hun basis te Robert Heights. Alle politie- reserves en reserve van de luchtmacht zijn opgeroepen, electrische centrales, tele graafstations en benzine- en petroleum- depóts zijn onder strenge bewaking ge steld. Men legt er volgens een nader bericht den nadruk op, dat er geen reden is voor on- noodige ongerustheid. De voorzorgsmaatre gelen zijn van normalen aard. Ten gevolge van het geaccidenteerde terrein in de Karpathen-Oekraine kan men niet spreken van een systematische bezetting van het land; er bestaat geen aaneengesloten front. Verspreide Hon gaarsche detachementen rukken de da len binnen en stooten hier en daar op troepen Oekrainers. Het is een guerrilla in de woeste bergen. Behalve de strijd van de Sitsj (de nationalistische vrijscharen) tegen de Hongaren, strijden ook de bewoners van de Karpathen-Oekraine onderling. Rus sen en Oekrainers leveren verbitterde gevechten. Temidden van dit alles trek ken de onderdeelen van het Tsjechische leger, dat oorspronkelijk het land bezet had, terug. Een deel trekt naar Slowakije, een ander deel naar Polen en een derde deel naar Roe menië. De troepen laten veel materieel ach ter, waarvan de „Russen" en de „Oekrainers" zich meester maken. De strijd wordt aan weerszijden met verbittering gevoerd, ge heele gezinnen, mannen, vrouwen en kinde ren, worden uitgemoord. De Hongaarsche troepen voeren, volgens Havas, tijdens hun opmarsch een krachtige zuivering door; te Domanice, nabij Ungvar, zijn 17 personen gefusilleerd, omdat zij een Oekrainsche kokarde droegen, 6000 personen zijn gearresteerd en naar Hongarije gedepor teerd. De Russen zoowel als de Oekrainers vluchten voor de naderende Hongaarsche troepen. Zaterdagochtend werd gemeld, dat Hongaarsche troepen met artillerie het dorp Stakcin in Slowakije, op 20 K.M. van de grens, aanvielen. Volgens het persbureau der Karpathen- Oekraine bevinden zich de regeering der Karpathen-Oakraine en mgr. Wolosjin sinds Zaterdagavond in de Karpathen-Oekrainsche stad Rachiw. De vice-minister-president, als mede de ministers van binnenlandsche zaken en oorlog hebben nooit het grondgebied ver laten en bevinden zich aan het front. De Hongaren zijn erin geslaagd de vlókte te be zetten, maar konden niet in het bergland doordringen. Het Oekrainsche leger heeft den Hongaren met de artillerie hevigen tegenstand geboden op 17 K.M. ten Noorden van Persin. De Hongaarsche opmarsch is daar tot staan gebracht. De Hongaren heb ben den weg van Chust naar Tiacowo bezet. Het front bevindt zich ten Noorden van dezen weg. Tot zoover dit Oekrainsche pers bureau. Gevechten. Reuter's speciale correspondent te Sighet meldt nog: In de Karpathen-Oekraine heb ben zich Zaterdag hevige gevechten afge speeld tusschen de Roethenen en de Hon garen nabij Bocsao. De Oekrainsche nationa listen boden zoo zwaren tegenstand, dat de Hongaren genoodzaakt waren snel uit Taco- vo versterking te laten aanrukken. Later werden de Oekrainers verslagen en 350 hun ner liepen over naar Roemenië, waar zij ge ïnterneerd werden. Gister werden 67,000 Tsjechische en Roetheensche vluchtelingen van het gebied van Sighet vervoerd naar Zuid-SIavië of via Polen naar Duitschland. De Poolsche Express Poranny bericht, dat de Hongaarsche troepen geholpen werden door afdeelingen Poolsche vrijwilligers, welke waren gevormd uit de Poolsche be volking van dit gebied. Te Jasina zijn tal rijke huizen versierd met de Poolsche kleu ren. Het blad veronderstelt verder, dat zich hier de beslissende slag zal afspelen, tusschen de Sitsj en de Hongaren. De bedrijven in Bohemen. en Moravië worden geariseerd. Het extremistische blad „Vecer" heeft gemeld, dat de voor naamste industrieele onderneming in Mo ravië, genaamd Cheskomoravsko Kolben Danek, alle joden heeft uitgeschakeld door de contracten te vernietigen. Het blad voegt hieraan toe, dat vermoedelijk de overige zaken hetzelfde zullen doen. Het Joodsch agentschap te Londen heeft uit Praag vernomen, dat alle Joodsche organisaties te Praag, hierbij ingesloten het Palestinabureau en de Zionistische organisatie, zijn ontbonden. De meeste Joodsche leiders zijn gearresteerd en iederen dag worden Joden door de Gesta po gearresteerd. Straatnamen gewijzigd. Het Masarykplein te Olmuetz is omge doopt in Adolf Hitlerplein, het Wilson- plein is Goeringplein geworden en de straat van den 28sten October (den dag van de onafhankelijkheidsverklaring van Tsjecho-Slowakije) is gewijzigd in straat van den 15den Maart. Het Vrijheidsplein te Bruenn is Adolf Hitlerplein geworden. Zie verder Buitenland pag. 1, 3e blad. Onoverzichtelijke toestand in Europa. We kunnen niet zeggen, dat de situatie in Europa thans erg duidelijk is. Daarvoor zijn er te weinig tastbare feiten, daarvoor wordt er te veelachter de schermen gewerkt! Wanneer men de vele berichten, welke de laatste dagen zijn binnen ge komen, doorgeworsteld heeft, merkt men wel de groote onrust, die er in de gansche wereld heerscht, maar wat er nu precies gaande is, weet men niet. De lezer kan elders lezen, hoe Engeland, Frankrijk, Amerika en Rusland de annexa tie van Bohemen en Moravië niet erken nen, hij weet, dat Daladier volmachten gekregen heeft en daardoor voorloopig als een dictator kan regeeren, hij weet ook, dat verschillende ambassadeurs terug ge roepen zijn. En tenslotte weet hy, dat er gedurende het week-end een zeer drukke diplomatieke activiteit geweest is in de Europeesche hoofdsteden. Maar hoe groot de onrust ook is, de grootte van het gevaar kan men niet peilen. Is het reeds zoover als Pichot, de voor zitter der federale unie van oudstryders in Frankrijk, meent? Deze zeide Zondag n.1.: „Het gevaar is verblindend. Frankrijk en Europa hebben nog slechts te kiezen tus schen vrijheid en slavernij: Wij kiezen de vrijheid en dus den strijd. Wij bevinden ons nog niet in oorlog, maar wij zijn niet meer in vrede". Laten wij hopen, dat Pichot den toestand al te donker inziet Men kent de meening van Frankrijk en Engeland t. a. v. de annexatie. Daarnaast is het interessant te weten, hoe het zwijg zame Rusland hier over denkt, De Russi sche regeering is door twee nota's op de hoogte gesteld van de annexatie van Bo hemen en Moravië en in het antwoord op deze beide nota's heeft Litwinöf er gisteren op gewezen, dat hij deze nota's niet stil zwijgend kon laten voorbijgaan om „aldus een onjuisten indruk te vestigen t. a. v. zijn z.g.n. onverschillige houding ten op zichte van de gebeurtenisen in Tsjecho- Slowakije." Litwinöf wees er op, dat de politiek-historische opvattingen, waarvan een uiteenzetting is gegeven ter rechtvaar diging van het Duitsche besluit „niet als juist kunnen worden beschouwd, noch in overeenstemming zijn met dt voor ieder bekende feiten". Ten tweede wees hij er op, dat het beginsel van zelfbeschikking der volkeren, dat de Duitsche regeering veelvuldig inroept de vrije uitdrukking veronderstelt van den wil van een volk, welke niet kan worden vervangen door de handteekening van een of twee personen, hoe hooggeplaatst zij ook zijn." Ten derde, gezien de afwezigheid van iedere vrije wilsuitdrukking van het Tsjechische volk, kunnen de daden der Duitsche regeering „niet anders gekwalificeerd worden dan als willekeurige daden van geweld en agressie". Ten vierde, de hierboven ver melde opmerkingen hebben eveneens be trekking op het statuut van Slovakije. Ten vijfde, de Duitsche daden waren het sein voor een gewelddadig binnenvallen van Hongaarsche troepen in de Karpathische Oekraine en van een schending der ele mentaire rechten der bevolking aldaar. Bijgevolg kan de sovjetregeering de an nexatie van Tsjechië en Slowakije niet erkennen „als legitiem en in overeenstem ming met het volkenrecht en de interna tionale billijkheid of met de beginselen van zelfbeschikking." Naar de opvatting der sovjetregeering ruimen de daden der Duitsche regeering geen enkel gevaar voor den algemeenen vrede uit den weg, maar hebben zy integendeel die bedreiging in het leven geroepen en verergerd. Zij heb ben de politieke stabiliteit in midden- Europa in verwarring gebracht. Zij heb ben den staat van alarm, die tevoren was geschapen in Europa versterkt en een niéuwen slag toegebracht aan het gevoel van veiligheid der volkeren, Inmiddels heeft Engeland de Sovjet- Unie formeel uitgenoodigd om te overwe gen, tezamen met Frankrijk, Engeland en andere mogendheden, die bereid zijn mede te werken aan het weerstand bieden aan de Duitsche agressie, een verdrag te slui ten. Wellicht is dat noodig, want de moge lijkheid bestaat, dat Duitschland nog meer annexatieplannen heeft. Wij bedoe len het Memelgebied. In Memel is n.1. Zondagmiddag in aan wezigheid van bijna de geheele Memel- Duitsche bevolking het standbeeld van keizer Wilhelm I, dat zestien jaar geleden verwijderd was, weer opgericht. In de stad woeien bijzonder veel hakenkruis- vlaggen. Onder de aanwezig m bevond zich o m. ook de leider der Memel-Duit- schers, dr. Neumann, de Du;t.;che consul- generaal en dè leden van het directorium, benevens de leiders der Memel-Duitsche organisaties. De leider van den Memel- Duitschen Kriegerbund, dr. Schwarze, hield een rede, waarin hy o.m. zeide: de Memel-Duitschers hebben in zes verkie zingen voor de geheele wereld bewezen, dat zij tot den Duitschen staat en het Duitsche bloed behooren. Nooit meer zul len de Memel-Duitschers door politieke grenzen zich het recht laten ontnemen om zich uit te spreken voor een Duitsche wereldopvatting. Spr. besloot met een gelofte van trouw aan Hitier en aan den leider der Memel-Duitschers, dr. Neumann, hetgeen de instemming had van de me nigte. Toen dr. Neumann ten slotte het plein verliet om de organisaties de revue te laten passegren riepen de menschen- massa's hem toe: Wij willen terug naar Duitschland."

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1