BRO ET35BQ3ÏH Simplex tandems en sportfietsen loopen lichter PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN WERKZAME NltREN BROS ALS BESCHUIT ZORG VOOR ^""1 BRugpijn Nieren PillenB Slowaaksche regeering protesteert te Boedapest. Tegen beweerden inval van Hongaarsche troepen. We'dra vrede in Spanje? En erkenning van Franco? Malaria epidemie in Transvaal. Honderden slachtoffers. Reeks ontploffingen te Woolwich. Tienduizend Romeinsche munten. Ervaringen van een Nederlandsche familie. Als Goering met gevo'g op reis is. BERGEN SCHOORL W föen&dorp volle melk chocolade ^IEMAND verdraait verstopping der Inge- 1«vanden. maar traag funetionneerende nieren, dia ernstige gevolgen kunnen hebben, worden dlk«vljle verwaarloosd. Rugpijn, ver stoorde slaap, duizeligheid, rheumatiek. Ischias 01 spit zijn de er vaak uit voortkomende gevol gen. Deze verschijnselen waarschuwen u. dat de werking der nieren verstoord raakt. Houd derhalve uw nieren in goeden staat door een diuretisch middel. Stel uw gezondheid niet In de waagschaal, maar laat Foster's Rugoiin Nieren Pillen u nieuwe kracht en vitaliteit geven. Foster's Pillen bevatten geen gevaar- tijke beetanddeelen en hebben In Holland ruim 30 jaren ongeëvenaard succes behaald. technische commissie, niet wetend hoe lang deze situatie zou duren, den wedstrijdkalen- der samengesteld en voor Duitschland Nederland, welke ontmoeting dit jaar in Duitschland zou plaats vinden, aangezien men het vorig seizoen te Rotterdam was ge weest, kwam Nederland—Frankrijk in het Olympisch Stadion te Amsterdam in de plaats. Het bestuur zal zich thans met de N.T.C. beraadslagen of de mogelijkheid aanwezig is, om alsnog, indien Duitschland daar ook toe bereid is, de ontmoeting door gang te doen vinden. Wat den dameswedstrijd tusschen beide landen betreft, deze was vastgesteld op 1 Juli. Het programma voor de dames is nog geenszins vol, zoodat van Nederlandsche zijde er geen bezwaren zullen zyn om dezen wedstrijd op den kalender te plaatsen. Ook deze ontmoeting vindt in een Duitsche stad plaats. Komen de Duitsche zwemmers? De heer J. de Vries, voorzitter van den Koninklijken Nederl. Zwembond, vertelde ons, dat tien dagen geleden aan Duitsch land officiëel was gevraagd of dit land deel nam aan het tornooi om den Horthybeker, de internationale waterpolowedstrijden, welke dit jaar te Amsterdam worden geor ganiseerd. Men had tot nu toe nog niets omtrent eventueele inschrijving vernomen. Men mag, aldus de heer de Vries, thans wel aannemen, dat Duitschland zal inschrijven. Wat de jaarlijksche ontmoeting tusschen Nederland en Duitschland op waterpolo- gebied betreft, waarschijnlijk is de tijd nog te kort om dezen wedstrijd voor elkaar te brengen. In ieder geval zal zoó spoedig mogelijk deze geheele materie een onder werp van bespreking in ons bestuur uitma ken. Voetbal: SCHOOLWEDSTRIJDEN 1939. Het programma voor Zaterdag 25 Maart luidt: 2 uur: Lyceum IIH. B. S. II. 3.15 uur: R. H. B. S. III—Amb. sch. I., 4.30 uur Amb. sch. IIHandelssch. II. 3.15 uur: Ulo N.-Scharw. IAmb. sch. III. 3.15 uur Handelssch. IIIGymn. II. 4.30 uur: R. H. B. S. VI—Ulo Bergen III. Hockey: 1.30 uur: Gymn. II— r.k. Lyceum II (m.). Korfbal: 1.30 uur: Bergen IUlo Alkmaar IA. Kweek n—H. B. S. II B. 2.20 uur: Kweek IH. B. S. I A. 2.20 uur: Bergen IIIUlo Alkmaar III B. 3.10 uur: Bergen II AUlo Alkmaar II A. 3.10 uur: Centr. 7e l.j.'IH. B. S. III B. De uitgestelde Voetbalwedstrijd: Kweek school IHandelsschool I wordt om 2 uur gespeeld op het terrein van Go Ahead aan den Westerweg. GABRIELS BEROEPSSPELER? Bos weigerde een aanbieding. Reeds tijdens de wereldkampioenschappen welke begin dezer maand te Amsterdam werden gehouden, circuleerde het gerucht, dat de wereldkampioen, de Belg René Gabriels, binnen afzienbaren tijd tot de be roepsklasse zou overgaan. Thans meldt het Belgische blad „Sport wereld", dat er op het oogenblik onderhan delingen gaande zijn tusschen het bestuur van het Biljartpalace en het bestuur van de Biljart Akademie Hollando-Berge eenerzijds en Rene Gabriels anderzijds om deze laatste als beroepsspeler te doen optreden. Er zou een principieel accoord getroffen zijn en het is meer dan waarschijnlijk, dat Gabriels op Zaterdag 1 April a.s. te Antwerpen debu teert. België heeft den laatsten tijd, zoo kunnen wij aan dit bericht van „Sportwereld" toe voegen, talrijke verliezen geleden door het overgaan van spelers naar de beroepsklasse. Zaman, de bekende driebandspeler en uit stekend biljartorganisator, ging tot de prof klasse over, alsook de Doncker en Besse- leers. Gabriels zou thans volgen, waardoor de beste amateur van de wereld voor de U. I. F. A. B. verloren zou zijn. Naar wij van andere zijde vernemen zou ook onze landgenoot Arie Bos een aanbie ding uit België hebben ontvangen om naar de beroepsklasse over te gaan, doch Bos heeft een dergelijk voorstel van de hand gewezen. LICHAMELIJKE OPVOEDING. Prins Bernhard beschermheer der H. L. O. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur van de Nationale Vereeniging ter bevorde ring der harmonische lichaamsontwikkeling, de H. L. O., bericht ontvangen, dat Z. K. H. prins Bernhard het beschermheerschap der vereeniging wel heeft willen aanvaarden. De H. L. O. zal de volgende maand vijf jaar bestaan en zag haar werkzaamheden in deze korte periode sterk uitgebreid. Op het oogenblik bestaan er niet minder dan 45 plaatselijke comité's in den lande voor het afnemen der proeven. Onlangs is in Nederlandsch-Indië een zus- tervereeniging der Nederlandsche organisatie opgericht. VERFRAAI UW BIBLIOTHEEK. Onze binderij maakt Uw oudt boeken als nieuw! BINDERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. De minister van buitenlandsche za ken der regeering te Bratislawa heeft een telegram gezonden aan den Hon- gaarschen minister van buitenlandsche zaken, waarin hij er tegen protesteert, dat Hongaarsche troepen uit de Kar- paten-Oekraine Slowaaksch grondge bied zijn binnengedrongen en daar mi litaire operaties zouden verrichten. In zijn antwoord aan den Slowaak- schen minister belooft Csaky direct een onderzoek te zullen loten instellen, waarvan hij het resultaat aan de Slo waaksche regeering zal mededeelen. Tegelijkertijd maakt de minister er de regeering te Bratislawa op attent., dat de oostelijke grens van Slowakije nimmer was vastgesteld en dat het der halve mogelijk is, dat uit deze omstan digheid een eventueel plaatselijk ge schil tusschen Hongaarsche en Slo waaksche troepen ontstond. Van militaire operaties kan echter geen sprake zijn, desbetreffende be richten zijn onjuist. Omtrent de gebeurtenissen aan de Slo- waaksch-Roetheensche grens ontvingen wij tarlijke (waaronder vele met elkaar in strijd zijnde) berichten, waarvan wij hieronder een samenvatting laten volgen: Reuter seinde uit Praag: Sterke Hongaar sche gemotoriseerde afdeelingen en infan terie, komende uit de Karpaten Oekraine en uit het Zuiden, zijn volgens een bericht uit welingelichte bron te Bratislawa de Slowaaksche grens overgegaan. De stad Michalevce, op 16 K.M. van de Hongaar sche grens, is feitelijk door Hongaarsche troepen omsingeld. Hongaarsche vliegtuigen zijn boven de stad Presov, 32 K.M. over de Slowaaksche grens, verschenen, doch heb ben geen bommen geworpen. Slowaaksche troepen bieden tegenstand en er hebben zich kleine gevechten voorgedaan, waarbij aan beide zijden dooden en gewonden zijn gevallen. Volgens inlichtingen van den leider der Hlinka-garde, die een onderzoek in de streek is gaan instellen, aldus een Havas- bericht uit Praag, zouden de Hongaren een strook Slowaaksch gebied ter breedte van 15 K.M. hebben bezet. De Slowaken, die over ongeveer 2000 grenssoldaten beschik ten "zijn gedwongen terug te trekken; de Hongaren, die over tanks en pantserauto's beschikten, zouden een Slowaaksch vlieg tuig hebben neergeschoten. Op 15 K.M. af stand van de grens zou een Hongaarsch officier aan den bevelhebber van de Slo waaksche troepen een brief hebben over handigd, waarin beweerd werd, dat de be zetting geschiedde in overleg met Hitier. Desondanks zou de bevelhebber van de Slowaaksche troepen bevel hebben gege ven de Hongaren terug te drijven, waarna de gevechten zouden zijn hervat. Het Slowaaksche Persbureau deelde me de: Bij minister-president Tiso zijn den ge- heelen ochtend beraadslagingen gehouden, waaraan de minister voor de nationale ver dediging Zatlos, de opperbevelhebber van de Hlinka-garde, Mach, en de chef van den politieken staf van de Hlinka-garde, Kur- gas, deelnamen. De beraadslagingen betrof fen het oprukken van Hongaarsche troe- pen-afdeelingen op Slowaaksch gebied. De Slowaaksche regeering heeft Berlijn in ken nis gesteld van de loopende geruchten, maar zij heeft Duitschland niet verzocht Slowakije te hulp te komen. Naar de „Corriere Della Sera" uit Burgos meldt, zouden aldaar gistermid dag leden van den verdedigingsraad van Madrid zijn aangekomen om te onderhandelen over een overgave van Madrid aan Franco. De onderhande lingen zouden gehouden worden in het gebouw van het vliegveld van Burgos. De leden van den verdedigingsraad zouden de overgave van Madrid, de ontwapening van het republikeinsche leger en de erkenning van Franco als het staatshoofd van Spanje hebben aan geboden. Voor eenige republikeinsche extremisten zouden zij verlof tot uit wijking naar het buitenland verzocht hebben. De onderhandelingen, zoo verneemt het blad verder, worden van republikeinsche zijde geleid door den commissaris van bin- nenlandsche zaken van den verdedigings raad, Garillo, en door den vroegeren gou verneur van Carthagena, Ortega. De be sprekingen zouden ertoe geleid hebben, dat nog heden aan het front van Madrid dc witte vlaggen geheschen zuilen worden. De intocht van de nationalistische troepen in Madrid zou zijn vastgesteld op Zaterdag 25 Maart. De republikeinsche gedelegeerden zouden zich verder verplicht hebben alle toebereidselen tot het in de lucht laten springen van gebouwen enz. te staken. Italiaansche pers over besprekingen in Burgos. De Italiaansche bladen maken in groote opmaak melding van de aan komst eener delegatie van den verde digingsraad van Madrid op het vlieg veld van Burgos, om te onderhandelen over de overgave van de hoofdstad. Dit bericht heeft in Rome een levendigen indruk verwekt. Volgens den correspondent te Burgos van de Popoio di Roma" zouden de besprekin gen al sinds eenigen tijd gaande zijn, met name sedert de uitwisseling van den zoon van generaal Miaja tegen den jeugdigen Primo de Rivera. Madrid zou onvoorwaardelijk worden overgegeven. Wat het overige republikein sche gebied betreft Valencia, Murcia en Carthagena hierover zouden de gedele geerden geen verplichtingen aanvaard heb ben en zelfs zouden zij Franco hebben meegedeeld, dat indien de nationalisten dit bezetten, de krijgsverrichtingen zouden worden voortgezet. In de door inlanders bewoonde districten van noordelijk Transvaal is een tievige malaria-epidemie uitgebroken, waaraan reeds honderden bewoners zijn overleden. De autoriteiten zeggen niet in staat te zijn het juiste aantal slachtoffers op te geven, doch erkennen, dat honderden inlanders gestorven zijn, en dat duizenden aan de ziekte lijden. Ook zijn verscheidene Euro peanen bezweken, meerendeels kinderen van boeren in de buitendistricten. Met alle middelen wordt getracht de epi demie te stuiten. Op alle plassen met stil staand water wordt olie gegoten en inlan ders zijn bezig om broedplaatsen van mala riamuggen langs de rivieroevers te vernie tigen. Het werk van den geneeskundigen dienst wordt door zware regenbuien sterk belemmerd. De bewoners van Woolwich en omgeving, waar de groote Britsche wapenfabrieken en arsenalen liggen, zijn vannacht opgeschrikt door een reeks ontploffingen. Het bleek, dat brand was uitgebroken in het medisch magazijn van het militair-wetenschappelijk college nabij Woolwich-Common. Een aantal stalen zuurstof-cilinders sprongen met veel geweld uiteen, de stukken staal vlogen naar alle zijden in het rond en de vlammen waren kilometers ver te zien. Niemand werd getroffen, doch de brandweer moest voor de rondvliegende stukken metaal dekking zoeken achter de omringende huizen. De brand werd een half uur nadat de brandweer ter plaatse was aangekomen, gebluscht. Een officier verklaarde, dat in de ont ploffingen r.iets geheimzinnigs school. In het gebouw lagen vele cylinders zuurstof opgeslagen en het is vanzelfsprekend, dat de cylinders door den brand ontploften. In den tuin van een boerenwoning te La Vineuse (Fr.) heeft men een groote bronzen pul gevonden, meer dan 10.000 Romeinsche munten bevattende, welke daarin meer dan zeventien eeuwen verborgen zijn gebleven. Men schrijft aan de Mbd.: Een bekend Apeldoornsch ingezetene ont ving dezer dagen van betrouwbare zijde een brief, waarin beschreven werd, wat de Belgisch-Limburgsche familie C. bij haar bezoek aan San Remo heeft ondervonden, waar zij in hotel Royal gelijk met de fami lie Goering logeerde. Het gevolg van den heer Goering telde veertig personen, ettelijke Duitsche politie mannen omringden hem en bewaakten zijn omgeving. In de eetzaal merkte mevr. C. op den dag van aankomst bij het begin van het diner op, dat Goering en zijn vrouw er ook waren. Dadelijk daarop gelastte een Duit sche politieman haar met haar gezelschap hem te volgen. Het verzoek, eerst het diner te mogen beëindigen werd van de hand ge wezen. Ook werd geen reden voor het po- litiebevel opgegeven. De familie C. werd in een klein kamertje gebracht. Mevrouw C., die er op den eenigen stoel wou gaan zitten, werd toegesnauwd, dat zij moest blijven staan. Bij de ondervraging behandelden de Duitschers alle antwoorden zeer ongeloo- vig. Zij meenden, dat er beleedigender uit latingen over den heer Goering waren ge daan dan alleen het opmerkzaam maken op zijn aanwezigheid. Het gezelschap werd in het kamertje opgesloten, van 9 uur 's avonds tot één uur 's nachts. Daarna mocht het naar bed gaan. Den volgenden morgen werd de familie belet, na het ontbijt uit te gaan, haar koffers moesten onderzocht Provinciaal Tiieatvs Benoemd. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de o.L school te St. Maartensbrug is aangesteld mej. T. Brands te Bergen. Hel Witte Kruis. In de kegelzaal van de Rustende Jager had Woensdagavond een ledenvergadering plaats van de afd. Bergen der Noordhol- landsche vereeniging Het W.tte Kruis. De voorzitter, de heer Taapken, sprak in zijn opertingswoord zuster de Wit, die in 1938 was benoemd, een woord van welkom toe en verheugde zich, dat in afwijking van voorheen, de wijkverpleegster ter vergade ring aanwezig was. Spreker memoreerde de dezer dagen huis aan huis bezorgde cir culaire tot opwekking als lid toe te treden - om de vergadering bij te wonen. Als eerste resultaat van de gevoerde propagan da deelde hij mede dat 19 nieuwe leden zich hadden aangemeld. Het bestuur was hier voor dankbaar doch niet voldaan. Voor een bevolking van naar schatting 1800 gezinnen noemde spreker een leden-aantal van ruim 800 niet genoeg en hij sprak de hoop uit, dat ieder lid in eigen kring zou trachten méér leden te werven en dat dit jaar het aantal van 1000 zou worden benaderd. Hier na wees hij op den plicht in stand te hou den wat tot stand was gebracht; het maga zijn moet geregeld verbeterd en aangevuld worden, opdat den leden zooveel mogelijk service geboden kan worden. Zwakken en zieken, in 't bijzonder ter voorkoming en bestrijding der tuberculose, moeten in de gelegenheid worden gesteld rust te nemen en herstelling te zoeken, welke thuis niet gegeven kan worden; herstellenden, zwakken en kraamvrouwen behoeven ver sterkende middelen. Voor dit alles is veel geld noodig en daarom moet het ledental opgevoerd worden. Omtrent den filmavond, die binnenkort zal worden gehouden, deelde de voorzitter mede, dat behalve de reeds aangekondigde sprekende film „Roeping" een tweede film zal worden vertoond en wel „Het paradijs der kinderen", opgenomen voor het Cen traal Genootschap. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de Emmabloemcollecte op Woensdag 19 April a.s. zal worden gehouden. Nog deelde spreker mede, dat vroeg in het najaar door zuster Leegwater in het wijkgebouw een moedercursus zal worden gehouden. Aangezien het jaarverslag over 1938 in de circulaire was opgenomen, ontsloeg de vergadering den secretaris van het voorle zen daarvan. Vervolgens bracht de penningmeester, de heer A. C. Winder, het financieel verslag ovr 1938 uit. Het jaar 1938 ving aan met een saldo groot f 5.418.94. De totale inkomsten bedroegen f 1.935.11. De uitgaven bedroe gen 1948.91; nadeelig saldo f 13.80. Het totaal batig saldo bedroeg derhalve 5.405.14. De ontvangsten der t.b.c.-afd. bedroegen 1.361.93; de uitgaven 1.261.93. Het batig saldo bedroeg derhalve 100 (gift). Op advies van de commissie tot nazien der rekening en verantwoording werd de penningmeester gedechargeerd onder dank zegging voor het accuraat gehouden be heer. Hierna stelde de voorzitter de begrootin gen voor 1939 aan de orde. Uitgaven en inkomsten met inbegrip van het batig saldo 1938 7.144.64. Voor 1939 werd een voor- deelig saldo geraamd van 5.405.14. Naar aanleiding van deze bijdrage voor worden, 's Avonds wilden zij het Casino te San Remo bezoeken. Welwillende menschen raadden haar dit af. De heer Goering zou er ook heen gaan. Gezien den argwaan te gen de familie C. zou ook dit bezoek wel eens onaangename gevolgen kunnen heb ben. De familie heeft er gehoor aan gege ven. Zij is spoedig daarop van San Remo naar Nice vertrokken. schoolzwemmen ad 150 bracht de voorzit ter rapport uit over een bespreking, welke het bestuur had gehouden met het raadslid den heer den Das, afgevaardigden van „Volksonderwijs" en verschillende school hoofden. Een commissie werd ingesteld, bestaande uit mevr. Ham en de heeren den Das en hoofden der openbare lagere school en verschillende bijzondere scholen. De commissie zal de zaak verder uitwerken; 't ligt in de bedoeling een fonds te vormen; de kosten voor 1939 worden voorloopig be groot op 300. De commissie zal aan het bestuur van het Witte Kruis rekenplichtig zijn. De heer den Das gaf nadere toelichting. De vergadering kon zich met toekenning der bijdrage vereenigen. Voor de afd. t.b.c.-bestrijding werden de ontvangsten 1.595 en de uitgaven op 1.495 geraamd; het vermoedelijke batig saldo zal dan zijn f 100. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur aan de gift van 100 een bestemming wenschte te geven en gedacht is aan een hoogtezon. Een Philips Biosol-lamp kost echter f 185. Spreker achtte het persoonlijk geen bezwaar hiervoor een bijdrage uit de kas van het Witte Kruis te geven. Het vo rige jaar werd voor huur van een hoogte- zon een bijdrage verleend van 35; dit be hoeft maar enkele malen voor te komen en de kosten zijn eruit. Na eenige discussie werd het bestuur ge machtigd om, indien noodig of gewenscht, een Biosollamp aan te schaffen. De begrootingen werden hierna goedge keurd. Hierna bracht de voorzitter verslag uit van de algemeene vergadering der Noord- hollandsche vereeniging het Witte Kruis, welke in Amsterdam was gehouden. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake het verstrekken van versterkende middelen voor kraamvrouwen. Het bestuur zal de re geling meer preciseeren. Voorjaarsvergadering V.V.V. Groet. agavond vond in het café van den heer G. Marees de voorjaarsvergadering van de V.V.V. Groet, Camperduin en omgeving plaats. Bij de opening der vergadering memo reerde de heer P. Kos, voorzitter, de kwes tie van de stichting van een centrale school in de gemeente Schoorl. Spr. wees er -op, dat het voor het dorp Groet van het allergroot ste belang was, dat daar een openbare lagere school gehandhaafd bleef. Voorts wees de voorziter er op, dat mo menteel een actie in de gemeente wordt ge voerd om het passagiersvervoer van de tram op te voeren. Voor hèn, die in het noorden der gemeente wonen, is echter het bestaan van een goed rendeerenden busdienst van het grootste belang, waardoor wellicht ta riefsverlaging mogelijk is, terwijl ook dan ongetwijfeld een betere dienstregeling zal worden ingevoerd. Dcor he. bestuur van het A.N.V.V. werd er op gewezen, dat het opnemen van adres sen van pensions in de pensionlijst der V.V. V. een zekére verantwoordelijkheid tegen over de gasten op de schouders van het be stuur legt. In dit verband achtte de voorzit ter het noodzakelijk, dat pensions, welke niet aan bepaalde eischen voldoen, uit de pensionlijst worden geschrapt. Met deze zienswijze ging de vergadering accoord. Van de Federatie van V.V.V.'s in Noord holland boven het IJ was bericht ingekomen, dat op 3, 4 en 5 Augustus a.s. langs drie ver schillende routes tochten door Noordholland worden georganiseerd over afstanden van 80 tot 120 K.M. per dag, terwijl aan allen, die zoo'n tocht volbrengen, een onderschei- dingsteeken wordt uitgereikt. Met de orga nisatie is een bedrag van f 750 gemoeid, een garantiefonds zal worden gevormd en de verschillende V.V.V. worden verzocht in dit fonds bij te dragen. Hierover volgde een uitvoerige discussie, waarbij ten slotte aan het bestuur vrij mandaat werd gegeven. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat Gedeputeerde Staten geen bezwaar hadden gemaakt tegen de op de begrooting 1938 door de gemeente geraamde subsidie ad 250 per 184. Het zal echter niet meevallen, want de kamer Is groot en er staan zeer veel meubels in. Doch Pam wil sr alles op zetten om het bewuste document te vinden. 185. In alle hoeken en gaten begint hij te zoeken. In de kleerkast, in het bed, overal. Met grote moeite weet hij op c- i k~st te klauteren en hoewel er veel papieren 1 - 1 l"j 'och het bewuste stuk niet vinden.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10