Vliegtuigbouw in eigen land zal worden bevorderd. Onderwijscongres geopend te Amsterdam. PARLEMENT Een grijze, maar kwieke president. GEMENGD NIEUWS. Werkloosheidscijfer daalt. Begin Maart 346-462 werkloozen. Veerpont op de Maas gezonken. De storm veroorzaakt een ongeluk. TWEEDE BLAD. 2 Vandaag en morgen wordt te Am- sterdam het onderwijscongres 1939 ge houden De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, heeft het congres, vanmorgen met een rede ge opend. Alvorens hij hiervoor de gelegenheid kfeeg, heette de voorz., de heer L. Welling, hoofdinspecteur van het lager onderwijs in do derde hoofdinspectie, die de vergadering presideerde, in de plaats van den door ziekte verhinderden voorzitter, prof. dr. Ph. Köhnstamm, de leden en de gasten welkom, waarbij hij tevens den minister dankte voor zijn belangstelling in het streven van het congres naar herziening der gangbare didac tiek en zijn bereidheid het congres te openen. Spr. zette uiteen, dat het congres zich be perkt tot de didactiek. Zeker niet omdat in den moeilijken, schokkenden tijd, dien wij beleven, bezinning op de grondslagen der opvoeding en van de taak der school in samenwerking met andere opvoedende milieux, als gezin, kerk en jeugdbeweging onnoodig zou zijn. In de commissie van voorbereiding is de vraag gerezen, of de vragen, die men als beginselvragen van het openbaar onderwijs mag qualificeeren, niet besproken dienden te worden. Wanneer zij op het programma niet voorkomen is dat dan ook niet omdat hun groot gewicht zou zijn miskend, maar omdat zij, juist door het gewicht en de teer heid deze vragen een voorbereiding voor discussie in wijden kring vragen, die o.i. nog niet ver genoeg was gevorderd. Ook in de kringen van handel en industrie werdt reikhalzend uitgezien naar onder wijsvernieuwing, die zelfstandig denken en sociale verantwoordelijkheid beter tot haar recht doet komen, dan het té zeer op mecha nisatie en dril gerichte huidige onderwijs. Spr. protesteerde tegen de lichtvaardige wijze, waarop soms quasi in naam van beginselen de vernieuwing der didactiek wordt bestreden, zonder dat men zich van de bedoelingen der beoogde vernieuwing klaarblijkelijk ooit rekenschap heeft ge geven. Voor den deskundige blijkt de onhoud baarheid dezer quasi beginselvaste bestrij ding wel uit het feit, dat over de hoofd lijnen der wenschelijke onderwijsvernieu wing overeenstemming bestaat tusschen hen die dit congres voorbereidden en de voor aanstaande didactici uit den kring van het r.k. en het prot. chr. bijzonder onderwijs. Minister Slotemaker spreekt. Minister Slotemaker de Bruïne zeide o.m. dat het beleggen van dit onderwijscongres hem zeer welkom is. Oude en nieuwe ideeën op onderwijsterrein hebben meer dan vroe ger de aandacht, wat reeds op zich zelf verheugend is. Bovendien zal het gevaarlijk zijn, ideeën te aanvaarden zonder analyse en inventarisatie. Het congres zal op dit ter rein .zonder twijfel goéd wérk. dóén. Het is mij bekend aldus do minister dat dit congres zich beperkt tot „de mo derne didactiek" en er naar streeft, rich- tingvragen en beginselvragen, die ginds en hier verschillend zouden worden beant- wood, terzijde te laten. Niet onmogelijk, dat zij niettemin ter sprake komen. In de zekerheid, dat het onderwijs de vruchten zal plukken van de te voeren discussie, verklaarde de minister vervolgens het congres voor geopend. (Van onzen parlementairen medewerker). De Eerste Kamer is gisteren met haar agenda op een tamelijk vroeg uur, ruim half drie, gereed gekomen en daarna tot nadere bijeenroeping uiteengegaan! Het waren de laatste begrootingen van de serie 1939 welke zij tot een goed einde bracht, alle het departement van minister van Buuren betreffend. Gistermorgen zat waarlijk de nestor van onzen Senaat op den voorzitterszetel, daar baron de Vos van Steenwijk nog ziek was het schijnt een lichte griep te zijn, waar van hij inmiddels aan het opknappen is en zoo hebben we den 86-jaiigen jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt dus den voorzittershamer zien hanteeren. Onge looflijk, dat dié oude heer met dat frissche gezicht en die hooge, nog zoo heldere stem, al dichter bij de negentig dan bij de tachtig is! En nog goed bij! Zijn leiding van de vergadering liet niets te wenschen over; jhr. van Sasse ziet en hoort nog best, zoo dat hem niet veel ontgaat; en ook formeel was de wijze waarop hij het aan traditie en bepaalde gebruiken en formules ge bonden voorzittersambt uitoefende in orde Alleen, als men den heer van Sasse van IJsselt door de zaal ziet schuiven, met be dachtzame stapjes en wat gebogen, ja, dat neemt men wel aan, dat het iemand van zoo omstreeks tachtig is. Intusschen, hét was een gebeurtenis in onze Eerste Kamer en daarom meenden we er even bij te moe ten stilstaan. Van het debat valt niet zoo heel veel belangrijks meer te vertellen. Na de rede van minister van Buuren j.1. Woensdag ter beantwoording van het debat over de be grootingen van waterstaat, van het ver- keersfonds en vpn de staatsmnen in Lim burg, werd er gerepliceerd. Verscheidene sprekers hebben zich nog doen hooren. Erkentelijkheid bleek voor de omstandige wijze, waarop de bewindsman op de vele opmerkingen was ingegaan en al moésten eenige leden verklaren, dat zij nog niet geheel en al tevreden waren gesteld Wat Wondér! in menig opzicht konden zij toch voor een toezegging, een verdui delijking of een inlichting dank betuigen. Zelfs de heer von Bönninghausen (n.s.b.) bracht den minister dank voor de zakelijke beantwoording van zijn opmerkingen, al waren de diverse standpunten elkaar ook geen stap genaderd. Uit de discussie zullen we slechts lichten hetgeen de minister nader met betrekking tot het centrale vliegveld en het vervaar digen van verkeersvliegtuigen door Neder landsche fabrieken verklaarde. De heer Wiardi Beekman (s.d,), die eerstgenoemde kwestie had behandeld, was niet geheel tevreden gesteld en trachtte alsnog te weten te komen of de zes D.C. 4's vooi de K.L.M. niet hier te lande zou den kunnen worden gemaakt, desnoods in licentie. Hij meende, dat 'n commissie, zoo breed mogelijk uit de kringen van de be langhebbenden samengesteld, het best de mogelijkheid van der. vliegtuigenbouw van Nederlandsch fabrikaat zou kunnen be- studeeren. Aangezien een onderzoek na tuurlijk wordt ingesteld, kon de minister slechts verklaren, dat hij aan een interde partementale commissie de voorkeur gaf. Maar hoe men op het oogenblik de zaak ook beziet, of men nu overgaat tot licentiebouw of tot bouw van eigen typen, het is on mogelijk in zoo'n korten termijn als de soc.-democratische senator wensclite zes verkeersvliegtuigen hier te lande te ver vaardigen. De regeering is evenwel ten volle bereid het hare te doen, om den vliegtuigenbouw ten behoeve van de K.L.M. hier te lande te bevorderen. Met betrekking tot het centrale vlieg veld zeide de minister nog, dat de regee ring een centralisatie wil bereiken, welke uit algemeen economisch oogpunt eveneens zeer wenschelijk is. Een scherpe concur rentiestrijd tusschen Amsterdam en Rot terdam moet worden voorkomen; en zoo'n strijd zou men krijgen, als Schiphol cen traal vliegveld werd en de Maasstad een secundaire luchthaven zou krijgen, bedrijven in de Wieringermeer en zette de Met de aanteekening, dat de n.s.b. wilde geacht worden te hebben tegengestemd, werden de bo vengenoemde begrootingen z. h. s. goedgekeurd. Het Zuiderzeefonds. Maar daarmede was minister van Buu ren nog niet van de Kamer af. Er resteer den nog ce begrootingen van het Zuider KIND ONDER VRACHTAUTO ÜERAAKT EN OVERLEDEN. Gisteravond is het driejarig dochtertje van de familie van der Vloed, te Alphen (N.Br.) zeefonds en van het openbaar lichaam „De door een vrachtauto uit Tilburg gegrepen. Het kind kwam onder het rechter achterwiel van den wagen en liep ernstige verwon- dingen op. Hedenmorgen is het meisje in de ouderlijke woning overleden. Wieringermeer" en nog twee ontwerpen tot goedkeuring van wijzigingen van deze begrootig van het vorige jaar. Bij de eerstgenoemde begrootingen uitte de heer Heldring (lib.) bedenkingen tegen den economischen opzet van de droogleg- gingswerken, hoeveel bewondering en ontzag hij er overigens voor heeft, kwa men de heeren Hiemstra (s.d.) en van Kosten vrijwillige luchtafweer te Am- Voorst tot Voorst (r.k.) met verlangens sterdam geraamd op 1.000.000. - Nu de ml- betreffende de uitgifte van meer kleine nlst resident dr. H. Colijn en de minister bedrven in de Wieiingermeer en zette de yRn defensie hebben verklaard, dat de lands heer van Vessem (n.s.b.) tegenover den verdediging zich richt op de handhaving van heer Heldring uiteen, dat wij, het dicht de zelfstandigheid van den staat, niet min- bevolkte Nederland, om „meer levens- der maar ook nlet meer, en dat het stelsel ruimte" te krgen, ons financieele offers yan' plaateeHjke, vrijwillige luchtafweer den getroosten moeten, offers welke ruim- gteun der regeering heeft, is ook te Amster- schoots opwegen tegen wat andere landen in bloed en leed zich aan offers getroosten. De heer Hiemstra had te voren betoogd, dat hij aan de „ouderwetsche" methode om „levensruimte" te verkrijgen verre de voorkeur gaf, ook al zou die veel kosten, boven de moderne wijze, die thans in zwang is gekomen. Minister van Buren kon toegeven, dat dam op initiatief der vereeniging Industrie- belangen Amsterdam-Noord, in samenwer- kink met Kamer van Koophandel en de Ver eeniging voor nationale veiligheid, comité Amsterdam, een onderzoek Ingesteld op welke wijze Amsterdam zich tegen luchtaan vallen zal moeten beveiligen. De kosten der beveiliging van Amsterdam tegen luchtaanvallen zijn geraamd op één de kostprijsberekening zoo reëel mogelijk millioen gulden. Dit bedrag zal door vrij wil moet zijn, maar achtte het anderzijds vol komen geoorloofd om bij een buitenge woon werk als de Zuiderzeedrooglegging rekening te houden met het bedrag dat anders voor steunverleening had moéten zijn uitgegeven. Op het oogenblik zijn 46 kleine bedrijven in de Wieringermeer uit gegeven; er zullen er nog 100 volgen, een aantal dat echter nog Verre <leef onder de taxaties van den heer v. Voorst tot Voorst. Natuurlijk beseft de regeering ten volle de cultüreele waarde van de toevoeging van bijna een provincie aan ons grondge bied, maar zij moet de kosten aan de financieele mogelijkheden blijven toetsen. Op een vraag van den heer van Vessem aangaande de opleiding van emigranten in het Joodsche werkkamp antwoordde de minister nog, dat de opgeleiden (geheel naar den opzet van dit kamp) ons land verlaten. De heer Hiemstra had er nog ou aan ge drongen, dat de Wieringermeer op 1 Jan. 1941 een zelfstandige gemeente met een normalen gemeenteraad zou worden, maar dat kon de ministe rhem niet toezeggen; deze geloofde dat dit niet eerder dan in 1943 mogelijk zou zijn. De wetsontwerpen werden z. ii. s. goed gekeurd, ditmaal zonder de bekende aan teekening. En daarmede was de agenda uitgeput, zoodat de Eerste Kamer voorloopig naar huis is gegaan, Totdat er weer werk aan den winkel is. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat blijkens door het Centraal Bureau voor de Stastistiek verstrekte voorloopige gegevens in de week 6 tot en met 11 Maart 1939 bij ge subsidieerde vereenigingen met werk- loozenkas waren aangesloten 577.538 personen (waaronder 75.702 landarbei ders). Van de 501.836 verzekerden, buiten de landarbeiders, was het werkloosheidspercen tage 22.8 (in de vorige verslagweek, 20 tot en met 25 Februari 1939, was dit percentage 24.6). Van de 577.538 verzekerden, met inbegrip van de landarbeiders, was het werkloos heidspercentage 21.9 (vorige verslagweek 23.8). In de overeenkomstige verslagweek van Maart was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percen tages, indien de landarbeiders buiten be schouwing worden gelaten): 1932 26.5 (25.9). 1933 30.3 (30.7), 1934 25.4 (27.0), 1935 30.6 (33.0), 1936 32.0 (34.1), 1937 29.6 (30.6), 1938 25.8 (27.1), 1939 21.9 (22.8). Men zou tot 1931 teug moeten gaan om in dezen tijd van 't jaar een lager Werk loosheidspercentage aan te treffen dan het thans bereikte. Op 11 Maart 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 378.407 werkzoekenden, waarvan er 360.731 werkloos waren (n.1. 346.462 mannen en 14.269 vrouwen). OPLICHTING OP GROOTE SCHAAL TE GRONINGEN. Landbouwexpen aangehouden. Wegens oplichting op groote schaal heeft de Groningsche justitie gister aangehouden zekeren W. J. B. landbouwexpert, wonende te Haren. B. heeft schromelijk misbruik van ver trouwen gemaakt en enkele slachtoffers groote verliezen toegebracht. Aan deze oplichting zou nog een tweede ingezetene van Haren schuldig zijn. B. is ,in voorloopige hechtenis gesteld. Het onderzoek in deze zaak is nog gaan de. Tijdens den storm van gisteren, waar door het water op de Maas tamelijk on rustig was, is te Mook de veerpont, die de verbinding tusschen den Limburg- schen en den Brabantschen oever onder houdt, gezonken. Op de pont bevond zich een vrachtauto van L, uit Cuyk met een lading van twee honderd bussen melk, op weg naar de melk fabriek te Cuyk. De pont had juist den oever verlaten, toen de veerman haar niet meer in bedwang kon houden en het veiliger oordeelde terug te keeren. Dit gelukte hem slechts ten deele, want dicht bij den oever gekomen, zonk de pont. De truck met aanhangwagen verdween met de lading gedeeltelijk in de Maas. Ruim achthonderd liter melk ging verloren. Circa honderd bussen wist men uit het water op te halen. Wordt de rest niet gevonden, dan bedraagt de totale schade ruim 2000 gulden. De vrachtwagen en de veerpont zijn later gelicht. De veerman en de chauffeur, de laatste zat, toen het ongeluk gebeurde, niet in zijn auto, wisten zich zelf te redden. PAKHUISBRAND TE AMSTERDAM. Gisteravond brak brand uit in een pak huis, gelegen aan de Oudeschans te Amster dam. Het vuur was uitgebroken op den vijf den zolder, van het dubbele pakhuis „Groot schip en „Wagenaar". De brand was ontdekt door omwonenden, die bemerkten, dat het dak in brand stond. Het pakhuis was in gebruik bij den tabaks handelaar S. S. Kool. Groote partijen ruwe tabak en hout voor sigarenkistjes lagen op alle zolders opgeslagen. Met het oog hierop liet men nog extra bluschmateriaal aanruk ken, doch twee stralen bleken voldoende het vuur te bedwingen en te beperken tot den bovensten zolder. Deze brandde over een diepte van 30 M. uit en het dak werd ge deeltelijk verwoest. Tabak op de vierde ver dieping kreeg waterschade. Alle schade wordt door verzekering gedekt. ZIEKENFONDSENCONFLICT NAAR EEN OPLOSSING? Specialisten bereid tot arbitrage. De Amsterdamsche Specialistenvereeniging heeft in haar vergadering op 23 Maart j.t. besloten de arbitrage van den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, in het con flict met de ziekenfondsen te aanvaarden. In verband hiermede wordt de samenwer king met de Amsterdamsche ziekenfondsen op den bestaanden voet tot 1 Mei 1939 voort gezet. FELLE BRAND IN ROTTERDAMSCH BOVENHUIS. Een korte, maar felle brand, ontstaan tij dens afwezigheid van de bewoners, heeft gisteravond door tot nog toe onbekende oorzaak, gewoed in pand 15b aan het Oost einde te Rotterdam. Omstreeks acht uur bemerkten omwo nenden een feilen lichtschijn tegen de gor dijnen en even later hoorde men het rin kelen van springend glas. Toeri men naar buiten keek, zag men dat reedö felle vlam men sloegen uit de tweede verdieping van het pand, waarvan de eerste verdieping niet bewoond is. De bewoner, de 33-jarige kleermaker Th. van Pommeren, was op dat oogenblik niet thuis Daar men vist, dat de drie kinderen van het gezin op den zolder slapen, verschafte men zich onmiddellijk toegang teneinde pogingen in het werk te stellen de kinderen mar buiten te brengen. Toen drie mannen de trap opsnelden, stond reeds een hoeveelheid kleedingstuk- ken op een kapstok in het portaal in brand. Verder konden zij niet komen, want de deur, die toegang geeft tot den zolder, was niet open te krijgen. Gelukkig bleek later, dat de kinderen door de moeder even tevo ren waren medegenomen. De brandweer had het vuur spoedig m bedwang. Men heeft niet kunnan verhinde ren dat de achter-, de tusschen-kamer en de keuken geheel uitbrandden De schade wordt niet door verzekering gedekt. VERBINDENDVERKLARING GEVRAAGD. Naar wij vernemen hebben de georgani seerde lederfabrikanten en lederimporteurs aan den minister van economische zaken verzocht opnieuw te willen overgaan tot algemeen verbindendverklaring der ,Ieve- rings- en betalingscondities voor leder", wanneer de huidige verbindendverklarings- periode op 18 Juli a.s. ten einde loopt. Om trent dit verzoek heeft de minister van economische zaken, blijkens het bericht in de Staatscourant van 22 Februari j.1., no. 38, het advies gevraagd van de vaste com missie van den economischen raad, be doeld in artikel 8 van de „wet op het alge meen verbindend en onverbindend verkla ren van ondernemersovereenkomsten 1935". In verband daarmede houdt deze commis sie het secretariaat der commissie is ge vestigd Bezuidenhoutscheweg 87 te 's-Gra- venhage op 4 April a.s. een verhoor, waarop alle belanghebbenden in de gele genheid zullen worden gesteld van hun op vattingen terzake te doen blijken. SCHOOLEXAMENS GEVRAAGD. Toonkunstenaars adresseeren. Op initiatief van de r.k. vereeniging van toonkunstenaars is door genoemde vereeni ging, tezamen met de Nederlandsche Sint Gregoriusvereen., het curatorium der r.k. leergangen en de r.k. organisten- en direc teurenver. een schrijven gezonden aan den minister van O., K. en W., waarin zij wijzen op de h.i. bevoorrechte positie, die het ko ninklijk conservatorium te 's-Gravenhage en het conservatorium te Amsterdam bezit ten. De examens van deze conservatoria ge nieten nl. regeeringserkenning. Andere in stellingen, die eveneens vakmusici opleiden, voelen zich, aldus dit schrijven, niet ten onrechte door deze regeling benadeeld. Daarom vragen zij den minister een regeling te treffen, waardoor het mogelijk zal zijn, dat aan alle inrichtingen, die vakmusici op leiden een schoolexamen worde afgenomen, onder toezicht van een of meer door de regeering aan te wijzen gecommitteerden. PLOTSELING DEN RIJWEG OVERGESTOKEN. 8-jarig meisje doodeiijk gewond. Gistermiddag heeft op den Benoorden- houtscheweg te Den Haag een ernstige aanrijding plaats gehad. Het 8-jarige meisje J. C. kwam uit haar woning en stak onvoorzichtig den rijweg over. Op dat oogenblik werd zy gegrepen door een personenauto, bestuurd door den 48-ja- rigen M. S. uit Wassenaar. Het meisje werd zeer ernstig aan haar hoofd gewond. De gemeentelijke geneeskundige dienst bracht haar over naar het diaconessenhuis. Bij haar aankomst was zij reeds overleden. VASTRECHTTARIEVEN BIJ DE SPOORWEGEN? In de moderne tarieftechniek van de elec- triciteitsbedrijven, met name in het vast rechttarief, dat in ons land zulk een ont zaglijke verbreiding heeft gevonden, ligt voor de Spoorwegen het vooi beeld van de wijze, waarop het spoorwegtarief voor het particuliere personenvervoer moet worden aangevuld, aldus het Vbld. Deze tarieftech- lige bydragen bij elkaar moeten worden ge bracht. Een initiatiefcomité is samengesteld. De „Tromp" te Bordeaux. - De bladen van Bordeaux (Fr.) wijden artikelen aan de komst van den Nederlandschen flottielje leider „Tromp" te Bordeaux Men denkt Maandag Bordeaux te verlaten om naar Nederland terug te keeren. In den morgen maakte de commandant van de „Tromp", kapitein ter zee L. C. A. M. Door man, zijn opwachting bij den prefect van het departement van de Gironde, den burge meester van Bordeaux en den generaal- commandant van de achttiende militaire af- deeling, alsmede bij den commandant der marine, Vittu. Deze bracht daarna een tegen bezoek aan boord van de „Tromp". —Belangrijke gift van de koningin aan de F.I.K.A. - Het bestuur van een Federatie van instellingen voor kinderbescherming te Amsterdam (F.I.K.A.) deelt met vreugde mede, dat het van de koningin wederom een belangrijke gift mocht ontvangen als blijk van waardeering voor den gezamenlijken arbeid der Amsterdamsche kinderbescher mingsinstellingen. Luchtpostverzending naar Curayao, Aruba en Bonaire weer mogelijk. - Met in gang van Zaterdag 25 Maart a.s. wordt de gelegenheid tot verzending Van luchtpost correspondentie naar Curaeao, Aruba en Bonaire met de luchtdiensten Frank- ryk/DuitschlandZuid Amerika, welke ge legenheid eenigen tijd geleden werd opge heven, weder opengesteld. Het luchtrecht voor deze verzending bedraagt, als voorheen, 50 cent per 5 gram. Op gelijken datum wordt voor deze be stemmingen de tijdelijk opengesteld verzen dingsgelegenheid tot New York per boot en vandaar met de Amerikaansche lucht diensten, gestaakt. Boterprijs Kopenhagen. - De officieele Deensche boternoteering is gisteren vastge steld op 2.43 klunen of 96 cent per kg. Boternoteering. - De commissienotee- ring voor Nederlandsche boter is gisteren vastgesteld op 80 cent per kg. De boterheffing. - Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter, is be houdens tusschentydsche wijziging, voor de week van 23 tot 30 Maart vastgesteld op 80 cent per kg. Onder de tram geraakt. - Gisteravond tegen het middernachtelijk uur wilde een 39-jarige Amsterdammer op het Konings plein op een motorwagen van lijnl, die in de richting Overtoom reed, springen. De man slaagde hierin niet en kreeg een fikschen duw van den bijwagen, waardoor hij een groote hoofdwonde en een hersenschudding opliep. De koningin beschermvrouw van het Marnix-herdenkingscomité. - De koningin heeft het beschermvrouwschap van het Na tionaal comité ter herdenking van Filips van Marnix van Sint Aldegonde willen aan vaarden. Mr. P. J. Oud herdenkt den heer W. Drop. - In de gistermiddag gehouden ver- niA 7m> Hu» -y---- gadering van den Rotterdamschen gemeen- eezin dat ppn va«fr hl K +e u een teraad de voorzitter, burgemeester mr. gezin, dat een vastrecht betaald heeft over- P. j. 0ud, het ernstig verlies herdacht, dat de eenkomstig zijn gemiddelde verbruikscapa citeit, alle verdere eenheden kan betrekken tegen aanzienlijk verlaagde, zeg tegen de helft van een enkelen reis-prijs, dus tegen 1.1 cent per K.M., aldus heeft prof. dr. ir. Goudriaan, directeur van de Spoorwegen, in zijn bekende Rotterdamsche rede voor de leden van de Kamer van Koophandel gezegd. Het blijkt thans, dat men by de Spoor wegen bezig is met een herziening van de tarieven volgens de denkbeelden, die prof. Goudriaan zoo kort geleden heeft ontvouwd De mogelykheid bestaat dit tarief reeds zeer spoedig ingevoerd te krijgen. Van de zijde der Spoorwegen is men zoover klaar, dat het vastrechttarief gevoegelijk zou kunnen worden ingevoerd tegelijk met de zomer dienstregeling top 15 Mei). Het wachten is op een beslissing van den minister van Waterstaat. Het valt niet te zeggen, wanneer deze zijn goedgekeurd aan deze wijzigingen kan geven, zoo werd het Vbld. van zeer bevoegde zijde verzekerd Het zou kunnen zyn, dat dit reeds voor 15 Mei geschiedde, maar het zou ook best najaar of zelfs winter kunnen worden, voordat de Spoorwegen tot invoering van dit vastrechttarief zouden kunnen over gaan. raad geleden heeft, door het overlijden van den heer W. Dorp. Vestigingswet kleinbedrijf. - De mi nister van economische zaken heeft het tijde lijk vestigingsverbod voor het poeliersbedryf met een half jaar verlengd tot 27 September 1939. Tevens heeft de minister het tijdelijk vestigingsverbod voor het bloemverkoopers- bedrijf en voor het kappersbedryf met een half jaar verlengd tot 25 October 1939. 16.000 gloeilampjes gesmokkeld. - De douanebeambten te Terneuzen hebben aan gehouden zekeren J. de L., afkomstig uit IJzendijke, die trachtte 16.000 gesmokkelde gloeilampjes te vervoeren. De zending was op weg naar Amsterdam, doch op de boot van Terneuzen naar Hanswerrt werd de zaak ontdekt en volgde inbeslagname. De vaarweg Groningen—IJselmeer. - De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland heeft een adres gezon den aan den minister van waterstaat, waarin uiting wordt gegeven aan de teleurstelling over het feit, dat de minister besloten heeft als eindpunt van den vaarweg Groningen— IJselmeer te kiezen een punt onmiddellijk bewesten Lemmer.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6