2000 METER MOQUETTE TAPIJT vóór Paschen een nieuw Tapijt. ATTRACTIE KOFA-J. SPRUIJT Zeer aantrekkelijk inruil-aanbod. Radio VPMA Adverteeren doet verkoopen. et raadsel 18Q5 Jaspé Tapijt Gespikt Tapijt Gespikt Tapijt Effen gekleurd Tapijt Effen gekleurd Tapijt Jacquard Tapijt Wolfrisé Tapijt Bouclé Tapijt I II Riverside Drive. JHR RüELL pleit voor uitbreiding faowaciaal Tlieuws WARMEMHUIZEN Bij allerlei pijnen "Vanaf heden de inruilprljzen van het Cebttbera- inruilschema verhoogd! Extra premies van f 15.—, f 20.—, f 45.—, f 55.— en f 63.- Alleen op de nieuwe Telefunkentoestelleu vanaf f 172.30 en op de nieuwe Philipstoestellen vanaf f 225.—. van dit inruil-aanbod gebruik maken. Bovendien verleenen wjj alle mogelijke service. LANGESTRAAT TELEF. 2626 HUUR SAFELOXETTEN MET INGANG VAN 1 MAART 1939 VANAF I 5.- PER JAAR. SPAARLOKETTEN f 4.- PER JAAR. Tsammmm de Lange ê-de mor^az. BANKIERS ie ALKMAAR SINDS waaronder de NIEUWSTE GENRES in WOLFRISÉ en JACQUARD, worden in serieprijzen verkocht, in ELKE KWALITEIT en voor IEDERE BEURS. Beziet slechts aandachtig onderstaande aanbiedingen en wij weten Uw besluit Tot 1 APRIL werden alle bij ons gekochte TAPIJTEN GMATIS GELEGD. ZIET DE ETALAGE. HEILOO BERGEN jMiiüetm van Naar het Engelscb van Stanley Hart Page 3 VAN LEGER EN VLOOT. In een heden te Eindhoven gehouden vergadering van de Mij, voor Nijverheid en Handel heeft luit.-gen. b. d. jhr. W Röell o.m. gezegd, dat het begrip weer kracht" omvat de militaire, maritieme en economische weermacht. Deze dient uit sluitend tot verdediging van het land. Alle imperialisme is Nederland vreemd. Volgens den heer Röell is het onjuist de defensie- mogelijkheden en hun preventieve betee- kenis gering te achten. Hij legde den na druk op de „buitenverdediging", die a la ininute moet kunnen optreden teneinde de mobilisatie van de massa van het leger tot stand te kunnen brengen en de z.g. „beton- guerrilla (betonopstellingen in groote hoe veelheid voor de troepen, die de hinder nissen moeten verdedigen). Gelukkig aldus spr. heeft de gewijzigde dienst plicht de vorming van grensbataljons mo gelijk gemaakt. Spr. stond sceptisch tegen over het plan ingeval van nood de grens troepen te versterken met oudere lichtin gen' uit de grensstreek. In plaats hier varn zal een stelsel van parate bewaking van de betonguerilla. Hij achtte voor het leger een minimum noodig van zes divisies met twee lichte divisies, waarvan één gemotoriseerd en één bereden. D. i. dus twee divisiegroepen meer. Voorts pleitte spreker voor een pant- servloot met twee steunpunten, in het westen en oosten van den Archipel. Het plan-Deckers is volgens hem uit den tijd. Jhr. Röell concludeerde, dat z.i. op de creditzijde staat:vergrooting van het na tionaal besef; het zich baanbrekend in zicht, dat een langdurige (2-jarige, bijv.) eerste oefeningstijd van alle 50-60.000 valide jongelieden de „broodnoodige weer machtsversterking" geeft en bovendien de „jeugdwerkloosheid bestrijdt"; de mate- rieele en personeele versterking van leger en vloot; de vooloopige organisatie van de grensbevelliging en het voorzien van de grens van betonopstellingen; de groote aandrang tot het doen ontwerpen van slagschepen voor de verdediging van Ned.- j Indië. Op de debetzi'de staan volgens hem: j de aan de wereld opgelegde these van een 1 oorlog zonder front, d.w.z. van volk tegen volk; de moderne leer van het strategisch voorspel; het feit, dat het aantal divisies volgens jhr. Roel te gering is en dat daar toe alle valide jongemannen moeten die nen en de eerste oefeningstijd moet worden verdubbeld; noodig zijn volgens spr. bom vrije hangars en tenslotte heeft volgens Röell de maritieme verdediging van Indië op den grondslag van het plan-Deckers door de geheel gewijzigde politiek-strate- gische omstandigheden in Azië, „haar actueele basis verloren De beveiliging is „slechts definitief en integraal harmonisch en afdoende Wanneer achter het moderne lichte materieel zeer spoedig over een viertal pantserschepen met .waar geschut en naast de te voltooien basis Soerabaja over een tweetal steunpunten, eveneens met zwaar geschut, beschikt wordt." ZES verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. Vergadering Witte Kruis. Woensdag had in de zaal van den heer Slikker de vergadering plaats van het Witte Kruis. De voorzitter herdacht bij de opening wijlen den heer Klant, die veel heeft gedaan in het belang van de vereeni ging. De rekening en verantwoording van den penningmeester wees aan ontvangsten voor de t.b.c.-bestrijding aan 1883.27, uitgaven 1810.49, batig saldo 72.78; voor het Witte Kruis: ontvangsten f 359.73, uitga ven 354.69, batig saldo f 5.04; het saldo bedroeg het jaar tevoren 592.83, zoodat het totaal thans is f 597.87. Hartjes van Mijnhardt maken U pijnvrij. Doos 30 en 50 ct. boTen de gewone vastgestelde inruilprijzen. RU Ypma kunt U kiezen uit de nieuwste typen en tevens 70 c.m. breed, 4 Ar fijne beige tint, thans T 1 iOO 70 c.M. breed, prima kwaliteit, f 4 QC nieuwste tint 1 57*7 70 c.M. breed, prachtig gesloten kwaliteit, f a cc zéér geschikt v. huiskamers 70 c.M. breed, zéér solide, in 5 fraaie Q QC tinten, thans T A.sJO 70 c.M. breed, Hoogpool kwal. In 8 nieuwe f n qp pastoltinton, onverslijtbaar T 0«w/0 70 c.M. breed, met ingeweven dessins, X ap zéér apart, in 5 kleuren Oi57w 70 c.M. breed, de pool is licht gekruld en geeft daardoor een zéér apart cachet, in 5 fraaie f pastelkleuren ^.3x7 100 c.M. breed, speciaal aanbieding, zéér f\ sterk tapijt, thans T fci v De drie aftredende bestuursleden, du heeren A. Kroon, P. Rempt en Abr. Bierste ker, werden herkozen en in de vacature-P. Klant is gekozen de heer p. Pie. Bij de rondvraag stelde zuster de Looper voor, gezien het gunstige kassaldo, voor de vereeniging aan te schaffen een rijdbaren ziekenstoel en een paar kussens voor bed- patiënten. Tot aanschaffing hiervan werd besloten. De zuster zal aan de dames van den naai- krans te Schoorldam verzoeken een paar kussens te willen maken. Cultureele film uit West-Afrika. Voor de cultureele film „Onder de Eve naar" bestond Donderdagmiddag en -avond groote belangstelling. In West-Afrika, waar 1600 missionnarissen van de Orde van de H. Geest hun apostolischen arbeid verrich ten en waar onze oud-plaatsgenoot pater J. Kehl verleden jaar heen is gegaan, is het een mooi land Van Ongerept natuurschoon. De film in 5 acten gaf een helder beeld van land en volk, planten en dieren, het heidendom en hunne gebruiken, den mis sie-arbeid en het christendom. De uitgestrekte bosschen, plantages, wa tervallen. wilde- en tamme dieren en vo gels trokken aan onfe oog voorbij. Mannen gaan op jacht of visschen en de vrouwen doen het werk. Waar de beschaving op dit volkje in werkt begint het echte natuurleven te verdwijnen. Zoo zien we in de vierde en vijfde acte hoe alles „nieuw" wordt. Oranje-vereeniging. In het Oranje-Hotel hield de Oranje- vereeniging Donderdagavond een alge- meene ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. W. Macdonald, heette de slechts enkele aanwezigen welkom. De geringe be langstelling bracht hem op de gedachte de leden in den vervolge per brief of brief kaart te convoceeren. Door den heer Verhagen werd de wensch te kennen gegeven zijn functie als secretaris r.eer te leggen. Op voorstel van den voor zitter zal de 2e secr., de heer Groenendijk, voor deze functie worden aangezocht. De heer Kettenborg bood zich vrijwillig aan, om, wanneer de heer Groenendijk op dit verzoek niet mocht ingaan, als zoodanig op te treden. Dit aanbod werd onder dank zegging aanvaard. Het jaarverslag van den secretaris wees uit, dat de vereeniging 276 leden telt. Door den penningmeester, den heer Beek man, werd verslag uitgebracht van zijn financieel beheer. Bij de oprichting drukte op de vereeniging een tekort van 89.74. Over 1938 bedroegen de ontvangsten 1173.77, de uitgaven 1065.17 Het saldo op 31 Dec. 1938 bedroeg 108.59 Ti vooruitgang dus van f 200. Momenteel is op de Boerenleenbank een saldo geplaatst ad 120. De collecte, gehouden door de commissie „Feest voor allen", heeft opge bracht 210.50. Dit bedrag is als volgt be steed: Aan 51 gezinnen werd een totaal van 188.50 uitgekeerd; aan het brokkenhuis 12.28. De onkosten bedroegen 9.72. De bij loting voor aftreding aangewezen bestuursleden: mevrouw Taapken en de heeren Jac. Swaag, J. Smit, baron Taets van Amerongen, J. Fijn en C. Kettenborg, wer den bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag merkte de heer Smient op, dat het innen der contributieën niet op die wijze geschiedde, waarop het in de vorige vergadering was vastgesteld. Deze taak immers was de propaganda-comm. in handen gegeven. Het bestuur erkende zijn fout, hiervoor een bode te hebben aangesteld en stelde bij loting vast dat de heer de Rover voor 1940 en 1941 de contributie-inning werd toegewe zen. Hierna volgde sluiting. H 48) „Gaf me met zijn kolf precies een klap °P mijn voorgevel", zei hij tegen Mape toen dr. Innes diens been spalkte. Met Hand bracht ik de drie gesneuvelde vijanden naar de provisiekamer. Door de keukenvensters onderhielden twee matrozen nog het vuur op de klippen- Drie anderen hadden zich met de ®®^ere voor de middenvensters geposteerd. Nu en dan hoorden we hen schieten. De gewon t Stevens, mijn helper bij het duiken, zat ge moedelijk op den grond een sigaret te r ken' „De eerste overwinning is ons! riep a pitein Arnold opgetogen. „Ze hebben r> dooden en verschillende gewonden, hebben drie geweren buit gemaakt. Ze zu len wel ontzag voor ons gekregen e ben!" ,f „En wij hebben slechts twee gewonden zei Garrison. „Mapes en Stevens zijn ui ten gevecht gesteld, maar ik sta mijn m nog wel. Ik heb niet meer dan een schram „We hebben één doode", zei ik langzaam. „Abbington is neergeschoten, toen hij ach ter het huis aan het blusschen was". Garrison boog het hoofd'en de anderen zwegen eveneens. „Dan heeft hij boete gedaan", zei hij eindelijk. „Ik wist wel, dat er toch iets goeds in hem stak". Over het water dreunde een doffe slag. Een kustwachtkotter kwam naar het eiland toe met de vlag in top en een rook wolk om den voorsteven. De vernielde keu - ken weergalmde van onze zegekreten. „Op heeterdaad betrapt!" riep Garri son uit. Op dat oogenblik klonk een geweer salvo aan de andere zijde van het huis. „Ze trachten te ontkomen!" schreeuwde Hand. „Die kotter is nog een heel eind weg. Kom, laten we probeeren hun den pas af te snijden". Maar daar was geen kans toe. Van een der matrozen hoorden we, dat de beman ning der onderzeeboot de vlucht naar het bosch had genomen. Roekeloos renden we naar buiten. De kotter kwam steeds nader. De onderzeeër kwam eindelijk achterwaarts in de kreek te voorschijn. Draaide midden in de baai. Dan ging het met volle kracht voorwaarts. Schieten had geen doel omdat er niemand aan dek was. „Een klein model", zei kapitein Arnold. „Wat staat daar vooraan op het dek?" "„Dat moet de duikerpomp zijn", zei Hand. ,'ln plaats van het kanon opgesteld. Als ze nu duiken dan krijgt die kotter hen nooit". Van duiken is nog geen sprake", meen de" kapitein Arnold. „Er staat geen ^water genoeg, voordat ze buiten de baai is". Eerst toen de onderzeeërde baai uit kwam, ontdekte men hem op Jen kotter. Ze waren nauwelijks honderd meter van elkaar en voeren beide op volle kracht. Het kanon van den kotter schoot op den onderzeeër. Voor den bceg spoot een witte waterhoos omhoog. De onderzeeër voer door. „Ze geven zich niet over", riep Hand. Weer zond de "kotter een schot voor den boeg van de duikboot. Nog werd er geen acht ot> geslagen. Beide schepen schoten vooruit naar het diepe water toe en de duikboot won voortdurend. „Ze duiken!" schreeuwde Garrison hoogst opgewonden. „Ze ontsnappen toch nog!" Maar de kapitein van den kotter dacht er anders over. Weer braakte zijn kanon tegen den scheepswand der duikboot. De onderzeeër scheen in doodsangst te sidde ren. De boeg kwam omhoog en hij schom melde geweldig. Daarna dook h!j voor over. Het water soatte hoog de lucht in op de plaats, waar hij zonk. Mijn metgezellen keken doodsbleek toe. Niemand sprak een woord. HOOFDSTUK XXIII. De laatste man. iV- ^ctooverd stonden we bijeen voor het huis. De kotter voer in kringen rond op zoek naar overlevenden van de duik boot. Plotseling nam Hand een luisterende houding aan. „Heb je dat kreunen ook gehoord?" vioeg hy me. Even later vernamen we het allen. We gingen er vlug op af en bleven tegenover de keukendeur aan den rand van de klip staan. Beneden ons lag een man voorover te kreunen. We sprongen naar beneden en Hand knielde naast hem neer en draaide hem op zijn rug. Ik schrok. De gewonde was niemand anders dan Spawn. Hand keek aandachtig naar het bewust- telooze gelaat van den man. Op zijn eigen gezicht kwam een eigenaardige uitdruk king. Langzaam stak hij zijn hand in zijn borstzak en haalde er een klein portret uit te voorschijn. Hy vergeleek het aandachtig met het gelaat van Spawn staande naast een auto. „Waar is dr. Innes?" vroeg Hand plot seling. „Hti is bezig Stevens te verplegen", ant woordde Garrison. „Ga hem eens vragen of hij hier wil ko men", beVal Hand. Garrison en ik gingen den dokter halen We vonden hem over Stevens gebogen, die op een divan in de zitkamer lag. Mevrouw Garrison hield een kom met water voor hem vast. Garrison ging naar zijn vrouw toe. Ze keken elkaar een oogenblik diep in de oogen. Dan bogen ze zich naar elkaar toe en hun lippen ontmoetten elkander. Daarop glimlachten ze. Garrison bukte zich en tikte Stevens vriendelijk op zijn knie. „Mijnheer Clark", vroeg hij me, „heb ik u niet gezegd, dat alle leden van mijn be manning betrouwbaar waren?" Dr. Innes ging met ons mee naar de plek, waar Spawn lag. Hij knielde naast den ge wonde neer en onderzocht hem. Eindelijk keek hij op. „Het is met hem gedaan", zei hij. „Hij is met kogels doorzeefd". „Kunt u hem niet een oogenblikje tot bewustzijn brengen?" vroeg Hand. Dr. Innes haalde zijn schouders op. „Ik zal het probeeren", zei hij en deed zijn medicijnkistje open. Hand greep me bij mijn arm en trok me terzijde. Garrison en kapitein Arnold gingen mee. Flount, die overgelukkig scheen voegde zich bij ons. „Ik heb eerder geen kans gehad het je te vragen, Clark", zei Hand. „Maar heb je nog iets op den zeebodem gevonden bij dat rif?" „Dat zal waar zijn!" riep ik uit. „Zelfs iets heel buitengewoons. Daar ligt een ge zonken duikboot van de Duitschersde U 177!" Hand slikte een paar maal van verbazing. „De U 177?" vroeg hij ongeloovig. „Weet je zeker, dat het de U 177 was?" „Beslist. Ik heb letter en nummer op den commandotoren gelezen". „Drommels, dan is dat de kwestie!" „Wat bedoel je?" vroeg Flount. „De U 177", antwoordde Hand met be daard overleg sprekend", werd in Septem ber 1918 naar dezen kant van den Atlanti- schen Oceaan gezonden. Hij was niet slechts een onderzeeër voor oorlogsdoeleinden, maar tevens een goudschip. Hij had vijf millioen dollar in goud aan boord voor Zuid-Amerika. Hij is nimmer teruggekeerd en we weten nu, waarom niet". „Een Duitsche duikboot aan deze zijde van den Atlantischen Oceaan?" riep Flount uit. „Onmogelijkl" (Slot volgt).

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7