Vijf-en-twintig-jarig bestaan Algem. Afdeelings Ziekenfonds. wamm Veel bloemen, veel geluk- wenschen. De sportbetrekkingen met Duitschland. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 24 MAART 1939. In de nieuwe feestzaal van hotel Proot, die door de vele ingekomen bloemstukken een nog feestelijker aanzien had gekregen had gistermiddag de receptie plaats ter eere van het zilveren feest van het Alg. Afd. Ziekenfonds. Bloemstukken waren ingekomen van: de Alkmaarsche tandartsen, van de ver tegenwoordigers van de verzekerden aan het St. Elizabeth Ziekenhuis, van de Ver eeniging van gezinsverpleging, van de Alkmaarsche apothekersassistenten, van Mevr. de Wed. Van Dam, van Mevr. de Wed. Schouten, de directie van het N.H. Landbouwcrediet, van de administratie en de boden, van de familie Proot en van de firma Jan de Vries. Ter receptie verschenen vele doctoren uit Alkmaar en omgeving, de vertegen woordigers van de verzekerden uit de buitengemeenten, de burgemeesters van Bergen, N.-Niedorp, Ursem en De Zijpe, de moeder-overste van het St. Elizabeth ziekenhuis, de directeur van het Centraal ziekenhuis, een deputatie van Alcmaria V.V.V., alsmede een van de Kamer van Koophandel en het voltallig ollege van B. en W. van Alkmaar, (wethouder Bon- sema maakt deel uit van het bestuur van het ziekenfonds) alsmede de gemeente- semretaris. De burgemeester van Alkmaar, jhr. mr. F. H. van Kinschot, sprak allereerst een woord van gelukwensch. De stad Alk maar, aldus spr., werd op buitengewone wijze gediend door het werk, dat de jubi leerende vereeniging tot stand wist te brengen. Ondanks de toename van de be volking in de voorbije 25 jaar, groeide het fonds van 30 tot 60 van de Alkmaarsche bevolking. Daaruit blijkt wel, aldus spr., dat het doel, dat gesteld werd bij de op richting, aan de stoutste verwachtingen heeft beantwoord. Dank zij de samenwer king werd niet alleen het belang van de leden, maar ook van de artsen, op voor beeldige wijze gediend. Juist de sociale kant van de vereeniging werd op een wijze be hartigd als men maar kon wenschen. Spr. eindigde met den wensch, dat het de ver eeniging tot het 50-jarig jubileum in alle opzichten goed mag gaan en dat ook dan het gemeentebestuur, evenals thans, z'n hartelijke gelukwenschen kan aanbieden. Een woord van den voorzitter. De voorzitter, dr. G. S t r a v e r, bracht den burgemeester dank voor zijn hartelijk woord en het gemeentebestuur voor zijn tegenwoordigheid. Daaruit blijkt, dat het ziekenfonds erin geslaagd is, de groote plaats, die het in Alkmaar en ons gewest inneemt, ten volle te vervullen. Een ziekenfonds als het onze, aldus spr., is zeker een buitengewoon belangrijke vereeniging, die in gewone omstandigheden niet zoo vaak met het gemeentebestuur in aanraking komt. De moeilijke tijden, die het ziekenfonds doormaakte, hebben ge maakt, dat het bestuur van het fonds in een buitengewoon nauwe verhouding tot het gemeentebestuur kwam. In 1932 zag het fonds zich genoodzaakt, bij het ge meentebestuur aan te kloppen voor een crisisregeling om te voorkomen, dat min der kapitaalkrachtige leden zich gedwon gen zagen, het ziekenfonds te verlaten en om te voorkomen, dat de gemeente voor een grooter aantal armlastigen de genees kundige verzorging voor haar rekening kreeg. Moreel was het voor de menschen een buitengewoon prettige gedachte, in het fonds te kunnen blijven en het idee te hebben, dat ze voor eigen geneeskundige verzorging konden bijdragen. Wij wilden kostenret^en..d00rueen verdeeling van de ziekenfond. i gemeentebestuur, het komendtTteden «'""«'•"'e Namens zijn medebestuursleden kon spr. rklaren, dat de nauwere aanraking met net gemeentebestuur tot een gemakkelijke en prettige samenwerking heeft geleid, ten oate van het armere deel der bevolking. JJie samenwerking was er eene, zooals men elders moeilijk zal kunnen vinden en spr. maakte daarom van de gelegenheid ge uik om daarvoor het gemeentebestuur namens het fonds hartelijk dank te zeggen. Een woord van Ir. Van Kleef. Namens de artsen van Alkmaar en om streken, deelnemers aan het ziekenfonds, werd hierna het woord gevoerd door dr. van Kleef, die er aan herinnerde, dat drie leden-artsen de geboorte hebben medegemaakt van het nieuwe ziekenfonds, dat weldra een voorspoedig uit de kluiten gegroeid kind werd. Spr. verheugde zich over den groei en den bloei van het zie kenfonds, niet alleen uit eigen belang, want de Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst en ter bevordering van de volksgezondheid stelt nog steeds dit laatste als het hoogste en uw bestuur, aldus spr., heeft het ziekenfonds gemaakt tot een goed ziekenfonds, dat een zegen werd voor een breede schade der bevolking. Dit ziekenfonds is in den lande gewor den tot het beste van het beste. De laatste tien jaren zijn voor het fonds geen gemak kelijke jaren geweest. De uitbreiding van de kennis, de wetenschap en de techniek der geneeskunde, brachten 't probelem van ae uitbreiding der specialisten, met als gevolg, dat per lid per jaar veel meer ge neeskundigen arbeid wordt verricht dan 10 jaar geleden het geval was. Daarnaast ging de laatste 10 j_ar de Letaiingskracht van een breede schare menschen sterk achteruit. Lange jaren toonden dr. Schrö der, dr. van Dam en de heer Schouten zich uitstekende bestuurders en de laatste jaren zijn dr. Straver, dr. Frederikse en de heer Schouten al even voortreffelijke be stuurders gebleken. Zij slaagden erin, alle groepen op welwillende wijze tegemoet te komen. Spr. wenschte het bestuur geluk met den toenemenden bloei en bracht het dank voor het moeilijke werk, in de voor bije 25 jaar verricht. Spr. eindigde met den wensch, dat de nog te verrichten ar beid het bestuur de gewenschte voldoe ning zal geven en dat het ziekenfonds zal blijven strekken tot heil van deze streek. Namens den geneeskundigen kring van Alkmaar en omstreken bood hij het bestuur voor de bestuurskamer van het fondsge bouw een fraaie klok aan. Een woord namens de specialis- tenvereeniging. Dr. Hoeneveld wenschte het bestuur namens de specialistenvereeniging harte lijk geluk en verzekerde, dat het zieken fonds voor de specialisten van veel belang is. Spr. schetste de opkomst van de specia listen in de laatste vijftien jaar, herinnerde aan den specialist dr. van Dam en sprak als zijn overtuiging uit, dat deze dooi zijn persoonlijkheid het fonds mede tot grooten bloei had gebracht, waarom z. i. een buste van dr.. van Dam in het gebouw van het fonds zeker op zijn plaats zou zijn. Elders in den lande zien de besturen van de ziekenfondsen zich voor moeilijke pro- bleemen gesteld. Spr. had het vertrouwen, dat het Alkmaarsche ziekenfonds, onder het krachtige en rustige presidium van dr. Straver, in goede banen gevoerd zal worden. Spr. was van oordeel, dat de poli tiek in het ziekenfonds niet thuis behoort en in alle opzichten moet worden geweerd. Burgemeester feliciteert het bestuur van het jubileerende Ziekenfonds. Het belang van het fonds is: „De verzor ging van de verzekerde patiënten" en daaraan willen wij, specialisten, aldus spr., gaarne medewerken. Spr. bracht dank aan alle bestuursleden voor het werk, in het fonds verricht. Hij hoopte, dat dr. Schröder nog langen tijd de vruchten van zijn arbeid zal mogen zien. Spr. richtte hierna een speciaal woord van dank tot den heer Schouten voor het geen hij gedurende de voorbije 25 jaar voor de specialisten had gedaan. Ook col lega Frederikse, als vertegenwoordiger van de specialisten in het fonds zegde spr. dank voor de moeite, die hij Zich voor hen wil geven. Hierna richtte spr. zich tot den voorzit ter, die daar nog krachtig, jong en frisch het aspect van een 40-jarige vertoont. Wij hebben, aldus spr., in uw rustigen persoon het volle vertrouwen en wij hopen, dat u nog lange jaren in staat zult zijn, met uw krachtige hand het roer van het zieken fondsschip te hanteeren. Uit waardeering bood spr. namens de specialisten, als ruggesteuntje voor den voorzitter in de bestuursvergadering, een voorzittersstoel aan. De heer Bo u w m.an voerde hierop na mens de vertegenwoordigers van de ver zekerden het woord. Spr. deelde mede, dat des middags de vertegenwoordigers hadden besloten, van hen een foto te laten maken en die, ingelijst, voor het kantoor aan te bieden. Wij weten, aldus spr., wat het zie kenfonds voor de deelnemers is en zijn daarvoor dankbaar. Ook bij verschil stond steeds voorop, dat, wat gedaan kon worden om de lijdende menschheid te hulp te komen. Tenslotte bood spr. bloemen aan. Dr. W e r n e r spreekt. Dr. Wemer sprak hierna namens de vereeniging van apotheekhoudende ge neeskundigen, naar hij zeide, omdat dr. Blok hem des morgens verteld had, dat hij tweede voorzitter was, hetgeen hij niet wist. De tweeenvijftig apotheekhoudende geneesheeren, deelnemers aan het Alk maarsche ziekenfonds, zijn zich van het ..,V'r:> - - ■Wm iTi Mi ni belang van dit fonds volkomen bewust. Gaarne verrichten zij hun werk bij dag en nacht voor de patiënten. Zij weten ech ter, dat zij hun werkzaamheden goed kunnen doen, wanneer zij geen financieele zorgen hebben. En waar zij altijd de sluit post van de begrooting van het fonds vor men, daar hoopte spr., dat ook voor hen eens een vast bedrag kan worden gesteld. Nimmer, aldus spr., hadden wij bezwaar tegen de voor ons nadeelige samenstelling van het bestuur, omdat de leiding in han den was van dr. Schröder en van dr. van Dam. Ook voor de toekomst vertrouwt spr. op de samenstelling van het bestuur. Als cadeau bood spr. een theeservies voor de bestuurskamer aan. Mej. Scheuterman sprak namens de Alkmaarsche apothekers-assistenten een hartelijk woor£ van gelukwensch, ex- voor de toekomst den wensch aan toevoe gende, dat de bloei van het fonds zich nog tal van jaren op dezelfde wijze zal blij ven handhaven. Als stoffelijk blijk van hulde bood zij een perzisch kleedje aan voor het bureau. Hierna werd nog het woord gevoerd door een hoofdbestuurslid van de Ned. Maat schappij van de Pharmacie, die zich erover verheugde, dat de apotheker Schouten 25 jaar de ziel van het bestuur was geweest en door den heer Hop uit Stompetoren, die op de hem eigene wijze in het licht stelde, wat het fonds voor de patiënten is. Een woord van dr. Lourens. Namens de Alkmaarsche huisartsen- vereeniging verzekerde dr. Lourens, dat geen particuliere patiënt zoo goed geholpen kan worden als een ziekenfondspatiënt, dank zij de uitstekende organisatie van het fonds en de welwillendheid van het be stuur, dat ook voor de kostbaarste behan deling zijn medewerking verleent, als het belang van de patiënt dit vordert. Dit heeft in Alkmaar, aldus spr., ons werk als huisartsen buitengewoon aangenaam ge maakt. Voor al de goede zorgen bracht spr. het bestuur dank. Ook wij zijn met een theeservies voor de bestuurskamer ge komen, maar spr. verzocht het bestuur, te overwegen, wat daarvoor in de plaats kan komen. Het slotwoord. De voorzitter, die de sprekers reeds afzonderlijk had beantwoord, bracht hier na alle personen, vereenigingen, gemeente besturen, die ter receptie aanwezig waren, hartelijk dank voor hun aanwezigheid, want daaruit bleek, dat zij de werkzaam heden van het ziekenfonds in ons gewest weten te apprecieeren. Dank bracht spr. ook voor de ingezon den bloemstukken en de verschillende mooie cadeaux. Hierna richtte spr. zich tot den secreta ris-penningmeester, den heer Schouten. De tijden dwongen ertoe om het destijds be staande ziekenfonds, dat was opgericht door de Maatschappij tot Nut van het Al gemeen, te veranderen in een ziekenfonds van de Maatschappij tot bevordering van de geneeskunde. Alles ging overhaast en misschien wel niet heelemaal in den vorm tegenover het bestuur, dat er toen was. Er dreigde echter concurrentie, omdat er een fonds zou worden opgericht van Zieken zorg. De eerste tijden gaven bizonder veel werk en moeilijkheden. Het leeuwenaan deel daarvan werd verricht door den secretaris-penningmeester, die er, met be hulp van zijn vrouw, in slaagde, de zaak goed en snel op pooten te zetten. Hij is de stuwkracht voor het ziekenfonds gebleven. Het fonds kan niet dankbaar genoeg zijn, een man als Schouten te hebben gevonden om het ziekenfonds te leiden. Dank zij de goede administratie en het kantoorperso neel, is de taak van den secretaris-pen ningmeester thans gemakkelijker gewor den, maar daar tegenover staat de finan cieele zorg voor de crisisregeling, die ook, dank zij de stuwkracht van Schouten, ge lukte. Spr. uitte den wensch, dat de heer Schou ten nog lang zijn taak zal mogen blijven vervullen. Als stoffelijk blijk van waar deering wenschte het bestuur den heer Schouten een schilderij aan te bieden. Aangezien zijn smaak ligt buiten de mo derne schilderkunst, besloot het bestuur, den heer Schouten te verzoeken zelf een schilderij uit te zoeken, omdat het dan zekerheid heeft, dat hij iets krijgt, wat naar zijn zin is. De heer Schouten dankte voor dit vriendelijke woord, waarmede uitdrukking was gegeven aan de waardeering voor zijn werk. Als men secretaris is, aldus spr., wil men secretaris zijn van een goed fonds. IJdelheid was dus ook wel een beetje zijn stuwkracht. Toch heeft spr. steeds voor oogen gestaan het „Als 't gemeen u roept, behandel het als u eigen." Spreker dankte tenslotte voor het toe gezegde schilderij. Hierna werd de receptie, waarbij verver- schingen werden aangeboden, gesloten. Des morgens om elf uur werd het 25- jarig jubileum van den secretaris-pen ningmeester, den heer B. H. J. Schouten, ten kantore van het ziekenfonds, herdacht. Hierbij waren mevr. Schouten, de oud voorzitter dr. Schröder en de tegenwoor dige voorzitter dr. Straver, aanwezig. Namens het administratieve personeel en de boden werd door den administra teur, den heer C. H. Blees aan den heer Schouten een ets aangeboden, terwijl mevr. Schouten een bloemenhulde in ontvangst nam. In den loop van den dag werd namens het bestuur van het A.A.Z.Ak. O. bij het dr. J. M. van Dam-monument een tak bloemen neergelegd, wat op dezen dag, nu het ziekenfonds, waar hij bij zijn leven zoo krachtig aan gewerkt heeft, jubileert, zeker op zijn plaats was. Christelijke vacantie-kolonie „Prinses Beatrix" in gebruik genomen Een /rrCtn/I rWv» cfox/in Hf* fnt.r Te Egmond aan Zee is gieren 'Taaie nieuwe gebouw. (Zie „Stad en Omgeving'! en de fotopagina.) de verzorgsters en de genoodigden, gemaa De regeeringspersdienst meldt: De bevoegde officiëele instanties van Nederland en Duitschland zijn in ge- dachtenwisseling getreden over de sport betrekkingen tusschen de beide landen. De besprekingen, welke in een geest van wederzijdsche waardeering werden gevoerd, hebben tot de bevredigende conclusie geleid dat aan een voortzet ting van het internationale sportverkeer tusschen Nederland en Duitschland geen belemmering in den weg staat. Het A.N.P. heeft zich met bovenstaand communiqué tot den voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité, mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye> ge wend, die verklaarde er met genoegen ken nis van te nemen Gelijk bekend aldus deze nationale sportfiguur was de Nederlandsche sport wereld geen partij bij de betrokken aange legenheid, maar werd niettemin getroffen door de afbreking der sportbetrekkingen met Duitschland. Des te meer stemt het tot voldoening, dat men ook aan Duitsche zijde gekomen is tot de verheugende conclusie, dat aan de voortzetting der sportbetrekkin gen tusschen de beide landen geen hinder paal in den weg staat. Deze betrekkingen droegen van ouds steeds een hartelijk ka rakter en de bestendiging daarvan zal, naar mijn overtuiging, door de sportbeoefenaren aan beide zijden van de grens met groote ingenomenheid begroet worden. Strengholt verheugd. De heer A. J. G. Strengholt, voorzitter van de Koninklijke Neder 1. Athletiek Unie, toonde zich verheugd, dat de moeilijkheden op sportgebied tusschen beide landen uit den weg waren geruimd. Of de aangekon digde landen wedstrijd tusschen Duitschland en Nederland het aanstaand seizoen echter nog doorgang zal kunnen vinden, is zeer de. vraag. Toen in December de sportbetrekkin gen werden verbroken, heeft de nationale foto van de verzorgsters en

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9