raa dsel Txovwciaal 'ïlieuws Sxwêletm Riverside Drive. EG MOND AAN ZEE OUDKARSPEL HENSBROEK van DERDE BLAD. ^'"''-publicatie. STEUNVERGOEDING ERvVTEN EN VELDBOONEN De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938 gedena tureerd van 20 t/m. 25 Maart, zal'bedragen 2.— per 100 kg. voor groene erwten door handelaren gedenatureerd en vol doende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C en 1.50 per 100 kg voor voedererwenten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, in genoemd tijdvak door telers of handelaren gedenatureerd en voldoende aan de kwaliteitseischen zal 2.— per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 24 Maart 1939. dier, door meer op iets anders dan op zijn werk te letten. Sommige dieren namen den onmogelijksten stand aan, zonder dat de leider corrigeerde. Tenslotte bleven er 13 over, waarvan 5 slechts voor fokvereenigingsvee zijn toege laten en 8 voor Alkmaar aangewezen werden. Als toegelaten stieren vinden wij: Wikjes Piet van D. Haremaker, Frans 25 W van p. Waal, Frans H van J. de Heer, Jinke's Frans van W. Koelemey en Frans IJ 32 van A. IJff Gz. De laatste vier hadden allen Frans 24, een kind van Frans 104, tot vader. Van de acht goedgekeurden van Frans IJ 31 van A. IJff Gz. van denzelfden vader. Adam en Oldambtster Leenheer van de firma Ruyter te Oosterblokker waren beiden van uitheemsch, meest Friesch bloed, ter wijl de overigen, Roosevelt 68 van P. Kiste- maker (fokker K. Reyne te Barsingerhorn), Marie's Prins 3 van W. P. Koning, Gerard van N. Ruyter, Dirk van Herm. Hogetoorn (fokker P. Waal) en Frans 27 W van P. Waal, allen van verschillende vaders waren. Zonder kopstukken te mogen heeten, konden Frans 27 W door zijn regelmatigen bouw en Adam door zijn besten bovenbouw en gesloten voorhand, het meest bekoren. JAARVERGADERING NOORDER- MARJCTBOND. In Het Huis de Brederode te Oudkar spel hield de veilingsvereeniging De Noor- dermarktbond te Noordscharwoude Don derdag haar algemeene jaarvergadering on der leiding van den heer J. Kliffen. Deze vergadering werd o.m. bijgewoond door den eere-voorzitter van den bond, den heer S. Brugman, de burgemeesters van Noordscharwoude en Oudkarspel, vertegen woordigers van den rijkstuinbouwconsulent, van de vereen. De Koophandel, de zuster- veilingen, eenige oud-bestuursleden, waar onder het Tweede Kamerlid den heer Jac. Groen en eeh groot aantal afgevaardigden van aangesloten vereenigingen. In de openingsrede werden de gasten allen hartelijk welkom geheeten. Daarna ging de voorzitter den gang van zaken met de tuinbouwproducten na, welke niet on bevredigend werd genoemd. Dank zij de strenge vorstperiode heeft men goede tot hggl goede prijzen kunnen maken, waar- db.®- de omzet van 1 Januari tot heden '733.633,03 heeft bedragen, terwijl de voor zitter de verwachting koesterde, dat als het met de rest van de producten nog wat wil gaan, het millioen dicht benaderd zal wor den in dit voorjaarsseizoen. Het verblijdde de voórzitter, dat van deze betere prijzen door velen, die behoorlijk geteeld hadden, geprofiteerd kon worden. Jammer is het echter, dat deze betere prijzen als een uit zondering moeten worden beschouwd. Lie ver ware het ons, dat de omzet was ver kregen door een verruiming van de export mogelijkheid. De exportbelemmeringen maken het jaar 1938 tot het slechtste jaar voor den tuinbouw. De steunmaatregelen besprekende, zeide de voorzitter, dat men daardoor nooit een boterham kan verdie nen. In dit verband vestigde spr. de aan dacht op de voorstellen van het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland, welke hij in de belangstelling der afge vaardigden aanbeval. De tuinbouw zal zelf iets moeten doen, om te trachten, de be- drijven weer op een loonend peil te bren P DKlfln°t01^ltter herdacht wijlen den heer tiiinhr, °en man> die zeer veel voor den tuinbouw heeft gedaan. uifHuHi''a,*rVur?lag v.an den secretaris, waar- meldHp 6 grijkste gegevens reeds ver- rw.' werd onveranderd vastgesteld. waarv;ir,CHrek0Iilng V3n den Penningmeester, waarvan de cijfers ook reeds vermeld zijn, werd vastgesteld. °eJTitter deelde mede, dat voor het is vetrnff VVe!ling een Pensioenregeling g roffen. Zij betalen zelf de premie. Het voorstel van het CJB. gens werd het bekende voorstel van het Centr. Bureau v. d. Veilingen be- 311 k! 0ln bestuur van het bureau te machtigen diverse maatregelen te nemen ter bevordering van de belangen van den uin ouv. en den afzet van zijn producten. Ais eerste spreker voerde de heer H. Keek van Noordscharwoude het woord. Spr. was niet tegen het voorstel, maar verwon- erde zich er over, dat er geen overleg voidt gepleegd met de standsorganisaties. e bijeengebrachte gelden zullen volgens spr. te gering zijn. Er zou veel meer noodig zijn, zoodat men op de regeering zou zijn aangewezen, die niets doet zonder de stands organisaties. De heer Jac. Weel (L.T.B., Langendijk) was het grootendeels met den heer Reek eens. Hij bepleitte invoering van een pu bliekrechtelijk lichaam, waarin stands- en veilingsorganisaties vertegenwoordigd zijn. De heer P. Volkers (Oudkarspel) was voor het voorstel, maar zag achter het Centr. Pureau de regeering, welke niet zijn vertrouwen heeft. Spr. vreesde een economi sche penetratie van Duitschland. De heer Bakker van de L.T.B. 't Veld viel er ook over, dat de standsorganisaties ge passeerd zijn in deze zaak, die van zoo groot belang is. De voorzitter, de sprekers beantwoor dende, zeide het Centr. Bureau het aange wezen lichaam te vinden. Men moet er reke ning mede houden, dat iedere organisatie op eigen terrein een taak heeft te vervullen. Zouden de standsorganisaties een gelijk be drag naast dat van het Centr. Bureau kun nen leggen? vroeg spr. De uitvoering der maatregelen zou spr. dcor het Centr. Bu reau willen doen geschieden, daar dit een grooten voorsprong heeft, al wilde spr. overleg met de standsorganisaties geenszins uitsluiten. Meerdere sprekers voerden nog het woord, waarbij wéinig nieuwe gezichtspunten naar voren kwamen. Bij de gehouden stemming werd het voor stel aangenomen met 689 tegen 359 stem men. De afdeelingen van den L.T.B. te Lan gendijk, Heerhugowaard Noord en 't Veld stemden tegen, evenals de vereen. Waarland en Omstreken. Het minimumprijzenfonds. Het volgende punt van de agenda was een voorstel van de vereen. De Eendracht te Oudkarspel om het minimumprijzenfonds op te heffen, maar het veilingspercentage op 2.15 te laten. Het geld dat anders in het minimumprijzenfonds gestort zou worden, kan dan vobr andere doeleinden gebruikt worden. Het bondsbestuur juichte dit voorstel wel toe, vooral ook, om het percentage onver anderd te laten. Men zou daarvan een fonds voor bijzondere doeleinden kunnen stichten. Men besloot tenslotte z.h.st. aan de prov. commissie v. d. veilingen in Noordholland voor te stellen, het minimumprijzenfonds op te heffen. De afdeelingen L.T.B. Harenkarspel Oost en 't Veld stelden voor, dat de administratie kosten, welke aan de vrachtvaarders moe ten worden betaald, voor rekening van den Noordermarktbond worden genomen. Met 861 tegen 187 stemmen werden de voorstellen na eenige bespreking verwor pen. N.a.v. het volgende voorstel van 't Veld, waarin werd aangedrongen, dat aan eenige tuinders uit De Streek een koopvergunning werd gegeven, opdat zij zelf pootaardappe- len kunnen koopen, deelde de voorzitter mede, dat van de Ned. Groenten- en Fruit- Centrale bericht is ontvangen, dat na 16 Juli de handel in aardappelen vrij is. Een vergunning heeft men dus niet meer noodig. Bij de rondvraag werden verschillende schriftelijke vragen door den voorzitter beantwoord. De voorzitter deelde o.m. mede, dat aan de Ned. Groenten- en Fruit- Centrale opgave is gedaan van de kosten van het sorteeren van de goedgekeurde pootaardappelen. Deze waren 0.40 per 100 kg. De centrale vergoedde echter maar 0.25. Het bestuur achtte het niet gewenscht, dat de niet-verkoehte pootaardappelen r.a den bepaalden datum worden gesorteerd in kleinere sorteeringen. Daarmee zou de han del rekening kunnen houden en de grootere scrteeringen niet meer koopen. Dit n.a.v. een vraag van De Eendracht te Oudkarspel. Op de vraag van den heer D. van Kleef, of er nog wat overschiet by de wittekool- regeling, kon de voorzitter geen antwoord geven. Het zal wel Mei worden vóór er iets bekend zal zijn, was hem medegedeeld. De veilingleider heeft een overzicht ge geven van hetgeen is geschied gedurende den tijd, dat hij in functie was. Verschillen de wenschen werden door spr. naar voren gebracht. Hij raadde den tuinders aan, er bij de wittekool rekening mee te houden, dat deze over een langere periode kunnen wor den geleverd. Op het leveren van goede kwaliteit legde spr. den nadruk. Hierra werd de wortelsorteering be sproken. Men besloot accoord te gaan met de toezegging van het bestuur, dat geïnfor meerd zal worden, hoe hierover in streken, waar veel wortelen geteeld worden, wordt gedacht. Eenige wenschen t.a.v. de goedgekeurde pootaardappelen zullen onder de aandacht van de kooplieden worden gebracht. Achtereenvolgens voerden het woord de eere-voorzitter, de burgemeester van Oud karspel en de heeren S. de Boer Kz., K. Molenaar, van Herwijnen en Groen, die al len dankten voor de uitnoodiging en de beste wenschen uitspraken voor den N.M.B. De heer Groen ging nog even in, op hetgeen de heer Molenaar gezegd heeft t.a.v. den export. Niet de export alleen kan verbete ring brengen. Men moet rekening houden met de tarieven, welke allerwege geheven worden. De tuinder moet een loonenden prijs krijgen. Daarvoor moet gewerkt wor den. Spr. hcopte, dat het Centr. Bureau zal willen samenwerken met de andere organi saties. Nadat de heeren J. Ootjers en C. Keeman nog het woord hadden gevoerd, sloot de voorzitter de vergadering met de beste wenschen voor de toekomst. Geen animo. Voor de vaart op de Duitsche trawlers, waarvoor de Egmondsche visschers. zich thans weder konden aanmelden, blijkt niet veel animo meer te bestaan. Terwijl bijna alle Egmondsche ViSschers, die op deze trawlers voeren weer thuis zijn, hebben er zich slechts 3 bereid verklaard naar Duitschland te gaan. Toestand rector van Dieren. Naar wij vernemen is de toestand van rector van Dieren, die verleden week te Egmond-Binnen een ernstig motor-ongeluk gehad heeft en in ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd werd, naar om standigheden thans redelijk wel en is de kans op herstel niet uitgesloten. Het nieuwe koloniehuis. Het nieuwe koloniehuis Prinses Beatrix, dat Donderdag j.1. officieel werd geopend, is daarna ook direct in gebruik genomen. Vrijdag is een groep van 80 kinderen reeds ter verpleging opgenomen. Uitkeering gemeentefonds. Bij beschikking van 21 Maart j.1. heeft de minister van financiën de uitkeering uit het gemeentefonds ingevolge art. 3 sub c der Fin. verh. wet voor 1937/1938 definitief vastgesteld op 14.466.68, hetgeen voor de gemeente een meevaller van 1046 betee- kent. De definitieve uitkeering ingevolge de garantiebepaling is vastgesteld op 5.927.88, hetgeen eveneens meer is, dan waarop gerekend was, n.L 241. De vierde leerkracht. Woensdagavond werd in de O. L.- school een extra ouderavond gehouden, waarop door de pl.m. 40 aanwezige ouders belangrijke en geanimeerde besprekingen zijn gevoerd over het behoud van de vierde leerkracht. Er werden mededeelingen gedaan over hetgeen de ouder-commissie verricht heeft voor het behoud hiervan. De voorzitter hield hierover een inlei ding, waarin het verloop werd geschetst van de moeilijkheden vanaf het begin in December 1938 tot aan de raadszitting, waarin het adres is behandeld, dat door de Ouder-commissie was verzonden met ver zoek, een tegemoetkoming voor de vierde leerkracht te willen voteeren, dat tenslotte niet meer is geworden dan de vergoeding van de buskosten. Uit de hierna gevoerde zeer geanimeerde besprekingen bleek, dat men de noodzake lijkheid van het behoud van de vierde leer kracht vaststelde. Er kwamen twee voor stellen naar voren: Ten eerste om opnieuw een adres aan den raad te richten, onder steund door een petitionnement in de ge meente. Velen in de vergadering waren het hiermede eens, anderen meenden, dat op 1 April het begin van het nieuwe leer jaar iets tot stand moest zijn gebracht. Zij steunden het tweede voorstel dat luid de: le in aanmerking genomen, dat de raad de buskosten voor ziin rekening heeft ge nomen, een adres aan den raad te richten, om hiermede voort te gaan; 2o. het stichten van een fonds, waaruit maandelijks een te gemoetkoming aan de vierde leerkracht kan worden, betaald; 3o. hiervoor te loopen met een lijst op dezelfde wijze als voor het schoolfeest; 4o. voor de nieuwe begrooting zal de oudercommissie zich dan weer op nieuw tot den gemeenteraad wenden. Om eenige kans van slagen te hebben, had de oudercommissie zich in verbinding gesteld met eenige vooraanstaande personen in de gemeente; zij was zoo gelukkig te kunnen mededeelen, dat deze zich voor deze aangelegenheid interesseerden en hun finan- cieele medewerking toezegden. Twee van deze personen lieten weten, dat zij op zich namen 1/3 van de opbrengst van de lijsten tot een maximum van 100 en van een derde was de mededeeling ingekomen 25 te willen teekenen. In stemming gebracht werd het tweede voorstel aangenomen met 25 tegen 11 st. In den loop van de volgende week zal dus met lijsten worden geloopen bij ouders en belangstellenden. Vergadering Boerenleenbank. De algemeene vergadering vap de Boe renleenbank HensbroekObdam werd Woensdag gehouden onder voorzitterschap van den directeur der bank, den heer D. Wit, die bij de opening de hoop uitsprak op spoedig herstel van het bestuurslid den heer Fok. Het jaar 1938 was voor de bank een goed jaar gefeest. Het gcedkoope geld is echter geen voordeel voor haar geweest. Het jaarverslag over 1938 van den heer Zwagerman, secretaris van de bank, deelde o.a., mee, dat bijna alle renten en aflos singen zijn binnengekomen. Het ledental is zoo goed als stationnair gebleven. De rekening en balans werden, behou dens enkele vragen, die naar wensch der vragers werden beantwoord, goedgekeurd. Op het oogenblik heeft de bank 298 spaar ders. Het voorstel om de winst ad ruim 750 bij de resreve te voegen, werd weer goed gevonden. De heer T. de Boer werd met bijna alge meene stemmen als bestuurslid herkozen. In de plaats van den heer Joh. Koning werd benoemd de heer Jb. Visser. De voor zitter sprak namens bestuur en leden een woord van waardeering aan den heer Joh. Koning, die om gezondheidsredenen als be stuurslid heeft bedankt. Wegens benoeming van den heer Visser tot bestuurslid werd als lid van den Raad van Toezicht benoemd de heer Jn. Moejes te Obdam. De rente werd door het bestuur als volgt bepaald: Voorschotten 3 3/4 pet., spaargel den 2 3/4 pet. Voor een jaar vast 3 pet., niet-leden 2 3/4 pet., niet voor een jaar vast 2'A pet.; Spaargelden buiten het werk gebied der bank 2 en 2 1/4 pet.; Niet-leden 2'/,2 3/4 pet., leden 2 3/4 pet en 3 pet. DE JEUGDHERBERG KONINGSBOSCH TE BAKKUM. Daar Bakkum ook in het bezit is van een jeugdherberg en het tienjarig bestaan hiervan in Amsterdam zal herdacht wor den, mogen wij wel eenige aandacht hier aan besteden. De ouderen onder ons beschouwen den naam „herberg" als iets waar drinkgela gen en kloppartijen aan de orde kunnen komen en waar de z.g.n. marskramers hun nachten plegen door te brengen. Heel an ders denken de „trekkers" hierover. Zij toch bezien ze als halteplaats, waar na een gezamelijk optreden met spel, muziek en zang, in ordelijkheid de nachtgelegenheid wordt opgezocht om den volgenden dag weer met frisschen moed een tocht te maken. In vroeger jaren waren het slechts enkelen, die zich waagden aan een wan deltocht in het groot, omdat de slaapgele genheid dikwijls te wenschen overliet. Toch waren er die met den tijd hier en daar een geschikte boerderij konden vin den om te overnachten, welke boerderij al spoedig bij de trekkers bekendheid ver kreeg. Zoo'n boerderij stond ook achter en naast de tegenwoordige jeugdherberg Koningsbosch, genaamd Zeeveld, een boerderij, welke het eigendom was van het provinciaal waterleidingbedrijf te Bak kum. Deze boerderij is voor den heer A. H. Gerhard, een verwoed strijder voor het jeugdherbergwezen in Nederland, aanlei ding geweest om met mevrouw Benders Lefebre, de echtgenoote van den gepen- sionneerden geneesheer-directeur van Duin en Bosch en mevrouw AukesTim- mers, oud-Statenlid, ervoor te werken, dat Bakkum in het bezit zou komen van een jeugdherberg. Na eindeloos onderhan delen legde de heer Gerhard den eersten steen voor de tegenwoordige jeugdherberg Koningsbosch. Dit was op 1 October 1931, waarna op 1 Maart 1932 de jeugdherberg officieel geopend werd. De tegenwoordige herbergouders, de echtelieden Reinders, werden aangesteld als zoodanig. Dat deze jeugdherberg in trek is, bewijzen ons de cijfers uit de jaren 1937/'38, waaraan wij het volgende ontleenen. In 1937 werden aan nachtlogies ge plaatst in schoolverband 409 m., 607 vr.; in jeugdvereenigingsverband 747 m., 851 vr.; jeugdigen 503 m., 652 vr.; indiv. trekkers 414 m., 538 vr.; gezinsleden 9 m., 12 vr., totaal voor 4742 personen nacht logies. In 1938 waren het totaal 5468. Een vooruitgang dus van 726 nachtverblijven. Doch hier komt nog bij dat 147 buitenlan ders, waarvan de Zwitsers met 122 aan het hoofd staan, ook zijn geherbergd, zoo dat het totaal aantal is geweest in deze twee jaar 10357 nachtverblijven, hetgeen beteekent dat per week 199 en per dag 28 personen de jeugdherberg hebben be volkt. Nu op Zaterdag 1 April in het A. M. V. J. gebouw te Amsterdam de herden kingsfeesten gehouden zullen worden, zullen de heeren A. H. Gerhard en W. Ja cobs het Koningsbosch vertegenwoordi gen, terwijl de herbergouders tevens zijn uitgenoodigd. Wij kunnen nog melden, dat met man en macht gewerkt wordt om een grooten brandstapel bij het Koningsbosch op te stellen welke op Zaterdagavond 8 April door burgemeester Sloet zal worden ont stoken. Daar ook ons dorp veel belang heeft bij veel en goed bezoek, en de be zoekers van de jeugdherberg gewaardeer de bezoekers zijn gebleken, zal de belang stelling zeker groot zijn. Naar bet Engelscb van Stanley Hart Page 49) „Heelemaal niet onmogelijk", antwoord de Hand. „Er zijn er heel wat ïn't voorjaar en den zomer van 1918 hierheen gekomen. En het is een feit, dat ze meer dan honderd en vijftig van onze koopvaarders vlak langs de kust tot zinken hebben gebracht. Ik was indertijd bij den geheimen dienst en zoo doende kan ik het weten. Op die manier wist ik ook iets van de U 177 af". Dr. Innes tikte Hand aan zijn elleboog. „Hij is bijgekomen", zei hij. „Maar i durf hem niet vervoeren. Als u hem wilt vragen, dan doet u het betei op plaats waar hij ligt". c„o,„n Hand begaf zich terstond naar P toe en knielde naast hem neer. „Hoe gaat het ermee, mijnheer King. vroeg hij tot mijn uiterste verbazing. „Watis ergebeurd?" vroeg pa zwakjes. Dr. Innes gaf hem snel wat whisky drinken. De oogen van den man verhe - den een weinig. Even kwam er een blos op zijn wangen. „Ikik weethet weerWaar is de duikboot?" „Gezonken", antwoordde Hand „En de man, die van uw naam gebruik ge maakt heeft, is ook dood. U bent de a man". „Isis Kliis Spitz gevangen geno men?" „Spitz is dood", loog Hand. „Neergescho ten toen u in New-York ontvlucht bent". „Dan., ja, dan ben ik... de laatste". „U bent de laatste". Spawn sloot de oogen. Na een moment keek hij Hand weer aan. „Ik geloof, dat u van me verwachtdat ik u zal vertellen wat mijnmijn doel was. Doktermoet ik sterven?" Dr. Innes knikte heel langzaam. „Dan zal ik het vertellen", zei Spawn woest. „Misschien dat het mijn geweten tot rust brengt". „Verspil uw krachten niet te veel", ver maande Hand. Laat mij maar vragen. U wilde mijnheer Garrison hier van het eiland weghouden, om gelegenheid te heb ben ongestoord de schatten uit die duikboot te halen, niet waar?" Spawn keek Hand koortsachtig ingespan nen aan. „Ja. Als u ze nog wilt redden, dan zult u moeten voortmaken. De boot glijdt af naar de diepte. Wij moesten ook opschie ten; ze staat op het punt weg te zinken. Het getij trekt haar mee". „Wie was de man, die zich voor u uit gaf? Bij ons bekend als Henry King?" ,,Hy heette Felix Schmidt. Hij was al tij dens den oorlog in de Vereenigde.Staten Ik ook. Ik heet Heinrich König.. Was bijinlichtingendienst „Was hij het, die van de U 177 afwist?" „Ja. Hij zag haar op dat rif... vergaan. Toevallig was hij in de buurtDe heele bemanning van de U 177 verdronk.... Schmidt hield dat geheim". „Waarom heeft hij niet eerder pogingen tot' berging aangewend?" „Hij ging naar Engeland. Trachtte door een bankroofgeld voor de bergingte krijgen. Werd gearresteerd Ontsnapte 'n jaar geleden..." „Heb ik dit goed? Dat Schmidt geen ber gingspogingen durfde aanwenden, uit angst dat de Vereenigde Staten strandrecht op 'n deel zouden doen gelden?" „Juist". Spawn loosde een zucht en bleef stil lig gen. Dr. Innes nam hem terstond onder handen. De man opende de oogen weer. Even later zei hij zwakjes tegen Hand: „Hoe wist u, dat ik de ware Henry King was?" „Op verzoek stuurde de polit;e bij u thuis mij uw portret. Toen we elkaar den eersten keer ontmoetten, droeg u een baard; den tweeden keer stonden mijn oogen vol tra nen. Ik herkende u niet voor nu op dit oogenblik". Spawn glimlachte droefig. „Handig!" mompelde hij. „Heeft Spitz dat meisje in het huis van Garrison in New York doodgeschoten?" vroeg Hand. „Ja. Maar hij had op Garrison gemikt". „Dus Schmidt alias Henry King was de gene, die het pistool van mevrouw Ab- bington in de biblotheek daar neerlegde?" Met een zwak knikje gaf Spawn hem gelijk. „En Schmidt heeft ook de motoren van het jacht onklaar gemaakt en de brand ge sticht?" „Hij probeerde het ten minste. Hij sein de ons draadloos, dat hij brand had ge sticht. Een poosje later, dat het mislukt was". „Waar hebt u die duikboot vandaan ge haald?" Spawn grinnikte flauwtjes. „Goed bedacht, niet? Een van den kei zer. De commandant Franz Knopf was op zee, toen de wapenstilstand gesloten werd. Wilde de boot niet overgeven. Verborg haar in een kleine baai in Groenland. Zette haar op het strand Bouwde er een schuurtje overheen King wist aan geld te komen om in geheim te herstellen... monsterde bemanning... ik richtte Moeras Eiland heimelijk als basis in prachtige over tocht Geheim De stem van Spawn verstomde. Hij rilde en bleef stil liggen. Dr. Innes zette den stelhoscoop op zijn borst. Na een poosje stond hij op. „Het is af geloopen!" zei hij. Garrison brak het lange zwijgen. „Groote hemel, wat een wonderlijk ver haal!" riep hy uit. „Dus Henry King was Henry King niet! Wacht maar, tot ik Les- sington spreek die hem aan me voorgesteld heeft!" „Lessington was ook maar een ledepop", zei Hand. „Hij heeft Henry King nooit ge kend. Zijn vader was de eenige, die hem ooit gesproken had. Jammer, dat ik dit portret niet kreeg voordat u naar Maine vertrok. Dan had ik de zaak reeds in New York tot klaarheid kunnen brengen". „Maar ik begrijp toch niet, hoe King zoo tegen ons heeft kunnen ageeren", stribbel de Garrison tegen. „Denk toch eens aan dien klap tegen zijn hoofd, in New York opgeloopen. En hoe kan hij brand gesticht hebben, als zijn deur klemde en hij niet uit zijn hut kon komen? En hoe kon hij die draadlooze berichten verzenden als hjj al door heeft staan spuiten?" Hand grinnikte. „Dat is toch niet zoo moeilijk te verklaren. Die wond aan zijn hoofd heeft hij zelf, of een van zijn kame raden hem toegebracht. Heldhaftig, maar de moeite toch waard. Hoe heeft dat niet alle verdenking van hem afgewend? En die dichte deur op het jacht.Is het dan nog niet bij u opgekomen, dat hij die dood eenvoudig aan de binnenzijde zelf op slot heeft gedaan? De grendel is heelemaal verbogen. En voor die draadlooze berichten had hij tijd genoeg. Het is toch zoo lastig niet. een slang zoo vast te maken, dat ze door een luik blijft spuiten?" Garrison schudde gelaten het hoofd. „Als u het zoo uitlegt is het eenvoudig ge noeg", zei hij. „Maar kijk eens. waarom hebt u ons aan de genade van dien schurk overgelaten als u wist, wat hij van zins was?" „Het klinkt gek, maar eenmaal op het eiland waart u volkomen veilig", zei Hand. „Als hier een misdaad was gepleegd, zou er zeker onderzoek naar worden ingesteld en dat zou al hun plannen in de war stu ren. Bovendien zaten ze ermee, dat duikers alleen bij kalm weer kunnen werken. Dat komt om dezen tijd van het jaar weinig vobr en in den zomer konden ze wegens de badgasten heelemaal niets uitrichten. Het was nu of nooit". „Maar als ze ons dan zoo barmhartig be handeld hebben, toen we op het eiland aangekomen waren, waarom hebben ze ons vandaag dan trachten om te brengen?" „Dat kan ik niet zeggen. Misschien lou ter uit wraakzucht. Misschien dachten ze ons te kunnen opruimen en dan een laat- sten duik naar de U 177 te doen. Wat moe ten ze wel gedacht hebben, toen ze ons naar dien onderzeeër zagen duiken! Daar ging al hun geld en al hun doorgestane ge varen waren nutteloos! Ik moet zeggen, dat die kerels onverschrokken lui waren. Het is jammer, dat de echte Henry King niet in leven is gebleven. De tocht van die duikboot van Groenland naar hier zou een belangwekkend reisverhaal zijn. Stel Hier werd hjj gestoord door een kreet van kapitein Arnold. „De U 177!" schreeuwde hij. „Kykdie komt boven!" We draaiden ons snel om en keken naar de punt van het eiland Als een geweldig zeemonster door de voorsteven van de U 177, grauw en bemodderd, uit de zee omhoog. Langzaam, majestueus verhief hij zich in de lucht, tot een derde deel der duikboot boven het water uitstak. „Het getij trekt haar over dien richel heen", zei ik vol ontzetting. Een oogenblik bleef de U 177 zoo zwe ven, bijna loodrecht uit zee omhoogrijzend. Toen gleed ze sierlijk en snel voor eeuwig naar de diepte. EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 11