GOLO fTAft '/V KNOOP M io et.#: Wat het werkfonds deed van 1 April 1938 tot 1 Januari 1939. Rond 150 millioen gulden geblokkeerd. GEMENGD NIEUWS. De zaak-Weidmann. De doodstraf geëischt tegen Weidmann en Million. Puim 13000 vluchtelingen uit het Hemelland. Terugtrekken Hongaren uit Slowakije begonnen. TWEEDE BLAD. Aan het verslag van het Werkfonds- 1934, loopende van 1 April tot 1 Jan. 1939, ontleenen wij, dat per 31 Decem ber 1938 in totaal was vastgelegd een bedrag van 155.046.596.60. Dit bedrag kan als volgt worden onder verdeeld: Rijkswaterstaat 26.794.469.99 Overige rijkswerken 20.194.853.93 Gemeentenf 75.486.435.98 Provincies f 8.489.110. Waterschappen e.d. 1.872.146.32 Particulieren, stichtingen, e.d. 3.534.550. Subsidies e.df 18.557.498.78 Bureelkosten f 117.531.60 Totaal-generaal 155.046.596.60 Raming werkgelegenheid. Hier volgt de raming van de werkgele genheid voor het jaar 1939, voor zoover voortvloeiend uit het tot nog toe geblok keerde bedrag en ongeacht nieuwe blok keering op grond van eventueele crediet- verhooging: totaal geblokkeerd rond 155.000.000, totaal jareedgekomen werken rond 35.000.000 (hier nog bij te tellen rond 9.400.000 voor gereedgekomen industriëele objecten e.d., welk bedrag is begrepen in dc hieronder genoemde 19.500.000), blijft 120.000.000; totaal thans in uitvoering zijn de werken rond 63.000.000, waarvan ver werkt 39.000.000, blijft 81.000.000; van laatstgenoemd bedrag komt rond 19.500.000 niet voor berekening van manweken in aan merking (industriëele objecten, subsidies, bureelkosten, incl. stadhuis Amsterdam). Voorts moet rekening worden gehouden met werken van langeren duur in totaal tot een bedrag van 27.000.0000. Aangenomen wordt, dat dit bedrag in on geveer 5 jaar zal worden verwerkt, met een gemiddelde per jaar dus van 5.400.000. Af te trekken dus: 19.500.000 en f 27.000.000, 46.500.000, blijft 34.500.000; bij te tellen jaargemiddelde 400.00C, saldo voor 1939 39.900.000. Hierbij zij evenwel opgemerkt, dat laatstgenoemd bedrag niet geheel in 1939 zal worden verwerkt, omdat er een aantal werken bij is, dat zich over een langeren tijdsduur dan èén jaar uit strekt. Verloop van ie bij het Werkfonds ingediende plannen. De plannen worden gesplitst in een aantal groepen: 1. Gereedgekomen werken, in totaal tot een gezamenlijk bedrag van 34.861.798.08 voor 300 gereedgekomen werken. 2. In uitvoering zijnde werken, in totaal 185, waarvoor geblokkeerd 59.539.027. 3. Plannen, waarvan een of meer be stekken door het Werkfonds zijn goedge keurd, in totaal 28, tot een gezamenlijk be drag van 2.416.060. 4. Plannen, goedgekeurd door de minis- teriëele commissie (over de arbeidsvoor- noodig, over de loonen met de arbeiders organisaties overeenstemming is bereikt, in totaal 32 tot een gezamenlijk bedrag van 8.907.625. 5. Plannen, goedgekeurd door de minls- teriëele commissie, over de arbeidsvoor waarden moet nog met de arbeidersorgani saties onderhandeld worden) in totaal 46, waarvoor geblokkeerd f 16.633.196.10. De onder de groepen 3, 4 en 5 geregis treerde werken bevinden zich in het sta dium, dat met de uitvoering over het alge meen zeer spoedig kan worden begonnen. Zij vormen dus een op groep 2 direct aan sluitend geheel en zijn van belang voor de berekening van de werkgelegenheid voor het jaar 1939. 6. Plannen, goedgekeurd door de minis- teriëele commissie, doch achteraf zonder steun van het Werkfonds gefinancierd of om andere redenen ingetrokken. 7. Plannen, die geheel of gedeeltelijk in werkverschaffing worden uitgevoerd, in totaal 117, 30.315.001.82. De kosten kunnen als volgt worden ge splitst: werkverschaffing (subsidie in de loonen) 11.628.019.66; Werkfonds (finan ciering der bijk. kosten 17.233.018.66; Bij dragen van andere instanties f 1.453.963.50 8. Plannen, welke gedeeltelijk door hst werkfonds worden gefinancieerd. Onder de groepen 1 t.m. 5 waren per 31 December 1938 in totaal 57 plannen, welke slechts voor een gedeelte uit .iet werkfonds worden gefinancierd. Deze 57 werken wor den of werden uitgevoerd in werkverrui ming en niet in werkverschaffing. De kosten zijn te splitsen als volgt: Werkfondsaandeel f 23.077.351.94; bij dragen van andere instanties 13.018.714.19 Totaal 57 plannen 36.096.066.13. Tezamen met groep 7 wordt dus door an dere instanties ruim 14.000.000 bijgedra gen voor de bestrijding van de werkloos heid. 9. Plannen, bij het bureau in onderzoek. Thans zijn bij het bureau van het werk fonds nog 495 plannen voor openbare wer ken in behandelirv Hieronder is een be langrijk aantal, waarvan de voorbereiding zoo ver is gevorderd, dat deze plannen bin nenkort aan de ministerieele commissie kunnen worden voorgelegd. 10. Plannen, die zijn ingetrokken, ver vallen of afgewezen, in totaal 1127. Het aantal in 1938 bij het werkfonds in gediende plannen bedroeg 430. Door het bureau van het werkfonds werden aan de ministeriele commissie voorgelegd 243 plan nen, waarvan 177 werden goedgekeurd en 21 afgekeurd. Het werkfonds-aandeel in de goedgekeur de plannen was 72.554.764, het aandeel der werkverschaffing 7.650.131 en bijdra gen van andere instanties 2.078.673. Overgebleven zijn nog 45 plannen, waar over nog geen beslissing is ger.omen. Hier bij is begrepen het plan voor de IJ-tunnels te Amsterdam, geraamd op 17.600.000. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP TE RUINEN. In de gemeente Ruinen op de grens van Hoogeveen heeft op 2 Februari een ernstige aanrijding plaats gehad. J. H. uit Assen stond in verband daarmede terecht. Het zou aan zijn schuld te wijten zijn, dat de 22- jarige Jan Slachter uit Ruinen daarbij werd gedood. Slachter reed per fiets in de rich- tng Hoogeveen met rechts van hem de wielrijder J. Kuik uit Achterdijk, gem. Ruinen. Zij reden volkomen rechts van den weg. Een melkwagen kwam hen tegemoet rijden, ook geheel rechts van den weg. Ver dachte reed de wielrijders achterop met een truck en trailer, toen hij tusschen de wiel rijders en den melkwagen doorreed, raakte hij S., die daardoor met zijn hoofd onder het achterwiel van de trailer terecht kwam. De officier eischte een maand gevangenis straf met zes maanden ontzegging van het rijbewijs. AUTO IN EEN SLOOT GERAAKT. Een ernstig gewonde. Gistermiddag is door een verkeerde ma noeuvre de 68-jarige boterhandelaar Jan- son uit Stompwijk nabij het gehucht Mie- ning met zijn auto in een sloot gereden. J. en de naast hem zittende 24-jarige van Geyswijk konden door handreiking op den wal worden gebracht. De heer Janson bleek bij het ongeluk zulke ernstige inwendige kneuzingen te hebben opgeloopen, dat hij niet mocht worden vervoerd. Hij is in zorgwekkenden toestand een nabijzijnde woning binnengebracht. Van G. bleef on gedeerd. HET MIDDENSTANDSEXAMEN. Enorme toeloop van candidaten. Het instituut voor middenstandsontwik keling meldt: Het was te voorzien, dat naarmate voor meer bedrijfstakken vesti- gingseischen zouden worden afgekondigd, de betrokken middenstanders steeds meer de noodzakelijkheid van het volgen van een middenstandscursus zouden gaan in zien. Niet voorzien was echter, dat een zoo groot aantal middenstanders zich voor het volgen van een cursus zouden aanmelden. Aan de examens van Juni en November 1938 namen in totaal ruim 13.000 midden standers deel, waarvan 8.000 aan het spe ciaal examen voor ouderen en 5.000 aan het normaal examen. De aantallen echter, die zich voor het examen van Mei 1939 aanmelden, zijn ver bijsterend te noemen. Alleen reeds voor dit examen melden zich.bijna 14.000 midden standers aan, verdeeld in 9400 voor het normaal en 4300 voor het speciaal examen. BRAND IN EEN DRUKKERIJ TE BREDA. Gistermiddag ontstond brand in de druk kerij der N.V. Broese en Peereboom a^n de Groote Markt te Breda, waar ook de Breda- sche Courant wordt uitgegeven. Het vuur ontstond, vermoedelijk door kortsluiting, in een partij hout, welke in de drukkerij lag opgeslagen in verband met de aan den gang zijnde verbouwing De vlammen grepen zeer snel om zich heen, maar door het snel op treden van de brandweer, was het gevaar voor verdere uitbreiding ook spoedig ge weken. De schade is betrekkelijk gering en wordt door verzekering gedekt. VERZOEKEN TOT VERBINDEND VERKLARING. De minister van economische zaken heeft aan de Kamer doen toekomen het verslag betreffende de toepassing van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten 1935 over het tijdvak 1 Juli 1938 en met 31 December 1938. Tijdens de onderhavige verslagperiode ondergingen de uitvoeringsvoorschriften van deze wet geen wijziging. Op twee van de vijf op 30 Juni 1938 in behandeling zijnde verzoeken tot algemeen verbindendverklaring was ten tijde van de publicatie van dit ver slag gunstig beschikt, terwijl van de andere drie de behandeling nog niet was geëindigd. De eerstgenoemde twee verzoeken betrof fen de algemeen verbindendverklaring van en minimumprijsregeling voor het bakkerij- bedrijf te Amsterdam, alsmede de verlen ging van de algemeen verbindendverkla ring van een ondernemersovereenkomst in de damesconfectie-industrie, welke op 2 November 1938 ten einde liep. Laatstge noemde drie verzoeken hadden betrekking op de pettenindustrie, de papieren zakken- industrie en de groentenconservenindustrie. In het tijdvak van 1 Juli 1938 tot en met 31 Dec. 1938 werden zeven nieuwe verzoe ken ingediend, met name voor de zachte zeepindustrie, de cocosindustrie, de gresbui- zenindustrie, de isolatiebuisindustre, de staaldraadmatrassen-ir.dustrie, de sigaretten industrie en de vleeschwaren- en vleesch- conservenindustrie. TIMMERMAN UIT DAKGOOT GEVALLEN EN ERNSTIG GEWOND. In de Westerstraat te Amsterdam is gis termorgen een 30-jarige timmerman, die aan het werk was in de dakgoot van een in aanbouw zijnd huis, gevallen. De val werd gestuit door een stelling, doch niette min kwam het slachtoffer op straat terecht. Met eenige gebroken ribben en een her senschudding is hij in het binnengasthuis opgenomen. VERKIEZINGEN EN WERK- VERSC'H Af FING. De regeeringspersdienst meldt: Ten behoeve van de bij de werkverschaf fing tewerkgestelde arbeiders is voor de aanstaande verkiezingen van de le den der provinciale staten en van de gemeenteraden de volgende regeling getroffen. a. voor zoover de werkverschaffing ligt in de gemeente, waar de tewerkgestelden hun stemplicht moeten vervullen, vangen de werkzaamheden op den dag van de stem ming aan uiterlijk om 10 uur v.m. Vergoed worden twee uren, berekend naar de voor die gemeente geldende loonnorm(en). b. indien de werkverschaffing buiten de gemeente, ligt en de arbeiders eiken dag op en neer gaan, zal door de rijksinspecteurs voor de werkverschaffing in overleg met het gemeentebestuur in elk voorkomend geval worden vastgesteld, hoe laat de ar beiders op den dag der verkiezing uiterlijk op het werk moeten zijn. Slechts het aan tal verzuimde uren, mag worden vergoed en wel op de basis van de voor de gemeente geldende loonnorm(en). ZIEKENHUIS- EN ZIEKENFONDS KWESTIE TE RAALTE. Gemeenteraad keurt het beleid van den burgemeester af. De gemeenteraad van Raalte heeft gister middag in een zeer bewogen zitting een motie van afkeuring aangenomen inzake het beleid van den burgemeester, den heer H. M. van der Vijver. Het ging hier om de kwestie van een op te richten ziekenhuis- verplegingsfonds en den steun, welke van gemeentewege aan het plaatselijk r.k. zie kenhuis zou moeten worden geboden. In beide gevallen werd den burgemeester ver weten, dat hij zoowel de oprichting van het ziekenhuisfonds, als van het ziekenhuis, tegenwerkt uit persoonlijke overwegingen van wraakzucht. De burgemeester betoogde daarentegen, dat het fonds, zooals dat door een commis sie uit raad en burgerij is ontworpen, op een te zwakke basis is gegrondvest en dat het ziekenhuis onvoldoende zou kunnen ren- deeren met Zwolle en Deventer in de nabij heid. De vergadering van den raad, waarin bovenvermelde motie van den heer Olde Byvank (r.k.) met algemeene stemmen op één na, welke blanco werd uitgebracht, werd aangenomen, was belegd op verzoek van elf der dertien raadsleden. De raad van Raalte is overwegend roomsch-katholiek van samenstelling. Ook de burgemeester is roomsch-katholiek. HET ONDERWIJSCONGRES TE AMSTERDAM. Gisteren kwam in de middagzitting van het onderwijscongres te Amsterdam in be handeling het prae-advies van prof. dr. Kolmstamm over „de wetenschappelijke grondslagen van de moderne didactiek", terwijl des avonds gesproken werd over het prae-advies van den heer L. Welling, hoofd inspecteur van het L. O. in de derde hoofd inspectie, t. a. v. het onderwerp „Inspectie en moderne didactiek". Hedeenmorgen werd de sociaal-paedagogische beteekenis van moderne didactiek besproken. HET DREIGEND CONFLICT IN ROTTERDAMSCH METAALINDUSTRIE. Voorloopige oplossing aanvaard. Het hoofdbestuur van den metaal- bond (werkgeversvakbond in de me taalnijverheid) heeft gisteren het voorstel van den rijksbemiddelaar prof. Jitta inzake voorloopige oplossing van de arbeidsgeschillen in de metaal industrie te Rotterdam aanvaard. De besturen van dg drie samenwerkende metaalbewerkersbonden hebben in het kort uiteengezet welke de grieven zijn van de Rotterdamsche metaal bewerkers tegen de bestaande toestanden. Zij legden o.m. den nadruk op het feit dat de rechtspositie van den arbeider ontbreekt; de arbeids voorwaarden zijn of niet geregeld of door den werkgever alleen vastgesteld. De loonbepaling is practisch geheel willekeu rig. Voorts bestaat de mogelijkheid, dat de arbeiders op staanden voet met vergoeding van een uurloon kunnen worden ontsla gen. Een behoorlijke vacantie-regeling be staat niet. Een van de aller ergste dingen is wel het verbod tot overneming van werklieden van elkaar. Het systeem is bruut en werkt als volgt: Werkgever A. heeft een aantal menschen in dienst, maar heeft tijdelijk geen werk voor hen. Welnu, hij ontslaat deze arbei ders met een uur opzegging. De arbeiders laten zich inschrijven bij het bureau voor arbeidsbemiddeling en ko men voor stëun in aanmerking Nu zou het toch normaal zijn als deze arbeiders kun nen gaan werken daar, waar men behoefte heeft aan hun arbeidskracht. In Rotterdam mag dat niet. Zoolang werkgever A. van oordeel is, dat hij t. z. t. deze werknemers weer noodig heeft, mogen ze bij geen ander lid van den metaalbond gaan werken. Wachtgeld, dit woord kennen de Rotter damsche werkgevers niet. De kosten komen in den vorm van den steun voor rekening van de gemeenschap. Tot goed begrip diene, dat al heeft werk gever B. of C. werk voor de ontslagen ar beiders van werkgever deze niet bij B. of C. mogen gaan werken, zonder toestem ming van werkgever A. Daarbij is dan verder bepaald, dat geeft werkgever A. toestemming om bij B. of C. te gaan wer ken, geen hooger loon wordt gegeven dan zjj bij A. verdienden. Lager loon is wel ge oorloofd. Dat, zoodrat werkgever A. de werklieden weer noodig heeft, deze direct weer bij hem in dienst moeten treden. Een conflict, als gevolg van deze feiten, dreigt. Daar een staking, gezien den inter nationalen toestand en het vele defensie werk als zeer ernstig moet worden be schouwd, hebben de bonden zich bereid ver klaard de geschilpunten aan een voor beide partijen bindende uitspraak te onderwerpen. De rijksbemiddelaar kwam met een voor stel, dat over 6 maanden opnieuw over de loonen zal worden onderhandeld en dat de loon envoor de jeugdige arbeiders door de werkgevers zullen worden vastgesteld. De besturen hebben dit voorstel direct afgewe zen. Aan de thans gevraagde arbitrale uit spraak zullen zij zich echter onderwerpen. Wanneer de werkgevers hiertoe eveneens bereid zijn, zal het ultimatum, dat 29 Maart afloopt, worden ingetrokken. 11000 arbeiders zouden eventuëel bij eqn conflict zijn betrokken. Blggenjnerken. - In de week van 6 tot 11 Maart 1939 zijn aangebracht 35.051 big- genmerken, tegenover 34.979 in de overeen komstige periode van het vorige jaar. Van 1 Januari tot 11 Maart j.L zijn in totaal gemerkt 358.132 biggen, en in het zelfde tijdvak van het jaar 1938 372.888. Ongeteekende cheques ontvreemd. - Gisteren is bij de centrale recherche aan gifte gedaan, dat 24 ongeteekende chèques van het gemeentelijk girokantoor te Am- sterdag zijn ontvreemd. Zes van deze chè ques dragen de nummers 153151 tot en met 153156, zes de nummers 403151 tot en met 403156, zes de nummers 653151 tot en met 653156 en zes do nummers 903151 tot en met 903156. De chèques zijn voorzien van een rood nummer en de politie verzoekt onmiddellijk te worden gewaarschuwd, wanneer een dezer chèques van het gemeentelijk giro kantoor in betaling worden aangeboden. Nagedachtenis van prof. Donders geëerd. - Ter herdenking van het feit, dat het heden 50 jaar geleden is, dat de groote oogheelkundige professor F. C. Donders is overleden, heeft een deputatie pit het ge nootschap tot bevordering der wetenschap pelijke optiek (Vakvereeniging van Neder- landsche opticiens) hedenmorgen op Don ders' graf een palmtak gelegd op het kleine kerkhof van Zuilen aan de Vecht. Bscherming van kunstwerken tegen oorlogsgevaar. - Eenige maanden geleden is van de hand van dr. J. Kalf, de inmiddels afgetreden directeur van het Rijksbureau voor de monumentenzorg, een rapport ver schenen, waarin de bescherming van kunst werken tegen oorlogsgevaren wordt behan deld. Als gevolg van dit rapport is, naar wij vernemen, uit een overleg tusschen de mi nisters van onderwijs, kunsten en weten schappen, van binnenlandsche zaken en van defensie een contactcommissie ingesteld, die tot taak heeft richtlijnen aan te geven voor de uitvoering van maatregelen ter be scherming van kunstwerken tegen oorlogs gevaren. Diefstal van fototoestellen. - De Am- sterdamsche politie heeft twee mannen aan gehouden, die verdacht worden van diefstal In weerwil van alle haarklooverij is het proces-Weidmann vlugger opgeschoten dan aanvankelijk gedacht werd. Dit is voor een groot deel aan de doortastende leiding te danken. De president van het hof weet de advocaten "aan den teugel te houden. Met een lenigheid, vol tact, een hoffelijkheid, die een grapje niet schuwt, maar zich welbe wust van den ernst van de zaak, toont hij zich doorkneed in het omvangrijke dossier (dat hij niet veel tijd had te bestudeeren, want hij werd pas kort geleden als zoo danig aangewezen). Hij houdt voet bij stuk als de verdediging buiten haar boekje gaat. Daartoe is moed noodig, want de advocaten veroorloven zich vrijheden, bijv. door getuigen te sarren, of grof te bejegenen, ten einde hen in de war te brengen en dingen te laten zeggen, waar van zij zich in hun pleidooi kunnen bedie nen. De president neemt hen dan in be scherming, maar zet de beklaagden en an deren, die hun zaak steunen, als zij zich hebben schuldig gemaakt aan feiten, die niet door den beugel kunnen, al stelt het wetboek van strafrecht daarop geen sanctie, gestreng op hun nummer. De advocaten van de verschillende beklaagden en van de civiele partijen zitten elkaar herhaaldelijk in de haren, en halen in tegenwoordigheid van een getuige allerlei dingen overhoop, die niets met dengeen te maken hebben, die geroepen is een verklaring af te leggen en op vragen te antwoorden. Dan blijft de voorzitter hen tot de orde roepen en ont neemt hun eindelijk het woord als zij zich niet naar zijn leiding willen schikken. Dit allees verwekt rumoer bij de advocaten en soms in de zaal, waarbij de president met luide stem tusschenbeide komt en dreigt de zaal te laten, ontruimen. Gisteren begon de procureur-generaal zijn requisitoir. Hij stelde de ongerijmdheid van den politieroman in het licht, die sommigen om de moorden hebben heen geweven, alsof Weidmann alle schuld op zich nam om een ander aan vervolging te onttrekken. Hoe on mogelijk deze onderstelling is, kon tijdens de verhooren worden blootgesteld. Even zot, aldus de procureur, is het in Weidmann een' moordenaar voor de Gestapo te zien, die tegenstanders van het Duitsche stelsel uit den weg moest ruimen. Alleen voor den Duitschen uitgewekene Frommer zou dit, zij het met een verwringing van de feiten kunnen opgaan. Deze stelling op de beide vermoorde vrouwen en de anderen toe te passen, is de grootste onzin. De procureur sprak hoofdzakelijk over Weidmann, maar kenschetste Million ter stond als een praatgragen, cynischen leu- genachtiging gangster met een blik van staal en een hazenhart. De vertegenwoordi ger van het O.M. legde er den nadruk op dat er zeven zaken-Weidmann zijn, want d» poging om de inspecteurs, die hem gevangen genomen hebben, neer te schieten, wordt gemakkelijk vergeten. De procureur pluis de de zaken uit en verzweeg bij het ver moorden en berooven van de Amerikaan- sche danseres Koven, evenals het begraven van haar lijk onder de stoep van zijn villa Vooral niet vergeten: als het einde van Uw pakje Gold Star Shag in zicht is, dan full speed naar den winkel om verschen voorraad! De hoogfijne, zacht-aromatische GOLD STAR Shag is en blijft de favoriet van de kenners! 'n Extra Tractatte: Gold Star de Luxe, 12 ct. van een aantal fototoestellen, ten nadeele van een firma, die deze artikelen engros verhandelt, en gevestigd is aan de Prins Hendrikkade. Het tweetal is in het bureau Warmoesstraat ingesloten. Het auto-ongeval bij Zoeterwoude. Gisteravond is de 68-jarige boterhandelaar Janson, die gistermiddag ernstige inwen dige kneuzingen opliep, toen hij met zijn auto in de sloot raakte, in het St. Elisabeths- ziekenhuis te Leiden, waarheen hij voor operatief ingrijpen was overgebracht, over leden. Een honderdjarige gehuldigd. - Giste ren heeft de gemeente Montfoort de hon derdste verjaardag gevierd van zijn oudsten ingezetene, den heer J. ten Ham. Namens de burgerij bood de burgemeester, J. B. Kemme, hem een geschilderd portret van hem zelf aan. de machtmerrie-achtige bijzonderheden niet. Daarbij onderstreepte hij de medeplich tigheid van Million in het helen van ge stolen geld en voorwerpen. De aanklager ontleende alle preciseeringen aan de ver klaringen van Weidmann zelf. Hij schetste de atmosfeer van de gevangenis te Frank fort, waar de drie jongelui elkaar ontmoet ten. Tegen Weidmann en Million is de doodstraf geëischt, waarbij de procu reur betoogde, dat het er weinig toe doet of Weidmann dan wel Million Leblond gedood heeft. Zij hebben samen de mis daad gepleegd, dezelfde straf moet bei den treffen. (N.R.C.) In het geheel zijn, naar schatting, 13.000 personen uit het Memelland ver trokken, te weten ongeveer 10.000 Li- tauers en ongeveer 3000 Joden. Belangrijke hoeveelheden goederen in de haven staan op het punt te beder ven. De minister van buitenlandsche zaken, Urbsys, is te Kaunas teruggekeerd. Hij zal waarschijnlijk vandaag nog in de Sejm een verklaring afleggen over de jongste gebeur tenissen. Drie Litausche vrachtschepen, de „Kau nas", de „Utena" en de „Nida" hebben een toevlucht gezocht in de haven van Gdynia (Polen), teneinde niet in handen van de Duitschers te vallen. Reeds hebben zij op hun steven als plaats van herkomst de nieuwe haven Swentoj welke de regeering van Litauen zal aanleggen, aangegeven. Naar Reuter uit Memel meldt, was het verkeer in de haven van Memel eenigszins ontwricht, zoodat de boot naar Londen ver traging ondervond. Tweehonderd Duitsche pantserwagens, zestig tanks en eenige luchtafweereenheden zijn uit Duitschland aangekomen. De grens tusschen Memel en Litauen is vandaag gesloten. In Slowaaksclie regeeringskringen wordt medegedeeld, dat onmiddellijk na het publiceeren van het Duitsch-Slo- waaksche verdrag, waarbij de grenzen van Slowakije door Duitschland militair worden gegarandeerd, radio-Boedapest de Slowaaksche regeering verontschul digingen aanbood en beloofde dat de Hongaarsche troepen binnen 24 uur teruggetrokken zouden worden uit het Slowaaksche gebied, dat gisteren werd bezet. Dit terugtrekken is gisterochtend begon nen en verloopt zonder strijd. Sobrance en Kalna Roztoka werden ontruimd en onmid dellijk door Slowaaksche troepen bezet. De minister van buitenlandsche zaken heeft gister antwoord ontvangen op de Don derdag aan den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken gezonden nota. In dit antwoord verklaart Csaky, dat er een streng onderzoek zal worden ingesteld naar de incidenten die zich Donderdag aan de Slowaaksche grens hebben voorgedaan. Deze incidenten konden zich alleen voor doen, aldus Csaky, omdat de grens tusschen

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6