SPORT EN WEDSTRIJDEN D.W.S. OF A.D.O. KAMPIOEN Alcmaria Victrix I Velocitas I NOTITIE-BOEKJE. Alkmaarsche Boys naar Enkhuizen. Achilles rest nog één puntje. West - Frisia Alkmaarsche Boys. DE DERDE KLASSERS. DE VIERDE KLASSERS AlAAR Zondag a.s. 2.30 uur Langs de N.H.V.B.-velden. De elftallen voor morgen; ■md'n Ham* V<JA<> WjHHARDJ M. J. BRUSSE: UIT M IJ N Vertrek van de nachtboot. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 25 MAART 1939. Voetbal. Even een kleine herinnering: Ajax is kampioen in afdeeling II en Eindhoven staat in afdeeling IV onbereikbaar bo venaan. Zoodat twee der vijf kampioe nen bekend zijn. Morgen komt er in elk geval een kampioen bij: D.W.S. of A.D.O. Omdat de winnaar van deze twee clubs door de andere niet meer in te halen is. Misschien wordt ook kampioen num mer vier geboren, als Achilles tenmin ste een gelijk spel weet te behalen op Sneek. Zoodat alleen nog de Oostelijke puzzle overblijft. Het programma der eerste klassers is dus wel belangrijk, temeer nog, waar ook over de tiende plaatsen de beslissing kan vallen. Beginnen we met afdeeling I, dan zien we, dat daar D.W.S.A.D.O. verreweg de ■belangrijkste ontmoeting is. Beide clubs spelen hun laatsten wedstrijd en op het oogenblik heeft D.W.S. eén punt voor sprong. Een gelijk spel is voor haar dus al voldoende. En nu mag D.W.S. sterk favo riet zijn, dank zij dat eene puntje voor sprong en dank zij het voordeel van eigen terrein, geheel kansloos is A.D.O. toch niet Temeer niet, waar A.D.O. in den Haag na een goed gespeelden wedstrijd D.W.S. met 31 klopte! Er is dus alles mogelijk en slechts één ding is zeker: er komt morgen in afdeeling I een kampioen. De tweede wedstrijd in deze afdeeling, die van belang is, is XerxesStormvogels. Wanneer de thuisclub deze ontmoeting wint, staat H.B.S., dat ee^ vrijen dag heeft, definitief onderaan. Xerxes heeft inderdaad een goede kans, om beide punten te be machtigen. De overige wedstrijden üoen niets ter zake. Het zijn K.F.C.Blauw-Wit en C.V.V. H.-D.V.S. In afdeeling II is het nog slechts de vraag, of D.F.C. nog van de onderste plaats afkomt. Ze heeft daartoe reeds een serieuze poging gedaan en klopte veertien dagen geleden in Utrecht het sterke D.O.S. met 40. Maar nog is de achterstand vier punten en dat met nog slechts drie wed strijden. Nu boft D.F.C., dat morgen een der „bereikbaren" bij haar op bezoek komt, n.1. 't Gooi. Verwacht mag worden, dat 't Gooi verliest. De uitslag is ook van belang voor R.F.C., dat tegen Feijenoord s: .elt. Eigenlijk moest Feijenoord daar geen partij aan hebben, maar de oude kampioenen zijn de kluts wat kwfjt en staan wellicht een puntje af. Tenslotte is ook D.H.C. nog niet vrij van degradatiegevaar en waar het Zondag in Velzen tegen V.S.V. gaat, moeten we nog zien, dat D.H.C. wint. 't Kon wel eens een goede dag worden voor D.F.C.! Spanning in het Oosten. In het Oosten houdt men van hoogspan ning. Met feitelijk nog twee competitie- Zondagen voor den boeg vechten nog vier clubs om het kampioenschap en drie om aan de tiende plaats te ontkomen. Welge teld blijven er dan nog drie over, die de beruchte middenmoot vormen. Allereerst, wat doen A.G.O.V.V. en N.E.C. Ze staan in punten gelijk en hebben resp. 1 en 2 punten voorsprong op Heracles en Enschede. A.G.O.V.V. speelt thuis tegen Wagenin- gen en ieder verwacht natuurlijk een zege \an de Apeldoorners. Minder zeker mag men echter zijn van een N.E.C.-zege, want de Nijmegenaren spelen op het Quick-veld een plaatselijken wedstrijd. En Quick is een zeer, zeer lastige tegenstander, die in staat is, om N.E.C. te kloppen! Stel, dat dit eens gebeurde! En dan een week later N.E.C. A.G.O.V.V Bovendien, Heracles kan morgen wel van Go Ahead winnen, temeer waar de Deven- ter-club geen belang bij den uitslag heeft. En eindelijk, Enschedé moet winnen van Tubantia, wat zeer wel mogelijk is. Tenslotte het degradatie-geval. Z.A.C. moet morgen in Hengelo spelen tegen de club van dien naam. Hengelo is sterker en heeft nog slechts één puntje noodig, om geheel veilig te staan. Dat puntje komt er, tenzij Z.A.C. een daverende eindspurt in zet! Wat ook mogelijk is. Men ziet, de dag van morgen is belang rijk voor vrijwel alle clubs. In het Zuiden is de kampioen en de de- gradatie-candidaat bekend. De resteerende wedstrijden zijn van geen belang meer en dus verwijzen we naar het Dinsdag j.L ge publiceerde programma. Achilles kampioen? Als Achilles wint, of gelijk speelt, is ze kampioen! En waar het een thuiswedstrijd is, mag toch wel op een gelijk spel gera kend worden. Maar de zenuwen spelen een woordje mee en de tegenstander eveneens. Want dat is Sneek, die bij een overwinning zelf ook nog een kans heeft op den titel. Vandaar het vraagteeken, dat wij hier plaatsten! Terzelfdertij d ontmoeten Heerenveen en G.V.A.V. elkaar. Beiden willen winnen, want als Achilles verliestMaar als Achilles verliest en Heerenveen en G.V. A.V. speelden eens gelijk, dan zouden zij precies niet meer de Assenaren kunnen be reiken. 't Wordt dus een hard gevecht met onzekeren uitslag. Be Quick speelt in Leeuwarden tegen F.V.C. Zouden de Groningers winnen, dan is het lot van F.V.C. beslist. Waarschijnlijk zal zulks morgen het geval zijn. Maar intus- schen zullen Veendam en Leeuwarden, die ook nog niet geheel veilig staan, in Veendam een vinnigen wedstrijd spelen. Met Veen dam als favoriet, dat dan onverschillig de uitslag F.V.C—Be Cuick in veilige ha ven is gekomen. Om te promoveeren. In Groningen begint men tevens met de promotiewedstrijden. G.R.C. ontvangst n.1. W.V.V., de ex-eersteklasser uit Winschoten. De stad-Groningen schijnen volgens de be richten de beste ploeg te hebben, wat echter nog niet wil zeggen, dat G.R.C. wint. Maar de kans voor haar is het grootst. In onze tweede klasse A wordt mor gen maar één wedstrijd gespeeld, nl. West-Frisia—Alkm. Boys. 't Is voor beide clubs een belangrijke ontmoeting, want terwijl West-Frisia wil winnen, moeten de Boys zorgen, dat ze tenmin ste gelijk spelen, om géheel buiten de gradatiegevaar te zjm, al is dat gevaar ook zeer miniem. Men kent de situatie: West Frisia heeft 15 wedstrijden gespeeld en 10 punten; H.F.C. speelde er 16 en heeeft 11 punten en Alcm. Victrix speelde er 17 en heeft 13 punten. Verder hebben de Boys uit 16 wedstrijden 14 punten, O.S.V. uit 17 ook 14 punten en de Kennemers uit 16 tenslotte ook 14 pun ten. Nu wordt de volgende week dit program' ma afgewerkt: EDOHFC; Kennemers WFC en West-FrisiaRCH. Men ga nu zelf maar eens alle mogelijkheden na en waar schijnlijk komt men dein tot de conclusie (HFC won van RCH!), dat zelfs de clubs met 14 punten nog niet geheel veilig staan! Men kan ook andere berekeningen ma ken: R. C. H. bijvoorbeeld moet tegen West Frisia spelen als E. D. O. tegen H. F. C. speelt. En dus wil R. C. H. winnen, hoe klein haar kans ook is. Feitelijk dus krijgt West Frisia morgen haar laatste kans. En als de Boys zouden verliezen, dan zou ze op 14 punten blijven staan met nog slechts één uitwedstrijd. En dan zou hun situatie wel ongekender worde/i. Men ziet dus, er is voor beide partijen heel wat gelegen en den uitslag van dezen wedstrijd en dus zullen beide elftallen hard werken om de puntjes. Kans op de zege hebben beide elftallen, al schatten we de capaciteit der Boys ook. heel wat hooger. Onsdunk, als de verdediging der Boys weer in vorm is, dan blijft West Frisia op tien punten staan. En dan is de kans op ont snapping voor de Enkhuizers al heel gering geworden. Geheel Noordholland heeft belangstelling voor dezen wedstrijd, die wel zéér, zéér belangrijk genoemd mag worden. In de derde klasse A zullen morgen niet minder dan zes clubs hun competitie be ëindigen; waarbij enkelen nog zullen trach ten een zoo goed mogelijke eindpositie in te nemen. De kampioenen gaan naar Purmerend en zullen hun mooie cijfers wel willen hand haven. Z. V. V. zal wel voor goed beslag op de tweede plaats leggen, waartoe het bezoe kende Helder wordt geklopt. Zal Assendelft dat naar Hollandia gaat het andermaal tot een overwinning kunnen brengen? Onmogelijk is het niet. SuccesKinheim kon wel eenseen pun- tendeeling opleveren, terwijl de ontmoe ting Q. S. C.Beverwijk reeds j.1. Zondag morgen is gespeeld en de benjamins een 21 zege bracht, zoodat de Wormerveer- ders wel op de vierde plaats zullen blijven. De derde klasse B laat een z.g.n. inhaal programma zien, waarbij het leidende Bloe- rhendaal dat nog slechts één punt noo dig heeft het kampioenschap kan bin nenhalen. Erg gemakkelijk zullen de whites het in eigen huis tegen Schoten wel niet krijgen, maar we achten hen toch wel in staat, het tot een puntendeeling te brengen. Zelfs zou een nederlaag nog de beslissing kunnen brengen, want de eenige concur rent Ripperda komt er bij Zandvoort stellig niet zönder kleerscheuren af. Een hardttekigen strijd tèn aanzien van de onderste plaats zal er gestreden worden tusschen T. I. W. en Aalsmeer, met als eindresultaat mogelijk een puntendee ling. Ook hier nog weinig belangrijke ontmoe tingen. De kampioenen gaan naar Strandvogels en zijn aan hun eer verplicht te winnen; 'n resultaat, dat we dan - ook verwachten. Schagen legt voor goed beslag op de tweede plaats, door in eigen omgeving van Atlas te winnen. Texel volgt als~numtner drie want we geven de Niedorpers bij de eilanders niet veel kans. Of Watervogels het andermaal tot een volledige zege zal weten te brengen, nu 't (Noord. Ie kl.) zich inmiddels herstelde M. F. C. op bezoek komt, meenen we te moeten betwijfelen. D. T. S. zal het bij Wieringerwaard zeer zwaar krijgen. De roodbroeken zullen wel op revanche belust zijn en we vreezen dan ook voor de Oudkarspelieren. In de vierde klasse B zal de ontmoeting E. V. C.I. V. V. veel spanning geven; mogelijk trekken de Edammers juist nog aan het langste eind. De Castricummers gaan naar Monniken dam en dat zal wel op een nederlaag uit- loopen. Bergen heeft bij Uitgeest iets meer kans en we kunnen voor deze duinkanters stel lig een puntendeeling verwachten. AndijkSporters; een Strijd tusschen twee gelijkwaardige ploegen, waarbij de winst ook wel eens netjes kon worden gedeeld. In de reserve-klasse. bemerken we de ontmoeting van Alkmaar sche Boys II tegen K.V.V. II die den kaas- menschen de volle winst kan brengen en 'n goeden eindstand op de ranglijst. Alcmaria III speelt eveneens in eigen omgeving, en wel tegen W. F. C. V. Ook hier verwachten we een volledige zege voor de Alkmaarders. Mogelijk weer een tweetal kam pioenen te wachten. Alkmaar R. C. Z. en O. F. C.Beemster. Alcmaria IV? of K. V. V. III? Met de regelmaat van een klok, komen nu eindelijk de beslissingen wat meer in het zicht. We zouden reeds opnieuw een tweetal kampioen kunnen begroeten, maar zöover zijn we nog niet! Daartoe zou Alc maria V van Alkmaar II en Bergen III van Dirkshorn II moeten winnen. Is dit bij de tweede ontmoeting zeer wel mogelijk; op 't Spoftpark echter zal het nog geducht span nen en moeten de withemden zeker oppas sen. In de eerste klasse A zal zoowel Alkmaar het thuis tegen R. C. Z. als O. F. C. tegen het bezoekende Beem ster, het ongetwijfeld tot de volle winst brengen, zoodat de onderlinge afstand het zelfde blijft en de laatste ontmoeting de beide rivalen te Oostzaan, de uiteindelijke oplossing zal moeten brengen. Van zeer veel belang is het treffen K. V. V. IIIAlcmaria IV, omdat beide ploe gen met 3 en 4 punten voor de onderste plaats in aanmerking komen. Het zal in Krommenie dan ook geducht spannen; laat ons hopen, dat de withemden het er goed af zullen brengen. In ZaandijkOudorp, hebben de Zaan- kanters de beste papieren. In de tweede klasse B kan de beslissing vallen, indien Alcmaria V in eigen huis van Alkmaar II weet te winn. En waar de groen-witten nog al te leurstellen, is dit zeer wel mogelijk. West-FrisiaAlkm. Boys: v. d. Horst Pater Slikker Brouwer Hartog A. Pater de Groot A. Indri Goudsblom H. Appel de Grand Alkm. Boys H—K.V.V. III: v. d. Vliet Roos Tamis Bruin v. d. Meer Schuitemaker Muileman Kwadijk Poetskoke V. Indri v. Eerden ALCMARIA—VELOCITAS. Alcmaria speelt morgenmiddag een vriendschappelijken wedstrijd tegen Veloci tas uit Groningen. De Groningers komen met een zeer sterk elftal uit, dat zelfs nog sterker is dan het team, dat in de compe titie uitkwam. Eenige spelers, die over schrijving naar Velocitas hadden aange vraagd, doch nog niet mochten uitkomen, zullen morgen voor het eerst de groen witte kleuren verdedigen. De elftallen zijn als volgt samengesteld: Alcmaria Brouwer Maasen Rampen Helderman de Grand Rootring v. d. Pol Schaaper Keppel v. Wieringen Hamstra O Plas Klunder Heideveld Stabler C. Ruben Huizeling Kuypens Knol Marcus B. Ruben v. Dorst Velocitas Per stuk J et. 12 stuks 50 ct. Bij Apothekers en Drogisteiu Alkmaarsche Boys III gaat naar D. T. S. II en de rood-witten zullen geducht aan moeten pakken, om het tot de volle winst te brengen. Mogelijk zouden ze met een puntendeeling genoegen moeten nemen. De tweede klasse D Het leidende Krommeniedijker Boys I gaat naar W. F. C. VI en zal de punten wel weer binnen halen. En als dan Alk maarsche Boys IV eens voor een gedeelte lijke verrassing zorg dragen om Z. F. C. VII in eigen veste een kostbaar punt af te snoepen, dan.... Komaan geblokten, laat eens zien! Z. V. V. IV zou tegen het bezoekende Uitgeest II een kostbaar punt kunnen bin nen halen. Nu in de derde klasse D de beslissing gevallen is, is de spanning er uit. De kampioenen Dirkshorn I gean naar D. T. S. III en incasseeren naast de felicitaties, stellig de beide punten. En, komt de 100 vol, Dirkshorners? M. E. V. O II zou zich tegen het bezoe kende Alkmaar III kunnen herstellen, ter wijl Vrone II de competitie met een over winning kan besluiten, door in eigen huis van de Koedijk-reserves te winnen. Schoorl II zendt de Oudorp-reserves met een flinke nederlaag naar huis. In de vierde klasse D valt de beslissing, want natuurlijk weten de derde elftallers van Bergen, over het bezoekende Dirkshorn II te zegevieren. Toon is toch zoo'n rare kwant. Op de kade, waar dat nachtbootje aanligt, zat ie savonds toen weer bij de pakken neer. Z'n blokzak met de plunje aan den walle- kant gesmeten, en hij met z'n beenen er schrijlings overheen, dat z'n voeten langs de beschoeiing bungelden. Rug moedeloos voor over, ellebogen op z'n knieën, kin in z'n han den. Zoo tuurde hij met z'n bleeke gezicht mistroostig uit over de rivier, als 'n landver huizer, die 'n laatste afscheid neemt van z'n geboortestad waar hjj teveel is geworden. Zóó, beeld van de wanhoop!" groette ik plagerig somber. Maar Toon gaf geen ant woord. Heb je nou ineens weer de duvel in? Nee, fijne meheer Ik zit maar zoo n beetje te kijke na al dat licht daar over die brugge Dat glinstert nou in die stad of 't allegaar g o u d is Rijk, hè, zoo'n stad met de avond over dat donkere water? 't Schit tert de huize uit tot door de bovenste ïame Wat 'n gloed, man. En die groote eletrieke bolle d'r in, en al dat volk, dat er lekkertjes passaziert langs de winkels Prachtig gezicht hoor, fijn! Maar niks ge daan voor gesjochte jonges zooas Toon en dié andere arremoedzaaiers, die met de nacht boot de hort op motte Kom, jó, we zullen 't 'm same best lappe. Laat we an boord gaan, 't is tijd. Ja, hün een zorg. Maak maar geen haast, boor. Ze late je darre tot al dat vrachtgoed van de kaai eerst an dek is gelaje. 'k Ben daarnet weze kijke. Pertale bek kan je krijge ajje enkel maar vraagt, assiblief, hoe laat of ze vare. Eerst die bale en kiste, jó, die col lies. Da benne spulle! Tabak, kaas, vate wijn poe! allegaar moos waard. Maar van die sjappies as wij, die geen eens laagste klas op 't spoor na GrootMokum kanne be- somme, da's maar ballast voor zoo'n reederij. Ze kanne je misse Bij gosgracie neme ze je d'r bij voor je cente Nee, fijne me heer, verwacht jij nou maar niks meer, smijt meteen je verbeelding maar zoo in de Maas, as jij mee gedalleste jonge wil spele Toon was al bitter berooid gestemd. En dat maakte mij ook niet monterder om den tocht te beginnen. Langs ons heen aan de kade liepen er meer te wachten. Schuwe, sjofele menschen in de schemering, pakken bij zich met hun laatste hebben en houden. En onrustig keken ze ieder oogenblik om: of 't bootje toch niet ineens kon wegvaren, zonder hen. Stumperig schar relden ze rond tusschen de stapelingen van koopwaar, telkens uit hun zorgelijk denker, opgeschrikt door bolderende steekwagens en tonnen die in 't donker naar hun beenen aangerold kwamen, 't Rauwe geschreeuw van reppende sjouwers joeg ze schichtig op zij, en dan trokken daar ineens de paarden aan voor een sleeperswagen, dat de keien zoo kraakten. Want 't was er een jachtig rumoer langs den kant, met al die lichters en beurtvaar- ders. Een ruw en heerscherig handelsge- weld, dat maar voortdaverde door 't stille vallen van den avond, om den weligen over vloed van allerhande koopwaar nog ver scheept te krijgen. Daar moesten die vale nachtbootklanten voor uit den weg, of wat lette hun: dan maar d'r ónder. Ze deden zoo stuntelig, 'n Schuchter bui tenmannetje met 'n kind aan z'n hand liep maar zenuwachtig in de herrie te zoeken en rukte dan telkens angstig 't joggie mee voort, of de honden achter 'm zaten. Dat schrijnende licht uit de electrische lampen, die warrelende gloed van flonkerende toort sen schimmende de menschen in de oogen. In hun gehunker ooi toch eindelijk veilig met hun rommeligen. pakken boel aan boord te mogen, zwierven ze maar sukkelig heen en weer langs dén wallekant, en rekten dan weer op de teenen over de kisten en kratten heen, om te zien of 't nachtbootje er toch nog wel lag. Ja" zei Toon „as je zoo'n maantje nou ziet op gaan, en al die toplichies over dat blakke water, dan zou je verdraaid denke dat 't allegaar illemenasie was, voor de pure lolligheid .Kijk zoo'n trein nou toch op die brug. Rood fleweel, man, luie kussings en 'n gloeilampiesschijnsel om gek van te worde. Zitte die prachtwages hardstikke leeg God weet/is die trein al in Groot Mokum as wij hier aldoor nog darre om op zoo'n schoreme nachtboot te magge Snap jij 't, dan mag je 't zegge. Och man, jij vraagt zoo veel!" stond er ineens een griezelige lange kerel achter ons mee te praten. „Wel mof?" keek Toon verbaasd grinnekend om. ,,'k Zeg: daar hè wij toch ommers geen boodschap van, wat jij daar nou vraagt, maat „Hoe bedoel je dat, pa?" „Dat rijke tuig Ze moste ze 'k Wou da 'k honderd vijftig gulde had en twee kompejons ,,Wa' dee jij dan!" „Zeg ik je niet. Ik kan jou toch niet? En an die vrijer daar naast je heb ik zóó al 'n hekel, met z'n wit vanvoren. Die kijkt me zoo an, wor je eng van, waar je staat staan je Maar wou je weten, wat ik dan dee? 'k Kocht dynamiet Dat liet ik komme uite Nice! Wel bekommetje!" grinnikte Toon. Uit Nizza, as jij zoo onontwikkeld bentWant uit Parijs, da's zoo veilig niet. Hè!" en hij wreef zich kneuterig in z'n handen en smakte er genotterend bij: „dan stuurde ik 'n kissie an die commissaris Da's óók 'n bak!" proestte Toon weer als 'n straatjongen uit: „bè jij anner- chist, pa? Daar laat jij óók 'n steek valle! As je mijn hart opesnijdt is 't één bonk oranje Die 's fain.1" schaterde Toon, sloeg van de gijn op z'n knieën en sprong meteen weer heelemaal leutig overeind. „Ga mee. maat, we houwe die vent vannacht in de gate. Wat 'n emmese snuiter! Kan die effe deurslaan? Hé mof, we gane an boord van 't arremelüi's jacht. Maar jij heb bij geval geen bom in je vessieszak, zèg? Wij met ons drieën, we benne onder mekander nou toch bomvrije vrinde?" Als 'n wrakende geest waarde die lange magere kerel achter ons aan, van z'n haar tot z'n schoenen in een somberen nacht wakersulster gehuld, kraag op, klepje toe, dat je net even in groezelbleek z'n rood-be- loopen cogen kon zien en de punt van 'n ros sige sik door 't split. Daarbij droeg hij zeer onwaarschijnlijk zoo'n platte leeren automo bielpet, waar, in de zwarte glimming, 't lan taarnlicht uitstraalde als een aureool. Och meester," vatte toen op de loop plank dat zielige buitenmannetje mijn arm krampachtig vast: „meester, heb uwe assi- blieft me zus niet gezien? Die zou me nog 'n warm prakkie zijn komme brenge voor van nacht Want ik ben met me jongetje, be grijp u? Nee, maat" baasde Toon „as jij nou vlug ben, oog dan nog effies vooran op de kaai: zoo'n vrouwmensch is .ommers bang voor die nijdige dekknechte Maar de kapitein, die dit hoorde, grommel de amechtig: „Kom, schiet nou op man: 't is losgooïe en vare!" Dat kappie had compleet een rammekop. Die lag, zonder hals, achter over zwaar te asemen op 't blok van een krom vergroeid zit-lijf, door zoo nacht aan nacht over dat stuur in 't donkere te zit ten turen, 'n Harige tronie, enorm van neus, en 't vooruitspringend ondergezicht verloo- pen in een dweil-das. Zeer duister nacht- mensch; dik verpakt in rattegrauw nacht goed, want hij was schraperig heesch en be labberd jichtig geworden van die eeuwige nachtlucht over dat dampige water. Meteen kroop ie voorgoed op de brug in z'n hok. Toen zakte de electrische maan uit den mast in een bennetje en doofde op slag. Kappi ging teloor in den nacht; behalve z'n stem, die nu en dan met de machine bleef reutelen. En 't ijzeren schip lag zwart op 't donkere water. Alleen als er een nachtknecht luide- loos langs 't gangboord sloop, zag je 'm uit 't bakboordvuur plots bloedrood overplast. Van 't rechtsche licht spookte een gifgroene schim aldoor mee langs den wallewand en joeg er nu en dan een rat op den loop. De dompe trilling van de zuigers rilde aan houdend door je voeten op, waar je stond, 't Geluid van de stad ging langzaam dood. Door de kille spoeling van lange deiningen klonk soms een geheimzinnige klop tegen de onderwatersche ruimen. En ook schrikte nu en dan 't gefluit angstig terug van een ver eenzaamd huis in den nacht. Menschen hoorden we niet, al waren er verscheiden aan boord gegaan toen 't laad- licht nog scheen. Maar na dien overval van donkerte kon je aan dek ook niets meer on derscheiden. Een voorzichtig gestommel tegen de trap op, dat dan weer aarzelend om laag ging. Ze leken nog 'n beetje verwezen. Toen pookte de stoker beneden zijn vuur op, want er sloeg daar ineens een gloed uit dat poortje. Meteen schooiden er op dien warmen schijn af, dat je er telkens koppen zag, koperig overtogen. De vuurdeur smakte alweer dicht, de echo galmde ver voort. Maar de machinekamer bleef wel vroolijk avond licht om in te kijken en de meester floot ér nog 's 'n deuntje. Met de ruggen tegen de heete kap aangeschurkt bleven er eenigen kouwelijk in hun schouders gedoken staan schuilen. En je was er dichter bij de trap naar de roef achteruit, wat iets veiligs gaf in die klamme omhuivering van nacht over 't water, als je toch allemaal 'n stumperig gevoel in je buik hebt. Nadruk verboden. -

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9