ÜeuiMeUm DE AMATEUR DETECTIVE Naar het Engelach van ANTHONY BERKELEY DE INVOER VAN NEDERLANDSCHE BLOEMBOLLEN IN DE VEREENIGDE STATEN. De Algemeene vereeniging'voor bloem- bollencutuur schryft: In het congres en in den senaat van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zijn eenige wetsontwerpen ingediend van phyto-sanitairen aard. In de overwegingen wordt medegedeeld, dat de bedoeling is land- en tuinbouw in de Vereenigde Staten te beschermen tegen den invoer en de ver spreiding van plantenziekten uit andere landen door planten en producten van planten uit die landen. Dit wetsontwerp, dat door den op het oogenblik bestaanden invoer van tuin bouwproducten in de Vereenigde Staten in de eerste plaats de Nederlandsche tuinbouwproducten, en wel voornamelijk de bloembollen betreft, is daarna tweemaal gewijzigd. Het laatste aangevulde wets ontwerp houdt in, dat bollen van narcis sen en irissen een behandeling tegen aaltjesziek moeten ondergaan (de zgn. warmwaterbehandeling, die de bollen voor één jaar onbruikaar maken voor het for- ceeren), en dat de bepalingen van het ont werp op tulpen eerst ingevoerd zullen worden na 1945 en die op hyacinthen pas na 1950. In het Nederlandsche bloembollenvak heerscht niet alleen ernstige ongerustheid over dit wetsontwerp, maar de berichten hierover zijn ook met groote verwondering ontvangen. Tulpen en hyacinthen zijn tot nu toe sieeds zonder bijzondere phytosani- taire belemmeringen in de Vereenigde Staten ingevoerd, waartoe ook alle reden was, omdat onze bloembollencultures vol komen gezond zijn. Narcissen zijn na 1926 op phyto-sani- tairè gronden van den invoer in de U.S.A. uitgesloten. Hiertegen is door het bloem bollenvak geregeld geopponeerd en dit heeft er toe geleid dat hét Amerikaansche invoerverbod voor Nederlandsche narcis sen enkele jaren geleden is opgeheven, wat echter achterhaald werd door de be paling, dat bij invoer de narcissen een warmwaterbehandeling moesten onder gaan. Dit voorschrift werd in November 1938 weer opgeheven door een beschik king,, waarin gezegd Werd, dat na een diepgaand onderzoek was gebleken, dat de gezondheid der Nederlandsche narcissen- cultures niets te wenschen overliet. De algemeene vereeniging voor bloem bollencultuur acht het dan ook noodzake lijk dat de Nederlandsche regeering er via H.M.'s gezant te Washington bij de regeering der Vereenigde Staten tegen protesteert, dat een wetsontwerp als bovenbedoeld zou kunnen worden aange nomen. TIJDELIJKE VERRUIMING B ACONUIT V OER. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat onze uitvoer van baconvarkens naar Engeland in de eerstkomende weken aan merkelijk zal kunnen worden opgevoerd. Ïtl verband daarmede, wordt het-uit de markt nemen van zware varkens door de Nederlandsche veehouderij centrale binnen kort gestaakt. Voorloopig zullen derhalve geen zware varkens meer aan deze cen trale ter levering kunnen worden aange boden. De vóór 25 Maart réeds opgegeven zware varkens zullen echter wel worden afgenomen. LIBERALE RAADSLEDEN EN STATENLEDEN. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht had heden een buitengewone algemeene vergadering plaats van de vereeniging van liberale leden van provinciale staten én ge- meenebesturen onder leiding van den heer C. G. Roos, lid van Ged. Staten van Zuid holland. j Een uitvoerige gedachtenwisseling had plaats van het onderwerp: ,De Staten- en raadsverkiezingen", dat werd ingeleid door prof. ir. C. L. v. d. Bilt, wethouder van on derwijs te 's-Gravenhage. Aan het eind van de vergadering werd ernstige ontstemming geuit over het feit, dat de vereeniging geen eigen vertegen woordiger heeft in het hoofdbestuur van de liberale partij en werd in een bewogen discussie leedwezen uitgesproken over het ontbreken van eenig contact tusschen dit hoofdbestuur en de vereeniging. 1) HOOFDSTUK I. Mijnheer Chitterwick krijgt de kans van zijn leven. Voor den echten Londenaar is het Picca- dilly-hotel eigenlijk pas in de tweede plaats hotel. HU ziet weliswaar, als hU bescheiden in zyn hoekje van de prachtig met /imita tie-marmer versierde hall zit, de draaiing van een trap en de liften, die den heelen dag op en neer gaan en vreemd uitziende provincialen naar hoogere regionen voeren; maar voor de stamgasten van het Picca- dilly-hotel beteekent de hall hetzelfde, als Monte Carlo voor de rijke uitgaande we reld van Europa; de hall is hun trots, hun Mekka en de plaats waar zy elkaar rendez- vous geven. De indrukwekkende .sfeer van veel ver guldsel en marmer, het groote aantal stoe len en tafeltjes, de bezige bedienstertjes, die steeds te veel aandacht schenken aan de bestellingen van de andere gasten, zon der zich om onzen dorst te bekommeren, 't gezoem en gegons, de gezellige atmosfeer, dit alles beschouwen ze met een zekeren trots. VERGADERING NEDERLANDSCHEN TUINBOUWRAAD. In de dezer dagen gehouden vergadering van den Neder landschen Tuinbouwraad, werd besloten zoo mogelijk in samen werking met de drie centrale landbouw organisaties den minister van Economi sche Zaken mede te deelen, dat de Neder landsche tuinbouwraad gaarne zou zien, dat de kroon zou aanwijzen als organisaties, waaruit de leden der ziekte-commissie, vol gens artikel 5 der bloembollenziektewet 1937 zullen worden benoemd, de Algemeene vereeniging voor bloembollencultuur, den Bond van Bloembollenhandelaren en het Hollandse!) Bloembollenkweekers Genoot schap. Zeer uitvoerige discussies werden ge houden over het rapport inzake het over- nen en van de crisismaatregelen door de or ganisaties van particuliere belanghebben den, welk rapport niet officieel ter kennis is gebracht van den tuinbouwraad. In een nader te ontwerpen adres zal de raad den minister van Economische Zaken als zijn opvatting o.m. mededeelen, dat de tuinbouw in Nederland een eigen positie inneemt en als zoodanig ook beschouwd en erkend be hoort te Worden. In ieder geval is de tuin bouw geen onderdeel van den landbouw en wil als Zoodanig ook niet beschouwd worden. Voor de behartiging der algemeene tuin- böuwbelangen is de Nederlandsche tuin bouwraad het aangewezen orgaan. W. D. NOLTING f Van klerk opgeklommen tot dir.-gen. P.T.T. Overleden is de heer W. D. Nolting, ge boren op 5 Maart 1859 te Amsterdam. Op 1 Juli 1874 trad hij in dienst van de P.T.T. waar hij de rangen Van klerk, telegrafist eh commies door liep. Op 16 April 1903 werd h(j benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Nijkerk. Zijn benoeming tot hoofdcommies der telegrafie volgde in 1910 en 4 jaar later aanvaardde hij de betrekking van directeur van het telegraafkantoor te 's-Hertogenbosch. Op 1 October 1914 werd de heer Nolting be noemd tot inspecteur der telegrafie in al- gemeenen dienst, met standplaats 's-Gra venhage en op 1 Januari 1919 tot hoofdin specteur der telefonie, met plaatsing aan het hoofdbestuur. Hoofdinspecteur der posterijen en telefonie werd hij op 1 Octo ber 1922. Als zoodanig vroeg hij in 1924 ontslag wegens het bereiken van den 65- jarigen leeftijd. Nog in het zelfde jaaar deed de regee ring een beroep op de groote ervaring van den heer Nolting en werd hem de aller hoogste functie bij het staatsbedrijf der P.T.T. aangeboden. Gedurende een jaar is hij toen nog directeur-generaal geweest. Het was een moeilijke tijd voor het bedrijf. De naweeën van den oorlog deden zich gevoelen en een krachtig ingrijpen ten behoeve van de exploitatie van den gehee- len dienst was dringend ncodig. In 1925 kreeg de heer Nolting andermaal eervol ontslég, onder dankbetuiging voor de vele en gewichte diensten in zijn betrekking van directeur-generaal der P.T.T.' aan den lande bewezen. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen leeuw en comman deur in de orde van Oranje-Nassau. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Zaterdag werd te 's-Gravenhage de jaarvergadering gehouden van den raad van beheer van het nationaal fonds voor bijzondere nooden. Hare koninklijke hoogheid prinses Ju- liana, eere-voorzitster van het nationaal fonds voor bijzondere nooden, gaf blijk van hare hooge belangstelling door het bijwonen van deze vergadering. Vele provinciale vertegenwoordigers waren op de vergadering tegenwoordig, waaronder de commissarissen der ko ningin in de provincies Noordholland, Friesland en Limburg. Als voornaamste punten van bespreking mogen vermeld worden de bevordering van het oprichten van commissies van samenwerking in de groote gemeenten, waar een dergelijke commissie nog niet be staat, alsmede de voortdurende zorg voor de versterking der kasmiddeen. Maar het voornaamste van de hall is toch, dat zy en hoe zij de meest verschil lende'vertegenwoordigers van alle rangen, standen en beroepen, menschen met een in komen tusschen ruw geschat hon derdvijftig en duizend pond per jaar, met elkaar in contact brengt. Aan hen, die ge wend zyn, hun oogen te gebruiken, geven al die tegenstrijdigheden een voortdurende aanleiding tot amusement. Ambrose Chitterwick vond het altijd een groot genoegen de menschelyke natuur te bestudeeren. Verder bezocht hU af en toe eens de hall van het Piccadilly-hotel om zUn tante te ontvluchten. Op dezen bewusten middag was mynheer Chitterwick er wel buitengewoon vroeg verschenen. Het was nog maar net half drie; het koffiedrinken na tafel was nog in vollen gang. Mynheer Chitterwick vond slechts met veel moeite een leeg tafeltje in werkelykheid had een gewichtige, maar welwillende zaalchef hem, nadat hU drie maal hulpeloos door de hall gedwaald had en meende gezien te hebben, dat er geen enkel plaatsje vry was, érheen geloodst en nu viel hy in een stoel neer, waarin hy als het ware wegzonk. Hy had in de lunchroom van een groot warenhuis slecht gegeten en niet voor de eerste maal den onoverwinnelyken afkeer van zyn tante tegen clubs verwenscht. Maar zy had er nu eenmaal iets togen en als Chitterwick's tante eenmaal ergens iets tegen had Jammer genoeg had zy niets tegen groo te warenhuizen en daar Chitterwick ver schillende boodschappen voor haar te doen had, onder andere ook stalen uitzoeken voor nieuwe huiskamergordijnen, en hy in Chis- EEN NIEUW SYSTEEM VOOR SCHOOLREISJES PER SPOOR. Extra-treinen voor verre afstanden. Op vele scholen bestaat de gewoonte, er eens per jaar met de leerlingen der hoogere klassen een dag op uit tê trekken. Een steeds terugkeerende moeilijkheid is echter hierby veelal hef opstellen van een behoorlijk programma. De geldmiddelen zijn beperkt en de mogelijkheden dus be grensd. Het terrein is daardoor veelal „wat afgegraasd". Alleszins verklaarbaar is het dah ook, dat velen het verlangen koesteren, eens wat verder van honk te trekken. De kinderen eens een geheel ander deel van het land te laten zien. Thans bestaat daartoe de gé- legenheid, dank zU een nieuw systeem Voor schoolreizen, dat de Ned. Spoorwegen ont worpen hebben. De reis naar het gestelde doel geschiedt n.1. per extra trein. Dit geeft het voordeel, dat aan tusschengelegen stations niet be hoeft te worden gestopt, zoodat de vérre afstand snel overbrugd wordt. Om ook de reis zelf tot een genoegen te maken, ontvangen de geleiders een beknop te routebeschrijving, aan de hand waarvan zij tijdens de reis, de aandacht der jeugd op de voornaamste bezienswaardigheden kun nen vestigen. Op sommige punten vermin deren de treinen daarvoor zelfs hun snel heid. Economisch wordt de reis daardoor, dat men groote groepen tegelijk vervoert, die dan op bepaalde punten in verschillende richtingen worden verspreid. Tenslotte vin den de groepen, nadat zij verschillende tochten met verschillende attracties hebben ondernomen, elkaar op één bepaald punt weer, cm gezamenlijk de terugreis te aan- aarden, NEDERLANDSCH-DUITSCH HANDELSVERDRAG. De regeeringspersdienst meldt: Sinds 13 Maart j.1. werden te Berlijh tus schen een Nederlandsche en een Duitsche delegatie de onderhandelingen over de re geling van het Nederlandsch-Duitsche han delsverkeer voortgezet. De besprekingen, welke in vriendschap- pelijken geest werden gevoerd, hebben op 25 Maart tot een volledige overeenstem ming geleid. Het nieuwe verdrag treedt den lsten April 1939 in werking. In vertrouwen op de stabiliteit in de ontwikkeling der econo mische betrekkingen, tusschen Nederland en Duitschland werd het verdrag, in tegen stelling met vroegere regelingen, welke voor een korteren termijn golden, voor het eerst voor een langere periode, n.1. tot 31 December 1940, afgesloten. Tevens hebben de' Nederlandsch-Duitsche regeeringscomrnissies de betalingscontin genten voor het 2e kwartaal 1939 voor den uitvoer van Nederland en koloniën naar Duitschland vastgesteld; - DE NIEUWE BELASTINGMAATREGELEN. Bezwaren van de Kamers van Koophandel. De Kamer Van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft zich .met een adres tot den raad van ministers gewend naar aan leiding van de in uitzicht gestelde nieuwe belastingmaatregelen. Zij heeft dit gedaan na terzake gepleegd onderling overleg met andere Kamers van Koophandel en Fa brieken, o.a. te Alkmaar, die met de strekking van het adres haar instemming hebben betuigd. De Rotterdamsche Kamer ontwikkelt ern stige bedenkingen tegen de voorgestelde nationale inkomsten- en winstbelasting, voor zoover deze betreft een heffing van 2 pet. van de winst van de binnen het ryk geves tigde rechtspersonen en van de niet binnen het rijk gevestigde voor haar Nederlandsche inkomsten, zoomede tegen de daarnaast in het uitzicht gestelde bijzondere winstbelas ting van rechtspersonen, welke naar een tarief van 8 pet. zal worden geheven van de hier te lande door rechtspersonen ge maakte bedrijfswinsten. De Kamer is van oordeel, dat nieuwe in komsten om aan de eischen van het oogen blik te kunnen voldoen, dienen, voor zoover dat de rechtspersonen betreft, gevonden te worden uit een verhooging van de dividend en de tantièmebelasting. wiek met de lunch; niet thuis verwacht werd, was hij als het ware gedwongen zyn twaalfuurtje te midden van gordijnen te gebruiken. Nu bestelde hij een kopje koffie om weer een beetje op zUn verhaal te komen en voegde ér, als zoenoffer, nog een glaasje benedictine aan toe. Voor zoover hem be kend was, had zyn tante tegen benedictine, minder in te brengen, dan tegen clubs. Nietemin zette hy met het verheven gevoel weer eens eigen baas te zyn, na even ge proefd te hebben, tevreden zyn glas neer en liet zyn blikken bedachtzaam dwalen over zyn onmiddellyke omgeving. Het was duidelyk te zien, dat hij eenigszins teleur gesteld was; hy had blijkbaar heel iets an ders verwacht. Er waren heelemaal geen pikante contrasten onder de verschillende bezoekers. Een paar tafels van hem af, maar toch zóó, dat niets hem het uitzicht benam, zat, met den rug naar één van de marmeren zuilen, een oude dame, tot wie Chitterwick zich dadelyk voelde aangetrokken. Chitter wick hield veel van oudere dames, tenmin ste als zy' niet te veel met zyn tante ge meen hadden. Deze dame nu had hoege naamd niets van zy'n tante weg. Ten eerste was zy alleen en ten tweede had zy niet de minste uitdrukking van autoriteit in haar gelaat noch in haar houding. Integendeel op haar gezicht stonden ver warring en onwil te lezen;'net alsof zy zich niet verklaren kon, hoe ter wereld zy hier heen gekomen was en hoe zy er later weer vandaan moest komen. Het was nogal dui delyk, dat zy niet hoorde tot hen, die Pic- cadilly na de lunch, noch tot hen die het voor het diner met hun aanwezigheid ver eerden. PRINS BERNHARD TE MIDDELBURG. Tewaterlating; „Prinses Beatrix". Vrijdagavond is prins Bernhard te Mid delburg aangekomen, waar hij door dén Commissaris der koningin werd verwel komd. In diens ambtswoning overnachtte hy. Zaterdagmiddag heeft hij de plechtige tewa terlating verricht van het m.s. Prinses Beatrix, gebouwd op de werf „De Schelde". De hoofdafmetingen van het nieuwe.schip een zusterschip van de Koningin Emma, zyn: lengte 115,80 meter, breedte 14.33 me ter, holte 8.53 meter. De maximum diepgang is 4.12 meter. De inhoud bedraagt circa 4100 bruto registerton. Het maximum aantal passagiers is bepaald op circa 1800. De be manning zal uit 58 koppen bestaan, De proef toch tsnélheid is vastgesteld op 23 mijl- Bouw en inrichting maken het mogelijk het schip te gebruiken voor toeristenvaarten gedurende de zomermaanden in de Euro- peesche zeeën. Om een uur arriveerde prins Bernhard, die des morgens éen bezoek had gebracht aan het eiland Zuid-Beveland (Wilhelmina- polder en oester- en mosselbedrijven bij Ierseke) op het terrein. De heer B. Ruys, president-commissaris van De Schelde, richtte zich met een toespraak tot den prins, evenals de heer Th. H. de Meester, pres.- commissaris van de Stoomvaart-Mij. Zee land. Vervolgens nam de prins de laatste beletseleh weg. Na afloop van de tewaterlating begaf prins Bernhard zich naar het hoofdgebouw Van De Schelde. Hier werden verschillende auto riteiten aan hem voorgesteld. In het Grand- Hotel Britannia nam de prins vervolgens met de ministers en hunne echtgénóoten en de andere genoodigden déél aan een lunch. Met een extra-trein verlieten om vijf uur de hoogé bezoekers en de van elders geko men genoodigden Vlissingen weer. OPENING VOLKSHOOGESCHOOL TE MARKELO. Zaterdagmiddag heeft de officieele ope ning plaats gehad van de volkihoogeschool „Diependaal" in de buurtschap Eisen onder Markelo (Twente). De aanwezigen werden verwelkomd door den voorzitter van het bestuur der stichting, den heer J. G. van Busschbach, die met name de burgemeesters van de verschillende ge meenten Uit de omgeving begroette. Hij gaf een overzicht van de algemeen onder vonden medewerking. Namens de Vereeniging tot stichting en instandhouding Van het volkshoogeschool- werk in Nederland sprak de heer dr. van der Wielen uit Bakkeveen zijn blijdschap uit over de opening van Diependaal, waar na de heer ir. J. S. Keyzer nog sprak na mens de Overijselsche land bouwmaat schappij. De eigenlijke opening werd verricht door den leider, drs, H. D. de Vries Reilingh. HR. MS. TROMP TE BORDEAUX. Sinds hun aankomst te Bordeaux hebben de officieren van Hh. Ms. Tromp deel ge- nomen aan tal van ontvangsten. Donder dagavond heeft de commandant der marine te Bordeaux een maaltijd aangeboden aan den etat major vah den NéderlandsChen flottieljeleider. Vrijdag en Zaterdag heb ben de officieren, vergezeld door den con sul der Nederlanden te Bordeaux, den heer A. F. E. Mahler een bezoek ge bracht aan de wijngaarden in Medoc en Sauternes. Zaterdagavond heeft de Nederlandsche landsche consul een soiree aangeboden. Tot de aanwezigen behoorden de com mandant der marine, te Bordeaux, de vertegenwoordiger van den militairen be velhebber van het 18de militaire district, de vertegenwoordiger van den prefect, de president van de handelsrechtbank, tal van officieren en de vice-president van de kamer van koophandel. Alle officieren van de Tromp waren aanwezig. Zondagmiddag bood de commandant van de Tromp aan boord van u n oorlogs bodem een receptie aan ter eere van de burgerij van Bordeaux. Een elftal uit de bemanning van de Tromp speelde een voetbalwedstrijd tegen een elftal uit Bordeaux. Vanmorgen vertrok het Nederlandsche schip. Chitterwick begon, daar er niemand an ders voor in aanmerking kwam, met haar zijn lievelingsspel te spelen: detective. TerwUl Chitterwick zich weer eens op zyn wetenschappelijk onderzoek voorbe reidt, willen wy het spel eens omdraaien en zyn verschijning eens een oogenblik onder de loupe nemen. HU was zoo op het eerste gezicht een fi nancieel onafhankelyk heer van middelba ren leeftUd met een pince-nez zonder rand op zUn zeer korten neus, een rood, bol rond gezicht, minder haren, dan hU vroe ger eens bezeten moest hebben. Naast zUn goedhartigheid had hU één stokpaardje en dat was criminologie. In het onderhavige geval zou Chitter wick niet erg ver met zyn spel opschieten. Hy had vlug enkele voor de hand liggen de gevolgtrekkingen gemaakt. De dame in kwestie was tusschen zestig en vUfen-zestig jaar oud; haar door de zon gebruind ge zicht en de markante arendsneus en haar heldere oogen deden vermoeden, dat zy niet alleen buiten woonde, maar tot den landadel behoorde. De ring aan haar lin kerhand liet geen twUfel over: zU was ge trouwd of weduwe en door haar autoritai re houding, die ondanks haar zenuwachtig heid naar voren kwam, trok Chitterwick de conclusie, dat zy weduwe was. Haar kleeding was volstrekt niet modern, terwUl zU toch ook weer niet erg ten ach ter was met de mode; zy was eenvoudig en buitengewoon doelmatig gekleed. Het wa ren de kleeren van een vrouw, die vol doende onafhankelUkheid bezit om juist te dragen wat haar smaak was en die dus niet verplicht is aan te trekken, wat de eerste de beste Fransche kleermaker voor haar uitkiest. BEDRIJFSTOESTAND EN ARBEIDSMARKT. BlUkens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek vertoonde de be. drijvigheid in onze industrie in het afge- loopen jaar aanvankelijk een beeld vén weifeling, waarop een lichte achteruitgang volgde. In den nazomer trad echter eenige betering in, welke in de maanden daarna vry wel stand hield, al maakte de toestand in het algemeen den indruk van onzeker heid. Vergeleken bij het Vorige jaar stond de werkgelegenheid dooreengenomen op iets hooger peil. Tot de werkverruiming hebben de bouw vakken en de metaalindustrie het meeste bijgedragen. In een aantal industrieën van verbruiks- artikelen, die voor de binnenlandsche markt werken, werd aanvankehjk nóg de reactie ondervonden op de groote inkoopen, diê af nemers in de periode na de depreciatie van den gulden gedaan hadden. Tegen het na jaar trad een kentering in. Dan nog verminderde voor sommige be drijfstakken, o.a. als gevolg van de interna tionale politieke spanning, de druk dér buitenlandsche concurrentie, hoewel dezè later gedeeltelijk weer toenam. Een rem voor verdere opleving in vele industrieën van verbruiksartikelen bleef intusschen nog altijd de beperkte koop kracht van velen, al kwam hierin het laat ste jaar voor sommige bevolkingsgroepen verbetering, hetgeen uiteraard een aantal branches ten goede kwam. In de industrieën van hulpstoffen voor handel en bedrijf kwamen, in verband met de uiteenloopende mate van afhankehjkheid van andere bedrijfstakken, voortdurend ge schakeerde toestanden voor. In het najaar hadden sommige profUt van dé aanvulling van voorraden in verband met het oorlogsgevaar.. Een jaar van. achteruitgang was 1938 voor vele onzer exportbedrijven. Vergeleken by 1937 gaf het ëerste kwartaal 1938 nog hoo gere uitvoerCijfers te Zijn, de verdere kwar talen lagere. Over het geheele jaar ge rekend, daalde de gezamenhjke export valt fabrikaten en hall-fabrikaten tegenover 1937 van 6.787 tot 6.029 millioen kg. en van 780 tot 721 millioen gulden, hU blééf echter nog boven dien van 1936 (5.800 millioen kg. en 498 millioen guiden). INBREKER GEARRESTEERD; In vijf nachten negentien in braken en pogingen verricht. *'-* Vrijdagnacht heeft de Haagsche politie een 24-jarigen man gearres teerd, die bekende zich in de laatste tien dagen aan vele inbraken én po gingen daartoe te hebben schuldig gemaakt. Omstreeks vier uur in genoemden nacht zag e°n nachtwaker op de Kwartellaan een man, die hem verdacht voor kwam. Hij wees hem aan een paar rechercheurs, die in éen auto surveilleerden. De man kon geen logische verklaring omtrent zijn nachtelyke wandeling geven, waarom de rechercheurs hem aanhielden en naar het hoofdbureau van politie medenamen. Daar bleek, dat de man zich de laatste tien dagen had schuldig gemaakt aan negentien inbraken en pogingen tot inbraak. In den nacht, waarin hij gesnapt werd, had hij waarschynly'k nog -liet „gewerkt". De man, die een groentenhalletje heeft, heeft alles bekend; op het geld na, zyn vrijwel alle by de verschillende diefstallen verdwenen voorwerpen teruggevonden. Een nette, oude dame, stelde Chitter wick vast, maar met een ongemakkelijk sterken wil. Misschien is zij Op dat Oogenblik worden Chitterwick's overpeinzingen plotseling onderbroken. Naast de oude dame stond een leege stoel, waarop zU haar tasch gelegd had. Een man, een tamelUk groote man met vuurrood haar was dien stoel genaderd, had haar taschje opgenomen en het aan haar overgereikt. Vervolgens had hU zich in dien stoel, na een korten groet, laten neerval len. De oude dame keerde zich, zichtbaar opgelucht, tot hem. Chitterwick keek met groote belangstel ling hoe zU zich met elkaar onderhielden. „Dus daarop heeft zU zitten wachten", dacht hy. „Wat kan dat voor een man zUn? Ongetwijfeld een of ander familielid van haar. Misschien haar zoon? Maar ze zien er heelemaal niet uit als moeder en zoon. Lieve deugd, wat ziet die arme vrouw slecht. Typisch, dat ik dat nog niet eerder gemerkt heb. Wat kykt zU hem aanl Zy heeft beslist haar pril verloren. Dat wyst op nalatigheid, een gebrek in haar karak ter, dat my nog niet opgevallen was. Neen, zU maakt heusch geen slordigen indruk, heelemaal niet, integendeel zou ik eerder gezegd hebben. Aha! nu ben ik er. Waar- schy'nhjk was zU altUd trotsch op haar goe de oogen; als uitstekend paardrUdster had zU den vos het eerst van allen opgemerkt; zooiets moest het zy'n; en nu wil zU niet toegeven, dat haar oogen slechter worden. Zooiets komt wel met haar wezen overeen, maar wat praat zU opgewonden! 't Is net of (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6