ïïEi'boerm "rud noemde °m «©©©©mi© Jladiapcogcamma Fransche diplomatieke kringen gereserveerd. £uchtaaact frauduleus gebroede kuikens boerenlanddag te 'S-gravenhage. SmSTC e" 8ierteelt naar voren- waar tji voynTC10u °P de onbevre(tigende situa- ie van den handel met Duitschland wees. overreden en gedood. Slachtoffer gaf aanwijzingen voor het achteruitrijden. successen voor de amsterdamsche politie. GEMENGD NIEUWS. Toestand na Mussolini's rede vrijwel onveranderd. Geen directe bedreiging. Glimlachje Zwitserland beschermt zijn grenzen. Italiaansche commentaren. Wacht men op een stap Mussolini. TWEEDE BLAD. en de zoodoende en werden In een auto bij Lunterpn De Crt. meldt uit Luhteren; umere»*- Terwijl eigenlijk nog niet eens alle offi cieel erkende kuikenbroeders hun brood vergunning van de Pluimveecentrale heh ben ontvangen, begint het frauduleuze broeden in deze omgeving reeds weer hand over hand toe te nemen, Doorgaans gaat men hierbij met groote geraffineerdheid te werk zoodat voor de crisisambtenaren en rijks en gemeentepolitie de uiterste waakzaamheid geboden is. Tal van gevallen kunnen dan ook nimmer achterhaald worden frauduleuze broederij tiert welig. In het afgeloopen weekeinde heeft de politie echter haar eersten slag geslagen en ongeveer 300 eendagskuikens in beslag ge. nomen, die frauduleus waren gebroed zonder de vereischte documenten vervoerd. Een rijksveldwachter uit Lunteren en een agent van politie uit Wekerom hielden in het donker een personenauto aan, die be stuurd bleek te worden door zekeren a v S. uit De Glind onder Barneveld, een man die verleden jaar reeds onder verdenking stond. Op een vraag verklaarde Van S niets van kuikens af te weten, doch toen zijn auto aan een grondig onderzoek werd onderworpen, kwam ten slotte een aantal doozen met bijna 300 kuikens te voorschijn uit den gereedschapsbak in den achterwand van den wagen. Nog ontkende Van S. iets met deze kuikens uit te rtaan te hebben. Zij zouden door een ander wel ongemerkt in zijn auto verstopt zijn. Waar hij geen docu menten kon toonen en evenmin iets van de herkomst der kuikens zeide af te weten werd de man in het politiebureau te Ede in gesloten. Ook na een langdurig verhoor bleef hij hardnekkig ontkennen en hij moest den volgenden dag worden vrijgelaten. De kuikens zijn echter in beslag genomen, ter wijl de politie haar onderzoek thans voort zet om voldoende bewijzen tegen dezen autobestuurder in Handen te krijgen. Op de door de N.S.B. belegde Nationale Boerehbijeenkomst, Zaterdag te 's-Graven- hage gehouden, voerden behalve de lei der der N.S.B.ir. A. A. Mussert verschei dene sprekers uit landbouwkringen het woord. De vergadering stond onder leiding van den N.S.B. bóeren-leider, J. Roskam Hzn., diê ih zijn openingswoord speciaal den na druk legde op de noodzakelijkheid de be staande crisis-wetgevingen zoo sboedig mo gelijk door eén organische bedrijfsordening te vervangen. Uitvoerig stond hij stil bij het zgn. „volk- sche" beginsel, dat tegenover het heerschen- de libéralisme en de macht van het groot kapitaal het natuurlijke levensverband en het recht van den boer op den eigendom van den door 1 em bewerkten grond stelt. De Groningsche landbouwer J. H. Zijlma zette de grondslagen van het N.S.B.-land- bouwprogram Uiteen, daarbij betoogend, dat de belooning van den landarbeid geheel los dienst te staan van de wereldmarkt. De landarbeider A. Froma, eveneens uit Groningen, sprak over „Recht op arbeid" en de veehouder J. Rijlaarsdam uit Bodegraven over de vaak zonderlinge regeeringsmaatre- gelên t.a.V. de varkenshouderij. Een tuinder uit de Geldersche vallei, A. J. Spelt, bracht de moeilijkheden van den der n Wfl^ de bekende boerenspreker wnofj l j J> H' FeldmeiJer, aan het oord die de onderwerping der boeren aan het internationale trust-kapitaal hekelde. „,d<: Pauze «Prak ir. A. A. Mussert, die «wu ^kd°m van eer volk is niet het goud, Cronrt zedelijke volkskracht en de arbeid. Grondslag van dien arbeid is de arbeid der boeren. Dit vraagt van hen een hoog ver antwoordelijkheidsbesef t.a.v. de volksge- UC j1P" °e belooning van het werk in «en landbouw dient niet achter te staan bij aie van de andere volksgroepen, doch mag l ontaarden in georganiseerde brandschatting der stedelijke bevolking. Aa het zingen van het lied „Een vaste S ;°nzeGod" ®in*de b«eenkomst, welke door ongeveer 1800 boeren en land arbeiders werd bezocht, uiteen. Op de Nieuwe Vaart te Gouda is Zater dagmiddag een jongeman door een auto overreden en gedood. Over den afrit van den weg naar de zakkenfabriek van de N.V. W. Koemans en Zoon reed achteruit een met zakken bela den vrachtauto van de vennootschap. De bij e firrrïa in dienst zijnde 24-jarige chauf- feur N. Kraayenbrink, die als passagier met den wagen uit Rotterdam was mede- gekomen, was uitgestapt en liep achter den wagen, om den bestuurder aanwijzingen te geven bij het afrijden van den smallen af rit. Vlak bij de fabriek struikelde de jonge man, waarbij hij voor de auto viel en een achterwiel over het hoofd kreeg. Hij was op slag dood, De chaufeur heeft niets van het ongeluk bemerkt. chèques een niéuwe fiets en een costume té koopen. De rechercheurs Hoogedoorn en Van Om men ontdekten den man in den nacht van Zaterdag op Zondag in een logement aan den Lastageweg, waar hij onder een val- schen naam zijn intrek had genomen. Toen hij Zondagmorgen werd verhoord, bekende hij den diefstal. Hij vertelde na met eenige chèques de fiets en het costume te hebben betaald, de andere tien chèques in het water te hebben gegooid. De man is in het politie bureau aan den Singel opgesloten en zal binnenkort voor den officier van Justitie worden geleid. Het nieuwe costuum, dat hij cp een chè que had gekocht, vond de politie terug in een bank van leening. Verder heeft de politie van het bureau Marnixstraat een 37-jarigen vertegenwoor diger van een oliehandelaar gearresteerd, die het vorige jaar verschillende bedragen ten nadeele van zijn patroon bleek te heb ben verduisterd. Hij had bij klanten te Hoorn, Weet woud, Wester Blokker, Pur- merend, Aalsmeer, Badhoevedorp, Mij drecht enz. bedragen geïnd en deze niet aan zijn patroon afgedragen. Voorts had hij een autohandelaar, die zijn wagen had gerepa reerd, betaald met een vat olie van zijn patroon. Hij is in het politiebureau aan de Marnixstraat opgesloten. Verschillende misdrijven van de laatste dagen zijn, dank zij snel en doortastend werk van Amsterdamsche politiespeurders, trt klaarheid gebracht, o.a. een postdiefstal, welke Zaterdagavond in het postkantoor aan de Tweede Kostverlorenkade door een brievenbesteller is gepleegd. Dit is van belang, omdat tal van postdiefstallen der laatste maanden tot nog toe niet opgehel derd konden worden. Het personeel was druk aan het werk, toen een brievenbesteller van de sorteer- tafel een pakketje wegnam en in zijn tasch stopte. Een andere ambtenaar zag dit, maar greep niet direct in, in de verwachting, dat de besteller wellicht nog op zijn daad terug zou komen. De chef waarschuwde de poltie, die en kele minuten later den dief arresteerde en naar het politiebureau aan de Marnixstraat overbracht. In het gestolen pakket bleek een kistje sigaren te zitten. De ontrouwe bestel ler is opgesloten. Zeer waarschijnlijk acht men het dat de man nog meer postdiefstal len heeft gepleegd. Dit wordt nader onder zocht. Zeer spoedig is voorts, naar De Crt. ver telt, de diefstal van 24 gemeentelijke giro- chèques opgehelderd. De dader is gear resteerd. De man had kans gezien met de gestolen Donderdag 28 Maart. HILVERSUM, 1875 en 301,5 M. (AVRO-uitz.) 8.— Orgelspel. 8.15 Ber., gr.pl. 10.— Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroep orkest. (11— RVU: De bestrijding van de rheumatische ziekten van individueel en sociaal oogpunt, cau serie). 11.30 Omroeporkest. (12.15 Ber.) 12.45 Avro-Amus.-orkest. 1.15 Winia Farberow's ensemble. 2. Omroeporkest en solist. 2.45 Knip- les. 3.45 Avro-Aeoiia:i orkest (opn.) 4.30 Kinderkoor. 5.— Voor de kin deren. 5.30 Avro-Salonorkest, hier na ber. (6.30 RVU: Waar moet ik het zoeken?, causerie). 7.Voorde kinderen. 7.05 Pianovoordr. 7.30 Engelsche les. 8.ANP-ber., radio journaal, mededeelingen. 8.20 Gr.pl. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.— Radiotooneel. 10.20 Avro-Vaude- ville-orkest en solisten (opn.) 11. ANP-ber., gr.pl. 11.30-12.- Avro- Dance Band. HILVERSUM, 415,5 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.— Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.— Ber. 12.15 KRO-orkest. (1.—120 Gr.pl.) 2.— Vrouwenuur. 3.— Mo decursus. 4.Gr.pl. 5. KRO- melodisten en solist. (5.45—6.05 Felicitatiebezoek). 6.35 Ber., sport- praatje. 7.— Ber. 7.15 Cyclus: Naar de nieuwe gemeenschap. 7.45 8— ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.30 Sted. orkest van Maastricht en solist. 10.30 AN ber. 10.40 KRO-orkest. 11.30—12.— Gramofoonplaten. DROITWICH, 1500 M. 11.40—11.45 Gr.pl. 12.20 BBC-Northern Ireland- orkest. 1.20 Populair concert. 1.30— 2.20 Gr.pl. 3.20—3.50 BBC-Theater- orkest en solisten. 4.15 Identifica ie van stemmen en geluiden. 4.55 e Parker Crook-Trio. 5.20 Gr.pl. 5.40 Wynford Reynolds en zijn octet. 6.20 Ber. 6.45 Pianovoordracht. 7. Radiotooneel. 7.20 Gr.pl. 7.50 own and country, causerie. 8.20 e progr. 9.20 Ber. 9.45 The battle for your bath sponge, causerie. Het Griller strijkkwartet en solis- .ten. 11.20 De Grosvenor House Dance Band. 11.5012.20 Dansmu ziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 9.—, 10.—, 10.25 en 11.20 Gr.pl. 12.35 Zang. 1.25 Stafmuziek van de Garde Républi- caine. 2.35 Zang. 2.50 Gr.pl. 3.35 Zang. 3.50 Cellovoordr. 4.40 Zang. 4.55 Gr.pl. 5.05 Zang. 5.25 Der- veaux-orkest. 6.35 Pianovoordracht. 7.20 Cantrelle-orkest. 8.50 Kamer muziek. 9.5011.50 Radiotooneel met muziek. KEULEN, 456 M. 5.50 en 6.30 Gr.pl. 7.50 Militair concert. 11.20 Omroep orkest. 1.302.20 Populair concert. 3.20 Omroeporkest en solisten. 7.50 Omroepdansorkest en solisten. (9.35 Gr.pl.) 11.20—2.20 Nachtconcert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20, 12.50, 1.30—2.20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Fanny Elssler, die Tanzerin; operette. 10.3011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.55 en 1.30 Radio-orkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Radio-orkest. 6.35 Gr.pl. 8.50 Radiotooneel. 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Militair progr. 9.20 Ber. 9.50 Pianovoordr. 10.05 Ber. 10.2011.20 Gev. concert (opn.) Johanna Naber 80 jaar. - Zaterdagmid dag is té Amsterdam op feestelijke wijze in het gebouw van het Internationaal archief voor de vrouwenbeweging de vérjaardag van de schrijfster Johanna W. A. Naber ge vierd. Meer dan honderd vereersters van de schrijfster en belangstellenden waren in het gebouw verzameld. Een eere-wacht van leerlingen van de Amsterdamsche Huis houdschool bracht haar een Zanghulde en bood een door dé meisjes zelf gebakken taart met tachtig kaarsjes aan. Van de ko ningin was een telegrafische gelukwensch ingekomen. Belgisch-Nederlandsche handelsbe sprekingen. - Op het oogenblik worden be sprekingen geveerd tusschen een Belgisch- Luxemburgsche en een Nedeflandsche dele gatie, met het doel te komeh tot eèn han delsovereenkomst, welke met ingang Vah 1 Mei a.s. de bestaande overeenkomst moet vervangen. De Belgische delegatie Vraagt o.a. een herziening van de huidige regeling van den invoer van tuinbouw- en visscherij- producten in België-Luxemburg, door welke herziening de nationale markt van deze producten in bepaalde perioden van het jaar beter zou worden beschermd. Vermoedelijk zullen de besprekingen on middellijk na Paschen te 's-Gravenhage werden voortgezet. Chr. nijverheidsschool voor meisjes. Zaterdagmiddag heeft de minister van on derwijs het nieuwe gebouw van de eerste Amsterdamsche Christelijke nijverheids school voor meisjes in de Frederik-Hendfik- straat in tegenwoordigheid van zéér Veel belangstellenden geopend. Onder de aan wezigen waren ook de inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs en de echtge- noote van den burgemeester van Amsterdam. De Poolsch-Nederlandsche handelsbe sprekingen. - Daar de besprekingen te 's-Gravênhage tusschen een Nêderlandsche en een Poolsche delegatie inza':e het weder zij dsche handelsverkeer nog niet ten einde zijn gekomen, is voorloopig besloten, dat de bestaande regelingen, welke na 31 Maart a.s. zouden vervallen, over en weer nog ge durende een maand na dien datum zullen worden toegepast. AMERIKAANSCH VERKEERSVLIEGTUIG NEERGESTORT. Een toestel van de lijn ChicagoDallas— Texas is enkele oogenblikken na te Zijn opgestegen, neergestort. Er waren acht dooden en vier gewonden. Het toestel vloog in brand. Zeven passagiers en de stewar dess kwamen in de vlammen om. De twee piloten en twee passagiers werden ernstig gewond. TRANSATLANTISCHE VLUCHT. De vliegboot Yankee Clipper is te Balti- more opgestegen voor zijn eersten transat- lantischen vlucht met een bemanning van 11 koppen en met 10 passagiers. DE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis arriveerde Zaterdag de Valk te Napels, de Pelikaan te Basra en de Oehoe te Rangoon. Op de thuisreis landde de Zilverreiger te Medan, de Gier te Jodhpur en de Emoe te Athene. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—9.20, Parijs R. 9.20—9.30, Radio PTT Nord 9.30— 11.20, Parijs R. 11.20—12.35, Brussel VL 12.3514.20, Motala 14.20 14.40, Radio PTT Nord 14.4015.20, Keulen 15.20—17.20, Brussel VI. 17,2019.05, Motala 19.0519.35, Brussel VI. 19.3520.05, Motala 20.0521.05, Keulen 21.0522.20, Brussel VI. 22.20—23.20, Weenen 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, London Reg. 10.3512.20, Droitwich 12.2013.35, Lond. Reg. 13.3516.20, Luxem burg 16.20—16.45, Lond. Reg. 16.45 17.20, Droitwich 17.2019. Brussel Fr. 19.—19.20, Droitwich 19.2019.50, Straatsburg 19.50 20.20, Droitwicht 20.2021.45, Lond. Reg.21.45—22.—, Droitwich 22.— 24.—. Lijn 5: Diversen. <W,3 „Hallo, juffrouw Meijer, telefoon voor U!" Fransche diplomatieke kringen nemen met uiterste reserve en voor zichtigheid de door Mussolini uitge sproken redevoering op. Men heeft zich zeer omzichtig betoond bij iedere waardeering voor wat aangaat de vooruitzichten, welke de verklaringen van den duce al dan niet openen op het gebied der Fransch-Italitaansche betrekkingen door de duistere punten, welke zij in zekere essentieele kwes ties vertoont, is de uitlegging der redevoering uiterst moeilijk geworden. n feite heeft de duce zich er toe bepaald summier het probleem der Italiaansche. eischen te formuleeren, welke hij waarschijnlijk vrijwillig in de schaduw van concrete vraagstukken heeft gelaten. De redevoering van den duce heeft één element van duidelijkheid gebracht, dat onder de huidige omstandigheden verre van waardeloos is, doordat hij voor den eersten keer het vraagstuk op het diplo matieke plan heeft gebracht, het duidelijk op het terrein der onderhandelingen ge plaatst en het tot koloniaal gebied be perkt heeft, n.1: Dzjiboeti, Tunis en Suez, zonder het den vorm te geven van het dreigend dilemma, waarin de Italiaansche pers het tot nu toe sloot. Daarentegen heeft hij geen enkele na dere aanduiding verschaft, noen over bij zonderheden, noch over den omvang de zer eischen, waardoor iedere beoordeeling van concrete mogelijkheden eer.er eventu- eele onderhandeling op de drie punten in kwestie zeer moeilijk Wordt. Voor het geval Frankrijk zou weigeren voldoening te geven aan de Italiaansche aspiraties, heeft de duce zich van iedere bedreiging onthouden. Hij bepaalde zich er toe te Verklaren, dat de klove tusschen de beide landen dan moeilijk te overbrug gen Zou worden. Doch om dé Middellandsche zeekwestie te bepalen, ontleende hij aan de nationaal- socialistische terminologie het woord „levensruimte", dat op eigenaardige wijze opheldert, hoe men te Rome het vraagstuk ziet. Wat de Duitsch-Italiaansche betrekkin gen aangaat, heeft de duce de onwrik baarheid en soliditeit van de as ter sprake gebracht. Toch schijnen zijn verklaringen over de jongste gebeurtenissen in Midden-Europa en de abstractie van 2ekere blijkbaar voor binnenlandsch gebruik bestem ie formules veeleer een constateering van een stand van zaken dan een goedkeuring te betee- kenen. Resumeerende schijnen de vooruitzich ten voor den internationalen toestand na de redevoering beter noch slechter. Op de uit Frahseh-standpunt bezien belangrijk ste vraag, n.1. te weten, of Fransch-Itali- aansche onderhandelingen onder bevredi gende omstandigheden zouden kunnen worden gehouden, geeft de redevoering ten slotte geen nauwkeurig antwoord. Commentaar van de Temps. In zijn commentaar op de redevoering van Mussolini schrijft Le Temps: Frank rijk heeft nooit een internationale beraad slaging geweigerd en slechts „nooit" gê- zegd tegenover eiscben, welbewogen een slag toe te brengen aan de integriteit van zijn nationale grondgebie.1 en zijn souverei- niteitsrechten in zijn rijk, met name Tunis. De drie door Mussolini genoemde pun ten: Tunis, Dzjiboeti en Suez vormen een veel bescheidener program dan dat met zooveel heftigheid door de fascistische pers uiteengezet is, en dat ook buitensporige eischen als die betreffende Corsica, Nice en Savoie inhield. Nog zou men moeten weten hoe de re geering te Rome zich voorstelt de kwesties Tunis, Dzjiboeti en Suez te stellen. De redevoering van Mussolini geeft dat niet aan. Misschien moet men te dien aanzien eenig licht vragen in de verklaringen van Gayda. Kunnen deze eischen een nuttige basis van onderhandeing vormen? Men zal moeten afwachten om de bewoordingen te leeren kennen van de eischen van Italië om er over te kunnen oordeelen, doch zeer zeker zouden zeer veel zaken kunnen worden vergemakkelijkt, indien deze eischen niet zouden zijn ingediend op den zoo heftigen toon der fascistische pers campagnes en tot op zekere hoogte, dien van de redevoering van den duce. De indruk te Londen. Uit het feit, dat de Londensche Zondags bladen uitkwamen met extra edities, welke een samenvatting behelzen van de redevoering van Mussolini, blijkt wel hoe groot de belangstelling voor deze redevoe ring was. De eerste indrukken in gezaghebbende kringen is, dat Mussolini de verwachtingen niet heeft geloochenstraft, welke gewekt waren door de recente rede van den Ita- liaanschen koning. Men heeft den indruk, dat, terwijl de redevoering van Mussolini niet de gebruikelijke kracht en strijdlustig heid mist, er weinig is, da., kan worden opgevat als in wezen agressief. Niemand verwachtte, dat Mussolini de spil zou afvallen, maar stilzwijgend erkent de rede de bzondere behoeften van Italië, zooals die door den koning zijn uitgespro ken en geeft zij uitdrukking aan de opvat ting, dat er nog tijd is voor Frankrijk en Italië om samen te werken ten behoeve van onderhandelingen over de op den voorgrond staande moeilijkheden en in dit verband is er niets van den aard van een bedreiging of ultimatum of eènigerlei uit werking en uitbreiding van de Italiaan sche eischen, die op dê bekende basis blijven. Niemand in Engeland trekt het vitale- belang in twijfel van de Middellandsche zee voor Italië en de verwijzingen van Mussolini hiernaar wekken stellig geen bezorgdheid in Britsche kringen. Musso- lini's verwijzing naar het gevaar van een ideologisch conflict wekt de herinnering er aan, dat Chamerlain nog slechts Donder dag j.1. den nadruk legde op Engelands wensch „niet in Europa twee tegenover elkander staande bloes op te richten van landen, met verschillende denkbeelden omtrent de vormen van binnenlandsch be stuur." Redevoering niet bekend te Berlijn. In welingelichte Duitsche politieke krin gen verklaart men, dat de redevoering van den duce te Berlijn pas bekend was, nadat zij was uitgesproken, hoewel men niet uit sluit, dat Mussolini en Hitier tevoren met elkander hebben gesproken. Men betoogt, dat Duitschland het door den duce uitgesproken standpunt ten volle deelt. Men spreekt de meening uit, en wijst dienaangaande op de redevoering, dat de bruggen met Frankrijk niet vernield zijn en verzekert, dat het rijk geen enkel be zwaar er in zou zien, veeleer het tegendeel, in een hervatting der Fransch-Italiaan- sche besprekingen. Politieke kringen behouden zich voor den tekst nauwkeuriger te bestudeeren. Men wenscht echter nu reeds de volkomen instemming van Duitschland met de Ita- liaanschen thesen te betuigen. Commentaar der Ver. Staten. In het commentaar op dê rede, welke Mussolini gisteren heeft gehouden, schrijft de „New York Times" in een hoofdartikel: „De rede laat Europa, Waar het voordien Was zonder eenige werkelijke veilig heid, doch schijnbaar heeft Ie rede Europa op het oogenblik gespaard voor een nieuwe crisis." De „New York Herald Tribune" merkt op, dat Mussolini de democratieën heeft medegedeeld, dat hij niet vraagt, doch hen zegt, dat zij moeten wijken. Het „pronun- ciamento" van Mussolini laat de geheele situatie open en het is nutteloos in zijn phrases te zoeken naar onthullingen voor de toekomst. Alleen blijkt er uit, dat het brutale, barbaarsche en cynische de we reld blijft regperen. Het Zwitsersche departement van oor log heeft Zaterdagmiddag Officieel medegedeeld, dat de böndsregeering, als voorzorgsmaatregel hééft gelast aan alle grenzen de mijnen té laden en ter be waking van deze zijn de desbetreffende eenheden onder de wapenen geroepen. Voor verdere maatregelen bestaat op het oogenblik geen aanleiding. Deze maatregelen vallen binnen het kader van de maatregelen, welke in September j.1. zijn genomen. Er is geen sprake van het onder de wapenen roepen van het leger, doch slechts van versterking der grens wacht, aldus wordt te Bern verklaard. Indien andere maatregelen noodig zouden blijken, kan de regeering gebruik maken van de volmachten, welke haar 3 Februari 1939 zijn verleend. In diplomatieke kringen te Rome wordt de redevoering van Mussolini druk van commentaar voorzien. Men stelt "wel is waar vast, dat de Duce een krachtige taal moest laten hoorert, doch dat hij zich richtte tot de avant- garde van het fascisme, veteranen uit den strijd der revolutie. Overigens zegt men, dat Mussolini duidelijk heeft uiteengezet, dat de Spaansche kwestie geen hinderpaal meer vormt tusschen Italië en Frank rijk. Men is van meening, dat de barricade tusschen de beide landen feitelijk niet meer bestaat. Mussolini is van meening, dat voortaan tusschen Italië en Frankrijk nog slechts een vraagstuk moet worden opge lost, een vraagstuk, dat den naam heeft „Tunis, Dzjiboeti en Suezkanaal". Men merkt dienaangaande op, dat Mus solini zich onthouden heeft van iedere, zelfs verscholen, dreiging en zich er slechts toe bepaald heeft te zeggen, dat de onverzette lijke houding van Frankrijk tegenover de aanspraken van Italië de kloove tusschen Frankrijk en Italië zou verdiepen. Italië verwacht, dat Parijs den eersten stap zal doen en het initiatief zal nemen voor onderhandelingen met Rome. In het kort is de algemeene indruk, dat de redevoering den toestand niet ernstiger heeft gemaakt en dat zij zelfs misschien zekere nog vage, vooruitzichten opent op een ontspanning in de Middellandsche Zee.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7