PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN. AMSTERDAMSCHE BEURS LAATSTE BERICHTEN. Jietk School JiheepstiidUiQm „Paris Soir" interviewt Calinesco. Anti-Joodsche maatregelen in Tsjechië. Tsjechische gezantschappen gehandhaafd. Litauen versterkt zijn bewapening. Duitsch—Slowaaksche besprekingen. Wijziging op komst in Japan's politiek? Keizer zou krachtiger politiek voeren. if/« TWEEDE BLAD. De „Paris Soir" van gisteravond publi ceert door den Roemeenschen min.-pres. Calinesco tegenover Jules Sauerwein tij dens diens bezoek aan Boekarest afgelegde verklaringen: „Er is een zaak, aldus Calinesco, waarover men geen twijfel kan noch moet hebben, dat is n.1., dat Roemenië den dag waarop het zal aangevallen worden, zich zal verde digen tegen wien ook en dat het tot de grens van zijn krachten de integriteit van zijn grondgebied zal waarborgen. Roeemenië zal vechten zonder de eventuëele resultaten van een oorlog in overweging te nemen. Wij als mannen, ae verantwoordelijkheden waardig, die het lot onze generatie heeft toebedeeld. Wij hebben verscheiden lichtingen reserve- personeel onder de wapenen geroepen om onze dekkingstroepon te versterken. Er mel den zich drie keer zooveel manschappen aan als waren opgeroepen. Dat toont den geest en de discipline van het land". Voorts heeft Calinesco gezegd, dat er geen enkel verband is tusschen de Roe- meenschDuitsche economische overeen komst en de jongste internationale verwik kelingen. Onze onderhandelingen waren reeds in Februari begonnen. De ruil van koopwaren zal in niets de tegenwoordige of toekomstige handelsbe trekkingen van Roemenië met andere lan den wijzigen. De verhouding tot Hongarije. Roemenië is in afwachting van hetgeen Hongarije doen zal om zijn effectieven bij de Roemeensche grens te verminderen. In- tusschen zijn eenige lichtingen opgeroepen, die zich naar hun garnizoenen begeven. Verklaard wordt, dat Hongaarsche mili taire autoriteiten onder alle bruggen over de Theiss, welke over een langen afstand de grens vormt tusschen Roemenië en Roe- thenië, ontplofbare stoffen hebben geplaatst. Men wacht op de Britsche economische missie. Roemeensche zakenkringen geven uitdrukking aan de hoop, dat met de des kundigen zoo spoedig mogelijk een overeen komst zal worden bereikt, moeten ons voor de geschiedenis aandienen De door de „Commissie der nationale gemeenschap" benoemde economische com missie in Tsjechië heeft besloten de regeering voor te stellen voor 15 April een „con scriptie" van het Joodsche vermogen te doen houden en de Joodsche ondernemers te verplichten hun bedrijven volgens ver ordeningen verder te leiden. In geval deze verordeningen niet worden nagekomen, zal alleen de regeering het recht verkrijgen controle-organen in dergelijke Joodsche ondernemingen te benoemen. De regeering werd verzocht beschikkin gen uit te vaardigen, waardoor iedere over dracht van Joodsch eigendom wordt ver boden. Als Joden zullen worden beschouwd de genen, die tot in den derden graad van Joodsche afstamming zijn. De commissie heeft voorts besloten voor het ontbinden van alle politieke groepen een „algemeen liquidator" te benoemen. Gezantschappen beschouwen hul digen toestand als onwettig. Fierlinger, de gezant van Tsjecho-Slowa- kije te Moskou, heeft het diplomatieke corps doen weten, dat zijn legatie haar werkzaam heden voortzet. Zooals men weet, hebben zijn collega's te Londen, Parijs en Washington hetzelfde besluit genomen. De gezant te Warschau zal naar de Ver. Staten vertrekken. Zater dag betoogden 100.000 personen in de straten van New-York voor het herstel der Tsjechi sche onafhankelijkheid. Burgemeester La Guardia heeft hen toegesproken. De „Express Poranny", het orgaan der Poolsche regeering, meldt, dat de Duitsche gezant te Kaunas uit naam zijner regeering heeft geprotesteerd tegen de uitbreiding der bewapening van Litauen, welke, volgens Duitsche opvatting, tegen het Duitsche rijk is gericht, hetgeen in strijd zou zijn met een artikel 14 van het Duitsch-Litausche non agressiepact. De Litausche regeering heeft het protest verworpen, en er in haar ant woord op gewezen, dat de versterking van de landsverdediging de „verdediging van de vrijheid van Litauen" ten doel heeft. De grens tusschen Memel en Litauen is gesloten. De Lithausche gezant te Warschau, Saulys, heeft den vertegenwoordiger van de Wieczor Warszawski medegedeeld, dat Litauen een nieuwe haven zal aanleggen ten noorden van de stad te Palaga. Tijdens het jongste bezoek van de Slo waaksche ministers Durcansky en Tuka aan Berlijn zijn ook economische en financieele kwesties besproken. Er is geen tol- en muntunie tusschen Duitschland en Slowakije onder het oog gezien. Toch zal Duitschland de Slowaak sche regeering met raad en daad ter zijde staan bij den opbouw van het bedrijfs leven en het geldwezen. Voorts is tot rege ling der betalingen tusschen de beide landen een verrekeningsovereenkomst gesloten en onderteekend. Het handelsverkeer tusschen de nieuwe gebieden zal worden vergemak kelijkt. Socialisten gearresteerd. De Slowaaksche autoriteiten hebben de sociaal-democratische senatoren Zimak en Korman gearresteerd. Deze laatste was hoofdredacteur van het sociaal-democratische blad Robotnicke Noviny. AUTOBOTSING OP KRUISPUNT BIJ LAREN. Hedenmorgen geschiedde op het kruis punt HilversumschewegRijksstraatweg te Laren een ernstige autobotsing. Uit de rich ting Amsterdam kwam een luxe-auto, waarin een zestal militairen gezeten was, die van verlof naar hun garnizoensplaats Amersfoort terugkeeren. Tezelfdertijd kwam uit de richting Hilversum een zandauto, bestuurd door den 18-jarigen R. uit Blari- cum. Deze R. was niet in het bezit van een rijbewijs, maar reed onder toezicht van zijn vader. R. verleende geen voorrang, waar door een botsing volgde en het portier van de luxe-auto openvloog. Hirdoor werd de 19-jarige J. de Boer, dienstplichtige bij het 21ste regiment der infanterie te Amersfoort, uit den wagen geslingerd en bleef hevig bloedend en bewusteloos op den weg lig gen. Een drietal doctoren uit Laren ver leende de eerste hulp en constateerde bij het slachtoffer een zware hersenschudding, een hoofdwonde en verschillende verwon dingen aan armen en beenen. Hij is per ziekenauto naar het militaire hospitaal te Utrecht vervoerd. De luxe-auto werd totaal vernield, terwijl de overige militairen met den schrik vrij kwamen. De vrachtauto werd eveneens zwaar beschadigd. Tegen den vader van den jeugdigen bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. DE MOORD TE KERKRADE. Dader veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. In den nacht van 27 op 28 September van het vorige jaar heeft de 27-jarige mijn werker W. J. G. te Kerkrade zijn vrouw, M. E. V. geworgd en daarna heeft hij het lichaam en de kleeren van de vrouw, die op bed lag, alsmede het bed zelf met petro leum overgoten en in brand gestoken, ten gevolge waarvan de vrouw nog brandwon den kreeg. Wegens doodslag en brandstichting is G. door de rechtbank te Maastricht veroor deeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Op Maandag 16 Maart j.1. heeft G. in booger beroep terecht gestaan voor het ge rechtshof te den Bosch. De advocaat-gene raal mr. Massink, heeft toen tegen hem we gens poging tot doodslag en brandstichting, welke den dood van de vrouw tengevolge hebben gehad, levenslange gevangenisstraf geëischt. Heden arrest wijzende heeft het Hof het vonnis van de rechtbank te Maastricht op formeele gronden vernietigd en, opnieuw rechtdoende, heeft het Hof G. wegens dood slag veroordeeld tot vijftien jaar gevange nisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Het verzoek van den verdediger, mr. van Breugelen uit Heerlen om een onderzoek in te stellen naar de geestvermogens van den verdachte, heeft het Hof afgewezen. GENUA-EXPRESS. De N.V. Stoomvaart Maatschappij Neder land meldt, dat de speciale trein met passa giers en post in aansluiting op het d.d. 31 Maart a.s. van Genua vertrekkend m.s. „Jo- han van Oldenbarnevelt" Donderdagmor gen 30 Maart te 10.27 van Den Haag s.s. zal vertrekken. In de Zaterdag verschenen Chineesche nationalistische bladen te Sjanghai wordt een belangrijke wijziging voorspeld in de buitenlandsche politiek van Japan,, onder invloed van keizer Hirohito. Verklaard wordt, dat ue keizer den jong- sjen tijd zeer actief is geweest bij de leiding der staatszaken. Gezegd wordt, dat hij meer gezag en macht heeft verworpen dan één der keizers sinds de Japansche regeering werd gecentraliseerd, ooit heeft, bezeten. Verklaard wordt, dat de wenschen van den keizer betreffen: 1. Te voorkomen, dat Japan een militair bondgenootschap aangaat met Duitsch land en Italië. 2. Het hardnekkige streven der ministeries van marine en oorlog Japan in nieuwe internationale moeilijkheden te storten, tegen te gaan. 3. Te voorkomen, dat Japan een totali- tairen regeerlngsvorm aanneemt in fas- fistischen stijl en 4. De betrekkingen te verbeteren tusschen Japan en de democratische mogend heden. Havas meldt uit Tokio, dat er besloten zou zijn, zich niet te mengen in nieuwe internationale combinaties, tenzij hiermede zijn Aziatische belangen onmiddellijk wor den gebaat. GERUCHTEN OVER DUITSCHE EISCHEN INZAKE DANZIG. „Le Journal" verneemt uit Londen, dat daar gisteren uit Duitschland werd gemeld, dat de Duitsche regeering Vrijdag j.1. een nota zou hebben overhandigd aan de re geering van Polen, met voorstellen tot re geling van het vraagstuk van Danzig, zon der rekening te houden met den Volken bond. Duitschland zou hebben voorgesteld aan het rijk zekere rechten te geven, den hooge- commissaris af te schaffen en Polen het recht te laten de haven van Danzig te ge bruiken. De Polen zijn vastbesloten zich te verzet ten tegen iedere poging van Duitschland de Poolsche corridor te bezetten of Danzig te annexeeren. KIAUTSJAU ALS KOLONIE VOOR DUITSCHLAND GENOEMD. In niet-officieele politieke kringen te Berlijn spreekt men van de mogelijkheid, dat Duitschland spoedig een kolonie zal hebben. Zij hebben daarbij het oog op de vroegere Duitsche verdragshaven Kiautsjau in China. De meening wordt geuit, dat Ja pan deze havenstand aan Duitschland zou teruggeven. Een der moeilijkheden welke zich hierbij voordoen is, hoe zulk een over dracht in overeenstemming gebracht zou kunnen worden met de nauwgezet bewaar de Duitsch-Chineesche vriendschap. De haven zou meer strategische dan economi sche waarde hebben. HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN BISSCHOP VAN LUIK BESPOT. Gisteren is in alle kerken en kapellen in de kantons Eupen en Malmedy (Beig.) voor lezing gedaan van een herderlijk schrijven van mgr. Kerkhofs, den bisschop van Luik. In het bijzonder was dit schrijven gericht tot de katholieken in de oostelijke kantons. Er werd met name in geprotesteerd tegen de bedoelingen van het nationaal-socialisme en tegen de rassenleer. De voorlezing van dezen brief heeft in eenige parochies aan leiding gegeven tot incidenten. Verscheiden personen hebben uit protest de kerkgebou wen verlaten. Ook te St. Vith verlieten verscheiden personen het kerkgebouw. Deze reacties waren echter onbeteekenend te noemen tegenover hetgeen zich te Eupen afspeelde. Om elf uur was het bij de mis zeer druk. Nauwelijks was men begonnen met de voorlezing van het herderlijk schrij ven of men hoorde lachen. Er werd uit een groep personen gefloten. Anderen, die voor de kerk stonden, floten eveneens. Een honderdtal bezoekers verliet de kerk. De heer en mevrouw Henri Michel, uit gever van de „Grenz-Echo", het eenige in de Duitsche taal verschijnende Belgisch- gezinde dagblad in het kanton, werden uitgejouwd door nationaal-socialisten. In de kerk in de Benedenstad heeft men ook opgemerkt, dat de reacties, welke er zich voordeden eveneëns door dezelfde troep werden uitgelokt. Men zou tusschen hen een groot aantal Duitschers uit Aken hebben herkend. DE STRIJD IN SPANJE HERVAT. Welke eischen Franco stelde. Gisteravond heerschte een groote bedrij vigheid te Madrid, waar in den ochtend Casado was teruggekeerd, hetgeen reeds wees op mislukken de ronderhanöelingen met Burgos. In den avond werd medegedeeld, dat de vijand den wapenstilstand had verbroken en den aanval in Andalusië had hervat. De verdedigingsraad kon de wapens niet neerleggen, zonder zekere garanties, welke Franco weigerde te geven. Gisteren is den geheelen dag gesproken over de te nemen maatregelen om het offensief in Andalusië te stuiten. Het ultimatum van Franco aan den ver dedigingsraad omvat vier punten, welke de raad moeilijk kon aannemen, n.1.: ten -erste: officieren en soldaten, die gehoorzamen aan de orders van hun meer deren tot verdediging van het vaderland zullen als misdadigers worden beschouwd; ten tweede: zij, die vrwillig deel hebben genomen aan den oorlog tot verdedigen van hun ideaal, zullen als schuldig worden beschiuwd; ten derde: geen enkele garantie zal worden gegeven aan hen, die in de rijen van de politieke partijen strijden, welke zich tegen den opstand van 17 Juli hebben verklaard, d.w.z. de partijen van de repu- blikeinsche unie tot de Iberische narchisti- sche federatie. ten vierde: het zevende punt van het antwoord van Franco, waarbij een gevan genisstraf wordt voorzien, welke niet lan ger duurt dan noodig is om den schuldige berouw te doen krijgen, kan te ruim wor den uitgelegd. Wijlen Prof. Nolens De verdedigingsraad heeft alles gedaan wat in zijn macht lag om de eischen van Burgos in te willigen en heeft gisteren wanhopige pogingen gedaan de luchtmacnt binnen den gestelden termijn uit e leveren, hetgeen door de weersomstandigheden werd beien.merd. Ondertusschen hebben de troepen van Franco het offensief ingezet. HET ONDERWIJSCONGRES 1939. In de laatste zitting van het onderwijs- congres 1939 is Zaterdagmiddag behandeld het prae-advies van den heer Th. J. Thijs- sen, lid van de Tweede Kamer, over: „Mo derne didaktiek en leerplanherziening". Co-referenten waren de heeren I. van de Velde, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Winschoten en J. D. Brinksma, hoofd van een openbare school te Woubrugge. De heer Thijssen zegt in zijn prae-advies, dat volgens zijn meening ook zonder leer planherziening 99 procent van de moderne didaktiek in de scholen is toe te passen, om dat de leerplannen van de scholen over het algemeen soepel en vaag in hun begrenzin gen zijn. Spr. acht voor de zegepraal van een betere didaktiek heel wat ergere belet selen aanwezig dan de bestaande leerplan nen. Dit zijn o.m. het feit, dat in ons land een groot deel der leerlingen ten gevolge van den te korten leerplicht de school ver laten op dertienjarigen leeftijd, de onder danigheid van het lager aan het middelbaar onderwijs en de onvoldoende verzorging van het lager onderwijs. Met name de te groote klassen verijdelen iedere gezonde didaktiek. De heer Thijssen betoogt aan de hand van verschillende voorbeelden, dat het laten doen het grootste didaktische gebod is. Het mag echter nooit ontaarden in een mecha nisch doen, steeds moet het doen een oefe nen blijven. Wat noodig is, is het volle leven in de school te brengen en dit kan geschieden met goed geschreven leerlessen. Het leeren lezen is in verband met het huidige cul tuurstadium van de maatschappij een eerste eisch aan de lagere school. En door te lezen kusnen ook verschillende andere vakken worden onderwezen. De leerplanwijziging moet neerkomen op het stimuleeren van gewoon lezen, hardop lezen en oefening in zinsontleding. Hiermede zijn de vakken lezen, Nederlandsche taal, vaderlandsche geschiedenis, aardrijkskunde en kennis der natuur cmvat. De andere veel onbelang rijkere vakken, welke op het leerplan voor komen, leidt de heer Thijssen geheel af van het cultuurstadium der maatschappij. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Ajax 26 Maart te Odense. Ariadne 25 Maart v. Rotterdam n. Lissabon. Aurora 24 Maart v. Palermo n. Malta. Bennekom 25 Maart 19 u. van Liverpool n. Amsterdam. Berenice 25 Maart te Pasajes. Breda 24 Maart van Arica n. Mollendo. Costa Rica 26 Maart te Amsterdam. Deucalion 25 Maart v. Gibraltar n. Malta. Euterpe 26 Maart v.m. Holtenau gepass. Fauna 26 Maart te Piraeus. Ganymedes 26 Maart te Amsterdam. Hebe 26 Maart 13 u. 170 mijl Z.W. Ouessant Hercules 26 Maart te Amsterdam. Hermes 25 Maart v. Rotterdam n. Piraeus. 188. Pam tracht weg te lopen, om via het muizenhol te ontsnappen, doch de kamerheer is hem te vlug af en grijpt hem. „Wat zal er nu met mij gebeuren", denkt Pam angstig. 189. De kamerheer is woedend. Hij stopt Pam in een net en sluit hem in een kast, terwijl hij geweldig bromt. „Hoe kom ik hier ooit weer vandaan?" denkt Pam, „zai het mij nogmaals gelukken te ontsnappen?" Irene 26 Maart te en van Spezia n. Livorno Iris 25 Maart v. A'dam n. Bordeux. Mars 25 Maart v. Piraeus n. Jaffa. Merope 27 Maart te Amsterdam. Odysseus 25 Maart van Stettin naar Am sterdam 26 Maart 21 u. Brunsbuettel gep> Orion 25 Maart v. Rotterdam n. Algiers. Orpheus 25 Maart v, A'dam n. Halmstad. Perseus 26 Maart 21 u. Brunsbuettel gepas. Pluto 25 Maart v. A'dam n. Kopenhagen! 27 Maart v.m. Holtenau gepass. Pygmalion 25 Maart te Istanboul. Saturnus 27 Maart te Thessaloniki. Socrates 24 Maart v. Curacao n. Pt. Cabello Stuyvesant 24 Maart 17 u. van Barbados n. Madeira. Theseus 26 Maart te Amsterdam. Tiberius 26 Maart v. Alexandrië n. Izmir. Triton 25 Maart te Catania. Ulysses 25 Maart van Varna naar Constan- ta, 26 Maart te Constanta. Vulcanus 27 Maart 5.30 uur te Hamburg. Irene 27 Maart te Livorno. Alkmaar 24 Maart van A'dam n. Curasao. Nereus 24 Maart v. Vigo n. A'dam. Vesta 24 Maart te en v. Oran n. Genua. Chr. Huygens uitr. 26 Maart te Sabang. Marnix van St. Aldegonde thuisr. 26 Maart van Sabang. Poelau Laut uitr. 27 Maart te Batavia. Tawali thuisr. 26 Maart van Batavia. Tabien uitr. pass. 27 Maart Kaap de Goede Hoop. Johan de Witt thuisr. wordt 30 Maart 4 u. v.m. te IJmuiden en om 8 uur te A'dam verwacht. Stoomv. Mij. Nederland. Kota Gede J.N.L. 24 Maart te Boston. Saleier uitr. v. IJmuiden 26 Maart. Johan de Witt thuisr. wordt 29 Maart 9 uur te IJmuiden en 13 u te A'dam verwacht. HollandAmerika Lijn. Damsterdijk 24 Maart te Los Angeles haven Loch Kathrine 24 Maart n.m. te Londen. Loch Avon 24 Maart v.m. te Newport. Dinteldijk 24 Maart n.m. te Kingswon. Rotterdam 26 Maart n.m. van New Orleans Breedijk 25 Maart n.m. te Boston. Boschdijlj^ 25 Maart v.m. v. New Orleans. Veendam 24 Maart n.m. v. Southampton. Volendam 25 Maart n.m. v. New York. Bilderdijk 25 Maart n.m. van New York. Drechtdijk 25 Maart v. Christobal. Delfdijk 25 Maart v.m. te L. Angelos Harbcr Rotterdamsche Lloyd. Sibajak uitr. 25 Maart 9 u. pas. Perim. Garoet thuisr. 25 Maart 20 u. v. Marseille. Kedoe uitr. 25 Maart 16 u. pas. Finisterre. Kertosono uitr. 26 Maart 10 u. te Genua. Kota Nopan uitr. 27 Maart te Belawan. Kota Radja thuisr. 26 Maart v. Singapore. Tapanoeli thuisr. 26 Maart 18 uur pass. Gibraltar. Tosari thuisr. verwacht 30 Maart te 6 uur te Genua. Kota Gedeh J. N. L. 24 u. n.m. te Boston. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Maandag 27 Maart 1939. Vorige Laatste koers 2.45-3.00 STAATSLEENINGEN. 3334 NederL 1938 9974 997, 3 Ned.-lndië 1937 971/, 534 Duitsvhl. '30 m V erkl. 227,R 2174-7. BANK-INSTELLINGEN 124 Handel Mij. Cert. v. 250 128 129 Koloniale Bank 150 15374 Ned. Ind. Handelsbank 115 117 INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 357, 353/4.6} Calvé Delft Cert. 0 8274 827, Lever Bros 13074 13274-3 NederL Ford 3721/4 374 Philips Gloeil. Gem. Bezit 200 2043/4-5 INDUSTR. OND. BUITENL. 337, Am. Smelting 333/S Anaconda 21'/4 21i%6-2 517,-7, Cities Service §57. 678 Generaal Motors 0 357, 35'V:» Kennecott Copper 278/8 277»-'/, Republic Steel 0 H5/. Hl3/,, Standard Brands 9 5'Vi« 53/s Steel comm. 9 4378 437,-78 U. S Leather 0 9 37, 3% CULTUUR MAATSCH. H. V. A 0 9 4081/4 412-1/, Java Cultuur 176 209 Ned Ind Suiker Unie 20474 Vereen. Vorstenlanden 82 83Vs MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. 56 587, Redjang Lebong 0 111 117/, PETROLEUM. 3083/4 -9 Kon. Petr. 9 -• 3057, Perlak 9 627, 63 Phillips Oil 0 0 2878 287, Shell Union 9 0 978 97/s-lö/i« I07i« RUBBERS. 2001-1/, Amsterd. Rubber 9 0 1957, Deli Rat. Rubber 9 0 1327, 135 Hessa Rubber 9 in'/. 115 126 Serhadiadi 0 0 9t7g 93 Interc. Rubber 217,6 2n/]« SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika li n 101V, 102 Java—China—Japan 1 ijn 0 72 76V, Kon Ned Stoorobool 0 11274 1147,-5 Scheepvaart Unie 0 1051/2 106}-7} TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN, Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. 185 211 198 263/4 13 77>/« 35/s 180V. 203 190-1 27'/. 121sa6*5 13i3/ie-4 771/4 3% §Noteering per 5G. x) ex-coupon tExclaim. #Exdividend. Prolongatie vorige koers heden Y, pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM Vorige koers heden OFFICIEEL. New-York 1.887», 1.887» Londen 8.827, 8.81'/» Berlijn 75.65 75.55 Parijs 4.991/4 4.987» Brussel (Belga) 31.71 31-.66 Zürich 32.37 34 42.36 Kopenhagen 39.40 39.37 Yt Stockholm 45.50 45.4734 Oslo 44.35 44.3234

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8