dagblad voor alkmaar en omstreken. Madrid gecapituleerd. Francos opmarsch naar de mijnen van Almaden. Het begin van het einde van den Litauschen staat. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door Vet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeurs C. KRAK. Dinsdag 28 Maart 1939 PRIJS PER GEWONE ADVERIENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar olaatsrulmte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Een nieuw offensief in den sector-Toledo. h ET PROCES WEI DM ANN Is Jean de Koven dood Belgische verontwaardiging over Duitsche radio- uilzending. Pe algemeene toestand. De positie van het Duff Cooper wil een beperkt kabinet. Alle partijen vertegenwoordigd. alkmaarsche courant Franco's troepen hebben gisteren een nieuw offensief ingezet en wel ten Zuid- Westen van Madrid in de sectoren Tala- vera en Toledo. De troepen, die te Tcledo reeds lang het bruggehoofd over de Taag bezet hielden, zijn tot den aan val overgegaan en hebben het republi keinsche front in de centrale zone door broken. Zonder op tegenstand te stuiten konden ze in Zuidelijke richting opruk ken en maakten vorderingen in de rich ting van Nava en Hermosa. Het doel der rechtschen is den zak in de republikeinsche frontlijn, welke tusschen Cabeza en Belmez bestaat, af te knijpen en zoo het gebied van Almaden, waar de reeds lang begeerde kwikmijnen liggen, te oi sir.gelen. Ook het offensief aan het Estremadura- front is gisteren voortgezet. De republikei nen verlaten in allerijl hun met beton ver sterkte stellingen, en men meent te weten, dat zij op hun vlucht uit het district Pozo. blanco de bruggen vernielen. De Marok. kaansche divisies van generaal Jague, die uit Pozoblanco naar het N.O. oprukken, dreigen de krachtig versterkte mijnen van Almaden te isoleeren, terwijl generaal Vali- no, die met zijn Requetes uit het Noorden komt, eveneens hierop aanstuurt. Tot mid dernacht eergisteren waren 10.000 krijgsge vangenen gemaakt en gisteren nog veel meer. Gisteravond laat meldde Havas uit Burgos, dat de rechtschen aan het cen trale front zich reeds dicht by Almaden bevonden. De troepen aan hét front van Cordora waren meer dan 15 K.M. op gerukt en zouden Almaden zelfs reeds bezet hebben. De verdedigingsraad vergadert. Gisterochtend heeft de verdedigingsraad te Madrid vergaderd in het kwartier van Casado. Het rechtsche offensief heeft geen bijzonder opzien gewekt, nu de besprekin gen tusschen de officieren zijn afgebroken. Het schijnt, dat de militaire operaties den raad niet zullen verhinderen te streven naar hervatting der besprekingen met Burgos. Het is te Madrid volkomen rustig. De syndicalistische partij heeft besloten, dat de zetel der partij niet Valencia, doen Madrid zal zijn. Volgens een communiqué wordt dit besluit gemotiveerd door den wu „nauw met den verdedigingsraad samen te Werken in diens vredespolitiek". Radio Nacional deelt mede: Zekere bui- tenlandsche radiostations hebben gisteren een verklaring van den verdedigingsraad uitgezonden, waarin de Madrileensche auto riteiten onze regeering vredesvoorwaarden oedichten, die volkomen in strijd zijn met e door Franco opgelegde voorwaarden. ■Luisteraars, waakt tegen deze valsche be richten, die ten doel hebben de openbare meening te misleiden. De den rooden opgelegde voor waarden zijn die, welke vermeld zijn in de mededeeling van het groote hoofdkwartier, die gisteren uitgezonden is. Tal van dorpen veroverd! Het groote hoofdkwartier van de troepen van Franco bericht, dat de opmarsch van de rechtsche troepen in den sector Cordova wórdt voortgezet. De dorpen Guiko, Alma den, Villa Nueva Cordova, Centa Cardena en de spoorwegstations ten noorden van Belalcazar zijn bezet. Ten zuidoosten van Badajoz zijn de dorpen Zaezacapilla, Penalsordo bezet. Zes duizend man hebben zich overgegeven. Bovendien hebben de troepen van Franco in den sector Toledo de dorpen Polan, Gua- damur, Noez, Totanes en Galvez bezet. An dere afdeelingen hebben het front door broken, zijn de brug van Toledo overge trokken en hebben snel zeventien dorpen bezet, alsmede de spoorwegstations Algodor en Castillejos. Zij maakten 4500 krijgsge- vangenen. De correspondent van Havas bericht uit Burgos, dat de troepen van Franco bij Tole do ten Zuiden van de Taag zijn opgerukt over een breedte van 90 K.M en een diepte van 30 K.M. Vijf legercorpsen hebben aan het offensief deelgenomen onder commando van generaal Saliquet. Het snelle offensief van de rechtschen heeft te Madrid den toestand in enkele uren gewijzigd. In de onmiddellijke nabijheid van de hoofdstad hebben de troepen van dén verdedigingsraad zich bij companieën tegelijk overgegeven te Cerro Los Angelos ten zuiden van Madrid. Andere groepen, gevolg door burgers, gaven zich over in de universiteits wij k. Omtrent het bericht als zou de Ameri- kaansche danseres Jean de Koven, die door Weidmann vermoord is, nog in leven zijn, heeft de advocaat der civiele partij, De- launey, verklaard, dat onlangs een brief ontvangen is van de in New York wonen de tante van het slachtoffer, waarin werd meegedeeld, dat een vriendin van haar nicht Jean de Koven eenige dagen voor haar verdwijning in Parijs gezien heeft. Voorts wordt hierin gezegd, dat geen twijfel aan den moord op het meisje mogelijk is en dat haar kleeren formeel door haar fami lie herkend zijn. De advocaat heeft geen verzoek om verlenging of uitstel van het proces ontvangen. Naar hedenmorgen gemeld werd, heeft Madrid zich overgegeven aan de troepen van Franco. Men weet nog niet, wanneer de troepen van Franco Madrid zullen binnentrekken. Men gelooft, dat Franco zelf Zaterdag de stad binnen zal treden. Overal in de stad zijn witte vlaggen ge- heschen. Toen de correspondent van Reuter zich hedenochtend vervoegde bij het hoofdkwar tier van den gen er alen staf van den ver dedigingsraad, werd hem medegedeeld, dat de opperbevelhebber, generaal Casado, de stad had verlaten en dat het centrale leger, onder leiding van kolonel Prada, zich had overgegeven. Op verschillende plaatsen wapperen reeds de nationalistische vlaggen, alle oude repu blikeinsche vlaggen zijn verdwenen en de bevolking brengt reeds den fascistengroet. In de winkels weigert men reeds de republi keinsche bankbiljetten aan te nemen. De straten zijn vol soldaten van het republi keinsche leger, die loopgraven en wapens in den steek hebben gelaten. Velen trachten ook de stad nog tijdig te verlaten. Volgens Belga heeft het omroep- station te Keulen Zondagmiddag een uitzending gewijd aan de Duitsch-sprekende Belgen in de grensstreek. Het station richtte zich tot deze menschen als tot Duit- schers. Dit feit wordt in België als een ontoelaatbare inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van het koninkrijk beschouwd. Ook het katholieke blad Vingtième Siècle protesteert tegen de uitlatin gen van den omroeper van den radiozender te Keulen, die even eens gezegd zou hebben, dat de Walen tot het Duitsche ras behoo- renen en dat op het St. Nicolaas- plein te Eupen het Duitsche hart klopt. Het blad verwacht van de regeering, dat zij onverwijld te Ber lijn stappen zal ondernemen. Briische kabinet. Geruchten over ernstige verdeeldheid in het Britsche kabinet hebben in den loop van het jongste week-einde de ronde ge daan. Het verschil loopt klaarblijkelijk over de vraag, wat verder moet worden onder nomen om Duitschland in Europa te kun nen beteugelen en de positie van Cham er lain zelf is ermee gemoeid. Daaraan kan wellicht worden toegeschreven, dat net meest uitgesproken conservatieve Zon ag sche orgaan Sunday Times, in twee ui voe rige artikelen, het eene van lord Kemsley, de hoofdeigenaar van het blad, he a van den bekenden medewerker Scrutator opnieuw Chamberlains politiek van en n München krachtig verdedigt, fcly aal te beproeven de eendracht in de cons tievt partij en de verknochtheid aan leider te herstellen. In deze artike niet rechtstreeks aandacht geschon de groote kwestie, die hoofdzake H tweedracht in het kabinet heeft ge die van den algemeenen dienstplicht. Daarentegen levert een andere steunpilaar van de regeering en va" J t litiek, die gericht was op vriendsc p Duitschland, n.1. de Observer, me vurig van zijn hoofdredacteur Garvin, e pleidooi voor de invoering van g dienstplicht. Garvin is n.1. te van zijn vroegere opvatting, aa pgime met Duitschland onder het hui g )no2t in dat land mogelijk was en U dat de Duitschers allen zuUen luisteren naar Engeland indien het zich tot ste macht ontplooit. Dienstplicht is daar voor noodzakelijk. In politieke kringen wordt verklaard dat Chamberlain en andere conservatieve leden van de regeering zich voor dienstplicht heb ben laten winnen en Chamberlain zou zelfs reeds aan Bonnet, hebben beloofd binnen kort één of andren vorm van dienstplicht te zullen invoeren. Het voornaamste kabinets lid, dat tegen den maatregel is, is sir John Simon, die te kennen zou hebben gegeven, dat hij zou aftreden, indien de maatregel wordt doorgezet. Hij blijft in dit opzicht consequent, want ook gedurende den groo- ten oorlog trad hij uit het ministerie toen de dienstplicht werd ingevoerd. Chamberlain zelf is de voornaamste te genstander van een militair verbond met Rusland, waarover ook al oneenigheid heerscht, maar hij zou, naar men aanneemt, zijn bezwaar ertegen opgeven, indien La- bour voor dienstplicht zou kunnen worden gewonnen. Ter voortzetting van de besprekingen in de afgeloopen week met de leiders der op positie heeft Chamberlain gisteren bij ont- stenis van den leider der oppositie Attlee, die ziek is, den plaatsvervangenden leider dr Labourpartij, Greenwood, in Downing- street ontvangen. Sir Archibald Sinclair, de leider der libe rale oppositie, was eveneens uitgenoodigd, doch daar hij zich in Schotland bevindt, zal hij eerst later in de week een bezoek aan den minister-president kunnen brengen. Het overleg inzake een gemeenschappe lijk anti-agressieverklaring gaat, naar de parlementaire medewerker van Reuter meldt, normaal voort en het kabinet blijft den minister-president in deze zaak eensge zind steunen. Aan Frankrijk is geen toezegging gedaan betreffende dienstplicht in vredestijd en in het kabinet komt geen verschil van mee ning tot uiting omtrent deze kwestie, welke niet als urgent wordt beschouwd. Eerst zal het vrijwillige nationale regis ter herzien worden, en er zijn aanwijzingen, dat hieruit nieuwe ontwikkelingen zullen voortvloeien en dat een veelomvattend plan inzake verplichte lichamelijke opvoeding van de jeugd tot de mogelijkheden be hoort. Op een in het Lagerhuis gestelde vraag, in hoeverre de regeering de Britsch-Duit- sche verklaring van 27 Sept. na de inlijving van Tsjecho-Slowakije en Memel een doel treffend instrument acht en of hij aan Hit- Ier uiting had gegeven aan zijn veront waardiging en om uitleg had verzocht, heeft Chamberlain verklaard, dat hij niets toe te voegen had aan zijn op 17 Maart gehouden rede, waaruit duidelijk de houding der Britsche regeering bleek. Hij geloofde niet, dat het eenig nut zou hebben Hitier om uitleg te verzoeken. Op de vraag of hij de Britsch-Duitsche verklaring bindend achtte, antwoordde Chamberlain: In mijn rede te Birmingham en ook in het Lagerhuis heb ik er op gewezen, dat ik be paalde verzekering van Hitier had ontvan gen en dat Hitiers optreden mij onvereenig- baar leek met deze verzekeringen. Ik heb hij daarbij afgevraagd, of het mogelijk was op nieuwe verzekeringen te vertrouwen. De onder-minister van buitenlandsche za ken Butler, heeft verklaard, dat naar aan- ieiding van de inlijving van Memel geen protest is ingediend. De Lithausche regee ring heeft de Britsche regeering over Me mel ingelicht, waarop de Britsche regeering tegenover de Lithausche regeering uiting heeft gegeven aan haar gevoelens van sym pathie. (Van onzen correspondent). KAUNAS, 27 Maart. Bezwaarlijk kan men van Litauen, dezen kleinen onbeschermden boeren staal achter het Oost-Pruisische akker land, getuigen dat zijn politieke weg over rozen voert. Na het Poolsche ulti matum een jaar geleden moest het alle hoop op het Wilnagebied opgeven. Precies een jaar later nam het Derde Rijk het Memelgebied weder in bezit, ofschoon dit gebied in 1924 onder aus piciën van Engeland en Frankrijk auto noom was verklaard met erkenning van Litauen's souvereiniteit. Litauen is thans economisch geheel afhan kelijk van zijn Duitschen buur. Zal dit een zame verbitterde land nog voldoende le venssappen bezitten of dreigt onafwend baar het lot van een protectoraat onder het Duitsche Rijk dan wel onder het Poolsche, waarmede het in vroeger eeuwen ook ver bonden is geweest? Het Memelgebied heeft steeds onder den druk van veel politieken tweespalt gekwijnd en als slechte psychologen hebben de Litauers éj^or een niets ontziend eng natio nalistisch streven en met alle hardnekkig heid en ontoeschietelijkheid, waarvoor zij bekend staan, het Memelduitsche element trachten te verzwakken. Zij bereikten het tegendeel en bü de jongste verkiezingen in het Memelgebied brachten zelfs vele anders- gezinde Litauers hun stem uit op de Memel duitsche eenheidslij st. Sedert 1923, het jaar, waarin het Memel gebied door de Litauers werd bezet, omdat het bezit van een Oostzeehaven hun onont- beerlijk toescheen, hebben zij vergeefs po gingen aangewend, om dit gebied te vér- Litauschen. Van het centraal gelegen Kau- nas, de Litausche hoofdstad, werden in grooten getale ambtenaren en arbeiders naar het in Klaipeda herdoopte Memel ge voerd, met als gevolg, dat van de zijde der Memelduitschers versterking van het Duit sche element uit Oost-Pruisen werd bevor derd. De pacificatie in de verhoudingen tusschen Litauers en Memel-Duitschers droeg steeds een kunstmatig karakter en slechts enkele processen of nieuwe verkiezingen waren voldoende, om de onrust en spanning in het Memelgebied te doen herleven. In een jon gen onvolgroeiden staat als Litauen, dat als Russische provincie vóór den wereldoorlog opzettelijk verwaarloosd werd om militair- strategische gronden (de Russische grens met Oost-Pruisen!), zyn staat en volk aller minst op elkand< r ingesteld. Kaunas in het roomsch-katholieke Groot-Litauen is één wereld en Klaipeda in 't evangelische Klein- Litauen een volkomen andere. De Litauers in Klein-Litauen, d.i. het Memelgebied, kun nen zich bezwaarlijk voegen naar hun landgenooten in Groot-Litauen, die veel meer onder den druk van Russische atavis men zijn gebleven dan zy zelf. De Memel- Duitschers maar ook de Memellitauers be schouwen de Groot-Litauers als typisch Oost-Europeesch ingesteld, terwijl zy voor zichzelf een West-Europeesch cultuurniveau opeischen. In feite zijn ook zij echter in hun levenswyze meer Oost-Europeesch dan Westersch geaard, zoodat er weinig reden is, om zichzelf „weit überlegen" te achten Litausche regeeringskringen hadden den laatsten tijd terdege rekening gehouden met de mogelykheid, het Memelgebied weder aan Duitschland te moeten afstaan. De slag, die thans het Litausche volk treft, komt dan ook niet onverwacht. Een jaar geleden had de Litausche regeering plannen laten ontwerpen voor don aanleg van een nieuwe haven bij Sventoj op twee kilometer afstand van de Lettische grens. Hier lag in de Mid deleeuwen de groote haven van het Litau sche rijk. Volgens deze plannen wilde men een nieuwe haven in den trant van het moderne doch kostbare Gdynia in Polen uit den grond stampen. Het Litausche volk is allerminst een natie met zeevarende nei gingen en het aanleggen van een groot- scheepsche zeehaven zou een ongelooflyke krachtinspanning voor dit arme volk betee- kenen. Daar Litauen tengevolge van den afstand van het Memelgebied nog meer in de belangensfeer van het Derde Rijk is in geschakeld en de Duitschers hier de Brit sche handelsbelangen Litauen is een be langrijke leverancier van bacon, boter en hout voor Engeland trachten te verdrin gen, ligt het voor de hand, dat de Litauers van de havenfaciliteiten gebruik zullen ma ken, die hun thans door Duitschland wor den geboden. Loodzwaar heeft de vroegere isoleerings- politiek ten aanzien van Duitschland en Po len op den ontwikkelinesgang van dit volk gerdukt. Vergeleken by Letland en Estland, de twee zusterstaten in de Baltische En tente, welk verdrag thans een ernstige crisis Na de wederinbezitneming van het Memelgebied door het nieuwe Duitsche imperium is voor het kleine Litauen nog slechts een kust strook van 25 K.M. aan de Oostzee gebleven. Loont het nog de moeite een nieuwe haven te bouwen of dreigt het lot van een protecto raat, hetzij onder Duitschland of Polen? Een eenzaam verbitterd land met een tragen ontwikkelings gang. 30 der bevolking is analfabeet. doormaakt, heeft het veel meer te kampen gehad met overwinning van den vroegeren afstand. Het percentage van analfabetisme bedraagt hier volgens de Volkenbondsstatis tieken nog steeds meer dan 30. Regeering en geestelijkheid hebben over een periode van 21 jaar weinig verricht, om dit volk verder te brengen op het pad van den vooruitgang. Gaat het den boeren in het algemeen slecht, de visschers zyn er 's winters nog erbarmelijker aan toe. Aan de Kurische Nehrung, in visschersdorpen als Nida. Juod- krante en Palanga heerscht in den winter, als de Oostzee langs de kust dichtvriest, vol slagen armoede. De verbitterde trekken van de Litausche boeren in hun armelyke dracht van aan elkander genaaide schaapsvellen getuigen op aangrijpende wijze van. hun pauperdom. In dit sombere land van woeste meren en onafzienbare monotone vlakten wordt de volksgezondheid als in vrijwel elk Oost-Europeesch land stelselmatig onder mijnd door het overvloedig gebruik van alcohol. Dit land van kleine boeren en arbeiders, die een loon ontvangen, dat gelijk staat aan de werkloosheidsuitkeering ten onzent, staat aan den vooravond van een ernstige crisis. Het Damocleszwaard van opdeeling en inly- ving dreigt zoowel aan den kant van den Duitschen als van den Poolschen buurman. Daarom had de regeering het land tever geefs echter uit redenen van zelfbehoud in een staat "an isolement gebracht. De Britsche oud-minister Duff Cooper heeft een rede gehouden, waarin hU zeide, dat „met het oog op de duidelyke bedoeling der dictatoren Europa en de wereld door geweld te overheerschen, het oogenblik voor organisatie van den tegenstand is gekomen". Te dien einde bepleitte hij de vorming van een meer beperkt kabinet, waarin alle partijen vertegenwoordigd zouden zijn. „Voor een dergelyke regeering aldus vervolgde hy zou het gemakkelijker zyn te komen tot een maatregel, die uit een oogpunt van nationale veiligheid van over wegend belang is: Zij zou er op kunnen staan, dat iedere Engelschman de nationale zaak alle diensten bewijst, waartoe hij in staat is. Ik zeg niet, dat wy moeten eiscjien, dat ieder dienst neemt in het leger, maar ik bedoel, dat wij het beginsel moeten afkon digen, volgens hetwelk de staat in buiten gewone tijden het recht heeft van iederen strydbaren man militaire diensten te ver langen. Dat zou een aanzienlijke uitwerking hebben op den indruk, dien de wereld zou hebben van onze houding en onze vast beradenheid". Duff Cooper achtte het noodig den kleinen staten in Europa, „die voor hun leven beven" het bewys te geven, dat zy zoo noo dig geholpen zouden worden, opdat zy er toe gebracht worden zichzelf te verdedigen, Hy zeide ten slotte, dat het „krankzinnig" zou zyn onder de bestaande omstandigheden Rusland terzyde te houden. Hy was er van overtuigd, dat de Vereenig- de Staten in geval van een conflict snel en actief met de democratische staten zouden samenwerken. Dienstplicht in Engeland? - De toe nemende klem, waarmede de kwestie van militairen dienstplicht in Engeland bespro ken wordt, komt duidelijk tot uitdrukking in de Londensche bladen van dit weekeinde. De diplomatieke correspondent van de Sun day Dispatch verklaart, dat men in politieke kringen den een of anderen vorm van dienstplicht als onvermijdelijk beschouwt. Ook door het kabinet zou de kwestie wor den besproken. Zie verder Buitenland pag. 1, 3e blad. ■M

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1