>KW Handelsverkeer met Duitschland tot eind 1940 geregeld. Clearingsregeling slechter geworden. Verhoogde tarieven voor spruit» kool, spinazie en bloembollen. Postwisselvervalscher te Tiel aangehouden. Inbraak in papierfabriek. f 700 verdwenen. Personenauto tegen een boom. Vier gewonden. Geeri staking te Rotterdam Overeenstemming tot stand gekomen. Gemeente-Diesels zwaar betast. Gelijkgesteld met particuliere. TWEEDE BLAD. 2 In een door den regeeringspersdienst belegde persconferentie heeft de direc teur-generaal van handel en nijver heid,' dr. H. M. Hirschfeld, die hoofd is geweest van de Nederlandsche delega tie bij de besprekingen over het Zater dag j.1. getee'kende nieuwe handelsver drag tusschen Nederland en Duitsch land, bijzonderheden over dit verdrag medegedeeld. Het nieuwe verdrag loopt van 1 April 1939 tot 31 December 1940. Dit is iets nieuws, want tot nu toe was de looptijd der handelsverdragen telkens een jaar. Het nieuwe verdrag omvat het verkeer tusschen Nederland en het Groot-Duitsche rijk, dus inclusief het vroegere Oostenrijk en de Su- deten-gebieden. Uit den aard der zaak de besprekingen begonnen in Februari is niet gesproken over de consequenties van de totstandkoming van het protectoraat Bohemen en Moravië. Deze consequenties zullen het onderwerp van afzonderlijke be sprekingen moeten uitmaken. Invloed van protectionisme. De onderhandelingen, welke aanvan kelijk te 's-Gravenhage zijn gevoerd en later te Berlijn zijn voortgezet, heb ben den invloed ondergaan van de in voering op 1 Maart van een matig-pro- tectionistische verhooging van het Ne- derlandsche tarief van invoerrechten. Men moet echter geen overdreven betee- kenis hechten aan den invloed der tariefs- verhooging op de besprekingen. De Nederlandsche delegatie is er in ge slaagd de Duitsche onderhandelaars op dit punt gerust te stellen. Wel heeft Duitsch land dezen keer gestaan op het verkrijgen van zekerheden inzake de invoerrechten. Terwijl tot nu toe Nederland zich, behou dens het geval van een principieele wijzi ging der tarievenpolitiek, volkomen vrijheid had voorbehouden inzake de tarieven van invoerrechten, kent het nieuwe verdrag thans ook van Nederlandsche zijde een consolidatie van tarieven. Het verdrag omvat thans voor de eerste maal een lijst van artikelen, waarvoor het Nederlandsche tarief van invoerrechten op het bestaande niveau wordt geconsolideerd. Het zijn voornamelijk artikelen der chemi sche, electrische en metaalindustrie. Ten aanzien van de artikelen, waarvoor het ta rief van invoerrechten bij K.B. met ingang van 1 Maart j.1. is verhoogd, zijn geen ta riefaanspraken gemaakt, zoodat het ont werp tot wijziging der tariefwet door het nieuwe verdrag niet wordt bestreken. Er zijn ook geen onderhandelingen over ge voerd. Voorts heeft de Nederlandsche tariefver- hooging op tweeërlei andere wijze invloed gehad op den inhoud van het nieuwe ver drag, de tarieflijst, die bij het oude verdrag behoorde, waarbij Dui'.chland een aantal invoerrechten geconsilideerd heeft op een lager niveau dan het autonome Duitsche tarief, is gewijzigd op twee manieren. In de eerste plaats komen van de bestaan de lagere tariefconsoliciaties voor een aan tal Nederlandsche producten gedurende een bepaald tijdvak te vervallen, o.m. pootaard- appelen, tomaten, sla, gloeilampen, resp. voor de periode 15 Febr.31 Maart; 114 Nov.; 1 Juni30 Sept. en 130 Nov. In het hoofdseizoen voor den export blijvende ta rieven voor sla en tomaten onveranderd. Om de beteekenis van deze consolidaties te beoordeelen, diene dat de totale uitvoer van Nederland naar Duitschland van deze artikelen in 1938 in de betreffende verdrags periode rm. 176.000 bedroeg. Dat dit bedrag voor onzen uitvoer verloren is, volgt uit de opheffing der consolidatie niet, meent dr. Hirschfeld. In de tweede plaats vond voor een aantal artikelen gedurende een bepaald tijdvak een verhooging van het verdragstarief plaats. (Spruitkool, spinazie, bloembollen, boom- kweekerij -artikelen De totale Nederlandsche uitvoer naar Duitschland van de artikelen, waarvoor het tarief bij het nieuwe verdrag werd verhoogd, bedroeg in 1938 rm. 4.900.000. Dr. Hirschfeld erkende, dat het hier arti kelen betreft, welke wel van positief belang voor onzen uitvoer zijn. Deze verhoogingen zijn echter binnen zoo beperkte grenzen gebleven, dat, gezien het Duitsche prijspeil, beperking van on zen uitvoer uit hoofde dezer verhooging naar de meening van dr. Hirschfeld niet gevreesd behoeft te worden. De andere tariefconcessies van Duitsche zijde, welke het grootst gedeelte der ta rieflijst omvatten, zijn onveranderd in het nieuwe verdrag opgenomen. Ter beoordeeling van den invloed der op 1 Maart ingevoerde verhooging van het Nederlandsche tarief van invoerrechten, deelde dr. Hirschfeld mede, dat de ver hoogde tarieven 21,6 procent van den Duit- schen invoer in Nederlands bestrijken. Dit zou voor het jaar 1938 berekend op den grondslag van de waarde der invoer uit de groot-Duitsche gebieden overeengeko men zijn met een bedrag van 71.600.000. Het zou intusschen verkeerd zijn hieruit al te strenge conclusies te trekken ten aan zien van de te verwachten vermindering van den invoer uit Duitschland, aangezien men in het complex van de Nederlandsche handelspolitiek moeilijk kan aangeven welke gevolgen één der maatregelen, ge- isoleerd, te weeg zou brengen. De pessimistische verwachtingen, te dezer zake geuit, deelt dr. Hirschfeld niet. De vrees voor exportpremies mag volgens dr. Hirschfeld niet overdrij ven. In het algemeen blijft Duitschland met zijn exportpremies vrij consciëntieus binnen het kader van correctief op de mo derne politiek. Men moet de exportpremies beschouwen als een noodzakelijk uitvloei sel van het vasthouden. Op een vraag naar de mogelijkheid van uitbreiding van het wederzijdsche handels verkeer gaf dr. Hirschfeld een uiteenzetting van de moeilijkheden op dit gebied, waar bij hij tevens geraakte tot1 zijn tweede on derwerp: de betalingscontingerten. Kan de Duitsche invoer in Nederland worden ge stimuleerd? Er schuilt een kern van waarheid in hot gezegde, dat als het in het Duitsche achter land goed gaat, het ons land ook goed gaat. Deze wet wordt tegenwoordig echter ge handicapt door het keurslijf van het Duit sche deviezenregime. Wanneer Duitschland beginnen kon met te koopen en in te voe ren, zou de Duitsche invoer in Nederland wel volgen. Maar de deviezenmoeilijkheden vormen hier een slagboom. De betalingscontingenten. Naast en los van het handelsverdrag heeft de Nederlandsche delegatie met de Duit sche overleg gepleegd over de betalings contingenten voor den uitvoer van Neder land en de Nederlandsche overzeesche ge westen. De toeneming van den achterstand in de Nederland-Duitsche clearing maak te een herziening van de hoogte van den uitvoer noodzakelijk. Waar de ten- denz tot toeneming van den achterstand reeds geruimen tijd bestond, was een niet onbelangrijke verlaging der con tingenten noodig. Teneinde zooveel mogelijk invloed te kunnen oefenen op het handhaven van het noodzakelijke evenwicht werden de con tingenten deze maal niet voor 6 maanden vastgesteld doch evenals vroeger voor drie maanden. De vaststelling geschiedde ook thans ge heel overeenkomstig de bij het clearing- verdrag vastgelegde beginselen. Naar dr. Hirschfeld mededeelde, is de achterstand in de clearing vooral ontstaan door de toeneming van de vorderingen we gens Nederlandsche dienstprestaties. Zoo zijn zoowel de kwaliteit der vrachten als de vrachtprijzen voor de Rijnvaart en voor de zeevaart sinds 1936 sterk toegenomen. Intusschen is de beperking van de beta lingscontingenten ook weer niet zoo dras tisch, dat de achterstand er door zal wor den ingeloopen. Voor de in Duitschland werkende Neder landsche arbeiders zal de deviezenlast door beide landen gemeenschappelijk worden gedragen. Voor eenige artikelen werden de con tingenten verhoogd. Na een nauwkeurig onderzoek, waarbij van slechts enkele en dan nog zeer vage aanwijzingen uitgegaan moest worden, is de Tielsche politie er in geslaagd, een on geveer 50-jarigen inwoner van Tiel aan te houden, die zich bij nader onderzoek bleek te hebben schuldig gemaakt aan het ver- valschen van postwissels. De man had uit Culemborg een post wissel naar zijn eigen adres in Tiel verzon den en de op het formulier staande bedra gen, na ontvangst, zoo veranderd, dat hij zich bij eventueele uitbetaling ruim hon derd gulden bevoordeelde. Toen een van zijn dochters zich Zaterdag op het postkantoor te Tiel vervoegde om uitbetaling te verkrijgen, bleek er met de invulling van het formulier iets niet in orde te zijn, en daarom werd le vrouw, die op het postkantoor onbekend was, wegge stuurd. Daar bij navraag op het kantoor van afzending bleek, dat het op den post wissel vermelde bedrag veranderd was, werd de Tielsche politie gewaarschuwd. Deze stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in met het resultaat, dat de da der vrij spoedig opgespoord kon worden. Het bleek een uit Ophemert afkomstige werklooze te zijn, dje penningmeester was van een federatie van landarbeiders. De verdere nasporingen, die nog steeds voort duren, hebben reeds uitgewezen, dat de aangehoudene ook een tekort in de federa- tiekas had. In hoeverre dit tekort in ver band staat met de vervalschingen, staat nog niet vast, evenmin hoe groot het bedrag van het tekort is. ONGELUK BIJ HET LADEN VAN BOOMEN. Arbeider ernstig gewond. Gistermiddag waren eenige arbeiders te Oud-Sourel (gem. Doornspijk) bezig met het laden van boomen op een trekker. Op een gegeven oogenblik raakte een der opge laden boomen aan het rollen. De arbeider J. Holstege uit Doornspijk kreeg den boom op het hocfd. Hij liep ernstige verwondin gen op en moest na verbonden te zijn, naar het ziekenhuis te Zwolle worden vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Ongewenschte gasten hebben een bezoek gebracht aan de papierfabriek „de Boezem", der firma Bouwman, gevestigd aan den Boezemsingel te Rotterdam. De brandkast is zeer intensief met een snij-apparaat be werkt, zoodat het geheele slot er uit is ge brand en de inbrekers hebben een bedrag van 700 gulden, dat aanwezig was voor de uitbetaling van de loonen en salarissen, buit gemaakt. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de dieven via een belendend perceel over het dak het kantoor zijn binnengedrongen en via de voordeur weer vertrokken zijn. De politie zet het onderzoek voort, het geen bemoeilijkt wordt, doordat de inbre kers geen sporen hebben nagelaten. Op den provincialen weg Venray Horst is gistermiddag een personen auto, bestuurd door den landbouwer C. Stappers, bij het uitwijken voor een fietsend meisje tegen een boom gereden. De vier inzittenden werden gewond. Behalve de heer Stappers waren nog in den wagen gezeten diens echtgenoote, een dame en een kind. Alle vier inzittenden zijn naar het Sint Elisabeth-ziekenhuis te Ven ray overgebracht. Mevrouw Stappers is er het ernstigst aan toe. Voor haar leven wordt gevreesd. MEISJE DOOR AUTO GEGREPEN. Doodelijk gewond. Gisteravond is het negenjarig dochtertje van de familie Blauw te Ommelanderwij k (gem. Veendam) door een auto, bestuurd door een 23-jarigen inwoner van Wilder- vank, gegrepen. Met ernstige verwondingen is het meisje naar het Academisch ziekenhuis te Gronin gen overgebracht. Haar toestand is hope loos. MELKRIJDER VERONGELUKT. Gisteren is de 43-jarige melkrijder H. Ypma uit Wijtgaard, die met zijn paard aan den lossen teugel rechts van den weg aldaar liep, door een auto uit Huizum aangereden. De man werd zoodanig gewond, dat hij kort daarop overleed. De auto kwam 20 meter verder tot staan. Het paard liep alleen naar den stal. Het lijk is in beslag genomen. In de gisteren onder leiding van den rijksbemiddelaar prof. mr. A. C. Jose- phus Jitta voortgezette vergadering van partijen, betrokken bij het dreigend conflict op de 4 werven te Rotterdam en Schiedam, is overeenstemming tus schen partijen bereikt. Vastgesteld zijn bepalingen voor de ploegenregeling, de' vacantie, de beta ling van overuren en algemeene loon regelingen voor de jongere arbeiders. Besloten is tot een bespreking omtrent de werkwijze van het register. Scheidsrechter bij de uitspraak noodig. Besloten werd een scheidsrechtelijke uit spraak uit te lokken omtrent de volgende geschilpunten: a. Was de weigering van de werkgevers tot verhooging van het loonpeil van de werknemers behoorende tot de leeftijds groep a redelijk? b. Was een algemeene loonsverhooging voor deze groep, als door de metaalbewer kersbonden gevraagd, redelijk? c. Indien het onder b. genoemde beves tigend wordt beantwoord in hoeverre dient dan aan het voorstel van de metaalbewer kersbonden te worden voldaan? Indien het scheidsgerecht een verhooging van de loonen voor leeftijdsgroep a als re delijk zou erkennen zal een daaruit voort vloeiende verhooging voor leeftijdsgroep a evenredig doorwerking vinden op de reed3 vastgestelde loonregelingen voor leeftijds groep b. Arbiters, door de regeering aan te wijzen. Van de zijde van den metaalbond was de voorwaarde gesteld, dat de scheidsrechter lijke uitspraak zou worden gegeven door de regeering. Van werknemerszijde zou men er de voor keur aan geven, dat de uitspraak zal wor den gegeven door één of meer arbiters, door den ministerraad aan te wijzen. De ministerraad, die over dit punt door den rijksbemiddelaar is geraadpleegd, heeft zich niet bereid verklaard zelf die scheids rechterlijke uitspraak te doen, omdat hij dit een gevaarlijk precedent achtte. De metaalbond, kennis genomen heb bende van de mededeelingen van de regeering, dat zij niet bereid was zelve als arbiter op te treden, heeft zich, ge zien de zeer bijzondere omstandigheden, bereid verklaard arbitrage te aanvaar den door één of meer arbiters, door de regeering aan te wijzen. De metaalbond en de werknemersorgani saties zijn overeengekomen zoo spoedig mogelijk te onderhandelen over een collec tief contract. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de motorrijtuigen belastingwet is het volgende ontleend: De strekking van het wetsontwerp is de onbillijkheid weg te nemen of althans te temperen, welke is gelegen in het verschil in belastingdruk ten aanzien van motor rijtuigen, die benzine gebruiken, en andere, en daardoor mede zooveel mogelijk tegen te gaan, dat motorrijtuigen van Dieselmotoren worden voorzien uitsluitend ter vermijding van het betalen van benzinebelasting. Het zou in strijd zijn met dezen opzet, mede belasting te gaan heffen van Dieselmotoren, resp. Dieselolie, waardoor andere brand stoffen dan benzine worden vervangen. De voorgestelde verhooging van de motorrijtuigenbelasting zal inderdaad zwaar drukken op de gemeenten, die autobusdiensten exploiteeren en die daartoe een belangrijk aantal Diesel bussen in gebruik hebben. Deze gemeenten staan daarin echter gelijk met particuliere ondernemers van busdien sten. Het zou onbillijk zijn en tevens strijd met de uitdrukkelijke bedoeling van de motorrijtuigenbelastingwet, zooals deze uit de geschiedenis van de totstandkoming van die wet blijkt, publieke lichamen er semi-publieke lichamen ten deze boven par ticuliere ondernemers te bevoordeelen. verpru.»? f] LANDELIJKE CONTACT-COMMISSIE VAN ONDERLING BEHEERDE ZIEKENFONDSEN GEVORMD. Te Utrecht zijn Zaterdagmiddag en -avond, onder voorzitterschap van den heer A. Kelderman, wethouder voor sociale zaken te Deventer, een aantal besturen van onder ling beheerde ziekenfondsen uit verschil lende plaatsen van het land in vergadering bijeen geweest. Deze fondsen, alhoewel de noodzakelijkheid van landelijke aaneenslui ting erkennende, kunnen zich om princl pieele redenen niet aansluiten bij den Cen- tralen Bond van Ziekenfondsen, zulks op grond van den organisatorischen en finan- cieelen opzet van dien bond, gelijk die in zijn statuten geregeld is. Van de 210 in ons land bestaande onderling beheerde zieken fondsen zijn dan ook slechts 70 bij den Cen- tralen bond aangesloten. Na een geanimeerde discussie werd be sloten een landelijke contact-commissie van zelfstandig beheerde ziekenfondsen te vor men, die bij haar optreden de volgende richtlijnen in acht zal nemen: het zieken fondswezen behoort te zijn onafhankelijk en door de leden zelf beheerd; het ziekenfonds- Wezen is strikt neutraal terrein, waarin ligt opgesloten, dat noch politiek, noch gods dienst daarin eenige rol te vervullen heeft; het ziekenfondswezen moet zich kunnen ontwikkelen vrij van invloeden van buiten af. Inmenging van godsdienstige richtingen en vakbewegingsorganisaties, ongeacht in welken vorm, in de interne zaken van het bestuur en het beheer der ziekenfondsen, is ongewenscht en derhalve onaanvaardbaar. Behoudens de bevoegdheid om door aan stelling van eigen artsen en de exploitatie noodige hulp te voorzien, wordt met de noodige hulp te voorzien, worde met de organisaties der aan de ziekenfondsen ver bonden „deelnemers" samengewerkt op de basis van het sluiten van overeenkomsten, waarin de rechtspositie van deze deelnemers is geregeld. Met het interne beheer der ziekenfondsen hebben deze organisaties geen directe be moeiïngen. De ziekenfondsen, die te samen de lande lijke contact-commissie vormen, verbinden zich elkaar waar noodig moreele hulp en voorlichting te verleenen en trachten na gezamenlijk overleg op te treden, overal waar zulks in het belang van het onderling beheerd ziekenfondswezen gewenscht is. De contributie werd bepaald op 1 cent per ziel per jaar tot een maximum van f 100 per aangesloten fonds. DE WERELDTENTOONSTELLING TE NEW-YORK. De opening van het Nederlandsche pavil joen op de wereldtentoonstelling te New- York zal plaats vinden op 4 Mei a.s. door minister Steenberghe, die reeds den volgen den dag naar Nederland zal terugkeeren. Een dreigend conflict. Een der Nederlandsche exposanten heeft, omdat haar inzending een zeer specifiek technische is, eenige van haar employés uit Nederland naar New-York gezonden om haar inzending te monteeren. Hierover is een conflict uitgebroken met de Amerikaan- sche arbeiders, werkzaam op het tentoon stellingsterrein. Deze wenschen n,L geen arbeid aan niet-Amerikanen over te laten en het conflict is zoo hoog gerezen, dat de bestuurders der vakvereenigmgen gedreigd hebben, dat het geheele personeel, werk zaam aan den opbouw van de tentoonstel ling, het werk zou neerleggen, indien geen Amerikaansche arbeiders bij de montee ring van deze Nederlandsche inzending te werk zouden worden gesteld. Hierover zijn reeds eenige besprekingen met de bestu ren der vakvereenigingen gehouden en wanneer deze organisaties op haar stand punt blijven staan, zou de betreffende Ne derlandsche exposant ofwel zich moeten te rugtrekken hetgeen een zeer groote schade met zich zou meebrengen ofwel Amerikaansche arbeiders te werk moeten stellen, hetgeen vele duizenden dollars aan extra-werkloon zou vereischen. Dezelfde moeilijkheden hebben zich ook ten aanzien van niet-Nederlandsche exposanten voorge daan, doch men heeft dit Nederlandsche „geval als uitgangspunt van zijn bezwaren gekozen. Hoe consequent de Amerikaansche vak- oiganisaties hun afwijzende houding ten aanzien van de tewerkstelling van nier- Amerikaansche werkkrachten doorvoeren moge hieruit blijken, dat zij den eisch heb ben gesteld, dat naast de Nederlandsche 't Begint direct al prettig bij DKWt lage aanschaffingsprijs I Verder i be- lastingvrij gewicht en zéér laag verbruik I Dit alles in een motorrijwiel, dat én van constructie, én van uit voering, én van rlj-kwalitelten de perfectie zelf is! Weet er méér van: de brochure No. 10 met afbeeldingen en technische gegevens wordt U op aanvraag gaarne gratis toegezonden, STAND AARD-MODEL I 2*3.. LUXE MODEL 260.. Irop: HART NIBBRIG EN GREEVE N.V. Parkftr. 91a Tel. 116078 Den Haag. kunstschilders Eland en Paulides, die wand decoraties in het Nederlandsche paviljoen schilderen, althans één Amerikaan zou wor den tewerkgesteld, om hen „behulpzaam" te zijn, met het aanreiken van verfpotten, het reinigen van penseelen e.d. Deze Ame rikaansche werkkracht zou een salaris moeten ontvangen van 2'/j dollar per uur. Oorspronkelijk was de eisch gesteld, dat Amerikaansche kunstschilders de heeren Eland en Paulides geheel zouden vervan gen, doch deze eisch heeft men ten slotte laten varen. Het tewerkstellen van Amerikaansche krachten is voor Nederlandsche beurzen duur, daar in de Ver. Staten de 35-urige werkweek geldt, en overuren dubbel, i.c. dus met 5 dollar per uur, gehonoreerd moe ten worden. Daar vele Nederlandsche in zendingen pas op het laatst zijn binnenge komen, en dat nog in groot aantal tegelijk, is het maken van overuren onvermijdelijk, hetgeen dus gepaard gaat met een aanmer kelijke verhooging van kosten. Inmiddels ziet men hier met groote be langstelling naar de oplossing van het ont stane conflict uit. ONGELUK, MOORD OF ZELFMOORD? In de Maas te Urmond is gistermiddag het lijk ontdekt van een ongeveer 35-jarige vrouw. Het stoffelijk overschot werd gevon den tegen de draden van een omheining, van een onder water staand weiland. Het lijk moet reeds een week in het water hebben gelegen. Aan het hoofd heeft mén een snede geconstateerd, waardoor misdrijf niet uitgesloten wordt geacht. Het is even wel ook mogelijk, dat het stoffelijk hulsel in aanraking is geweest met een hard voor werp, dat de snede heeft doen ontstaan. Het lijk, dat aanvankelijk naar het gemeentehuis was overgebracht, is later naar het lijken huisje van het ziekenhuis te Sittard ge transporteerd, alwaar een gerechtelijk on derzoek zal geschieden. Men vermoedt, dat de vrouw een Belgische is. DE A.N.W.B.-HOTELBONS. Bij den aanvang van het voorjaarsseizoen, met ingang van 1 April a.s., zullen weder om de A.N.W.B.-hotelbons verkrijgbaar zijn, die een paar jaar geleden door den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., in overleg en samenwerking met den Bond van Hotelhouders „Horecaf" werden inge steld en die, blijkens het drukke gebruik dat van deze „zwerfbons" gemaakt wordt, zoowel bij het publiek als bij de hotelhou ders gewaardeerd worden, omdat ze voor den rondtrekkenden toerist een groot ge mak en een besparing zijn. Het is te verwachten, dat, tengevolge van den internationalen toestand, de drang om in het eigen land te reizen nog zal toe nemen, waartoe ook het instituut der A.N. W.B.-bons kan medewerken. Men kan er, practisch gesproken, overal mee terecht, want er zijn thans bij het plan meer dan 800 Nederlandsche hotels, zoowel in de ste den als op het platteland, aangesloten, die zich bereid hebben verklaard de bons in betaling aan te nemen; als universeel beta lingsmiddel kunnen ze dus in het heele land worden gebruikt. Men kent den opzet van het systeem: de bons bestaan uit drie deelen, voor logies, diner en lunch, die elk afzonderlijk en on afhankelijk van elkaar in verschillende ho tels en café's kunnen worden gebruikt; het bedieningsgeld is in den prijs begrepen. De hotels zijn verdeeld in 10 prijsklassen, aan geduid door gevelbordjes van verschillende kleur; bovendien zijn toeslagbons ver krijgbaar, waarmede de toerist, eenmaal on derweg, eventueel van een hoogere prijs klasse gebruik kan maken. Ongebruikte bons kunnen weer bij den A.N.W.B. worden ingewisseld. Door het gebruik van deze bons is de zwervende toerist niet gebonden aan een vooraf bepaald traject, maar behoudt hij zijn vrijheid van beweging, terwijl hij per slot van rekening niet duurder uit is dan degeen die voor langeren tijd zijn intrek in een hotel neemt en daardoor bepaalde faci liteiten geniet. Een voordeel is ook, dat de bons onbe perkt geldig zijn tot het eind van het jaar, zoodat men de voordeelen ervan in ver schillende vacanties of tijdens meer dan één week-eind kan hebben. De hotelbons zijn dus nog aantrekkelijke! geworden dan ze al waren en ook dit is een reden om te verwachten, dat ze wederom een stimulans zullen zijn voor het reizen in 't eigen land.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6