laatste berichten. Parijs brengt V ytheepstiidinQW AMSTERDAMSCHE BEURS VRAAG EN AANBOD 4750 iongens toSSSTvSuai"S!*1 ma°- 25nB ZSiïSt-™ 1937 w,ren De steun aan jonge werkloozen. Wat er door de centrale wordt gedaan. °mtTes^Leesch0n"en aan de Zwendelaffaire in verdoovende middelen. Nederlanders speelden een hoofdrol. WOENSDAGS en ZATERDAGS. Alléén 2de hondseh goederen. 35 cent por vijf regels, De Schager belastingzaken. Wegens meineed drie maanden gerequireerd. Geliefd materiaal voor costumes, garneering en voering. \W EERSTE BLAD. fONGBcoa&iGoaai KATHOLIEK NEDERLANDSCH PERSBUREAU. Op initiatief van de Katholieke Neder- landsche Dagbladpers (Vereeniging van directeuren van katholieke dagbladen) is in het leven geroepen de stichting .Katholiek Nederlandsch Persbureau" (K.N.P.) welke stichting haar zetel heeft te Utrecht piet het doel om in het belang der katho lieke zaak en zonder winstbejag aan de in de Nederlandsche taal verschijnende cou ranten redactioneele tekst te leveren. De dienst van het Katholiek Nederlandsch persbureau is gevestigd te Breda en staat onder leiding van den heer dr. H. Hoeben en den zeer eerw. heer A. van Lierop, al daar, met medewerking van een raad' van toezicht, gekozen uit de directeuren en hoofdredacteuren van katholieke dagbladen. De stichting „Katholiek Nederlandsch Persbureau (K.N.P.) staat onafhankelijk van de K.W.P., die voortaan uitsluitend als internationale katholieke persdienst zal werkzaam zijn 1938. 4551 en 154.798. aan de 169.319, voor de Naast dit werk voor de jongens in groot>eranta]°nitWfkkelingSCUrSUSSen 111 een P„laa!sen' hee* „centrale- het LUCHTBESCHERMING IN DE PROVINCIE NOORDHOLLAND. Evenals in andere provincies, zijn op int tiatief van den minister van binnenlandsche zaken ook in Noordholland besprekingen gehouden met de burgemeesters van ver schillende gemeenten, bijgestaan door de hoofden van den gemeentelijken luchtbe schermingsdienst en den gemeentegenees heer, over de materieele uitrusting hunner gemeenten met het oog op de bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanval len. Op 8 Maart werden besprekingen ge voerd in het Zuid-Westelijk deel der pro vincie tot en met Castricum en Uitgeest in het Noorden. Den volgenden dag werd de uitrusting van het Noordelijk deel van de provincie besproken met inbegrip van de gemeenten Zijpe, St. Maarten, Haren karspel, Oude- en Nieuwe Niedorp en Win kei in het Zuiden. Gisteren werden de besprekingen voort gezet in het Zuiden der provmcie, te weten de gemeenten Aalsmeer, Diemen, Haarlem mermeer, Kortenhoef, Muiden, Nederhorst den Berg, Nieuwer- en Ouder Amstel, Uit hoorn, Weesp, Weesper kar spel en Zand- voort. Vijf en dertig gemeenten zijn mitsdien thans reeds in Noordholland een voorwerp van zorg geweest. Verwacht mag worden, dat de materieele uitrusting, noodig geacht voor de eerste uit rusting, binnen veertien dagen gereed zal zijn. Ook bij deze besprekingen werd ernstige aandacht gegeven aan het vraagstuk der intercommunale samenwerking. ONZE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen vertrok de Uil met als ge zagvoerder Scholte van Schiphol. Aan boord van dit vliegtuig bevond zich 421 K.G. briefpost, 34 K.G. pakketpost en 288 K.G. vracht. Zes passagiers zijn aan boord. Aan den rand van een oud bosch in het even oude en aan natuurschoon zoo rijke Gaasterland in de Zuidwesthoek van Friesland is vanmorgen het kamp Elfber- gen bij Oudemirdum van de centrale voor werkloozenzorg geopend. Deze stichting is geboren op initiatief van den raad van Nederlandsche kerken voor practisch christendom. Aanvankelijk bepaalde de centrale zich tot het stimuleeren van hetgeen plaatselijk voor jonge werkloozen werd verricht. In 1934 echter werden nieuwe denkbeelden ten aanzien van dit zoo moeilijk probleem uitgewerkt en werd besloten kampen van langen duur (tenminste 8 weken) te orga- niseeren, waarvoor de minister van so ciale zaken subsidie toezegde. Van 1935 af werden collecten onder protestantsch christelijke volksgroepen gehouden en hierdoor konden negen kampen worden gesticht, n.1. te Ede, Rockanje, Bussum, Ommen, Oudemirdum (Gaasterland), Roden, Rumpen, Chaam en Beekbergen, zoodat de prot. chr. jeugd in nagenoeg aüe deelen van het land werkkampen ter be schikking heeft. De opzet der kampen is, dat de jongens 8 a 9 weken blijven, van Zaterdag tot Maandag op ue fiets naar huis gaan, waarvoor zij een kleine ver goeding krijgen. Ze krijgen 1-75 per week voeding en kleeding. Als regel wordt gewerkt voor „derden die de kosten voor leiding en materiaal betalen. De arbeid bestaat uit: eenvoudigen boscharbeid, aanleggen van wegen, enz. Elke negen weken komen er nieuwe deelnemers. Voorloopig is de duur der kampen gesteld op negen weken: overwo gen wordt de tijdsduur te stellen op weken. De avonduren zijn beschikbaar voor a - gemeene vorming (cursus- en ontwikke lingswerk). Ook aan de lichamelijke lefemng wordt aandacht geschonken. meisjes en de vrouwen van werkloozen. naat fe Ha W€rd het €erste inter" 4L mcge°Pend 6611 "ntal Smds de °*-ening het internaat worden reeds 8 groepen van 40 meisjes opgeleid, waarvan 80 pet. blijvend een werkkring vond. t dfSen wordt te Groningen weede internaat geopend, terwijl over hnn/fw milet centrum d«s lands onder handeld wordt. Het werk door andere or- reeds ter hand genomen, n.1. acantiedagen voor vrouwen van werk loozen wordt door de „centrale" krachtig gesteund. Met medewerking van enkele organisa ties, als Chr. Nationaal Vakverbond en j0testanten Bond wordt thans ook iets gedaan voor de volwassen werklooze v!rKwf€r™Zelve' In het afgeloopen jaar nebben 796 mannen een week doorge bracht in een kamp, waardoor ze voor een oogenblik uit den sleur van het doelloos leven werden getrokken en een week mee maakten, gevuld door arbeid, ontwikkeling en ontspanning. Te Zofingen (Aargau, Zwits.) is het gerechtelijk vooronderzoek geopend naar een zwendelaffaire in verdooven de middelen welke op de volgende fei ten berust: Op Maandagavond 20 Maart 1939 viel te Aarburg een auto in de Aare. De be stuurder, de 29-jarige Walter Gygax, garagehouder te Luzern, sprong tijdig uit den wagen. De eigenaar van het voertuig, de 35-jarige Ernst Hufschmid, een reiziger uit Solothurn, was uitgestapt en sprong na het ongeval, dat beide lieden hadden afgesproken, in het water en riep om hulp, Gygax en de eige naar van hotel Klos trokken hem naar den kant, waarna eerstgenoemde met zijn in de buurt geparkeerde auto naar Luzern weg reed. Daar het geval aan de politie verdacht voorkwam, gmg zij over tot de aanhouding van Hufschmid, die in zijn verhoor bekende het ongeval te hebben gefingeerd om geld gevers voor een cocaïnehandel voor te spie gelen, dat de door hen met 42.000 francs vooruitbetaalde 10 kilogram cocaïne was verloren gegaan. Een dergelijke fraude had Gygax reeds in Augustus 1938 op het Vier- wounstedenmeer tusschen Brunnen en Treib gepleegd, toen hij een bootje met een voor een Hollander bestemd fleschje cocaïne, ter beweerde waarde van ruim 10.000 francs, liet omkantelen. Ook in het kanton Bern werd zulk een truc gebruikt. Vermoedelijk bevat ten de met „Merks darmstadt" geëtiketteer de fleschjes slechts zuurvrije natrium of borax. De bedrogpleging was uitgegaan van een 44-jarigen Nederlander, J. J. B. uit Rotter dam. Tezamen met Gygax, in wiens huis te Luzern hij woonde, had hij het geval op touw gezet. Gygax deed zich bij de belang hebbenden voor als leverancier; B. als koo- per, die een 100 proc. hoogeren prijs bood en de lieden, die Gygax geld voorschoten, door het vertoonen van een pakje bankbiljetten van duizend gulden animeerde. Zoo bood hij voor de 10 kg. cocaïne bij de jongste af faire, waaraan geldgevers uit Solothurn en omgeving, waaronder een fabrikant met 31.000 francs, deelnamen, een prijs van 65.000 francs, waarop hij 5.000 francs voor uitbetaalde. Voor Hufschmid, die als be middelaar bij financieel krachtige personen optrad, werden de betrekkingen tusschen Gygax en B. geheim gehouden. Nadat Gygax in een hotel te Olten zich den prijs voor de 10 K.G. cocaïne door de geldgevers uit Solothurn had laten uitbe talen, zou Hufschmid de cocaïne te Solo thurn aan B. afleveren. Doch deze was ver dwenen en waarschijnlijk naar Nederland vertrokken. Een verzoek tot aanhouding is thans tegen hem uitgevaardigd. Gygax en zijn vrouw, een Nederlandsche, werden te Luzern gearresteerd en in Fofingen opge sloten. De huiszoeking bij Gygax leverde behalve bezwarende correspondentie slechts tien leege cocaïnefleschjes op. Vrije concurrentie wordt bepaald, moeten nieuwe wegen worden gezocht. Spr. wees °P het belang van de nauwe samenwerking niet den handel en voelde niets voor zelf- export of het coöperatief verwerken der producten. Is normale export niet mogelijk, dan moet ze met vereende krachten toch tot Btand gebracht worden. Er liggen voorts op de binnenlandsche markt nog mogelijkheden, die men moet trachten te ontdekken en te benutten. Spr. drong in het bijzonder aan op verbetering, van de kwaliteit van het fruit, in welk geval de afzet niet de minste moeilijkheden zal opleveren. NIEUW GRENS-INCIDENT. Officieel wordt medegedeeld, dat 29 Maart, des avonds te 9 uur, een afdeeling Slowaken de HongaarschSlowaaksche grens bij Iolsva heeft overschreden. De Slo waken openden het vuur op de Hongaren en wierpen met handgranaten. Van Hongaarsche zijde werd het vuur beantwoord en de Slowaken trokken zich terug. Na het incident deelde een luitenant van de Slowaken den commandant van de Hon gaarsche grenspost mede, dat hij een onder zoek in zou stellen. uitsluitend t contant Dinsdags en Vrijdags üuenden). Op 10 Mei van het vorige jaar stond de landbouwer A. Sch. uit Schagen voor de rechtbank te Alkmaar terecht, verdacht van meineed bij de aangifte van successie rechten. De rechtbank veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf. De verdachte teekende hooger beroep aan en bij de behandeling voor het Hof te Amsterdam eischte de procureur-generaal wederom drie maanden gevangenisstraf. Het hof echter verklaarde de dagvaarding nietig, waarop geen veroordeeling kon volgen. De officier van justitie te Alkmaar bracht een nieuwe dagvaarding uit en verdachte stond op 4 Januari j.1. opnieuw terecht. De officier van justitie eischte acht maanden gevangenisstraf, doch de rechtbank sprak verdachte vrij. De officier teekende appel aan en vandaag stond de verdachte weder om terecht voor het hof te Amsterdam. Verdachte zou van een bedrag van 10.000 en een bedrag aan effecten geen melding hebben gemaakt bij de aangifte voor de successierechten, welke aangifte hij onder eede deed. De accountant J. S., oud-wethouder van Schagen, die verleden jaar is veroordeeld wegens het behulpzaam zijn bij het opmaken van een valsche balans, was de financieele raadgever van den verdachte. Verdachte verklaarde, dat de 10.000 af komstig waren van een oom van hem. Ver- dachte's moeder had hem indertijd gezegd, dat zij, na het overlijden van dien oom, het geld „gevonden" had. Op advies van den accountant had verd. de 10.000 niet op gegeven. Een rijksaccountant schetste de rol van den accountant S., die zich in het vertrou wen van vele families te Schagen wist in te dringen, naar de overtuiging van desk. heeft verd. gehandeld onder invloed van den ac countant S. De procureur-generaal, mr. J. Versteeg, ging in zijn requisitoir de feiten na. De tienduizend gulden zijn door verd. „veilig" gesteld, Verd. wist, naar de overtuiging van het O. M. wel degelijk, dat hij na het over lijden van den oom een onjuiste aangifte had gedaan, welke hij onder eede beves tigde. Spr. eischte wegens meineed een gevan genisstraf van drie maanden, daarbij reke ning houdende met de omstandigheden waaronder verd. tot het misdrijf is geko men. De verdediger, mr. dr. J. A. E. Buiskool, hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij tot vrijspraak concludeerde. Arrest: 13 April. FRANSCHE PERS OVER DALADIER'S REDE. De Fransche bladen, van uiterst links tot uiterst rechtsch keuren onverdeeld de rede, welke minister-president Daladier gisteren voor de radio gehouden heeft, goed. Baily schrijft in „Le Jour", dat Frankrijk zich niets te verwijten heeft. Het heeft tegen niemand een animositeit. „Le Journal" schrijft, dat alle Franschen de rede van den minister-president zullen goedkeuren. De rede is geen uitdaging. Frankrijk weigert niet te onderhandelen over wettige en eer lijke eischen, doch het zal niet dulden, dat iemand het de wet oplegt. Leon Blum schrijft in de „Populaire", dat de rede van Daladier om twee redenen wordt goedgekeurd. Op de eerste plaats ge- looft Blum niet, dat in de huidige omstan digheden het niet mogelijk is een regeling tusschen twee mogendheden afzonderlijk tot stand te brengen. Een regeling tusschen Frankrijk en Italië kan slechts tot stand komen in het kader van een algemeene regeling van den Europeeschen vrede op grond van economische samenwerking der volken en algemeene ontwapening. De tweede reden is, dat om den weg te ver sperren voor de toenemende gevaren van oorlog alleen een kalme, vastberaden hou ding van de vredelievende mogendheden kan dienen. In „1'Humanite" schrijft Darnar dat indien de vastberaden rede niet leidt tot diplomatieke besprekingen, toch in geen geval eenig Fransch recht tekort zal worden gedaan. Tenslotte schrijft Maurras in de „Action Francaise" dat Daladier bij de verzekering, dat Frankrijk de onaantastbaarheid van het imperium er. zijn rechten zal weten te handhaven, heeft verklaard, dat de deur tot onderhandelen niet is gesloten. Beroepen bij de herv. gemeente te Oudkarspel en Noordscharwoude, ds. Joh. P. van Mullem van Akersloot. v Ieder seizoen duikt er een bepaal de stof op, waarvoor een gedeelte der Fransche modehuizen een spe ciale voorkeur schijnt te hebben. Zoo zijn dit voorjaar satijn en glazende zijde bijzonder in de gratie bij de mode-kunstenaars. Deze glan zende stoffen dienen echter over 't algemeen niet voor het maken van geheele japonnen, maar worden vooral in combinatie met wollen stoffen gebruikt. En dit samenbren gen van dof en glanzend geeft zeer gelukkige effecten. Het maakt sa men met de hoedjes met bloemen, met de zwierige crêpe georgette shawls, met de kleine, kleurige de tails, met de wijde parapluie rok ken, de boléros, en de korte ge tailleerde jasjes, dat de mode meer dan ooit vlot en jeugdig is. De glanzende zijde, die gebruikt wordt moet echter van zeer goede kwaliteit zijn, daar de revers, man chetten, shawlkragen of ingezette stukken anders spoedig kreukelig en slordig worden, wat het heele effect zou bederven. Het tailleurcostuum, links op onze afbeelding, is gemaakt van een gladde wollen stof met een klein MN wit-zwart of wit-donkerblauw ruitje. De breede kraag en de groote manchetten van glanzend satijn in de bijpassende donkere tint, geven een bijzonder cachet aan dit eenvoudige pakje. De middelste teekening toont een japon met een los jasje, waarbij een klokkende baan van glanzende zijde in den rug is gezet, ook de shawlkraag is van satijn. Een heel elegant en gekleed model, dat voor al slanke vrouwen goed zal kleeden. Het derde model geeft een mid dagjapon; de satijngarneering vormt hier een tusschenstuk in de taille, terwijl ook het jasje met satijn ge voerd is. Ook dit model vraagt een slank figuurtje. Toch kan ook satijn als garnee ring heel goed door meer gezette vrouwen gedragen worden; het wordt dan verwerkt in de diepte van de plooien van een rok, op lange smalle revers, in strepen in de lengte op mouwen, rokken en lijfjes en dan ksn 't juist zeer mee werken, om korte, dikke figuren, langer en slanker te doen schijnen. 4 ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. MADELEINE. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomv. Mij. Nederland. Moena thuisr. te Londen 29 Maart. Marnix van St. Aldegonde thuisr. van Co lombo 29 Maart. Johan de Witt thuisr. te IJmuiden 30 Maart. Tarakan van Suez 30 Maart. Poelau Bras uitr. van Hamburg 30 Maart. Salabangka J. N. L. te New York 29 Maart Kota Gede J. N. L. te New York 29 Maart. Chr. Huygens uitr. te Batavia 30 Maart. HollandAmerika Lijn. Dinteldijk 28 Maart n.m. te Cristobal. Nieuw-Amsterdam 29 Maart te New York. Spaarndam 29 Maart v.m. te Antwerpen. Noordam 29 Maart v.m. te Philadelphia. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland uitr. 29 Maart nam. v. L. Palmas Kon. Ned. Stoomb. Mij. Ajax 29 Maart te Stettin. Barneveld 28 Maart v. Curagao n. Liverpool Cottica 29 Maart v. Dover n. Barbados. Deucalion 29 Maart te Malta. Euterpe 28 Maart te Gdynia. Fauna 29 Maart v. Lefkandi n. Thessaloniki Ganymedes 29 Maart v. A'dam n. Hamburg Hebe 30 Maart te Amsterdam. Irene 29 Maart v. Livorno n. Napels. Mars 29 Maart v. Tel Aviv n. Haifa. Nereus 30 Maart te Amsterdam. Orestes 29 Maart n.m. van Gibraltar naar Antwerpen. Poseidon 28 Maart van New York naar La Guaira. Saturnus 29 Maart v. Thessaloniki n. Pireaus Simon Bolivar 29 Maart te Amsterdam. Theseus 29 Maart v. A'dam n. Kopenhagen. Tiberius 29 Maart v. Izmir n. Istanboul. Triton 29 Maart te Palermo. Vulcanus 29 Maart 19.30 uur van Hamburg naar Amsterdam. Rotterdamsche Lloyd. Dempo uitr. 30 Maart 3 u. pass. Dover. Kota Gedeh J. N. L. 29 Maart n.m. te New York. Siantar thuisr. 29 Maart 20 uur passeerde Perim. Kota Pinang 29 Maart 21 uur van Rotter dam naar Hamburg. Palembang uitr. 30 Maart 9 u. pas. Dover. Tapanoeli thuisr. 30 Maart 8 uur passeerde Lands End. Garoet thuisr. 30 Maart 3 uur passeerde Finisterre. Tosari thuisr. 30 Maart 7 uur te Genua. OPGAVE VAN N OORDHOLLANDSCH j LANDBOUWCREDIET N.V. van Donderdag 30 Maart 1939. Vor. k. 2.45.3.00 STAATSLEENINGEN. 3—3X Nederl. 1938 991/, 99'/, 3 Ned.-Indië 1937 9671S 5Duitschl. m. verkl. 205/s 201/, BANK-INSTELLINGEN. Amsterd, Bank 121'/4 Handel Mpij. Cert. v. 250 125'/, Koloniale Bank 145'/» Ned. Ind. Handelsbank .114 INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 34 Calvé Delft Cert. 81'/4 Nederl. Ford 364 Lever Bros127 Philips Gloeil. Gem. Bezit 192'/* INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting 317/s 20 V, 49 §55/s 34V4 261/, 13 13V4 55/s 411/4 31/4 Anaconda Bethleh. Steel Cities Service1 General Motors Kennecott Copper North American Rayon Rep. Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Redjang Lebong 124 PETROLEUM. Dordtsche Petr, 1 Kon. Petr Perlak -.211,1 Phillips Oil Shell Union Tide Water 1 RUBBERS. Amsterd. Rubber 1 Deli Bat. Rubber a Hessa Rubber 1 t Oostkust .21,11 Serbadjadi ...11 Interc. Rubber .111 SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. 401 1763/4 204 79i/s 60 2781/4 298 122 1253/4 1451/4 114 343/4.5 811/, 366 127I/2-2- 193l/2-{ 201%6-f 49 J-Vis 5V, 341/, 26%0-ï 131/4 13%-f 5% 42-1/8 3V« 401-2 180 206 8I1/4-I/, 60 125 623/4 63 28'/i6 93/» O'/, 101/M io*/M 1931/, 192V4-1 127 127'/, 107 126 120 9278 91 21/, 2V,-9/*5 100 99 7iv, 72 1093/4 109V, 103V, 1031/4 173 1731/, 190-/4 191 180'/, ISOV4 251/4 251/, 10'/, li-1/. 11V4 121/is 137,6 13Vn 763/» 763/4 31/, 3'/:« Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific 1 Can. Pac. tExclaim. *Exdividend. §Noteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers Y, heden pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden 1.887,. 1-887,» 8-827. 8.82 75.57 75.57# 4.99 4.99 31.71 31.71 1 4234 42.30 39.40 39.40 1 45.50 45.47# 44.3214 44.32# New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 3