li AaOe 'y, tweede blad. Nederl. Jeugdherberg Centrale. Tienjarig bestaan herdacht. Een kwart eeuw cremat'e Herdenking in het crematorium te Veleen. 1 April-viering te Den Briel. Herdenkinq van de inneming in 1572. Twaalf arrestaties. ■eer Dar rrwa 4 Bete 4 5 6 7 Bier fctnde i 1< J 1 1 1 I 1 De $ep 1 Me 4 ir Wesi 1 De zwar verk En iyei< In oplo S Z 23, V 37, C 1. 2. 3. 4. 5. 6. Eenige honderden leden van de groo te jeugdherbergfamilie bestuurder* „ouders" en trekkers kwamen Zater dagmiddag in het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam bijeen ter herdenking van het tienjarig bestaan der N.J.H.C. De voorzitter, prof. dr. G. A. van Poelje, opende de vergadering en hield een be groetingsrede. Hy richtte zich daarbij in de eerste plaats tot den minister van onder wijs, tot alle functionnarissen binnen het verband van de N.J.H.C., in het bijsonder ook tot de herbergouders, tot allen, die aan de oprichting hebben medegewerkt, tot her- bergbesturen en trekkers. Voorts in het bij zonder tot de buitenlandsche afgevaardig den. Als zoodanig waren aanwezig: mr. E. St. John Catchpool, voorzitter van de Inter nationale arbeidsgemeenschap voor jeugd herbergen en secretaris van de Engelsche jeugdherbergorganisatie; E. Langer, plaats vervanger van den leider van het Reichs- verband für Deutsche Jugendherbergen; P Conrad, leider van het Landesverband Rheinland, onderdeel van de Duitsche orga nisatie en tot de vertegenwoordigers van de Vleamsche jeugdherberg-centrale en da Luxemburgsche jeugdherberg-organisatie. Tenslotte stond de voorzitter nog een oogenblik stil bij de organisatie van de stichting en het doel der jeugdherbergen om vervolgens het woord te geven aan den mi nister van onderwijs, prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine, die getuigde met veel belangstelling te volgen het streven, dat hier belichaamd is. Omgang met de natuur, drang om te „trekken", begeerte om het land te kennen het eigen land en vreem de landen gemeenschapszin en verbroe dering, organisatorische inspanning, streven naar zuiverheid in menig opzicht Dit alles speelt zijn belangrijke rol in de wereld, waar de jeugdherberg-centrale haar arbeid en inspanning ten beste geeft. Voorts werd het woord gevoerd door dr. E. M. van Zinderen Bakker, voorzitter van den Raad van Toezicht en adviseur van de Nederlandsche Jeugdherberg-Centrale, die in het kort de ontwikkeling van het jeugd- herberwerk in Nederland schetste en het aandeel memoreerde, dat verschillende per sonen daarin hebben gehad. De heer F. Robertsen sprak namens de besturen van de Nederlandsche jeudherber- gen en bood een fraai gedenkboek aan, dat naast de afbeeldingen de geschiedenis bevat van alle jeugdherbergen in Nederland. Nadat dr. C. P. Gunning namens het Ne derlandsche jeugdleiders-instituut gespro ken had, kreeg de heer Catchpool, voorzit ter van de Internationale jeugdherberg- organisatie het woord. Hij stelde in het licht dat het Nederlandsche jeugdhorbergwerk groote verdiensten heeft voor de interna tionale samenwerking op dit gebied. Zooals bekend voert Nederland het secretariaat van de internationale organisatie. Tenslotte voerden vertegenwoordigers van het bureaupersoneel, de herbergouders en de trekkers het woord, alsmede de vertegen woordigster van de Vlaamsche jeugdher bergcentrale en een afgevaardigde van het N.O.G., die allen geschenken aanboden. Op de daarop volgende receptie van het bestuur boden talloozen hun gelukwenschen aan en werd nog menig waardeerend woord gesproken. Het was Zaterdag 25 jaar geleden, dat de eerste crematie te Velsen heeft plaats gehad. Het hoofdbestar van de Vereeniging voor facultatieve lijk verbranding heeft deze gebeurtenis op sobere, doch plechtige wijze her dacht en tevens zyn gister de nieuwe aula en het derde columbarium in gewijd. In dit nieuwe columbarium is Zaterdag op plechtige wijze de asch van wylen dr. J, D. Verbroek van Nieuw-Beierland, een der oprichters van de vereeniging, die jarenlang pei ningmeester is geweest en die op 28 April van het vorigjaar is ge cremeerd, bijgezet. In de fraau nieuwe aula, een schepping van den architect Dudok, waren Zater dagmiddag, behalve de leden van het hoofdbestuur en de afgevaardigden van de afdeelingen, vele genoodigden bijeen gekomen. o.a. de heeren prof. dr. Boer man, prof. dr. L. van Itallie en J. J. Neur- denburg (eereleden), J. Roelofsen en D. Neurdenburg (oud-hoofdbestuursleden) en mr. L. H. Roeterr van Lennep, officier van justitie te Haarlem. Na orgelspel door den organist P. Hal- sema, sprak de voorzitter der vereeniging voor facultatieve lijkverbranding, dr. P. H. van Roojen een herdenkingsrede uit. Hij deed enkele grepen ui d° geschiede nis van het crematorium. Vele en groote moeilijkheden moesten indertijd worden overwonnen, voordat men het doel, het mogelijk maken van de crematie, kon bereik-n. Sedeit is veel veranderd. Het eenige wat niet is veranderd, is de be grafeniswet. De eerste crematie betrof het stoffelijk overschot van dr. Christiaan Johannes Vaillant te Schiedam, die op ruim 95 jari gen leeftijd aldaar was overleden. Hij was een geneesheer, die o.a. ook voorzitter is geweest van de Nederlandsche maat schappij tot bevordering van de genees kunst. Zijn vrijheidsgevoel deed hem inten sief begrijpen dat het een onrec.it was dat men in Nederland niet kon worden gecre meerd als men dat wenschtt. Van den kant van de justitie werd een klacht ingesteld tegen dr. Philip Karei van Lissa, omdat hy het lijk van dr. Vaillant had laten verasschen, waardoor de wette lijk geëischte begraving onmogelijk werd gemaakt.In alle rechterlijke instanties werd vastgesteld, dat de wet was overtreden, maar dat niemand voor deze overtreding kon worden gestraft. De regeering heeft niet gemeend te moeten overgaan tot wets wijziging, maar heeft de crematie toegelaten onder controle van den officier van justi tie te Haarlem, die bepaalde regelingen heeft gesteld, waaraan in eik geval moet worden voldaan. Ook de volgende regee ripgen, van welke richting ook, hebben niet ingegrepen, zoodat wij vandaag den dag beleven, waarop wij gedurende 25 jaar het crematorium te Velsen in gebruik hebben en dus 25 jaar lang de begrafenis wet hebben overtreden. Zyn wij goed ingelicht, aldus spr., dan is er op dit moment een wetsontwerp ge reed, dat evenwel de Staten-Generaal nog niet heeft bereikt. Wij hopen en verwach ten, dat deze wet in overeenstemming zal zijn met de bekende vrijheidlievendheid van ons land. Spr. releveerde het werk van dr. van Lissa, die, krachtig bijgestaan in de eerste plaats door mr. Verbroek, de vereeniging door de eerste moeilijkheden heeft heen geloodst. Het aantal crematies in 191 bedroeg één enkele, in 1915 45, in 1916 60; het eerste 500-tal in 1919, het eerste 1000-tal in 1922, 00-tal in 1919, het eerste 1000-tal in 1922, het tweede 1000-tal in 1926, het vyfde 1000-tal in 1932, terwijl op dit oogenblik het eerste 10.000 tal nagenoeg is bereikt. Spr. memoreerde voorts het werk van de voorzitters, die in den loop van de jaren de vereeniging hebben geleid, waarna hij bouw en uitbreiding van het crematorium schetste. Met een korte rede bood de heer Reitsma, voorzitter van de afd. Velsen, een lezenaar aan, die een plaats heeft ge vonden in de nieuwe aula. Vervolgens begaven de genoodigden zich naar het nieuwe columbarium, waar de asch van wijlen mr. J. D. Verbroek van Nieuw-Beierland in tegenwoordigheid van de familie op plechtige wijze is bijgezet in de marmeren tombe. De voorzitter, dr. van Roojen hield, nadat de urn op plechtige wijze in de tombe was geplaatst een korte rede, waar-, in hij het groote verlies schetste, dat de vereeniging leed door het heengaan van mr. Verbroek. Namens de arbeidersvereeniging voor lijkverbranding getuigde de heer Andries de Rosa van de diepe vereering, die de vereeniging koestert voor wijlen mr. Verbroek, wiens stuwkracht zooveel no- belen luister heeft gebracht. Hij legde bloemen op de tombe. Nadat nog de heer Bettink namens de afdeeling Al k m a a r van de Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding van zijn vereering voor mr. Verbroek had doen blijken, door het neerleggen van een palm tak, sprak een broer van r.ir. Verbroek woorden van dank. Tenslotte maakte het gezelschap een rondgang over de terreinen en het vijver park en bezichtigde men den aanleg van den nieuwen urnentuin, waarna een thee werd aangeboden in de ontvangstzaal van de begraafplaats Westerveld. Zaterdag heeft Den Briel opgewekt feest gevierd ter herdenking van het feit dat op 1 pril 1572 de Watergeuzen de stad in naam van den prins van Oranje bezetten. De feestdag begon al vroeg, want cm half acht maakte een vendel schutters, voorafge gaan door zes tamboers, een rondgang door de stad. Na deze reveille heeft de stads- beiaardier vaderlandsche liedoren op het carillon gespeeld. Het hoogtepunt van den ochtend was de herdenking op de funda menten van de voormalige Noordpoort bij het monument, dat op 1 April 1922 door de koningin is onthuld op de plaats waar de Watergeuzen deze poort rameiden. Een greote optocht, die vóór het stadhuis ge vormd was, is daar om tien uur heengetrok ken achter het muziekcorps „Libertat's Primitiae" en een vaandelwacht, meevoe rende de Geuzenvlag en een groene krans met de nationale en stedelijke (wit-rood- wit) kleuren. Bij het monument aangeko men, waar reeds honderden Brielenaars (alle scholen hadden vrij) en velen uit de omliggende gemeenten verzameld waren, heeft burgemeester Collette als voorzitter van de 1 April-vereeniging een toespraak gehouden. Na woorden van welkom ver klaarde hij het ontstaan der 1 April-ver eeniging, in welker bestuur alle belangrijke staatkundige stroomingen zijn vertegen woordigd en die tot doel heeft elk jaar op feestelijke wijze de bezetting van den Briel te herdenken. Nadat de burgemeester nog den wensch had uitgesproken dat eenmaal de wederop bouw van de Noord-poort tot stand moge komen, deelde hij mede, dat een telegram aan H.M. de koningin is verzonden. Op voorstel van den burgemeester hieven allen ten slotte een driewerf hoera op H.M. de. koningin aan. Het muziekcorps zette toen het Wilhelmus in en tijdens het spelen van het volkslied legde de burgemeester den krans aan den voet van het monument en werd de Geuzenvlag geheschen. Na deze plechtigheid hebben de officieele genoodigden in de raadszaal ten stadhuize ververschingen gebruikt. Hier heeft de loco burgemeester, wethouder A. Mol, het be stuur van de 1 April-vereeniging dank ge bracht voor het vele werk dat de laatste weken is verricht. Inmiddels maakten de vereenigingen een muzikalen rondgang door de feestelijk ver sierde stad. Des middags werd een histo risch spel opgevoerd en daarna trok een ge- censtumeerde optocht door de straten. Het historisch spel stelde den intocht voor van Charlotte van Bourbon, die op 12 Juni 1575 met prins Willem I in den Briel is gehuwd. Aan dit spel namen 250 personen deel, die in costuums uit de 16e eeuw waren gekleed. Buitengewoon groot was de belang stelling en bewondering overal voor den schitterenden stoet. De in alle opzichten geslaagde dag werd officieel besloten met een lampionoptocht met muziek en een groot vuurwerk, aange boden door het gemeentebestuur. Verboden handel in goud en zilver te Amsterdam. Naar De Crt. mededeelt, heeft de Am- sterdamsche politie gistermorgen in een hotel aan het Weesperplein een inval ge daan en daar een vijftigtal personen aan getroffen, die zich onledig hielden met den verkoop van goud en zilver. Na een scherpe controle, die geruimen tijd in beslag nam, werden twaalf hunner gearresteerd, omdat zij niet in het bezit waren van de wettelijk voorgeschreven registers en in vele gevallen in het bezit waren van ongekeurd goud, waarop geen invoerrecht, waarborgbelasting en keur loon waren betaald. Reeds geruimen tijd treedt de politie krachtig op tegen dit soort goud- en zilverhandelaren. Dat velen de hand lich ten met de bepalingen is wel zeer duide lijk gebleken, toen eenige weken geleden in den z.g. „goudhoek" van het Waterloo- piein steuntrekkers werden betrapt, die heimelijk flinke bijverdiensten uit hun „juwelierszaken" hadden, Het was de politie ook bekend, dat o.a. in het restaurant van bedoeld hotel 'deze handel werd gedreven. Men kon er op Zondagochtend tientallen heeren zien zit ten, die onder een .„kleintje koffie" de beste zaken in goud en zilver deden. Geheel onverwacht traden hier gister morgen in het burger gekleede politie agenten, alsmede rijksambtenaren van den waarborg- en den recherche-douanedienst binnen. Zij deelden den eigenaar mede, wat zij kwamen doen en geboden hem zijn medewerking te verleer.en, opdat tijdens het onderzoek niemand het hotel zou kun nen verlaten. De uitgangen werden afge zet. De deur van het restaurant ging dicht en plotseling klonk het bevel: „Politie." Dit enkele woord veroorzaakte een bijna panischen schrik onder de aanwezigen. De meesten sprongen van hun stoelen op en wilden wegloopen. Anderen bleven stok stijf zitten. De ambtenaren maanden de heeren tot kalmte aan, verzochten h>m aan de tafel tjes te blijven zitten en niet te trachten weg te vluchten. Tot niet geringe verbazing trof men onder de oveiueders een gepension- neerden brigadier van het Amster- damsche politiecorps aan, den heer C,, die blijkbaar een winstje venden goud en zilverhandel dreef. Dj man stond vreemd te kijken, nu hij door eenige vroeger aan hem ondergeschikte poli tiemannen werd gearresteerd. De overbrenging van een zoo groot aan tal arrestanten geschiedde niet onopge merkt. Ten aanschouwe van tientallen menschen trok men in optocht naar het bureau, waar allen werden gefouilleerd en iedereen zijn kostbaarheden moest af staan. De heeren hadden zeer groote be dragen aan bankpapier in hun zakken. De gewezen brigadier had zelfs een kleine tweeduizend gulden bij zich. Wat de verdachten aan goud en zilver moesten achterlaten, was een schat, waar op menig juwelier jaioersch zou zijn. De mooiste ringen, bezet met edelsteenen, gouden en zilveren horloges, platina spel den, zilveren lepels, messen en vorken, enz. Maar op heel wat goud ontbrak het keur en op een groot gedeelte waren waar schijnlijk geen invoerrechten betaald. Eerst laat in den middag zijn de arres tanten, veel armer dan zij gekomen waren, weer op vrije voeten gestelden. De groote partij goud en zilver zal nader worden onderzocht en.gekeurd. TREINONTSPORING TE DELFT. Oorzaak verkeerde wisselstand. Op het stationsemplacement te Delft zijn Zaterdag te middernacht drie wagons van een goederentrein, komende uit den Haag, door een fout in den wisselstand ontspoord. De wagons kantelden en vernielden een gedeelte van de rails en een gedeelte van de overkapping van de tunnel. Zware bal ken en glas kwamen in de tunnel terecht. Een te Delft wonende student, die juist op dat oogenblik passeerde, werd door een der balken aan het hoofd getroffen en moest zich onder geneeskundige behandeling stel len. De hoofdgeleider van den trein kreeg een zenuwschok en werd naar zijn woon plaats, Rotterdam, vervoerd. De lyn richting Rotterdam was volkomen versperd, zoodat de laaste treinen over één spoor moesten worden geleid. Gisteroch tend was het opruimingswerk zoo ver ge vorderd, dat de treinen weer op de norma le wijze konden loopen, dus over dubbel spoor. Het onderzoek naar de oorzaak van de ontsporing op het station Delft heeft uitge wezen, dat zij aan onoplettendheid van den blokhuiswachter, die den wissel moest om zetten, te wyten is. De man had de op dracht om den wissel om te zetten na het voorbijrijden van den laatsten wagon. Hij heeft echter te vroeg den wissel omgezet en daardoor zijn de drie laatste wagons van den goederentrein op een zijspoor geraakt. TEGEN HET ONTWERP- KINDERBIJSLAG VERZEKERING. Bezwaren van werkgevers organisaties. Een aantal vooraanstaande organisaties van ondernemers in verschillende be drijfstakken hebben zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend naar aan leiding van het aanhangige wetsontwerp inzake kinderbijslagverzekering, speciaal in verband met de loonpolitieke zijde van dit ontwerp. Te dezen aanzien heeft het in het bij zonder hun aandacht getrokken, dat de minister van sociale zaken aan dit wets ontwerp de vér gaande strekking gegeven heeft van een verplichte bijslagregeling voor alle arbeiders, in dienst van onder nemingen. De adresseerende vereenigin gen hadden er de voorkeur aan gegeven, wannneer het wetsontwerp zich beperkt had tot een voorziening, gelijk die van het in 1934 bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakte wetsontwerp, welke niet verder ging dan de mogelijkheid te openen van toetreding tot een verplichte toeslagregeling in bedrijven, waar reeds vrijwillige bedrijfskindertoeslagregelin gen golden. Zulk een regeling ware bo vendien meer in overeenstemming ge weest met andere wetten van jongeren datum, waarbij de overheid niet verder gaat dan het sanctionneeren van of het geven van een zekere uitbreiding aan het geen uit het overleg der bedrijfsgenooten vrijwillig is voortgekomen. Wat in paragraaf 2 van de memorie van toelichting wordt opgemerkt omtrent het doel van het wetsontwerp, achten adressanten principieel onjuist. Zij ontkennen, dat de geldende loonen worden „berekend op de basis van de be staansmogelijkheid van gezinnen van fei- telijk-gemiddelde grootte". Bij deze be schouwing wordt ten onrechte uitgegaan van het onderhoudsbeginsel air primaire maatstaf voor de loonbepaling. Niet door de behoeften wordt de loon- en levens standaard van een volk bepaald, maar door hetgeen de volkshuishouding met behulp van verworven kundigheden en natuurlijke rijkdommen produceert. Daar om behoort het beginsel van loon-naar prestatie de primaire maatstaf van de loonbepaling te zijn. De regeling van het ontwerp, zich uit strekkend tot de industrie, den handel en den landbouw in hun geheel, beteekent, dat een nieuwe last op het bedrijfsleven zal worden gelegd, waarvoor veelal in beginsel geen reden zal bestaan, terwijl bovendien deze lastenverhooging in vele gevallen een inbreuk vormt op de sedert tientallen jaren gevolgde loonpolitiek. De adresseerende vereenigingen kun nen zich op deze gronden met den hoofd inhoud van het ontwerp niet vereénigen, om welke reden zij de Kamer verzoeken, haar stem aan het wetsvoorstel niet te willen geven. Wordt het verhaalsrecht niet in het ont werp opgenomen, dan kan het welhaast niet uitblijven of het vraagstuk van de meer rechtvaardige verdeeling van het totale loonbedrag zal het object worden van loononderhandelingen. Immers zal in den een of anderen vorm voor den last, dien het ontwerp oplegt en welke in totaal op ca. 15 millioen gulden kan worden ge raamd, compensatie moeten worden ge vonden. Het adres bepleit voorts nog verschil lende wijzigingen, zooals het doen begin nen van den bijslag met het vierde kind beneden den leeftijd van 14 jaar, en pre miebetaling uitsluitend door de werk nemers of desnoods een gedeelde premie betaling. TEGEN HET CADEAUSTELSEL. De handel wordt door alle cadeaux benadeeld. In verbond met het door den minister van economische zaken eenigen tijd geleden in de Tweede Kamer bekend gemaakte standpunt, waarbij hij mededeelde, dat er onder bepaalde omstandigheden, n-1. wan neer artikelen van dagelij ksch gebruik voor het cadeaustelsel zouden worden gebruikt, aanleiding zou kunnen bestaan met wette lijke maatregelen ter beteugeling van het cadeaustelsel te komen, heeft het „Natio naal comité tot beteugeling van het cadeau stelsel", zijn standpunt duidelijk uiteen ge zet. Dit comité is nog steeds van meening, dat alleen een algemeen en volledig ver bod voor die artikelen, welke een verkeers- waarde hebben, practisch nut zal hebben. Het comité is van meening, dat de handel evenzeer benadeeld wordt door de versprei ding van luxe-artikelen als z.g. „cadeaux", als door de distributie langs dien weg van artikelen van dagelyksch gebruik. Voor de verbruikers is er ook geen ver schil tusschen de distributie van beide cate gorieën cadeau-artikelen, daar ze in beide gevallen in den verkoopprijs der artikelen, waarbij ze worden „gegeven", zyn berekend, dus moeten worden betaald. Het comité is verder van meening, dat ingrijpen van de overheid op den grond slag, zooals aangegeven door den minister, op moeilijkheden zal stuiten, omdat het in vele gevallen uiterst moeilijk is vast te stellen of een artikel geacht moet worden tot de luxe-artikelen den wel tot die van dagelyksch gebruik. Tenslotte meent het, dat de uitspraak en waarschuwing van den minister geen wijzi ging hebben gebracht in den aard der sindsdien aangeboden cadeau-artikelen. Daar het comié de overtuiging is toege daan, dat er onder de z.g. cadeauartikelen een groot aantal artikelen ven dagelyksch gebruik zyn, heeft het zich in verbinding gesteld met een aantal nationale vakorga nisaties, teneinde aan de hand van de aldus bijeen te brengen deskundigen uitspraken den minister hiervan te overtuigen. INTERVIEW MET VICE-ADMIRAAL L. J. QUANT. In een interview heeft vice-admiraal b. d. r J Quant zijn standpunt uiteengezet inzake de beteekenis van slagschepen voor de Nederlandsche vloot. Ook hy achtte het bouwen van snelle slagschepen urgent onder de tegenwoordige omstandigheden. De con sequentie van Nederlands zelfstandigheids- politiek is, dat er overgegaan wordt tot den bouw van snelvarende slagschepen van .zoo danige afmetingen en militaire kracht om een eventueelen Japanschen aanval af te slaan. Voorts wees spr. op de preventieve kracht, die van deze schepen (3—4) uitgaat. Wanneer financieele bezwaren de uitvoering van dit plan verhinderen, dan ..zal de regee ring ook afstand moeten doen van de door haar zelf noodzakelijk geoordeelde zelf- standigheidspolitiek". Het personeel vraagstuk achtte vice-admi- raal Quant niet onoverkomelijk. Er kan nog een bezwaar zijn: de financiën. En ook dit mag volgens spr. niet den doorslag geven. De inzet is „het behoud van onze koloniën, ook voor ons nageslacht", en daar voor is volgens spr. geen offer te groot. DOODELIJK VERKEERSONGELUK. Schipper dood gereden. Vanmorgen omstreeks acht uur wilde de 50-jariga schipper A. Krijgsman uit Bles- kensgraaf met zijn zoon per fiets den nieu wen rijksweg te Ridderkerk bij de kruising Lsgedijk oversteken, toen hij door een personenauto uit Dordrech werd gegrepen. De man was op slag dood. De auto kantelde en kwam ongeveer dertig meter verder op het fietspad terecht. De bestuurder kreeg lichte verwondingen. De auto werd bescha digd. EEN OPROEP VOOR VREDE EN VRITHEID. De voorzitsters van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid heb ben den volgenden oproep tot de verschil lende regeeringen gericht; „Om de wereld voor den ondergang in oorlog en anarchie te bewaren, doet de In ternationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid een dringend beroep op de regee ringen, die bereid zijn de internationale or ganisatie van den vrede op de grondslagen van gerechtigheid, vrijheid en menschen- rechten voor hun volkeren te bespreken, om onmiddellijk in conferentie bijeen te ko men". BELGISCHE ROODE KRUIS- POSTZEGELS. Van de zijde van het Nederlandsche Roode Kruis wordt er de aandacht van philatelisten op gevestigd, dat ten bate van het Belgische Roode Kruis, de oudste na tionale Roode-Kruisvereeniging ter wereld, een serie van acht Roode-Kruispostzegels met toeslag wordt uitgegeven, zulks naar aanleiding van het 75-jarig bestaan van het Belgische Roode Kruis. De zegels behouden frankeerwaarde tot 30 September 19401 Het Nederlandsche Roode Kruis te be reid zijn bemiddeling te verleenen by het bestellen van deze series. De prijs, Inclusief den toeslag, bedraagt 20 francs voor de toe zending per brief. Het Nederlandsche Roode Kruis is be- vens bereid aanvragers zulk een serie per brief toe te zenden, uitsluitend na ont vangst van 1.50 per serie op postrekening 22120 van het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis, Prinsessegracht 27, te 's-Gravenhage. Een andere betalings wijze is niet toegestaan. Men kan op de girostrook vermelden „afgestempeld" of „niet afgestempeld", doch het Nederlandsche Roode Kruis kan geen garantie geven dat men inderdaad af gestempelde zegels zal ontvangen. De zegels hebben de volgende waarden en dragen de hierachter vermelde voor stellingen: 0.10 0.50 fr. Henri Dunant, stichter van het Roode Kruis. 0.30 4- 0.50 fr. Florence Naghtingale, de heldhaftiee vemleegster van 1854. 0.40 0.05 fr. Koningin Elizabeth en de koningskinderen. 0.75 -f 0.05 fr. Koning Leopold III en de Koningskinderen. 14- 0.25 fr. Koningin Elizabeth en de Koningskinderen. 1.75 4- 0.25 fr. Koning Leopold III en de Koningskinderen. 2.50 -f 2.50 fr. Koningin Astrid. 5.b 5.fr. Koningin Elizabeth aan de sponde van een gewonde. VERDUISTERING VAN BONDSGELDEN. Uit de nasporingen van de poliite en het door haar ingestelde onderzoek in de boe ken van den enkele dagen geleden te Tiel aangehouden postwisselvervalscher is ko men vast te staan, dat de aangehoudene een ongeveer 50-jarige werriooze, zich, behalve aan de vervalsching van den post wissel, ook schuldig gemaakt heeft aan verduistering van gelden, die h(j als fede ratie-penningmeester van een landarbei dersorganisatie onder zyn beheer had. De man heeft, ook wat deze zaak betreft, een bekentenis afgelegd. Hij is inmiddels ter beschikking van de justitie gesteld en naar Arnhem overgebracht. KIND VERMIST. Te Heemstede wordt sinds Zaterdag middag het 4-jarig knaapje Piet de Groot vermist. Dreggen heeft nog niets opgele verd. Een vriendje heeft verteld, dat het kind bij de Havenkade had gespeeld en toen met de beentjes in het water zat. Het zou toen bang geweest zijn voor een standje en moet hebben gezegd: Ik loop ver weg". Indien dit alles werkelijk zoo is gebeurd, dan hee't de verklaring waarde van een grooteren jongen die het knaapje het laatst heeft gezien op de Heemsteed- sche Dreef, loopend in de richting Haarlem. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. deV

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6