Vluchtelingenleed in Oldenzaal. fxuuL= en Jjdn&auw 'BxicQetÜjAe Stand GEMENGD NIEUWS. Het laatste transport is thans binnen. Nog enkele gesprekken met slachtoffers. TWEEDE BLAD. VER. VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID. Hoe demoralisatie kan worden tegengegaan. De Nederlandsche vereeniging voor ar menzorg en weldadigheid heeft zich in een rondschrijven gericht tot een groot aantal instellingen van weldadigheid hier te lande. Hiermede wordt beoogd, de weldadigheids instelling nog eens te wijzen op het groote belang om ook aan moreele gezinsverzor ging haar bijzonderen aandacht te wijden. Hierbij zal, aldus het rondschrijven, het uitgangspunt moeten zijn het bewustzijn, dat slechts door versterking der geloofs kracht en door het openen van nieuwe perspectieven het geschokt vertrouwen der gezinnen kan worden hersteld. Genoemd wordt de mogelijkheid, dat de gezinsver zorgsters de huismoeders en de oudere meisjes opwekken tot het volgen van kook lessen, naai- en kniplessen en wat verder strekken kan om te leeren hoe zij het be schikbare inkomen op de meest practische wijze kunnen besteden. Daarnaast is voor de huisbezoekers de taak weggelegd de ge zinsleden op te wekken tot het deelnemen aan cursussen, het bijwonen van lezingen en het gebruik maken van de hulpmiddelen, die van allerlei zijden zijn opengesteld om de geestelijke ontwikkeling der bevolking te vermeerderen. Animeeren. Speciaal moeten de huisbezoeker^ zich persoonlijk elk in hun gezin rekenschap er van geven hoe de werklooze kinderen hun dag doorbrengen, en hen opwekken de centrale werkplaatsen te bezoeken, deel te nemen aan kampen en gebruik te maken van de vele andere gelegenheden welke door velerlei organisaties ten behoeve van de jeugd in het leven zijn geroepen. Een niet onbelangrijk deel der werk looze kinderen profiteert in het geheel niet van de veelvuldige gelegenheid om aan eigen vorming te werken. Ook wordt te weinig gelet op de mogelijk heid om de jeugdige werkloozen te la ten opleiden voor een vak, dat hem cf haar past. Verder wordt in het rondschrijven aan gedrongen op bevordering van de deel neming der jeugd aan de jeugdbeweging. Dit kan o.a. geschieden doordat de instel lingen van weldadigheid de contributie ge heel of gedeeltelijk voor haar rekening nemen. Op deze wijze kunnen de vereen i- gingen belangrijk werk verrichten ter voor koming van demoraliseering. Reeds hebben een groot aantal instanties haar medewer king bij de verspreiding van deze belang rijke circulaire toegezegd. VERSTERKING DER NEDERLANDSCHE GEMEENSCHAP. Op 7 en 8 Januari, zoomede op 1 en 2 April, zijn twee weekeindbijeenkomsten gehouden, waar Nederlanders, behoorende tot verschillende partijen en uit verschil lenden maatschappelijken kring afkomstig, zich hebben verzameld. Op grond van de overtuiging, dat in het huidig benarde tijdsgewricht slechts met de inspanning van alle in Nederland zoo ruimschoot aan wezige krachten, de oplossingen kunnen worden verkregen, waaraan ot> alle gebie den van het openbare leven zoo dringend behoefte bestaat. Als gemeenschappelijke punten van uit gang hebben zij aanvaard: samenwerking van alle Nederlanders bij den opbouw van een hechte Nederlandsche gemeenschap (waarvan de kenmerken zijn: trouw aan oranje, gewetens- en godsdienstvrijheid en de rechtsstaat, dus tegen de staatsal- macht); regeneratie en hervorming van maatschappelijke, staatkundig en politiek leven is noodig; het besef "an saamhorig heid dient tot uiting te komen in den eens- gezinden wil de werkloosheid krachtig te bestrijden; voorts in de versterking van de weermacht; een centraal geleidelijke eco nomische politiek is noodzakelijk; de band met Oost en West dient versterkt. Het is niet de bedoeling een nieuwe partijformatie op te richten. De begonnen actiè zal worden voortgezet, waartoe ver schillende richtlynen zijn vastgesteld. DE VROUWEN VREDESGANG. Men verzocht ons opname van het vol gende: Ook dit jaar mag de Vrouwen Vredesgang zich alom in een groote belangstelling ver heugen. Juist de tijdsomstandigheden ver- sterkon blijkbaar het verlangen bij de vrou wen, om ongeacht haar politieke of gods dienstige gezindheid, uiting te geven aan haar wil naar een rechtvaardigen vrede. De oproep, die in grooten getale verspreid wordt, luidt dan ook: Vrouwen en Moeders van Nederland, Diep verontrust over de dreiging van een nieuwen wereldoorlog en over het onrecht, dat in de wereld heerscht, in de wetenschap, dat de volkeren den oorlog niet willen, roe pen wij u op deel te nemen aan den zesden Vrouwen Vredesgang, die op Woensdag 17 Mei te Rotterdam zal worden gehouden. Schaart u bij de duizenden, die zonder onderscheid van politieke of godsdienstige overtuiging door haar stil getuigenis van den wil naar een rechtvaardigen vrede een beroep doen op het geweten der mensch- heid. Van een groot aantal vereenigingen van zeer verschillende richting heeft de Stichting Centraal Comité Vrouwen Vredesgang bij de voorbereiding medewerking mogen ont vangen. Tal van comité's zijn gevcmd, cue de propaganda plaatselijk ter hand hebben genomen. Ook in het buitenland bestaat groote be langstelling; reeds kan bericht worden, dat uit Engeland, Frankrijk, Griekenland, Hon garije, Indië, Noorwegen, Schotland, Ver. Staten en Zwitserland bewijzen van instem ming zjjn gekomen. Zcoals reeds is medegedeeld, zal de Vrou wen Vredesgang dit jaar op 17 Mei, den dag vóór Hemelvaartsdag, gehouden worden te Rotterdam, waartoe B. en W. van die stad reeds toestemming hebben verleend. De ad ministratie, Laan van Meerdervort 19, Den Haag, verschaft gaarne nadere inlichtingen en propaganda-materiaal. DE TAAK VAN DE KONINKLIJKE MARINE. Voor de afdeeling Amsterdam van de Algemeene vereeniging van Nederland sche reserve-officieren heeft gisteravond de kapitein ter zee N. A. Rost van Ton ningen, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Konjngin, comman dant van de maritieme middelen te Am sterdam, gesproken over de taak van de Koninklijke Marine. Hij zette uiteen, dat de taak van een zeemacht in oorlogstijd is handhaving van de eigen- en belemmering van de vijan delijke overzeesche verbindingen, be scherming van eigen kust en havens tegen overvallen en hulpverleening bij landingen op 'svijands kusten. Teneinde onze havens en handelsvaart tegen overvallen te beschermen, achtte spr. noodig: geregelde verkenning van de Noordzee, convoyeering van de handels schepen, het vrij houden der handels wegen van actie van vijandelijke onder- zeebootep en van zeerpijnen en geregelde actie onzer onderzeebooten nabij onze kusten. KIND DOOR AUTO OVERREDEN. Gisteravond had te Everlo, gemeente Helder, een ongeluk met doodelijken afloop plaats. Bij het oversteken van den provin cialen weg werd het vierjarige zoontje van de familie Hendriks door een uit de richting Noord-Brabant komende auto gegrepen en ernstig gewond. Het kind is hedennacht aan de bekomen verwondingen overleden. PRIJSVRAAG VOOR EEN KORT VERHAAL. In de aflevering van 1 April van „Neder land", onafhankelijk halfmaandelijksch tijd schrift voor staatkunde, economie en cul tuur, schrijft de redactie een prijsvraag uit voor een kort verhaal, dat niet meer dan 15 bladz. druks in „Nederland" mag be slaan Voor de bekroonde inzending is een prijs van 100 beschikbaar gesteld. De inzending van de vorige prijsvraag (voor een staatkundig artikel) sloot 15 Maart j.L De uitslag zal in een der volgende afleveringen bekend gemaakt worden. POGING HULPVERLEENING DOOR DE JEUGD TE CENTRALISEEREN. Landelijk congres in voorbereiding. Dezer dagen is te Utrecht de derde ver gadering van het landelijke comité van de jeugdactie hulp aan noodlijdenden gehouden. Mededeeling kon worden gedaan van de maandelijksche stijging van inkomsten. Verder werd bericht over de tournee van de Joodsche zangeres en danseres Lien Jaldati, die reeds drie maal voor de jeugdactie met succes is opgetreden. Er is den laatsten tijd met algemeene steunlijsten gewerkt, die zoo zijn ingericht, dat men er op kan in teekenen, zoowel voor de Joodsche vluch telingen, als voor het Spaansche en het Nederlandsche noodlijdende kind. De secretaris, de heer J. G. Westerweel, bracht verslag uit van zijn bezoek aan het internationaal jeugdcongres, dat 11 en 12 Maart in Reims gehouden is en dat georga niseerd was door de World Youth Congress Movement (W. Y. C. M.) Het bleek dat dit congres besloten heeft tot het in leven roepen van een internatio naal centrum voor hulpverleening door de jeugd. Landelijk congres. Mede in verband hiermede besloot de vergadering, zoo spoedig mogelijk een landelijk congres „Jeugd helpt jeugd" bij elkaar te roepen, waar o.a. getracht zal worden de hulpverleening door de jeugd in Nederland te centraliseeren. Voor de mede-organisatie van dit congres zullen aangezocht worden: het Nederland sche Jeugdleiders Instituut, het Comité van Waakzaamheid en de W. Y. C. M. (afd. Nederland in oprichting), terwijl aan aller lei jeugdvereeniging sympathiebetuigingen en steun gevraagd zal worden. De propaganda voor de jeugdactie zal krahtiger ter hand genomen worden. Uitvoerig werd gesproken over de tot stand gekomen samenwerking met het neu traal comité voor hulpverleening aan kin deren in Spanje, waarbij nog eens nadruk kelijk er op gewezen werd, dat de jeugd actie uitsluitend wenschte te werken op hu manitaire basis. Zoo spoedig mogelijk zal een volgende landelijke comitévergadering worden belegd, waar de voorbereiding van het congres een onderwerp van bespreking zal uitmaken. Sympathiebetuigingen worden nu reeds gaarne tegemoet gezien aan het adres: Jeugdactie hulp aan noodlijdenden, werk plaats kindergemeenschap, Bilthoven (Tel. 3029). WIELRIJDER DOOR VIER MANNEN AANGEVALLEN. Verkeerde het slachtoffer? Een inwoner van Hilversum, zekere J. Smit, die in den afgeloopen nacht per fiets van Baarn naaf' zijn woonplaats terug keerde, is op den provincialen weg Baarn Hilversum bij het landgoed „Hooge Vuur- sche" door vier onbekend gebleven man nen van zijn rijwiel geslingerd en met een boksbeugel bewusteïqcs geslagen, waarbij hij verschillende verwonidingen aan het gelaat opliep, o.a. werd zijn kin verbrij zeld. Het slachtoffer bleef eenigen tijd be wusteloos liggen, doch heeft, nadat hij was bijgekomen, kans gezien zijn woning te bereiken. Het schijnt, dat de onverlaten het niet op den heer S. hadden gemunt en hem met een ander hebben verwisseld. DOODELIJK ONGELUK AAN BOORD VAN DE „PARKLAAN". Gisteravond omstreeks 10 uur is op het terrein van de Rotterdamsche droogdok maatschappij te Rotterdam een ernstig on geluk gebeurd, dat den 18-jarigen Rotter- damschen nageljongen P. Boon het leven heeft gekost B. was aan het werk op het s.s. „Park laan". Tengevolge van de duisternis stapte hij in een openliggend luik en viel in de bunkerruimte. De jongeman viel 5 meter omlaag en kwam zoo ongelukkig tereóht, dat hij den nek brak en op slag dood was. Het lijk is door de rivierpolitie naar het bureau overgebracht. VADER EN DOCHTER TRACHTTEN HUN HUIS IN BRAND TE STEKEN. Eenige weken achtereen gebeurde het, dat er brand werd gesticht in een woning op de Lauriersgracht te Amsterdam. De politie van het bureau Marnixstraat, die zich met deze zaak bezig hield, arresteerde eenigen tijd geleden den bewoner. De man werd aanvankelijk in het politiebureau in gesloten, doch moest later naar de Vale- riuskliniek worden overgebracht. Inmiddels bleken de brandstichtingen niet op te houden. Zaterdagavond vatte op nieuw het behang in de woonkamei vlam, gelukkig echter zonder gevolgen. De poli tie was snel ter plaatse. De vrouw, die ziek te bed lag, beschuldigde haar 15-jarige dochter van deze brandstichting. Met meis je, dat reeds eerder door de politie was verhoord, bleek verdwenen, doch werd vanmorgen omstreeks half drie op een bank in het Frederik Hendrikplantsoen door de politie aangetroffen. Zij heeft in middels een volledige bekentenis afgelegd. Een reden voor dit zonderlinge gedrag heeft zij niet opgegeven. Zoowel de vader als het meisje zyn zeer overspannen. VROUW IN LIFTKOKER GEVALLEN EN ERNSTIG GEWOND. Gisteren is in een manufacturenmaga- zijn aan de Prinsengracht te Amsterdam een ernstig ongeval gebeurd. Een 47-jarige bij de firma in dienst zijnde corresponden te wilde van de lift gebruik maken. Zij trok de deur welke toegang tot de liftko ker geeft open en stapte naar voren. Nood- lottigerwijze was de lift niet beneden en de vrouw stortte van de benedenverdieping in den kelder op den cementen vloer. Het slachtoffer bekwam een hersenschudding en is in ernstigen toestand in het binnen gasthuis opgenomen. Hooge Raad houdt zitting in het nieu we gebouw. - De Hooge Raad heeft" gister onder voorzitterschap van den vice-presi- dent prof. mr. B. M. Taverne fcijn eerste openbare terechtzitting (voor strafzaken) gehouden in het nieuwe gebouw aan het Plein no. 2 te Den Haag. De opening ge schiedde, evenals Vrijdag de sluiting in het gebouw aan het Plein 1813, waar de Hooge Raad bijna drie jaren zetelde, zonder eenig ceremonieel. Het verbouwingswerk is nog niet geheel voltooid en in verband daar mede is dé officieele opening eenige maan den in ieder geval tot na de zomer- vacantie verschoven. Dreigend conflict te Enschedé bijge legd. - De besturen der drie textielarbei dersorganisaties hebben Zaterdag j.1. een vergadering gehad met de arbeiders betrok ken bij het dreigend conflict bij de N.V. Textielfabriek Bato te Enschedé. Op advies der besturen werd het voorstel van de di rectie der fabriek, dat zeer ver tegemoet kwam aan den eisch der organisaties, aan genomen. NOORD-HOLLANDSCHE LANDBOUW-ONDERLINGE. Afscheid dr. F. E. Posthuma. Op 3 April werd te Amsterdam in de „In- dustrieele Club" onder voorzitterschap van den heer K. Hogetoorn Dzn. te Beemster de jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden van de Noord-Hollandsche Land bouw-Onderlinge, afdeeling van de Centrale Landbouw-Onderlinge, bedrijfsvereeniging ingevolge 'de Land- en Tuinbouwongeval- lenwet 1922. Aan het ter vergadering uitgebrachte ver slag over het boekjaar 1937/38 ontleenen wij het navolgende: Het aantal leden steeg in het verslagjaar van 3864 tot 3888 vertegenwoordigende een verzekerd loonbedrag van 4.412.290 (vorig jaar 4.114.526). Aangifte werd gedaan van 850 ongevallen, waarvan 788 als bedrijfs ongeval konden worden erkend. In het voorafgaande boekjaar bedroegen deze ge tallen resp. 725 en 665. 3 11 r-f Ook uit het verslag der Centrale Land bouw-Onderlinge blijkt van een stijging van het aantal ongevallen in vrijwel alle deelen van het land. In Noord-Holland ver toonde het aantal ongevallen, veroorzaakt door knellen, schrammen en stooten, de grootste stijging. Het verslag werd goedgekeurd. Als leden van het bestuur werden her kozen de heer J. E. de Nooy te Muiden en J. Glas Gzn. te Gouw, gem. Hoogwoud, ter wijl tot plaatsvervangende bestuursleden opnieuw werden benoemd de heeren J. Plas J.Rzn. te Middelie en P. van Reeuwijk te Vijfhuizen. De voorzitter herinnerde er aan, dat de heer de Nooy gedurende 25 jaren secretaris der vereeniging was geweest eti dat de heer M. C. Consemulder onlangs gedurende een even groot aantal jaren in dienst van Cen traal Beheer was geweest. Hij dankte den beiden heeren voor den arbeid en de toe wijding, aan de Noord-Hollandsche Land bouw-Onderlinge gegeven. Ook de heeren Jb. Swaag Jzn. te Bergen, Jb. Stelling Mzn. te Enkhuizen eo D. Kriller te Oude Niedorp, die gedurende 25 jaren in een plaatselijke ongevallen-commissie hunne medewerking aan de Landbouw-Onderlinge hebben verleend, werden ter vergadering gehuldigd. Aan het slot der vergadering haüdigde de voorzitter dr. F. E. Posthuma, die op 1 Mei a.s. zal aftreden als president-directeur van Centraal Beheer en dus ook van de Centrale Landbouw-Onderlinge. Nadat de heeren de Nooy, Jm. Blaauboer Gzn. en D. Appel Azn. den heer Posthuma nog hadden toegespro ken en daarbij aan de eerste jaren der Centrale Landbouw-Onderlinge hadden herinnerd, heeft de heer Posthuma zijn dank uitgesproken. TEXEL (Maart). Geboren: Duvera, d. v. Hendrik van Heerwaarden en Klasina Ran. Cornelis Jacobus, z. v. Jan de Ridder en Wilhelmina Vinke. Cornelis Antonius, z. v. Cornelis Schoenmaker en Aagje Barhorst. Reintje Elisabeth, d. v. Dirk den Braven en Minke van der Meer. Arien Johannes, z. v. Cornelis Johannes Commandeur en Mar- garetha Johanna Hin. Hendrik, z. v. Al- bert Steenbergen en Pietje Vlaming. Jantje d. v. Jan Koorn en Janna Roozen- daal. Gerard André, z. v. Jan Cornelis Bakker en Grietje Catharina Bakker. Lina, d. v. Jan van der Slikke en Trijntje Beyert. Pieter Johan, z. v. Klaas Lap en Johanna Gerarda Kikkert. Johanna, d. v. Jacob van der Knaap en Hermina Sief- fers. Veronica, d. v. Jacob Gieles en Aagje de Graaf. Geertruida, d. v. Johan nes Jongendijk en Elisabeth Soeters. Guurtje Johanna, d. v. Jan van der Vis en Bafina Roeper. Cornelis Pieter, z. v. Albert Cornelis Dros en Johanna Maria Christina van Bommel. Geertje, d. v. Jelle van der Meer en Elisabeth Visser. Cornelia Johanna, d. v. Joseph Bernardus Pothmann en Petronella Vermeulen. Cornelis, z. v. Michiel Witte en Adriana Kil jan. Ondertrouwd: Cornelis de Waard en Grietje Renses. Kors Timmer en Anna de Jong. Jan van Lenten en Elisabeth Minna E. L. Brakhahn. Pieter Vermeu len en Trijntje Kalis. Gerrit van der Vis en Sara Pieternella van Goudswaard. Getrouwd: Bernardus Filippus van der Berg en Trijntje Plaatsman. Jacob Herman Boekei en Cornelia Catharina Keyser. Cornelis de Waard en Grietje Renses. Kors Timmer en Anna de Jong. Jan van Lenten en Elisabeth M. E. L. Barkhahn. Overleden: Johanna Schagen, 58 j„ geh. met Adrianus Elenus Stiggelhout. Trijntje Boogaard, 79 j., wed. van Reijer Zijm. Jan Maat, 88 j., wedn. v. Marijtje Duinkfer. Janny Lagerveld, 25 d. Jo hanna van der Knaap, 1 dag. Geertje v. d. Meer, 2 dg. Dirk Kooiman, 76 j., wedn. v. Marretje Beumkes. Trijntje Bakker, 39 j., geh. m. Pieter Jan Koorn. Jacob Daalder, 81 .j, geh. m. Pietje Ellen. Dirkje Schoenmaker, 75 j., geh. met Hendrik Barhorst. „Die Welt wird alt und wieder jung". „Und der Mensch hofft immer Verbesserung". Deze woorden van den grooten Duit- schen dichter Schiller kwamen ons in de gedachten, toen wij ons wederom op weg bevonden naar OldenzaaL De natuur is bezig zich te verjongen. De lente heeft het van den winter ge wonnen en in de natuur wacht thans alles op meer zonnewarmte om dan straks in groote schoonheid uit te breken. In de natuur alles frisch jong leven met beloften voor de toekomst, daar ginds in Oldenzaal menschenlevens, die een knak ge kregen hebben, die misschien zoo diep ge schokt zijn, dat er van een volkomen „op bloei" nooit geen sprake meer zal kunnen zjjn. Bij het binnenrijden van Oldenzaal was er van een belangstelling van de zijde der inwoners bij het station en bij de hotels in tegenstelling met Vrijdagavond geen sprake meer. Dit is natuurlijk te begrijpen, de mannen zijn aan 't werk, de vrouwen zijn thuis en de jeugd zit op de schoolbanken. Op straat was ook geen vreemdeling meer te zien en daarom begaven wij ons maar onmiddellijk naar het station. Juist arriveerde een trein uit Bentheim met een veertigtal vluchtelingen. Het stroomde de visitatiezaal binnen, waar het onderzoek der ba'-age zeer spoedig was af geloopen. De „arme" menschen hebber} immers zoo goed als niets bij zich! In de hall was het nog tamelijk druk, doch lang niet in die mate als bij ons vorig bezoek. Wij begeven ons allereerst naar de pas- sencontröle om enkele cijfers te vernemen. Een ambtenaar deelt ons mede, dat er Zondag nog ongeveer 130 vluchtelingen zijn binnengekomen, en vanmorgen een 40. Thans zjjn er nog ongeveer 60 in Oldenzaal, de overigen zyn reeds allen verder gereisd. In totaal zjjn ruw geschat 1200 personen Oldenzaal gepasseeerd. Het transport van hedenmorgen is het laatste want thans ver langt Engeland een visum, terwijl de Joden ook geen toestemmim meer kunnen verkrij gen Tsjechoslowakije te verlaten. Wij gaan naar de wachtkamer. „Grüss Gott", hooren wij naast ons en een jongeman van ongeveer 25 jaar drukt ons de hand. Bent U nog steeds hier in Oldenzaal sinds Vrijdag, vragen wij. Ja, zegt hij, terwijl hij ons meetrekt naar een tafeltje, waar hij zich futloos in een stoel laat vallen. Wij kijken hem eens goed aan. Een baard van minstens vier da gen ontsiert zijn welgevormd gelaat. Zijn shirt is thans verre van schoon meer en zijn geheele uiterlijk ziet er slecht verzorgd uit. U moet trotsch zijn, dat u een Hollander bent, zucht zjjn zachte stem. De Hollanders zijn alleen geboren om andere menschen voort te helpen. Zijn hand tast voorzichtig in den linker binnenzak. Een portefeuille komt te voor schijn en enkele oogenblikken later ligt een foto, met een lachende en van jong huwe lijksgeluk stralen 'e vrouw voor ons. Zij lacht tegen een kindje, dat zij in haar armen houdt. Wij vragen niets, wij luisteren. Die moest ik achterlaten, en hij brengt de fotografie aan zijn lippen. Ik ben Jood, mijn vrouw niet. Het concentratiekamp stond voor mij open. Zij wilde, dat ik ging. Kleine Ilse sliep, toen vader misschien voor goed vertrok. Een traan valt op de tafel. ,,Verzeihen Sie" zegt hij, ik ben blij, dat ik met een Hollander spreken kan. Eén vraag hebben wij gesteld. Denkt u vandaag verder te gaan? Ik heb nog eenige hoop, maar teruggaan, dat doe ik niet. Ik ben niet bang om „ein- gesperrt" te worden, maar ik heb het mijn vrouw moeten beloven, mij niet in gevaar te begeven. En dan spreekt hij weer over de goede Hollanders. „Vergelte's Gott". Zijn naam wordt afgeroepen. Zouden de papieren voor elkaar zijn? Wij hopen het van ganscher harte. Daar verdwijnt hij ach ter de deur waar het Engelsche comité zit ting houdt. Wij kunnen niet langer over hem denken. Een heer van middelbaren leeftijd, vraagt ons wat hij voor een Mark kan krijgen. Toe vallig hoorden wij, dat er een kwartje voor gegeven wordt. Wij moeten wederom een verhaal van diepe menschelijke ellende aanhooren. Dit is 1e tweede keer, dat mijn vrouw en ik vluchten, zegt hij. Na den „Anschlusz" zijn we naar Praag gegaan, maar Hitier is ons nagekomen. Hij probeert te lachen, als hij vervolgt: Nu moet ik zien, dat ik hier vandaan kom, anders komt „der Adolf" mij hier ook nog achterna. Weer hooren wij een stroom van lofuitin gen over ons en ons land. Hoe kunnen wij het ooit goed maken vraagt hij? Zijn vrouw roept hem, doch hij aarzelt nog even en zegt dan fluisterend: God vergoede het, maar als het niet anders kan, dan treffen wij elkaar in de loopgraven weer. Het is misschien een waanzinnige gedachte, doch wij voelen ons verplicht als uw land gevaar dreigt u te hulp te komen. Een jongetje van 4 jaar is met een bouwdoos bezig. We kijken be langstellend toe. „Du bist ein groszer Bau- meister" fluisteren wij in 't kleine oortje. Een leuk frisch gezichtje met heldere kij kers kijkt den vreemden mijnheer aan. Een blokje is weg, zegt hij, maar vader zal wel een nieuwe voor me maken. Der Vati heeft veel huizen in Praag gebouwd, heel hoog en heel groot, vertelt het kind verder. Nu gaan we naar een stad waar ook heel groote hui zen zijn, maar dan moeten we eerst op de boot. Een reep chocole.de, die we in het knuistje st< ppen leidt het Kereltje even van zijn ge wichtige bezigheid af. Wij gaan verder. Het jongetje beseft nog niet welk een ellende over zijn ouders is gekomen. Zal hij over morgen in Londen met zijn bouwdoos zijn? Wy willen de ellende ontvluchten. Maar neen, het gaat nog niet. Een jong meisje komt op ons toe. Op haar gezicht ligt de uitdrukking van een wanhopige. Zij vraagt ons wat een telegram naar Engeland kost. Drie dagen heb ik in Bentheim in den trein overnacht en gegeten. Vanmorgen kwam ik hier. Teruggaan mag ik niet. Wat zal er met mij gebeuren? Wij stellen haar gerust. Onze woorden blijken haar goed te doen. „Meinen Sie?" zegt zy steeds als wij trachten haar eenige hoop te geven. In de hall staat een jongeman Duitsch geld tegen Hollandsch in te wisselen. Hij krijgt er bijna niets voor. Een Mark laat hij vallen, doch een iongeUe is hem behulp zaam en raapt het geldstuk op. Daar kan ik my niet voor bukken zegt hij, want als er dan een knoop van mijn broek springt, heb ik meer schade dan voordeel. „Spasz musz sein" zeggen we. Hij lacht en is blij met zijn 1.25 waar hij 5 Mark voor heeft moe ten offeren. Zyn gouden horloge is hem in Bentheim afgenomen, hooren we nog. Wij verlaten wederom het stationsgebouw met de beste wenschen voor deze ongeluk kige schepselen. In Oldenzaal hooren wij nog, dat er Za terdag en Zondag ruim 200 vluchtelingen naar Hengelo zijn doorgereisd, daar Olden zaal geheel bezet was. Ook daar heeft zich een comité gevormd en de vreemdelingen werden hartelijk bij particulieren opgeno men. Verreweg de meesten zyn echter van daag reeds weer vertrokken. Onder hen be vond zich een minister van de regeering- Schuschnigg, die na den Anschlusz naar Praag was gevlucht en thans ook weer uit moest wijken.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7