Vraag en Aanbod ET POSTWEZEN DOOI OE EEUWEN NEEN tweede blad. Woensdags en Zaterdags. Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijl regels, uitsluitend a contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). Voor de huisvrouw. DE 19DE EEUW. 10 9 0 1 45—15 18 9 6 1 2 41—14 13 9 4 2 3 26—17 10 8 2 1 5 16—25 5 7 2 0 5 12—32 4 9 1 0 8 18—49 2 In de vierde klasse D nam Bergen III het zekere voor het onzekere, want het feit, dat de 54-nederlaag van Nieuwe-Niedorp III eertijds te Akersloot geleden wel ongeldig zal worden ver klaart (omdat de Akerslooters toen met een ongerechtigd speler uitkwamen, maakte, dat de duinkanters feitelijk nog geen kam pioen waren en de Niedorpers plotseling een kans kregen. Nu gingen de Bergenaren naar D. T. S. IV en maakten met een zeer groote 91-zege, aan alle onzekerheid een einde. Het gaf dus niet veel, al won Nieuwe- Niedorp III van het bezoekende Dirkshorn II met 30. De stand is hier thans: Bergen III N.-Niedorp III Alkm. Boys V Dirkshorn II D. T. S. IV Akersloot II Zwemmen. LEDENVERGADERING D.A.W. Maandagavond hield D.A.W. in het restaurant van de Overdekte haar jaar- lijksche ledenvergadering. De opkomst was buitengewoon goed te noemen, 39 leden gaven acte de présence. Voorzitter Imhülsen opende de verga dering met een woord van welkom en sprak zijn vreugde uit over de groote op komst, waaraan punt 9 van de agenda, vaststelling zomerdomicilie voor een goed deel debet is. De notulen, de jaarverslagen van penningmeester, kascommissie en secretaris werden daarna onder dankzeg ging aan de samenstellers goedgekeurd. Aan de beurt voor periodieke aftreding waren de heeren J. Hoogland en C.^J. van Wijk. Beide heeren werden bij acclamatie herkozen. Door drukke werkzaamheden had de heer A. J. v. Beek als bestuurslid bedankt. Voor deze vacature was door het bestuur candidaat gesteld de heer A. M. Middelhoff, die eveneens bij acclamatie werd gekozen. Evenzoo verging het de heeren Leguit en van Straaten, die door het bestuur candidaat gesteld waren als leden van de kascommissie. Vervolgens was het belangrijkste punt van de agenda, de vaststelling van het zomerdomicilie, aan de beurt. Dê voorzit ter zette dit punt nog eens nader uiteen Wees er op ,dat het een ieder vrij stond om te gaan zwemmen waar hij wilde, maar dat het belang van D.A.W. meebracht, dat de training in handen van één persoon moest blijven en dat was, omdat de heer Pesie zich dezen winter als trainer van D.A.W. teruggetrokken heeft, de heer Walstra. Het voorstel werd daarna in stemming gebracht, de uitslag hiervan was 22 stemmen op het zomerbad, 11 op het Pesie-bad en 6 blanco. Het zomerdomicilie van D.A.W. voor wedstrijden en training is dus het zomer bad geworden. Ter wille van het clubverband verzocht de voorzitter deze trainingsavonden te bezoeken. Voor D.A.W. leden, die geen abonné zijn van het zomerbad, zijn deze trainingsavonden tegen zeer minimale kosten toegankelijk. Na op enkele vragen gedurende de rond vraag geantwoord te hebben, sloot de voorzitter deze vlot-verloopen vergade ring. Athletiek. SINGELLOOP IN ALKMAAR. Georganiseerd door de A. V. A. De jonge athletiekvereeniging A. V. A. organiseert Zondag 16 April een singel loop door Alkmaar, waaraan zoowel door K. N. A. U.-leden als door niet-leden van de Unie kan worden deelgenomen. De K. N. A. U.-leden zullen in drie klassen loopen, t. w. de A-, B- en C-klas- se, waarvan de twee eerste categorieën 5 K.M. moeten afleggen en de C-ers 3 K.M. De niet-leden, die ondergebracht worden in de D-klasse, moeten eveneens 3 K.M. loopen. Het parcours loopt van café Ceres Helderscheweg) - Stationsweg - Zocher- straat - Groenelaantje - Westerweg. Bij de Lindelaan gaan de C- en D-klassen deze straat in en verder langs Varne broek, Heilooërbrug bij de molen van Piet den singel op naar de Bergerbrug, verder naar de Handelskade en Helder scheweg weer naar café Céres, waar de start en finish zijn. De A- en B-klassers gaan den Wester weg verder af tot de Prinses Julianalaan, nemen dan de Harddraverslaan en berei ken zoo de Heilooërbrug, waarna zij de zelfde route volgen als de andere klassen Voor elk der klassen worden plaquettes en medailles beschikbaar gesteld. De A. V. A. heeft alle mogelijk mede werking ondervonden van autoriteiten en andere organisaties en wij twijfelen er niet aan, of organisatorisch zal deze Sin gelloop, die jaarlijks zal worden georgani seerd. tot in de puntjes verzorgd zijn. Moge een flinke deelname A. V. A. be- loonen voor haar werk! Bridge. WEDSTRIJD TE HEILOO. De bridgeclub „Sans-Atout" te Heiloo hield gisteravond in'de Rustende Jager haar tweede groote bridge-drive in dit seizoen. Ook nu was het een mooi succes. Want niet minder dan 120 deelnemers hadden zich aan gemeld, waaronder uit Bergen, de Zaan streek, enz. De wedstrijd stond onder leiding van de heeren Stuveling en Lize. Er werd ge speeld in 4 groepen, 2 van 8 tafels en 2 van 7 tafels. Er werd op prettige wijze gespeeld en toen de laatste spellen waren verwerkt, werd door allen in spanning op den uitslag gewacht, die door de leiders zoo vlug moge lijk werd berekend. De heer Lize deelde ten slotte den volgenden uitslag mede: Groep A. Oneven-lijn 8 paren: 1. de heeren L. Grootegoed en Haytema te Bergen 27 punten; 2. de hr. en mevr. van Baaien te Krommenie 31 p.; 3. mevr. Sluizer en de hr. N. Schermerhorn te Alkmaar 32 p. Groep A. Even lijn 8 paren: 1. de hr. B. de Boer en 0. Burger te Alkmaar 21 p.; 2. de hr. en mevr. Stuveling te Heiloo 28 p.; 3. de hr. Pranger en Snijders te Alkmaar 33 p. Groep B. Oneven lijn 8 paren: 1. de hr. Vinke en Schellings te Heiloo 24 y, p.; 2. de hr. de Moei en de Vos Burchhardt te Alk maar 29 p.; 3. de hr. Michels en Koning te Alkmaar 29 K p. Groep B. Even lijn 8 paren: 1. Mevr. Nor- demann en de hr. Luynenburg te Kromme nie 29 p.; 2. de hr. en mevr. Arendse te Heiloo 30 p.; 3. de hr. van Ginkel en Kra nenburg te Alkmaar 32 p. Groep C. Oneven lijn 7 paren:. 1 de hr. Zander en Slikker te Heiloo Alkmaar Ï\Y« p.; 2. mevr. v. Stock en mevr. Brandon Bravo te Alkmaar 23 p.; 3. de hr. en mevr. Mulder te Winkel 23 p. Groep C. Even lijn 7 paren: 1. de hr. Dek ker en v. d. Plas te Heiloo 21 y3 p.; 2. de hr. S. Heringa en v. Laar te Stompetoren- Alkmaar 23 p.; 3. de hr. en mevr. Mohr te Heiloo 25 p. Groep D. Oneven lijn 7 paren: 1. de hr. de Jager en Kroon te Heiloo 22 p.; 2. de hr. en mevr. Huygen te Heiloo 24p.; 3. de hr. en mevr. J. v. Steeg te Alkmaar 25 'A P- Groep D. Even lijn 7 paren: 1. de hr. en mevr. v. Leeuwen te Heiloo 22 p.; 2. mevr. Gutter en de hr. Moejes te Heiloo 25 p.; 3. de hr. en mevr. Richter te Heiloo 26 p. De prijsuitreiking besloot den avond, waarbij het paar de BoerBurger met het beste resultaat van den avond de eerste keuze had uit de collectie prijzen. vlaggen aangebracht. Verdachte was niet ter zitting verschenen. De verbalisant verklaarde o.m., dat hij een vuurwapen bij verdachte in beslag had genomen. In de zaal werden krantjes ver kocht, waaruit thans een der rechters, mr. baron van Tuyll van Serooskerken eenige citaten voorlas: „Wij zijn ons bewust'' aldus het pamflet „dat onze vrijheid eerst verzekerd zal zijn door de Duitsche weermacht" en „onze beweging is de stem van het Duitsche bloed der Nederduitsche arbeiders" Een der getuigen had een brief gezien, door verdachte geschreven, eindi gende met de woorden: „Heil Hitier". In zijn requisitoir merkte de officier van justitie o.a. op, dat tal van jongens hebben terechtgestaan voor den kantonrechter door verd.'s schuld. De rechtbank zal in deze zaak 18 April vonnis wijzen. SMOKKELAFFAIRE BERECHT. De Almelosche rechtbank heeft vorige week zich urenlang bezig gehouden met een smokkelzaak, waarin als verdachte een Haagsche dame de hoofdrol vervulde. Zij zou getracht hebben een kostbare bontver zameling, ter waarde van ca. tienduizend gulden, over de grens bij Bentheim te smokkelen. Er was 50 boete en in beslag name van het bont gevorderd, doch de rechtbank sprak haar heden vrij. VALSCHE STADIONKAARTEN IN OMLOOP GEBRACHT. Tegen een 46-jarigen sigarenmaker heeft heden het Amsterdamsche gerechts hof een gevangenisstraf geëischt van 6 maanden, waarvan 4 maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, in verband met het feit, dat hij val- sche Stadionkaartjes in omloop had ge bracht. Arrest 19 April. Jlecht&zake*t TEGEN RIDDER VAN RAPPARD TWAALF DAGEN GEEISCHT. De Amsterdamsche officier van justitie heeft gisteren tegen H. Ridder van Rap- pard, leider van de N. S. N. A. P. een hechtenisstraf van twaalf dagen geëischt wegens overtreding van het uniformver bod. In een openbare vergadering in het ge bouw voor den werkenden stand, belegd en gepresideerd door verdachte, was deze verschenen in een bruin uniform. Op een der mouwen droeg hij het hakenkruis. Aan de wanden waren Duitsche hakenkruis- GARNALENDIEFSTAL. De rechtbank te Rotterdam heeft gistel- middag de zaak behandeld tegen den 41- jarigen expediteur A. R. uit Rotterdam. Deze heeft zich in den loop van anderhalf jaar aan ernstigen diefstal schuldig gemaakt. Hij heeft namelijk aan partijen garnalen in dien tijd een partij van 350.000 kilo onttrok ken, waardoor voor een waarde van 30.000 door hem is ontvreemd. Voor de rechtbank bekende R. de ten laste gelegde feiten. Het O.M. eischte tegen verdachte wegens diefstal een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van de preven tieve hechtenis. De rechtbank zal op 18 April uitspraak doen. BELEEDIGING VAN HITLER. Elf werkloozen staan terecht. Elf werkloozen, die een pamflet ver spreid hebben, waarvan de inhoud beleedi- gend voor Hitier geacht,werd, he.bben voor den Rotterdamschen politierechter terecht gestaan. De hoofdpersoon, die de verant woordelijkheid voor den inhoud op zich nam, is tot een geldboete van f 25, plus een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand veroordeeld, zeven anderen, die den inhoud van de pamfletten gelezen hebben en ze daarna hebben verspreid, kregen een geldboete van 10 plus een week voor waardelijke gevangenisstraf en ten slotte werden er drie vrijgesproken, daar zij be weerden, den inhoud niet te hebben ge kend. Allen waren in hooger beroep gekomen, tegen de vrijsprekende vonnissen heeft de officier van justitie appel aar.geteekend. Het pamflet behandelde de Jodenvervol gingen in Duitschland en het- betichtte den rijkskanselier ervan, dat hy den aanslag op Von Rath in Parijs gebruikt heeft als mo tief om een reeds voorbereid plan voor nieuwe vervolgingen uit te voeren. De advocaat-generaal vond geen termen om de opgelegde straf te veranderen en vroeg bevestiging daarvan. De verdediger voerde aan. dat verdachte niet de bedoeling heeft gehad Hitier per soonlijk te beleedigen. Het ging slechts om de nationaal-socialistische partij in Duitsch land. Dit is critiek. Te koop: piano-accordeon 123 bassen, 2 tourrijwielen, ook ruilen voor Ariel of F. N. motorrijwiel. HERTENLAAN 7, Bergen. Prachtig Amerikaansch orgel billijk te koop. Bevr. M. FRANZEN, Westdijk, Beemster bij De Rijp. Ter overname z. g. a. n. tennisracket 13 oz, goede bespanning, leeren handgreep. Te bevr. LYCEUMSTRAAT 44. Te koop aangeboden: goed onder houden Van Delfts kinderwagen, tegen elk aannemelijk bod. FRIEDRICH ENGELSSTRAAT 9. Gevraagd een cylinder schrijfbureau. VOORMEER 28, Alkmaar. Te koop: prima 2de h. rijwielen geh. gereviseerd, heerenrijwielen a 17.50 met licht, 12.50 en 10. Dames 15, 12.50 met trommelrem en 7.50 en een meisjesrijwiel a 9. Rijwielhandel A. BOOD, Heerenstraat. Te koop: Singer kleermakerstrapnaai- machine (ringspoel) weinig gebruikt. Prijs 18. ZAADMARKT 70. In goeden staat zijnde waschkast met spiegel en marmeren blad aangeboden. Te bevr. Dr. Schaepmanstraat 2. Te koop: prima tourfiets merk Sim plex, 14 dagen bereden, heeft gekost 65 gulden, nu voor 38 gulden. Te bevragen bij JAAP SCHIPPER, Verdronkenoord 65. Autoped te koop gevraagd. Adres RUNSTRAAT 4. Te koop: modern wandelwagentje, mangel en tafel van trapnaaimachine. Adres te bevragen bur. van dit blad. Te koop zeer moderne kinderwagen. Te bevr. na 8 uur. OVERDIEPAD 38. Te koop: Sarolea motorrijwiel 350 cM', kopklep met duo en een racefiets. Rijwielstalling ARY BOON, Dijk 13, Alkmaar. Te koop: inzinkbare Phoenix trap naaimachine als nieuw in pracht mas sief eiken salonkast, prijs i6. NIJMEIJER, Zaadmarkt 70. Te koop: goed onderhouden kinder wagen, laag model, 7.50. POSTMA, Pompstation P.W.N. Bergen. Mr. Oskam ontkende dat de gebezigde uitdrukkingen beleedigend zijn geweest. Hierna moesten de andere tien terecht staan. De advocaat-generaal vroeg thans ook veroordeeling van de drie vrijgesprokenen. Tegen de anderen voeg hij bevestiging van hét door den politierechter gewezen vonnis (een week voorwaardelijke gevangenisstraf en een geldboete van 10). Mr. Oskam achtte de opgelegde boete vrij hoog, in aanmerking genomen dat het hier werkloozen betreft. Uitspraak 17 April. OUD-WETHOUDER VAN HELLEVOETSLUIS STAAT TERECHT. Voorwaardelijke straf gevorderd. De oud-wethouder van Hellevoetsluis, de 71-jarige D. de B., is door de rechtbank te Rotterdam tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zich heeft laten om- koopen, om in strijd met zijn plicht, iemand aan te bevelen voor directeur van de water leiding. De koopman A. B. ambieerde deze positie en hij heeft den wethouder gevraagd bij verschillende menschen een goed woordje voor hem te doen. Hij liet deze verzoeken vergezeld gaan van een geldelijke gift. B. was ten slotte benoemd tot directeur, doch had de betrekking niet aanvaard. Verdachte legde een volledige bekentenis af, doch ver zocht, onder tranen, het Hof een clement vonnis te wijzen. De gevangenisstraf zou hij op zijn leeftijd niet meer kunnen dragen. De advocaat-generaal, mr. J. U. Polman, hield verdachte het zeer laakbare van zijn handelingen voor, doch vroeg met het oog op diens leeftijd, een voorwaard e- 1 ij k e gevangenisstraf van zes weken. EEN PAAR BUITENLANDSCHE PAASCHGERECHTEN door MART1NE WITTOP KONING. Mirabeau-Eieren (4 a 5 personen). 4 eieren, 4 dl. melk, 125 g. (1/4 pond) geraspte belegen kaas, wat zouj; én nootmuskaat. Klop de eieren met het zout en de noot muskaat, roer er de kaas en de melk door en giet het mengsel in een gladden, met boter ingesmeerden vorm (een diep vuur vast schoteltje en een langwerpig cake vormpje zijn b.v. zeer geschikt). Dek den vorm af en zet hem in een pan met kokend water, dat daarna echter niet meer bepaald mag koken, maar toch goed heet moet blij ven (op een klein gaspitje dus b.v.). Laat op deze wijze het mengsel -stollen (onge veer 1 uur); laat den pudding iets bekoe,- len, schud hem uit den vorm en laat hem verder koud worden. Snijd er gelijke plak ken van, schik die dakpansgewijze op een schotel en bedek ze met eenige lepels toma- tenpurée of wat tomatenketchup. Garneer den schotel langs den rand met wat fris- sehe kropslablaadjes of wat sterkers. Zwitsersche Eieren (4 personen). 4 eieren, 2 eetlepels dikke room, 50 g. (y, ons) boter, 100 g. (1 ons) jonge Goudsche of Edammer kaas, wat peper en zout. Smelt de boter in een ondiepen vuurvasten schotel; leg er de in plakken gesneden kaas op, zóó, dat de bodem er geheel mee wordt bedekt. Breek de eieren en laat ze voor zichtig zonder de dooiers te beschadigen in den schotel vallen; strooi er wat pe per (of paprika) en wat zout over en over giet dan alles met den room. Strooi over den room een paar lepels geraspte of ge malen kaas (afgehouden van de overige kaas); zet den schotel ongeveer 10 minuten in een heeten oven, tot n.1. het eiwit vol doende is gestold. Dien den schotel dadelijk op. NOORDSCHARWOUDE (Maart). Getrouwd: Theodorus NicolaasBruijr» en Wilhelmina Vroling. Overleden: Jan Cornelis Witte, oud 12 jaren, z. v. Dirk Witte en van Catharina Groothuizen. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! BIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3326. 11. De in 1824 in dienst getreden directeur L. I. H. Scheltus van Kampferbeke (1) had zijn kantoor oorspronkelijk in het logement ,,'t MoriaanShooft" in de Langestraat. Het was een deftig hotel, dat in de 16e eeuw reeds bestond, maar in 1750 het aanzien kreeg van thans, wijk A 535. Daar had de directeur ook zijn postkan toor, maar de ruimte werd daar allengs kleiner, zelfs te klein om te voldoen aan plaats voor de voorwerpen welke door hem werden verzameld. Om die reden verplaat ste hij het kantoor in 1839 naar een perceel aan de Breedstraat wijk A nr. 370, waarin hij zijn verzamelwoede kon voldoen. Begonnen op een salaris van 950, steeg dit in de loop der jaren tot 1200 in 1850. Met toelagen en emolumenten bedroeg het totaal inkomen in 1824 1700 en in 1850 1900. Aan de veiling van zijn verzameling, na zijn overlijden, werden verscheidene dagen gewijd. De commies W. de Brieder genoot 500 plus 200 aan emolumenten en de be steller A. Weller 250 tractement. De loo- nen waren dus niet hoog. De eerste dagteekeningstempel werd in gebruik genomen in 1829 ingevolge kabi netsorder 10-1-1829 nr. 91, waarbij de Staatsraad Administrateur werd gemach tigd deze in te voeren voor aankomende en afgaande brieven. Er werd gestempeld in roode inkt, terwijl de directeur het kistje met karakters móest bewaren en het verzetten der stempels on der zijn toezicht geschieden moest. De in 1828 aangestelde commies O. D. v, d. Sluis verdween in 1829 en de in diens plaats gestelde J. J. Schultens Dozy bleef tot 1830 en werd opgevolgd door B. Dul- leman Wildebrandt, die het uithield tot 1838. Het jaar 1831 was ook voor de Alkmaar sche postmensche.n een slecht jaar, want hoewel men een salaristoeslag kreeg, werd het salaris uitbetaald in schatkistbiljetten. De commiesen volgden elkaar snel op. L. J. Heymerik 18381839, Adr. Bertling 18391839, deze was van 18581863 direc teur, van 18391841 was er J. E. Tulleken, gevolgd door W. van Mulert, 18411846. Het salaris der commiesen werd in 1841 gebracht van 500 op z 600. De emolumen ten bedroegen 200. Steeds werd getracht verbetering in den dienst te brengen en daarvoor werd het noodig geacht in 1842 de postkanen te ver beteren, door meer doelmatige inrichting. De portvrijdom voor postambtenaren werd in 1843 afgeschaft omdat het aanlei ding gaf tot misbruik. De surnumerair Kluppel 18391845 werd vervangen door W. F. K. Gouwe als ge- agreëerd klerk in 1846. In 1849 werd Gouwe surnumerair tot 1850 en zag in zijn dienst tijd 3 commiesen komen en gaan, n.1. C. W. Sweerts de Landas Wyborgh 18461846. B. A. Jansen 18471848 en B. Dulleman Wil- lebrandt 18491850. Alkmaar had wat men noemde een be hoorlijke verlichting, al waren het dan ook olielampen en viel onder de bepalingen van de circulaire van 18 Aug. 1847. Hierin werd voorgeschreven „tot het ger ven van nog meer gemak aan het publiek", dat de brieven die ten 7 uur des avonds aan kwamen nog denzelfden dag moesten wor den besteld. - De invqering van de postwet in 1850 bracht voor den postdienst belangrijke wij zigingen en wees speciaal op het verbod van brievenvervoer anders dan door den Staat tegen genot van vracht. Den 26en Juni werd medegedeeld, dat de bodeloonen moesten worden uitbesteed Dat dit aan den directeur de noodige moei lijkheden gaf is te begrijpen. De uniform waarin men den postbode al hier toen kon zien loopen bestond uit: jas, rok of buis van blauw laken met rooden kraag. Armband met koperen plaat,, naam cijfer des konings en Kon. Ned. Posterijen, reiszak of dergelijke. De directeur moest zich in dit jaar ook een maatstok aanschaffen om de gedrukte stukken te kunnen meten voor de portbe- rekening, van een Ned. el lengte. De port rekende men naar vierkante palmen. Onze besteller A. Weller (Toontje ge naamd) kreeg een leeren tasch en de me- dedeeling, dat de bestelling in het vervolg tot 10 uur 's avonds moest worden voortge zet als de aankomst der post daartoe aan leiding gaf en omdat hij beneden de 300 verdiende kreeg hij geen uniform, maar moest van een distinctief zijn voorzien (ko peren plaat). Aug. 1850 opende directeur W. Nagel zijn kantoor op de Oudegracht z.z. wijk A nr. 32. (2). Hij had geen commies noodig, maar nam het kantoor waar met den surnumerair W. F. K. Gouwe en zijn zoon W. P. NageL In hetzelfde jaar vertrok Gouwe en kwam een tweede zoon A. L. Nagel op het kantoor die als geagreëerd klerk dienst deed. Hoewel zijn salaris f 1200 bleef, wist hij toch zijn totaal-inkomen behoorlijk op te voeren. Zoo genoot hij in 1852 voor bureau kosten 200, huishuur 200 en emolumen ten 525, totaal dus f 2125. Werden voorheen de brieven gestempeld met blauwe inkt, nu bij de invoering der postzegels moest dit geschieden met zwarte boekdrukkersinkt. Hetzelfde (francostem pel) moest hiervoor worden gebruikt. Wan neer de brief ontoereikend was gefrankeerd werd het woord franco doorgestreept. Cumulatie van functie werd verboden. Wanneer de tweede betrekking 300 op bracht moest toestemming van den koning gevraagd worden. 1) Ludolf Jacobus Hendrik Scheltus van Kampferbeke 18241850. Kampferbeke was geboren in den Haag in 1791 en woonde Langestraat wijk A 535, 547 en 92, tot 1839, toen hij het kantoor hield op de Breedstraat wijk A 370. Hij verliet den dienst eervol bij K.B. van 25 Aug. 1850. Voor zijn komst in Alkmaar diende hij o.a. in 1815 als veldpostmeester bij de troe pen onder Graham in Zuid-Nederland en kreeg als belooning het directeurschap in Alkmaar. Het eerste kantoor was in het „Moriaans- hoofd" (nu Openbare Leeszaal), waar hij met zijn vrouw Charlotté Louiza (Barones se) von Eichstorff, die 27 jaar ouder was dan hij, enkele kamers had gehuurd. Zij overleed 7 Mei 1839 als 75-jarige en liet geen kinderen na. Zijn tweede vrouw was Catharina Swan, geboren te Alkmaar in 1816 en liet bij haar overlijden 6 kinderen na, waarvan enkele reeds van voor haar huwelijk met S. Hij overleed 21 Febr. 1876 op 84-jarigen leeftijd. Zooals de lezer gezien zal hebben ver huisde deze directeur nog al eens en dat moest wel in verband met zijn verzameling oudheden. Zijn liefhebberij hiervoor was zoo groot, dat toen de woning Langestraat 92 (nu fa. Endel) te klein werd, deze werd overgebracht naar het voormalig postkan toor aan de Breedstraat en zelfs was dit onvoldoende om zijn verzamelwoede te vol doen. In 1852 liet hij het perceel Breedstraat nog vergrooten, door er een verdieping op te plaatsen, alleen om er een gekocht ge beeldhouwd plafonds te kunnen bergen. De verkoop van zijn nalatenschap (2934 nummers) duurde verscheidene dagen. Voor nadere bijzonderheden omtrent de zen directeur verwijs ik den nieuwsgieri gen lezer naar het Nieuw Ned. Biogr. woor denboek 2e deel kol. 1279'80 en Bruinvis „Het Huis, het Moriaanshoofd" en zijne be woners. 2) Wilhelmus Nagel van 1850—1858. Wilhelmus Nagel, zoon van Carel Ferdi- nand en Louise Henriëtte Boot, geboren 12 Aug. 1802 te Bemmel, kwam in 1828 bij de post als surnumerair te Arnhem. In 1831 commies bij de veldpost en ver volgens in 1836 directeur te Zaandam tot Nov. 1850, toen hij als directeur in Alk maar kwam. 1 Jan. 1858 vertrok hij als directeur naar Leiden, waar hij op 15 Jan. 1866 overleed. Uit zijn huwelijk met mej. Catharina Pe- tronelle van der Ham, geb. te Breda 27 Juni 1804, kwamen 5 kinderen, waarvan 3 zoons W. P., A. L. en P. W. bij den postdienst weikzaam zijn geweest in Alkmaar tijdens het directeurschap van den vader, waar- door o.a. de commiesplaats van 1850—1853 niet werd vervuld. W. P. Nagel werd later inspecteur te Breda. De heer Nagel woonde en hield het kan toor op de Oudegracht wijk A nr. 32. Dit perceel wordt nu bewoond door den heer II. K. de Wild. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8