DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Albert Lebrun herkozen. Sensatie om Lord Stanhope. Donderdag 6 April 1939 141e Jaargang Uitslag der presidentsverkiezing te Versailles beantwoordt aan de verwachtingen. Heden plechtigheid op het Eiysée. Hij hield een rede, die onrust had kunnen wekken. Vragen in het Lagerhuis. Antwoord van Chamberlain. De algemeene toestand. De dood van koning Gazi. De oorzaak van het ongeluk. Zware nederlaag voor het heimat-treue front. Flinke Belgisch-gezinde meerder heid in Eupen-Malmédy. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door "ret geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar olaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 82 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Nationale Vergadering te Versailles heeft Albert Lebrun herkozen tot pre sident der republiek. Ter herinnering diene dat Albert Lebrun, die thans voor een tweede periode van zeven jaar bewoner van het Eiysée zal zijn, 29 Augustus 1871 in Mercy-le-Haut bij Metz werd geboren, waar zijn vader landbouw kundige was. Zijn familie bezit er nog uit gestrekte stukken grond en zijn broeder Gabriel beheert er thans nog een boeren hoeve. Albert liep de Polytechnische School en de Academie voor Mijnbouw af, en werd al spoedig in wetenschappelijke kringen een bekende persoonlijkheid door zijn publi caties over mijnbouw en spoorwegwerken in Frankrijk. In 1900 deed hij zyn intrede in de Kamer, waarvan hij in 1913 vice-president werd. In het jninisterie-Caillaux nam hij in 1911 zitting als minister van koloniën, evenals in het kabinet van Poincaré in 1912 en in dat van Doumergue van 19131914. Lebruns verkiezing in den Senaat volgde in 1920. Hij was in dien tijd door hechte vriendschapsbanden met Poincaré verbon den. Reeds bij de presidentsverkiezingen in 1931 werd de naam van Lebrun als tegen- candidaat van Briand genoemd. Verkozen werd echter Doumer; Lebrun werd toen tot president van den Senaat verkozen, een plaats die door de verkiezing van Doumer vrij kwam. Doumer werd echter reeds het jaar daarop door een moordaanslag gedood, met algemeene stemmen werd Lebrun toen tot opvolger gekozen. Groote drukte te Versailles. Woensdag tegen den middag kwam uit Parijs een ononderbroken stroom van auto's met parlementsleden en hun genoodigden. Tegen 1 uur begaven de senatoren en af gevaardigden zich naar dx voor hen gere serveerde zalen, terwijl de tribunes van de zittingszaal zich .met publiek en de genoo digden van de parlementsleden begonnen te vullen. Om vijf minuten over twee weerklonk het belletje, waarmede de voorzitter dj opening van het congres der Nationale Vergadering aankondigde. Jeanneney las daarop de wetsartikelen voor, krachtens welke de Nationale Verga dering is bijeengeroepen. Na eenige formaliteiten begon daarop, om kwart over twee, de rij der kiezers langs de tribune te trekken. Labbé, senator der Ardennen, bracht het eerste zijn stem uit. De stemming verliep kalm, alleen de communisten verwekten eenig rumoer. Slechts weinige leden der Nationale Vergadering waren afwezig. Lebrun. De' oorspronkelijke candidaten, die hun candidatuur tegenover die van Lebrun had den ingetrokken, werden bij hun verschij nen toegejuicht. Jeanneney deelt den uitslag mede. Te 17.20 uur deelde de president van den Senaat, Jeanneney, den uitslag der presi dentsverkiezing mede. Communistische afgevaardigden schreeuw den „aftreden". De groote meerderheid der parlementsleden echter verhief zich van de zetels om geestdriftig te ppplaudiseeren. Temidden van het tumult zette Jeanneney de voorlezing van het resultaat voort. Men hoorde hem zeggen „daar Albert Lebrun de meerderheid der stemmen heeft verworven, verklaar ik hem tot president der Fransche republiek gekozen". Een don derend applaus van rechts, centrum en een gedeelte van links was het antwoord. De communisten bleven schreeuwen „aftreden", waarop de andere parlementsleden de Mar- seillaise aanhieven. Jeanneney deed het proces-verbaal goedkeuren en verklaarde de zitting der Nationale Vergadering gesloten. Te 17.30 uur werd de bijeenkomst opgehe ven. Herriot werd bij zijn vertrek door de lin kerzijde toegejuicht. Cijfers. Het aantal stemmen bedroeg in het geheel 909, zoodat de vereischte meerderheid dus 455 bedroeg. Op Lebrun werden uitgebracht 506 stemmen, zoodat de president bij eerste stemming onmiddellijk herkozen was. Verder werden Uitgebracht op Bedouce 151 stemmen, Cachin 74, Herriot 53, Godard 50, Bouisson 15. Gelijk men ziet waren ook stemmen uitgebracht op personen, die zich geen candidaat hadden gesteld. Er zouden ook eenige stemmen uitgebracht zijn op maarschalk Petaxn. In het Britsche lagerhuis zyn giste ren vragen gesteld naar aanleiding van een min of meer opzienbarende rede, j.1. Dinsdagavond door den eer sten lord der admiraliteit, lord Stan hope, gehouden aan boord van het vliegtuigmoederschip „Ark Royal" te Portsmouth. De „Daily Express" meldt in zyn nummer van Woensdag, dat hy Dins dag om 11 uur 's avonds met drukken was begonnen, toen het blad van de admiraliteit het volgende verzoek kreeg: „In het nationale belang behoort de rede van lord Stanhope, hedenavond aan boord van de „Ark Royal" ge houden, niet gepubliceerd te worden." De vragensteller nu in het Britsche lagerhuis op gistepen was Greenwood de plaatsvervanger van Attlee als leider van de arbeidersfractie, die om een verkla ring aangaande Stanhope's rede verzocht. Char.berlain antwoordde, dat Stanhope een uiteenzetting had gegeven van de omstandigheden, waaronder de rede, waar in opmerkingen waren gemaakt, die blijk baar eenige beroering hadden gewekt, ge houden was. De rede, die gehouden was bij de invoer ring van een nieuw plan inzake filmvertoo- ningen voor de marine, was niet tevoren opgesteld. In zijn opmerkingen vestigde Stanhope de aandacht op het feit, dat velen afwezig waren, omdat zij aan boord van hun eigen schepen moesten blijven .tenein de gereed te zijn om het geschut te bemannen, iets wat in tijden van spanning normaal is. De admiraliteit had geen andere orders gegeven, dan dat van dit gebruik niet zou worden afgeweken, zelfs niet voor zulk een bijzondere gelegenheid. Ten aanzien van hetgeen verder gebeurd is, ging Chamberlain voort: ik hoorde, dat nogal veel commentaar uitgelokt was doordat aanvankelijk gezegd was, dat deze rede naar alle deelen van het rijk werd uitgezonden. Aangezien men de rede naar mijn mee ning waarschijnlijk als iets sensationeels zou gaan beschouwen, terwijl er daaren tegen geen grond voor eenige sensatie be stond, gaf ik order, de pers te verzoeken, de rede van Stanhope niet te publiceeren. Het schijnt, dat mijn pogingen het pu bliek onnoodige beroering te besparen, niet volkomen succes hebben gehad, doch Brifsch-Paolsche alliantie zoo goed als zeker. Volgens Poolsche kringen te Londen heb ben de besprekingen van Beek tot het re sultaat geleid, dat een BritschPoolsch bondgenootschap vrijwel een voldongen feit is geworden. Verklaard wordt verder, dat de algemeene beginselen van politieke en economische samenwerking tusschen beide landen vastgesteld zijn. Bovendien zijn Engeland en Polen' het volgens dezelfde kringen eens geworden .over de beginselen voor een regeling der Joodsche kwestie in Polen. Men zegt voorts, dat Beek heeft vastge houden aan het standpunt, dat Hongarije niet van het Oost-Europeesche defensie- verbond moet wórden uitgesloten en dat Polen afkeerig is van Russische deelne ming. Chamberlain zal in den loop van vandaag in het Lagerhuis een verklaring afleggen over het resultaat van de besprekingen met kolonel Beek. Het kan als vrijwel zeker worden beschouwd, dat hy daarbij de af sluiting van een of andere overeenkomst voor wederzijdschen bijstand zal aankondi gen. Mogelijkerwijs zal de overeenkomst niet men dien naam worden betiteld, maar dat Polen er in toegestemd heeft de eenzij dige Engelsche garantie tot een bilateraal arrangement uit te werken, wordt niet twy - leiachtig geacht. In goed ingelichte kringen wordt nog te verstaan gegeven dat Cham berlain voor beide landen zal spreken en dat er in Warschau geen parallel loopende verklaring zal worden afgelegd. Beek heeft gisteravond nog een onder houd gehad met Chamberlain. Lord Halifax was bij de besprekingen tegenwoordig. Dit onderhoud heeft 95 minuten geduurd. Na in zijn hotel teruggekeerd te zijn, heeft de Poolsche minister den ambassadeur der Vereenigde Staten en den Hongaarschen gezant ontvangen. Naar aanleiding van berichten, volgens welke Polen bereid zou zijn, op zijn kosten een autoweg aan te leggen, die van Duitsch- land door Poolsch Pommeren naar Oost- Pruisen zou loopen, verklaart men in be voegde kringen te Warschau, dat hierom trent nog in het geheel geen onderhande lingen zijn gevoerd, doch dat, ingeval deze kwestie aan de orde zou worden gesteld, de Poolsche regeering bereid zou zijn het wegverkeer in dit gebied te vergemakke lijken, doch zonder dat de minste inbreuk kan worden gepleegd op de souvereiniteit van Polen over dit gebied. In het Lagerhuis heeft de liberaal Man der het denkbeeld geopperd, aan Duitsch- land en andere landen, die zich aan aggres- sie schuldig maken, de voor de bewapening noodige grondstoffen te onthouden. Butler antwoordde, dat dit zou neerkomen op het nemen van sancties, hetgeen geen onder deel is van de politiek der regeering. De Deutsche diplomatisch-politische Kor- respondenz merkt naar aanleiding van het wederzijdsche non-aggressie pact, dat men voornemen^ is te Londen te sluiten en dat klaarblijkelijk alleen tegen Duitschland ge richt is, op: Wanneer Duitschland iets tegen Polen in zijn schild zou voeren, is het dan verklaarbaar, dat de Karpathen-Oekraine, dat nog voor kort als het vermoedelijke op- marschgebied tegen Polen werd aangemerkt een bestemming heeft gekregen, die naar den zin van Polen was? Ook had Duitsch land in het geval van aggressieve bedoe lingen jegens Polen wel militair anders in Slowakije moeten optreden Wanneer thans in Polen gezegd wordt, dat 't door Duitsch land geschapen fait accompli het vertrou wen van de buurstaten heeft vernietigd, dan mag men wel eens de Poolsche houding sedert München in aanmerking nemen. Po len heeft zich tezamen met Hongarije met groote energie beijverd het Oekrainsche deel van Tsjecho-Slowakije als zelfstandig heid te doen verdwijnen en wel met alle middelen. De Italiaansche pers toont levendige be langstelling voor de besprekingen te Lon den. Men is van oordeel, dat het resultaat van deze besprekingen van invloed zal zijn op de houding van de staten in Zuid-Oost- Europa, aan wie Engeland eveneens zou kunnen voorstellen de grenzen te garan deeren, hetgeen te Rome ongunstig wordt beschouwd. De „Tribuna" schrijft dat „de -groote kin derlijkheid van de kleingeestige puriteinen zich kan verbeelden de combinaties van de Britsche regeering voor te stellen als een ernstige vredes-organisatie en niet als een nieuwe poging een FranschBritsche he gemonie in te voeren" De Italiaansche pers beschuldigt Enge land protectoraten te willen instellen en verklaart te hopen, dat dit aal mislukken. dit incident zal er in elk geval toe hebben bijgedragen, aan te toonen, dat de marine voortdurend op alle gebeurtelijkheden is voorbereid. Greenwood vroeg daarop, of Chamber lain Stanhope wel beschouwde als den juisten persoon om zulk een belangrijken post te bekleeden en hij vroeg de verzeke ring, dat zulke onbescheiden, onverant woordelijke en onvoorbereide verklaringen van de zijde van verantwoordelijke mi nisters in de toekomst niet nogmaals zou den voorkomen. Chamberlain antwoordde: Neen. Stan hope heeft verklaard het zeer te betreu ren, dat zy'n woorden, die wellicht niet gelukkig gekozen waren, zooveel commen taar en onnoodige onstteltenis hadden moeten wekken. Dit heeft niets te maken met de bekwaamheid van Stanhope, waar over ik alleszins voldaan ben. Chamberlain voegde hieraan toe: Ik moet de schuld op mij nemen voor een stap, die een uitwerking heeft gehad, die ik zeker niet wenschte, n.1. bij het publiek onnoodige beroering te wekken Alexander vestigde de aandacht op Stan hope's woorden: „Helaas is het, kort voor ik de admiraliteit verliet, noodig gewor den, orders te geven tot het bemannen van het luchtafweergeschut" en vroeg, of deze woorden niet insloten, dat de admiraliteit inlichtingen had ontvangen, op grond waarvan speciale verdedigingsmaatregelen noodzakelijk waren. Hieröp antwoordde Chamberlain, dat Stanhope zich niet meer de juiste woorden kon herinneren en dat Alexander hier meer achter zocht dan noodig was. Een feit is, aldus Chamberlain, dat de orders geen nieuwe orders waren, doch slechts instructies om reeds bestaande orders niet te veranderen. Verklaring in het Hoogerhuis. In het hoogerhuis heeft lord Stanhope een verklaring afgelegd, gelijk aan die, welke Chamberlain in het lagerhuis afleg de. Hij besloot: „Ik kan slechts mijn groote spijt betuigen, dat eenigerlei opmerkingen mijnerzijds, welke den nadruk legden op de gereedheid van de vloot om aan alle ge beurlijkheden het hoofd te bieden, zelfs I wannee.', gelijk thans, de Paaschverloven verleend worden, iets hebben toegevoegd aan de werkzaamheden van den eersten minister of iemand ongerustheid hebben veroorzaakt." Wat Stanhope bedoelde. Een ander Reutertelegram meldt nog: De minister van marine, lord Stanhope, heeft geweigerd een verklaring af te leg gen inzake het verzoek van zijn eigen mi nisterie aan de pers, de rede, welke de minster aan boord van het vliegkampschip „Ark Royal" te Portmouth heeft gehou den, niet te publiceeren. De minister heeft in deze rede slechts uiteen willen zetten, dat de vloot steeds gereed is, zelfs in tijden van verlof. Er is geen sprake geweest van de verwachting, dat onmiddellijk zou moeten worden opge treden. De „Press Association" bericht, dat op het ministerie van marine geen mededee- lingen werden verstrekt, aangezien de ge heele zaak vanmiddag in het lagerhuis ter sprake zou worden gebracht. De rede werd uitgesproken voor een aantal filmcritici, die naar Portsmouth waren gekomen om de eerste filmvertoo- ning in de „Ark Royal" by te wonen. Volgens de bevindingen van den rechter, die het onderzoek heeft inge steld inzake het auto-ongeluk, waarbij koning Gazi om het leven is gekomen, is de koning, na het passeeren van een overweg de macht over het stuur kwijt geraakt. De auto kwam op een oneffen stuk grond terecht en reed op een lichtmast van het electriciteitsnet in. De paal brak en kwam op den koning neer, die een ernstige hersenschudding opliep. De koning is een uur later aan de gevolgen van het ongeluk overleden. De rechter zeide een onderzoek ter plaat se te hebben ingesteld en twee getuigen van het ongeluk, die achter in de auto van den koning zaten, in het ziekenhuis te heb ben ondervraagd. De magistraal concludeert, dat de botsing zuiver aan een ongeluk is toe te schrijven. Naar schatting hebben meer dan 100.000 personen den rouwstoet, welke gisteren door de straten van Bagdad trok, gadege slagen. Alle autoriteiten hebben de plech tigheid bijgewoond. De baar met het stoffelijk overschot was op een affuit geplaatst. Alle daken der ge bouwen en huizen in de buurt van het mausoleum waren dicht bezet met in het zwart gekleede vrouwen, die volgens de gewoonte der vrouwen in de Arabische landen weeklaagden. Meisjesstudenten liepen in den stoet me de. Vliegtuigen der Irakeesche luchtmacht brachten de laatste eerbewijzen. (Van onzen correspondent.) De Belgische verkiezingen van laatst leden Zondag hebben zich gekenmerkt door niet één, maar twéé indrukwek kende nederlagen; niet alleen de Rexis- ten zijn verpletterd, maar ook de Duitschgezinde partij in de Oostelijke kantons, die voor den wereldoorlog Duitsch waren, is met den kous op den kop thuisgekomen; het geheime stem biljet heeft onthuld, wat men in de openbaarheid niet immer voldoende duidelijk kon zien: dat de voormalig- Duitsche staatsburgers, thans Belgische onderdanen, het in hun nieuwe vader land best naar den zin hebben en dat zij voor een „Heim"-keer binnen de grenzen van het Derde Rijk in meer derheid niets gevoelen. De verkiezingsstrijd heeft hier weken achtereen fel gewoed, ongewoon fel zelfs. De propaganda der Heimattreue Front was niets-ontziend; zy wees onophoudelijk op de laatste gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije en Memel, meenende ten onrechte, naar zou blijken daarmde op de Nieuw-Bel- giërs indruk te kunnen maken. Den laatsten nacht voor den verkiezingsdag werden op vele plaatsen slagwoorden aangeplakt: „Kiest Duitsch"; „Volgt het voorbeeld uwer broeders uit Bohemen en Memel", haakkruis vlaggetjes werden aan telegraafpalen en wegwijzers opgehangen in sommige grens dorpen, zeker om belangwekkende foto's van de dorpen der „verdrukte broeders" te kunnen maken De laatste nacht verliep overigens kalm en ook den Zondag waarop de verkiezing, zooals de gewoonte in België is, plaats vond was er nergens eenig incident. Maar des middags omstreeks vijf uur groepten de menschen samen, voor het Belgisch-gezinde Duitschtalige dagblad de Grenz-Echo, en voor de Duitschgezinde bladen, de Eupener Zeitung en de Eupener Nachrichten. Zoodra de eerste voor België hoopvolle uitkomsten bekend raakten, dromde men voor het eerst genoemde blad samen, terwijl de gezichten voor de Duitsche kranten steeds langer wer den en men daar langzamerhand afdroop. Toen omstreeks acht uur aan de redactie der Grenz-Echo de volledige uitslag der Oostkantons bekend gemaakt kon worden, ging een luid gejuich der „getrouwen" op; een stevige meerderheid voor België was in vrije stemming verkregen: de Belgische lijs ten telden ongeveer 55 pCt. der uitgebrachte geldige stemmen en d Heimattreuen, die op 75 pCt.85 pCt. der stemmen had gere kend, waren deugdelijk in de minderheid. Toen tusschen de gewestelijke vlaggen van Eupen, Malmédy en Sint Vijt het Belgi sche zwart-goud-rood o .tplooid werd, ween den de vrouwen van aandoening, terwijl de mannen die schoone zegepraal in druk ge sprek commentariëerden. Het was voor de „getrouwen" een pak van het hart! Bij de Heimattreuen was alles nu in dui gen gevallen. De bestelae fakkeloptocht van de imitatie-Hitlerjeugd en verdere nazi-in stellingen dezer gewesten was uitgebrand en als en nachtkaars uitgegaan; in de café's en restaurants zag men slechts opgetogen gezichten der „getrouwen" en tot diep in den nacht is het feest gevierd. Men weet nu precies, wat die Heimat treuen in hun schild voerden: „Los van Bel gië en terug naar Duitschland" was hun onverbloemde leuze. Men heeft blijk gege ven, daarvan niet gediend te zijn. Willen zij „Heim"? Niemand zal het hun beletten. Maar de „getrouwen" zeggen: wij zij n Heim, hier bij onszelven namelijk, we hebben geen Heil-Hitler noodig, want we „heilen" onszelf. Er bestond, begrijpelijkerwijze, voor deze verkiezingen ver buiten onze grenzen, een groote belangstelling. De uitslag is gunstig geweest, voor de loyalen. De gunstige ge volgen daarvan zullen voor deze gewesten zeker niet uitblyven. (Nadruk verboden.)

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1