£aatste Aedchten Aqeuda Na de Belgische parlementaire verkiezingen Telegram aan Mussolini. Italiaansche troepen in Tirana. De houding van Engeland. De factoren, die den politieken toestand beheerschen. Internationale moeilijkheden en het begrootingstekort. LANGENDIJK CASTRICUM NOORDSCHARWOUDE DERDE BLAD. HET VERKEER IN ONS GRENS GEBIED. Naar aanleiding van de berichten over door de regeering genomen maatregelen in verband met den internationalen toestand, ontvangt de A.N.W.B. talrijke telefonische aavragen om inlichtingen omtrent even tueel afgesloten, wegen aan de grens. In verband hiermede meent de A.N.W.B. er goed aan te doen onder de aandacht van de weggebruikers te brengen, dat het aan beveling verdient bij het berijden van we gen in de nabijheid der-grens, de meest mo gelijke voorzichtigheid in acht te nemen, wegens eventueele versperringen en omleg gingen, waarbij het verkeer, op aanwijzing van de betrokken militaire autoriteiten, langs een omweg om de versterkingen wordt heengeleid. Mehdi Frasheri, oudpremier van Albanië, heeft het volgende telegram aan Mussolini gezonden: „De geest van Georges Castriot (een nationale Albaneesche held uit de 15de eeuw) roept ons op tot de uiterste opoffering. Wij verkie zen den dood boven de oneer. Wij weten, dat gij in het bezit zijt van een groote artillerie, van machine geweren en gifgassen, van vlieg tuigen en alle andere verwoes- tings- en oorlogsmiddelen. Wij hebben moed en een offervaardi gen geest, wij kunnen ons aan martelingen onderwerpen. Vijf eeuwen geleden behoorden met bloed bevlekte handen slechts toe aan Aziatische barbaren. Zult gij dus thans, in de 20ste eeuw, in naam van het Italiaansche volk de barbaren van het westen zijn? Ik zou het niet willen gelooven voor zich onherstelbare, tragische din gen voordoen. Weest er van over tuigd, Mussolini, dat deze waar schuwing de meening van het Albaneesche volk weergeeft en dat het fascistische leger niet alleen over de lijken der mannen, maar ook die van de vrouwen zal moeten gaan." Hedenmorgen om 9 uur zijn de Italiaansche troepen Tirana, de hoofdstad van Albanië, binnen- getroken. Volgens Stefani, het Italiaansche persbureau, werd het hoog tijd, dat Tirana in handen der Italia nen viel, want „de wilde bende was bezig, de paleizen der koninklijke familie ;e plunderen." De orde was echter spoedig her steld en „het verstandige deel van het volk zag in, dat doo» Italië's optreden het land op elk gebied snel vooruit zal komen." Reuter verneemt, dat men het in offi- cieele kringen van belang acht te wachten tot de toestand is gekristalliseerd en offi- cieele rapporten zijn ontvangen en bestu deerd, alvorens een gemotiveerd oordeel over den toestand in Albanië kan worden gevormd. Men wijst er op, dat vele der gis ter ontvangen berichten tegenstrijdig zijn en dat andere regeeringen met dezelfde moei lijkheden te kampen hebben bij het trachten te verkrijgen van inlichtingen uit gezagheb bende bron. In dit verband wordt de Zuid- Slavische regeering genoemd. Reuter zegt verder, dat het de moeite ■\vaard is op te merken, dat de Italiaansche regeering nog op 4 April en weer op 5 April de Britsche regeering heeft medegedeeld, dat zijn geenszins wenschte een verande ring te brengen in den status quo in Albanië. In het plan tot het verstevigen der Alba- neesch-Italiaansche betrekkingen, dat de Italiaansche regeering eerder de Albenee- sche regeering langs diplomatieken weg had doen toekomen, was geen vermindering van de onafhankelijkheid of de souvereini- teit van Albanië voorzien. Men verwacht, dat Halifax te Londen zal blijven. Naar verluidt, zijn ook de andere ministers van het kabinet niet ver weg. (Van onzen correspondent.) Brussel, 7 April 1939. De heer Pierlot, leider van het Belgi sche kabinet in functie, heeft opdracht gekregen van den koning ten informa tieven titel een onderzoek in te stellen naar het klimaat in politieke kringen, met het oog op de samenstelling van een nieuwe regeering, in het licht van de uitslagen der parlementaire verkie zingen en rekening houdende met de nieuwe samenstelling van Kamer en Senaat. De heer Pierlot heeft de journalisten ge vraagd hem rustig zijn gang te laten gaan en hem niet op den voet te volgen bij zijn onderhandelingen. Het is het meest onge wone schouwspel geworden bij elke poli tieke crisis in België te zien hoe de kabi netsvormer als het ware op straat moet on derhandelen en eiken dag 's middags en 's avonds als het ware ook verantwoording zou moeten afleggen ten overstaan van de openbare meening, door verklaringen aan de persvertegenwoordigers. De heer Pierlot schijnt daar nu wel eenigszins een einde aan te willen maken alhoewel dat zeer lastig is. Het komt er in de eerste plaats op aan het eens te worden over een programma. Dat is de moeilijkheid. De kiezers hebben nu wel gesproken en de uitslag van de ver- kezingen zijn niet veranderd. Er is een libe raal-katholieke meerderheid in de Kamer. Op de katholieke lijsten zijn 762.642 stem men uitgebracht, waarmee 73 zetels worden gewonnen, dat is een winst van 10 zetels. De liberalen vereenigen 405.808 stemmen, bekomen 33 zetels en dus een winst van 10. De socialisten hebben 704.582 stemmen en veroveren 64 zetels, met dus een verlies van 6 zetels. Liberalen en katholieken samen zullen dus een meerderheid hebben van 106 stemmen, op 202. Katholieke-liberale coalitie? Men weet, dat de inzet van de verkiezin gen volgens de conservatieve katholieken is geweest de mogelijkheid van een katholiek- liberale regeeringsccalitie. Dat doel is nu bereikt. Degrelle, de verslagene, die 17 zetels verliest en slechts 103.636 stemmen heeft bekomen, heeft in zijn orgaan medegedeeld, dat hij de vier stemmen van zijn „partij" ter beschikking stelt van een katholiek- liberale coalitie, indien deze anti-marxis tisch georiënteerd wordt. Doch men stelt er niet bijzonder prijs op. De liberalen zijn niet bijzonder te vinden voor een tweeledige regeering en de christelijk democraten hebben zich uitgesproken voor een nieuwe driepartijen regeer in g, dus met deel neming van de socialisten. Het is ook op die basis overigens dat de heer Pierlot zijn besprekingen voert. Het is een feit, dat men in politieke krin gen in de eerste plaats rekening houdt met de internationale verwikkelingen welke nog steeds van dien aard zijn dat zij een concentratie van alle nationale krachten noodzakelijk maakt, of maken kan, waarbij het niet zou gewenscht zijn dat een groote volksgroep niet aan het bewind zou deel nemen. Bovendien zijn er de financieele zorgen. De in functie zijnde minister van financiën, de heer Gutt, heeft naar het heet in den ministerraad te kennen gegeven dat het begrootinstekort voor het loopende jaar reeds een 800 millioen bedraagt en wellicht tot een milliard zal aangroeien. Bovendien moet nog het tekort van de vori ge begrootingen worden gedekt en moet de buitengewone begrooting worden ge spijsd, zoodat het tekort zoowat 2x/£ mil liard zal worden. Iedereen weet dat er dus maatregelen moeten worden genomen. De Nader wordt gemeld, dat Halifax, die zich naar Yorkshire zou begeven, deze reis heeft afgezegd. Gisteren hebben onder meer de ambassa deurs van Frankrijk en Turkije, de gezan ten van Roemenië, Griekenland en Albanië en de Italiaansche zaakgelastigde een bezoek aan het Foreign Office gebracht. conservatieve katholieken verzetten zich. althans in hun pers, krachtig tegen elke nieuwe belasting. Zonder nieuwe belastin- gij zal het wel niet gaan. Bezuinigingen zal ook aan de orde komen, maar zoowel het een als het andere zal niet zonder moei lijkheden gepaard gaan en in ieder politiek kamp komt men er voor op dat de verant woordelijkheid dient gedeeld. De socialis ten hebben den kiesstrijd gevoerd tegen de deflatie, dat is tegen de bezuinigingen, zoo dat men niet goed inziet hoe zij het zullen aan boord leggen om volstrekt noodzake lijke maatregelen van bezuiniging te doen aanvaarden. Men heeft dus als toeschouwer gelijk als men vaststelt dat de samenstelling van Kamer en Senaat wel is veranderd, doch dat de moeilijkheden zijn gebleven. Een feit van belang is dat de katholieken de spil zijn geworden, opnieuw, van de regeeringscombinatie, als sterkste party, terwijl voorheen de socialisten deze positie innamen. Een katholieke eerste minister zal dus leiding kunnen geven. De tegenstellingen zijn echter niet verminderd. In de katholieke partij bestaat een sterke Vlaamsche groep en ook uit Christen democraten. De conservatieve katholie ken zijn niet alleen. De wrijving tus- scher. de Vlamingen en de liberalen en conservatieve katholieken is eigenlijk nog grooter geworden. De liberalen schrijven hun succes toe aan hun hou ding tegen dr. Martens, althans de Waal- sche en Brusselsche liberalen. Cultuur- autonomie is voor hen een maatregel uit den booze. Zoodat de meerderheid van 12 stemmen bijeen katholiek-libe rale combinatie nogal precair zou zijn. Van een katholiek-socialistische combina tie is zeker geen sprake. De verkiezingen hebben immers de socialisten zes zetels doen verliezen, een verlies dat door geen com munistische winst wordt gecompenseerd, vermits dezen slechts hun negen zetels be houden, die behaald werden met 122.002 stemmen. Er is alleszins een anti-marxisti sche gezindheid tot uiting gekomen, omdat ook de 17 Vlaamsche nationalisten, die dus 1 zetel hebben gewonnen en 184.905 stem men hebben vereenigd op hun lijsten anti socialistisch zijn getint. De wilde Frenssen, technocraat uit Antwerpen en de Brussel sche oud-strijder, die gekozen werden, zul len waarschijnlijk naar omstandigheden handelen. Hoe dan ook is het zeker dat het Belgische kiezerscorps £ich heeft uitgespro ken voor een krachtige politiek die het Staatsschip buiten de gevaarlijke stroomin gen houdt. Het katholiek en liberaal succes kan niet anders worden verklaard dan door de overweging bij vele kiezers dat deze par tijen door een voorzichtig beleid bezuini gingen zullen weten tot stand te brengen en herstel van het begrootingsevenwicht, waar door het zakenleven, gestimuleerd door een eveneens voorzichtige economische politiek, zou worden gediend. Dit alles te verzoenen is een moeilijkheid die ook voor de verkie zingen bestond en waarin niemand is ge slaagd. De stemmen ontbreken niet die er voor uit komen dat in de eerste plaats de nieuwe Kamer, naast het dringende prac- tische herstelwerk, zal moeten zorgen voor structuurhervormingen van het regiem. De Vlaamsche beweging. Van liberale en katholieke zijde is men niet bijzonder spraakzaam nopens de be- teekenis van de verkiezingsuitslagen met het oog op de Vlaamsche beweging. Eigen lijk is het een feit dat men in zekere krin gen achteruitgang verwachtte van de Vlaamsche nationalisten, die integendeel versterkt uit den strijd komen, met 184.905 stemmen en 17 zetels, dat is één meer dan voorheen. Zij worden, alhoewel zij slechts afgevaardigden tellen uit het Vlaamsche land, de vierde sterkste partij in het land. Te Brussel waren de katholieken verdeeld in conservatieven eenerzijds en anderszijds katholieke Vlamingen en Christelijke de mocraten. Zij hebben niet minder dan drie zetels veroverd, deze laatsten, wat ook wel zeer teekenend is. De Vlamingen hebben hun positie eerder versterkt en de atmos feer waarin de kiesstrijd door sommigen werd gevoerd zal daar wel niet vreemd aan geweest zijn. Men is met den Duitschen boeman voor den dag gekomen en heeft ge tracht de Vlaamsche beweging in zekeren zinn te compromitteeren en de Vlamingen die tegen elke vreemde inmenging gekant zijn, reageeren dan tegen dergelijke hou ding. Bij de vaststelling van het toekomstige regeeringsprogramma zal de Vlaamsche kwestie ook wel niet de geringste moeilijk heid blijken te zijn. Men weet dat dr. Martens den dag van de verkiezingen ontslag heeft genomen als lid van de Vlaamsche Academie voor Ge neeskunde. Met eenige verbazing werd ver nomen dat dit ontslag werd bekomen door tusschenkomst van de afgevaardigden van het Verbond van Vuurkruisen, dat zijn de oud-strijders die aan het front hebben ge staan, in de vuurlinie, en aan wie dr. Mar tens heeft te kennen gegeven, dat hij zijn verleden betreurt, het een jeugdzonde noe mende. De Vuurkruisen verklaren in dr. Martens een loyaal man te zien, die in de Belgische gemeenschap wil opgenomen worden en door zijn ontslag een benoe ming had hij nooit gevraagd, maar werd hem aangeboden bevrediging te brengen, zooals hij in zijn brief aan den koning heeft geschreven. Tenslotte kan ook nog worden gewezen op den uitslag van de verkiezingen in het geannexeerde gebied. Wij hebben uitvoerig gewezen op de beteekenis van de verkie zingen voor dit landsgedeelte van België. Men moet erkennen dat de Heimattreuen een nederlaag hebben geleden, ondanks de ergste intimidatiemiddelen die werden toe gepast. De Belgisch-gezinde lijsten hebben 9.196 stemmen vereenigd en de Heimat treuen 7.783. De Heimattreuen zijn dus, ver geleken bij 1936, achteruit gegaan. Intus- schen blijft men in gespannen aandacht de politieke gebeurtenissen volgen en vraagt men zich af welke de paardemiddelen zul len zijn waarmee de nieuwe regeering orde in het Belgische huishouden zal weten scheppen te De Albaneesche haven Durazzo. HET HULDIGINGSFEEST TE BERGEN. De kinder-aubade. Geheel Bergen verheugde zich vanmorgen over den stralenden len tedag, die luister zou bijzetten aan het feest, dat het gansche dorp zou vieren ter eere van den 80sten ver jaardag van zijn oud-burgemeester. De kapelklokjes luidden de vasten uit, de eerste Paasch-week-einders begaven zich reeds vroeg op pad en de Berger jeugd stroomde samen! Deze schooljeugd, ongeveer 750 in ge tal en vertegenwoordigende de vijf lagere scholen, stelde zich om half elf onder leiding van het onderwijzend personeel op en met Bergen's Harmonie voorop trok de schare naar Kranenburg, waar den 80-jarigen oud-burgemeester het Liedje van den Bergenaar zou worden toegezongen. De heer van Reenen had zich met zijn familie voor den ingang van Kranenburg opgesteld, terwijl de burgerij blijk gaf van een zeer groote belangstelling. De heer Beekman, dirigent van Ber gen's Harmonie, toonde zich een uitste kend leider van den massazang, want het lang niet gemakkelijke liedje werd zeer goed gezongen. Hetgeen mede bewees, dat er op de scholen met ernst was ge studeerd. Aan het eind van den zang hieven de kinderen een driewerf hoera aan, waarop de heer van Reenen met krachtige stem het woord nam en verzekerde, dat hij niet gedacht had, dat de jeugd van Bergen en de Harmonie zich de moeite hadden willen geven, hem op zyn 80sten verjaardag hulde te brengen en het liedje te zingen, dat zijn vrouw zaliger geschreven had. „Daar hebben jullie, kinderen, mijn hart mee gewonnen. Ik zeg jullie en allen, die aan deze zanghulde hebben meege werkt, hartelijk dank en ik hoop, dat de jeugd van Bergen zal groeien en bloeien. Nadat de kinderen op een reep choco lade getracteerd waren, trok de stoet het dorp weer in, om even later ontbonden te worden. (Zie ook pag. 4, 2e blad). DREIGENDE MOEILIJKHEDEN IN HET MAATKLEEDINGBEDRIJF TE GRONINGEN. Door de moderne, r.k. en christelijke bon den in de kleedingindustrie werd verzocht aan de firma's Bruce en Co., L. Kisch, Gebr. Ibeling9 en L. Melles, te Groningen, de col lectieve arbeidsovereenkomst in het maat- bedrijf bestaande, eveneens te willen aan vaarden voor 8 ADril 1939. Nu dit niet is geschied, dreigt een scherpe verhouding te ontstaan, zoodat een spoedig conflict is te I voorzie u, AANRIJDING -OP DEN RIJKSWEG TE OVERSCHIE. Schuldige automobilisten door gereden. Vannacht reden drie motorrijders op den rijksweg in de richting den Haag, met een matigen gang van 35 tot 40 K.M. Bij den oprit van het viaduct gekomen werden zij ingehaald door een personenauto, die even eens uit de richting Rotterdam kwam. De laatste motorrijder, J. M. L., koopman te Rotterdam, die als duopassagier zijn echtge- noote bij zich had en in de zijspan W. P. V., broodbezorger te Rotterdam, kreeg van deze auto een duw, waardoor de motorrij der tegen den voor hem rijdenden motor reed, waarop was gezeten de heer J. de K. met in de zijspan zijn verloofde, mej. W. C. Beide motoren sloegen over den kop, waar bij V. uit de zijspai) werd geslingerd en op het wegdek bleef liggen. V. werd daarna overreden door een tweede auto uit Rotter dam en een eind over den weg mee ge sleurd. Het slachtoffer is met een ernstige schedelbasisfractuur en met zware verwon dingen, in het ziekenhuis aan den Coolsin- gel te Rotterdam opgenomen, waar de man vanmorgen om negen uur is overleden. De beide auto's zijn doorgereden. De mo toren werden zwaar beschadigd. ONZE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen is de Nandoe van Schiphol naar Indië vertrokken met als gezagvoer der Steenbeek. Aan boord bevinden zich negen passagiers. Op de uitreis bereikten de Emoe Ban- doeng, de Gier Jodhpoer en de Zilverreiger Alexandrië. Op de thuisreis landden de Pelikaan te Bagdad en de Valk te Rangoon. D rank wee rcomité. Het Langendijker drankweercomité vergaderde Donderdagavond. Men besloot, ook dit jaar weer deel te nemen aan de Blauwe week-actie. Tot voorzitter werd de heer S. van der Veer te Noordscharwoude gekozen. Groslijst der Vrijz.-Dem. Bond. Het referendum, uitgeschreven door den Vrijz. Dem. Bond, afd. Castricum en Om streken, voor de candidaatstelling der ge meenteraadsverkiezingen heeft het volgende resultaat opgeleverd: 1. F. Turkstra, 2. D. Hogenstein, 3. mevr. J. Boersma-Huizinga, 4. C. J. Brouwer (zittend gemeenteraads lid), 5. P. v. d. Goes, 6. J. T. Ligthart, 7. M. ten Welde, 8. mevr. Ie Clercq-Pels. Deze referendum-uitslag is voor den heer Brouwer een groote teleurstelling. Hij is toch een waardig opvolger geweest van den Beide Paaschdagen van 10—12 en van 2_ 5 uur in de Ambachtsschool tentoonstelling van voorwerpen als prijzen der verloting, In gebouw Langestraat 87 tot 10 April tentoonstelling van werken van leden der Berger Kunstenaarsvereen., eiken dag 2—5, Zondag 1012 en 2 5. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer On- derzee-patrouille (sens.); hoofdrollenGeorge Bancroft en Slim Summerville. lederen middag, half 3, hoofdnummer Prinses van Broadway (hum.), hoofdrol Shirley Temple. Toegang voor eiken leeftijd. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag 's av 8 uur, hoofdnummer Circusreizigers (roml); hoofdrollen Francoise Rosay en Hans Albers. Toegang boven 18 jaar. Beide Paaschdagen van 2 uur af doorloo- pende voorstelling Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Jongensstad (real.); hoofdrollen Spencer Tracy, Mickey Rooney. (Geprolongeerd). Toegang boven 14 jaar. Beide Paaschdagen van 2 uur af doorloo- pende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Morgen gaat 't beter (Holl. amus.-film); hoofdrol Lily Bouwmeester. (Geprolongeerd). Toe gang voor eiken leeftijd. Beide Paaschdagen om 2, 4.15, 7.30 en 9.45 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee, Zondag 9 April. (Eerste Paaschdag). 3.30 uur matinee, 8 uur soiree in 't Gul den Vlies; lentefeest, in de zaal George Pickard and his band; in het café-restau rant orchestre Lucie ArnotL 4 uur, café Renses te Stompetoren, baL 8 uur, Noordhollandsch koffiehuis te Schagen, lentebal. In café Groot te Koedijk, uitvoering door De Roos. 1 Maandag 10 April. (Tweede Paaschdag). 3.30 uur matinee, 8 uur soiree in 't Gul den Vlies; lentefeest, in de zaal George Pickard and his band; in het café-restau rant orchestre Lucie ArnotL Dinsdag 11 April. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „Schijn en werkelijkheid"; o.a. Albert van Dalsum en Charlotte Kohier. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. Poelau Bras, uitr., 7 April van A'dam. Saparoea (S. J. P. L.) 8 April van Calcutta. Saleier, uitr., 2 April van Suez. Marnix van St. Aldegonde, thuisr., 7 April van Port Said. Moena, thuisr., 7 April te A'dam. Poelau Tello, thuisr., 5 April v. Port Said. Bintang, thuisr., 5 April v. Genua. Mapia (J. N. L.) 4 April v. Colombo. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Ariadne 7 April v. Genua naar Livorno. Aurora 7 April te R'dam. Berenice 7 April van Castellon n. Amst. Hebe 7 April te Amsterdam. Irene 7 April van Lissabon n. Amst. Oberon 8 April te Amst. Perseus 8 April te Amsterdam. Rhea 7 April te Lissabon. Stella 7 April 23 u. Finisterre gepass. Stuyvesant 8 April 1.20 u. Lydd gepass. Tiberius 7 April v. Constanta n. Rodosto. Titus 7 April v. Messina n. P-lermo. HollandAmerika Lijn. Noordam te Rottrdam verwacht 10 April 3 uur v.m. Statendam 8 April van New York. Volendam 7 April n.m. te New York. Rotterdam 7 April n.m. van Havanna. Zaandam 7 April n.m. Caperace gepass. heer Aukes. Het was algemeen bekend, dat het groot aantal nieuwe leden die zich den laatsten tijd bij de V.D. hadden aangesloten, den heer Turkstra prefereerden boven den heer Brouwer, doch dat deze pas op de vier de plaats is gekomen, had men zeker niet verwacht. Door voorkeurstemmen bestaat nog de kans dat de heer Brouwer eenige plaatsen zal stijgen om tenslotte toch nog op de tweede plaats te eindigen wanneer de niet-aangesloten kiezers zich hebben uitge sproken bij de stembus. Plaatselijke raad S.D.A.P. en N.V.V. De plaatselijke raad van S. D. A. P. en N. V. V. vergaderde Donderdagavond ten lokale van den heer G. Oud alhier. Na eenige besprekingen werd het nieuwe reglement voor den plaatselijken raad met algemeene stemmen aanvaard. Het Mei-feest werd vervolgens bespro ken Dit zal gevierd worden te Zuidschar- woude in de zaal van den heer P. Kramer, op 29 April a.s. Als spreker zal optreden de heer W. van Dok uit Beverwijk. Medewerking zal worden verleend door de arbeiderszangvereeniging „De stem des Volks" terwijl ook aan de arbeiderstooneel- vereeniging I. D. D. A. zal worden ver- icht, medewerking te willen verleenen. EN HEIDE Z'JTGUÖAST «K? BBANP6EV^ M» OPGEPAST* HfjrsMr r

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10