Voor voorjaar en zomer Een avonturier van den aether. EGMOND BINNEN HOORN HEILOO QemeeHtecadeM. RUSTENBURG Waar heelt men hei meest plezier van? Woensdags en Zaterdags. Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uitsluitend a contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). BEEMSTER Zelfs Mars ontvangt PCJJ. DERDE BLAD. De inspecteur v. d. volksgezondheid heeft onlangs te Egmond aan den Hoef een on derzoek ingesteld naar de toestand van de woningen, met het gevolg, dat niet minder dan 7 woningen onbewoonbaar moeten, worden verklaard. Een dergelijk onderzoek heeft ook te Egmond-Binnen plaats gehad met het gevolg, dat aldaar een 9-tal wo ningen als onbewoonbaar werden aangewe zen, die eenzelfde lot zullen moeten onder gaan. Derhalve zullen diverse woningen moeten worden bijgebouwd. Ged. Staten, die van meening zijn, dat binnen afzienbaren tijd opnieuw tot uitvoering van nog meer nieuwbouwplannen zal moeten worden be sloten, achten het dan ook gewenscht, dat voor deze gemeente binnen bekwamen tijd een uitbreidingsplan zou worden vastge steld. Dit zou tevens de steeds meer voort schrijdende lintbebouwing kunnen weren. Reeds is overleg gepleegd met een ter zake deskundig stedebouwkundige. Het aanbrengen van een deklaag van teersteenslag of ander gelijkwaardig mate riaal op de fundeering van eenige gedeel ten rijbaan in de aardebaan van de prov. weg HoornEnkhuizen, het aanbrengen van eesige gedeelten rijwielpad, alsmede het ma ken van een gedeelte voetpad in deze aarde baan, met bijkomende werken in de ge- menten Blokker, Schellinkhout, Westwoud, Venhuizen, Hoogkarspel, Grootebroek, Bo- venkarspel en Enkhuizen is gegund na aan besteding per 16 Maart te Haarlem aan N.V. Nederl. aBsalt Mij., Zaandam, voor een be drag van 95900. Door de directie van de Gasfabriek te Alkmaar worden in een 13-tal gemeenten cursussen gegeven voor het doelmatig gebruik van gas. Ook onze gemeente heeft het genoegen om tot de bevoorrechte ge meenten te behooren, waar de cursussen worden gegeven. In 6 paralellessen, ieder van 3 avonden per week, blijkt dat voor deze avonden een groote belangstelling bestaat. Van 30 tot 50 dames nemen hier aan deel. Het doel is om eenvoudige ge rechten zoo goedkoop mogelijk en daarbij zoo smakelijk mogelijk te bereiden. We hebben geconstateerd, dat de spijzen sma kelijk bereid werden en ons van den smaak der gerechten overtuigd. De dames waren enthousiast over de bereiding en over de geringe kosten van het gasverbruik en we hebben zoo'n stil vermoeden dat in menig gezin de vrouw of dochter des huizes haar verworven kookkunst zal demonstreeren. De cursus sen zjjn alle kosteloos en wanneer er interesse voor bestaat, zal een vervolg cursus worden gegeven. Request aan Ged. Staten. Het request aan Ged. Staten inzake het raadsbesluit van 28 Maart gaat althans voorloopig alleen over de ver hooging van salarissen van de ambtena ren. In dit geval achten de samenstellers het niet verantwoord de salarissen te ver- hoogen en dringen zij, onder protest aan, om de belastingen te verlagen. Naar men ons mededeelde omtrent de uitbreiding rioleering, had men de ver wachting nu het raadsbesluit met de kleinst mogelijke meerderheid is aange nomen dat dit geen doorgang zal hebben. Donderdag werd in café Mol een ver gadering van Plaatselijk Belang gehouden, welke zeer druk bezocht was. Na de gewone werkzaamheden volgde bestuursverkiezing daar er een vacature was door het overlijden van den heer Broertjes Gekozen werd de heer C. Petiet. Nu volgde candidaatstelling voor leden van den gemeenteraad. Als lijstaanvoerder 'Werd gekozen de heer S. de Jongh, no. 2D. Aoij, no. 3 M. Langereis, no. 4 J. Hakhof, no. 5 P. Ouds, no. 6 J. Buis. Alzoo zullen de aftredende leden weer zitting nemen inden raad. Bij de rondvraag werd geklaagd dat er zoo weinig gedaan wordt aan de algemeene begraafplaats en gemeentetoren en kerk- pad. De raadsleden werden er opmerkzaam op gemaakt, dat zij deze kwestie bij den raad aanhangig moesten maken. De raadsleden deelden aan de vergade ring mede dat dit in een geheime vergade ring was besproken. Men bleek niet tevre den over de door den burgemeester ge maakte verslagen daar deze niet objectief werden gevonden. Ook werd geklaagd over de postbestelling en buslichting. Wanneer men een brief Za terdags om 12 uur in de bus doet, wordt die Maandags om 11 uur gelicht. Dit is geen ideale toestand. Getracht zal worden hierin verbetering te krijgen. De heer Wonder vroeg of de wildernis bij de Overhaal zoo moest blijven. Algemeen was men het er over eens dat dit een schande was voor het waterschap. De heer J. Hakhof zeide, dat de woningen van de woningbouwvereeniging zoo slecht waren gebouwd. Ook hier zal de aandacht op gevestigd worden. De caféhouders hebben in 1937 een adres aan den burgemeester eezonden en er nooit meer iets van gehoord. De raadsleden wisten hier niets van, wat een der aanwezigen de uitlating ontlokte dat wij een burgemeester- goochelaar hadden en nu er een is bijgeko men zijn er twee. De heer Lubbinga maakte nog een opmer king over de onderwijzeres, maar daar de aanwezige ouders zeer hoog met haar onder wijs lieoen werd er niet verder over uitge weid. Wel werd afgekeurd dat de onderwij zeres bij den burgemeester in de kost was, daar er voldoende geleeenheid bij menschen was. die gaarne wat wilden bijverdienen. Algemeen verwonderde men zich er over dat hier niets gedaan wordt voor de lucht bescherming daar deze kwestie nu toch wel actueel is. Een Parijsche vrouw heeft veel liever twee goed zittende, smaak volle, niet al te goedkoope japon nen, dan een heele reeks prullige jurkjes, die alleen maar keurig en elegant zijn, op den dag dat ze uit den winkel komen. Jammer genoeg, denken de meeste Hollandsche vrouwen er niet zoo over. Zoo wonen er in onze straat twee vrouwtjes, die er ieder op hun manier graag modieus en elegant willen uitzien. Ze geven zoo onge veer evenveel voor hun kleeren uit, maar de eene volgt 't Parijsche recept en de andere de Hollandsche regel, luidende: „Je kunt toch niet altijd in 't zelfde bij de menschen aankomen, ze willen je ook wel eens in wat anders zien!" Dusiedere maand een an der jurkje, wat dan voor haar be scheiden beurs een prullig jurkje beteekent. En wat is 't resultaat van mijn twee dames? Dat de één er altijd tip-top uitziet en de andere haast nooit terwijl ze 't zelfde geld beste den. Het Parijsche recept. De eerste, „de Parijsche", is zuinig op haar dure jurkje. Thuis trekt ze vlug een schort met mouwen aan, als ze aan 't werk gaat, of ze ver kleedt zich even. Ze neemi altijd een dunne gummi-regencape of een opvouwbaar paraplutje mee, als 't er buiten donker uitziet. Wanneer ze een dagje naar buiten gaat blij ven het coquette hoedje en de elegante jas in de kast, en ook al is het Zondag, toch komt het oude sportpak te voorschijn. Ziet ze er eentonig uit? Weineen, bij haar donkerblauwen mantel met het heele fijne diagonaal streepje, draagt ze nu eens de blauwe shawl en de hoed met blauwe bloemetjes en dan weer de donkerroode shawl, handschoenen en tasch, terwijl de blauwe bloem, die met een veilig heidsspeldje vastzit, voor een roode verwisseld wordt. En van 't zomer als 't warm wordt, zullen zeker de witte bloemen en handschoenen van het vorig jaar weer te voor schijn gehaald worden. 'k Weet zeker dat haar man en alle andere mannen, die ze ontmoet, vast overtuigd zjjn, dat ze ieder oogenblik iets anders elegants aan heeft. Ieder van ons is toch wel eens beneden gekomen met een nieuwe bloem of shawl of kraag op een oude jurk, met nette haren en eer, zelfbewust gezicht, om dan van den echtgenoot te hooren: „Ai, heb je een nieuwe jurk, nou je ziet er keurig uit hoor!" o' „Heb je nou al weer een nieuwe jurk en je zou er van 't zomer geen meer koopen! Weinig en goed. Heusch Hollandsche vrouwen, neem een voorbeeld aan de Parij sche! Koop niet veel en flodderig, koop weinig en goed en denk er heel lang over na. Geneer u niet om eens uit een winkel weg te loopen, als ze niet precies hebben, wat u wenscht. Is 't gekochte per slot niet naar uw zin, dan koopt u nooit weer in die zaak, terwijl u het anders graag een volgende keer weer pro beert. Nu rest nog de vraag: Waar heeft men hier in Holland het meeste ple zier van? Wat past zich het beste aan bij de koude, donkere zomer dagen en bij smoorheete hittegol ven, want ook dat laatste komt voor. Denkt u maar eens aan onze laatste „groote vacantie". Voor de koude dagen past een dunne, lange mantel, waarbij we ons een zijden japonnetje en een dunne wollen jurk met korte mou wen aanschaffen. Voor de hittegolf is een zonne- jurk met een los jasje de beste dracht. Zonder jasje draagt men de jurk bjj 't zwembad, op de hei en aan het strand; met 't jasje wandelt men er mee op straat. En vaak kan zoo'n zonnejurk een heel gekleed geheel vormen met een groote platte hoed, een paar lange hand schoenen en een paar hooggehakte schoentjes. Voor koude zomerdagen. Later komen we nog wel op deze zonnejurken terug, waarschijnlijk bent u daar nu nog niet zoo voor in de stemming, maar de andere en sembles voor de koude zomerdagen kunnen nu al worden uitgezocht. De mode brengt een overvloed van aardige ideeën op dit gebied. Nauwsluitende jasjes, die van on deren wijd uitklokken, gevoerd met de zijde van het bijpassende japon netje. Sportieve swaggers, waarbij men een japonnetje in een harmo- nieerende kleur kan uitzoeken. Jurkjes met een korte bolero of een getailleerd spencerjakje, de voering van 't jasje is dan weer van het zelfde materiaal als b.v. de garnee ring van het jurkje. Onze afbeelding geeft u een paar voorbeelden van deze complets. Allereerst een pakje voor een jong meisje in donkerblauw met wit afgeboord. Onder 't jasje draagt men een jurkje met veel witte gar neering of een blouse en rok. In 't midden een robe manteau, die men met warm weer zonder jurk, met koud weer met jurk er onder draagt. De strik-sluiting flat teert ieder, die niet al te dik is. De rok is nauwsluitend om de heupen, om van onderen iets uit te klokken, een rok die veel gebracht wordt naast de zijden parapluie-rokken, waar aan alle kanten klokken en plooien uitspringen. Tenslotte een mantel, die een bij passende jurk vereischt. Men kan hier heel mooie kleur-combinaties maken, b.v. een effen donker blauwen mantel, met een cyclamen- rood wollen jurkje of groen-blauw japonnetje. Voor de warme zomer dagen draagt men er dan één van de vele zijden ruitjes, stipjes, streepjes of bloemetjes in. Zoo is er dit seizoen in alle col lecties heel veel op dit gebied, dat zoo uiterst practisch is voor onze koude zomers. En 't is dan ook voor Holland een ideale mode, want er is zooveel variatie, dat iedere vrouw kan uitzoeken wat haar 't meest flatteert. MADELEINE. Te koop gevraagd: kampeertent, liefst dubbeldaks. M. RUITER, Boterstraat 10. Te koop: Ford 1931, 2 zitter en een Chevrolet 1934, Master Coach, wagens zijn in prima staat, genegen te ruilen. Garage BEEMSTERBOER, Broek op Langendyk. Te koop: een Jongensrywiel, prima, merk Indiana, prijs 10. Adres KLEIN NIEUWLAND D 19. Te koop: Sport Tour Rijwiel, elk aann. bod, prima Jongensrijwiel (Torpedo naaf) 13.50, Meisjesrijwiel 11, Heerenrijwiel 8.50. LIMMERHOEK No. 18. Markies te koop: 2.50 M. br. 10. grasmaaimachine 5. KORTE LYCEUMSTRAAT 15. Te koop een in goeden staat zijnde gashaard. Adres te bevragen bureau van dit blad. Piano-orgel (kan tezamen en afzon derlijk bespeeld worden) fabr. Kreutz- bach, uitst. gescha voor zangvereeni- ging. Brieven onder letter Z 784 aan het bureau van dit blad. Aangeboden: H., D., J. en Meisjesrij- wielen, in prima staat, prijzen vanaf 7.50, ook een prima transport. J. BLOKLAND, Luutik-Oudorp 3 bij de Vlotbrug. Inkoop van: Lompen, Couranten en Boeeken, Flesschen, Jampotten, enz. worden van huis afgehaald. L. DE JÓNG, ZOON, Oudegracht 48, Alkmaar. Te koop: gebruikte rijwielen, alle merken en maten, voor alle prijzen en gebruikte motorrijwielen, waaronder bel.-vrije D.K.W. 1936, op nieuwe banden, loopt schitterend. K. EDAM's Rijw.- en Motorh. Noord-Beemster. Te koop: 1 Gebr. Driew. kar op lucht banden 77.50, Elec. Wagenmakerij „De Valk", Friescheweg 4, Alkmaar. Telefoon 3939. Te koop: prima Mandoline voor 3.50, pracht Pianoklavier-harmonika (koopje). Gevraagd Gramophoon- platen in goeden staat. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop een crapaudstel, wegens verhuizing. v. d. WOUDESTRAAT 19. Te koop: pracht Singer trapnaai- machine van nieuw niet te onder scheiden voor 35, Singer Handnaai machine m. gar. 8.50. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: Autobanden 32 x 6 zwaar met binnenbanden per stel vanaf 8, Grasmachine z. g. a. n. 6.50. Em! kolenfornuis 74 x 40 9. Niet op Zon dag. LIJTWEG 21, Bergen. Koopjes: pracht H. rijwiel 15.00, 17.50, Jongensfiets 15.00, Dames- rijwiel 17.50, 15.00. NIEROP'S Rijwielhandel Heerenstr. 10. Tel. 3827. Als nieuw radiotoestel te koop: mu ziektempel 536 A. ingebouwd met ultrakort, wegens omstandigheden van 275 v. 85. Te hooren bij S. Bakker, Smederij Achterstr. Alkmaar. Tel. 3571 Te koop een Autoped 5 en een mantelpakje, maat 44, 5. Adres te bevragen bur. v. d. blad. Te koop: eiken boekenkast, schrijf bureau, staande klok, div. stoelen en fauteuils, in goeden staat. KENNEMERSTRAATWEG 62 B. Te koop: 1 prima H. rijw. compl. met licht 17.50, 1 pr. H. rijw. met remn. 10, 1 K. rijw. 12.50, Meisjesrijw. 9, 1 Damesrijw. 10.bij A. BOOD, Heerenstraat 3. BERGEN (30 Mrt. tot en met 5 April). Geboren: Nicolaas Jacobus Maria, z. v. N. J. Veldt en A. -M. Mol. Ondertrouwd: H. Frantsen, van Uitgeest, en Maria Kool. Getrouwd: D. Koning, van St.-Pan- cras, en A. Bakker. J. D. Tijssens, van 's-Gravenhage, en M. de Boer. Overleden: J. Groenewoud, 69 jaar, wedn. van A. M. Koeman. G. C. v. der Kroef, 25 jaar. WIERINGERWAARD (eerste kwartaal). Geboren: Grietje, d. v. J. Slikker en A. Gijsbertsen. Piet, z. v. K. Kaan en M. Blaauboer. Anna Klazina, d. v. J. W. H. Labij van der Pol en G. Wit. Jansje Reintje, d. v. K. Jellema en T. Vel- linga. Anna Meta Frederika, d. v. J. H. Eilers en J. F. van der Heide. Getrouwd: J. J. H. Riesenbeck en T. P. Stark. J. Slikker en J. Bakker Cd. P. Govers Kzn. en A. Rol Pd. Overleden: C. Bellis Gzn., weduw naar van C. Kossen, 73 jaar. A. Wijn gaard, echtgenoote van C. Tuinman, we duwe van Ariën Braaf, 85 jaar. J. Geel, weduwnaar van T. Jongejan, jaar. J. Voorthuijsen, te Amsterdam, 43 jaar. W. Bosscha, te Castricum, echtgenoot van G. Pit, 68 jaar. T. Ap pel, weduwe van P. Zeeman, 89 jaar, OUDE NIEDORP (Maart) Geboren: Anna Catharina d. van J. H. Verlaan en A. Ruiter. Janna d. van P. Heinis en E. S. Bood. Johannes Petrus z. van P. Wit en M. C. Hoedjes. Anna Hen- drika d. van A. H. Idema en G. M. Hurk- mans. Johanna Petronella Maria d. van G. Bruin en P. Kuijper. Gerrit Johannes z. van P. J. Ursem en M. E. Sanders. Pe trus Nicolaas z. van M. Borst en A. C. van Langen. Getrouwd: Cornelis Rens, te Scha- gen en Hermina Ariaantje Krouwel. Belangrijke opdracht. Door dijkgraaf en heemraden van het waterschap de Beemster is het verbouwen van 7 bruggen in gewapend beton gegund aan den heer H. J. Brand, Z.O. Beemster, voor een bedrag van 17768. ONS DRUKWERK VOOR U! DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. Herinneringen aan de eerste radioverbindingen tusschen Nederland en de overzeesche gewesten ui. De kort golf is nooit een soliede burger man, maar altijd een ontembaar heer ge weest. Om zijn minder ordelijke neigingen had men hem dus al voor den oorlog in zijn sop laten gaar koken. Ondertusschen had men bemerkt, dat er met lange golven voor verre communicaties niet veel te bereiken v/as. Dus volgde de terugkeer tot de ver smade korte golf. Dit lag tevens voor de hand, omdat het ondertusschen gelukt was zendlampen te maken, die heel gemakke lijk korte golven uitzonden. Het duurde niet lang of men had een groot aantal radioama teurs, die op de korte golf kleine en groote communicaties tot stand brachten. Er zweefde een illusie over de wereld, dat er voor de korte golf eigenlijk niet heel veel noodig was om tot succes te komen. De ex perimenten gaven schijnbaar iedere hoop. Toch moest het zelfs den leek onmiddellijk opvallen, dat het nergens lukte een pre- ciese techniek en prestatie vast te stellen. De woeste, abnormale jonge kerel was een soort apach tusschen de langgolvige aristo cratie. De factoren, waarvan zy afhankelijk waren, waren legio. Ze hingen af van de golffrequenties, van de vorm van de an tenne, van den afstand tusschen zender en ontvanger, van de geographische ligging van zender en ontvanger, van den toestand van de zon op het doorloopen traject, van allerlei atmospherische invloeden, om van het jaargetijde niet te spreken. Grilligheden. Over de tinka's van de korte golf zou men een boek kunnen vullen. Een zeker recht om hierover te praten komt mij toe. De be kende Noorsche professor S. te Oslo deed wetenschappelijke onderzoekingen op dit gebied en het was natuurlijk dat hij bij PCJJ aanklopte om ondersteuning, omdat het door mij betitelde museumstuk onder tusschen succesvol de heele wereld veroverd had. Nu zou het mij toch niet aangenaam zijn als de lezer ook maar een oogenblik ge loofde, dat ik als leek een zekere technische minachting voor den zender zelf had. De schilderachtige primiviteit, waarin sterk stroom, hoogfrequentie en uiteindelijke wonder modulatie samengelapt waren, gaf iets bonts en onsystematisch. Was ik echter bij den zender aanwezig, dan werd ik al tijd weer geïmponeerd door het technische wondermodulatie samengelapt waren, gaf van tien jaren geleden. Als de motoren dof gonsden en snorden, de nog op primitieve wijze gekoelde zendlampen hel oplichttten en de verschillende meters de getallen aan wezen, terwijl de muziek luid uit de con troleluidspreker bruischte, kreeg men even de illusie van een soort miniatuur technisch bedrijf. De latere omroeper S. geloofde in het heil van een wereldbluf om de wereld te veroveren, maakte de meest knallende recla me, die de firma Philips ooit gemaakt had. Hij haalde ergens een zestal brave mannen uit de laboratoria, stak ze in witte pakken en liet het geheel fotographeeren. Waar schijnlijk stelde hij ze precies voor de touw tjes en sigarenkistjesbouwwerken van deze eerste kortegolflocomotief. Hq bevorderde ze gedurende eenige minuten tot de bedie-

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 11