Jhhaakcu&ciek Financieel Overzicht. UIT M IJ N NOTITIE-BOEKJE. H. J. BRUSSE: Op bezoek bij de rood- huiden-opp er hoofden Tewenitaneken. VIERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 APRIL 1939 Een nieuwe koersdaling op de beurs. Uitwerking van de politieke spanning. Op economisch getied is men in Amerika minder optimistisch gestemd. Een gunstig jaarverslag van de Hollandsche Draad en Kabel. Rotter- damsche Droogdok. De eerste ta baksinschrijving. De vooruitzichten voor suiker en rubber. Aanwijzin gen voor een stijging van den rente voet. Het wordt bijna een eentonige geschiede nis om iedere week te moeten wijzen op den ongunstigen invloed, die er van den politie- ken toestand uitgaat op de fondsenmarkt. Toch is deze, zoo al niet de eenige, toch de voornaamste factor voor de beurs en dit is ook wel verklaarbaar, omdat een ingrijpende verandering in den toestand om de mo gelijkheid van een oorlog voor het oogen- blik nu maar buiten beschouwing te laten van een vérstrekkende uitwerking kan zyn op economisch gebied. Er hebben trou wens al ingrijpende veranderingen plaats gevonden en wel door de wijziging v i de kaart van Europa, waardoor een bela.._,rijk gebied onder de invloedssfeer van "Duitsch- land is gebracht. Het is waarschijnlijk te achten, dat hierdoor het internationale han delsverkeer wat richting betreft een belang rijke verandering zal ondergaan en hoewel niet positief zeker, lijkt het toch wel waar schijnlijk, dat het geheele internationale handelsverkeer hieronder zal lijden. Er is echter nog een ander belangrijk punt en wel de mogelijkheid, dat de toe stand van groote onzekerheid voorloopig wel zal aanhouden en dat hierdoor een on gunstige uitwerking op het bedrijfsleven zelf zal uitgaan. Hiervan zijn reeds verschillen de teekenen aanwezig. De ondernemings lust in de industrie is uiterst gering, al zijn de uitbreidingen gelukkig niet geheel stop gezet. Er zijn wel enkele maatschappijen, die bereid zijn om een belangrijk deel van de in het afgeloopen jaar verkregen winst te besteden voor vernieuwingen, maar dat is dan alleen het geval, indien er vrij groote zekerheid bestaat, dat die uitbreidingen direct rendabel kunnen worden gemaakt. Meestal wordt er dan vertrouwd op regee- ringsorders, daar de bestellingen voor par ticuliere rekening zich slechts tot het hoog noodige beperken. Een voorbeeld van weifeling treft men aan in de scheepvaart. Het is een bekend feit, dat de gemiddelde leeftijd van de Ne- derlandsche handelsvloot te hoog is en dat de meeste schepen niet meer beantwoorden aan de eischen, die aan het moderne ver keer worden gesteld. In de crisisjaren was het niet mogelijk om tot vernieuwing over te gaan, hoewel de aanbouwkosten uiterst laag waren. Thans zijn de middelen bij de meeste maatschap pijen wel beschikbaar, zij het niet altijd in voldoende mate. Maar de voornaamste hinderpaal is thans de onzekerheid, of de aanbouwkosten van de schepen wel een behoorlijk rendement in de toekomst verzekeren. Zoo is het voorloopig onzeker of de vernieuwing van onze han delsvloot wel in een zoodanig tempo zal ge schieden als noodig moet worden geacht om haar positie in het internationale scheep vaartverkeer te handhaven. De terughouding en de weifeling bij het plaatsen van nieuwe bestellingen komt waarschijnlijk nog in sterkere mate in Amerika tot uitdrukking. Er zijn daar. te lande duidelijke teekenen van vermoeid- in de conjunctuurontwikkeling die eensdeels moet worden toegeschreven aan de pessi De Squah, echtgenoote van het Indianen- opperhoofd Annias Tewenitaneken, ge naamd het Amerikaansche Paard, en zelve door den stam mede tot Indian chief uitge roepen, het kleine, fijne, blanke dametje met heur grijze haar, in hun gezellige hou ten woning van het Roodhuidendorp aan de St. Laurens-rivier, zij vertelde ons a' heel gauw, dat zij Rotterdamsche was van geboorte. Dochter uit de in de Nederland- sche tooneelwereld bekende familie Van Dommelen, van wie haar zuster Caroline vooral met eere bekend staat. Zij zelf was door haar levendigen geest en haar fantasie aanvankelijk ook naar de plankenwereld verlokt. Maar deze illusie was voor haai nooit verwezenlijkt. Zij was jong getrouwd, jong weduwe geworden; woonde toentertijd in Den Haag met haar zoontje toen een gezelschap Indianen, onder leiding van the American Horse, op tournee door Europa ook in de Residentie een show kwam geven van dans- en krijgsbedrijf in hun wonder lijk decoratieven, kleurigen Roodhuiden- dos, de expressieve gezichten bont geverfd, op hun ravezwarte haren den zwierigen hoofdtooi van fel kleurige veeren. Het Amerikaansche Paard was toen twin tig jaar jonger. En uit een kistje met relie ken haalde mevrouw Tewenitaneken met lieven schroom een portret van haar bruide gom uit die dagen te voorschijn, liet t ons zien, even blozend, omdat deze man van destijds reeds welhaast zestig jaren ou.i dan toch waarlijk aan de meest romantische verbeeldingen van een nog jeugdig blond weeuwtje op betooverende wijze beant woordde door zijn fiere, ranke, vurige schoonheid, door zijn gigantische gestalte, door de schier magisch verlokkende grat,e van zijn bizarre dansen, door de naïeve teederheid daarbij van zijn oer-natuurljjke, hartstochtelijke wezen. In vijf weken tijd was toen alles als een wonder gebeurd: de kennismaking, de ver loving, het huwelijk, had 't Haagsche vrouwtje haar zaken geregeld en reisden zij samen, in gezelschap van haar zoontje, mistische beoordeeling van den toestand in Europa, anderdeels als een natuurlijke terugslag moet worden beschouwd op de groote bedrijvigheid in de tweede helft van het vorige jaar. Zoo geeft de staalproductie teekenen van een lichten terugslag te zien. De bedrijvigheid is thans 54.7 van de capaciteit, tegen vorige week 56.1 Het gemiddelde cijfer voor het eerste kwartaal bedroeg 52 hetgeen nog altijd grooter was dan het gemiddelde over het geheele jaar 1938. dat slechts 36.2 bedroeg. De vooruitzichten worden op het oogenblik on zeker geacht. Voor een deel is dit laatste veroorzaakt door de verwachting, dat de automobiel industrie hdar productie binnenkort zal moeten inkrimpen. De verkoop van automo bielen is n.L vrij sterk tegengevallen, hoe wel wij ons op het oogenblik middrn in het seizoen bevinden. In verband hie. lede is een snelle toeneming van de automobiel- voorraden te constateeren. Deze zijn thans de grootste sedert 5 jaar Ook heeft den laatsten tijd ongunstig op de stemming ingewerkt de erkenning, dat het met de z.g. pacificatie van het bedrijfs leven, d.w.z. een verbeterde verhouding tusschen de ondernemingen en de regeering tot nu toe een leuze is gebleven. Wijziging van de Labeur F 'ations Act en de Wages and Hours Act, v arop men gehoopt had en waarover ook reeds veel was geschreven, is althans uitgebleven. Vrij gunstig is de toestand in de banden fabrieken, daar deze op volle capaciteit werken, omdat er een achterstand was in te halen sedert de automobielproductie in de tweede helft van 1938 belangrijk was toege nomen en ook de vervangingsvraag naar banden gedurende de wintermaanden be langrijk grooter is geweest dan andere jaren. Intusschen zijn de voorraden thans weer tot ca. 10 millioen gestegen tegen vorige maand 8,5 millioen en de mogelijkheid blijft bestaan, dat zoodra de automobielindustrie haar productie zal inkrimpen, ook de ban denfabrieken tot een soortgelijken maat regel zullen moeten overgaan. Uit een oog punt van rendement bewegen de aandeelen zich op een tamelijk aantrekkelijk niveau, zooda voorloopig geen vrees behoeft te bestaan voor een scherpen terugslag in de koersen der aandeelen. Een minder gunstig verschijnsel was ook de verwachting, dat de regeering weldra met een nieuwe uitbreiding van overheids- beheer van openbaar nutsbedrijven zal komen. Nog kort geleden was men de op vatting toegedaan, dat Washington dit ter rein voor particuliere ondernemingslust zou reserveeren. Mag men de chairman van Electric Bond and Share Comp. gelooven, dan zou de regeering 140 nieuwe ontwerpen voor overheidsexploitatie in den zin heb ben. Men dient dergelijke uitlatingen echter steeds met de noodige reserve te aanvaarden, daar zij dikwijls worden gelanceerd met bepaalde oogmerken. Hier ter beurze is de stemming niet alleen in aansluiting met New-York, maar ook on der den invloed van den steeds wisselenden toestand op politiek gebied overwegend flauw geweest. Als men de koerslijst van de hoogste en laagste noteeringen van het eerste kwartaal overziet, dan blijkt, dat er sedert begin Januari een sterke daling is ingetreden. Om slechts enkele voorbeelden te noemen: Koninklijke noteeren thans 300 tegen 322 einde Februari, en 328 y, als hoogste koers die dit jaar werd bereikt. Am sterdam Rubber 192 3/4, tegen 210 einde Februari en 229 *4 als hoogste koers. H. V. A. 404 tegen resp. 430 en 468. Philips 193 tegen resp. 205 1/4 en 223. Unilever 126 y, naar die verre, haar volslagen onbekende Indianenwereld vol ongeweten-geheimzin nig avontuur, waarbij de zoo innig ver langde toekomst op het tooneel toch maar vale realiteit zou geweest zijn. En vroeg ik veelbeteekenend. Wij zijn nu twintig jaar samen" zei het levendige mevrouwtje „en ik ben niet teleurgesteld, 't Zijn erg goede men- schen, de Indianen. Al kunt u begrijpen, dat 't een heele onderneming geweest is, en een poosje wel waarlijk de topic vande Haagsche conversatie. Trouwens, van romantiek kan ook de vrouw van een Indian Chief nu eenmaal niet uitsluitend leven. Ik heb een moeilijken, heel moeilijken tijd gehad om te wennen aan al dit vreemds. Midden in de wouden van de Canadeesche wildernis bracht mijn man mij op zijn boer derij een heel uitgestrekte farm. Hij was zelf weduwnaar, had vijf kinderen. Er moest erg had gewerkt worden. Bij de huis houding met al die eigenaardige gebruiken, bij mee het bestier over de farm, had ik acht koeien te verzorgen in die verre, verre verlatenheid buiten de bewoonde wereld. Onze eenige omgang was met de Roodhuiden van zijn stam. Hun taal heb ik helaas nooit leeren spreken. Die lange, las tige woorden kreeg ik niet over de tong. Maar mijn echtgenoot had de gewoonte van het Engelsch, ook in het verkeer met zijn kinderen, wie hij een beschaafde opvoeding gaf. Hij is een heel ontwikkeld man. Zijn Europeesche ervaringen, zijn omgang in allerlei kringen, waar hij als danskunste naar optrad, hebben hem volkomen gecivi liseerd En zijn geslacht is een oude koningsfamilie American Horse, in de kleine kamer wat ineengedoken, die 't alles vriendelijk aan hoorde met nu ea dan een goedertieren maar weemoedigen glimlach, als even schamper hief hij 't hoofd nu op om te gaan spreken. Maar zijn opgewekte vrouw tje wilde eerst in 't kort haar eigen onder vindingen uitvertellen: Het was haar na 'n jaar of twaalf in die verre, verre afzondering van de oerbosschen eindelijk te zwaar geworden. Haar zenuw gestel was er op den duur niet tegen be stand gebleken. Zij was „broken down". En sedert waren zij in meer bewoonde streken komen wonen, zij het ook nu weer in een Indianen-kamp, maar onder den rook van Montreal, waar haar zoon, die een vclledige Engelsche opvoeding gehad had, zijn werk kring gevonden had en getrouwd was met een Canadeesche van geboorte. „Maar" ging zij glimlachend voort „de menschen in Holland stellen zich dit be tegen resp. 142 en 152. Steels 38 tegen resp. 48 3/8 en 52 7/8. In de meeste gevallen bewegen de koersen zich wel iets, maar toch niet veel boven het laagste punt van het jaar. Dit geldt echter uitsluitend voor de toonaangevende fondsen, die sterk be- invloed worden door de politieke berichten. In mindere mate is dit het geval met ver schillende industrieele fondsen, die in sterker mate beheerscht worden door den gang van zaken. In het kort gezegd, kan men vaststellen, dat deze voor de industrie vrij behoorlijk is, terwijl de toestand van de Indische cultures veel te wenschen overlaat. Zoo mag worden geconstateerd, dat de voor uitzichten van de rubber weinig bevredi gend zijn. Dit is niet zoo zeer het geval met de statistische positie, die juist een voor uitgang te zien geeft, maar wel met de prijsontwikkeling. Het verschijnsel, dat de prijs niet in overeenstemming is met de gunstige verhouding tusschen verbruik en wereldverschepingen, moet waarschijnlijk ook al weer voor een groot deel aan den internationalen toestand en aan het algemeen lage prijsniveau voor de goederen worden toegeschreven. De wereldverschepingen bedroegen gedurende de eerste twee maan den 14.161 {ons minder dan het wereldver- bruik. De cijfers waren n.L voor de ver schepingen 157 567 en voor het verbruik 171 728. Geheel verschillend was de toestand ver leden jaar, toen de verschepingen juist 24 935 ton grooter waren dan het verbruik. Men dient echter in aanmerking te nemen, dat het exportpercentage toen 70 bedroeg en thans 50 Voor de maatschappijen is deze betere statistische positie dus slechts een schrale troost, daar zij belangrijk minder mogen produceeren dan verleden "jaar. Het vorige jaar bedroegen de wereldvoorraden einde Februari 546.056 tegen thans 460.507. Het is echter juist te vreezen, dat de vermin derde voorraden, wat Engeland betreft, aan leiding zullen zijn, dat de Britsche belangen zullen aandringen op een verruiming van het exportpercentage in de vergadering van het Internationale Comité, die in Mei zal worden gehouden. Die verruiming zou dan per 1 Juli in werking treden. In rubber- kringen vreest men, dat daarvan een verde re daling van den prijs het gevolg zal zijn en het is de vraag of de iets grootere pro ductie daar tegen op zal wegen. In het al gemeen blijft men dus de dividendvooruit zichten voor het loopende jaar ongunstig beoordeelen, nog afgezien van de verwach tingen over het afgeloopen jaar, die ook al niet hoog gespannen zijn. De tabak staat er evenmin bijzonder gun stig voor, ook al is men in tabakkringen tamelijk tevreden ovei de resultaten, die bij de eerste inschrijving werden geboekt. Het contingent voor den Duitschen invoer voor het tweede kwartaal 'is met 15 verlaagd vergeleken met het eerste kwartaal van 1939 en het vierde kwartaal 1938. Men had in verband hiermede verwacht, dat de Duitsche koopers zich zeer terughoudend zouden toonen. Dit laatste is echter nogal meegevallen, daar van. die zijde niet veel minder werd gekocht dan verleden jaar bij de inschrijving. De stemming voor de mid dentabakken was tamelijk vast. Ook Ame rika heeft als kooper niet teleurgesteld, waarschijnlijk als gevolg van de gedeelte lijke mislukking van den Amerikaanschen dekblad-oogst, de z.g. Connecticut Shade. Immers het tekort, dat er uit dezen oogst aan dekblad bestaat, moet worden aangevuld met Sumatradek. Intusschen zijn de gemiddelde prijzen voor deze inschrijving lager geweest dan voor dezelfde tabak verleden jaar werd be steed, een verschijnsel, waarmede men te voren reeds rekening had gehouden in ver band met de geringere kwaliteit van den oogst. De gemiddelde prijs bedroeg n.L 118 cent tegen verleden jaar 142 cent voor de zelfde partijen. Voor de Deli Mij. bedroeg de gemiddelde prijs 145 cent, vorig jaar 173, Deli Batavia 78 tegen 190, Senembah 106 tegen 120. Er bestaat alle reden om aan te hemen, dat de gemiddelde prijs van den geheelen oogst lager zal uitkomen dan ver leden jaar. Ook ten opzichte van de suiker is men op het oogenblik niet optimistisch gestemd. Weliswaar wordt ook dit jaar een grootere afzet naar Britsch-Indië verwacht in ver band met den tegenvallenden oogst daar te lande, maar aan den anderen kant houdt men er rekening mede, dat het afzetgebied in China zoo goed als verloren is, daar Japan zoo goed als geheel in de behoefte voorziet door Formosasuiker naar China uit te voeren. Voor het oogenblik is de toe stand nog vrij bevredigend en de Nivas heeft den verkoopprijs nog eenige malen kunnen verhoogen. Voor het jaar 1940 wordt geen belangrijke uitbreiding van den oogst verwacht. In de afdeeling voor industrieele fondsen is de stemming beïnvloed door de publica tie van eenige belangrijke jaarverslagen, zooals dat van de Hollandsche Draad- en Kabelfabriek, waarvan het saldo der ex ploitatierekening is gestegen van 816.023 in 1937 tot 995.424 in 1938. Het dividend wordt verhoogd van 7 tot 7y Men heeft in het afgeloopen jaar het voordeel gehad, dat de grondstoffenprijzen geen belangrijke schommelingen vertoonden. Er bestond daardoor een redelijk goede winstmarge. Ook de Nederlandsche Kabel- fabriek verhoogde haar dividend en wel van 22 tot 25 het jaarverslag is nog niet ge publiceerd. Gunstige financieele resultaten had voorts de Rotterdamsche Droogdok Mij. te boeken. De winst was 3.95 millioen tegen 3.32 millioen. Het dividend werd verhoogd van 10 tot 12Het blijkt, zooals wij trou wens reeds vroeger te kennen gaven, dat de maatschappij en dat geldt ook voor an dere scheepsbouwmaatschappijen de be drijvigheid voor het oogenblik vooral te danken heeft aan bestellingen voor reke ning van de Marine. Men hoopt natuurlijk, dat particuliere orders deze bestellingen later zullen kunnen vervangen. Een groot deel van de winst wordt hier in het bedrijf gehouden voor afschrijving en reservee ring. Op de beleggingsmarkt was de stemming tamelijk gedrukt, hoewel het aanbod op zich zelf niet omvangrijk was. Over het al gemeen bestaat de opvatting, dat het laag ste punt van den rentevoet wel bereikt is en dat voor de toekomst rekening moet wor den gehouden met een lichte stijging van de rente. Deze opvatting grondt men op verschillende overwegingen. In de eerste plaats is er een vrij belangrijke goudafvloei ing ingetreden in verband met de politieke gebeurtenissen. Er bestaat alle reden om aan te nemen, dat deze beweging nog zal aanhouden, waardoor langzamerhand het overmatig groote saldo bij de Nederlandsche Bank, dat daar voor rekening van banken en particulieren renteloos wordt aangehou den, zal verminderen. Ook het saldo van de Schatkist bij de Nederlandsche Bank is sterk teruggeloopen en men voorziet reeds de mogelijkheid, dat het Rijk zal moeten overgaan tot de uitgifte van schatkistpapier, hetgeen sinds geruimen tijd niet het geval is geweest. De vlottende schuld van het Rijk heeft sedert de devaluatie geen groote ver andering ondergaan. Alleen in den vorm is dit het gevaL Het uitstaande bedrag aan schatkistpapier is n.1. sterk verminderd door aflossing zonder nieuwe uitgiften, maar de behoeften konden worden gedekt door saldi die Rijksinstellingen, o.a. de Postchèque- en. Girodienst, bij het Rijk plaatsen. Worden deze saldi nu weer geleidelijk teruggetrok ken en moet de Schatkist dus weer op de open markt gaan leenen, dan beteekent dit vraag naar geld op korten termijn, terwijl de beschikbare middelen, hoewel voor het oogenblik nog zeer ruim, toch langzamer hand verminderen, zooals wij hierboven reeds opmerkten. De geldkoersen, die op het oogenblk reeds zijn gestegen, zullen daar door aantrekken en gewoonlijk werkt een dergelijk verschijnsel na verloop van tijd op de kapitaalmarkt, dus op de uitzettingen op langen termijn, door. Het Rijk zal boven dien en dit is een andere overweging wellicht in den loop van dit jaar tot conso lidatie van vlottende schuld moeten over gaan en voor de gemeenten dient dit vraag stuk zich eveneens aan, indien deze laatste hun loopende behoefte niet meer tegen zulke voordeelige voorwaarden op de markt zul len kunen dekken. Daarbij komt dan nog, dat het publiek op het oogenblik tamelijk terughoudend is met het verstrekken van nieuwe middelen en alles bijeengenomen blijft dus de mogelijkheid van een lichte stijging van den rentevoet bestaan. Hieronder volgt het koersverloop gedu rende de afgeloopen week: 3-3 y, Nederland 1938 99 1/4, 98i/2, 99 3/16; Kolohiale Bank 148)4, 145 1/4, 152", 147)4; Aku 33 3/4, 32 5/8, 37 1'8, 33, 34 3/8; Fokker 335, 315, 325, 304; Ford 368, 365 Unilever 127 1/4, 132 7/8, 125, 126 3/4; Philips 192 3/4, 189, 201, 189, 193; Anaconda 20 5/16. 18 7/8, 20 3/8, 1811/16; U.S. Steel 40 11/16, 38 1/8, 41, 37 1/8; Koninlijke Petroleum 297)4, 295 1/4, 307, 297 1/4, 300 3/4; Amsterdam Rubber 192)4, 190, 199, 1923 4; Deli Batavia 125 1/4, 138 3/4, 128 3/4; Indische Rubber 125 1/4, 122, 127; Koninklijke Boot 109J4, 108, 1121/2, 107J4, 108; Ned. Scheepvaart Unie 103, 102, 106 )4, 103; H.V.A. 396 H, 395, 412, 399, 404 Javasche Cultuur 179y2, 178, 187, 179)4; Deli Batavia Mij. 175, 172; Deli Mij. 193)4, 189)4, 198, 191. Senembah 183, 181 3/4, 1901/,, 179. 8 7 6 5 4 3 2 1 Wit: Kc2, Dg5, Tel en d8, Rf5 en g3, Pc3 en b7, pionnen a5, a6, d5 en e4 12. Zwart: Kc7, Df7, Tb8, Rc6 en Re5, pion nen a4 en d6 7. fen uit het verdrag van Utrecht. De oor spronkelijke copie, vertelde de Chief ons, werd in hun eigen kerkje als een heiligdom bewaard, want het is immers het voornaam ste bewijsstuk in hun strijd voor hun rech ten. Daartoe had hij dit document onlangs noodig gehad. Hun priester had 't hem, als hun hoofdman, ter leen afgestaan om de handteekeningen van de opperhoofden nog eens te verifieeren. Mam en American Horse beefde nog van verontwaardiging om zóó een vernedering toen was de politie in zijn huis gedrongen, had het geleende stuk daar gevonden, en hem ervan beschul digd dat hij het gestolen had. Want geen middelen zijn de blanke overheerschers te min, om de overwonnen eigenaars van het land steeds verder om de hun eenmaal ver leende rechten te brengen. Hij, Annias Tewenitaneken, Indianen-Opperhoofd, het Amerikaansche Paard, was toen zelfs gearresteerd en eenige dagen opgesloten geweest in de gevangenis te Montreal, tot zijn onschuld natuurlijk te zonneklaar was gebleken. „Zoo" viel hij veront waardigd uit „altijd nog weer, wreken de witgezichten zich in hun verdelging op hun weerloos en rechteloos gemaakte bruine broeders!" Ontmoedigd zakte de Chief terug in zijn leunstoeL En allerliefst was toen de teeder heid van dat bejaarde, fijne, blanke vrouw tje om hem te troosten. Na korten tijd herstelde het roode opper hoofd zich en stond overeind. Op een schaal bood hij zijn gasten ieder een appeL „Van mijn eigen grond" zei hij fier. En zijn hoofsche gebaar maakte deze gave tot een koninklijk geschenk. Kort hierna deden beide Hoofden ons uit geleide tot op het bordesje in den killen zwarten regenavond over het' troosteloos sjofele Indianendorp Cawghnawaga. En bij het afscheid beloofden wij onze waardige gastvrouw, dat wij stellig zouden voldoen aan ham verzoek om haar familie en vrien den in Holland hartelijk van ham te groeten. Helaas is ham liefste wensch, om samen nog eens weer in het oude kleine vaderland terug te keeren, onvervuld gebleven. Want enkele maanden nadat wij waren gerepa trieerd zond de consul-generaal mij eenige Canadeesche bladen, waarin, bij zijn in drukwekkend portret, het doodsbericht van American Horse in een rouwband stond, met als eervol bijschrift de roemruchte levensgeschiedenis van een der weinigen nog overgebleven opperhoofden der In dianen in het Canadeesche dominion. Nadruk verboden. staan van mij zoo wonderlijk voor, midden tusschen die Roodhuiden, die zij als wilden, mogelijk zelfs als kannibalen, beschouwen. Alsof de Indianen niet een zachtaardig volk waren, die hun opperhoofden met eerbiedige genegenheid bejegenen, en of de meesten tegenwoordig niet op dezelfde manier leven als de blanke Canadeesche landbouwers, zij het, door onrecht en woordbreuk, meestal in armoede en stille verbittering wat schuw geworden. Bovendien blijf ik precies op de hoogte van wat er in Holland gebeurt, door mijn maandelyksche briefwisseling in 't Hol- lansch, zooals gezegd met mijn familie en door de Hollandsche boeken. Mijn zuster Caroline heeft zelfs bij ons gelogeerd, en vrij dikwijls krijgen wij bezoek van Neder landers, die in Canada reizen, die dan var. mij hooien en zich de zonderlingste dingen van mij voorstellen maar volkomen ge rustgesteld omtrent mijn lot, en misschien zelfs wel naar hun gloeiende verbeelding teleurgesteld, terugkeeren. Teleurgesteld in mijn fantastische ver wachtingen van het Indianen-sprookje, trouwens, was ik den eersten tijd zelf ook wel een beetje. Want ik dacht, dat alle Roodhuiden, temidden van wie ik zou gaan wonen, er zoo prachtig fantastisch opgetooid uit zouden zien als mijn man en zijn mak kers op de show in Den Haag. En ik vond dood-gewone, zij 't meest nog wel sombere menschen; landbouwers veelal, werklieden, en vrijwel net zoo gekleed als de blanken hier. En mijn chief. dien ik mij nog ver beeld had als een koning onder hen, hoe hard moest hij, en moet hij op z'n tachtig ste jaar nog altijd zwoegen voor ons zuinige bestaan, al wordt hij door de lieden van zijn stam vereerd. Maar kijkt u hem toch eens goed aan", riep zij verteederd uit, „is dat voor dezen man van vorstelijke afkomst dan geen on recht? De regeering heeft den Indianen bij de wet een jaarlijksche uitkeering toegezegï als vergoeding voor al het bezit van immers heel het Amerikaansche grondgebied, dat hun ontnomen is. Het staat uitdrukkelijk bepaald in het verdrag betreffende de reser- vations. Maar in geen veertien jaar meer is er een penny van uitbetaald. En mijn man, als hoofdman, is natuurlijk aldoor bezig voor zijn verdrukte en tekortgedane broe ders, om hen in hun wettelijke rechten te herstellen. Maar hoe hopeloos moeilijk is deze strijd. „Inmiddels werkt hij nu ak timmer man, en bebouwt daarbij den eenen acre grond, die hem van zijn heele bezitting ge laten is, maar die goddank juist ongeveer genoeg oplevert voor onze winterprovisie. De Indianen zijn vlugge en vlotte hand werkslieden, vaardig van nature in klim men en klauteren, en onverschrokken, waar om zij bijvoorbeeld veel bij bruggenbouw te werk worden gesteld, omdat zij op de hoogste plekken boven rivieren en afgron den nooit bang en duizelig worden, en daar de posten bezetten, die de blanken niet aan durven. De beroemde spoorbrug van Quebec over de St. Laurens, daar hebben de India nen de gevaarlijkste karweien bij opgeknapt en bij de noodlottige instortingen zijn er dan ook honderden Roodhuiden omge komen Nee, heel zelden zie ik American Horse die, zooals u merkt, nu ook Europeesch gekleed gaat, nog eens weer in zijn prach tige uitrusting, waardoor ik twintig jaren geleden zoo onweerstaanbaar bekoord ben. Maar iederen zomer op Labourday trekt hij nog weer uit in vollen dos met zijn man nen, en dan voeren zij weer hun schilder achtige stampedes uit op hun bronco's en caracoles, net als op de roemrijke Indian days van weleer. En nu en dan ook nog wordt hij op partijen genood, om Indiaan- sche dansen uit te voeren met zijn tra wanten onvermoeid en nog altijd vol vuur, niettegenstaande den respectabelen leeftijd, dien u hem zeker niet had gegeven Ik ben nu vijftig. Maar" zoo lachte zij den reus glanzend tegen „hoe bescheiden wij ook bestaan, neg altijd zijn wij samen door alles heen heel gelukkig. Alleen één hartewensch heb ik, die, vrees ik, toch wel niet meer vervuld zal mogen worden, omdat de tijden er voor ons niet meer naar zijn. Ik zou zoo bitter graag vóót" mijn dood met mijn man het lieve oude Holland nog eens terug zien Eén maal waren we ervoor klaar. We hadden alles verkocht om de reis te ondernemen. Toen brak de oorlog uit „Het Amerikaansche Paard" was opge staan om ons enkele van zijn relieken te toonen. Boven van een kast haalde hij den veeren hoofdtooi vandaan, in de gloeiend rood en zwart en oranje, de sneeuwwitte en fel groene kleuren. En aldoor in die even weemoedigheid van zijn tot ons overgebogen reuzegestalte was het als de vederdos van een adelaar, die uit zijn hooge vlucht ver raderlijk was neergeschoten. Vervolgens droeg hij een kleinen, sier lijk gebeeldhouwden schrijn aan, eerbiedig als in ceremonie op beide handen gedragen, ontsloot hem en nam er een document uit dat wonderlijk nieuw en modern het ge tikte afschrift bleek van de op de rechten der Indianen betrekking hebbende paragra PROBLEEM No. 37. B. PITSTRA te Leeuwarden (eerste publicatie). a bcdelgh Tweezet.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 13