HET UITBREIDINGSPLAN AAN DEN FRIESCHEWEG 'JUiMicaties De Alkmaarsche Courant PASCHEN. Door inbrekers overvallen. Employé ernstig verwond. Vijfjarig meisje meegelokt en mishandeld. Hevige brand te Zaandam. Jachtwerf in de asch gelegd. Het terrein van de vroegere volkstuintjes GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD. LANDBOUWER BIJ TWIST DOODELIJK GEWOND. 23-jarige zoon de dader. Gistermiddag heeft zich te Maar- heeze een drama afgespeeld. Bij een huiselijken twist heeft de 23-jarige, ongehuwde landbouwerszoon. M. Teeuwen, zijn stiefvader, den 51-jari gen landbouwer H. Peerlings, met een schop levensgevaarlijke verwon dingen toegebracht, zoodat deze in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Weert moest worden overgebracht. Hier is de man in den loop van den avond overleden. De jeugdige dader is gearresteerd en naar het huis van bewaring te Roermond overgebracht. De toedracht van het ge beurde is nog niet bekend. Het verluidt, dat de beide mannen niet goed met elkaar konden opschieten, waardoor tusschen hen dikwijls ruzie voorkwam. VOORZORGSMAATREGELEN IN NEDERLAND. De Regeeringspcrsdienst meldt: De regeering heeft als voorzorgsmaat regel de militaire verloven doen intrekken en de groot-verlofgangers, die zijn inge deeld bij de kust- en grensbeveiliging, doen weten, dat de mogelijkheid bestaat, dat zij kunnen worden opgeroepen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat deze eventueele oproeping dus uitsluitend het personeel betreft, dat betrokken is bij de kust- en grensbeveiliging, De ministers Colijn en Van Dijk, die gezamenlijk een Paasch-uitstapje per auto in de Ardennen hoopten te maken en zich reeds onderweg bevonden, zijn op het vernemen van de berichten uit Al banië naar Den Haag teruggekeerd, waar ZÜ gisteravond zijn aangekomen. VAN VEERTIG METER HOOGTE GEVALLEN. Gisteren is op het in aanbouw zijnde ge bouw van de Rijksverzekeringsbank aan de St»dionweg te Amsterdam een ernstig ar* beidsongeval gebeurd. Een 50-jarige opperman was op de boven ste verdieping bezig met het neerlaten van ijzeren buizen door den liftkoker. Vermoe delijk heeft hij daarbij zijn evenwicht ver loren: hij viel van veertig meter hoogte door den liftkoker en kwam op den beton nen vloer in den kelder terecht. Het slachtoffer is in bewusteloozen toe stand' met een hersenschudding, een enkel fractuur en verschillende verwondingen naar het Wilhelmina gasthuis vervoerd. Gistermorgen is de heer G. Zwennes, employé bij de N.V. van Laers' wals- bedrijven te Velaen, op het oogenblik dat hij het kantoorgebouw, dat geves tigd is in het voormalig kasteel Roos- wijk, betrad door een tweetal mannen aangevallen en ernstig gewond. De een kneep hem de keel dicht, de andere sloeg hem met een zwaar Voorwerp op het hoofd waardoor een bloedende wonde ont stond en de heer Z. het bewustzijn verloor. Na eenige uren vond men eerst het slacht offer in deern iswekkenden toestand in een der benedengangen. Men waarschuwde de politie, die onmiddellijk verscheen en den heer Z. naar het St. Antoniusziekenhuis te IJmuiden-Oost liet vervoeren. Eerst tegen den avond was de heer Z. zoover hersteld, jat hij eenige inlichtingen omtrent het ge beurde kon verstrekken. Het slachtoffer was eerst drie dagen in dienst der firma en nam het toezicht waar voor den politieagent, die naast het kantoor gebouw woont, doch thans in een zieken huis ter verpleging is opgenomen. Tot dus ver ontbreekt elk spoor van de daders. Gistermiddag ging het vijfjarig doch tertje van een tandarts, wonende aan de Baronielaan te Breda, na den koffiemaal tijd met haar zevenjarig broertje in het nabijgelegen mastbosch 'spelen. Hier is zij meegelokt door een kerel. De jongen liep naar huis en vertelde zijn moeder wat er gebeurd was. Deze ging er per fiets onmiddellijk op uit en ontmoette drie grootere meisjes, die het kind in een kreupelboschje meer dood dan levend hadden gevonden. Er was een ernstig zedenmisdrijf op het kind gepleegd, waarna een poging tot wurging was ge daan. De toestand van het kind is hoogst zorgwekkend. De dader is nog niet ge- AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De mijnwerker Douvcen uit Schinveld, die de vorige week in de staatsmijn Hendrik levensgevaarlijk werd gewond, is Donder dag in het St. Jozefziekenhuis te Heerlen overleden. ONDER OPLEGGER GERAAKT. Verhuizer breekt een been. Gistermiddag is aan den Randweg te Rot, terdam de 46-jarige Rotterdamsche verhui zer F. v. d. Berg, terwijl hij onder het rijden op de koppeling tusschen een verhuiswagen en een dezen voorttrekkenden tractor, be stuurd door den f6-jarigen Z. W., trachtte te springen, daarbij ten val gekomen, met het gevolg, dat het linker achterwiel van den oplegger over het linkerbeen heen ging en hij een eindweegs werd meegesleurd. Hij is met een beenbreuk in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Zijn toestand is ernstig. MEISJE DOOR TREIN VERMORZELD. Gistermiddag bevond zich het achtjarig dochtertje van de familie van Hal te Boxtel bij den onbewaakten spoorwegovergang ter hoogte van de boterfabriek. Zü liet een trein, uit Boxtel komende, passeeren en stak daarna over. Hierbij werd zij gegrepen door een uit de richting Tilburg naderen den trein en vermorzeld. DR. 8TAUNING OP SCHIPHOL. De Deensche minister-president, Stauning, is gistermiddag uit de Deensche hoofdstad op Schiphol aangekomen. Met een toestel van de Air Franee vervolgde hij terstond zijn reis naar Parijs. VLUCHTELINGEN UITEN HUN DANKBAARHEID. De dankbaarheid voor de liefdevolle hulp aan de Tsjechische vluchtelingen op het sta tion te Oldenzaal verleend, uit zich thans In vele telegrammen en brieven, welke de burgemeester van Oldenzaal, de heer G. H. P. Bloemen, van alle zijden ontvangt. In een schrijven uit Vlissingen, door twin tig Tsjechische vluchtelingen onderteekend, wordt gezegd, dat zü ncoit en nimmer de vriendschappelijke opname en hartelijkheid, die hun is ten deel gevallen, zullen vergeten. Een Joodsche handelaar uit Amsterdam zond den burgemeester een gulden. Hij schreef o.a.: „Een kleine gift voor de armen uwer gemeente, van een kleinen koopman die op deze manier zijn bewondering en achting uitdrukt voor hetgeen voor de vluchtelin gen is gedaan". Het Comité van bijzondere nooden te Am sterdam zond eveneens een dankbetuiging. BRAND IN EEN MEUBELMAGAZIJN TE ROTTERDAM. Gisteren heeft een felle brand gewoed in de meubelzaak van den heer J. A. van der Dunnen aan den Katendrechtschen Lagendijk te Rotterdam. Het vuur ontstond in een achter het magazijn en den winkel gelegen keuken, waar. in de nabijheid van een fornuis, een voorraad kapok was opgeslagen, welke in brand geraakte. De afscheiding van het achtergedeelte van het pand met het voarhuis bestaat uit hout enschotten, zoodat in korten tijd de keuken, het magazijn, een tweede achter vertrek en een deel van de winkelruimte waarin zich een groot aantal meubelen bevond, in lichter laaie stonden. Door het krachtdadig ingrijpen van de brandweer kon binnen een uur het vuur worden bedwongen. De achterzijde van het pand en een deel van de winkelruimte met de daarin aanwezige meubelen brandden uit. De rest van den voorraad liep veel waterschade op. De eigenaar is voor een bedrag van vijfduizend gulden tegen brandschade verzekerd. de Pury en wethouder F. van Meurs, als vertegenwoordiger van het dagelijksch be stuur van Amsterdam. Vandaag zullen de gasten een toeht ma ken door de Amsterdamsche grachten en de havens, waarna het gezelschap „de Oranje" zal bezichtigen. Vervolgens zal een boottocht worden gemaakt naar Zaandam. Den eersten Paaschdag gaan zij per autobus naar Den Haag en Scheveningen, waarna nog een bezoek wordt gebracht aan de Rotterdamsche havens. Daar zal de excursie worden beëindigd en zal de terugtocht, die evenals de heen reis per extra-trein zal geschieden, worden aanvaard. Te Zaandam is gisteravond de beken de B.S.-jachtwerf der firma Baerveldt en Stapel, gelegen in het Westzyder veld, door brand vernield. Toen de brand tegen kwart over tien door voorbijgangers op den provincialen weg ontdekt werd, deden de hoog oplaaiende vlammen vermoeden, dat de houtwolfabriek „De Zaan" vail de firma J. Blees brandde, doch weldra bleek, dat het vuur woedde in een der groote loodsen van de B.S.-jacht werf. Doordien het bedrijf ver in het veld is gelegen en slechts bereikbaar langs een smal voetpad, kon de inmiddels aangerukte brandspuit geen hulp verleenen. Slechts de babyspuit van de vrijwillige brandweer kon men een eindweegs brengen, doch inmid dels was alles een prooi der vlammen ge worden. Toen men er ten slotte in geslaagd was water te geven, waren zoowel de werk plaats met machines als enkele jachten, welke voor winterverblijf door de firma voor de eigenaars waren opgeslagen, in de vlammen opgedaan. Een van de firmanten, die dicht bij de werf woont, heeft nog kans gezien een aantal kleinere jachten, die ir. een aangrenzende loods waren geborgen, te watA te laten. Een gelukkige omstandig heid voor de firma is, dat zü juizt in den namiddags een 12-tal groote jachten had af geleverd. De firma is tegen brandschade verzekerd, maar juist aan het begin van het seizoen beteekent deze brand voor haar toch een beduidende schade. Zooals men weet, wordt aan de terreinen, aan den Frieschenweg, welke sinds een aantal jaren door de gemeente waren ver huurd voor volkstuintjes, thans de eigen lijke bestemming gegeven, n.1. die voor wo ningbouw. Op het bureau van gemeente werken is de terrein-indeeling en al wat daarbü behoort, natuurlük allereerst in kaart gebracht, waarvan wij hier een ver kleinde reproductie geven. met trottoirs. De minste breedte van de straat zal zijn 8 m. (aan de Hoornsche vaart). Het op de teekening moest rechtsche perceel is op het oogenblik nog in gebruik bij de school voor buitengewoon lager openbaar onderwijs en zal wel kunnen blij ven. Het terrein aan de overzijde van de Hoornsche vaart (dat is dus achter Ringer's ARBEIDER HAALT BRAVOl R STUKJE UIT Kameraad met een mes getroffen De 33-jarige werkman M. E. M., werk zaam op de carosseriefabriek van de N.V Verheul te Waddinxveen, die gisteren tegen over een paar andere werklieden een bra vourstukje wilde uithalen, door hen zwaaiend met een groot scherp mes, dat voor het rubbersnijden op de fabriek wordt gebruikt, vrees aan te jagen, heeft, zonder dat opzet zijn doel was, den zeventienjan- gen J. van der Dool uit Benthuizen met zijn vlijmscherp mes een ernstige wond toege bracht aan de buik, waardoor hij hevig bloedend ineenzakte. Het slachtoffer moest direct naar het academisch ziekenhuis te Leiden worden vervoerd, waar onmiddellijk operatief ingrijpen noodzakelijk was. De dader, die gehuwd is, werd gearresteerd, doch na verhoor door burgemeester Troost en na verklaringen van getuigen, waaruit bleek, dat van opzet geen sprake was, vrij gelaten. De directie van de fabriek heeft den man terstond ontslagen. Wij vernemen, dat de getroffene thans buiten levensgevaar verkeert. DRIE POLITIEKE VLUCHTELINGEN AANGEHOUDEN. Worden ze uitgeleverd? Gistermiddag heeft de Groningsche politie een inval gedaan in een perceel aan de Bankastraat en aldaar drie politieke vluch telingen aangetroffen en gearresteerd. Het waren Duitsche tegenstanders van het nationaal-socialistisch regiem, die reeds ge- ruimen tüd illegaal in Groningen verbleven en die vermoedelijk via België ons land wa ren binnengekomen. 450 ZWITSERS BEZOEKEN ONS LAND. Gisteren is per extra trein een gezelschao van 450 Zwitsers in Amsterdam aangekomen om een bezoek te brengen aan het m.s „Oranje" waarin zooals men weet, de mo toren van de Sulzerwerke zün geplaatst. Het gezelschap bestaat uit technici en em ployés, in dienst bii de Sulzerfabrieken met hun dames. Verschillende leden van het ge zeischap waren in typisch Zwitsersche kleerderdracht. In Noord-Oost Zwitserland werden de groote motoren van de Oranje gemaakt. De hier gevestigde fabriek de Sulzer A. G. fabriceerde onlangs ook de Dieselmotoren voor het vlaggeschip van de Amsterdam sche kooDvaardüvloot „De Oranje". En nu deed zich het eigenaardige overigens heel begrijpelyke verschijnsel voor, dat 75 pet. van de circa 4000 arbeiders van de ze fabriek nog nooit een zeeschip had ge zien. Toen kregen enkelen van hen een prachtig idee: iy redeneerden: als „de Oranje" niet by ons kan komen, dan gaan wü naar „de Oranje". Zij bespraken met de directie en omdat de fabriek over een voor- teffelijk georganiseerde personeelsver- eeniging beschikt, waren de plannen spoe dig voor elkaar. Bijna 500 arbeiders gaven zich als deelnemers aan een excursie naar het toch heusch niet nabije Holland op. Gistermorgen arriveeden de arbeiders, die als goede echtgenooten hun vrouwen had den meegenomen, in de hoofdstad. Gedurende de ochtenduren reden zij in autobussen door de stad. bezichtigden daar na op Amerikaansche wijze het Rijksmu seum en verzamelden zich gisteravond in de zalen van Krasnapolsky voor het diner, dat een officieel karakter droeg, omdat me de aanzaten de Zwitsersche gezant Arthur DE ONTVREEMDE 45.000. Heeft de vrouw een medeplichtige? Vanochtend is de in haar woning te Gro ningen aangehouden vrouw, die, toen lij in de hoofdstad met een ouden heer logeerde 45.000 uit diens safe heeft gehaald, en daarmede naar haar woonplaats is afge reisd, op het bureau Singel te Amsterdam aangekomen. Met haar is mede op transport gesteld een ongeveer 35-jarige man, eveneens uit Gro ningen, waarmede de vrouw in connectie stond en die er van wordt verdacht meer van de zaak af te weten. Onderzeeërs naar Curagao, - Op 12 April zullen de onderzeebooten O. 13 en O. 14 uit Nieuwediep vertrekken voor een oefenreis naar West-Indië. De beide schepen, die onder commando staan respectievelijk van den luitenant ter zee eerste klasse J. van Duim en den luitenant ter zee eerste klasse Tichelman, worden op 7 Mej te Curacao verwacht, waar zü ongeveer zes weken zullen verblüven om daarna weer naar Holland terug te keeren. Tweedaagsche conferentie te Zeist. - In de „Ernst Sillemhoeve" werd gisteren middag de jaarlij ksche tweedaagsche „een trale kadercursus" van het N. J. V. geopend door het hoofdbestuurslid K. Rüns- dorp. De eerste inleider was prof. dr. G. A. Ph. Weyer, die sprak over het onderwerp: „Het imperiaal vermogen der Nederlanders", na hem sprak prof. jhr, dr. D. G. Rengers Hora Siccama over De plaats der grondwet in de Ned. rechtsgeschiedenis. Men ziet hieruit, dat hier zal komen een zoogenaamde volkswoningbouw: woningen met een minimum-inhoud van 190 kub. m. zün inderdaad aan den kleinen kant en uiteraard eigenlük alleen bewoonbaar voor kleine gezinnen, maar men vargete niet, dat ook aan zulke woningen voor een huur- prys van vier tot vyf gulden per week een niet te miskennen behoefte bestaat. Aan de zijde van den Frieschenweg zul len de woningen grooter zyn, n.1. minimum 300 kub. m. Op het terrein is plaats voor totaal 176 woningen, alle met voor- en achtertuinen en tevens alle gelegen aan flinke straten chocoladefabriek en de verdere bebouwing aan de Noorderkade) is bestemd voor in dustrie-terrein. Waar voor het nu in kaart gebrachte gedeelte reeds aanvragen voor bebouwing zün ingekomen, waardoor - indien ze kun nen worden ingewilligd al aanstonds bijna een derde deel bebouwd zal worden, is te verwachten dat het hier nieuw te stichten stadsdeel over niet al te langen tyd geheel volgebouwd zal zyn. Dit zal nog te eerder geschieden, als de pogingen tot bouw van een nieuwe Friesche brug einde- lyk met succes zullen worden bekroond. Schaken. SCHAAKKRING ALKMAAR. Vrydag speelde de Pion te Bergen tegen D.Q.S. te Alkmaar een wedstrijd voor bo venvermelde competitie. De uitslagen waren als volgt: lste tiental: P. SeewaldP. Ooykaas yy, W. BreeuwerH. A. Schouten 01 J. SmidtJ. Arends 10 P. VosR. v. Wezop 10 J. FrankenA. Burgert y,ij, H. v. d. KamerF. Appel 10 A. RoobeekJ. Kooy 10 J. de RuiterJb, Hagens 10 C. CoevertD. v. Leijen 10 H. NiehausR. Godijn 10 2de tiental: D. MinK. Brinkhof H. TimmB. Balvers W. BijlB. Slenters W. Kraakman W. KraakmanJ. Brinkhof J. ViesterI. P. Willems J. v. d. KamerK. Streicher J. v. WonderenS. Kaptein Totaal 8—2 0—1 0—1 0—1 K—K hy* 1—0 o—i o—i Totaal 1H—51/, POLITIEMAATREGELEN TIJDENS DE MOTORWEDSTRIJDEN OP MAANDAG 10 APRIL 1939 (ZEN PAASCHDAG). De toegang tot het Sportpark is alleen vanaf Kennemerstraatweg via Prins Bern- hardlaan en Sportlaan. De auto's en motorrijwielen kunnen al daar tevens worden geparkeerd. Voorts is een stalling voor rijwielen aanwezig. Het loopende publiek kan via het rech- ter-trottoir langs dien toegangsweg het Sportpark bereiken. Het tarief voor stelling is: voor auto's 30 cent, voor motorrijwielen 20 cent en voor rywielen 10 cent. Vanaf 12 uur des middags zijn de Nieuwpoortslaan, Nieuwpoortsteeg en de Regulierslaan, aan de Kennemerstraat- wegzijde, voor alle verkeer afgesloten. De ingangen aan de Nieuwpoortslaan blijven by het aangaan gesloten. Alleen de tweede ingang van het Sportpark aan de Nieuwpoortslaan is bes'.emd voor motorrenners en vrachtauto's met renners materiaal. Op het middenterrein wordt niemand toegelaten, die niet voorzien is van een daarvoor geldige kaart, welke strikt per soonlijk is. Voor rijtuigen en auto's bestaat wacht- gelegenheid langs het trottoir in de Comanstraat. Het is verboden in de Nieuwpoortslaan, op den Kennemerstraatweg en hierop uit komende straten tusschen de Juliana van Stolberglaan en Heilooërdijk en in de Prins Bernhardlaan motorrijtuigen en andere voertuigen te parkeeren Vruchten- en yswagens worden bü de Vier Staten niet toegelaten. Het einde der motorraces wordt door belluiden bekend gemaakt. Na afloop kan het publiek door den uitgang van het Sportpark aan de Nieuw poortslaan vertrekken. De uitgang via de Sportlaan is alleen bestemd voor degenen die hun auto's of motorrijwielen op dien weg hebben ge parkeerd of rijwielen hebben gestald. Alle rijverkeer vanaf de Sportlaan wordt by afloop via de Prins Bernhardlaan naar den Kennemerstraatweg geleid. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie. Kerkplein, alhier, en aldaar te bevragen op alle Woensdagen en Zaterdagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 29 Maart tot en met 3 April 1939: groentenbon; rozenkrans in étui; sleutel van autoachterdeur; liniaal; groene ceintuur; handschoen; kosteloos ry- wielbelastingmerk; rozenkrans in étui; groene ceintuur; sleutel „Yale"; 2 huissleu tels; een paar gebreide handschoentjes; vul potlood; dop van vulpen; blauwe ceintuur; duimstek en een kinderschcentje. Aanwezig en te bevragen bü de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 29 Maart tot en met 3 April 1939: Aan komen loopen bij P. Dekker, Heilig land nr. 24a, een klein hondje, zwart met wit, reu; gladde gouden ring, H. Honig, Oudorp, Friescheweg E 59; groene ceintuur P. de Boer, Geest 25; zakdoek met als in houd een geldstuk, J. Kommer, Vrouwen straat 6; hondenpenning, M. Bijl, Wognuin- schebuurt 17; kinderhandschoen, P. de Boer, Stuartstraat 48; dop van benzinetank, J Slot, Middenstraat 31; nikkelen schroefdop, J. Bakker, Oudorperdykje 21 C; 1 paar regenpüpen met pakje brood, L. W. Blan- kendaal; Westdijk 5; tasch inhoudende klee- ren, M. de Moor, Dahliastraat 16; ceintuur. E. van Latum, Krelagestraat 8; zilveren vul potlood, E. J. v. d. Vis, Houtweg 20 I; 2 rozenkransen, F. Rike, Egelenburgerlaan 7; R.K. kerkboekje, H. Agelink, Vogelenzang 6; een tasch met motorrijwielgereedschap. C. Kot, Heiloo, Holleweg C. 33; heeren- polshorlcge, C. DLngemans, Vermeerstraat 11; bruin jasje, R. de Vet, Overdiestraat 44; portemonnaie met inhoud, R. Brouwer, St. Anthoniusstraat 6; 1 paar glacé handschoe nen, H. van de Berg, K. van 't Veerstraat 31 na 6 uur n.m.; paraplule, J. Smit, Omval 60; meisjesmuts, J. Smit, Liefdelaan 10; jongenshandschoen, J. Admiraal, Zilver- straat 2; scheepje, J. Moorman, Houtweg 26; ceintuur, J. Buter, Ropjeskuil 72; pols horloge, P. Godvliet, Van der Woudestraat nr. T. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het bureau van politie, alhier. is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STAD8KARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerderl Tel. 8320. Paasch-Zondag: regen? Maandags: [regen? En Uw Paasch-plan in de war? Da's vervelend, maar voordeelig, Heusch, dat is nog niet zoo bar! Moeder hangt haar Paasch- [costuumpje Nieuw en netjes in de kast En Pa's Paasch-pak is een pak, dat Met de Pinkster óók nog past. Maar er is nog ënder voordeel Door den Paaschfeest-regentyd: Zonnebrillendragers welen, D->t hun zonnebril met slyt. En wie denkt aan de gevaren, In de heide, aan het strand, Ziet de Paaschfeest- zunneloosheid: Vrijgesteld van „zonnebrand"! Ander voordeel van zóó'n Paschen Brengt opnieuw een portie bof: Niemand krijgt de Paasch- [„vernieuwing" Onder een laag auto-stof Geen slijtage aan de schoenen, Geen slijtage van den hoed, Die met Paschen „extra-dienst" [heeft Er véél Paaschfeestgangers groet. Geen roeiboot-verhuurinrichtlng Kans op zóóveel uren huur En geen jeugd-üsco-gejengel Beide dagen, uur op uur! Thuis: geen autoclaxondoodschrik En geen volgepropt karfcies, Geen pic-nicsche plek-geschillen (Kans op goed-humeur-verlies!). Ziet U, hoe zoo'n natte Paschen Een voordeelige kan zyn? 'k Wensch Uo n voordeelig" [Paschen: Blijheid Warmte Zonneschijn! PHILIA. (Nadruk verboden).

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7