Pluimveeteelt. DERDE BLAD. In afwachting van Chamberlain's rede. Stroom van bezoekers in Downingstreet. Stijgende antipathie tegen Italië. Bij Mohammedanen in Tripolis. 100 Duitschers uit Polen gevlucht. „Britsche vloot intimideert Italië niet." Weldra demobilisatie in Spanje. En wegzending der vrijwilligers. Pierlot kabinetsformateur. Nieuws in Icort. ZUIDSCHARWOUDË" WARM EN HUIZEN 2 Vanmorgen zal in een bijeenkomst van het kabinet de definitieve goed keuring gehecht worden aan de ver klaring, die Chamberlain in het Lager huis zal afleggen. Volgens de laatste aanwijzingen ver wacht men, dat Chamberlain ongeveer een uur zal spreken en dat zijn rede beperkt zal blijven tot de Albaneesche situatie en de positie in de Middel- landsche Zee in het algemeen. Het optreden van Italië in Albanië heeft de clausules van het Britsch-Ialiaansche aecoord aan de orde gesteld, waarin Italië verklaarde, dat het geen wijziging wensch- te in den status quo in de Middellandsche Zee. Men kan daarom verwachten, dat de premier de aandacht van het Lagerhuis op dit gedeelte van het accoord zal vestigen en duidelijk zal maken, welke de houding der regeering en haar opvattingen zijn ten aanzien van de handhaving van den status quo in de Middellandsche Zee in de toe komst. Een tweede factor in de Middellandsche Zee, die, naar men gelooft, door Chamber lain behandeld zal worden, is de terugtrek king van de Italiaansche vrijwilligers Uit Spanje. In dit verband is kortelings zeer veel aandacht gewijd aan de belofte van Mussolini, dat hij zijn troepen zou terug trekken uit Spanje, zoodra de burgeroorlog geëindigd was. Zoowel in Downingstreet 10 als in het Foreign Office is gisteren een stroom van bezoekers geweest. Churchill, Attlee, Hali- fax, Cadogan. Hore, Belisha, Chatfield en andere afgevaardigden, ministers en hoog geplaatste ambtenaren confereerden met Chamberlain. In het Foreign Office werden ontvangen de Fransche, Poolsche en Turksche ambas sadeurs, benevens de Hongaarsche Grieksche gezanten. De hooge commissarissen der dominions confereerden met Inskip in het departement voor de dominions. Ook de Amerikaansche zaakgelastigde heeft een bezoek gebracht aan het Foreign Office. Volgens uit Tripolis komende reizigers, zou de ontevredenheid, die zich na de ver-jj andering van Libye in Italiaansche provin cies in Mohammedaansche kringen heeft geopenbaard, na den Italiaanschen aanval op Albanië toegenomen zijn. Ondanks de zeer krachtige voorzorgsmaatregelen zou den de geruchten omtrent een Senoessisti- schen opstand aan de Saharagrens zich snel verspreid hebben en in het geheele land een vijandige gezindheid jegens de Italiaansche regeering hebben geschapen. Volgens de zelfde reizigers zou het decret, waarbij aan de Tripolitaansche Mohammedanen, die zulks verzoeken, de semi-nationaliteit wordt verleend, niet het te Rome gewenschte suc ces hebben gehad. Slechts enkele ambtena ren zouden om toepassing van het decreet hebben verzocht. Medegedeeld wordt, dat tal van vlug schriften worden verspreid en dat de No maden met een mondelinge campagne zou den strijden tegen de ophitsing van Radio Tripolis tegen de Islamitische politiek van Frankrijk. In deze vlugschriften wordt er bij de Mo hammedanen op aangedrongen zich te hoe den voor de haatcampagne der regeering te Rome en zich te verzetten tegen haar ver overingscampagnes, dio de Tripolitaansche soldaten met hun bloed zouden moeten be talen. Er zou een honderdtal arrestaties verricht zijn. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Aan de Poolsch-Dantzigsche grens is het tot schandalen gekomen tijdens welke ongeveer 100 Duitschers uit Polen over de grens naar Dantzig zijn gevlucht. Zij werden naar Praust overgebracht, in de school onderge bracht en door de nationaal-socialistische Volkswelvaart verzorgd. Volgens verklaringen der vluchtelingen gaan de vervolgingen der Duitschers in hoofdzaak uit van de „Polnische Westmar ken Verein" die zich van oudsher bijzonder heeft onderscheiden door een anti-Duitsche politiek. De vluchtelingen vertellen, dat het den laatsten tijd in de grensgebieden vaak tot excessen is gekomen, waarbij zelfs bran den werden gesticht. Streng optreden van Polen. De Poolsche autoriteiten schijnen aan de plaatselijke overheden order te hebben ge geven, alle ondergrondsche activiteit van de Duitsche elementen in Polen krachtig te onderdrukken. Zoo heeft de rechtbank te Lodz twintig personen tot een boete van 20 zloty veroor deeld, wegens het dragen van uniformen, o.a. van de traditioneele witte kniekousen, tijdens een bijeenkomst van een Duitsche groep. Voorts zullen binnenkort voor de rechtbank Tegniezno twintig meisjes terecht staan, omdat zy klandestien een plaatselijke afdeeling hadden opgericht van den bond van Duitsche meisjes, die in Polen verbo den is. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN Woensdag werd in het café Bouwstra te St. Pancras de publieke verkooping gehouden van behuizing en landerijen behoorende tot de nalatenschap van den heer H. Nol ten overstaap van nota'is v. d. Heide te Alkmaar: 1. Huis en erf. kooper T. flakker vo^r 3160.gemyni door R. FarreveM voor 3260.—. 2. Bouwland aan de Bogaardsloot, groot 7 snees, voor 106 p. sn., kooper P. Groen Jz. 3. Bouwland aan de ZandsLoot, kooper Jb. Ruis voor 105 p. sn. 2 en 3 gecombineerd gekocht door W Keizer voor 1602. 4. Bouwland in den Achtergeest, groot 9 snees, kooper C. Boon voor 106 p. sn. 5. Bouwland in de Daalmeer, groot 12 snees, kooper Jb. Kriek voor 81 p. sn De geheele combinatie werd gekocht door den heer M. Nieuwland voor 6988. In de „Oazeta del Popoio" geeft Giovanni Ansaldo te verstaan, dat de Britsche vloot Italië niet intimideert cj dat een eventueele Engelsche diplomatieke actie, steunend op de Middellandsche Zee-vloot den toestand slechts zou kunnen verergeren. De schrijver verklaar4 vervolgens, dat de tyd voorbij is, dat dc Britsche admiraliteit zich alles kon veroorloven in de Middelland sche zee, „toen zij eilanden en steunpunten kon kiezen en alle capitulaties kon opleg gen Voortgaande schrijft hij: „gelijkschakelen is niet meer mogelijk, met geen enkele con centratie en met geen enkele demonstratie van de fameuze Britsche Middellandsehe Zeevloot en men kan niet denken, dat die vloot alléén er in slagen zal, overal de orde te herstellen. Thans is het zaak, dat hij, die het grootste en trefbaarste imperium ter wereld moet verdedigen, zijn Middellandsche Zeevloot met weloverwogen voorzichtigheid zal ma noeuvreeren, met helderziendheid en lang zaam, want één overijlde beweging zou, wel verre van de dingen te regelen, ze kunnen verergeren op onherstelbare wijze en de Middellandsche Zeevloot zou, in plaats van den Engelschen moeilijkheden te besparen, dien last op hun schouders kunnen leggen met een snelheid, die zij niet vermoeden". Mussolini heeft gister generaal Gam- bara, den commandant der Italiaansche vrijwilligers in Spanje ontvangen. Gambara bracht verslag uit over vraagstukken betreffende de repatriee- ring en den datum van repatrieering der Italianen. Met het s.s. ,,Franca Fassio" zijn reeds 300 officieren en zwarthemden, die in Spanje hebben gestreden, alsmede officieren, tech nici en arbeiders van de luchtvaartbasis der Italiaansche legionaires op de Balearen, naar Italië teruggekeerd. Zy zullen te Napels ge demobiliseerd worden. De „Telegrafo" herinnert eraan, dat het vaststellen van den datum van vertrek der vrijwilligers uit Spanje door den duce in een openbaar document en mededeeling in de „Informazione Diplomatica" aan Franco is overgelaten. „De Italiaansche legioensoldaten zullen vertrekken, wanneer Franco hen zal wegzenden". Plechtige marsch op 2 Mei. Uit Burgos wordt aan de „Deutsche Allge- meine Zeitung" gemeld, dat de plechtige marsch, die het einde van den burgeroorlog zal vieren, o*> 2 Mei zal worden gehouden in Madrid voor generaal Franco en met deel neming van alle Spaansche strijdkrachten, d.w.z. 500.000 manschappen en 700 vliegtui gen. De Italiaansche troepen, welker hoofd kwartier te Alicante is gevestigd, en de Duitsche vrijwilligers zullen eveneens aan het défilé deelnemen. Het bericht van genoemd blad zou de strekking hebben aan te toonen, dat de Italiaansche en Duitsche troepen niet uit Spanje zullen worden teruggetrokken vóór 2 Mei. Het blad geeft echter toe, dat een belangrijk deel van de buitenlandsche troe pen na dien datum zal kunnen worden teruggeroepen. Gisteravond is in het koninklijk paleis te Brussel onder voorzitterschap van den koning een conferentie gehouden, waaraan onder meer werd deelgeno men door de ministers Pierlot, de Schrijver, Wauters, Gutt en Richard, door oud-minister Spaak, door den gou verneur van de nationale bank, Janssen en door Max. Later heeft Pierlot, die een onderhoud met den koning had gehad, de volgende verklaring tegenover de pers afgelegd: „De koning heeft een uiteenzetting gege ven van zekere beginselen, die den grond slag van het programma der komende re geering moeten vormen. Na de bijeenkomst heeft de koning mij opgedragen een nieuwe regeering te vor men. Ik ben echter niet voornemens onmiddel lijk medewerking te zoeken. Ik zal eerst met een klein getal persoonlijkheden, be hoorende tot de verschillende politieke groepen, besprekingen voeren over de op stelling van het programma. Ik verwacht, dat die voorafgaande faze, indien mijn voor stellen een gunstig onthaal genieten, niet lag zal behoeven te duren en Vrijdag geëin digd zal zijn. Ik zou dus Zaterdag een be gin kunnen maken met besprekingen over de medewerking dergenen, die deel zouden moeten uitmaken van de regeering. Het is duidelijk, dat wij er naar moeten streven zonder verwijl tot een resultaat te komen". Pierlot had in den middag een bespre king met leiders der roomsch^katholieke partij en daarna een kort onderhoud met den minister van defensie, Denis, gehad. Bomaanslagen in Engeland. - Gister avond hebben terroristen van het Iersch republikeinsche leger elf bomaanslagen ge pleegd, n.L zes in Londen, vier in Coventry en één in Birmingham. De aangerichte scha de is betrekkelijk gering, doch een aantal personen werd licht gekwetst. Overstrooming van Euphraat en Tigris. De was van Euphraat en Tigris heeft ern stige schade aangericht aan de wegen, zoo dat men vreest, dat talrijke Europeesche delegaties, welke zich naar Teheran bege ven voor het huwelijk van den kroonprins, aanmerkelijke vertraging zullen hebben. Terreur in Palestina. - Dinsdagavond is het terrorisme opnieuw opgelaaid en werd een Joodsche hulpagent te Jeruzalem ge wond en een Arabier nabij Jaffa door ter roristen doodgeschoten. Woensdag zijn te Haifa een Jood en een Arabisch burger doodgeschoten. Een patrouille Joodsche hulpagenten heeft gisteravond een poging, de buisleiding uit Irak op de vlakte van Esdraëlon te ver nielen, verijdeld en de saboteurs uiteenge dreven. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! BIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. P&Mwtciaal 7Ueuws 25 jaar in politiedienst. Woensdag heeft de gemeente-veldwach ter, de heer F. H. Prins, onder groote be langstelling zijn 25-jarig jubileum als poli tieman gevierd, 's Morgens werd in de raadzaal dit heugelijke feit herdacht. Hier voor bestond veel belangstelling. Aanwezig was de voltallige gemeenteraad, het ge meente-personeel, het Hoofd der O.L. school, de collega's van Noordscharwoude te Broek op Langendijk, de heeren Van der Mast en Nieuwenhuis, de brigadier van den rijks veldwacht de heer Leegwater en rijksveld wachter Joor. De heeren J. Kramer en W. Luijting vertegenwoordigden een commis sie uit de burgerij. Nadat de jubilaris met zijn echtgenoote en familie de raadzaal was binnengeleid en zijn zetel had ingenomen aan de met een drietal bloemstukken versierde tafel nam de burge meester, jhr. A. L. van Spengler,, het woord er op wijzende, dat thans bij het 25-jarig jubileum de internationale toestand vrijwel gelijk is aan die in 1914 bij den aanvang van de loopbaan van veldwachter Prins. Spr. memoreerde, dat de heer Prins na on geveer twee jaren dienst te Zwolle, te Slo- terdijk benoemd werd tot gem.veldwachter, waarna in 1918 zijn benoeming tot gem. veldwachter te Zuidscharwoude volgde. Reeds toen wa's er een strijd onder de bur gemeesters om den heer Prins. Hij kon, be halve te Zuidscharwoude, worden benoemd te Warder, Nieuwveen en de Vierpolders. Toen reeds werden hoogere eischen gesteld aan de politie. Hij moest niet alleen naar het uiterlijk politieman zijn. Spr. schetste de moeilijke taak van een dorpsveldwachter, die veel zelfstandig moet optreden. Voor de wijze, waarop de heer Prins zijn taak heeft verricht, heeft spr. groote waardee ring. Hij is blij, dit te kunnen zeggen in tegenwoordigheid van den voltalligen raad en van de collega's. Zich tot mevr. Prins richtende, merkte spr. op, dat het geen ge> makkelijke taak is de vrouw van een poll tieman te zijn. Mevr. Prins heeft zich daar aan heel goed aan weten te passen. Het ver heugde spr. daarom, dat dit vandaag eens een feest is dat geheel voor hen is. Dit jubi leum kan met dankbaarheid gevierd worden door den krachtigen levenssteun, door mevr. Prins aan haar man gegeven. Spr. herinner de aan de groote spontaniteit, waarmee van alle kanten was aangedrongen, dezen dag voor Prins tot een onvergetelijke te maken Spr. uitte tenslotte de beste wenschen voor de toekomst van den heer en mevr. Prins, hen hartelijk gelukwenschend met dit jubi leum. (Applaus.) Namens den gemeenteraad bood de bur gemeester den jubilaris hierna een schil derij aan, geschilderd door den Bergen- schen kunstschilder Kamstra. Geroerd dankte de heer Prins voor dit mooie geschenk. De heer Nieuwenhuis, gem.veldwachter van Broek op Langendijk, huldigde den ju bilaris voor de steeds uitstekende samen werking en mevr. Prins voor de gulle gast vrijheid, aan de collega's betoond. Brigadier Leegwater sprak mede namens zijn collega en den commandant van de rijks veld wacht hartelijke woorden over de goede verstand houding tusschen den heer Prins en den rijks veld wacht. Nimmer werd tevergeefsch een beroep op zijn hulp gedaan. Namens de gemeente-ambtenaren sprak de gemeente secretaris, de heer Post, het goede humeur van den gem. veld wachter, met wien spr. heel goed samengewerkt werd, roemende. De heer J. Kramer sprak namens de commis sie uit de burgerij en bood den jubilaris een divan aan. De heer Leurink, oud-gem.veldwachter van Noordscharwoude, sprak eenige gevoel volle woorden tot zijn vriend. Hij wenschte hem toe, dat, als Langendijk één werd, hij zou worden benoemd tot chef-veldwachter. Vervolgens spraken nog eenige familie leden van den heer Prins en weth. Du Burck. De heer Prins dankte allen hartelijk, mede namens zijn vrouw, voor de tot hem ge richte woorden. Het zal voor hem en zijn vrouw een onvergetelijke dag blijven. Aan de uitnoodiging om na afloop van het officieele gedeelte nog eenigen tijd ten huize van den jubilaris bijeen te zijn, werd gaarne voldaan. 's Avonds hebben de fanfarecorpsen St. Joannes en Kunst na Arbeid den jubilaris een serenade gebracht. Ned. Tuindersbond. wel van belang is. De voorbesprekingen heeft de voorzitter alle medegemaakt. Het is een lijdensgeschiedenis. De voorzitter deelde mede, dat de toezeg ging door het hoofdbestuur is gedaan, dat rekening zal worden gehouden om de agenda voor de algemeene vergadering van den landelijken bond zoo tijdig te publicee- ren, dat deze op dezelfde vergadering kan worden behandeld als die van de districts vergadering. Vervolgens werd het Jooncontract behan deld. De grief tegen het bestaande contract was, dat men was ingedeeld bij Broek op Langendijk. Men achtte zich meer gelijk aan Noordscharwoude. Daarom is het con tract opgezegd. Er werd bij de gevoerde onderhandelingen nogal aangedrongen op invoering van de kinderbijslag-regeling. Verleden jaar stond de moderne Landarbei dersbond afwijzend tegenover den kinderbij slag. Nu is hy er ook voor. Het hoofdbe stuur laat de afdeeling van den N.T.B. vrij om te beslissen, daar bij een vrijwillige in voering de premie kan worden ingehou den van den arbeider. De lering Langendijk van den N. T. B. heeft zich unaniem tegen den kinderbijslag uitgesproken. Zuidschar woude heeft gevraagd, bij de B-klasse (Noordscharwoude enz.) te worden inge schakeld. De arbeiders waren het daarme de niet eens. Zuidscharwoude behoort vol gens hun by Broek. De voorzitter heeft nog een tusschenvoorstel gedaan, om het con tract zoo te laten als het was, maar daar in de drukke maanden een uur eerder te la ten beginnen zonder betaling van overuren. De arbeiders-organisaties stelden voor voor de maanden Juni en Juli het loon op 17 per week te bepalen. Het bestuur acht dit niet aannemelijk. Dan moet een arbi ter maar uitspraak doen. Verschillende heeren voerden over dit onderwerp het woord. Men was het met 't bestuur eens, dat Zuidscharwoude niet bij Broek behoorde te worden ingedeeld. Besloten werd, het voorstel niet te aan vaarden, waardoor een arbitrale uitspraak noodig zal zijn. Verschillende vragen werden nog ge steld, waarbij de wenschelijkheid naar vo ren kwam, dat de tuinbouw door betere prijzen in staat werd gesteld, aan al deze verplichtingen te voldoen. De voorzitter bracht vervolgens het in werkelijken dienst roepen van eenige tuin ders ter sprake. Om deze menschen te hel pen achtte spr. het gewenscht dat „de Toe komst" daar iets voor deed. I De heer D. de Geus Jbz. vond het meer op den weg liggen van de werkvereeniging, welke zeer zeker aller medewerking zal krijgen om dit te regelen. De heer J. Klingeier zeide, dat dit te lang zal duren. De aardappelen moeten in den grond. Het moet direct gebeuren. De voorzitter concludeerde, dat allen wil len medewerken. Men besloot, zich met de besturen van de werkvereeniging en de Toekomst in ver binding te stellen om het noodigste werk uitgevoerd te krijgen en wel zoo spoedig mogelijk, voor de kleine bedrijven waar van de baas in dienst is. Voorts werd be sloten, dat aangedrongen zal worden, op het beschikbaarstellen van een plaatsvervanger voor die bedrijven waar de bedrijfsvoerder wegens militairen dienst is opgeroepen. De afdeeling van den Nederl. Tuin- desbond vergaderde Woensdagavond ten lokale van den heer Jansen. De voorzitter, de heer P. de Geus Jr. opende de vergadering met een woord van welkom. Het agendapunt, het looncontract, was zeker, niet belangrijk, gezien de geringe opkomst, hoewel het volgens de voorzitter Vergadering Boerenleenbank. Woensdagavond hield de Coöperatieve Boerenleenbank haar jaarvergadering in de zaal Slikker. De waarnemend voorzitter, de heer P. Mink, herdacht het overlijden van den heer P. Klant. „Plotseling is hij uit zijn werkzaam leven van ons weggenomen, steeds had de bank zijn volle aandacht. Vooral in de laatste moeilijke jaren heb ben wij veel aan hem gehad door zijn helder inzicht en zijn goede administra tieve kennis. Door zijn toedoen zijn ongelukken voor komen voor bank en leden. Voor onze bank beteekent dit heengaan een groot verlies en wij zullen zijn adviezen noode missen". Uit eerbied werd een oogenblik stilte in acht genomen en verhief een ieder zich van zijn zitplaats. De mededeeling werd gedaan dat geen verandering in de rente is gekomen. Uit het jaarverslag valt te vermelden, dat het bestuur 17 maal heeft vergaderd, waarvan enkele malen gecombineerd met den R. v. T. Vier credieten zijn aangevraagd, waar van één is geweigerd wegens verkeerde toelichting. Het jaarverslag eindigde met nogmaals in herinnering te brengen het overlijden van den voorzitter van den R. v. T., den heer Klant; een zwaar verlies voor de instelling. Rekening en verantwoording over het boekjaar 1938. De rekening heeft een bedrag aan ontvangen spaargelden van 38056.43 en aan terugbetaalde voor schotten 5383.74. De balans vormde een bedrag in actief en passief van 125.400.68 en wees een winstsaldo aan van 444.17. Rekening, balans en verlies- en winst rekening werd door de vergadering goed gekeurd en tevens besloten om het be stuursvoorstel te aanvaarden om het winstsaldo toe te voegen aan de post reserve dub. debiteuren. Als lid van het bestuur wegens perio dieke aftreding werd de heer Jb. de Groot Pz. met bijna algemeene stemmen herkozen. De verkiezing had plaats van 2 leden van den R. v. T. wegens periodiek aftre den van den heer Jn. Kuiper en het overlijden van den heer P. Klant. De heer Kuiper werd na gehouden stemming herkozen en in de vacature Klant werd gekozen de heer P. bSÏÏJ gerhorn. Als plaatsvervangende bestuursleden zijn gekozen de heeren P. Dissel en P. Pie. De kassier, de heer A. Kroon bepleitte de voordeelen en het nut van het bestaan eener boerenleenbank op het platteland waar in tegenstelling met de commercieele banken waar veelal 5 tot 5^ rem wordt geheven en voor de spaargeld»! een zeer lage rente wordt betaald. Anders is het met een boerenleenbank waar een matige rente wordt geheven en' een tamelijke rente aan de spaarders wordt vergoed. De oorzaak hiervan i, goedkoop beheer, geen reclame enz. Toch ziet men van tijd tot tijd no. spaarders naar de Postspaarbank in Alk maar trekken, wat voor spreker onbegrii" pelijk is. Daarom zou spreker het g»" wenscht achten dat door de leden vIn de bank reclame werd gemaakt. Tevens deelde hij mede. dat hij zich te allen tijde beschikbaar stelt. Vragen, deze rubriek betreffende, kun. nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Heemraadsingel Ut te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Voorjaar-Kuikentyd. Vorige keer besprak ik eenige brieven van lezers die allerlei bezwaren hadden met hun kuikens en waaruit men teven* kon opmaken dat nog lang niet iedereen die kuikens probeert op te fokken, vol-' doende verstand van dat moeilijke werk heeft. Ik wil er daarom een en ander van vertellen. Vooraf maak ik de lezers er nog eens op attent dat men by abnormale sterfte niet moet gaan tobben met allerlei geneesmiddelen of direct het voer de schuld geven, doch dat men vóór alles den aard der ziekte moet leeren kennen door eenige kuikens, bv. 4 a 5, op te zenden voor gratis onderzoek naar de Rijksse- ruminrichting te Rotterdam. Als men weet wat er aan de hand is kan er vaak verbe tering aangebracht worden. Het opfokken van kuikens is eigenlijk een der aardigste bezigheden van het ge heele bedrijf. Als het goed gaat groeien ze zoo snel dat men ze haast dagelijks grooter ziet worden. Om dat te bereiken moet er echter heel wat gebeuren, vooral de eerste week is een der belangrijkste en moeilijk- ste. Om te beginnen moet de kunstmoeder keurig in orde zijn, dat wil zeggen men moet zeker weten dat de kachel in orde is of de warmwaterleiding of de electrische verwarming. Gedurende de eerste dagen moet de temperatuur van de kunstmoeder aan den rand van het scherm, op de hoogte van de ruggen der kuikens gemeten ongeveer 90 a 95° F. zijn. Gedurende deze eerste dagen hebben de diertjes soms nog niet het begrip de kunstmoeder terug te vinden als ze er wat ver afdwalen, vandaar dat men op ongeveer meter van den rand, een strook carton of gaas aanbrengt, zoodat ze er niet verder vandaan kunnen loopen. Na eenige dagen weten ze de warmtebron best te vinden en kan dus die begrenzing weggenomen worden. Verder weet men nooit of er niet de een of andere besmet ting in de kuikens zit en daarom is het aan te raden gedurende de eerste 14 dagen het strooisel opder de kunstmoeder waar altyd veel ontlasting gedeponeerd wordt te ververschen. Velen leggen ook ge durende dezen tyd een z.g. gaasbodem onder de kunstmoeder, dat wil zeggen een raam bespannen met musschengaas, waar op de kuikens loopen en zitten maar waar de mest door valt. Ook kan men onder de kunstmoeder den bodem bedekken met een laag pakpapier of courantenpapier en daarop het strooisel aanbrengen. Op die manier is het geheel iederen dag heel ge makkelijk te vernieuwen en wordt veel besmetting, als zij aanwezig mocht zijn, voorkomen. Het strooisel zelf, dat men gebruikt, is tamelijk onverschillig, zand, zaagsel, kaf, turfstrooisels, alles is te gebruiken al naar men er gemakkelijk aan kan komen. Hoofdzaak is zindelijkheid en droogte. Ik zeg daar dat het strooisel onverschillig is- Onlangs las ik proeven op de Philippijnen genomen en daaruit zag ik, dat kuikens op rijstdoppen en gaasbodems veel beter groei den dan op zand. Ik zelf heb daaromtrent geen ervaring en ook nooit gehoord van an dere, nauwkeurige vergelijkende proeven daaromtrent. Met zand heb ik zelf jaren lang prachtige resultaten gehad. Soms is men bang voor zand, omdat de kuikens er te veel van op zouden eten doch als de kuikens veel zand eten, is er iets niet i° orde gezonde kuikens doen dat niet en overeten zich niet aan zand. Mogelijk ont breekt er dan wat aan de voeding en zoo'n geval moet dus nauwkeurig onderzocht worden. De vereischte zorg in de eerste dagen be spaart geweldig veel narigheid voor verdere dagen. De reinheid wordt sterk bevorderd door direct de voer- en drinkbakjes op gaasbodems te zetten, zoodat aües wat ge morst wordt buiten het bereik der kuikens valt. Onder de voerbakjes legt men oude oranten en het meel dat aldus verloren raakt uit de bakjes kan men gerust aan de oude kippen opvoeren, althans zoolang er geen ziekten in het spel zyn. Goed gecon strueerde voerbakjes maken trouwens het morsen haast onmogelyk. Zorg voor vol* doende voerruimte by de bakjes, een voer- trogje moet ongeveer 1.25 meter lang WD voor 100 kuikens. Ze behoeven elkaar da11 met weg te dringen by het eten en de be deesdere exemplaren, komen ook aan °e eurt. Inzake de hoeveelheid voer moet m®° e ac*viezen van den voerhandelaar opvol* gen, vooral als men graan en meel geelt en ze te veel graan, dan eten ze te weini? meelvoer, krijgen dan niet genoeg van de noodige eiwitten, vitaminen en minerale0 en bij goed voer kunnen er dan toch bezwaren ontstaan. Vroeger liet men de kuikens eerst eenige dagen vasten voor men ze ging voeren. Me° dacht, dat dan de dooier, die vlak voor b«{ uitkomen in de buikholte gezogen wordj» beter zou verteren. Dit is geheel onjuist goed uitgerust, droog kuiken kan me° gerust direct voeren, wanneer ze lust daat" in hebben, de dooier wordt by een gezond kuiken even snel opgenomen of men ze voert of niet. Dr. B. J. C. TE HENNEPE- Nadruk verboden.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10