42 PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN fyxwinciaal Tlieuws Rechtszaken JUnmieums Sfioet bakkum schagerbrug egmond a. d. hoef heerhugowaard heiloo MET GULDEN KUNT U BEZITTER WORDEN VAN EEN castricum noordscharwoude egmond binnen zuidscharwoude koedijk GEMENGD NIEUWS. Glimlachje TWEEDE BLAD. CONGRES VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. Opening door minister Slotemaker de Bruine. In de groote aula van het Koloniaal In stituut is hedenochtend met een plechtige openingszitting het Nederlandsche congres voor lichamelijke opvoeding begonnen. Eerste spreker was prof. dr. G. A. van Poelje, directeur-generaal van het onderwijs en voorzitter van het algemeen comité, die het doel en de beteekenis van het con gres nader toelichtte. Vervolgens sprak de minister van o., k. en w. de openingsrede uit. Ook hij wees op het doel en de beteekenis van dit congres. DE PAEDAGOGISCHE CONFERENTIE TE LAGE VUURSCHE. Sectievergaderingen. De sectievergaderingen op den tweeden dag van de paedagogische conferentie op de Ernst Sillem Hoeve te Lage Vuursche had den een vruchtbaar verloop. Breedvoerig werd hierbij van gedachten gewisseld over verschillende belangrijke problemen in iedere werkgroep afzonderlijk. In de middagbijeenkomst hield dr. W. F. deGroot, directeur van de Dalton-H.B.S. te Den Haag, zijn inleiding over „De orga nisatie van M.O. en V.H.O." met de concen tratiegedachte als grondslag, hierby uit gaande van het desbetreffende rapport van de Haagsche werkgroep. In het rapport zijn eenige algemeene richtlijnen vooropgesteld, waarin een vijftal uitspraken van oud-inspecteur Bolkestein over de concentratie zijn opgenomen. Het essentieele dezer uitspraken komt hierop neer, dat wij moeten komen tot verminde ring van het aantal vakken, vermindering van de leerstof in ieder vak, in de eerste plaats door besnoeiing van zeer veel, dat al leen maar traditioneele en dogmatische waarde heeft. En dit geschiedde, omdat van een weloverwogen eenzijdigheid meer heil voor de vorming van- verstand en ka rakter is te verwachten, dan van een karak- terlooze algemeenheid. Dat de onderwijs wereld met die gedachte voldoende ver trouwd is geraakt, daarvan krijgen wij de bevestiging in de memorie van toelichting op het door minister Slotemaker de Bruine ingediend wetsontwerp tot rfegeling van het voorbereidend hooger en het algemeen vor mend middelbaar onderwijs. De concentra tiegedachte is in die mate gemeengoed ge worden in de onderwijswereld, dat wij ge rust mogen uitspreken, dat het psycholo gisch moment voor de practische verwerke lijking ervan thans is genaderd, hoewel deze nog veel moeilijkheden met zich zal bren gen. Des avond hield dr. T h o s. W r i g h t, headmaster in Cambuslang (Schotland) een inleiding over het onderwerp: „L.O. en M.O in één school vereen igd". Dr. Wright besprak uitvoerig, hoe op zijn school in Cambuslang de leerlingen van 516 jaar onderricht ontvangen. Zwa ïrtekrachtmetingen aan boord van de O. 16. - Aan boord van Hr. Ms. O. 16, die, behoudens onvoorziene omstandigheden, uit Nieuwediep via de Kaap naar Indië zal ver trekken, zal aanwezig zijn dr. W. Nieuweti- kamp, privaatdocent aan de universiteit te Utrecht, die als opvolger van prof. dr. F. H. Vening Meinesz in opdracht van de cyfer- commissie voor graadmeting en waterpas sing zich zal toeleggen op Oceanische zwaar tekrachtmetingen. Prins Bernhard te Rotterdam. - Giste ren heeft prins Bernhard een bezoek ge bracht aan Rotterdam. Dit bezoek had ten doel een bezoek aan eenige scheepswerven. Bij Wilton-Feyenoord heeft de prins o.m. de daar in aanbouw zijnde onderzeeboot, be stemd voor de Nederlandsche marine, de O. 20, bezichtigd, alsmede de geschutfabriek. Na een bezoek aan Waalhaven bracht de prins een bezoek aan de Koolhoven-fabrie ken. Jongetje verdronken. - Gisteravond is het zesjarige knaapje T. uit de Tiendstraat te Helmond bij het spelen langs de Zuid willemsvaart nabij de Spoorhaven te water geraakt en verdronken. Een uur later werd het lijkje opgehaald. Kind in kokend water gevallen en overleden. - Het ruim éénjarig kindje van de familie S. te Nieuwenhagen is gisteren in een bak kokend water gevallen. Het kind is zwaar gewond naar het ziekenhuis te Heer len vervoerd, waar het aan de gevolgen is overleden. Nog niet dé bollen-Zondag. - De V.V.V. ,,'s-Gravenhage" deelt mede: De narcissen staan in vollen bloei. Ook de hyacinthen la ten allerwegen hun kleuren zien en beloven voor den a.s. Zondag veel. Hoewel het nog niet dé bollen-Zondag zal zijn, zal er reeds veel te zien zijn. W ittebroods weken „Laat het eten maar gauw aan branden, lieveling, dan kunnen we nog fijn in een restaurant eten". KNAAPJE TE OOSTWOUD VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is niet ver van de ouder lijke woning bij de Witte brug het vijfjarig zoontje van de familie Metselaar te water geraakt en verdronken. Het knaapje was nog eenige minuten voor het ongeval bij zijn moeder. Hoogstens vijf minuten later werd de jongen in het water gevonden. Al het mo gelijke werd gedaan om de levensgeesten weer op te wekken. Langdurig werd het zuurstofapparaat gebruikt, maar alle po gingen bleven nutteloos. Het Jeugdherbergpaaschvuur ontstoken. Het dagverblijf in het Koningsbosch Zaterdagavond, was de verzamelplaats der jeugdherbergbezoekers en genoodigden. Toen de herbergvader voor de piano het trekkers lied inzette, wat meteen de goede stem ming er in. Onder de aanwezigen merkten wy op de dames mej. dr. Aukes, mevr. Schreuder Aukes, de heeren mr. Verkerk en Budding met hun dames, terwijl burgemeester Sloet en de heer E. Vogelenzang, rentmeester van het provinciaal landgoed, oud-wethouder H. Hemmer, dr. Leenaers en de heer W. Jacobs aanwezig waren. Na het trekkerslied uit volle borst te hebben gezongen, nam de herbergvader het, woord, om den heer Vogelenzang te ver zoeken, het een en ander uit de geboprte van het Koningsbosch vertellen. De heer Vogelenzang zeide, dat hij in zijn jeugd niet het genoegen heeft gekend van tehuizen als dit. In den tyd toen hier alles nog duin en zand was en niemand er aan dacht, dat er nog eens een jeugdherberg zou verrijzen, kwamen eenige dames en heeren te samen om tot dit doel te geraken. Met waardee ring moet ik aan de jeugd, deze namen noemen. Het waren de dames Bonders Lefebre, A. AukesTimmers, Schreuder Aukes, en de heeren notaris Stuit en Ger- hard, waarvan de eerste twee dames, als mede de heer Stuit er helaas niet meer zijn. Deze dames en heeren hebben met veel moeite en opoffering 2000 bijeen weten te krygen, wat een klein bedragje vormde voor de toekomstige meubileering van de jeugdherberg. De heer Gerhard effende, krachtig bijge staan door mevrouw A. AukesTimmers, in de Provincialen Staten, den weg, opdat dit college de noodige gelden voor de stich ting van een jeugdherberg zou geven, met het gevolg, dat er een post werd uitgetrok ken van 50.000.zoodat hierdoor hun harde werken werd beloond. Nog heden, nu de heer Gerhard reeds 84 jaar is geworden, slaat hij geen bestuursvergadering over en hanteert de voorzittershamer om het be lang der jeugdherbergen te verdedigen. Hun namen zullen voor altijd aan deze jeugdherberg verbonden blijven. Gedenken wij de idealen welke deze dames en heeren zich voor oogen gesteld hebben, dan zeg ik tot u, aan u is de jeugd en voor de jeugd is deze samenplaats gemaakt met de bedoe ling van saamhoorigheid Leeft deze idealen na, dan eert u het best de oprichters van dit, voor iedereen bestemde tehuis. Ik dank den burgemeester voor zyn bereidwilligheid den brandstapel, die buiten staat opgesteld te ontsteken. Dit blijk van medeleven is te waardeeren, daarom verzoek ik u uit volle borst te zingen „lang zal hij leven" (ap plaus). Nadat alle aanwezige dit gezongen hadden werd een driewerf hoera uitge bracht. Na de thee werd de brandstapel door den burgemeester op vier plaatsen aangestoken en terwijl de vlammen hoog oplaaiden werden vreugdedansen om het vuur gemaakt. Tweeden Paaschdag is het jubileumfeest in de herberg gevierd en konden allen de re devoering, door den voorzitter der Ned. Jeugdherbergen, welke deze in het AMJV gebouw te Amsterdam heeft gehouden, op gramofoonplaten beluisteren Bakkum heeft dit jubileum waardig herdacht. Luchtbescherming. Tot onder-commandant van den lucht beschermingsdienst voor Schagerbrug is benoemd de heer C. Schagen, aldaar. Het jachtrecht overgegaan. Het Jachtrecht van de Wimmenummer- duinen die (de duinen) in eigendom toe- behooren aan Jhr. Six van Amsterdam is sedert eenigen tijd overgegaan in handen van den heer Otte Pierre Nicolaas Blom te Lage Vuursche, gemeente Zeist. Voorheen hadden de heeren van Es en Henny, bei den te Wassenaar genoemd jachtrecht. Kinderuitzending. Door de plaatselijke af deeling van het Centraal Genootschap voor kinderherstel- lings- en vacantiekolonies werden sedert Januari 1939 reeds dertien kinderen uitge zonden naar verschillende koloniehuizen te Egmond aan Zee. Hooiberg afgebrand. Vermoedelijk door het spelen met luci fers door kinderen geraakte de hooiberg van den heer N. Stet aan het Kitpad in brand. De brandweer die spoedig ter plaat se was kon door krachtdadig ingrijpen de belendende perceelen voor brand bewaren. Verzekering dekt de schade. V er kiezin gsborden In onze gemeente wordt door de kies- vereeniging of politieke partijen een on gekende activiteit ontplooid voor de ver kiezing van de Prov. Staten. Het gemeen tebestuur heeft voor de eerste keer ver kiezingsborden opgesteld, waar men de reclame kan opplakken. Dit is een verbe tering en men voorkomt het plakken aan boomen en palen. Goed afgeloopen. Gisteravond om half zes heeft een onge luk plaats gehad op den hoek van Tuindorp en den Rijksstraatweg. Een zoontje van den heer Bakker, drogist, speelde met twee kameraadjes op den straatweg en stak plot seling den weg over. Een auto waarin de heer Jansen was gezeten kon, door krachtig remmen van den chauffeur, ternauwernood den jongen ontwijken. Thans kwam deze er door den val met ontvellingen aan hoofdje en beenen en met een bloedneus af. Voorjaarsvergadering V.V.V. De voorjaarsvergadering welke in de tweede helft van deze maand plaats heeft, belooft in menig opzicht belangrijk te wor den. Aan de orde komt de uitbreiding van het Sportgebouw en behoudens goedkeuring der ledenvergadering, zal dat wel zijn be slag krijgen. Het zomerprogram zal waar schijnlijk afwijken van wat tot heden is ge boden. De verlichtingsavond, de attractie die duizenden bezoekers trekt, zal alleen kunnen doorgaan als het gemeentebestuur en het G.E.B. meewerken en niet te verge ten de vele buurtcommissies, doch daarvoor behoeft men geen vrees te koesteren. Voorts komt aan de orde wijziging van het regle ment van de C. v. B. Sportgebouw en voor ziening in de vacature-Idema. Verkooping L.E.T.T. Woensdagmorgen zijn de laatste onroe rende goederen van de L.E.T.T. verkocht. Het waren o.a. de toegangspoort, planken, palen, hekken enz. De belangstelling was zoo miniem, dat het bestuur de geheele in ventaris aan een kooper voor 30 heeft toe gewezen. In de bestuursvergadering is evenwel besloten om de vereeniging niet op te heffen. Wel zal er geen sprake zijn van een zóó groote tentoonstelling en concours- hippique wat steeds een groot tekort gaf doch een tentoonstelling zonder groot risico is niet uitgesloten. Met de liquidatie is evenwel vast komen te staan dat de aan- deelen zoo goed als waardeloos zijn. g - v V In memoriam P. Twisk. Woensdagmorgen is vanuit de St. Pan- cratius kerk het stoffelijk overschot ten grave gebracht, van het oude-raadslid, directeur der Coöp. Boerenleenbank te Castricum de heer P. Twisk. De overleden was 25 jaar directeur der Boerenleenbank en 30 jaar gemeenteraads lid, waarbij wij kunnen vermelden dat hij nimmer een raadszitting heeft overgesla gen. Verder was hij 53 jaar lang zanger bij het kerkkoor in de St. Pancratiuskerk. Hij heeft den leeftijd van 73 jaren bereikt. Na een leven van hard werken is hy heenge gaan. Hij heeft in zijn leven veel voor de gemeenschap gedaan, al moest hij, wegens de crisis in den tuinbouw, nog hard wer ken. Het politiek advies van het kring- bestuur R.K. Staatspartij. Het kringbestuur den Helder van de R.K. Staatspartij heeft inzake de samen stelling van de candidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen het volgende poli tiek advies uitgebracht: politiek advies: 1. C. P. Spaansen, 2. J. de Nijs, 3. D. de Winter, 4. Cor Glorie, 5. F. F. L. M. Middelhoff, 6. C. Tol, 7. C. M. Juffer mans, 8. J. Bijman, 9. A. H. J. Beyersbergen van Henegouwen, 10. J. Kraakman; alphabetische lijst: Th. Berlee, A. H. J. Beyersbergen van Henegouwen, P. M. Borst, J. Brakenhof Jzn., J. Bijman, R. Duin, Cor Glorie, A. S. Groenland, W. Groot, C. M. Juffermans, J. W. Kaandorp, J. Kraakman, C. Kuys Jbzn., F. F. L. M. Middelhoff, J. de Nijs, H. A. Nijsen, B. Res Wzn., Corn. Res Mzn., C. P. Spaansen, C. Tol, G. Veldt, P. de Vries, P. C. W. de Wildt, D. de Winter. Zondag 23 April zal in café de Vriend schap, ten overstaan van het kringbestuur den Helder de stemmirg plaats vinden. Dit bestuur heeft aan alle leden van de R.K. Staatspartij in de gemeente Castricum een schrijven gestuurd. Het politiek advies is de vrucht van ern stig en ryp beraad en samengesteld in het besef van de groote verantwoordelijkheid voor de rustige ontwikkeling van een krachtig staatkundig leven op katholieken grondslag in de gemeente Castricum. Dit politiek advies h ^ft aan twee zittende raadsleden de heeren C. P. Spaansen en J. de Nijs, kans gegeven vederom in den raad te komen, terwijl de acht andere, in dit ad vies genoemd, nog nimmer in den raad zit ting hebben gehad. Een begin van brand. Woendag is een begin van brand ont staan in de gashouder van de gasfabriek, waaraan men bezig was herstellingen te verrichten. Door kordaat optreden werd 't brandje snel gebluscht. Met ingang van 28 Maart j.1. is tot on bezoldigd rijksveldwachter dezer gemeente benoemd de heer M. H. Snoek, gemeente veldwachter alhier. Propaganda-avond. In café Kramer alhier werd Woensdag avond een propaganda-avond gehouden door de coöperatieclubs uit deze omgeving. De zaal was heel goed goed bezet. Onge veer 250 vrouwen hadden aan de uitnoodi- ging voor deze bijeenkomst gevolg gegeven. Na een kort woord door den voorzitter der coöperatie N. Leven sprak mevr. Paarl- bergHartland namens de vrouwenclub een welkomstwoord tot de aanwezigen Mej. Bos, propagandiste van den Centr Bond van Verbruiks-coöperaties hield een propagandistische rede, welke met aan dacht gevolgd werd. De heer Van Amstel vertoonde eenige films, betrekking hebbende op de coöpe ratie. Muzikale medewerking werd verleend door mevr. WitReijne en de heeren P. Wit, J. Oudendijk en D. Kist. Het was al. vry laat, toen deze uitstekend geslaagde bijeen komst werd gesloten. De raadsverkiezingen. Het samengaan bij de a.s. gemeente raadsverkiezing van de groepen W. Visser. Jb. Kramer en de C. H.-candidaat heeft het resultaat gehad dat thans een candidaten lijst is vastgesteld die luidt als volgt: 1 Jb. Kramer aftr., 2 A. Schuur aftr., 3 W. Visser aftr., 4 P. J. Lam.nerschaag, 5 W. Twisk, 6 K. Stam Mz., 7 C. v. d. Ham, 8 P. de Geus Jz. 214. Daar bemerkt hij echter beneden twee geweldige honden, die de wacht houden. De dieren zijn groter dan paarden in zyn eigen land en hoe moedig Pam ook is, hij durft het niet wagen, om hier te ontvluchten. 215. De volgende dag krijgt Pam verlof, om in de ko ninklijke tuinen te gaan wandelen. Hij zint op middelen om hier vandaan te komen, doch een hoge muur, waar hy onmogelijk overheen kan komen, omringt de tuinen. ONTROUWE COMMISSIONNAIR VEROORDEELD. De rechtbank te Groningen veroordeelde vanochtend den commissionnair in effecten P. W. aldaar, thans gedetineerd, wegens verduistering van een groot aantal fondsen, welke hem door verschillende cliënten wa ren toevertrouwd, en waarbij het accoun tantsonderzoek had uitgewezen, dat het ver duisterde bedrag meer dan 20.000 gulden had bedragen, tot een jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tyd in voorloopige hechtenis doorgebracht De eisch was een jaar gevangenisstraf. „LACHEND DOOR HET LEVEN". Victoria Theater. In een beschrijving van deze film lezen we o.m.: Het was den man met den eeuwigen glimlach, den voormaligen Hollywood-afgod Maurice Chevalier toevertrouwd, lachende zijn succes tegemoet te gaan. Hij komt berooid in Parys aan en „ver dient" zijn eerste geld met het thuisbrengen van een rijkelui's hond, die door een huis knecht niet voldoende in de gaten werd ge houden. Dan neemt hij het baantje af van een chasseur van een theater, weet zich daar al lachend steeds meer in te werken, wordt secretaris van de directie, dan lid van de directie en tenslotte alleen-directeur. De man, door wien hij er om zijn lachende ge zicht werd ingehaald, de knorrige directeur met het onsympathieke gezicht maar met het gouden hart, bedelt na allerlei weder waardigheden te hebben ondergaan, bij zijn vroegeren chasseur om een baantje als chasseur. Het meisje, dat Victor Lamois ontmoet, leert heel aardig van hem, hoe een ander op zijde te duwen en zy is het, die tegen zijn zin monsieur Villarel, den knorrige, een beentje licht. Zij is het ook, die hem steeds voortdrijft, naar een nog hoogere sport op de maatschappelijke ladder. Er is een happy end aan de film geforceerd door de edel moedigheid van Victor Larnois ten opzichte van zijn voormaligen directeur. Er zit soms een heerlijke, tegelijk bijtende satyre in de figuren en de situaties, die rond den glorieuzen Victor Larnois opdoemen. De figuur van Villarel vooral heeft menig kostelijk oogenblik. „MOORDZAAK HOLM" Harmonie. Het Alg. Handelsblad schreef over deze film: Angstvallig is in deze film vastgehouden aan de werkelijkheid. Voor wie belang stelt in het werk der politie, ontdaan van de franje der detectivestories, is dit alles in hooge mate belangwekkend. De acteurs in deze rollen zijn volkomen zuiver. Maar niet alleen om de individueele prestsaties van sommige spelers verdient deze film belang stelling; ook als Epos der Gründlichkeit is zij even merkwaardig van opzet als goed geslaagd. De Telegraaf: Adembenemende detectivefilm. Wat adem benemende spanning aangaat, de liefhebber van goede „thrill" zal goed doen, aan het begin van de film diep adem te halen, want in den loop van de film komt hij niet aan ademhalen toe. En de wijze waarop de politie den twee den moord weet te verhinderen doet de film stijgen tot een inderdaad zeer hoog ni veau. Voetbal. SCHOOLWEDSTRUDEN 1939. Voetbal lager onderwijs. Dinsdag 11 April. B I: Koedijk IWilhelminasch. 20 Centr. 7e l.j. IIBergen I 02 Heiloo ICentr. 7e Lj. III 0—0 (na strafsch.) 21. Centr. 7e l.j. III weer ingeloot. C I: Rochdalesch. IVondelsch. I 24 Lindensch. IJulianasch. I 11 (na strafsch.) 32. St. Pancras IHofdijksch. I 22 (na strafsch.) 43. Nic. Beetssch. ITesselschadesch. I 20 C H: Centraal 7e l.j. VTesselschadesch. II 00 (na strafsch.) 43. Rochdalesch. IIVondelsch. II 30 Lindensch. IIWilhelminasch. II 03 Woensdag 12 April. B I: Koedijk IBergen I 50 Heiloo ICentr. 7e Lj. m 00 (na strafsch. 34. C I: Vondelsch. ILindensch. I 00 (na strafsch.) 1—2. St. Pancras I—Nic. Beetssch. I 0—2 C H: Centraal 7e l.j. V—Rochdalesch. II 1—0 Wilhelminasch. II—Centraal 7e Lj. IV 0—1

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7