VOOR ONZE KINDEREN. IJS ONDER EEN LAVASTROOM LEGPUZZLE. ROCOCO. Verhaaltjes van kinderen voor kinderen. DERDE BLAD. CHINEESCH-INDONESISCHE CULTUUR-AVOND. Het Chineesche volk heeft geen rustig bestaan. Vele malen hebben na' tuur-rampen het land geteisterd, tal van overstroomingen hebben hun ver' woestend werk gedaan en doen dit bi; tijd en wijle nog. Maar is er meer. Er is een ramp, zoo mogelijk nog erger dan overstrooming of hongersnood: er is oorlog en oor log is ménschenwerk. Het Chineesche volk vecht voor zijn zelfstandigheid tegen een Japansche inva sie. En naar de strategen en militaire waar nemers verklaren: niet zonder succes. Maar de mensch wéét ten koste van wat. Ten koste van veel leed en namelooze ellende. Vooral voor de zwakken, de vrouwen en kinderen, die zich in dezen harden strijd om het zelfstandig bestaan maar al te vaak niet staande weten te houden En in zulke gevallen blijkt toch altijd nog iets over van de naastenliefde, die den mensch dwingt om de geslagenen en ver drukten te helpen. Hoe weinig daarvan in het algemeen ook tot uiting komt er blijken tóch nog ge vallen te zijn, die het wereldgeweten een oogenblik wakker kunnen schudden. We zagen het bij Abessinië, bij Spanje, na de Jodenvervolgingen en we zien het weer bi; de ellende van de Chineesche burgerbevol king. In ons land is gevormd het „Comité voor hulpverleening aan de burgerbevolking in China", onder voorzitterschap van den bekenden sinoloog prof. dr. J. J. H. Duy- vendak. Voorts zijn tal van plaatselijke comité's gevormd. Ook in Alkmaar en het was dit comité dat gisteravond in de Harmonie een Chineesch-Indonesischen cultuur-avond organiseerde, waarvan de opbrengst ten bate kwam van China's burgerbevolking. De voorzitter van het Alkmaarsche co mité, de heer A. Visser, heeft in zijn openingswoord in het kort uiteenge zet wat het comité tot nu toe heeft gedaan om den nood in China te helpen lenigen. Voor vijf en dertig duizend gul dens aan verbandmiddelen, vaccines en kinine is reeds naar China verzonden, ter wijl eveneens geld verstuurd is, bestemd voor het aankoopen van levensmiddelen. Voorts zette hij uiteen, hoe men tegen woordig voor drie gulden per maand het „peetvaderschap" over één Chineesche kind op zich kan nemen. Geld kan gestort wor den op girorekening: Lissa en Kann 2040 den Haag (China-Hulp). De voorzitter heette in het bizonder wel kom burgemeester van Kinschot en den Chineeschen gezant Wunsz King met zijn eersten secretaris Juan Tih. Deze laatste heeft namens den gezant, enkele woorden van dank gesproken voor de materieele hulp van het Nederlandsche aan het Chi neesche volk. Er was een afwisselend programma sa mengesteld bestaande uit Chineesche mu ziek en Javaansche dansen, voordracht van enkele Chineesche gedichten door mej. M. Ponstijn in vertalingen van J. Eekhout en Helène Swarth, een Chineesche drakendans en een oud-Chineesche huwelijksceremonie. Hun medewerking verleenden de Studen- tenvereeniging ter bevordering van de In donesische kunst te Leiden en de Chinee sche vereeniging „Hua Chiao Hwee Kuan" te Rotterdam. Allen hebben het hunne bijgedragen tot het succes, dat deze avond is geworden. In de eerste plaats materieel: de avond heeft het zijne bijgedragen tot het bereiken van het doel: zooveel mogelijk materieele hulp aan China. In de tweede plaats cultureel: deze avond heeft laten zien hoe belangrijk China als oud cultuurland is en nog beter doen beseffen welke kostbare cultuur-goe deren het Chineesche volk tegen vreemde indringers met hand en tand verdedigt. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. RUZIE IN DE BADKAMER door Nachtegaaltje. „Ru opstaan!", riep Elsje, Rudi's zusje aan de deur die de beide kamertjes van elkaar scheide: „Ik ga het eerst baden". Vlug stond Rudi op en kleedde zich haastig aan. Ze deden altijd wie het eerst in de bad kamer was. Ru was vlug klaar en ging naar de kamer boven op het portaal. Bijna gelijk kwrmen zij binnen. „Ik eerst, toe Els mag ik eerst". „Nee ik was eerder". „Niet ik, ik, ik", riepen ze door elkaar. Elsje pakte de spons, doopte die in het water en gooide hem Ru in het gezicht. „Toe, niet doen Els, dat is flauw". Hij pakte de handdoek en sloeg haar daarmee tegen haar benen. „Au, dat zal ik je betaald zetten", zei Els en greep naar het wasdoekje en gooide het kletsnat in zijn gezicht. Op het lawaai kwam moeder haastig toe- Ioopen. Ze dacht dat er heel wat aan de hand was. „Wat moet dat", riep moeder verschrikt. Snikkend vertelde Elsje het verhaal hoe onrechtvaardig Ru wel was. „Is dat alles om ruzie om te maken, foei kinderen jullie moeten je schamen", zei pioeder. „Ru gaat mee naar beneden en Elsje gaat baden". Ru ging mee naar beneden maar hy yond het „echt gemeen", zoals hij later aan Elsje vertelde. Moeder had al voor de ontbijt-tafel ge tergd. Aan tafel waren ze weer de beste maatjes en je zou niet zeggen dat ze zo kort geleden grote ruzie gehad hadden. ONS EIGEN POSTPAPIER. „We gaan nu eens iets heel nieuws te kenen", zei meneer. „We zijn allemaal met de vorige tekening klaar en ik heb nu iets leuks bedacht. Wie van jullie heeft eigen postpapier?" Bijna alle vingers gingen omhoog. „Ik heb het al gezien. De meesten heb ben eigen postpapier. De anderen lenen misschien een velletje van een broer of zuster of van vader of moeder, maar ook voor hen is, wat we nu gaan doen, heel aardig. We zullen initialen gaan tekenen. Jullie weten allemaal wat initialen zijn: de beginletters van je naam. Allemaal hebben jullie wel eens een stempel gezien, dat op een brief of in een boek stond en waarin de beginletters stonden afgebeeld van den- gene, van wien het boek was. Maar het is helemaal niet nodig om daarvoor een stem pel te hebben of de letters door een druk ker op je postpapier te laten zetten. Je kunt het net zogoed zelf tekenen. Natuur lijk vraagt dat werkje veel tijd en moet je het ook heel nauwkeurig doen, want an ders is het niet mooi. Maar het kan heel goed! In de eerste plaats moeten we natuurlijk bedenken, hoe we de letters zullen tekenen. Ik neem bij voorbeeld Jan Trekker. Jij zou het toch niet leuk vinden, Jan, om je letters J. T. eenvoudig naast elkaar op het papier te zetten, alsof ze door een schrijfmachine er op gedrukt waren. Je moet er een aardig motief van maken. De J en de T op een be paalde manier in elkaar strengelen of door elkaar zetten of een schild, net zoals je zelf wilt. Natuurlijk moet het geheel niet te groot worden, want dat staat niet mooi. Je zult misschien niet direct iets aardigs vinden, maar daarom moeten we nu juist gaan oefenen. Ieder krijgt een groot teken- vel en dan gaan jullie maar eens proberen. Op alle mogelijke manieren kan je de let ters samenbrengen. Je kunt alleen twee voorletters nemen of ook de letters van je andere namen. Jij bijvoorbeeld, Marietje, hoe heet jij voluit?" „Maria Johanna Kersvelt". „Juist. Jij kunt dus als initialen nemen M. K. of M. J. K. Je moet zelf maar eens zien, wat het mooiste staat. Als jullie dan iets hebben gevonden, wat je leuk vindt, moet je dat heel netjes op papier uitwer ken en dan kan je het mee naar huis nemen, om het in Oost-Indische inkt, rode inkt of inkt van een andere kleur, keurig op je postpapier te tekenen. Vinden jullie het 'n goed idee? Ja? Dan zal ik om jullie te helpen een paar voorbeelden op het bord tekenen en dan gaan jullie allemaal zelf aan de slag!" Een minuut of tien later bogen alle hoof den zich over het papier heen en probeer den de .kinderen op welke manier ze hun voorletters het mooiste konden tekenen. DE EERSTE TOCHT IN HET JAAR. door L. H. P. v. Z. Toen vader den kleinen jongen in slaap moest lezen: Mama, mama, Pappie slaapt al. IJs onder een lavastroom, waar van de oppervlakte zo warm is, dat je er niet met blote voeten op kuni lopen, dat is toch wel iets heel bij zonders. We hadden gehoord, dat er toch een ijslaag bestond, die onder een verstarde lavastroom lag en wel in de Noord-Amerikaanse staac New-Mexico op het kruispunt van de 108ste graad Westerlengte en de 35 ste graad Noorderbreedte. Daar zou een dikke laag van lava zijn. gloeiend heet door de zon en onder die laag zou ijs zijn! Nu hadden we daar al wel meer van gehoord, maar omdat we wisten, dat de Amerikanen graag een beetje opscheppen, hadden we nooit veel geloof aan die ver halen geschonken. Het was toch ook niet mogelijk. We weten allemaal, dat ijs direct smelt als het met warmte in aanraking komt, dus dit was wel een beetje vreemd. Toen we dan ook in de buurt van die merk waardige ijspartij waren, besloten we er eens naar toe te gaan. En zo gingen we op een dag, in gezelschap van een paar men sen, waarvan één zeer veel verstand van al dit soort dingen had, op weg. Het was een geluk, dat meneer Barks ons alles kon uit leggen. Overal stonden richtingwijzers, die de weg aangaven, naar het 30 meter diepe ravijn, dat op sommige plaatsen op een tunnel lijkt. Dat komt omdat toen de lava over het dal stroomde, het eerst de opper vlakte van de stroom vast werd. De onder kant bleef nog door stromen, verder naar het dal. Zo ontstonden die geweldige natuurlijke tunnels op een hoogte van ongeveer 2200 meter boven de zeespiegel. Over grauwe blokken steen klommen we naar beneden. De hete lucht, die zich in het open ravijn had verzameld, sloeg ons als de hitte van een geweldig vuur tegemoet. Het is niet te begrijpen, hoe ijs die geweldige hitte kan verdragen. Een paar mensen van ons gezelschap zeiden dan ook al direct: „Het is natuurlijk een truc! Ze willen de goedgelovige bezoekers voor de gek houden om daar geld mee te verdienen". Maar nergens hoefde je entreegeld te be talen, nergens was zelfs een gids te zien, die de mensen tegen betaling langs het ijs zou brengen. Nee, we merkten al gauw, dat het hier niet om geld te doen was. De enige wegwijzers waren de borden langs de kant. Zogauw we op plaatsen kwamen, waar we door de natuurlijke hellingen en door de tunnels werden ingesloten, voelden we, dat het veel koeler werd. We klauterden over rotsblokken en daarna keken we in de diepte, waar de koude lucht vandaan kwam. Wat we daar zagen, was heus de moeite waard. Een ijsblok, van ongeveer 35 c.M. dik en 15 meter breed met een prachtige blauw groene kleur, door stenen omgeven! We daalden dieper af en raakten voorzichtig het ijs aan, want we konden het nog niet helemaal geloven. Maar het was werkelijk ijs niet bergkristal of iets, dat erop leek. We voelden en zagen, dat het ijs was. Als dit blok ijs de hitte van de zomer kon trot seren, kunnen we gerust spreken over „eeuwig ijs" zoals we ook spreken over „eeuwige sneeuw". Vreemde donkere lijnen liepen horizon taal door het ijs. Aan de voet van het ijs zagen we een beetje water, dat een tempe ratuur van werkelijk 0 graden Celsius had ongeveer 20 meter verder, was het zo warm, dat het aardig op de temperatuur in de Sahara begon te lijken. Nu hoort lava tot de beste natuurlijke isoleerstoffen. Er zitten veel kleine lucht- blaasjes in het gesteente en die isoleren de warmte. Als de dikke lagen van lava eindelijk een beetje zijn afgekoeld, dringt de warmte van de zon er niet meer toe door. Het ijs had zich daar gevormd,TH* de lucht, die diep uit de tunnel stroomde T aanraking kwam met de vochtigheid, dié heel dunne straaltjes of liever in enkeh druppels van boven naar beneden door siepelde. Men vermoedt, dat heel m J" jionto nne resten moeten ziin van rU -• - ui diepte nog resten moeten zijn van de Ee. weldig grote gletschers uit de ijstijd, ~j," zelfs door de kokende lavastroom niet hel#! irA*irlen nnsmelten. De enige warmte, die bij dit geïsoleerd» gebied kan komen, komt door de winden die nu en dan door het warme dal blazen* Maar deze winden zijn alleen in staat om de uiteinden te laten smelten. Dit alles vertelde meneer Bark ons en ook, dat de blauwgroene kleur van het waarschijnlijk kwam, doordat het stof V1 de bloesems van de pijnbomen die 0p dg oppervlakte van de lava groeiden, naar be. neden was gewaaid en in de tijd, dat de ijs. laag werd gevormd, daardoor heen was ge, zakt. De donkere strepen bestaan uit stof, dat op dezelfde manier in het ijs is gekomen! Men heeft wel eens gedacht, dat men dié strepen als jaarringen moest beschouwen waaraan men dus kon zien, hoeveel jaar die ijslaag al oud was, maar dat schijnt helemaal niet waar te zijn. Men is van mening, dat de lavastroom nog vrij jong moet zijn. Maar archaëologen verstaan onder „jong" iets anders dan wijt Op de lava groeien prachtige pijnbomen eé sommige stammen zijn meer dan een meter dik. Nu groeien pijnbomen heel langzaam als ze niet op vochtige bodem staan en bo. vendien moet het een flinke tijd geduurd hebben, voor er een laag op de lava was gekomen, waar de bomen in konden groeien. Ook wordt in de oude Indiaanse ver» halen niets gezegd over een lavauitbarsting in deze streken, dus die lavastroom, moet er al veel eerder zijn gekomen, want ook is het bekend, dat al sinds duizenden jaren mensen in deze streken gewoond moeten hebben. We waren blij, dat we al die bijzonder heden over dit wonderlijke verschijnsel konden horen en toen we naar huis gingen, waren we er allemaal van overtuigd, dat we iets heel bijzonders hadden gezien. KRUISWOORDRAADSEL. Horizontaal 1. nijdig, uit zijn humeur. 3. een vogel, die niet moeilijk te radenis. 5. toestand van iets, dat gespannen is. 6. bakt de bakker brood van. Verticaal: 2. bekend Ned. dichter, die omstreeks 1800 leefde. 3. heeft ieder, die naar het buitenland gaat. 4. een veelvoorkomende woorduitgang. LENTE. RAADSELS. 1. In de volgende zin zijn de medeklinkers uit de woorden weggelaten. Hoe luidt deze zin? e. i. ,e .o.ei ,a. .e ..e.e i.e.e oeiijijee aa •a. ,u..e. .o..e. 2. Wij hebben kort geleden een vermenig vuldiging gegeven, waarvan alleen de cijfers 1 en 3 waren gegeven. Probeer nu eens de cijfers van de vol gende deling in te vullen, waarvan weer alleen alle voorkomende cijfers 1 en 3 zijn gegeven. 3 1 1 3 1 1 3. 1 3 3 3. Welk dier lijkt het meest op een kat? OPLOSSINGEN. De oplossingen van de raadsels in ons vor'g nummer zijn als volgt: 1. De raadsels van de Alkmaarse Courant worden elke week door duizenden kinderen opgelost. 2. Panter, eland, otter, arend, uiver, stier. 3. Een leeuw, want hy is nog een 1 (e^ langer. Hoeveel fouten zijn erin? Op deze legpuzzle zijn een paar mensen uit de Rococotijd afgebeeld. Die Rococotijd was ongeveer in het midden van de 18e eeuw. Krullen, versierselen en allerlei tier- lantijntjes kwamen toen in de mode. Stoe len en tafels werden alleen nog met krul len en slingerd gemaakt. De mensen kleedden zich in prachtige kleren, waar veel strikjes, kanten en linten aanzaten. Iedereen heeft wel eens afbeeldingen gezien van die kle ren. Er bestaan ook veel porseleinen beeld jes in Rococostijl en als je de stukken van deze legkaart aan elkaar hebt gelegd zal je de drie figuren, die erop staan, direct als Rococomensen herkennen. Maar daar mee ben je nog niet klaar. Er zitten ver schillende fouten in dit plaatje. Een zie je direct, maar er zijn er ook een pa31"' waar je goed voor moet nadenken en die L-o„niR het eerste gezicht zult ontdek* icen. Begin maar eerst met de legpuzzle i» e r.aar te leggen, en probeer dan eens wel- paar 1 ke fouten je kunt vinden.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 12