m Agenda i Stad m Omqeoinq i| J&ucQeclii&e Stand JCeck School Qetneenteeaden VRAAG EN AANBOD i URSEM Denkt U er aan Uw voor ZATERDA6 °P te geven? Alléén 2de iiandsch goederen. 35 cent per vijl regelS; EERSTE BLAD. *1» r* Alkmaar, Vrijdag. DRUK BEZOEK OP DE KAASMARKT. Er werd Engelsch gesproken. Een nieuwe lente brengt nog altijd een nieuw geluid. En dat nieuwe geluid was vanmorgen op onze weer ontwakende kaasmarkt te hoo- ren, al was het dan ook een geluid, dat een sterk Engelsch accent had. Men weet, dat er honderden Engelsche kinderen in ons land zijn, kinderen, die uit gewisseld zijn tegen Hollandsche, die naar Engeland en speciaal naar Londen zijn ge trokken. Deze vreedzame uitwisseling van schooljeugd beoogt niet alleen den kinde ren een prettige en leerzame vacantie te bezorgen, zij heeft bovenal ten doel de jeugd van diverse landen met elkaar bekend, ver trouwd en bevrind te maken en zoo de kiem te leggen van een voortgezette internatio nale vriendschap welke den wereldvrede op den duur ten goede zal moeten komen. De World Friendship Tours was heden morgen met een groot aantal bussen vol kinderen uit Amsterdam gekomen en een 600-tal Engelsche jongens en meisjes be zocht onder toezicht en voorlichting van hun Hollandsche begeleiders onze kaas markt, die voor de buitenlandsche jeugd natuurlijk „very interesting" was. Daarnaast bracht de International Friend ship League nog een 24-tal oudere Engel- schen, onderwijzers e.d. Deze instelling, die in Amsterdam is gevestigd, maar ook een bureau in Den Haag krijgt, is een interna tionaal vacantiecentrum. De andere deel nemers kwamen per trein. Zij waren onge veer een week in ons land en men heeft ze niet alleen de Alkmaarsche kaasmarkt, maar ook Marken en Volendam en de bloembollenvelden laten zien, voorzoover er dan op het oogenblik van de bloemen op die bollenvelden iets te bekijken is. Ook deze organisaties, die, zonder winstbejag, een goedkoop verblijf voor buitenlanders be oogt, is voornemens onze kaasmarkt met hare vacantiegangers dezen zomer meer malen te bezoeken. Al die Engelschen gaven de markt van morgen reeds een kleurig en fleurig beeld, al waren de kaasdragers dan nog niet of ficieel in hun witte zomerpakjes en al zag de niet-geolie kaas bij sommige stapels er dan ook allesbehalve aantrekkelijk uit. Tal van Engelsche kinderen beklommen den toren en er was natuurlijk overgroote belangstelling voor den klaroenblazer en voor de ruitertjes, die wij hielden ons hart vast het gelukkig „deden". Zij paradeerden met blinkend gepoetste laarzen op schitterend opgetuigde paarden en de trompetter blies met bolle wangen en al was er dan niets van te hooren, men kon toch algemeen zien, dat hij zijn best deed. Niet alleen de Engelschen vonden een breede schare van Hollandsche jongens en meisjes, die als explicateurs optraden, ook diverse soldaten, hier ingekwartierde artil leristen, keken belangstellend naar de nog ongekende verrassingen van deze toekom stige garnizoensstad en vooral de vrouwe lijke jeugd was gaarne bereid dezen lands verdedigers alles te vertellen wat zij maar wilden weten. De „kleine kooplieden", in dit geval de mannen met kaas, met ansichten en houten kaasdragertjes, deden blijkbaar goede za ken en vele Engelsche vaders en moeders zullen dezer dagen de gefotografeerde bij zonderheden van onze altijd interessante kaasmarkt aanschouwen. Het was voor onze markt een blijde lentedag vol beloften van een druk bezoek in de komende zomermaanden. v BEKROOND. De heer N. B. Goudswaard, Spoorstraat alhier is in de Cobouwprijsvraag 1939, voor het ontwerpen van een bankfiliaal in een kleine gemeente, uit een 44-tal ontwerpen met een tweeden prijs bekroond. GYMNASTIEKVEREENIGING TURNLUST. Het bestuur der gymnastiekvereeniging Turnlust verzoekt ons ook op deze plaats mede te deelen, dat de lesuren thans weer op de bekende tijden en plaats gehouden zullen worden, met uitzondering van Woensdag a.s., omdat dat de dag der ver kiezingen is. EEN OPDRACHT. De Rijkswaterstaat heeft het vervaardi gen en leveren van ijzerwerk voor dek- slooven en wrijfgordingen ten behoeve van damwandkuipen en voor pijlers van de be- tonbrug over het Zwarte Water in Rijks weg no. 31 bij overeenkomst gegund aan de N.V. Alkmaarsche metaal- en ijzergie terij voor een bedrag van f 3070. ARBEIDERS TOONEELVEREENIGING. De arbeiders-tooneelvereeniging „Ont waakt", besluit haar seizoen morgenavond met het bekende tooneelspel „Wantrouwen" Gezien haar werk dezen winter ten too- neele gebracht, twijfelen we niet of de laatste uitvoering van dit seizoen zal velen een genotvollen avond bezorgen. Men zie voor bijzonderheden elders in dit nummer. DIERENBESCHERMING. Nogmaals roepen wij liefhebbers voor het jonge Tosip, 6 maanden oud, teef, wit- zwart (geen ras). Ter beschikking is een ruigharige Hol landsche Herder, teef, 3 jaar oud. Op de Kanaalkade is aangetroffen een zwarte poes (wit plekje op de borst). Het beest was niet in staat te loopen. Liefhebbers of eigenaar kunnen zich vervoegen tusschen 0%7)4 uur bij den heer C. Verwer, inspecteur dierenbescher ming, Baanstraat, Alkmaar. VOORZIENINGEN KRACHTENS INKWARTIERINGSWET. Het Koninklijk Besluit, waarbij de opper bevelhebber van Land- en Zeemacht wordt gemachtigd om in de behoeften van inkwar tiering, onderhoud, transporten en leveran- tiën van allerlei aard (ook aan paarden, rund- en ander vee), te voorzien of te doen voorzien, als hem, op zijne verantwoorde lijkheid, het meest geraden voorkomt, wor telt rechtstreeks in de inkwartieringswet van 14 September 1866, zooals die laatste lijk is gewijzigd. Wanneer aan de vorderingen, door de be voegde overheid overeenkomstig de bepa lingen dezer wet gedaan, geen gevolg is ge geven, hetzij door weigering, hetzij door nalatigheid, wordt door die overheid daarin voorzien ten koste van den inwoner, aan wien de vorderi _g gericht was". „Indien de weigering of nalatigheid be trekking heeft op middelen van vervoer of op leverantiën van voorwerpen, die niet onverwijld ten koste van den weigerachtige of nalatige te verkrijgen zijn, kan hij, die de vordering gedaan heeft, zien in het bezit van het benoodigde stellen. Hij kan tot dat einde desnoods last geven tot het binnen treden der woning van den weigerachtige of nalatige, diens ondanks". In geval van oorlog of oorlogsgevaar valt dus de wette lijke eisch weg, dat het binnentreden van woningen moet plaats vinden in tegen woordigheid van den kantonrechter of van één der leden van het gemeentebestuur. Nog afgezien van de moreele laakbaarheid van gedragingen in strijd met de inkwartie ringswet, is een geldboete van maximaal vijf en zeventig gulden bedreigd tegen hem, „die eigendunkelijk lo. nalaat of weigert ge heel of gedeeltelijk te voldoen aan de vor deringen, hem krachtens deze wet gedaan, of deze voldoening verhindert of belemmert; 2o. het gebruik der openbare wegen of andere middelen van gemeenschap en van de daartoe behoorende werken aan het krijgsvolk of de militaire transporten wei gert, of dat gebruik verhindert of belem mert". Tenslotte kan krijgstuchtelijk, behoudens toepassing van zwaardere straffen, worden gestraft „eiken krijgsman, die in de woning waar hij ingekwartierd is, of met betrek king tot geleverde middelen van vervoer en de daarbij behoorende personen, of ten op zichte van de leverantiën, zedelooze, bal dadige of kwellende handelingen heeft ge pleegd of doen plegen". Bij dergelijke han delingen wordt de ingekwartierde, op ver zoek van den inwoner, dadelijk uit het kwartier verwijderd. Inkwartiering geschiedt alleen in de wo ningen welke men daarvoor geschikt acht, dus in het algemeen die welke in de perso- neele belastingen zijn aangeslagen en vrij gesteld zijn die waarin een ernstige zieke is, waarvoor men een doktersattest moet over leggen. Huisgezinnen zonder mannelijke personen boven de 20 jaar worden niet met inkwar tiering belast. De vergoeding in verband met de inkwar tiering is hooger dan men hier ter stede in September van het vorige jaar heeft aange nomen daar de betrokken bedragen in middels gewijzigd zijn. Zij bedragen voor militairen beneden den rang van onder officier 0.20 per dag voor legering en 0.80 per dag voor voeding. Voor onder officieren is dit bedrag 1.30 voor voeding en legering, voor officieren 1 per nacht. Voor een officier kan men de voeding des- gewenscht regelen. Het is veroorloofd de militairen op kos ten van dengene bij wien ze worden inge kwartierd in een hotel, pension of derge lijke instelling te laten verblijven. De meer dere kosten moeten dan natuurlijk worden bijbetaald. In geval van inkwartiering zonder voe ding moet worden verschaft een zindelijk (stroo)leger met twee bedlakens, één deken des zomers en twee des winters, een tafel, een stoel of een bank, gelegenheid tot reini ging met waschgereedschap en zoo noodig vuur en licht. COLLECTE VOOR DE RECLASSEERING. Men schrijft ons: Op Zaterdag 6 Mei a.s. zullen de geza menlijke Reclasseerings-instellingen weer hun jaarlijksche collecte houden. Voor de verheffing van den misdadiger, en daardoor tevens voor de bestrijding van de misdaad, verrichten deze instellingen zegenrijken arbeid. De werkende leden dezer instellingen bezoeken de veroordeelden in hun cel, zij houden toezicht op de voorwaardelijk ver oordeelden, voorwaardelijk niet-vervolgden en voorwaardelijk in vrijheidgestelden ge durende hun proeftijd en staan deze geval lenen met raad en daad terzijde teneinde hen tot bruikbare leden der samenleving te ma ken, hetgeen in zeer vele gevallen gelukt. Voor dit omvangrijke werk, dat onder toezicht van de justitie wordt verricht, is veel geld noodig, dat slechts gedeeltelijk door de contributiën der leden en door subsidiën kan worden opgebracht. De reclasseerings-instellingen zien zich daarom genoodzaakt, zich tot het publiek te wenden om bijdragen voor haar werk te krijgen. Het verheugende in dezen tijd van ver snippering is, dat dit beroep door instel lingen van alle gezindten gezamenlijk ge daan wordt. Het Nedelandsch Genootschap tot Zede lijke Verbetering der Gevangenen, de r. k. reclasseeringsvereeniging, de prot.-chr. re- classeeringsvereeniging en het Leger des Heils hebben, in samenwerking met de kleine reclasseerings-instellingen, dezen „nationalen reclasseeringsdag" georgani seerd. Een comité van aanbeveling is gevormd onder voorzitterschap van Zijne Excellentie den minister van justitie. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, 's av. 8 uur, behalve Zaterdagavond hoofdnummer De moordzaak Holm (detec tive-verhaal); hoofdrollen Walter Steinbeck. Elisabeth Wendt, Ursula Deinert en Harald Paulsen. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer La chend door het leven (hum.); hoofdrol Maurice Chevalier. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Vrijdag 14 April. 8 uur, dancing Harmonie, openb. verg. a.r. kiesvereeniging; spreker mr. A. Bruch. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, concert Alkm. Symphonie-orkest. Zaterdag 15 April. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „Wantrouwen" door de arb.-tooneelvereen. Ontwaakt. Zondag 16 April. 9.30 uur v.m., de Unie, tafeltennis om het kampioenschap van Alkmaar en omstr. 12 uur, café Ceres, start A.V.A.-singelloop. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „Blanke Ballast" door Het Alkm. Tooneel. Voorts is voor Alkmaar een plaatselijk comité van aanbeveling gevormd, bestaan de uit de volgende dames en heeren: Jhr. mr. F. H. van Kinschot, T. Bonsema, mevr. wed. N. Cohen StuartWichers, ds. C. van Dop. J. de Groot, dr. G. Hoeneveld, mr. E. H. Hijmans, K. Haijtema, ds. F. Kui per, ds. H. J. Klein Wassink, mr. P. Langeveld, mr. A. M. Ledeboer, ds. C. von Meyenfeldt, mej. da. F. W. Rappold, E. P. Rengs, mr. H. Scholten, G. van Slingerland, mr. C. Smal, ds. J. H. W. Warners, A. de Wolff. Het comité van uitvoering voor de te Alkmaar te houden collecte staat onder voorzitterschap van den heer mr. C. A. de Groot. De comité's doen een dringend beroep op het publiek om door het koopen van een speldje mede te helpen, de collecte te doen slagen. Doch vóór het zoover is, zal het uitvoe rend comité de beschikking moeten heb ben over een behoorlijk aantal collectanten. Zij die als zoodanig hun medewerking wil len verleenen (in verband met de bestaan de voorschriften moeten collectanten min stens den leeftijd van 16 jaar bereikt heb ben) worden uitgenoodigd, zich op te ge ven bij den secretaris van het comité van uitvoering, D. M. Kuijsten, Dahliastraat 23, onder mededeeling of zij zich voor den och tend, den middag of den geheelen dag be schikbaar stellen. NOG EEN N. K. B.-BONTE AVOND. Daar men de beide vorige keeren plaat sen tekort kwam heroën de N. K. B.-win keliers besloten nogmaals één avond te geven op Donderdag 27 April. Bijzonderheden vindt men elders in dit nummer. ALKMAAR. GEBOREN: Catharina A., d. van Jan IJspeert en A. Deligne. ONDERTROUWD: Wilhelmus Polle en Catharina A. Ligthart. Cornelis J. Kieft en Wilhejmina J. G. Wagenaar. OVERLEDEN: Grietje Langerys 68 jaar. ~ifli i PREDIKBEURTEN. ZONDAG 16 APRIL 1939. ALKMAAR. Groote Kerk, 9 uur, jeugddienst, ds. Den Hertog, van Amsterdam; 10.30 uur, ds. van Dop. Kapelkerk, 10 uur, ds. Klein Wassink (H. Doop); 5 uur, ds. de Vries van Beverwijk (voor ds. Warners). Remonstrantsch Geref. Gemeente, 10.30 uur, ds. Cramer, van Oosterbeek. Ev. Luth. Kerk (Oudegracht), 10.30 uur, ds. Drijver, van Den Haag (extra coll. syn. fonds verb. pred.-tractem.) Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. A. L. Broer, van Hilversum. Geref. Kerk, 10 en 5 uur, ds. von Meyen feldt. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 en 4.30 uur en Woensdagavond, 8 u., dienst. Vrij Ev. Gem., Geesterweg la, 10.15 en 7 uur, ds. Ruys ('s av. biduur nood der tij den. onderwerp: ,,'t Gebed voor Sodom"). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, gebouw „Waakt en Bidt" aan de Laat, 3 uur jonge- liedensamenkomst; Woensdagav. 8 uur evangelisatiesamenkomst, de heer J. A. Hoekendijk, van Heemstede; Maandagav. 8 uur bijbelbespreking mannen Houtweg 8; Vrijdagav. 8 uur bijbelbespreking vrouwen Oudegracht 208; Zaterdagav. 8 uur bid stond Oudegracht 208. Leger des Heils (stichter William Booth), Limmerhoek no. 40; Zaterdagav. 8 uur openluchtsamenkomst op de Steenenbrug; Zondag 7.30 uur v.m. bidstond, 10 uur hei- ligingsdienst, 3.30 uur openluchtmeeting bij singssamenkomst; deze diensten worden den Kattenberg, 8 uur openbare verlos- geleid door adjudant Malcorps; Maandag 2.30 uur gezinsbond; Dinsdagav. 8 uur sol- datensamenkomst; Donderdagav. 8 uur hei- ligingsdienst. Ned. Leger des Heils, Hekelstraat no. 9; Zondag 10 uur heiliging, onderwerp Johan- nes 21; 8 uur heilssamenkomst; Maandagav. 8 uur kolonel Kerkhoven uit Den Haag; Dinsdag- en Donderdagav. 8 uur samen komsten, leider kapitein K. Schiltkamp, bijgestaan door kapiteine A. Schiltkamp de Leur. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, ds. van Mullem. BERGEN, 10.30 uur (H. Doop), ds. v. d. Kieboom. Oer. kerk, 10 en 5 uur, ds. van Minnen. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, de heer Heeresma, van Amsterdam. BURGERBRUG, geen dienst. BARSINGERHORN, Doopsgezinde Ge meente, geen dienst. DRIEHUIZEN, 10 uur, ds. Brinkerink. DIRKSHORN, 10 uur, ds. de Leeuw. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roobol. EGMONDBINNEN, 2 uur, ds. Rasch. EENIGENBURG, geen dienst. GROET, 10 uur, ds. Krop, van St. Pan- cras (doopsbed). GROOTSCHERMER, geen dienst wegens vacaturebeurt te Driehuizen. HEILOO, 10.45 uur, ds. Bloemhoff, tekst 1 Joh. 5 4 (onderwerp: „Overwinnaar".) HEILOO, Nederl. Herv. Evang. Vereeni- ging, a. d. Kerklaan, 10 uur, ds. van Hoo- genhuyze, van Amsterdam. HEERHUGOWAARD, 2.30 uur, ds. v. d. Heide. KOEDIJK, av. 7 uur, de heer C. Korn- dörffer. LIMMEN, 9.30 uur, ds. Bloemhoff. NIEUWE NIEDORP, av. 7 uur, ds. Boeke. OOSTGRAFTDIJK, geen dienst. OTERLEEK, 10 uur, ds. Loysen. OUDE NIEDORP, geen dienst. OUDORP, 10 uur, ds. Heep. OUDESLUIS, geen dienst. PETTEN, geen dienst. SCHAGEN, 10 uur, ds. Kapteijn. SCHAGEN, geref. kerk, 9.30 uur en 5 uur cand. Wamsteeker, hulpprediker. SCHERMERHORN, geen opgaaf ont vangen. SCHOORL, zie Groet. SINT PANCRAS, geen opgaaf ontvangen. STOMPETOREN, geen dienst wegens va caturebeurt. Evangelisatie, 10 uur, de heer van Voorst van Amsterdam. ST. MAARTENSBRUG, 10 uur, ds. Vorstman. SCHAGERBRUG, 10 uur, ds. Witkop. UITGEEST, 10 uur, ds. Hanneman. Evangelisatie gebouw Sedeur, 10 uur, de heer van Doorn; 11.40 u. Zondagsschool. VEENHUIZEN, geen dienst. WARMENHUIZEN, geen dienst. WESTGRAFTDIJK, 7.30 uur, ds. Loysen Avondmaalbediening. WINKEL, 10 uur, ds. Boeke. ZUIDSCHERMER, geen dienst. De raad kwam hedenmorgen 9.30 uur onder voorzitterschap van burgemeester v. d. Heuvel voltallig bijeen. De voorzitter uitte de wensch, dat de besprekingen tot heil van de gemeente zouden strekken en heette speciaal de pers welkom, de veronderstelling uitende, dat men nu wellicht objectieve verslagen zou krijgen. Hierna werden de notulen gelezen, die onveranderd werden vastgesteld. Ter visie voor de raadsleden werd gelegd het verslag van het Borgstellingsfonds. De voorzitter deelde nog mede, dat het fonds voor eenige ingezetenen heel goed had gewerkt. Het besluit om 75 opcenten te heffen, was door Ged. Staten goedgekeurd. Een verzoek van den heer J. H. Hof, om zijn van de woningbouwvereniging ge huurde woning te laten nakijken, omdat verzoeken bij het bestuur voor het doen van herstellingen geen succes hadden, was voor den voorzitter aanleiding om op te merken, dat de gemeente geen zeggingskracht heeft, doch dat vermoedelijk het bestuur wel een open oog zal hebben voor gerechtvaardigde wenschen. De heer A a y merkte op, dat de woning, alsmede die van den heer v. d. Meulen, in een desolaten toestand verkeert. Het bestuur geeft steeds nul op het request. Weth. Veldbo-er had geconstateerd, dat de woning tochtte. Daarna was ze echter behangen. De heer de Jong wilde den opzichter opdragen er een rapport over uit te brengen. De heer Schaap oordeelde, dat de klachten niet op een solide bouw wezen. De voorzitter: „Wij zitten er mee. Dat de balken er bij neerhangen is over dreven. De woningen zijn niet zoo slecht als verteld wordt. Grootendeels voldeed het bestuur aan hetgeen gewenscHt werd, doch niet alles kon worden ingewilligd. B. en W. zullen trachten het bestuur te bewegen de noodige verbeteringen aan te brengen. Er is hier een tekort aan woningen en binnenkort zullen B. en W. voorstellen om 13 krotwoningen onbewoonbaar te ver klaren. Vijf jongelui, die willen trouwen, kunnen geen woning krijgen. Er zal iets moeten gebeuren. De heer A a ijIk heb er 4 jaar in ge woond, maar als het hard regende, had mijn vrouw, om het water op te vangen, geen potten en pannen genoeg. De v o o r z i 11 e rB. en W. zullen een onderzoek instellen en rapport uit brengen. De voorzitter deelde mede, dat dé gemeente van het Parochiaal Kerkbestuur voor 1000 4 A. grond, waarop een oud huisje, kan koopen, om daarop een woning voor den veldwachter te bouwen. De bewoner van het huisje, die 2,25 per week betaalt, krijgt een ander voor 1,50, waarbij een stukje grond van de Boeren leenbank, die dezen grond ook wel aan den nieuwen bewoner zal willen overdoen. Alvorens de oude te sloopen en het ter rein op te hoogen, zal het besluit door Ged. Staten moeten worden goedgekeurd. Spr. stelde voor het reeds in comité ge nomen besluit in openbare vergadering te bekrachtigen. Confcrm besloten. Rondvraag. De heer de Goede vroeg of, wanneer het terrein voor de nieuwe veldwachters woning wordt opgehoogd. Buiten W. C. van ver- 100 den buurman moet verdwijnen. De man kan de kosten niet dragen. De voorzitter merkte op, dat krach tens de verordening de z.g. huisjes moet», verdwijnen. Wanneer de gemeente <ja^ met toestemming van de Schermer, de stink' sloot dichtgooid, dan kan de gemeente man terwille zijn, door hem toe te staan, zij» te maken binnen W. C. aan te sluiten op a» septinktank van de te bouwen veldwachters, woning. De heer d e G o e d e informeerde naar een ingekomen verzoek om een jeugdige werk looze in Alkmaar een cursus van de Co©* missie voor ontspanning en ontwikkel©» van jeugdige werklooze te laten volgen. De voorzitter zeide, dat dit verzoek aan B. en W. gericht was, die inwilligt hadden afgewezen, omdat de daaraan bonden kosten voor de gemeente zouden bedragen. De heer de Goede: De betrokkene was bereid daarvoor 1 per week, die hij daar krijgt, bij te dragen. De voorzitter: Ons was alleen «g, vraagd of de gemeente de kosten van op," leiding voor typen enz. wilde betalen. Spr is bereid in de volgende vergadering het vraagstuk uitvoerig te bezien. De heer Aay informeerde of er niets gedaan kon worden om de vuilnisbelt bij de overhaal te Rustenburg op te ruimen. De heer Pr in se zeide, dat de pal<je, daarmede reeds bezig is. Op een vraag van den heer Aay, zeide de voorzitter, dat de kosten voor het Kerkepad nog niet bekend zijn en dat de klacht over de postbestelling in de vorige vergadering, waarmede B. en W. het eens zijn, in behandeling is. Hierna werd goedgevonden om het zoontje van den heer Prinse, dat niet staat is het gewoon lager onderwijs te volgen, in de gelegenheid te stellen het buitengewoon lager onderwijs in Alkmaar te volgen. De heer Schaap had in de veronder, stelling geleefd, dat de dansgelegenheid ia de gemeente een beetje beperkt zou worden, doch het gaat er weer lustig op los. De voorzitter: Dit behoort tot de competentie van den burgemeester. Zes weken is er niets te doen geweest. Voor het dansen is met de verschillende kasteleins een regeling getroffen. Die menschen hebben door de week niets te doen en zitten op zware lasten. Zij krijgen ieder twee keer in het jaar een dansver. gunning en een uitvoeringvergunning met dansen na. De heer Schaap: U heeft mooi praten, maar ik heb een zoon en die zit er al mooi tusschen met een paar heeren en dames. Wethouder Ham: Ze komen veel later thuis dan 12 uur. De voorzitter: Dat hangt van het gezag van de ouders af. Ik kan niet alle jongelui een politieagent meegeven om hen thuis te brengen. Het dansen is be perkt, doch men moet niet overdrijven. De heer Schaap oordeelde het verslag in de Alkm. Crt. van de vergadering van „Algemeen Belang" te Rustenburg smalend voor den raad. De raad wil zijn volle mede werking verleenen met het kerkhof en het Kerkepad, doch de Diaconie wil geen meter grond afstaan. De heer de Jong: In de raadsverslagen werd daarover nooit iets gezegd en de pro* testanten dachten, dat de raad er tegen was. Ik heb het toegelicht, doch daarvan staat niets in het verslag van plaatselijk belang. De menschen zijn tevreden als het kerkhof wordt opgeknapt. De heer Schaap: Maar men mag het niet zoo voorstellen of de raad er niets voor gevoelt. Het tegendeel is waar. De voorzitter had ook gelezen, dat men niet tevreden was over de door den burgemeester gemaakte raadsverslagen. Die zouden niet objectief zijn. Spr. verheugde zich er over, dat de heeren de Jong en Aay dit niet onderschrijven. Hij die het verslag van Plaatselijk Belang maakte, weet ver moedelijk niet wat objectief is. Zijn verslag was dit zeker niet, want daarir staan din gen, die ter vergadering niet werden be- sproken. De lezers van de Alkm. Crt. heb ben zeker geen recht zich over de raads verslagen van spr. te beklagen. Dit is wel het geval met die van het N.H.D., dat gelijke verslagen ontvangt, maar te veel het pot lood gebruikt. Plaatselijk Belang moet goed weten, wat het zegt. Ik vind het prachtig, dat hier de verhouding tusschen katholiek en protestant goed is. Laat men die niet verstoren. De heer de Jong: Ik kan mij ook met dat verslag niet vereenigen. Er staan dingen in die niet waar zijn. De voorzitter: Wij hebben hier altijd gevochten voor de openbare school, omdat wy hier moeten samenwerken. De heer Aay: Ik heb gezegd, dat in de laatste raadsvergadering het pad besproken is, maar dan zeggen ze „daar lezen wij niets van in de courant". De voorzitter: Wij hebben't in werk verschaffing willen doen uitvoeren. Door de gemaakte prulbegrooting slaagden wij daar- m *"et Noodig is, dat wij hier eens .voor een uitbreidingsplan een 1000 uittrekken. Voor het herstel van den dorpstoren zal'n f 200 noodig zijn. Een post hiervoor ont breekt, zoodat toestemming van Ged. Staten noodig is. r voorzitter keurde het af, dat het ïefdadigheidsfonds een gesteunde, die voor e 8 die hij ontving op de secretarie wilde werken, niet wilde steunen als hij dit werk bleet verrichten. Hierna ging de raad in comité. uitsluitend 6 contant

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2