DE CITADEL" LAATSTE BERICHTEN. II Cronin's meesterwerk verfilmd JtfïeeflSÜidiHQM Tkouiticiaal Hieuw* mm ii iibiiii n»i HEILOO KING VIDOR, een van Amerika's bekendste regisseurs. ZIJPE EGMOND A. D. HOEF TWEEDE BLAD. OUDE VROUW IN BRAND GERAAKT EN ERNSTNG GEWOND. Vannacht omstreeks twee uur heeft zich te Overdinkel, gemeente Losser, een tra gisch ongeval voorgedaan, waarvan de ongeveer 80-jarige alleenwonende onge huwde vrouw M. Elshof, die nog steeds een petroleumverlichting gebruikt, het slachtoffer is geworden. De vrouw had de gewoonte 's nachts voor haar bed bij een petroleumlampje te bidden. Waarschijnlijk was dit vannacht ook het geval en heeft zij hierbij het lampje omgestooten, waardoor brand ont stond in het vertrek en zij zelf eveneens in brand geraakte. Door haar schreeuwen werden de naast haar wonende buren wakker. Toen deze, de twee gebroeders F. M. en G. M., binnen drongen, was alles in dikken rook gehuld. Desniettegenstaande zagen zij de vrouw brandend op een stoel voor het bed zitten. Zij droegen haar ijlings naar buiten en doofden de vlammen, waarbij zij zelf enkele brandwonden aan de handen opliepen, en waarschuwden onmiddellijk dr. de Bruyn uit Losser. Deze achtte den toestand van het slachtoffer zoo zorgwekkend dat zij per personen auto naar het r.k. ziekenhuis te Losser moest worden overgebracht. Zij was deer lijk gewond aan gelaat, armen en beenen. Haar kleeren waren als het ware van het lichaam afgebrand. Dank zij he actief optreden van omwo nenden, kon de brand in de woning met behulp van emmers water gebluscht wor den, zonder dat de brandweer gealarmeerd hoefde te worden. NEDERLANDSCH GEZANT IN SPANJE. Naar wij vernemen is dezer dagen de benoeming te verwachten van mr. C. H. J. Schuller tot peursum, thans gezant te Rio de Janeiro, tot Hr. Ms. gezant in Spanje. VERDRONKEN. In den afgeloopen nacht is nabij het Lexcensveer op den Rijn onder Wage- ningen de 44-jarige onder-officier van de genie uit Gorinchem, P. Postema, aan boord van een sleepboot, doordat hij een slag kreeg van een kabel, over boord ge slagen en verdronken. TWEEDE RADIOVOORDRACHT VAN DEN MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Hedenavond van 7 ot 7.30 uur zal de mi nister van economische zaken zijn tweede radiovoordracht over de landbouwcrisis- politiek houden, over alle drie de Neder- landsche zenders. De minister zal dezen avond in het bijzonder de maatregelen ter zake van den akkerbouw bespreken. VORDERING VAN 9 <4 MILLIOEN IN VOOR-OORLOGSCHE MARK-BILJETTEN. Een hier te lande wonende ex-Duitscher vorderde van de Duitsche Rijksbank beta ling in goud van ruim 9 millioen 400 dui zend mark van vóór den oorlog (de biljet ten dateeren van 18981914) door de Reichsbank uitgegeven bankbiljetten, welke biljetten sedert 5 Juli 1925 ingevolge de des betreffende Duitsche wetgeving krachteloos en waardeloos zijn verklaard. De rechtbank te Arnhem, en in hooger be roep het Arnhemsche hof, verklaarden deze actie niet-ontvankelijk. De ex-Duitscher stelde daarop beroep in cassatie in bij den Hoogen Raad. De procureur-generaal bij dit college, mr. Berger, heeft heden geconcludeerd tot ver werping van het ingestelde cassatieberoep. De Hooge Raad zal op 2 Juni arrest wij zen. VAN TWAALF METER HOOGE STELLING GEVALLEN. Ernstig gewond. Vanmorgen waren drie werklieden op de werf Gusto v.h. A. F. Smulders te Schie dam op een twaalf meter hooge stelling werkzaamheden aan het# verrichten, toen plotseling een van de dwarsbalken van deze stelling brak en alle drie werklieden naar beneden stortten. Hierbij liep de 22-jarige ongehuwde J. Bakkes uit Schiedam een wervelfractuur en een zware hoofdwonde op. Zijn toestand moet zeer zorgelijk wor den geacht. De 30-jarige gehuwde J. Win ters, eveneens uit Schiedam, liep eveneens een wervelfractuur op, terwijl zijn nieren werden beschadigd. Ook zijn toestand is zeer ernstig. Het derde slachtoffer, de gehuwde 30- jarige F. Neerhout uit Rotterdam, kwam er minder slecht af; hij kreeg een armwonde en een gebroken neusbeen. Alle drie slachtoffers zijn naar het r.k. ziekenhuis te Schiedam vervoerd, waar Neerhout na verbonden te zijn het zieken huis kon verlaten. De andere twee zijn er ter verpleging opgenomen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. De fabrieksarts d,r. Geerdes, heeft de slachtoffers de eerste hulp verleend. MATROOS OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Hedenmorgen is op de Nieuwe Maas ter hoogte van de Pelgrimskade te R'dam de 23-jarige matroos L. M. van Loosem, wonen de aan de Maaskade en werkzaam op het s.s „Ruhr" van de Vola Transport Mij., uit gegleden en te water geraakt. Hoewel de jongeman kon zwemmen en hem direct een reddingsboei werd toegeworpen, gelukte het hem niet deze te grijpen. Hij verdween in de diepte en verdronk. Twee politieboo- ten zijn dadelijk aan het dreggen gegaan maar tot dusverre zonder resultaat. INSTALLATIE VLIEGVELDCOMMISSIE Ter gelegenheid van de installatie van de commissie, welke der regeering van advies zal dienen nopens de vraag, welke maatregelen wenschelijk zijn te achten ter bevordering van een uit een oogpunt van algemeen belang zoo gunstig mogelijke oplossing van het luchtbavenvraagstuk voor het groote internationale luchtver keer, heeft de minister van waterstaat hedenmiddag o.m. het volgende gezegd; Het zij mij allereerst vergund mijn dank te betuigen jegens u voor de bereidwillig heid waarmede gij een benceming tot lid der ingestelde commissie hebt willen aan vaarden. Het vraagstuk waarover de regeering uwe commissie verzoekt haar van advies te willen dienen, is niet slechts veel omvat tend. doch bovenal zeer belangrijk aange zien de oplossing daarvan, die alom in den lande met een zoo groote belangstelling wordt tegemoet gezien, voor de positie, welke Nederland in de burgerlijke lucht vaart zal innemen van verstrekkende be- teekenis zal zijn. Ik wil mij niet begeven in een uiteenzet ting of ook maar een onsomming van de verschillende inzichten en standpunten, welke te dezer zake van allerlei kant zijn verdedigd. In de eeerste plaats toch meen ik te mogen aannemen, dat die inzichten en standpunten, waarvan in het openbaar is getuigd, stellig in uw midden bekend zijn. maar vooral wil ik vermijden, door eenigei- lei opsomming of volgorde zelfs ook maar den schijn te wekken alsof van mij uit eenige suggestie ten aanzien van uw arbeid zou gepoogd worden te geven. Het is juist het verlangen van de regeering op dit oogenblik de onderscheidene oplossingen waarop het oog kan vallen, te toetsen aan een objectief, kundig oordeel of daarna een uiteindelijk standpunt te bepalen in het aloorneen belang. Waaruit het algemeen belang bestaat is niet moeilijk te onderkennen. Het zoo goed mogelijk inschakelen van Nederland in het groote luchtverkeer en het zoo veel mogelijk bevestigen van de positie van de Neder- landsche luchtvaart in dit verkeer. 'n Linkerbocht afsnijden NOOIT! Een bocht naar links moet u ruim nemen, een bocht naar rechts echter juist kort! J8» VERFRAAI UW BIBLIOTHEEK. Onze binderij maakt Uw oude boeken als nieuw! BINDERIJ COSTER. ALKMAAKSCHE COURANT. TEL. 3320. DOE DAT NOOIT! Blijf altijd op de rechter- weghelft in bochten, binnen bebouwde kom men bent u dat zelfs wet telijk verplicht 1 ZES verschillende persen staan altijd klaar voor UW DR1 KWERK. DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL 3320. Verkooping rioolbuizen en palen. Hedenmorgen werden aan de opslag plaats bij het N.H. kanaal door deurwaar der Koudenberg te Alkmaar, te koop aange boden de afgekeurde rioolbuizen en palen, welke dienst moesten doen voor den aan leg van de rioleering in deze gemeente. Over deze levering is een langdurig proces ge voerd en uiteindelijk heeft de fabrikant het loodje moeten leggen. De belangstelling was niet groot en de animo gering: 25 buizen werden verkocht voor 0.80 en 30 voor 0.65 per stuk. Het restant, ongeveer eep 1100 stuks, en een partijtje dampalen, werd door den heer Rumke te Beverwijk gekocht voor 500. Jaarvergadering Bureau van Advies. Deze vergadering, Donderdagavond in café Roozing gehouden, was matig bezocht. De administrateur, de heer A. Hopman, bracht het jaarverslag uit: 9 nieuwe leden waren toegetreden; gememoreerd werden het 10-jarig bestaan en de actie die uitgaat van den middenstand om een bureau in stand te houden; met gunstig resultaat is wederom gewerkt. De heeren J. Kraakman, A. Greeuw Jr. en J. Th. Cedée werden herkozen. Mededeeling werd gedaan dat de heeren J. Rus Czn. en A. Hopman de vereeniging vertegenwoor digen in de Kamer van Koophandel. Onderlinge Hjlcitenver. „Heiloo". In café „De Onderneming" werd Don derdagavond de jaarvergadering gehouden van de Onderlinge geitenver. „Heiloo". Uit het jaarverslag bleek dat 39 geitenhouders lid zijn met 67 dieren. Bij de verzekering zijn de dieren ingeschreven voor j 658. De rekening luidde: ontvangsten 30.66, uit gaven 24.49 saldo 6.17. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Bakker, S. Sentveld en N. Rood, werden herkozen. Waren het vroeger meestal Europeesche regisseurs, die zich in Hollywood boven het gros wisten te plaatsen en waarlijk den meestertitel verdienden, thans ziet men meer en meer de in Amerika zelf geboren filmleiders op den voorgrond treden, niet alleen door hun onvergelij kelijk knap vakwerk, maar ook om hun unieke artistieke gaven, ja, om hun bezielde overtuiging, waardoor zij van hun vak tevens in ar- tistieken zin een rceping weten te maken. Een, die zijn weg onver zettelijk heeft gezocht, geen compromissen sluitend en vaak liever het risico van een artistieke daad verkie zend boven het gangbare doorsneeproduct ,is King Vidor: de regisseur, die tel kens weer op den voor grond treedt op oogenblik- ken, dat de filmindustrie een nieuwe stimulans, 'n nieuwen opwaartschen zwaai noodig heeft. Tien jaar geleden stond achter de grandioze verfilming van The Big Parade, nog altijd een der meest diepgrij pende en gaaf ste films eener amusements industrie, de rijzige, donkere figuur van den bescheiden man uit het zuiden der Ver- eenigde Staten, wien steeds meer het lot der namelooze menigten ter harte scheen te gaan dan het doen en laten van de rijken der aarde. Indien er een groote lijn in King Vidor's films zit, dan is het wel een sterke sociale tendenz: de liefde van den mensch tot zijn mede- mensch, het du ma van den belaagden mensch temidden van het groote name looze monster van het noodlj de druk van het leven, de menigte, de force jba- De beroemde Engelsche acteur Robert Donat in de hoofdrol van den jongen Dr. Manson in King Vidor's verfilming van A. J. Cronin's wereldberoemden roman De Citadel. jeure van het leven, en bovenal de tragi sche grootheid van het leven zelf. Halielujah is re titel van de film, die hij nog altijd als zijn beste beschouwt: een film van onbekende neger-acteurs op de plantages van Amerika's Zuiden, zangen, dansen en spirituals, die hij uit zijn jeugd kende, een film zor.der steiren. een film van louter „coloured peeple", die dit keer «ens niet gebruikt voor da roAieu van sloofsche Pullman bedienden of spo- ken-ziende huisknechten met witte bibber- lippen. The Crowd was de titel van e-n film uit dezelfde jaren en behandelde op een vooral destijds zeer gedurfde wijze niet anders dan het lot van twee bescheiden jonge menscher., te midden van het leven der millioenen in New York, hun plezieren en hun kleine drama's, hun dagelijksche beslommeringen en hun geringe avontu ren. Een ritje boven op een autobus, een dagje aan het overbevolkte strand van Atlantic City, waren de voornaamste scènes van déze film, die ons Amerika deden zien, zooals wellicht geen andere film. In Elmer Nice Streetscène was het an dermaal de tragedie van een achterbuurt familie in de „slums" van New York. In Our Daily Breda de terugkeer van de werkeloozen tot de algoede aarde en de strijd van een kleine idealistische kolonie tegen de vernielende driften van tempees ten en seizoenen. Al deze films werden gemaakt voor Metro-Goldwyn-Mayer. voor welke maat schappij King Vidor. ofschoon onafhanke lijk en niet in geregeld verband werkend zijn werkkracht en zijn genie in dienst stelde. Maar weinigen weten, dat aan deze films series vooraf gingen, waarin King Vidor in de eerste plaats het vak leerde en anderen, zijn artisten, het vak van actee ren, van film-acteeren poogden te leeren. Want met al zijn idealisme is een figuur als Xing Vidor voldoende realist om te beseffen, dat het gigantische filmapparaat alleen gehanteerd kan worden door den man, die niet alleen de psyche van den acteur, maar ook de geheimzinnige mecha nische ziel van het apparaat en de capa citeit van eiken kleinen werkman in de studio kent. Klein is King Vidor zelf begonnen. Als jongen, in den oertijd van ie film, toen er nog geen Hollywood bestond, schreef hij voor zijn krant reeds artikelen over dat nieuwe wonder der illusie, dat hij zag, dat instrument om millioenen te kunnen mededeelen. wat men zelf voelde, de film. Artikelen, die hij metmoeite geplaatst kreeg, niet omdat hij een slecht journalist zou zijn, maar omdat de toekomstige waarde van de film toen nog slechts wei nigen duidelijk was. In zijn vrijen tijd maakte hij in opdracht kleine reclame films, die de intelligentie van Europa een paar jaar later zonder twijfel onder de avant-garde gerangschikt zouden hebben. In 1915 trouwde hij met een klein meisje uit zijn vaderstad Houston in Virginië, een meisje, dat coüte que coüte in die kleine films een rol had willen spelen en bereid geweest was om daarvoor met haar fami lie, die aan dit komische vermaak part noch deel wilde hebben, te breken Samen kochten zij midden in den oorlog voor hun laatste geld een tweedehandsch auto en reden westwaarts, de richting der vroegere pioniers. Hun reisgeld onderweg verdien der. zij door in opdi&cht van de Ford Mo tor Cy. (een repot'age van „den straat weg" te maken. In San Francisco beschikten zij nog over twintig cent, verkochten hun wagentje aan den laatselijken Ford-dealer en moesten voor het weinige geld, dat zij ervoor kregen, op zeer ongewone wijze n.1. met een vrachtboot over zee naar Los Angeles. In Hollywood werkte toen een meisje var opmerkelijke schoonheid, Corin Giiffith, een meisje, dat toen nog maarl!!* bescheiden rol hij de film vervulde v 24 gulden per week. King Vidor had ind^ tijd dit meisje bij de oude Vitagraph r die baan bezorgd om telkens maar y met journalistiek flair uitgevoerde brie^ aan de directie te schrijven over ha*1 schoonheid, en hij wist, dat hij niet W En het was Corinne Griffith, die thans hS echtpaar Vidor op haar beurt een w* kon bezorgen als „script clerk" en „extra" voor de pas opgerichte Universai Twee jaar later verdiende Vidor 80 nl l- nln oriAcnViriixror an week als scenarioschrijver en daarna den zijn eerste pogingen achter de camera en achter de megafoon van den regisseur In 1937 hertrouwde Vidor met de scenario' schrijfster Betty Hill. De Citadel Het is deze man, die thans de kans van zijn leven gekregen heeft met het regjs. seeren en verfilmen van een der beroemd"" ste boeken, die in onzen tijd geschreven zijn, dr. A. J. Cronin's „De Citadel", q? Citadel" is, zooals ook duizenden in'J^! land uit de Hollandsche vertaling weten een typisch modern sociaal gegeven: de strijd van 'n jongen, in zijn idealen onwrik. baar sterken dokter tegen een verkliektè groep van oudere collega's, die bereid wa ren het eerste geboorterecht van hun nobel vak te verkoopen voor een schotel linzen. Het verhaal van Cronin speelt in de mijn.! werkerskringen van Wales in Engeland Het speelt temidden van de ruwe, armoe dige, maar eerlijke menschen, het speelt in die sfeer, die een idealist als King Vidor van-nature lief moet zijn. Hij stond er op, dat deze film door Metro-Goldwyn-Mayer ook in Engeland zelf verfilmd zou worden en tusschen de karige heuvels van Wales te midden der groezelige mijnwerkersdor pen en voorts in de studio's van Denham bij Londen werkt thans deze stille, geslo ten man met zijn sterk zuidelijk accent zijn bezeten plichtsbesef, het enthousiasme van zijn roeping, samen met acteurs als Robert Donat. Engelschman in hart en nieren, en Rosalind Russell, een dei aan trekkelijkste jonge figuren uit den spelers kring der Metro-Goldwyn-Mayer, een actrice, die eerst dit jaar den bij M-G-M „cfficieelen" titel van ster gekregen heeft. De Citadel is een door en door Engelsche film geworden: in Engeland opgenomen met Engelsche acteurs, spelend in Londen en in de armoedige mijndistricten van Wales zelf. De schrijver, dr. Cronin, heeft verklaard dat hij reeds bij het schrijven van zijn roman de overtuiging had: mocht deze roman ooit verfilmd worden, dan zal Ro bert Donat om innerlijke en uiterlijke ge lijkenis met zijn hoofdfiguur de hoofdrol moeten spelen. En Metro-Goldwyn-Mayer engageerde Robert Donat. Tal van vermaarde Engelsche acteurs hebben voor de verfilming van een zoo door en door Engelsch gegeven zich gaarne bereid verklaard om op eerste aanvrage zoo noodig zeis minder vooraanstaande rollen te spelen, dan zij overigens op het tooneel of in de film gewend waren. Met name geldt dit voor Emlyn Willi ams, die in De Citadel de rol van den secre taris van het mijnwerksfonds speelt. Emlyn Williams is een der bekendste Engelsche auteurs en acteurs. Hij schreef het uiterst gedenkwaardige tooneelstuk Night Must Fall, speelde daarin in Engeland en Amerika de hoofdrol; Metro-Goldwyn- Mayer verfilmde ook dat stuk, al werd het m ons land door de censuur helaas niet toegelaten. In De Citadel nam Williams de rol op zich, omdat hij hierin, als geboren inwoner uit Wales, een typi- schen „Welshman" kon uit beelden. Hetzelfde geldt ook voor Mary Clare, die in De Cita del de kleine rol van een Italiaansche moeder vervult. Mary Clare behoort tot de vijf beroemdste Engelsche actrices en 'Noel Coward schreef speciaal voor haar, en met haar in de hoofdrol, het stuk, dat eveneens wereld naam zal verkrijgen door tooneel en film, Cavalcade. Regisseur King Vidor in gesprek met den beroemden schrijver van „De Citadel", dr. A. J. Cronin. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Achilles 13 April v. A'dam n. R'dam, 14 April te Rotterdam. Ariadne 12 April te Algiers. Barneveld 13 April te en van Liverpool n. Antwerpen. Bennekom 13 April v. A'dam n. Curagao. Berenice 14 April te Rotterdam. Fauna 13 April v.m. Gibraltar gepass. Merope 13 April te Amsterdam. Orestes 13 April 20 u. te Hamburg. Orion 13 April v. Thessaloniki n. Izmir. Orpheus 13 April v. Gothenburg n. A'dam Perseus 14 April v.m. Holtenau gepass. Pygmalion 12 April v. Malta n. R'dam. Titus 13 Aoril te en van Cadiz n. Lissabon. Triton 13 April v. A'dam n. Hamburg. Ulysses 13 April 6 u. Finisterre gepass. Venus 13 April te Lissabon. Vesta 13 April v. Sushak n. Split. Cottica 13 April v. Barbados na Trinidad. Stoomvaart Mij. Nederland. Bintang thuisr. 14 April te Amsterdam. Tawali thuisr. 14 April te Suez. Soemba thuisr. pass. 13 April Ouessant. Poelau Roebiah thuisr. 13 Apr;l te Suez. Joh. de Witt uitr. 13 April te Southamnton Marnix van St. Aldegonde thuisr. 13 April van Algiers. Rotterdamsche Lloyd. Kota Baroe thuisr. 13 April passeert Point de Gaalle. Siantar thuisr. 12 April Finisterre gepass Weltevreden uitr. 13 April pass. Ouessant PaigNmg 13 AprÜ pass' Perim- Siantar thuisr. 13 April 16 u. Ouessant gep. Baloeran thuisr. 13 April 23 u te Suez. Blitar thuisr. 14 Apri 13 u. Kaap Bon gep. Kotaradja thuisr. 13 April van Aden. Kertosono uitr. 14 April 14 u. te Sabang. Weltevreden uitr. 14 April 9 uur Finisterre gepasseerd. Buitenzorg thuisr. 13 April van Batavia. HollandAmerika Lijn. Boschdijk 12 April n.m. te Lonuen. Zaandam 11 April n.m. te Philadelphia. ogiol 8 AP"1 n.m. v. Los Angeles. Benoemd. Naar wij vernamen is de heer A. Kar- baat, kaasmaker aan de zuivelfabriek De Dageraad te Burgerbrug, benoemd tot be drijfsleider aan de zuivelfabriek „De Een- di acht te Stolpen (Zijpe). Verkooping' Gisterenmiddag om 2 uur had de openbare verkooping plaats van het per ceel, waarop voorheen het hotel „De Drie Egmonden' heeft gestaan. Het uiterst gunstig gelegen perceel is groot 4.64 Aren. De verkooping geschiedde ten overstaan van notaris mr. Zijnen te Bergen. et Percee' werd in opbod gebracht jjf door den heer O. Ackerman en do* denzelfden op 300 afgemynd.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8