Spart £ochtuaact Hoe het Lagerhuis reageerde op de rede. ONS INDISCH HOE KJ E. Kritiek van de oppositie. Duitsche vlootmanoeuvres voor de Spaansche kust. Staatsgreep in Litauen beoogd Roemenië verheugd. De positie van Gibraltar. Militaire versterkingen. Nieuws in 't kort. De Alkmaarsche Courant EEN KORTE TOELICHTING OP DE PACHTWET. Prijs f 0.25 - Bureau Alkm. Courant. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v h Herm. Coster i Zn. Glimlachje Prachtige inheemsche weefsels. De algemeene toestand. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 14 APRIL 1939. Onmiddellijk nadat Chamberlain zijn rede had beëindigd, werd het debat ge opend. Het was Attlee, de leider der arbeidersfractie, die het eerst het woord voerde. Hij verklaarde door de rede van Chamberlain teleurgesteld te zijn. Men heeft een brutalen inval in Albanië gezien, die een schending der verplichtin gen beteekent. De roof van Albanië heeft verder aangetoond, dat het onmogelijk is, het woord van Hitier en Mussolini te aan vaarden. De aanval op Albanië is een deel van de vastomlijnde politiek der spilmo- gendheden en de wereld verkeert in een on- dragelijken toestand, doordat een voortdu rende bedreiging boven haar hangt. Attlee juichte het aanvaarden van de ver antwoordelijkheid tegenover Polen, Grie kenland en Roemenië toe, doch wenschte een werkelijke politiek van collectieve vei ligheid voor den duur van jaren te zien. Sinclair aan het woord. De liberale leider, Sinclair, zeide, dat deze daad van openlijke agressie het laatste stuk je van de politiek van pacificatie aan flar den scheurt en twee artikelen van de Britsch-Italiaansche overeenkomst en het z.g. Gentlemans agreement schendt. De daad onthult eens te meer de waarheid omtrent den toestand in Europa, zooals de oppositie getracht heeft die de regeering duidelijk te maken. Men staat tegenover een samen zwering tusschen de spilmogendheden, die ten doel heeft de vrijheden van Europa te ondermijnen en de overheersching der wereld te verkrijgen. Het laatste doel, waar naar de samenzweerders streven, is niets anders dan de bezittingen, de hulpbronnen en de handel vim Engeland. - Het heeft geen zin garanties over Europa te strooien, tenzij zij kunnen worden om gezet in getallen, niet alleen van schepen, maar ook van vliegtuigen, munitie, troe pen. De eenige groote mogendheid, die dat op den Balkan kan doen, is Rusland. Sin clair drong er op aan, dat de regeering te zamen met Frankrijk, Turkije en wellicht Roemenië, zich tot Rusland zou wenden met definitieve voorstellen voor hulpverleening in geval van een aanval op den Balkan. De meening van Churchill. Churchill zeide de verklaring van Cham berlain goed te keuren. Hoewel Italië een houding van ontrouw heeft aangenomen tegenover Engeland, aldus deze spreker, ben ik er nog niet van overtuigd, dat Italië of het Italiaansche volk besloten heeft zich in een doodelijken strijd met Engeland en Frankrijk in de Middellandsche Zee te stor ten. Wij mogen aannemen, dat Duitschland Italië in een oorlog met de westelijke mo gendheden zou wenschen te wikkelen, voor het zijn grooten slag slaat in Midden- of Noord-Europa. Het is niet in het Britsche belang dat te bevorderen. Churchill be treurde het, dat tijdens de gebeurtenissen in Albanië de Middellandsche zeevloot ver spreid lag van het eene einde der zee tot het andere. Hij geloofde, dat het Albaneesche avontuur nooit ondernomen zou zijn, indien de vloot in de Jonische zee geconcentreerd was geweest. Eden spreekt. Nadat Lansbury had gepleit voor het voe ren van besprekingen met Hitier en Musso lini, nam Eden het woord. Hij zeide, dat reeds sedert langen tijd het doel van zekere Europeesche mogendheden strategisch is. Zij trachten zich bepaalde posities te ver werven tot het verwerven van voordeelen, die den volgenden stap moeten mogelijk maken. Het Rijnland werd niet bezet om een gerchtvaardigden nationalen trots te be vredigen, maar die bezetting maakte deel uit van een weloverwogen plan tot het verwerven van voordeelen voor nieuwe stappen. Dat maakt den tegen woord igen toestand zoo gevaarlijk: deze methoden worden thans door twee Europeesche mo gendheden toegepast. Ik geloof, aldus Eden, dat de politiek, welke tien dagen gelden door het Huis een stemmig werd gesteund, de eenige is, waar van men kan hopen, dat zy tot dat resultaat kan leiden. (Applaus op de ministersban- ken.) Namens de regeering heeft sir John Simon de debaters beantwoord in een lange rede, waarna het Huis uiteenging tot Dinsdag a.s In officieele Britsche kringen wordt ver nomen, dat de Duitsche regeering de Britsche en de Fransche regeering heeft medegedeeld, dat de gebruikelijke voor jaarsmanoeuvres van de Duitsche vloot dit jaar voor de Spaansche kust zullen worden gehóuden en ongeveer een maand zullen duren. De betrokken oorlogsbodems zullen hun thuishavens op 18 dezer verlaten en bestaan uit zes kruisers, waaronder drie van het type „Deutschland", een flottielje tor pedojagers, duikbooten en hulpschepen. Volgens een bericht van Havas uit Berlijn zou het eskader hedennacht uit Wilhelms- hafen naar de Spaansche wateren zijn ver trokken. Men verklaart te Berlijn in door gaans goed ingelichte kringen, dat hier sprake is van een oefenreis, die reeds lang op het programma stond, en in den loop waarvan de schepen de Spaansche havens aan den Atlantischen Oceaan aandoen. Het is mogelijk, zoo voegt men er aan toe, dat het eskader in tegenwoordigheid van Franco manoeuvres zal houden. Volgens verscheidene Poolsche bladen zou een door Berlijn geïnspireerde staatsgreep ontdekt zyn in Litauen, welke beoogde de afzetting der regeering Czernius en haar vervanging door een regeering Tuebelis, met Duitschgezinde strekking. De twee voor naamste leiders van het complot, waar onder kolonel Saladzius, die lid is eener paramilitaire organisatie, zouden zijn ge arresteerd. Dezelfde bladen melden ook, dat Duitschland hoopt te profileren van de a.s. handelsbesprekingen met Litauen, om het Litausche bedrijfsleven aan een nauwe Duitsche controle te onderwerpen. De Litausche gezant in Berlijn is gisteren plot seling in Kaunas aangekomen en heeft ge confereerd met den minister-president en den minister van buitenlandsche zaken. Vanmorgen is hij naar Berlijn teruggekeerd. De „Kurjer Warszawski" voegt hieraan toe, dat de Duitsche autoriteiten in Memel Litausch hout in de haven in beslag ge nomen zouden hebben, dat gereed lag voor verscheping naar Engeland, Nederland en Denemarken. Dit hout, zoo meldt het blad verder, zou gebruikt worden voor den aanleg van versterkingen in het Memel- gebied. Het nieuws van de Britsche garantie voor Roemenië beteekende voor het publiek te Boekarest een volkomen verrassing. Over al in de hoofdstad, waar vanmorgen zelfs in leidende kringen een atmosfeer van te leurstelling heerschte, hoorde men uitroe pen van vreugde. Men verwachtte algemeen een garantie voor Griekenland, doch geloof de niet, dat ook Roemenië bij de waarbor gen betrokken zou zijn. In officieele krin gen uitte men algemeen zijn voldoening. Men zegt, dat de Britsche handelsmissie onder de beste voorteekenen te Boekarest zal komen en op een warme ontvangst kan rekenen. Dat het bezoek van Gafencu aan Berlijn thans verlengd zal worden, ver wacht cien nu niet meer. De militaire attaché en de luchtvaart- attaché der Fransche ambassade zijn te Gibraltar aangekomen. Men meent te we ten, dat zij een speciale missie hebben. Te Londen zijn volgens Havas berichten ontvangen, welke wijzen op een activiteit van Spaansche troepen bij Gibraltar. De Engelsche militaire autoriteiten hebben de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. Vannacht werken 200 man genietroepen aan den aanleg van een baricade op den grooten weg op ongeveer 200 m. van de neutrale zone tusschen het Spaansche en Engelsche gebied. Na zonsondergang mo gen geen auto's en autobussen meer Gi braltar in of uit. Deze maatregelen werden genomen na een aantal constateeringen. Men meldt dat verschillende soorten veldgeschut, mitrailleurs, tanks en munitie alle dagen op groote vrachtauto's van Ca- diz naar La Linea zijn overgebracht. Sinds Dinsdag zouden in deze stad 2000 tot 3000 man troepen zijn aangekomen. In La Linea hebben de autoriteiten alle auto's opgevor derd. 26 dooden bij een spoorwegongeval. - Ongeveer 225 km. ten Noorden van Mexico stad is een sneltrein tegen een stilstaanden trein gereden. Hierdoor werden 26 personen gedood en vijftig gewend. Ontploffing in observatorium. - In het aerologisch observatorium te Friedrichs- haven is een ontploffing ontstaan. Het hou ten gebouw werd vernield. Het is nog niet bekend of menschenlevens verloren zijn gegaan. De ontploffing is ontstaan door een ballon, dien men wilde laten opstijgen. Door instortenden muur gedood. - Ten gevolge van het instorten van een muur zijn te Hannover vier kinderen om het leven gekomen en zeven gewond. 1.200.000 dooden gedurende den bur geroorlog? - Naar schatting zijn ongeveer 1.200.000 personen, waarvan 450.000 mili tairen en 750.000 burgers tijdens den Spaan- schen burgeroorlog gedood. Wat de strikt militaire verliezen aangaat, hadden de nationalisten 130.000 dooden te betreuren. Dit was het gevolg van de over weldigende meerderheid van Franco op het gebied van artillerie en luchtmacht. De republikeinsche artillerie was bij Teruel het talrijkst. Daar stonden 180 kanonnen op gesteld. Aan de Ebro had Franco 1400 stuk ken tegenover de republikeinen 120. Politiebeambte gearresteerd. - Te Lu xemburg is een agent der staats-locale poli tie gevangen genomen, die zich door een met" een Luxemburger gehuwde Duitsche vrouw had laten omkoopen mededeelingen omtrent Duitsche uitgewekenen te verstrek ken. Bovendien was hij betrokken bij een complot om een opperwachtmeester van de Luxemburgsche ryksveldwacht, die men in bepaalde Duitsche kringen gaarne in handen wilde hebben, over de Duitsche grens te lokken. Deze opzet mislukte echter en daar door kwam de zaak aan het licht. is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! TeL 3320. VoetbaL K. N. V. B.-BEKER. Ook dit seizoen zullen nog wedstrijden om den K. N. V. B.-beker gespeeld wor den, maar de deelname blijft beperkt tot alle eerste klassers, behalve de kampioenen en de hekkensluiters, de nos. 2, 3, 4 en 5 der 2e klasse en de nummers 2 en 3 der derde klasse. De resteerende competitie-wedstrijden kunnen dus thans nog van belang worden, omdat het uitkomen in bekerwedstrijden toch altijd nog een voordeeltje kan ople veren voor de clubs, 't Is alleen jammer dat de K. N. V. B. pas thans komt met de ze bepalingen. Wanneer ze direct bij den aanvang der competitie waren bekend ge weest. zouden vele wedstrijden belang rijker zijn geworden dan thans het geval was. Athletiek. DE A.V.A.-SINGELLOOP. De singelloop, welke a.s. Zondag door de A.V.A. alhier georganiseerd wordt, be looft zeer goed te worden. De verschillen de K.N.A.U.-klassen zijn uitstekend bezet en ongetwijfeld zal de strijd hier een span nend karakter dragen. Wat de D-klasse betreft, men weet, dat deze is opengesteld voor niet-leden der K.N.A.U. De deelname voor deze klasse is nog steeds open, zoodat liefhebbers (de afstand is voor hen 3 K.M.) zich nog kun nen opgeven bij het bestuur der A.V.A. Een fraaie collectie prijzen is uitgeloofd voor alle klassen, terwijl als we ons niet vergissen bovendien nog een verrassing in petto wordt gehouden. DE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gisteren: Uitreis: Nandoe te Medan; Buizerd te Basra; Torenvalk te Napels. Thuisreis: Uil te Jodhpoer; Emoe te Me dan. Verkrijgbaar aan ons bureau: Uiteengezet door een ter zake kundig Jurist, met eenige modellen van brieven en eenige verzoekschriften aan de Pacht- kamer benevens eene eenvoudige uiteenzetting van hetgeen verpachter en pachter te doen staat met het oog op de overgangsbepalingen der pachtwet (loo- pende contracten.) Onmisbaar voor ieder, die iets met de pachtwet te maken heeft Pachtcontracten A 15 ct. idem B 7Vj ct. Voordam 9 Alkmaar. Voorzorgsmaatregel bij 'n spring concours voor beginners. Twente voerde vele jaren lang groote hoeveelheden katoenen weefsels uit naar Java, Sumatra en de vele andere groote en kleine eilanden van den uitgestrekten Indonesischen archipel. Toen kwam Japan op de markt en concurreerde met zijn lage prijzen zóó sterk, dat Twente's uitvoer weinig meer te beteekenen had. Het gevolg ervan is geweest, dat Twentsche fabrikan ten een ernstige poging hebben gedaan om op Java een eigen weef-industrie te vestigen. Voorzichtig voortschrijdend, blijkt het, dat die poging tot succes zal leiden. Men spreekt ook al van de oprich ting van garenspinnerijen, zoodat vermoe delijk t.z.t. ook de invoer van Europeesche garens niet meer noodig zal zijn. Ook worden er proeven genomen met het ver bouwen van katoen, waartoe zich wellicht eilanden in het Oosten van den archipel, waar minder regen valt dan b.v. op Su matra en Java, zullen leenen. Op tal van eilanden verbouwde de inheemsche bevol king al heel lang katoen voor eigen ge- biuik. Ze weefde er doeken, die wij in onze musea kunnen bewonderen. En die wij kunnen koopen ook. Al sedert vele jaren n.1. legt in Den Haag een bekende winkel er zich op toe de zeer bijzonder mopie weef sels uit Indië hier populair te maken. Die weefsels worden niet steeds van katoen gemaakt. Men gebruikt er ook voor: ananasvezels, tot draden verwerkt, ja zelfs draden, vervaardigd van planten- schors! Ik zag dit o.a. in „Apo-Kajan", waar die manieren van weven bijna waren ver geten. Met veel moeite gelukte het een paar heel oude vrouwtjes te vinden, die in hun jeugd de kunst hadden beoefend en met nog veel meer moeite gelukte het ze over te halen de kunst te demonstreeren! De bezwaren waren van godsdienstigen aard. Weven mocht men eertijds alléén vóór den oogst. Andere tijden waren door de geesten verboden. En deden de men- schen 't nu voor mij op 'n tijd, die er niet voor bestemd was, dan zouden de geesten vertoorn zijn, waaronder de vrouwen zelf en haar familie zouden lijden! Maar het is mijn mentor, dokter de Rooij, gelukt de menschen over te halen, en door het laten houden van enkele ceremonies vóór en na de demonstratie, de goden niet te ontstem men. Van godsdienstigen oorsprong is ook het maken van figuren in die weefsels: menschen, hagedissen, krokodillen enz. Soms zóó sferk gestyleerd, dat men ze pas met moeite kan herkennen. De mensche- lijke figuren stellen wellicht beminde af gestorvenen voor, de dierlijke heilige, ver eerde wezens. Ook houden sommige doe ken, waarop figuren zonder hoofd voor komen wellicht verband met het koppen snellen, dat, zooals bekend, voor de primi tieven van zeer groote beteekenis was; hun geestelijk en lichamelijk welzijn hing er van af! Op de foto's ziet u een vrouw op Flores aan haar primitieve weefgetouwen en twee bruidsparen met een der moeders op Roti, in hun fraaie geweven doeken, waar van de figuren op een krantencliché, jam mer genoeg, niet goed uitkomen, evenmin als de kleuren. H. F. TILLEMA. Reacties op de rede van Chamberlain. Minister-president Chamberlain heeft ge sproken en na hem hebben verschillende Lagerhuis-leden het woord gevoerd. Minis ter Halifax heeft eveneens gesproken en na hem hebben verschillende Hoogerhuis-leden het woord gevoerd. De redevoeringen van beide ministers hadden een vrijwel gelij ken inhoud, de debatten waren ook merk waardig eensluidend. En zoo heeft het bui tenland kennis kunnen nemen van de mee ning der Britsche regeering en van die der afgevaardigden van het Britsche volk. Die meening is niet onverdeeld gunstig t.a.v. Duitschland en Italië. Van regeerings- zijde werd in zorgvuldig gekozen woorden meegedeeld, dat men ernstig teleurgesteld was door de Italiaansche actie tegen Alba nië, van de zijde der oppositie werd rond uit verklaard, dat Hitier en Mussolini nu voldoende bewezen hebben, dat men geen enkele waarde kan hechten aan hun woord. Natuurlijk was het belangrijkste van alles de verklaring, dat Italië en Duitschland van Griekenland en Roemenië moeten afblijven; zoo niet, dan zullen Engeland en Frankrijk onmiddellijk ingrijpen. Wat Griekenland be treft, is deze mededeeling niet zoo'n groote verrassing, wat Roemenië echter betreft, zelfs de Roemeensche regeering toont zich verrast door Chamberlain's verklaring; ver rast en tegelijkertijd gerustgesteld. U Op het oogenblik interesseert men zich echter niet in de allereerste plaats meer voor Chamberlain's rede we leven snel! maar voor de reactie in Duitschland en Italië. Wat die reactie in Duitschland betreft, moeten we het voorloopig doen met eenige perscommentaren. En dan schrijft de „Deutsche Dienst" o.m.: De redevoering van Chamberlain, welke een zoo groote sensatie zou brengen, kan slechts een heel grooten bluf genoemd wor den van de soort, zooals wij in de verkla ringen van den Engelschen minister-presi dent in de laatste maanden steeds hebben aangetroffen. De geheele jongste ontwikkeling, waarin Engeland een zoo treurig beroemde rol speelde en welke een klaaglijk einde heeft gevonden door de redevoering van den mi nister-president in het Lagerhuis bewijst opnieuw dat Engeland paniek en oorlogs stemming noodig heeft om tenslotte op te treden in de rol van vredestichter. In wer kelijkheid evenwel om als lijkenroover een buit binnen te halen, welke voor hem in rustige tjjden volkomen onbereikbaar zou zyn! Het is zacht uitgedrukt een ongege neerdheid, wanneer Engeland zich verstout zyn twijfelachtige bescherming aan te bie den aan de Grieksche regeering, welke zoo juist door haar hartelijk gestelde notawis seling met de Italiaansche regeering heeft bewezen, dat zy zich niet bedreigd gevoelt. Hetzelfde geldt voor het Engelsche aanbod aan Roemenië, Turkije en Zuidslavië, die in vriendschappelijke betrekkingen staan met de as-mogendheder. Deze Engelsche gebruiken zijn in werke lijkheid een voogdij over de kleine staten. In Berlijnsche politieke kringen tracht men de beteekenis van de verklaringen van Chamberlain en Daladier te verkleinen. Men stelt de door Frankrijk en Engeland aan Griekenland en Roemenië verstrekte garan tie als een slag in de lucht, omdat, zoo zegt men, deze gebaren op geen enkele werke lijke bedreiging van de zijde der autoritaire staten tegen de onafhankelijkheid van Roe menië en Griekenland correspondeeren. Te Berlijn blijft het consigne: „zich niet van de kalmte der sterke volken laten afbrengen". Men zegt, dat officieele kringen de verkla ringen zorgvuldig willen bestudeeren, alvo rens zij zich formeel uitspreken. Zij verkla ren echter reeds thans, dat de Fransch- Britsche garantie althans geen nut heeft. li De Italiaansche reactie op de verklarin gen van Chamberlain en Daladier schijnt niet zeer gunstig te zijn, hoewel men zich in regeeringskringen nog uiterst gereser veerd toont. Te Rome is men van meening, dat de Italiaansche verzekeringen, welke Griekenland spontaan gegeven zijn, een ga rantie overbodig maakten, een garantie, waarin men bovendien een voortzetting van een politiek tot omsingeling der spilmo gendheden wil zien. Men uit verder de mee ning, dat de garantie aan Roemenië een ontspanning tusschen Boedapest en Boeka rest niet zal vergemakkelijken, doordat zij Roemenië slechts minder welwillend tegen over de verlangens van Hongarije kan ma ken. Kortom, fascistische kringen zijn van oordeel, dat de verklaringen van heden een moeilijker situatie scheppen op den Balkan, waar zones van spanning bestaan. De „Lavoro Fascista" schrijft boven het korte verslag van de Lagerhuisvergade ring: „Chamberlain biedt Roemenië en Grie kenland een ongevraagde garantie aan".

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9