DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Boodschap van de nieuwe aan de oude wereld. Berlijnsche ontstemming jegens Polen No. 89 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Zaterdag 15 April 1939 141e Jaargang Nieuwe wereld moet met de oude samenwerken. „De naties zijn niet de gevangenen van het lot". Vrijzinnig Nederland! Stemt Vrijzinnig Democraat! Vooruit naar betere tijden! STEMT: Kieskring Hoorn en Zaandam: D. KOOIMAN, Nr. 1 van lijst 8. „De vazal van Engeland." De algemeene toestand. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTENTIEN Van I5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. President Roosevelt heeft voor den raad van bestuur van de Pan-Ameri- kaansche Unie een rede gehouden, waar in hij o.m. zeide, dat er niéts is, dat de oude wereld noodzakelijk tot een nieuwe ramp moet leiden. Roosevelt stelde de vraag, wat de beide Amerika's behoedde voor de „tragische verwikke lingen, die de oude wcerld thans maken tot een nieuwe kampplaats voor oude worstelingen". Het antwoord, zeide hij, is spoedig gevonden. Het is de Pan- Amerikaansche groep, die in open con ferentie met open overleg werkt. Een groot deel van de wereld acht het moeilijk thans nog hoop te vinden. In dezen tijd kunnen we naar de Pan-Amerikaansche Unie zien, als naar een symbool van een zoodanige hoop. Elders zou men dergelijke conferenties eerst willen aanvaarden, als een groote oorlog uitputting en vernietiging heeft gebracht, zoodat de naties bij elkaar worden gedreven om te redden, wat er te redden valt. De menschen, zoo vervolgde Roosevelt, zijn niet gevangenen van het lot, doch slechts gevangenen van hun eigen geest. Nog slechts enkele dagen geleden noemde het hoofd van een groote natie zijn land de gevangene van de Middellandsche Zee. Even later karakte riseerde een ander staatshoofd, toen hij vernam, dat een buurland op zich genomen had de onafhankelijkheid van een anderen buur te verdedigen, deze overeenkomst als een. bedreiging en omsingeling. Toch bestaan er geen dingen als omsingeling, bedreiging of gevangenzetting van een vreedzame natie door andere vreedzame naties. Droomen van verovering zijn belachelijk en misdadig. De Amerikaansche vrede, dien wij heden vieren, draagt niet het kenmerk van zwak heid. Wij zijn bereid hem met al onze kracht te handhaven en te verdedigen en kracht tegenover kracht te stellen, als een poging mocht worden gedaan, onze instel lingen omver te werpen of de onafhankelijk heid van eenig lid van de groep te be knotten. Mocht economische druk de aan- valsmethode zijn, dan verklaar ik plechtig, dat mijn eigen land ook economischen steun zal verleenen, zoodat geen Amerikaansche natie eenig deel van haar souvereine vrijheid, haar economische welvaart te handhaven, behoeft prijs te geven. De Amerikaansche familie van naties heeft het recht, zich tot de rest der wereld te richten. Wij hebhen verder strekkende be langen dan alleen de verdediging van ons door de zee omspoelde werelddeel. Wij weten, dat de ontwikkeling der volgende generatie ook de Oceanen, die ons van de oude wereld scheiden, zal vernauwen. De volgende generatie zal moeten streven naar methoden, waarbij de nieuwe wereld met de oude kan samenleven. Wij hebben het recht om te zeggen dat er geen regeling in de wereld mag komen, die ons geen andere keus laat, dan onze landen te veranderen in kazernes, of ons tot vazallen maakt van het een of andere aanvallende rijk. De zuiverste verdediging van den vrede in ons werelddeel, zoo besloot Roosevelt, moet altijd gelegen zijn in de hoop, dat onze zusternaties aan de overzijde der zeeën de boeien, die haar tot eeuwigdurende oorlogvoering dwin- een, zullen verbreken. Ook wij hebben belang bij de wereldgebeurtenissen. Onze vredeswil zal meetellen bij het bepalen van de opvolging der wereld gebeurtenissen. Dit is de levende bood schap die de nieuwe wereld aan de oude kan zenden. Een gunstige indruk te Londen. Gezaghebbende politieke kringen geven uiting aan zeer groote voldoening over de redevoering van Roosevelt, die zijn stem ge voegd heeft, en zijn gezag, bij de gisteren door Chamberlain en Daladier afgelegde verklaringen tot handhaving van den vrede en tegenstand tegen ieder ontketenen van een conflict. Men acht het uiterst belangrijk, dat Roosevelt er prijs op gesteld heeft zijn onmidellijke instemming te betuigen met haf streven iu Europa door te verklaren, Roosevelt. dat de vredeswil van Amerika even groot is als zijn wil tot onderlinge verdediging. De aankondiging, dat het Amerikaansche volk zijn stem zal doen hooren om orde te brengen in de wereldzaken, wordt uitgelegd als een onbestrjjdbare bevestiging dat de Ver. Staten besloten zijn alle verantwoor delijkheden te aanvaarden, die- op iedere groote natie rusten ten aanzien van het be veiligen der vreedzame ontwikkeling der menscheid, en dat de Amerikaansche regee ring zich door geen enkele overweging zal laten afbrengen van dien plicht. Men merkt trouwens op, dat het niet zoo maar een toevallige gebeurtenis is, dat de Amerikaansche ambassadeur op den dag van Roosevelt's verklaring een bezoek heeft gebracht aan Chamberlain. Het contact tus- schen Londen en Washington, zoo zegt men, is ononderbroken. Een bitse Duitsche uitval. De Deutsche Dienst meldt over de rede van Roosevelt: De aanvallen van de Westelijke imperia listen op de mogendheden van de as laten den heer Roosevelt niet met rust. Terwijl de Führer en Mussolini met spoedige vast beradenheid de door de democratieën aan gerichte verontrusing in Europa door een nieuwe orde trachten te vervangen, pro beert Roosevelt het schommelende front van de onrust opnieuw door zijn ophitsing te versterken. Zijn rede is een serie van phrasen die op niets berusten dan op huichelarij en phari- zeïsme. Roosevelt stelde de Pan Ameri kaansche Unie voor als voorbeeld van een volksgemeenschap voor Europa. Men vraagt zich af hoe een staatshoofd zoo'n onzin kan verkondigen. Dit te meer omdat de Veree- nigde Staten de laatste 40 jaren meer dan 16 keer gewapend hebben ingegrepen in Pan Amerikaansche landen. Roosevelt zegt dat hij Canada gewapende hulp heeft beloofd, wanneer dit land wordt aangevallen. Men heeft echter nog niet vergeten hoe gaarne de Vereenigde Staten Canada zouden willen hebben. Roosevelt probeert den Britschen minister-president na te doen en hij belooft allen Amerikaan- schen staten de economische hulp van de Vereenigde Staten. Wat dat beteekent zul len de Pan Amerikaansche landen zelf wel het beste weten, zij zullen er hartelijk voor bedanken onder de brutale heerschappij van de financieele Joden van New York te komen. De toespeling op Hunnen en Vandalen bij het bereiken van doelstellingen die door het lot zijn opgelegd, is al wel bijzonder onbe schaamd. Wat zouden de Amerikanen er van zeggen wanneer wij hun geschiedenis eens naspeurden en bijzonderheden aan het licht brachten over de behandeling die de Amerikanen den Indianen hebben gegeven? Roosevelt zeide, dat de menschen niet de gevangenen zijn van hun lot, maar van hun geest. Dat is zeer goed op den heer Roose velt zelf van toepassing. Er is geen enkele noodzaak voor dat het Amerikaansche volk tegen het Duitsche in een soort oor logskoorts wordt opgezet. Roosevelt zou mogelijk een heiligen kruistocht tegen Duitschland beginnen voor er nog van een dergelijken kruistocht sprake is. Daarom moeten Zijn „Cookie pusher" di plomaten nu reeds in Duitschland in volle oorlogsuitrusting rondloopen, om het Ame rikaansche volk met geweld staaltjes van Duitsch barbarisme bij te brengen. Wij zijn het geheel eens met de uitlating van het lid van het Amerikaansche congres, Osmera, aldus de Deutscher Dienst, die gezegd heeft, dat in geval van oorlog Roosevelt met zijn ministers zoomede de leiders van de Ameri kaansche oorlogsindustrie in het voorste ge lid opgesteld moeten worden. Wanneer aan dat plan gevolg zou worden gegeven dan zou men er op kunnen rekenen dat de heer Roosevelt veldprediker zou worden. Dat wenschen wij het Amerikaansche volk van ganscher harte toe. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad. De Duitsche ambassadeur te Warschau, Von Moltke. wordt dezer dagen te Warschau verwacht. Het gerucht doet de ronde, dat hij op het oogenblik te Berlijn is om in structies van zijn regeering in ontvangst te nemen betreffende de Poolsch-Duitsche be trekkingen. Waarschijnlijk zal hij door Beek ontvangen worden, zoodra hij in War schau terug is. Vrijdag heeft Beek de ambassadeurs van Engeland. Amerika en Roemenië ontvangen. In Duitsche kringen te Warschau hand haaft mén het standpunt, dat het Poolsch- Britsche accoord in strijd is met het Poolsch-Duitsche pact van 1934. Dit wordt duidelijk te verstaan gegeven door het laatste hoofdartikel van den Dan- ziger „Vorposten", die schrijft: „Na de wei gering van Polen, om de hangende Poolsch- Duitsche kwesties te liquideeren, welke weigering gepaard ging met mobilisatie maatregelen en troepenconcentraties by de Duitsche grenzen en na de afsluiting van 't Poolsch-Engelsche accoord, dat Polen doet deelnemen aan de omsingelingsactie, heeft de Duitsche openbare meening duidelijk de houding van Polen gedefinieerd en op de gevaren gewezen, die zouden moeten voort vloeien uit het feit, dat Polen zich zyn kans heeft laten ontgaan. Deze opmerking is juist, aldus voegt het blad hieraan toe, want het ligt niet in de buitenlandsche politieke gewoonte van Duitschland om ten minste in de huidige Spannende week achter den rug. Een week geleden was gansch Europa in rep en roer. Men wist niet, welke gevolgen de Italiaansche inval in Albanië zou heb ben, maar wel begreep men, dat de Euro- peesche vrede plotseling weer ernstig bedreigd werd. Albanië was tegen den 40-voudigen overmacht natuurlijk niet opgewassen en hoewel de Albaneezen zich manmoedig verdedigden, moesten zij spoedig wyken. En het onafhankelijke Albanië verdween van de kaart. De kroon werd een paar dagen later aan koning Victor Emanuel van Italië aangeboden, en deze was wel ozo vriendelijk haar te aanvaarden. Het gevolg van de verovering van Albanië is, dat de geheele Adriatische Zee thans beheerscht wordt door Italië, hetgeen voor Zuid-Slavië natuurlijk minder prettig is. Dit land is thans vrijwel geïsoleerd en zou by een eventueel conflict met de totalitaire staten in een zeer ongunstige positie ge raken. Dat was het eerste gevolg van Mussoli- ni's zet. De vraag was, welke andere ge volgen de bezetting van Albanië zou hebben. Voor het oogenblik maar we leven snel en elke dag kan nieuwe verras singen brengen! is het evenwicht op den Balkan nog juist niet gestoord, omdat Italië zich (nog) niet met Korfoe, Grieken land en de andere staten bemoeide. Wel licht is dat nog niet gebeurd onder den invloed van Chamberlain's verklaring De Birtsche premier toch legde Donder dag de zeer duidelijke verklaring af, dat Engeland en Frankrijk onmiddellijk daad werkelijk zouden ingrijpen, wanneer Griekenland of Roemenië werden aange vallen en deze landen hun onafhankelijk heid verdedigen. Bovendien verklaarde de Britsche minister-president, dat het even wicht in de Middellandsche Zee gehand haafd moeten blijven. Tot nu toe heeft Mussolini de taal van Chamberlain begrepen; althans, hij heeft alle mogelijke verzekeringen gegeven, dat Italië den Balkan verder geheel met rust zal laten. Dit laatste zou natuurlijk zeer geruststellend zijn, ware het niet, dat de verzekering gegeven was door een der twee heeren, die de geschiedenis bewijst het! zoo ontzettend vergeetachtig zijn en die als het noodig is, hun gegeven woord niet gestand doen En op het oogenblik is juist omdat Mussolini niet verder daadwerkelijk han delde de rust in Europa eenigermate teruggekeerd. Waarbij iedereen zich on middellijk afvraagt: voor hoe lang? Voor hoe lang? Dat men in alle landen op alles voorbereid is en de mogelijkheid van nieuwe verrassingen niet onderschat, hebben alle landen hun militaire maatre gelen genomen. Nederland begon in het begin van deze week met het mobiliseeren van de grensbataljons en dit oproepen van groot-verlofgangers heeft eenig opzien gebaard. Men hoorde niets van een derge lijke activiteit in andere landen, waar de maatregelen voor zoover ze. bekend werden veel minder omvangrijk waren. Maar men vergat, dat alle andere landen een veel grootere permanente grensbewa king hadden en dus thans met veel minder konden volstaan dan Nederland, dat een achterstand had in te halen. Nederland riep dus een aantal groot-ver lofgangers op en bedriegen de voorteeke nen niet, dan zullen ze voorloopig onder de wapenen blijven. Niet, omdat het oorlogsgevaar thans grooter is dan een veertien dagen geleden, maar enkel en alleen, omdat er tegen woordig voortdurend min of meer oorlogs gevaar in Europa is en de snelheid van handelen zoo groot is, dat een eventueele mobilisatie misschien alleen vlot zou kun nen verloopen, als de grensbeveiliging voldoende is. Een week geleden groote onrust. Van daag, gelukkig, weer betrekkelijke rust. Maar iedereen blijft waakzaam, omdat er nog zoovele kwesties zijn, welke in de naaste toekomst actueel kunnen en moeten worden. Daar is allereerst de Spaansche kwestie. Noge steeds zijn in Spanje Itali aansche troepen en het is al bekend, dat ze in elk geval deze maand nog niet huis waarts zullen keeren. Die aanwezigheid van Italiaansche troepen in het land ten zuiden van Frankrijk geeft toch altijd nog eenige reden tot ongerustheid. Bovendien is een sterk Duitsch eskader thans op weg naar de Spaansche wateren, waar het een maand lang oefeningen zal houden. We zijn er van overtuigd, dat die oefeningen door de democratische landen met buiten gewoon groote belangstelling gevolgd zul len worden! Daar is verder de Corridor. Duitschland's wensch t. a. v. dit punt is nog steeds niet ingewilligd en de verhouding tusschen Duitschland en Polen is op het oogenblik minder hartelijk dan wenschelijk zou zijn voor een spoedige oplossing van dit vraag stuk. Met de Corridor zouden we in één adem kunnen noemen de vrije stad Danzig, waar Duitschland eveneens zijn oog op heeft geworpen. Dat zijn dus eenige vraagstukken, welke nog aan de orde moeten komen. Er is na tuurlijk nog veel meer. Want als wij alles, wat er op het oogen blik gebeurt, goed begrijpen, dan is men in Europa thans druk bezig met het vormen van groepen landen, die de vrees is gewettigd in de toekomst als twee vij andelijke partyen tegenover elkaar zullen staan. Zou de geschiedenis van 1914 zich dan tóch herhalen? atmosfeer voorstellen te herhalen, die werden afgewezen en die zoo gematigd wa ren dat zy in ieder geval een grondslag konden bieden voor besprekingen". Het artikel wordt algemeen uitgelegd als een waarschuwing aan het adres van Polen en als een uitdrukking van den wensch van Duitsche kringen, om de bruggen met Polen niet af te breken. Tot dusverre schijnen echter, nieuwe on derhandelingen te zullen worden aange knoopt en men zal de resultaten moeten af wachten van de besprekingen, die de Duit sche ambassadeur met Beek zal voeren, om een antwoord te krijgen cp de vraag, of Po len werkelijk bereid is nieuwe onderhande lingen te openen over deze verschillende punten. Berlijn ontstemd. De Poolsche ambassadeur, Lipski, is nog niet op zijn post te Berlijn teruggekeerd en men toont zich daar eenigszins ontstemd, wijl Polen zoo weinig haast maakt met het aanknoopen van besprekingen over de „be scheiden en eerlijke voorstellen" van Duitschland. In kringen, die met de Wilhelmstrasse in nauw contact staan, herhaalt men steeds weer, dat Polen maar al te bly zal zijn, als het den stok kan aanvatten, dien Berlijn het toesteekt. Niettemin geeft de Duitsche pers toch blijk van een zekere ongerustheid en zij vraagt zich af, of Polen niet reeds gekozen heeft. Het bericht over èen eventueele reis van Beek naar Parijs wordt door de bladen gepubliceerd met opschriften als „welken weg zal Polen kiezen?", „Wordt Polen aan de entente overgeleverd?", „de vazal van Engeland?" De correspondenten der Duitsche bladen te Warschau verzekeren intusschen, dat de uitbreiding der garanties tot Griekenland en Roemenië te Warschau 'n gereserveerd heid ten aanzien van het stelsel van collec tieve veiligheid, waarnaar Engeland zou streven, zou hebben opgewekt. Poolsche maatregelen. De officieele Gazette publiceert een wet inzake de evacuatie van de grensgebieden in geval van mobilisatie en oorlog, en wel in die gevallen, waarin de voorbereidselen voor de verdediging van het land evacuatie noodig zouden maken. Militaire autoriteiten, die reeds tevoren de te ontruimen gebieden moeten specifi- ceeren, zullen lijsten opstellen van de cate gorieën van personen, die de aangegeven gebieden zullen moeten verlaten. Aan de bevolking zal toegestaan worden, om le vensmiddelen en vee met zich te nemen, maar de wet kent den staat het recht toe, om alle bezittingen, die niet medegenomen kunnen worden, te vernietigen. Waarnemers wijzen er op, dat deze wet vooral de Duitschers treft, die hier in groo- ten getale de grensstreken bevolken. Duitsche zeep geboycot. Verscheiden Poolsche bladen bevatten op roepen tot de bevolking om de producten der Duitsche zeepfabriek te boycotten, zulks naar aanleiding van de publicatie van 'n politieke propaganda-brochure door be doelde firma, welke brochure artikelen be vat, welke beleedigend zijn voor Polen en de landen van het Oostelijk Donau-gebied. Het heet nl. in die artikelen, „dat de Po len van Duitschland Posnanië hebben ge roofd", dat „de Slaven steeds incapabel zyn gebleven, om de Europeesche cultuur te verdedigen", dat „Polen, innerlijk ver scheurd als het is, geen weerstand zal kun nen bieden aan 'n bolsjewistische inva sie" en „dat Polen, evenmin als Bohemen, verdient een zelfstandige staat te zijn

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1