Stichting Nederlands volkskracht. Stand van de Rijksmiddelen. DuitscheschoolteDen Haag vierde den val van Praag. TWEEDE BLAD. 3 Schipperskamp geopend. De eerste deelnemers aan het schippers kamp, dat op IJsselsteyn nabij Zwolle, door de stichting Nederlands Volkskracht, ge vormd door den Bond van Volkshoogescho- len in Nederland en de A.M.VJ. te Am sterdam, in samenwerking met het departe ment van sociale zaken, aldaar is ingericht, zijn gisteren gearriveerd. De stichtingsvoor zitter, de heer J. C. G. kieuwenhuis, ver welkomde de zeven en dertig kampbewo ners. Hij stelde de kampleiding, de heeren C. Zwart en E. v. d. Molen aan hen voor en gaf in het kort een overzicht van de oplei ding, die de jongens op IJsselsteyn wacht. Spr. noemde het een voorrecht in deze om geving tot een zoo bij uitstek nationaal be roep als dat van schipper opgeleid te wor den en sprak de hoop uit, dat er met ijver en nauwgezetheid gewerkt zou worden. Veel belangstelling. De belangstelling voor dit kamp blijkt buitengewoon groot te zijn. Is het eerste kamp, dat zes maanden duurt, reeds geheel volgeboekt ook voor de tweede kamp- periode schreef reeds een groot aantal deel nemers in. Zooals bekend studeeren de jongens voor het grootste deel zijn ze werkloos gedurende den kampcursus voor schippers knecht bij de Rijn- en kustvaart. Om er vast te wennen aan het leven aan boord, is de geheele huishouding aan boord op schio- persleest geschoeid en ten behoeve van de practische vakken, zeilen, roeien en wrik ken, arriveerden een aantal flinke sloepen voor IJsselsteyn. waarvan zeer zeker een dankbaar gebruik gemaakt zal worden. Overdag wordt gewoon lager onderwijs gegeven. Des avond? gaat de heele kamp bemanning naar Zwolle, om daar aan de Binnenvaartschool theoretisch onderricht in het schippersvak te krijgen. Blijkens het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Maart 1939 hebben de directe belastingen voor den dienst 1939 tot en met genoemde maand 46.191.814 opgeleverd. tegenover 46.080.187 tot en met dezelfde maand van het vorige jaar. De grondbelastinng bracht f 5.182.309 op (vorig jaar 9.543.240), de inkomstenbelas ting 29.449.950 (v. j. 24.694.439). de ver mogensbelasting 6.867.396 6.902 918), de verdedigingsbel. I 3.563 954 3.819.359) en de belasting van de doode hand 1.128.202 1.120.229). Wat de „overige middelen" aangaat, deze brachten over Maart j.L f 36.325.998 op, tegen 37.315.087 over Maart 1938, derhalve bijna een millioen minder dan in de zelfde maand van het vorige jaar, doch ruim een half millioen meer dan 1/12 van de raming, welke op 36.810.000 was gesteld. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op vragen van den heer Drees (s. d. a. p.) betreffende het uitsteken van de Duitsche vlag door een school te 's-Gravenhage, ter viering van de bezetting van Tsjecho- Slowakije door Duitsche troepen, heeft de heer Slotemaker de Bruïne, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen als volgt geantwoord: Terstond nadat in .één der avondbladen van het bedoelde feit werd melding ge maakt, heeft de minister den inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie 's-Gra venhage opdracht gegeven een onderzoek in te stellen. Diens rapport bereikte den mi nister den volgenden ochtend Het is den minister daaruit gebleken, dat de school aan de Dreibholzstraat te 's-Gravenhage, in ver band met de bezetting van Tsjecho-Slowakije door Duitsche troepen, de officieele Duitsche vlag, zijnde de hakenkruisvlag, heeft uitge stoken. De minister heeft het bestuur van bovengenoemde school gewezen op het ongewenschte van den toestand, dat een school, vallende onder art. 207 der lager- onderwijswet 1920, bij een gebeurtenis als deze van haar vreugde doet blijken. Het bestuur heeft den minister geant woord, dat het zich bereid verklaart af te zien van de krachtens de lager- onderwijswet 1920 door het rijk en de gemeente te verleenen subsidies. Echter met de bijvoeging, dat het tot regeling der zaken eenigen tijd behoeft. De mi nister ziet hiervan de redelijkheid in. De minister heeft zich ter zake tot de be sturen van de andere scholen van den zelfden aard gericht. SPOORWEGEN EN VERKIEZINGEN. In verband met de a.s. verkiezingen voor de provinciale staten en gemeenteraden hebben de Spoorwegen besloten, een tege moetkomende regeling voor houders van weekkaarten te treffen. Op die dagen zullen de kaarten geldig zijn tot en met den eer sten trein (geen D-trein), welke na 10 uur 's morgens vertrekt van het station, van het welk de weekkaart geldig is. Voor de te rugreis' zijn zij die dagen geldig in de treinen (eveneens geen D-treinen), die 15 uur of later vertrekken van het station tot waar de weekkaart geldig is. VRAGEN AAN MINISTERS. De heer van Vessem (n. s. b.) heeft aan de ministers Coljjn en van Dijk schriftelijk gevraagd of zij niet van meening zyn, dat maatregelen getroffen moeten worden om den thans opgeroepen dienstplichtigen hun plaats in de maatschappij te verzekeren en hun eventueel geleden schade te vergoeden. NIEUWE TRAJECTKAARTEN BIJ DE SPOORWEGEN. Naar wij vernemen zullen de Spoor wegen binnenkort trajectkaarten voor zes opeenvolgende werkdagen invoeren. Zij zullen eiken willekeurigen dag kun nen ingaan. Met de invoering van deze trajectkaarten komt de directie der Spoorwegen aan een veelvuldig geuiten wensch tegemoet. Tot dusverre waren n.L alleen maandtraject- kaarten verkrijgbaar, welke periode in tal van gevallen te lang bleek. ONDERWIJS AAN SCHIPPERS KINDEREN. Schoolfonds voor schipperskinderen „Schuttevaer". Zaterdag 15 April j.L werd te Amsterdam in het Victoriahotel de jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden van het schoolfonds voor schipperskinderen „Schut tevaer". De voorzitter, mr. K. J. van Nieukerken, herdacht in zijn openingsrede het 35-jarig bestaan der vereeniging en bracht hulde aan de nog in leven zijnde oprichters, zijnde excellentie L. F. Duymaer van Twist en de heeren J. J. van Capelle en D. de Jong Dzn., zoomede aan de nagedachtenis van de over leden oprichters, de heeren mr. H. Smeenge en anderen. Spreker wees er op, dat het schoolfonds Schuttevaer nog steeds voorziet in een drin gende behoefte, getuigende het toenemende aantal aanvragen van schippers tot onder steuning in de huisvestingskosten van hun schoolgaande kinderen. Met waardeering gewaagde de voorzitter van den steun van regeering en particulie ren, welke het mogelijk maakt met den ar beid voor het schipperskind voort te gaan. De secretaris der vereeniging, de heer M. J. Slaats, bracht het jaarverslag uit, waarin tevens is opgenomen de rekening en verant woording over het afgeloopen vereenigings- jaar. Hieruit blijkt, dat het aantal steunver leningen zich uitbreidt, doch tevens dat het noodzakelijk zal zijn om een dringend beroep te doen op den steun van een ieder in den lande, die met het bestuur van mee ning is, dat het, waar nog zoovele schippers kinderen in het geheel geen of niet voldoen de onderwijs ontvangen, een nationaal be lang is om althans het lager onderwijs te blijven bevorderen, ook onder de kinderen van onze Hollandsche schippers. Het schoolfonds laat de ouders vrij in de keuze der scholen en steunt schippers uit geheel het land en van alle gezindten. NEDERLANDSCH HANDSCHOENEN- LEDER GELOOID VAN VISCHHUIDEN. Kort geleden heeft een hoofdstedelijke handschoenenfirma, in samenwerking met twee Nederlandsche lederfabrikanten, een nieuw soort handschoenenleder, het eerste van Nederlandsche origine, vervaardigd, dat in de toekomst wellicht van groote beteeke- nis zal blijken te zijn. Dit leder wordt gewonnen uit de huid van palingvormige waterbewoners, die leven aan de Zuidkust van Sumatra en Java en daar in groote hoeveelheid door inlanders worden gevangen. De Maleiers noemen dit dier kadot en deze benaming is thans ook de handelsnaam geworden van dit bijzondere handschoenen leder dat „kadotskin" zal heeten. Na vele proefnemingen is men er in ge slaagd, de groote moeilijkheden, welke het verven en looien opleverden, te overwin nen. Het looien en bewerken van deze hui den geschiedt in Nederland en belooft een moglijkheid tot werkverruiming in de leder industrie te worden. JAPANSCHE GEZANT BIEDT ZIJN GELOOFSBRIEVEN AAN. De koningin heeft gisteravond zes uur ten paleize Noordeinde ontvangen den heer Itaro Ishii ter overhandiging van zijn ge loofsbrief als buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van den Keizer van Japan bij Hr. Ms. hof alsmede van den terugroepingsbrief van zijn ambtsvoorgan ger. De gezant was vergezeld van de heeren Toru Haguiwara, gezantschaps-secretaris derde klasse, Kioru Muramatu, gezant- schapsattaché en kapitein ter zee Morisada Tonaki, marine-attaché. MINISTER VAN DIJK INSPECTEERT DE KUST- EN GRENSBEVEILIGING. De minister van defensie, dr. J. J. C. van Di k, heeft zich gistermiddag na afloop van den ministerraad, vergezeld van zijn adju danten luitenant ter zee eerste klasse J. E. A Post Uiterweer en kapitein mr. H. J. Kruis, alsmede van het hoofd van de afdee- ling generale staf van ziin departement luit. kolonel A. G. H. Dijxhoorn> naar Hoek van Holland en vervolgens naar IJmuiden bege ven om aldaar kennL: te nemen van de maatregelen voor de kustverdediging. De minister begeeft zich heden (Dinsdag) naar het Oosten en Zuiden van ons land ten einde bezoek te brergen aan de troepen, belast met de grensverdediging en zich op de hoogte te stellen van de in het grens gebied genomen maatregelen. MET EEN AVONDRETOUR DEN VOLGENDEN DAG TERUG. Met ingang van Dinsdagochtend 18 April zijn de avondretours der spoorwegen voor de terugreis den dag na afgifte geldig in de treinen, die volgens de dienstregeling uiter lijk 8.15 uur op de plaats van bestemming aankomen. De geldigheidsduur dezer re tours, die, zooals men weet, slechts een klei nigheid meer kosten dan een enkele reis, wordt op deze wijze belangrijk verlengd Men behoeft nu in vele gevallen niet meer den avond van vertrek terug te keeren. Jkv. A. M. Elout van Soeterwoude overleden. - Zondagavond is te Den Haag op 81-jarigen leeftijd overleden jonkvrouwe A. M. Elout van Soeterwoude, een beleende figuur in christelijke philantropische krin gen. DE NATUURLIJKE AFWEERMIDDELEN VAN NEDERLAND EN NEDERLANDSCH-INDIE. (Vervolg van de publicaties van den heer Veraart uit ons nummer van Vrijdag.) Is regen reeds in staat krijgsoperaties ernstig te belemmeren, nog grooter be lemmering kunnen onweer en storm ver oorzaken, vooral op zee en in die streken waar in het zomerhalfjaar veel wervel stormen voorkomen (de Antillen, Chinee- sche en Japansche Zee). Volgens zeer beroemde meteorologen kan een oneindig kleine impuls een storm achtige omkeer veroorzaken tusschen de warmere, vochtige, onderste luchtlagen en de koudere, hoogere luchtlagen (het geen veelal met krachtigen neerslag ge paard gaat), wanneer de atmosfeer in labiel evenwicht is. Deze labiele evenwichtstoestand treedt in het zomerhalfjaar zeer dikwijls boven het land op in de warmste namiddaguren door de verwarming van den bodem. In het winterhalfjaar veelal in den avond en nacht, door de sterke afkoeling van de hoogere luchtlagen na zonsondargang Herhaaldelijk is gebleken, dat het plotseling omlaagwerpen van sterk gekoeld ijs op een beperkte ruimte op de wolken en in de vochtige benedenlucht door heftig onweer gevolgd werd. Hetzelfde is dikwijls waargenomen, wanneer plaatse lijk groote hoeveelheden fijn verdeeld water omhoog worden gespoten en op den warmen bodem gesproeid. Hier volgen enkele data uit vele proef nemingen 3 Juli 1930. Na het uitwerpen van eenige honderden kilo's ijs en vast koolzuur op de wolken, nabij de Zuiderzeekust bi,i Huizen en Hilversum, volgt een heftig onweer, zoodat de radio-omroep gedurende eenigen tijd moet worden onderbroken. Te Huls horst bij Nunspeet valt in korten tijd meer neerslag dan sinds twee jaar in een et maal is geregistreerd. 19 Juli 1930. Na het uitwerpen van slechts 1 zak met 25 kilo ijs wordt een wervelende beweging waargenomen in de wolk, waarop deze wordt uitgestort, en die b'nnen enkele minuten boven het vlieg kamp Soesterberg in neerslag overgaat. Het jachtvliegtuig vliegt op een hoogte van 3800 M. Welke uitwerking zou een veel grootere hoeveelheid op de substra- tosfeer of de stratosfeer hebben? Im mers, de tegenwoordige vliegtuigen kunnen vele duizenden kg. meenemen en veel hooger stijgen. 6 October 1930. Na het uitwerpen van ijs op de wolken boven dj Noordzee tusschen Scheveningen en Katwijk verschijnt om 4 uur gedurende circa 10 minuten een re genboog boven het strand in de richting Katwijk. Ongeveer een kwartier later breekt een zeer heftig onweer boven de Noordzee los. In verschillende plaatsen in Noordholland valt -dien. avond meer neer slag dan ooit geregjsteerd in deze en de vorige eeuw. Nadien worden geen proefnemingen meer gehouden waarbij ijs en koolzuur wordt uitgeworpen (de perioden Juli 1930 tot 10 October 1930 was de regenrijkste ooit geregistreerd), maar worden middelen beraamd om onweer. tegen te gaan. Middelen tegen onweer. Deze middelen worden in den zeer f raaien zomer van 1932 boven de Noordzee op eenigen tijd afstand van de kust meer malen beproefd ten Westen van Scheve ningen en Noordwijk. Bij de hevige on- weders van 12 en 13 Juli 1932, welke alle provincies van net land teisteren, blijft de kust bij Scheveningen en Noordwijk ge heel gespaard. Hiermede is aangetoond, dat onweder plaatselijk voorkomen kan worden i. p. v. opgewekt. In 1934 wordt in verband met de droog te, welke gedurende Mei, Juni en Juli heerscht, door meer dan 70 gemeenten de brandweer beschikbaar gesteld om deze te bestrijden. De eerste proefnemingen worden ge houden 31 Juli 1934 te Dordrecht achter de brandweerkazerne. In den nacht van 31 Juli op 1 Augustus 1934, valt bij Westelijken wind ten Oosten van Dordrecht op vele plaatsen 18 tot 33 m.M. regen. In sommige plaatsen bijna evenveel als in de geheele Ju'imaand te zamen. Ten Westen van de lijn Amsterdam- Dordrechi vallen slechts enkele m.m. regen. 8 September 1934. Tijdens spuitproeven 's middags in de omgeving van Den Haag, Rijswijk en Voorburg gehov.den, verandert de landwind in een vochtigen Westelijken zeewind. Geen der ballons, welke op het Schuttersveld te Rotterdam waren opge stegen met Z.O. tot Z. wind, met bestem ming Bennebroek, bereikten het doel. Alle werden gedwongen te landen in Voorburg en omgeving. Om 6 uur zomertijd ver scheen geruimen tijd een dubbele regen boog hoog in de lucht, hetgeen op conden satie op zeer groote hoogte duidt. De zon stond nog vry hoog aan den hemel, 's Avonds ontlastte zich een 4er heftigste onweersbuien gedurende de laatste jaren waargenomen, vooral in de hoogere lucht lagen boven aer. Haag. Rüswijk en Voor burg, welke daarna verder het land in trok. 15 September 1934. Spuitproeven in Den Haag en Rijswijk gehouden worden ander maal door zeer heftig onweer gevolgd, dat vooral over het W. van het land trekt, richting Zuidwest-Noordoost. In Rijswijk valt 21, Naaldwijk 2(T m.m., hetgeen even als in verschillende andere plaatsen de grootste hoeveelheid van de maand is. 2 en 28 Augustus 1935. Proefnemingen in de omgeving van Dan Haag en Dord recht gehouden worden door zware buien gevolgd. In de vier laatste dagen van Au gustus valt veel meer neerslag dan in de 27 overige tezamen. 16 September 1935. Spuitproeven 's mid dags in de omgeving van Den Haag en Rijswijk gehouden worden gevolgd door onweer en storm, welke 's avonds en 's nachts tusschen Den Haag en Den Helder .een windkracht van 8 tot 10 Beaufort be reikt. Verwaaide Prinsjesdag 17 Sep tember. In de geheele periode van 16 tot 30 September worden nagenoeg dage lijks poef nemingen langs de Noordzeekust gehouden in verband met dreigende inter nationale verwikkelingen en bereikt de regenval over Noord- en Zuid-Holland evenals de windkracht in Den Helder een record voor deze periode. De Nederlandsche vloot, uit Den Helder uitgevaren, afgaande op En- gelsche weerberichten, is verhin derd manoeuvres te houden wegene het stormachtige weer op de Holland sche kust en keert onverrichterzake terug. Juli 1936. Dicht bij de Noordzeekust worden voor het eerst op grootere schaal proefnemingen gehouden op het land vol gens een nieuwe methode. De Bilt meldt, dat nog nooit in de statistiek zooveel tref- gevallen zijn voorgekomen als dien dag en dat neerslaghoeveelheden als op dien dag in sommige plaatsen gevallen gemiddeld slechts éénmaal in 250 jaar in een plaats voorkomen. Wolkbreuken o.a. te Amster dam en Haarlem, terwijl Heemstede 64 m.m. in anderhalf uur en Amsterdam- Hortus 52 m.m. in slechts 47 minuten re gistreert. In sommige stations, waar het onweer later passeert, vallen hoeveelheden van 100 en 89 m.m. in een etmaal. Daarna worden de proefnemingen ot 10 October gestaakt. Mede tengevolge van dit regenrijke be gin, wordt de periode 1 Juli 19361 Juli 1937, na die van 1 Juli 19301 Juli 1931 de regenrijkste uit de negentigjarige waar- ncmingsreeks. 27 October 1936. Tusschen Bergen en Alkmaar worden 's middags spuit proeven gehouden, waarna een hevig onweer losbreekt, dat later verder het land intrekt. Het Meteorologisch In stituut vestigt er d.; aandacht op, dat zulk een onweer, zoo laat in het jaar, r uiterst zeldzaam is. Zoodra de neerslag begint te vallen, luwt de stormkracht, welke in Den Helder om 14 uur nog 9 Beaufort bedroeg tot 6 Beaufort om 19 uur. Neerslag in het kustgebied kan derhalve allicht storm op zee temperen. Hierbij dient rekening te worden gehouden met het feit dat lucht met waterdruppels ge mengd zwaarder is dan drogere lucht, lucht met garvormig water gemengd dus voordat er neerslag valt ichter dan drogere lucht. 25 November 1938. Na proefnemingen in de omgeving van Den Haag en Haarlem (Heemstede) bereikt de wind op de kust van Noord- en Zuid-Holland stormkracht en stroomen groote masa's warme lucht Nederlanc. en vandaar een groot gedeelte van Europa binnen. November 1938 was de warmste Novem- bermaand van deze eeuw. zoodat de herfst een groot warmtesurplus had in tegen stelling met de seizoenVerwachtin'g vari de Bilt, welke een te koude herfst voorspelde. De resultaten van al dere proefnemin gen en nog vele andere, te uitvoerig om hier te vermelden, zijn voor mij een reden geweest om maatregelen te treffen, ten einde in vredestijd de uitwerking mijner proefnemingen minder heftig te doen zijn, o.a. door ze slechts met beperkte hulpmid delen te houden, of wel op een tijdstip uit te voeren, waarop het temperatuursver schil tusschen hoogere en lagere luchtlagen verre beneden het maximum ligt. Maatregelen in tyd van oorlogs gevaar. Ik heb er echter van den beginne af re kening mede gehouden, dat intijden van oorlogsdreiging, wanneer op tal van plaat sen tegelijk proefnemingen van langen duur, met groote hoeveelheden uiterst bil lijk materiaal water, ijs, koolzuur, zout kunnen worden gehouden, vanaf plaat sen, waar ze voor het eigen land het minst bezwaar opleveren, de uitwerking voor den tegenstander een zeer onaangename zal zijn, terwijl ik bijzonder nadruk wil leggen op enkele factoren, welke voor Nederland en Ned.-Indië en verschillende andere sta ten buitengewoon gunstig zijn. Ie. Onweersbuien, stormen en depres sies trekken bijna altijd van W. naar O. of van Z.W. naar N.O. 2e. Door verschillende omstandigheden ontwikkelen de onweders in Oost-Indië, zelden of nooit tot de gevreesde typhonen of orkanen welke elders buitengewoon veelvuldig voorkomen en alsdan alle vlootoperaties verhinderen, vloedgolven en overstroomingen op het land veroorzaken, welke zelfs tot vulkanische uitbarstingen kunnen leiden. Ook dit laatste kan door zeer zwaren regenval veroorzaakt worden. Resumeerende, verklaar ik als mijn innige overtuiging, dat het mogelijk is door beïnvloeding van de weersge steldheid met betrekkelijk geringe hulpmiddelen, zelfs van verren af stand, krijgsoperaties te land en te watei te belemmeren ?n in vele geval len onmogelijk te maken. Ik heb een deel mijner ervaringen wil len publiceeren, opdat zij, die den vrede willen handhaven er hun voordeel mee zullen doen, degenen die op oorlog zouden willen aansturen gewaarschuwd zouden zijn, dat er middelen bestaan, welke oor logvoering ernstig kunnen belemmeren, zoo niet onmogelijk kunnen maken gedu rende een groot deel van het jaar, en waarmee zij tot dusverre geen rekening hebben kunnen houden. Ik wil echter niet eindigen zonder hier aan toe te voegen, dat er middelen bestaan om in vredestijd de schadelijke gevolgen van natuurrampen zooals or.weer, hagel en storm, te temperen. Deze middelen zijn aan zeer bevoegde autoriteiten in Neder land bekend en voor alle tijden vastgelegd. Moge mijn geestesarbeid bijdragen tot het behoud van den vrede. HET OPTREDEN DER OVERHEID JEGENS PROF. KARL BARTH. Onnoodig verstrekkende inter pretatie der wetsbepalingen. Op initiatief van het comité van waak zaamheid van Nederlandsche intellectueelen hebben ongeveer honderd veertig predi kanten en theologen in verband met het feit, dat van overheidswege aan prof. Barth de toestemming onthouden werd om in een besloten vergadering van theologische studen ten twee vragen te beantwoorden, op grond van het verbod voor buitenlanders om hier te lande politieke redevoeringen te houder, een verklaring onderteekend, waarin zij uiting geven aan hun overtuiging, dat aan de bepalingen der wet ten dezen een on noodig vérstrekkende interpretatie is gege ven, daar de bedoelde vragen van alge- meen-theologischen aard waren, en aan hun bezorgdheid dat een zoodanig toepassing der wet, bij voortduring aangewend, ern stige schade zou dreigen toe te brengen aan het Nederlandsche geestesleven, waarvoor uitwisseling van gedachten over de lands grenzen een onmisbare voorwaarde vormt. Deze verklaring zal ter kenr.is van de re geering worden gebracht. HET LEDENTAL VAN HET N.V.V. Met 4yt pCt. gestegen. Uit een dezer dagen verschenen statistiek van het Ned. Verbond van Vakvereenigin- gen over 1938 blijkt, dat het ledental in ge noemd jaar steeg met 4.5 procent, tegen 3.6 procent in 1937. Het ledental bedroeg op 1 Januari 1939 309.232, van wie 15.173 vrou wen. Wat de andere vakcentrales betreft, bedroeg het ledental van het R.K. Werklie denverbond op 1 Januari 1939 181.786, van het Chr. Nat. Vakverbond 115.120 en van de Ned. Vakcentrale 46.370. In vorenstaande cijfers van het N.V.V. zyn begrepen 3040 adspirant-leden. Van de 30 aangesloten organisaties telden op 1 Jan. 1939 10 meer dan 10.000 leden, waaronder de metaalbewerkersbond met 50.800, de transportarbeidersbond met 37.540, en de bouwvakarbeidersbond met 30.097 leden. Alleen de diamantbewerkersbond heeft zijn leden in hoofdzaak te Amsterdam ge concentreerd. Verder heeft elke organisa tie afdeelingen in verschillende plaatsen van het land. Het totaal aantal dezer afdee lingen bedraagt 3133 en ze zyn gevestigd in 1071 plaatsen. DREIGENDE CONFLICTEN IN DE TEXTIELINDUSTRIE. De besturen der drie samenwerkende tex tielarbeidersorganisaties St. Lambertus, Uni- tas en de Eendracht, hebben zich in een schrijven tot de besturen van enkele Twent- sche fabrikantenvereenigingen gewend. Ondanks het feit, dat tot nu toe elke con cessie is afgewezen en dat ook thans de ka toenindustrie nog met moeilijkheden te kampen heeft, zijn de arbeidersorganisaties van meening, dat een regeling en verbete ring der arbeidersvoorwaarden dringend noodzakelijk en ook mogelijk is. De besturen verklaren met nadruk, dat met de afwijzing van elke verbetering geen genoegen kan worden genomen. „Wanneer uw bestuur blijft weigeren in de door ons gewenschte richting te gaan, zal dit tot con flicten moeten leiden, waarvoor dan de werkgevers de volle verantwoordelijkheid dragen". ENQUETE INZAKE AFSCHAFFING GRIEKSCH OP B-AFDEELINGEN GYMNASIA. Meerderheid tegen rapport-Bolkestein. In de dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering van de vereeniging van recto ren en conrectoren in Nederland, heeft dr. J. C. Kamerbeek namens dr. J. H e- m e 1 r ij k, die zelf verhinderd was, rap port uitgebracht over een ingestelde enquete naar eventueele afschaffing van 't Grieksch voor de b-afdeelingen van gymnasia. De antwoorden zijn in twee hoofdgroepyen gescheiden, nl. van degene., die zich voor standers verklaren van de conclusies van het rapport-Bolkestein, in zake afschaffing van het Grieksch op de b-afdeeling, en van degenen, die zich daartegen verklaren. Van de 53 gymnasia hebben 38 (68 pro cent) geantwoord, nl.: 4 vóór het rapport-Bolkestein, inzake afschaffing- Grieksch voor de b-afdeelingen en 34 tegen het rapport-Bolkestein. Van de 55 lycea hebben 21 (bijna 40 pro cent), er zyn een aantal lycea die nog geen zes klassen hebben, geantwoord, nl.: 8 vóór het rapport-Bolkestein en 13 ertegen. 78 leden hebben geantwoord, 16 stemden voor de afschaffing, 60 ertegen. Conclusies. De enquêteurs komen tot de volgende conclusies: 1. De beantwoording der enquête levert een ondubbelzinnige afwijzing op van het rapport-Bolkestein. Slechts 9 van de 78 ant woorden betuigen geheele en 7 gedeeltelijke instemming met dit rapport. 2. Voor de gymnasia is deze afwijzing met 34 tegen 4 veel duidelijker dan voor de lycea met 18 tegen 8. Er blijkt uit, dat de moeilijkheden op sommige lycea grooter zijn, doordat de meer geleidelijke verdeeling der oude talen over 6 klassen geofferd moest worden aan het onderling verbinden van heterogene opleidingen. Er is evenwel op verscheidene lycea juist uitgesproken tevredenheid over den bestaanden toestand in zake Grieksch, zooals uit de antwoorden bleek, en de meerderheid is tenslotte ook niet gering. 3. De voorstellen tot ingrijpende hervor ming, hoezeer zy ook de overweging van alle betrokkenen verdienen, zullen een te groot aantal tevredenen tegen zich vinden om aanvaard te worden. 4. Het is wel zeker, dat onder de gege ven omstandigheden, nu de afschaffing Grieksch-b zeer beslist van de hand gewe zen wordt, een geringe verandering de in stemming van bijna allen zou krijgen en veel bezwaren weg zou nemen. Deze ver andering zou behelzen een verplichtstellen van Plato-lectuur in 5 b en 6 b naast een be perking voor de aan b's te stellen Homerus- eischen op het eindexamen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7