£atuU en Jjiiu&oiw Bonte Enkabé-avond. DERDE BLAD. 3 Ook deze organisatie moet iemand in den vertrouwensraad hebben. Spr. kon zich niet losmaken van de gedachte, dat het voor stel, mr. Scholten in overleg met het be stuur tot stand kwam. Het geheele admi nistratieve apparaat werd ter beschikking van mr. Scholten gesteld. Het bestuur zit blijkbaar met het heele zaakje in de war. Het zal goed doen, te erkennen, dat het be leid verkeerd is geweest. Nu wil het blijk baar liever een half ei dan de leege dop. Westerhof is reglementair gekozen en nu wil men dat beschouwen als een trap naar mr. Moens. Toen de candidatuur-Westerhof in behandeling kwam, werd die plomp aan vaard en bleef het bestuur in gebreke, de bekwaamheden van mr. Moens naar voren te brengen en erop te wijzen, dat de gang van zaken voor mr. Moens niet prettig was. Spr. was overtuigd, dat mr. Scholten de 40 candiaten voor den vertouwensraad niet kent en dat die van het bestuur komen. Maar hij vraagt voor de leden het recht, eigen candidaten te stellena Spr. wil het be stuur aanvullen met twee leden en het voorstel van den vertrouwensraad om prae-advies stellen In handen van het be stuur, ter voorlichting aan de volgende le denvergadering. De heer Schouten was overtuigd, dat zij, die voor de arbeiders spraken, niet heb ben gesproken in het belang van de Alk- maarsche arbeidersbeweging. Alkmaar staat bekend om de personen-kwesties. Spr. heeft niets tegen den heer Westerhof. Degenen echter, die hem candidateeren, heeft hij onder de loupe. Er zijn er onder, die de heer W. fel hebben bestreden, maar nu, omdat er nog een kwestie-van de Vall is, hebben zij Westerhof tegen van de Vall uit gespeeld. De reddingsplank van ds. Kuiper. Ds. Kuiper had zich erover verbaasd, dat de voorzitter, inplaats van punt 4, eerst punt 6 had laten behandelen. Nu dit is ge schied, stelde spr. twee amendementen voor, beoogende, dat bepaald wordt, dat de leden' van den vertrouwensraad gekozen worden per stembiljet door de leden. In de tweede plaats, aldus spr., zitten we voor het feit, dat er op het oogenblik één bestuurslid is met acht andere demissionnaire bestuurs leden, die niet willen blijven zitten, als het reglementair gekozen lid blijft zitten. De heer van den Elburg: Wie heeft dat gezegd? De voorzitter: Heeft U van mij gehoord, dat het bestuur, dat de mandaten ter beschikking stelt van den vertrouwens raad, één voorwaarde daaraan heeft verbon den? Ds. Kuiper: Dus is het niet uitgeslo ten, dat het bestuur zoo lang met den heer Westerhof blijft. De voorzitter: Dat is toch logisch. Ds. Kuiper: Stelde het bestuur wel de voorwaarde dat de heer Westerhof ook zijn mandaat beschikbaar stelt? De voorzitter: Neen. Ds. Kuiper: Dan maakt dat de zaak gemakkelijker, maar dan is toch een over gangsbepaling noodig. Ik wensch geen per soonlijke uitspraak tegen den heer Wéster hof. Ik wensch een uitspraak, dat hij op nieuw in het bestuur zitting zal nemen en hoor, dat het bestuur daar niet bij voorbaat tegen is. Maar ik meen, dat bij statuten wijziging het geheele bestuur moet aftre den en mijn tweede amendement beoogt, dat bij inwerkingtreding van de Statuten wijziging, het bestuur in zijn geheel af treedt. De heer Westerhof zeide, met dezen gedachtengang accoord te kunnen gaan, wanneer de vertrouwensraad per stembiljet door alle leden wordt gekozen. Ds. Kuiper: Dat is de bedoeling. De heer Couwenhoven trok hierop zy'n amendementen in. Mr. Scholten was van oordeel, dat de amendementen van ds. Kuiper iets aantrek kelijks hebben, maar dat overwogen moet worden, dat dit een rompslomp met zich brengt, die vermeden kan worden, als de vergadering terstond de vertrouwensraad kiest. Voor spr. is het niet gemakkelijk, ter- Stond stelling te nemen, omdat hij geen overleg kan plegen met de 103 andere on derteekenaars van zijn voorstel. De status quo handhaven tijdens de overgangsperiode wilde spr. wel aanbevelen. De voorzitter: Misschien kunnen we nu tot een oplossing komen. Ds. Kuiper gaf toe, dat de formulee ring nauwkeurig moet worden overwogen en stelde daarom voor, dat de vergadering in beginsel besluit, dat de vertrouwensraad bü enkelvoudig geheim stemrecht, uitge oefend door meerderjarige leden, wordt ge kozen. De voorzitter deelde mede, dat van de zijde van het bestuur tegen beide amen dementen geen bezwaren bestaan. Mr. Scholten had nu ook geen be zwaren. De beide amendementen en het voorstel om een vertrouwensraad in te stellen, wer den hierop met algemeene stemmen aange nomen en de voorzitter en secretaris ge machtigd, de goedkeuring op de Statuten wijziging aan te vragen en redactioneele wijzigingen aan te brengen. De voorzitter veronderstelde, dat nu het voorstel om den heer Westerhof te ver zoeken, zijn mandaat beschikbaar te stellen, van de baan is. Mr. Scholten trok hierop zijn voorstel De bestuursverkiezing. De voorzitter deelde mede, dat er twee voorstellen zijn; het eene om de afge treden bestuursleden te herkiezen en het andere om tegenover hen vijf candidaten te stellen. De heer Bul"ns oordeelde, dat men door aanneming van de amendementen van ds Kuiper een stuk tot elkander was geko men. Spr. verheugde zich daar zeer over en veronderstelde, dat nu de andere candidaten Zijn ingetrokken. De voorzitter: Kan men accoora gaan, dat het bestuur de zaken blijft waar nemen en herkozen wordt verklaard? Niemand tegen? Dan is dat aangenomen. De voorzitter deelde n' mede. dat het voorstel Hopman c.s. om den heer Wes terhof te royeer en, niet in behandeling kan komen, omdat het recht van royement alleen bij het bestuur berust. Nu men aan het einde van de vergadering was gekomen, wilde spr. zeggen: „Laten wij allen het belang van de vereeniging voor oogen houden". Ik heb mijn fouten en zal de laatste zijn om dit te ontkennen. Wij zul len allemaal wel fouten hebben, maar bij het bestuur zat voor, en ditzelfde geldt voor de leden van de oppositie, het belang van onze vereeniging. Ik hoop, dat het belang onzer vereeniging door U allen en ons zoo danig is gediend, dat in de komende dagen uitbreiding van het ledental zal komen in plaats van de verwachte inkrimping. Ik dank U voor de wijze, waarop U gedis- cussiëerd heeft en sluit de vergadering. Alle feestavonden hebben één gemeen schappelijk kenmerk: altijd is er het caba ret- of variété-gezelschap, dat de taak heeft de stemming erin te brengen én te houden. De nooit ontbrekende conferencier moet al z'n eloquentie gebruiken om de diverse nummers op een behoorlijke manier aan elkaar te lijmen. Dat is geen gemakkelijke opdracht en wie zal het daarom John Kloos, dien we gisteren op den bonten En kabé-avond hoorden, kwalijk nemen, dat al zijn mopjes niet even gloednieuw en even origineel waren? We geven het aan ieder te doen, 'n heelen avond te praten over niets en dan nog de befaamde grapjes op de (al dan niet aanstaande) schoonmoeder te vermij den. Dat lukt niet óók John Kloos niet, al is die in z'n vak toch blijkbaar niet de eerste de beste, gezien het feit, dat hij naar we op het programma lezen, „bekend van de radio" is. Laten we eerlijk zijn: we had den nog nooit van den man gehoord. Hoe dit zij: „John Kloos, de gevierde Hollandsche humorist-conferencier, bekend van de radio" vertoonde zijn kunsten en met succes. Een enthousiast publiek vir.dt immers óók de grapjes over de booze schoonmoeder prachtig, en zéker die waarin de fiscus, de ooievaar of Amor een rol spelen en boven dien: er liepen ook nog éndere tusschen- door. John Kloos zong in den loop van den avond voorts verschillende liedjes van hem zelf, waarvan enkele werkelijk geestige kwaliteiten bezaten, andere min of meer pa rallel liepen met het bovengenoemd genre „mopjes-met-baard", om in de populaire ter minologie te blijven voor de populaire af- deeling van het program. We laten thans verder den aanvoerder-con ferencier van het „artisten-variété Gerzee" uit Rotterdam met rust en vinden vervol gens een al even onvermijdelijk personage: den goochelaar, Crochet geheeten ditmaal. Deze was dezen keer werkelijk buitengewoon goed. Wat hij presteerde grensde aan het on gelooflijke. De Franschman eet groote hoe veelheden watten, schijnt ze werkelijk door te slikken en haalt ze vervolgens in een lang, dun koord weer uit z'n mond vandaan; zet een koker over een vol glas, haalt hem weer weg en het glas is leeg! Frappante prestaties, die voor een leek volkomen on verklaarbaar zijn. Fred Houben werd aangekondigd als het „muzikale wonder". Inderdaad bleek bij verscheidene instrumenten te kunnen be spelen en over een verbluffende dosis rou tine te beschikken. Dit laatste was ook het geval bij „the two Cavelli's", die uit hun harmonica's tal van populaire liedjes te voorschijn trokken. Last not least waren er dan nog „the Hiawatha's", een tweetal origineele, ras- en wat de huidskleur betreft ook wasch- echte Indianen, die even goed thuis bleken op het slappe koord als een gewoon mensch op den beganen grond. Hiermee hebben we al de leden van het beroepsgezelschap genoemd. Maar we mo gen verder niet de zes „debutanten'' drie dames en drie heeren uit de zaal verge ten, die allen een solo ten beste gaven, be staande uit een van de coupletten van het vermaarde Enkabé-lied (wijze: Jamboree). Met als belooning: zes eerste prijzen. Aan het slot van den avond heeft de voorzitter, de heer G r e e u w, die den bon ten Enkabé-avond ook geopend had, dank gezegd aan allen, die medegewerkt hadden aan het welslagen van den avond. Dat wa ren de Alkmaarsche Enkabé-winkeliers, de artisten o.Lv. den heer Gerzee (de Indiaan- sche werden bloemen aangeboden), het pu bliek, de zaaldirectie en de bondssecretaris. De derde en laatste bonte Enkabé-avond in dit seizoen mag alleszins geslaagd hee- ten. VROEGTIJDIG OUD WORDEN BEGINT BIJ DE VOETEN. Deze stelling verkondigde de zuster van de supinatorcentrale, Den Haag, in haar lezing gistermiddag voor leden der Ned. Ver. van Huisvrouwen en andere belang stellenden gehouden in gebouw de Unie. Ongeveer een half uur te laat wegens een defect aan het projectie-aoparaat heette zij de aanwezigen, die het kleine zaaltje vul den. welkom en besprak daarna aan de hand van lichtbeelden op populaire, duide lijke wijze de voornaamste methoden en de manier van deze te verhelpen. De voeten, aldus spr., vervullen een zeer belangrijke functie aan het menschelijk lichaam, zij dragen al het geheele verdere lichaams-gewicht. Zijn de voeten niet in orde, dan is dat van invloed op het geheele lichaam en dus op de geheele constitutie van den mensch. Bederft men b.v. in een bepaalden werkkring door veel staan in 'n ongemakkelijke houding de voeten, dan zal dit ook nadeelige gevolgen kunnen hebben voor de bloedsomloop en de stofwisseling van het lichaam. Omgekeerd zal lichaams zwakte tengevolge van bloedarmoede of Engelsche ziekte zich uiten in zwakke, pijnlijke voeten. En hoe kan men, aldus spr., op pijnlijke, onverzorgde voeten met een frisch, opgeruimd gezicht door het le ven gaan? Slechte voeten hebben invloed op het heele lichaam, zij maken den mensch gauw oud en dus vroegtijdig oud! Behalve onder de menschen die veel moeten loopen en staan als winkelmeisjes, kellners. handels reizigers, verpleegsters, treffen wij ook veel voetlijders aan onder menschen die dit uit sluitend hebben te wijten aan het dragen van verkeerd schöeiseL Hooge hakken, hoe elegant ze overigens ook mogen staan, wringen de voet in een onnatuurlijke hou ding. Door verschillende werkzaamheden of door het dagen van te hooge hakken of pantoffels wordt de voorvoet te veel be last, de voetspieren verslappen of verzak ken en verschillende voetkwalen kunnen hiervan het gevolg zijn. De voeten kunnen teveel naar binnen gaan staan, de voet beenderen kunnen vaneenwjjken, waardoor de spreidvoet ontstaat en de zijhakken of de holte van de voet kan doorzakken; waardoor de platvoeten ontstaan. Verschil lende lichtbeelden gaven van deze kwaleD een duidelijke voorstelling. De pijn wordt hierbij vnl. gevoeld in knie, enkel, wreef of hiel. Verschillende uitwendige stoornissen als likdoorns, ëksteroogen, eeltvorming, spataderen tengevolge van slechte boed- circulatie kunnen verder bij deze voetkwa len nog optreden. De eenige oplossing van al deze misère is: ga naar 'n specialist en laat Uw voeten onderzoeken; begin reeds de voeten van Uw kinderen regelmatig te laten controleeren, daardoor kan veel ellende voorkomen wor den. Iemand die zich vaak met het voet probleem bezig hield was dr. Seitz. Zijn vinding van afdrukken der voeten op een glazen plaat, leidde tot voetencontrole door het spiegelsysteem. Dit systeem wordt ge bruikt door de Supinator Centrale te Den Haag, waarvan alle leiders degelijke cur sussen gevolgd hebben, eer zij bevoegd zijn op te treden. Voor Alkmaar is een Supina- torium gevestigd bij de firma Godijn, Hoogstraat, die kosteloos elk gewenscht advies op het gebied van voetkwalen ver strekt. Volgt dezen raad, laat Uw voeten be handelen en wacht niet tot het te laat is. Hierna sloot spr. deze bijeenkomst en stelde zich nog beschikbaar voor even- tueele vragen, waarvan door verscheidene dames gebruik werd gemaakt. DISTRICTSARBEIDSBEURS DOELENSTRAAT 30, TEL. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 1 glazenwasscher, 1 walsmachinist, 1 steenbikker, 3 steenhou wers, 1 stratenmaker, 1 stuc. opperman, 1 granietwerker, I uitvoerder, 6 betonwer kers, 17 voegers, 6 stucadoors, 26 opperlie den, 12 schilders, 18 metselaars, 109 grond werkers, 48 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 1 autog. lasscher, 2 afbramers, 5 bankwerkers, 2 blikslagers, 1 carrosseriebouwer, 2 constructiewerkers, 10 electriciens, 3 instrumentmakers, 2 kern makers, 1 ketelmaker, 5 klinkers, 2 lijn- werkers, 2 kernmakers, 1 ketelmaker, 3 klinkers, 2 lijnwerkers, 2 machinisten, 2 machineteekenaars, 6 metaaldraaiers, 1 me- taalvijler, 2 metaalslijpers, 7 monteurs, 1 orgelmaker, 1 ovenist, 1 pianostemmer, 5 plaatwerkers, 3 rijwielherstellers, 1 rijwiel lakker, 2 scheepsbouwers, 1 scheepstim merman, 1 scheepswerktuigkundige, 10 smeden, 9 stokers, 1 tantechniker, 1 tegen- houder, 1 voorslaander, 2 vuurwerkers, 3 wagenmakers, 5 ijzerwerkers, 2 ijzerboor- ders, 2 zandbereiders, 4 zandvormers. Groep verkeerswezen: 47 chauffeurs, 13 schippers, 8 koetsiers, 22 pakhuisknechten, 28 magazijnbedienden, 1 emballeur, 5 kellners, 5 loopknechten, 1 buffetbediende. Groep voedings- en genotmiddelen: 52 si garenmakers, 5 sorteerders, 3 tabaksbewer kers, 4 koks, 9 slagers, 2 bierbottelaars, 1 koffiestroopbrander, 7 chocoladebewerkers, 3 zuivelbereiders, 19 bakkers. Groep houtbewerking: 8 meubelmakers, 3 stoffeerders, 4 mach. houtbewerkers, 1 kistenmaker, 1 beitser, 1 beeldhouwer, 1 fabriekstimmerman. Groep handel: 19 vertegenwoordigers, 3 winkelbedienden, 1 colporteur. Groep boek- en steendrukkerijen: 1 let terzetter, 4 boekdrukkerijen. Groep land- en tuinbouwbedrijven: 16 tuinlieden, 24 landarbeiders, 3 bloemisten Overige beroepen: 4 boekbinders, 5 was- schers, 1 rietwerker, 2 schoenmakers, 1 port. huisknecht, 1 verfbereider, 2 kalk branders, 1 huidenzouter, 2 zakkenstoppers, 1 papierbewerker, 1 verzekeringsagent, 1 incasseerder, 1 secr. ambtenaar, 1 bedrijfs leider, 2 controleurs, 1 landmeter, 1 tegel zetter, 1 reclameteekenaar, 1 administra teur, 3 boekhouders, 12 kantoorbedienden, 36 transport- en 237 losarbeiders. Gedeeltelijk werkloos: Tabaksindustrie 6, overige beroepen 5. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 24. Vrouwelijk personeel: 3 kantoorbedien den, 3 werksters. Alkmaar, 22 April 1939. De directeur v d. HEUVEL. CENTRALE WERKPLAATS. Voor jeugdige werkloozen van 14 tot 25 jaar. Over de week van 12 t.m. 19 April 1939, werden vanuit de centrale werkplaats door bemiddeling van de Arbeidsbeurs geplaatst bij een patroon: 2 bankwerkers, 1 electricien, 1 chauffeur- monteur. 2 timmerlieden. Aan de Centrale Werkplaats kunnen worden geplaatst: 2 kantoorbedienden, 3 timmerlieden, 3 schilders, 1 metselaar, 3 bankwerkers, 2 electriciens, 2 monteurs. GEVONDEÏ VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie Langestraat alhier, en aldaar te bevragen op alle Woensdagen en Zaterdagen tus- schen 11 en 1 uur, de navolgende voor werpen, als gevonden gedeponeerd op 4 tot en met 18 April 1939: rechter handschoen, stuk ketting, da meshandschoen, groote sierspeld, rozen krans, huissleutel, padvindersmes, kralen ketting, dameshandschoen, ttop voor elec- trischen meter, hondenpenning, rijwielbe- lastingmerk, hondenpenning, biauwe cein tuur, bruin kinderjasje en een zwarte handschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voor werpen, als gevonden aangegeven op 4 tot en met 18 April 1939: rijwielsnelbinder, W. Dieleman, Corf- straat 34; 2 sleuteltjes, D. Schrijver, Aster- straat 17; zilveren potlood, A. A. Hendriks, Stationsweg 132; koperen gewicht, E. Elinks, 2e Kanaalstraat 10; voetbalschoen, G. van Dijk, Lindenlaan 87; doos sigaret ten, W. van Aarle, Roemer Visscherstraat 5; dameshandschoen, K. Koning, Preed- straat 2; heerenparapluie, J. Dijkstra, Stu- artstraat 75; 2 zakken lijnzaadschilfers Hoofvoogd, Zaandijk, Smidlaan 9; defecte vulpen, Nieuwenhuis, Schoutenstraat 22; broche met steen, M. Bakker, Lindenlaan 67; vulpotlood, R. Bruin, Breedstraat 51; pakje inh. latjes voor schilderijen, R. Bruin, Breedstraat 51; huissleutel, G. van Leeuwen, Kanisstraat 13; padvindersmes, Erkamp, Lindenlaan 63; 1 paar heeren handschoenen, J. Schoen, Visscherslaan 3; heeren handschoen, P. Groen, Drebbel- straat 14; beige handschoen, Poorter, Hoe- verkade 39; portefeuille, N. Doorgeest, Fnidsen 59a; muts, A. Schekkerman, Dub- belebuurt 10; huissleutel, H. J. Keesen, Zeglis 21; rugzak, Ofman, Dah'iastraat 9; kinderondergoed, S. Bruin, Zes Wielen, Koedijk; 2 leesboekjes, H. Weinants, Van Everdingenstraat 16; damespolshorloge, J. L. Sosönan, Ridderstraat 10; grijs kinder- taschje, S. Blankendaal, Nic. Beetskade 10; gebreide want, Stongje, Ovei diepad 24; belastingmerk, Wentink, Spoorstraat 16; polshorloge, P. Steenhuis, Noorderkade 98; rijwielbelastingmerk, Bernaart, Oude gracht 162; wit halssnoer, P. Hofman, Kerkplein 9; Autonummerplaat, C. Strij- bis, Broek op Langendijk; armbandje, L. van Sambeek, Comanstraat 18; arm band - hoiloge, Baars, Hooftstraat 7; damestasch, N. Kaan, Friescheweg 17; handschoen, J. de Jonge, Lindenlaan 85; mantelriem, A. Stoop, Oudegracht 219; zakkam, J. Visser, Nieuwesloot 83; rijwielbelastingmerk, N. Ploeger, Boomkampstraat 46a; rozenkrans, J. Smit, Westerlaantje 4; 10 rittenkaart van autobusdienst NACO, L. Wesseling, Boter- straat 6; damespolshorloge, C. F. de Munk, Spoorstraat 88; bankbiljet, van der Kolk, IJmuiden, Velserduinweg 102; leege por- temonnaie, J. de Boer, Doelenstraat 102; vulpenhouder, P. Visser, Stationsstraat 64; bruine ceintuur, G. Groot, Leeuwenhoek straat 25; schakelarmband, H. Kuhne, Huigbrouwerstraat 8; rijwielbelastingmerk, K. Brussingk, Dr. Schaepmankade 11; 1 paar blauwe handschoenen, C. Hazeveld, Anjelierstraat 3; rozenkrans, A. Baars, Dr. Schaepmankade 14; vitragegordijn, K. Tump, Uitenboschstraat 56; portemonnaie met inhoud, G. Kaai, Vogelenzang 19; nummerbord, J. Ligthart, Nieuwesloot 16. Wanneer men weder in het bezit van het verloren voorwerp is wordt men verzocht hiervan kenns te geven aan het Bureau van politie. NEDERLANDSCH UITVOER-CONTROLE- BUREAU. Gistermiddag hield het Nederlandsch Uitvoer-Controle-Bureau voor tuinbouw producten in „Riche" te Den Haag zijn jaar vergadering. Onder de talrijke- aanwezigen bevonden zich de heeren F. V. Valstar, re- geeringscommissaris voor den tuinbouw, ir. W. A. v. d. Plassche, inspecteur voor den tuinbouw, mr. L. Niemöller, secretaris van het Centraal Bureau van Veilingen, en tal van bestuursleden van groente- en fruit veilingen. Ir. W. A. v. d. Plassche heette de talrijke aanwezigen welkom en memoreerde de werkzaamheden van het U.C.B. in het af- geloopen jaar. Spr. wees er op, dat de overtuiging, dat kwaliteitscontrole op de te exporteeren tuinbouwproducten, een noodzakelijke eisch is, steeds meer veld wint. De kwali teitsfactor wordt bij den uitvoer der tuin-, bouwproducten voortdurend belangrijker. In deze moeilijke tijden voor den tuin bouw, is het een lichtpunt, dat de behoefte aan tuinbouwproducten toeneemt, daar de moderne voedingsleer steeds meer in deze richting gaat. De heer v. d. Plassche sprak den wensch uit, dat niet alleen het kwantum der pro ducten, doch vooral ook het prijspeil zal verbeteren. Het jaarverslag over 1938 noemt den toe stand in het tuinbouwbedrijf en in den ex- porthandel niet bevredigend, al vertoonen enkele veilingen wel wat hoogere omzet cijfers. De afgegeven „bewijzen" voor den uit voer van buitenlandsche groenten en fruit bedroegen o.a. voor bloemkool in 1938 30.173 kg. voor 10.088 kg. sla, 129.820 kg. breek- peen en 184.791 kg. uien. De totale uitvoer van uien bedroeg 106.684.561 kg. In het overzicht van den uitvoer van de onder de wettelijke controle vallende pro ducten in kg. (netto) werden oxn. vermeld: 14.750.963 kg. bloemkool, 28.671.646 kg. komkommers, 3.140.213 kg. meloenen, 7.251.426 kg. bospeen, 8.073.821 kg. druiven, 8.311.739 kg. breekpeen, 19.899.593 kg. sla en 38.930.332 kg. tomaten. Het jaarverslag werd goedgekeurd, waar na tenslotte de directeur van het U.C.B., de betreffende de gewijzigde statuten. GRASKUILEN. De Rijkslandbouwccnsulent voor Noord holland te Schagen, ir. G. J. Lienesch, schrijft ons: Mijn toezegging gestand doende wil ik hieronder nog iets mededeelen over de tech niek van het graskuilen. In het artikel waarin de resultaten van het kuilgrasonderzoek over den winter 1938/1939 werden behandeld, kon men reeds zien, dat men 3 principes van graskuilen kan onderscheiden, te weten, het gewone graskuilen zonder eenige toevoeging, het inkuilen onder toevoeging van minerale zuren en het inkuilen onder toevoeging van suiker. Het eerstgenoemde principe vindt nog steeds de meeste toepassing, hoewel bij het gevolgde systeem de verliezen aan voe dingswaarden het grootste zijn, en het risico van mislukking eveneens van de meeste be- teekenis is! Hoe eiwitrijker het te ensileeren mate riaal is, des te meer is het noodig van de gewone inkuilmethode af te stappen. Teneinde niet te uitvoerig te worden wil ik vervolgens enkele technische details geven welke tengqede kunnen komen aan de kwaliteit van het straks beschikbaar komende ensilagemateriaal. Om te begin nen wijs ik hier nog eens op het gemak en voordeel dat men kan hebben van een silo. De silo als zoodanig heeft geen invloed op het systeem van inkuilen dat men wil toepassen, maar de silo geeft gemak bij het opbouwen van den grashoop, beschut tegen eenzijdige inwerking van den wind tijdens het aan den hoop rijden en vraagt tevens minder grondverzet! Het goed vast persen van de massa is in een silo ook veel beter mogelijk. Het gebeurt nogal eens, dat de grasmassa niet goed tegen den silowand blijft zitten gedurende de bewaarperiode. Goed vasttrappen is hiervoor een eerste vereischte; een practische werkwijze is het opzetten van een grasrand tegen den avond. Na den eersten dag van inkuilen plaatst men op den bolvormig opgestapelden kuil- hoop een rand gras van ongeveer een meter hoog en een meter breed; gedurende den nacht werkt deze rand als pers voor de er- onderliggende graslagen en zorgt voor goede aansluiting van het gras tegen den silowand. Den volgenden dag gaat men weer rustig op- tasschen, ervoor zorgdragend dat men ge durende den dag het midden hooger houdt dan de zijkanten. Gebruikt men geen zuur of suiker, dan doet men verstandig met iets eiwitarmer materiaal te kuilen. Inplaats van op 15 Mei te maaien kan men dan beter wachten tot b.v. 25 Mei! Ook verdient het bij het ensi leeren aanbeveling een beetje geschikt weer af te wachten. Indien de grasmassa zoo nat is, dat het water uit de wagens loopt, maakt men alle kans een verzuurd ensilage-pro- duct te krijgen. Bij droog weer mag het ge maaide gras wel een dag op het land liggen om wat te verwelken; het materiaal kuilt dan makkelijker en geeft in het algemeen een grootere kans op een goed eindproduct. Wil men suiker toevoegen, dan geldt het vorenstaande eveneens; alleen bij de zgn. Finsche ensilagemethode is men vrijwel on afhankelijk van het weer; maar ook bij dit systeem ziet men gewoonlijk mooier resul taat van het inkuilen bij goed weer en be hoorlijk droog materiaaL Men mag wel zeg gen dat alle graskuilen, ongeacht de metho de, een beter resultaat geven, indien ge werkt wordt tijdens een vrij droge we er- periode. Laat men het gras een dag na het maaien op het land liggen, dan moet men tijdens het kuilen geregeld blijven aanvoeren en tempo houden; de massa behoeft dan niet meer sterk te broeien en is het gras aan den hoop, dan moet er ook zoo snel moge lijk den noodigen grond op! Een gronddek (liefst zand!) van 60 tot 80 cm. is zeker noo dig voor de gewone graskuilen. Waar het resultaat van de HolL kuilen steeds erg onzeker blijft, verdient dit sy steem geen aanbeveling. Het is veel beter de ensilage gunstig te beïnvloeden door het toevoegen van zuur of suiker. Wat hierbij de voorkeur verdient hangt sterk af van de omstandigheden waaronder men gaat ensi leeren. Naarmate er meer gras wordt ge- ënsileerd en er dus een lange periode kuil- gras zal worden gevoederd of er zeer groote portie's kuilgras aan het vee worden gege ven, verdient m.i. de suikertoevoeging voor keur boven het zuur. Bij de suikerensilage (pl.m. 400 kg. suiker is er noodig per ha. kuilgras) moet gedurende de eerste week de afvoer van het perssap worden belem merd, b.v. door het dichtstoppen van de uit monding van de drain. Daarna mag het pers- sap onbelemmerd Wegloopen. Het is moge lijk den bodem van de silo dichter te ma ken door b.v. den vloer met een leemlaag te bedekken. Het perssap zakt dan veel lang zamer weg en onder zulke omstandigheden kan men waarschijnlijk met een wat ge ringe hoeveelheid toe te voegen gedenatu reerde suiker volstaan. Veiligheidshalve zou ik het suikerpercentage niet lager wil len stellen dan op 1)4 dus pl.m. 300 kg. per ha. kuilgras. De suiker moet zoo regel matig mogelijk door het gras worden ver deeld en men kan dit bereiken door ge regeld de droge suiker te laten strooien tij dens het inbrengen van het gras. De suiker in water oplossen kan een nog betere ver deeling geven, maar is lastiger. Een tus- schenvorm is te verkrijgen door na het strooien van de suiker gedurende de meest drogende uren van den dag na te gieten met wat water. Bij afvoerbelemmering van het perssap behoudt men grootendeels de voedings waarde van de ingebrachte suiker en zoo is het verklaarbaar dat de uitgave van de sui ker weer terugkomt in den vorm van ver teerbare melkzuurproducten gedurende de stalperiode. Het groote voordeel van de sui kertoevoeging tegenover de zuurensilage is het ongevaarlijke van dit hulpmiddel en de mogelijkheid om 'n groote massa kuilgras toe te dienen zonder eenig risico voor het vee. Praktijkervaringen zouden er boven dien op gewezen hebben dat de goede sui- kerensilages door het vee geprefereerd worden boven de goed geslaagde zuur- ensilages! Tenslotte nog iets over de zuurensilage; de methode is wel zoo algemeen bekend dat daarover weinig nieuws valt te vertellen. De zekerheid van slagen, uit chemisch oogpunt bezien, is hier nog een ietsje grooter dan bij de suikermethode, mits men de voorschrif ten precies opvolgt! Een beetje smokkelen met de verdunning geeft hier vrijwel zeker teleurstellingen. Het eiwitrijkste materiaal (het erg korte gras) geeft met zuur nog geen moeilijkheden om een zuurgraad van 3,9 tot 4,2 te krijgen. Waar er in het alge meen dit voorjaar wel wat later gekuild zal worden en men toch ook gras in voldoende massa wenscht, is het te verwachten dat het gras iets meer kan uitgroeien en dan zal het eiwitgehalte beter zijn voor suikerensilage. Op grond van de resultaten van ons onder zoek over de afgeloopen stalperiode geef ik in overweging om voor het graskuilen te kiezen uit de suiker- of zuurmethode en dan bij deze keuze rekening te houden met de hierboven vermelde opmerking, welke op praktijkervaringen is gebaseerd.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 11