Opmerkelijk bericht in „Le Peuple". Anti-Joodsche maatregelen in Italië. Chineezen rukten Nantsjang binnen. Ernstig ongeluk in de Ardennen. Von Papen overhandigd zijn geloofsbrieven. Nieuws in 't kort. HEILOO BEPGEN BEVERWIJK ZUIDSCHARWOUDE GROOTSCHERMER TEXEL DERDE BLAD. 3 De socialistische „Peuple" te Brus sel meldt, dat het Duitsche arbeids front Zondagmiddag te Winterslag (Belgisch Limburg) een bijeenkomst had georganiseerd, waaraan 300 Oostenrijkers en Sudetenduitschers, die in België werken, deelnamen. De Sudetenduitschers droegen de uni form der stormtroepen van Henlein, met name de witte kousen. Na afloop der bijeenkomst, aldus de „Peuple", toen de commandant der rijkswacht, die de zaal was binnengegaan, den bezoekers die het tenue der troepen van Henlein droegen om hun iden titeitskaarten vroeg, kwam iemand naar hem toe, die zeide: „ik ben de Duitsche consul. Over drie dagen zult gij zelfs niet meer het recht hebben hier naar identiteitskaarten te vra gen". De commandant der rijkswacht heeft den procureur der konings di rect van deze feiten in kennis gesteld. Op grond van een door den Italiaanschen ministerraad goedgekeurd wetsontwerp zul len de Joden in Italië slechts zakelijke be trekkingen kunnen onderhouden met andere personen van Joodsch ras. De officiëele lijs ten der advocaten, geneesheeren, ingenieurs e.d. zullen aan een algemeene herziening worden onderworpen. Zij zullen in drie groepen worden verdeeld: 1. Arische burgers. 2. Joden wier militaire of burgerverdien sten werden erkend. 3. Andere Joden. Ten slotte zal het ambt van notaris verbo den zijn voor iederen burger die niet van arisch ras is. Over 6 maanden worden de maatregelen van kracht. Havas vermoedt, dat de fascistische staat ter verhaasting van de repatrieering der Italianen uit het buitenland, er toe gebracht worden om hun schadeloosstellingen aan te bieden ten koste van de Joden in Italië. Tijdens een bespreking, die voorafging aan de aanvaarding door de commissie voor buitenlandsche zaken van de Kamer der fasces en corporaties, van de wet, waarbij een permanente commissie wordt ingesteld voor de repatrieering van de Italianen, die woonachtig zijn buiten de grenzen van het koninkrijk en de overzeesche gebieden heb ben twee raadsleden de stelling verdedigd, dat Italianen, die verzoeken naar het vader land terug te keeren „slachtoffers zijn van het internationale Jodendom" en dat zij bij gevolg door de Joden zouden moeten wor den schadeloos gesteld. Een dezer twee raadsleden stelde in het bijzonder voor, dat de Italiaansche Joden gedwongen zouden worden Italië te verlaten en tegen een vast- gestelden prijs de goederen zouden moeten koopen, welke in het buitenland in het bezit zijn van Italianen, die willen repatrieeren. In feite zouden de Italiaansche Joden hun activa in Italië moeten afstaan in ruil voor de bezittingen der repatrieerenden. In een communiqué wordt medegedeeld, dat het aantal buitenlandsche Joden, dat voor 12 Maart het land heeft verlaten 3720 bedraagt. 933 Joden werd een vergunning verleend in Italië te blijven. 3190 personen hadden een verlenging van hun verblijfs vergunning verzocht, doch slechts op 128 aanvragen werd gunstig beschikt. Een communiqué uit officiëele bron meldt: „De voorhoede der Chineezen is op 25 April des middags Nantsjang, de hoofdstad van Kiangsi, binnengerukt. Tot 28 April werden hevige straatgevech ten geleverd. De stad werd volledig door de Chineezen bezet, maar het station zou door de Japansche troepen heroverd zijn. Een verwoede slag wordt geleverd in het gebied ten Oosten der stad, o.m. bij het vliegveld, waar de Japanneezen zeer groote verliezen hebben geleden". Naar het Chineesche persbureau meldt, hebben Japansche vliegtuigen verscheidene plaatsen in Tsjekiang gebombardeerd. Te Wentsjau, Linhai Haimen en Hwangjen werden tien menschen gedood, 200 huizen verwoest. Een kustvaartuig werd tot zink :n gebracht. Ook Lojang en Sian zijn gebom bardeerd. In een luchtgevecht boven Hants- joeng in Zuid-Sjensi zijn vijf Japansche vliegtuigen neergeschoten. Het Chineesche persbureau verneemt uit Hongkong, dat vice-admiraal Tamoera, com mandant der Japansche oorlogsschepen bij Ningpo aan de kust van Tsjekiang, op 14 Maart Harakiri heeft gepleegd, omdat gene raal Ando, commandant van het Japansche ieger in Zuid-China, hem beschuldigde van plichtsverzuim en vredesgezindheid. Zaterdagmiddag waren verscheidene berg beklimmers bezig met het beklimmen van den rots Marche-les Dames in de Ardennen (Belg.), waar koning Albert om het leven is gekomen, toen plotseling een hunner aan het hoofd getroffen werd door een losge raakt stuk steen. Hij viel in de diepte en sleepte zijn zuster en nog twee personen van de groep met zich mede. De beide laatsten bleven op een gegeven oogenblik hangen en konden door de brandweer van Namen uit hun gevaarlijke positie bevrijd worden. Het meisje, een nicht van graaf Xavier de Grunne, kwam om het leven. Haar broer werd ernstig gewond. Een merkwaardige bijzonderheid is, dat graaf Xavier de Grunne het lijk van koning Albert ontdekte na den tragischen dood des konings. De Duitsche gezant von Papen te Ankara heeft Zaterdag aan den Turkschen staats president. Ismed Inönoe, zijn geloofsbrieven overhandigd. In zijn toespraak verklaarde von Papen o.a., dat het voor hem als oud vriend van Turkije een „bijzondere eer en een groot ge noegen was, geroepen te zijn om de nauwe banden van vriendschap tusschen beide lan den te versterken en de cultureele en eco nomische betrekkingen tusschen beide lan den te verdiepen. Duitschland", aldus von Papen, „dat zich onder de leiding van Adolf Hitier zijn nieu we levenrecht heeft eigen gemaakt, koestert tegen niemand agressieve voornemens. Het is de innigste wensch van den Führer en zijn volk, de levensbelangen van Duitsch land in Europa langs vreedzamen weg te beveiligen. Ter vervulling van deze juist thans zoo noodzakelijke taak, wenscht Duitschland zoo nauw mogelijk met het nieuwe Turkije samen te werken". Tien matrozen verdronken - In de Zweedsche haven Oskarshamn is een sloep van een depotvaartuig der Zweedsche ma rine omgeslagen. Tien matrozen kwamen om het leven. Neger gelyncht. - Een 43-jarige neger te Daytona (Florida, V.S.), die van dood slag beschuldigd werd, is door een groep blanken, die hem uit de auto van de politie sleurden, gelyncht. - De toestand der predikanten van de belijdende kerk. - Op het oogenblik zijn nog vijf predikanten der Duitsche belijden ie kerk, onder wie ds. Niemöller, in een con centratiekamp geïnterneerd. Twee predi kanten zitten gevangen, 103 mogen hun ambt niet uitoefenen, terwijl 95 uit hun parochie zijn verwijderd. Nieuwe boodschap van Roosevelt. - In welingelichte politieke kringen te Washing ton werd Zaterdagavond verklaard, dat de mogelijkheid bestaat, dat Roosevelt op de rede van Hitier zal antwoorden met een nieuwe diplomatiek pleidooi voor den vrede, waarbij de 21 republieken van Noord- en Zuid-Amerika zich alle aansluiten. Nieuwe retorsierechten? - Naar ver nomen wordt, bestudeert het ministerie van financiën de kwestie der invoerrechten op goederen uit Japan en Italië. Naar men weet, wordt op de meeste goederen uit Duitschland reeds een retorsierecht van 25 procent geheven. Wegens spionnage veroordeeld. - Offi cieel wordt medegedeeld, dat het Hongaar- sche militaire gerechtshof wegens spionnage elf personen heeft veroordeeld tot straffen tusschen drie en vijftien jaar dwangarbeid. Nieuwe Duitsche kruiser te water ge laten. - Van de werf van Blohm und Voss te Hamburg is Zaterdagmiddag de Duitsche kruiser „Admiral Hipper" te water gelaten. Het schip heeft een waterverplaatsing van 10.000 ton. Roemenië wil schulden met Washington regelen. - Het Agentschap Rador publiceert het volgende communiqué: De regeering van Roemenië heeft aan de regeering der Vereenigde Staten laten weten, dat zij be sloten heeft een regeling vcor te stellen voor de afdoening der betalingen van haar oorlogsschuld. Labour en de dienstplicht. - Ter ge legenheid van den 1 Mei-dag publiceert de labourpartij een manifest, waarin geprotes teerd wordt tegen het besluit der regeering tot invoering van den dienstplicht in tijd van vrede. Het manifest geeft aan den an deren kant den arbeiders der geheele wereld de verzekering, dat de Britsche ar beiders solidair zijn in de taak tot organisa tie van den vrede en vraagt de Britsche regeering vereeniging van de naties in een systeem van collectieve verdediging tegen agressie, waarvan de onmisbare basis moet zijn een nauwe aaneensluiting en prac- tische samenwerking tusschen Groot- Britannië, Frankrijk en de U.R.S.S. Fransche linksche bladen verschijnen op 1 Mei. - Naar de Fransche „Populaire" meldt, zal ingevolge een besluit van het vakverbond het werk vandaag den len Mei in verband met den huidigen toestand niet zooals gebruikelijk algemeen worden neer gelegd en zullen alle bladen, ook de link sche, heden uitkomen. £ucfUixcuut DE POSTVLUCHTEN. De Oehoe is, van Indië komend, gister middag om 13.53 uur op Schiphol geland. en KOKKINAKI EN GORDIENKO TE NEW-YORK. De sovjet-Russische vliekers Kokkinaki Gordienko zijn even namiddernacht aan boord van een gecharterd vliegtuig van Moncton op Nieuw-Brunswijk te New- York aangekomen. Molotof en Stalin hebben de vliegers een glukwenschtelegram gezonden. De sovjet-ambassade te Washington heeft verklaard, dat de oorzaak van het mislukken der vlucht MoskouNew-York gelegen was in het bevriezen van het kompas en het gebrek aan zuurstof. De Canadeesche politie zal het Russi sche vliegtuig bewaken, tot het mogelijk het te vervoeren. De vliegers hebben grootste gedeelte van den dag besteed de instrumenten uit hun machine te JkcvuicUuil TUeuuis is, het om halen. Aan ieder hebben zij den toegang tot he» toestel geweigerd. BRITSCHE VLIEGBOOT VLRONGELUKT. De Britsche vliegboot „Challenger" is op weg van Dar Es Salaam naar Durban, nabij Mozambique verongelukt. Naar ver nomen wordt, wordt de radio-telegrafist vermist. De Burgerwacht. De Heiloosche Burgerwacht hield Don derdagavond een buitengewone vergadering onder leiding van den nieuwen voorzitter, den heer mr. D. Bosscher, oud-commandant van de Burgerwacht te Alkmaar. De voorzitter hield hierbij een inleiding over de taak van de Burgerwacht. Met groot genoegen heeft spreker zijn taak aan vaard. De statuten-wijziging, in verband met de wet op de weerkorpsen, welke in de Tweede Kamer is behandeld, is aangenomen en is in de Staatscourant verschenen, aldus de voorzitter. Breedvoerig weidde spreker uit over de statuten en knoopte hieraan vast, dat niet alleen schieten noodig is, doch oefenen, kortom zich instellen, zoodat, als het wettig gezag ons roept, we gereed zijn en ook onze taak begrijpen. In dit verband zou spreker gaarne een weerkorps zien al was het voorloopig maar tien man waarop men, wanneer het onverhoopt noodig mocht zijn, kan rekenen. De heer W. v. d. Berg meende, dat het in de bedoeling ligt om van de burgerwach ters geen militairen te maken. Dat wij zoo veel achter zijn ligt niet aan ons, doch aan de leiding. De burgemeester benoemt een comman dant zonder het bestuur of ons er in te ken nen, de simpele f 50 gemeentesubsidie is ingetrokken en zou men dan van ons ver wachten dat wij ons druk maken? Zoo spra ken ook de andere leden. De heer Biersteker (bestuur) zeide, dat men in het raadhuis beter de personen ken de dan wij. Men weet daar beter wie er ge schikt is voor commandant. Dat was de ge dachte van den oud-secretaris en wij zijn er niet op ingegaan. De voorzitter stelde vast, dat de benoe ming van een commandant de taak is van den. burgemeester. Of de persoon geschikt is, daarin hebben wij ons niet te verdiepen. Niet noodig is, dat een commandant mili taire bekwaamheden heeft. Doch spreker heeft den indruk, dat de commandant zich met hart en ziel aan zijn taak zal geven en wij dienen hem welwillend tegemoet te tre den en ons aan zijn leiding te onderwerpen. De secretaris zeide, dat de commandant, nu de nieuwe statuten zijn aangenomen, moet aftreden. De voorzitter wilde de discussie sluiten Laten we ons niet bezig houden met zaken, die den burgmeester aangaan. Dat de ge meente geen subsidie meer gaf kon spreker zich indenken. Er ging toch niets van uit. Laten we nu in het midden laten wie er in gebreke is. In Alkmaar geeft men wel sub sidie, doch de overheid kan ook op de men schen rekenen. Besloten werd om de statuten en het huishoudelijk reglement vast te stellen zoo als een rijksmodel aangeeft en uit de jon geren de voorzitter zeide van liefst van 20 tot 25 jaar een weerkorps in het leven te roepen. Besloten werd om op 27 Juli, 3, 10, 17 en 24 Aug. met scherp te schieten op de schiet baan te Limmen. Bij de rondvraag sprak de heer v. d. Berg zijn teleurstelling uit, dat er geen deputa tie naar den burgemeester is gegaan om den voorzitter tot commandant benoemd te krijgen. Wij hadden, zeide hij tot den voor zitter, al het oog op u toen u in Alkmaar woonde. De heer Maat (bestuur) vond het over bodig. De heer v. d. Berg bleef niettemin bij zijn standpunt. De voorzitter wilde er niet dieper op in gaan. Mocht de benoeming tegenvallen wat spr. zeer nadrukkelijk afwees dar. kunnen we weer zien. Laten de burgerwach ters er maar voor zorgen dat zij hun plicht begrijpen (het wettig gezag steunen) en aten de jongeren paraat zijn. Hierna slui ting. Verloting H.S.V. Zondagmorgen had onder overgroote belangstelling de verloting van de voetbal club H.S.V. plaats. De laatste loten werden voor de hoogstbiedende verkocht, zoodat men „los" raakte. De hoofdprijs, een hee- en- of damesfiets viel op 1492 en werd ge wonnen door den heer P. Hoetjes Jr. De raadsverkiezingen. De r.k. arbeiders, die teleurgesteld wa ren dat zooals nog steeds was geschied de arbeiderscandidaat op de lijst van de R.K. Staatspartij geen plaats heeft gekregen voor een raadszetel, hebben besloten om met een afzonderlijke lijst uit te komen. De lijst is als volgt samengesteld: 1. P. J. Dek ker, 2. P. Haanraads, 3. G. Dekker Mzn. Pluimveehouders. De afdeeling Heiloo van den Bond van Pluimveehouders hield Vrijdagavond haar jaarvergadering in café Roozing. De vice-voorzitter, de heer J. P. Groot opende en deelde mede, dat de jaarver gadering was verschoven door de ziekte van voorzitter en penningmeester. Geluk kig is eerstgenoemde weer hersteld, doch hij was hedenavond verhinderd. De secretaris bracht een uitvoerig jaar verslag uit van de jaarvergadering te Alkmaar, waarvan de agenda van de voorjaarsvergadering werd behandeld. Over de post a 100. welke het hoofdbe stuur beschikbaar wil stellen voor selec teurs, ontstond een uitvoerige discussie. De heer Scholtens, controleur bij de pluimveevereeniging oordeelde de selec teurs zoo niet geheel overbodig, dan toch niet noodzakelijk, omdat uit anderen hoofde controle plaats heeft en volgens hem veel beter. De voorzitter wilde de noodzakelijkheid buiten beschouwing laten, doch afwachten wat men daarvan hoort en den afgevaar digden een beperkt mandaat geven. Nog werd besloten om de voorstellen van Bergen en Oostzaan niet te steunen, omdat men de noodzakelijkheid van wjs- seling van broed vergunning voor wisse lende rassen niet inziet. De rekening over 1938 werd behandeld. .De bezittingen bestaan uit 2 aandeelen Eierveiling te Alkmaar, 7 aandeelen Bad huis Witte Kruis Heiloo, en kasmiddelen Het saldo is 1218.67. De vice-voorzitter bracht verslag uit van de N. V. Eierveiling te Alkmaar. Er zijn 8K millioen eieren verkocht voor een gemiddelden prijs van 3.69 per 100 st Nederland heeft uitgevoerd 1150 millioen eieren, waarvan meer dan de helft naar Duitschland. aldus de afgevaardigde. Op de aandeelen wordt 5 pet. "uitgekeerd Van de onderafdeeling van duivenhou- ders „De Heiloosche Luchtpost" was be richt ingekomen over afscheiding en een mededeeling over het crediet k f 120 wat destijds voor de oprichting was gegeven. De heer E. Zeeman wilde de 120 terug en daarmede uit! Hierover werd uitvoerig en op niet vriendelijke wijze gediscussieerd. Men wilde marchandeeren, om voor een koopje de eigendommen van de vereeniging over te nemen. De heer van Tricht (bestuur en lid van de duivensport) meende dat men elkan der niet begreep. Wij willen ons afschei den, omdat het niet onmogelijk is staande te blijven en alsdan de vereeniging zoo veel mogelijk schadeloos stellen. Wij heb ben het zóó aangevoeld, dat we verplich tingen hebben en die willen nakomen. De voorzitter sloot de discussie en stel de voor om deze zaa' nog eens in het be stuur te bespreken til daarna de leden vergadering te laten beslissen. Hiertoe werd besloten. De heer E. Zeeman bracht verslag uit van de voederafdeeling. Uit dit verslag blijkt, dat alles in orde is. In het bestuur werden herkozen de heeren A. N. K. Hop man, B. B. van Tricht en G. F. de Ridder. Door de ziekte van den penningmeester werd als aanvullend bestuurslid benoemd de heer» J. Schimmel. De heer E. Zeeman werd als lid van de commissie „Voederafdeeling" herbenoemd. Bij de rondvraag werden interne zaken behandeld, waarna sluiting volgde. Het 1 Mei-feest. De afd. van de S. D. A. P. en de vak organisaties, aangesloten bij het N. V. V., hebben Zondag hun 1 Meifeest gevierd op een wijze als nooit te voren is geschied. De dag begon met een feestelijke bijeenkomst van de jeugd in het Sportgebouw aan den Holleweg onder leiding van den heer Mal- jolé. Spel, zang, dans en lekenspel wisselden elkander af en de tractatie voor de jeugd ontbrak niet. 's Avonds was het feest voor de ouderen. De Rustende Jager was tjokvol, toen de voorzitter, de heer P. Greeuw, opende. H(j riep allen uit Heiloo en de vrienden uit Alkmaar het welkom toe en herinnerde aan de moeilijke tijden, waaronder we gebukt gaan. De optimistische zijde besprekend, noemde spr. den vooruitgang van de af deeling, getcetst aan de Statenverkiezing. In 1922 brachten we 139 stemmen uit en nu 786. Spr. had goede hoop op de gemeente raadsverkiezing, zoowel hier als in Alkmaar. „Excelsior" te Alkmaar, dat zich eerder liet hooren, zette een nummer' in, waarna het woord was aan den bekenden spreker Evert Vermeer. De spreker herinnerde aan de duistere tijden, die we beleven en ging terug naar de aren 19141918. Toen was men van oor deel, dat na den afschuwe'ijken menschen- moord de blijvende vrede ons deel zou zijn. Spr. stelde vast, dat het kapitalis tische stelsel heeft gefaald om dat geen duurzame vrede is gebleven. Aan dit stelsel van de maatschappelijke orde, dat we thans in al zijn naaktheid zien, is niet het fas cisme voor 100 pet. schuldig, doch allen die niet oprecht den vrede willen. Het vorig jaar susten velen zich in slaap omdat zij meenden, dat Duitschland de Oostenrijkers naar het vaderhuis terug voerde, doch nu ziet men het wel anders. De dagen van September 1938 spreken een te duidelijke taal. Met ontzetting hebben we gezien in het Sudetenland hoe de „inlijving" ge schiedde. De ondergang van het kleine Al banië spreekt boekdeelen. En we consta- teeren, dat Franco de vrijheidshelden in Spanje heeft neergeslagen. Spr. zeide, dat niet alleen de kleine groep van staatslieden de schuldigen zijn, doch ook zij en ook wij zeide spreker die niet waakzaam zijn. En de feiten hopen zich zóó ontstellend op, dat een massa-moord op de Joden in het vorig jaar ons nu reeds onberoerd laat. Het was Albarda die onze regeering toevoegde: Gij hebt een vredesboodschap te brengen en welvaart in ons land te brengen". Het waakzaam zijn bracht spr. naar voren. Ook ons land met zijn 350.000 werkloozen is een aanklacht van onze regeering, die ons Plan van den Arbeid van de hand wees. „Vrijheid en Welvaart is onze leuze" en die leuze moeten we in practijk brengen! Spr. her dacht een Karl Marx en een Pieter Jelles Troelstra, de mannen die hebben gevoch ten voor de rechten van de arbeiders en bracht hun een eerbiedige hulde. Spr. riep zijn gehoor op om te bouwen aan de toe komst voor de leuze: „Vrede, vrijheid en welvaart". Weest allen bouwers voor een betere maatschappij, die taak moet onze Meileuze zijn (stormachtig applaus). Na de pauze werd opgevoerd het Meispel 50 Jaren" van Maurits Dekker met mede werking van „Excelsior" en „De Stem des Volks" uit Alkmaar. De muzikale leiding berustte bij den heer Chr. Berlitzer te Amsterdam, onder regie van D. Kesselaar uit Alkmaar. Het geeft een treffende uit beelding van het verleden, het heden en de toekomst van de abeiders in alle geledingen. Een imponeerend stuk dat tot ons spreekt van de evolutie die zich in de 50 jaar heeft voltrokken. Aan dit werk werken niet min der dan 80 personen mee en het heeft op de aanwezigen een overweldigenden indruk gemaakt. De grootsche opzat is geheel tot zijn recht gekomen. Bijzonder gevoelvol was toen onder stemmiye muziek en zang, terwijl alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven, een eerbiedige nulde werd ge bracht aan de pioniers in de arbeidersbe weging, die aan de partij zijn ontvallen. Imponeerend was het hoe de arbeiders uit het donker verleden tot het licht van heden, zijn gekomen. Kortom, het was geslaagd. De voorzitter heeft dan ook terecht zijn dank uitgesproken aan allen, die meewerk ten om den avond te doen slagen. Propaganda-avond J.V.O. Op initiatief van den heer Schuil werd het vorig jaar overgegaan tot stichting van een Jeugdbond voor onthouding, met het doel onder de jongeren een idealistischen geest aan te kweekqn, welke hen in staat stelt het edele dat in den mensch leeft naar buiten uit te dragen. Zulk een streven heeft ieder sympathie. Een ieder voelt bewust of onbewust dat een hervorming van de hui dige maatschappij noodzakelijk is, wil men komen tot die innerlijke vrede, waarnaar heel het menschdom verlangend uitziet. De vredesgedachte welke in het program ma van dn bond tot uiting komt. mag men dan ook zeker voor de stuwende kracht aanzien, welke het kleine groepje van een jaar geleden, tot een leger heeft gemaakt, dat Zaterdagavond in de groote schouw burgzaal van de Rustende Jager nauwelijks kon worden ondergebracht. De feestavond, welke de botld zijn leden en belangstellenden aanbood, droeg het ka rakter van simpelen eenvoud Men had zich blijkbaar voorgenomen dien avond een ge moedelijke sfeer te scheppen, om het toetre den van zelfs den meest schuchteren ge makkelijk te maken. Hoe duidelijk werd dezen avond gede monstreerd, wat in goede harmonie onder elkander, zelfs met op< zich zelf weinig presteerende krachten, kan worden verkre gen. Niemand zal beweren, en ook niemand zou zulks eischen, dat van een nog zoo jonge vereeniging als deze „top"-prestaties mogen worden verwacht, doch het contact, dat er tusschen het publiek en de jeugdige artisten bestond, en het hartelijk applaus, dat telkens weer na hun optreden, oplaaide, getuigt toch van 'n oprechte waardeering voor wat er aan zang, muziek, tooneelspel en declamatie werd geboden. De leider, de heer Schuit, sprak voor de pauze een kort propagandawoord, waarin hij vooral de ouders opwekte hun kinderen rr toe te brengen, zich bij den bond aan te sluiten en de belangstellenden verzocht hun sympathie in daden om te zetten, door zich als donateur te doen inschrijven. Namens den bond richtte de heer Hans Raukens eenige woorden van dank tot den leider, den heer Schuil, en bood hij hem een hulde blijk aan, een geste welke door den heer Schuil ten zeerste werd geapprecieerd. Na de pauze werd een tooneelstukje opge- vord, getiteld: „De nieuwe kleeren van den keizer". En als na het zingeh van de Bak- mars heel het jonge volkje voldaan huis waarts keert, dan leeft in hen nog sterker de drang het ideaal, dpt zij zich voor oogen ge steld hebben, na te streven. Vorstschade in het aardbeiengewas. Onderzoek naar den omvang. De Kringbesturen van de tuinders- standsorganisaties L.T.B., N.T.B. en C.B.I.B. voor het gewest Kennemerland hebben besloten een onderzoek in te stel len naar den omvang van de vorstschade, toegebracht aan het aardbeiengewas tij dens de periode van strenige vorst in December 1938. Teneinde deze schade te kunnen vast stellen zullen de gezamenlijke Kringbe sturen zitting houden in verscheidene plaatsen o.a. Beverwijk, Santpoort, Heemskerk teneinde den tuinders gele genheid te geven na te gaan over welk oppervlakten het gewas beschadigd is. De tuinders moeten opgeven de totale oppervlakte van het geheele bedrijf, de totale oppervlakte van de te velde staande aardbeien in December 1938, de opper vlakte aardbeien, die totaal zijn bevroren en moeten worden weggespit en tenslotte de oppervlakte die ernstig beschadigd is, doch nog voor den oogst zal blijven staan met opgave van het percentage der be schadiging. Nieuwe kantoorhouder benoemd. Tot kantoorhouder der P. T. T. alhier is benoemd de heer P. Sijm, thans bestel ler alhier. Deze promotie wordt den heer Sijm, die al heel tvat jaartjes in deze ge meente werkzaam is, van harte gegund. Ver. Gemeentebelang. In de vergadering van bovengenoemde vereeniging zijn de volgende heeren can- didaat gesteld voor de a.s. gemeenteraads verkiezing: 1 D. Bart, 2 M. C. van der Laan, 3 J. Kieft Hz., 4 Jb. Stekelbos. Verder K. Scher- merhorn Tz., K. Veldhuis, J. Boekei en D. de Boer Pz. De heer v. d. Laan stelde in het belang der lijst zijn plaats als no. 1. beschikbaar voor een inwoner van het dorp Groot- schermer. Belangrijke besluiten van het Waterschap „De Dertig gem. polders". Het polderbestuur van het waterschap De dertig gemeenschappelijke polders op Texel" heeft Zaterdag in zijn vergadering van hoofdingelanden een belangrijk besluit genomen. Met 14 van de 16 stemmen werd besloten het geheele waterschap (5000 H.A.) electrisch te bemalen. Voor dit doel zullen twee gemalen worden geplaatst. Eén nabij de Oudeschans te Oudeschild en één bij de kleine Waaldersluis. In dezelfde vergadering werd de raming voor de zeewering behandeld. Deze werd vastgesteld op een bedrag van 5415, dat is ongeveer 2000 minder dan het vorig jaar.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 11