PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN. MOTOR OIL J ST. PAN CR AS ANNA PAULOWNA TEXEL OUDKARSPEL NOORDSCHARWOUDE WIERINGERWAARD HEERHUGOWAARD BEVERWIJK NIEUWE NIEDORP LANGENDIJK OUDE NIEDORP DERDE BLAD. VOOR SMERING MET Valvouhê neemt iedere vakman-l'w garagehou- der-gaarne de verantwoordelijkheid Crisa-pwblicaH*. a. consumptieaardappelen. DENATURATIEREGELING CONSUMPTIE- EN POOTAARDAPPELEN. Aan belanghebbenden wordt het vol gende medegedeeld: In antwoord op de vele vragen, welke bij de instanties, belast met de uitvoering van de denaturatieregeling voor consump tie- en goedgekeurde pootaardappelen, binnenkomen, volgt hierbij een korte uit eenzetting van de regeling zooals die thans geldt. Niet gedenatureerd worden de con sumptieaardappelen van den kleigrond van de z.g. rubriek A, waartoe o.m. de rassen Eigenheimer, Zeeuwsche Bonte en Blauwe, Bevelander en Roode Star behooren. b. goedgekeurde pootaardappelen. De denaturatie van goedgekeurde poot aardappelen van den kleigrond van de rubriek I (de consumptierassen) is be ëindigd. Dit geldt niet voor de goedge keurde pootaardappelen van de rassen Eigenheimer, Bevelander en Roode Star, voorzoover die niet voldoen aan de eischen, gesteld aan de onder a ge noemde rubriek A en niet voor de goed gekeurde pootaardappelen van de sor teering 28/35 m.m. of tusschenmaten ongeacht het ras. 's-Gravenhage, 29 April 1939. OPGAVE VAN EIGENHEIMERS, GETEELD OP TUINBOUWTEELTVERGUNNING. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale maakt bekend, dat die telers, die op hun tuinbouwteeltvergunning ver vroegde Eigenheimers telen, vóór 11 Juni 1939 aan hun veiling opgave moeten doen van de oppervlakte, die zij met deze Eigenheimers betelen, onder vertoon van hun vergunning. Deze opgave is vereischt om deze Eigenheimers in aanmerking te doen komen voor de minimum- en vergoe- dingsprijzen, voor vroege aardappelen te stellen. Telers, die in het bezit zijn van een tuinbouwteeltvergunning met opdruk „pootaardappelbedrijf"," komen voor deze regeling niet in aanmerking. 's-Gravenhage, 29 April 1939. RUILVERKAVELING IN WEST-FRIESLAND. Door de besturen van eenige tuinbouw- vereenigingen te Wervershoofd is een aanvrage tot ruilverkaveling voor een gebied van ca. 1000 H.A. onder de ge meenten Wervershoof en Medemblik bij Gedep. Staten van Noordholland inge diend. Het ligt in de bedoeling, dat de uitvoe ring van deze ruilverkaveling gepaard zal gaan met een wijziging van den water staatkundigen toestand, waarbij de vele onderbemalingen zullen worden vervan gen door één gemaal en met herontgin ning van den bodem door verkeerde grondlagen te verwijderen en de bodem structuur te verbeteren. Het nemen van dit belangrijke besluit, waartoe de leden van de betrokken tuin- bouwvereenigingen hun besturen hadden gemachtigd, is een bewijs van den voor- uitstrevenden geest in dit tuinbouwcen trum, welke er steeds op is gericht ver beteringen in de tuinbouwbedrijven aan te brengen en zich aan te passen aan de veranderde omstandigheden. De nabije ligging van de Wieringer- meer zal wel niet vreemd zijn aan de omstandigheid, dat men in dit gedeelte van Noordholland thans tracht om tot de uitvoering van bovenbedoelde belangrijke cultuurtechnische werken te geraken. Hierdoor toch is men in de gelegenheid geweest om van zeer dichtbij te kunnen gadeslaan, wat door toepassing van de nieuwere inzichten op land- en tuinbouw kundig gebied kan worden verkregen en welke voordeelen voor de bedrijven hier van kunnen worden verwacht. De uitvoering van de bovengenoemde werken, welke zeer veel handenarbeid zal vereischen en waarvan een verruiming van blijvende werkgelegenheid mag wor den verwacht, zal een zeer belangrijk object ven werkverschaffing vormen. Gemeenteraadsverkiezing. De inlevering der lijsten voor de ge meenteraadsverkiezing is bepaald op 9 Mei, de verkiezing zal plaats hebben op 7 Juni. Door de S. D. A. P. zijn de volgende candidaten gesteld: 1. Jb. de Vries, 2. Jb. Heinis, 3. K. v. Graft, 4. J. C. Bal. Naar men ons mededeelde zal een nieu we wilde groep een lijst indienen voor de gemeenteraadsverkiezing; de lijst der oude wilde groep, zal in samenwerking met de y. D. uitkomen. Deze bestond uit links- geöriënteerden; de nieuwe wilden zullen moeilijk een richting kunnen bepalen. De lijst is samengesteld als volgt: De heer Stennenberg V. D., J. Kloosterboer Pz. A. R., en de heer van Herwijnen, die geen aansluiting heeft bij een bepaalde partij. Desgevraagd wenschte niemand een defi nitieve uitlegging te geven. De geheim zinnigheid van deze groep is groot. De burgerij is natuurlijk de meening toege daan, dat er een politiek tintje aan zit. Uitslag aanbesteding. Vrijdagmiddag te half drie werd in ho tel Veerburg alhier onder leiding van ar chitect N. Schenner te Den Burg, Texel, de aanbesteding gehouden van het bouwen van een landbouwschuur met woonhuis en veestalling aan den Lotweg voor rekening van den heer W. J. Jochems te 's-Graven hage. Ingeschreven werd als volgt: Noppen en van Oort, Den Helder 14050; J. Mors te Breezand 15989; F. Kuiper te Aartswoud 10450; Gebr. Boekei te Oude Niedorp 11400; P. Tuin te 't Zand 10950; C. Kos- sen te Anna Paulowna 15765; Th. Boekei te Schagen 15768. De begrooting bedroeg 11600. De gunning is aangehouden. Polders zullen electrisch worden bemalen. In een Zaterdagmiddag te Den Burg gehouden vergadering van de, besturen der dertig gemeenschappelijke polders op Texel is met 14 tegen 2 stemmen besloten het geheele waterschap, dat een opper vlakte heeft van ruim 5000 H.A., elec trisch te bemalen. Tot dit doel zullen twee gemalen wor gen gebouwd, één nabij de Oudeschans te Oudeschild en één nabij de kleine Waal- dersluis. V. D. en groep-de Boer met een lyst. Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen zullen de afdeeling van den Vrijz.- Dem. Bond en de groep-de Boer met een gezamenlijke lijst uitkomen. Vrijdagavond heeft men over deze com binatie een vergadering gehouden. Men is tot overeenstemming gekomen over de indeeling van de lijst. Daarop zullen op de oneven plaatsen vertegenwoordigers van de groep-de Boer en op de even plaatsen V. D.-ers geplaatst worden. Bij overlijden of vertrek zal de aftredende vervangen worden door iemand van de groep waartoe de aftredende behoort. Ook is nog besloten, dat voorkeurstem men niet zullen gelden. Men zal advisee- ren op nummer een van de lijst te stem men. De candidatenlijst luidt als volgt: 1. Jb. de Boer, 2. N. Kaan, 3. P. Wijn, 4. Jb. Kroon Jbz., 5. L. Kalverdijk, 6. A. Ootjers Jz., 7. G. IJff, 8. C. Blokker, 9. C. Voogt, 10. K. Ruiter, 11. G. Prijs, 12, H. Tauber. Nogmaals de kostwinnersvergoeding. Inzake de toekenning van vergoeding wegens kostwinnerschap vernemen wij van den burgemeester nog het navolgende: In Sept. van het vorig jaar zijn uit deze gemeente vijf dienstplichtigen onder de wapenen geroepen, van wie twee recht konden doen gelden op kostwinnersvergoe ding. De aanvragen daartoe, met het advies van den burgemeester, zijn doorgezonden aan den minister van defensie. Vrijdagmorgen ontving de burgemees ter bericht van dezen minister, dat hij, overeenkomstig het advies van den burge meester, het bedrag van de uit te keeren vergoeding heeft vastgesteld. Het advies op deze verzoekschriften was samengesteld op dezelfde wijze als thans is geschied, zoodat de veronderstelling ge wettigd is, dat de thans uit te betalen ver goedingen tot het juiste bedrag zijn bere kend. Raadsverkiezingen. In de gehouden ledenvergadering van de afd. der C. P. N. is de candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezing als volgt vastgesteld: 1. C. Borst Pz., 2. J. Plakman, 3. P. K. Volkers, 4. A. J. Kieft, 5. K. Schuit Hz., 6. J. Wit Lz. A. N. G. O. B. Door den algemeenen Nederl. ge- heelonthoudersbond werd een ledenverga dering gehouden ten lokale van den heer G. Bakker. Op deze vergadering werd door het hoofdbestuurslid C. de Jong Sr. van Sint Pancras het eere-insigne uitgereikt wegens het 25-jarig of meerjarig lidmaatschap aan de heeren G. Bakker en J. Meeldijk en hunne echtgenooten, alsmede aan den heer R. Paarlberg. Besloten werd deel te nemen aan de Blauw Week-demonstratie op den 2den Pinksterdag te Amersfoort. Als afgevaar digden werden benoemd de heeren Jb Schuit en E. van Loenen. Door den secretaris werd verslag uitge bracht van de vergadering van het Langen- dijker Drankweer-comité. Met de Blauwe Week zullen er 2500 kranten verspreid worden, terwijl verder het bekende blauwe bloempje zal worden aangeboden. De auto van de I. V. H. P. C. zal dan door de dor pen rijden. Opmetingen voor een vluchtheuvel. Door den Prov. Waterstaat zijn opme tingen gedaan bij den nieuwen Prov. weg, voor het aanleggen van een vluchtheuvel. Verder is daar een gedeelte beplant met heesters. Raadsverkiezing In een gecombineerde bijeenkomst van Algemeen Belang en Vrijz.-Democra ten op Zaterdagavond is de candidaten' lijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing samengesteld als volgt: 1. H. K. Koster, 2. Chr. v. d. Kolk, 3. H. Sijbrands, 4. J. Bakker Sz., 5. H. Limpers, 6. L. Nicolai, 7. W. Uiterdijk. Deze candidaten hebben zich bereid verklaard genoegen te nemen' met deze plaatsing en achten zich gebonden aan de onderlinge afspraak dat diegenen gekozen zijn, die de meeste stemmen op zich heb ben vereenigd. Candidaatstelling. De S.D.A.P. heeft voor de a.s. gemeente raadsverkiezing de volgende candidaten ge steld: 1. J. F. Goosens 2. P. Nieuweboer, 3. Wit, 4. P. Kroese, 5.' J. MereboerSmit, 6. P. Braaf, 7. J. Bosscha. De Vrijzinnig Democraten zullen geza menlijk met Algemeen Belang een lijst op maken, waarvoor zij Zaterdagavond in vergadering bijeen zullen komen. Verder is er nog een neutrale party die zeer waarschijnlijk ook nog een lijst zal op maken. Alzoo een groote verscheidenheid. De Liberale Staatspartij had reeds te ken nen gegeven niet met andere partijen te willen samengaan. Een te hooge vracht. Een vrachtauto van den heer P. Buis van Stompetoren, waarop een betonmolen was geladen, zou Vrijdagmiddag de Wip- brug op het Verlaat passeeren, doch kwam daarbij met den bovenkant der wip in aanraking met het gevolg, dat de zware betonmolen tegen een van de pijlers der brug kwam en kantelde, twee fietsen, welke er tegen waren geplaatst, in zijn val meesleurend en totaal vernielend. Met vereende krachten en met behulp van takels werd de molen hierna weer op de auto geheschen en kon de tocht worden voortgezet. Herdenkingssamenkomst Chr. Oranje- Vereen. Vrijdagavond had de Chr. Oranje-ver. alhier een herdenkingssamenkomst belegd in de Geref. kerk aan den Basserweg, zulks in verband met den verjaardag van prinses Juliana. Het was ruim half acht toen de heer D. Gootjes Cz., voorzitter der vereen., opende met gebed, waarna spr. een woord van welkom richtte tot de aanwezigen. In zonderheid heette spr. welkom den sprekers van dezen avond, de heer Dun en de heer Grondsma uit Alkmaar, die als declamator optrad. De heer Dun besprak op voortreffelijke wijze de geschiedenis van het huis van oranje waaraan wij door de eeuwen heen verknocht zijn, vooral in onzen tijd nu wij rondom ons zien dat in verschillende lan den de vrijheden, welke wij hebben geërfd, met voeten worden getreden. Nooit zullen wij kunnen dulden dat tusschen volk en Vorstenhuis een dictator optreedt die alle gezag en macht tot zich neemt, waarvoor wij thans, wijselijk, het Vorstenhuis hebben „ingeschakeld". Lief is ons dit oranjehuis geworden dat door de eeuwen heen voor het Nederlandsche volk op de bres heeft ge staan. Ons hart gaat thans uit naar de jonge moeder der oranjes waarop alle hoop is ge vestigd voor de toekomst. Geheel anders dan voor drie jaar vieren wij nu feest. Toen waren er nog slechts twee vrouwen, thans is er weer een oranjeboom die bloeit. Spr. ging vervolgens de bijzondere gebeurtenis sen na uit deze laatste drie jaren en toonde aan hoe ons volk daarin heeft medegeleefd. Ook nu leven wij weer met het prinselijk gezin mede en hopen dat de a.s. blijde ge beurtenis ons een stamhouder zal brengen. Dat God haar nog lang mag sparen is ons aller wensch. Tusschen deze rede gaf de heer Grondsma ter afwisseling eenige de clamaties welke bij het publiek goed in den smaak vielen en de lachspieren nu eens danig in beweging brachten om daarna ons weer diepen ernst te brengen. De heer Dun eindigde deze samenkomst met dankgebed. Waar is de eigenaar? Toen dezer dagen de controleurs van de Sierteeltcentrale bezig waren met het op meten van bloembollenvelden troffen zij aan de Breedslaglaan te Heemskerk een veld met tulpen aan, waarvan de eigenaar onbe kend was. Niemand in den omtrek kon ver tellen van wie deze bloembollen waren. Door de politie en controleurs wordt nu dag en nacht gewaakt om eens te kijken of de eigenaar niet komt opdagen. Als de volgende week de eigenaar zich nog niet heeft aangemeld, zullen de bloem bollen op last van de Sierteeltcentrale wor den gerooid en vernietigd. Spinazie doorgedraaid. Als gevolg van den enormen aanvoer zijn in de afgeloopen dagen aan de Bever- wijksche veilingen groote hoeveelheden spinazie doorgedraaid. Aan de Vereenigde Veilingen werden op één dag niet minder dan 5200 kisten, die den minimumprijs van f 0.20 niet konden opbrengen, opgehouden en voor veevoeder of vernietiging bestemd. Aan de B.E.T.-veiling was de doorgedraai de hoeveelheid in het begin van deze week 800 kisten. In totaal zullen wel ongeveer een 8000 kisten spinazie doorgedraaid zijn. De verhooging van den minimumprijs van 12 tot 20 ct. per kist, die p.1. Maandag is ingegaan, was waarschijnlijk mede de oor zaak, dat een zoo groote hoeveelheid door draaide. De fabrieken hebben daardoor niet meer gekocht dan strikt noodzakelijk was. De doorgedraaide spinazie was van zeer goede kwaliteit. De torenklok. Dezer dagen is, zooals reeds gemeld, de klok, hangende in den gemeentetoren, opgemeten. De klok heeft een middellijn van 1.43 M. Het gewicht zal ongeveer 1800 K.G. zijn. Onderaan bevindt zich een breede band met sierwerk, waarop de namen voorko men van het toenmalig gemeentebestuur, kerkmeesters en klokkengieters. Het opschrift luidt aldus: Herman Hertman van der Woude, offi cier; Hendrick Corn. Schoenmakers en Meester Corn. Lutgewinckel, Burgemees- teren; Floris Corn. Oomes en Corn. Claesz. Kerkmeesteren; Reyer van der Bijl, Secretaris der Stede Niendorp; F. et P. Hemony me fee: Zutphaniae (dit laatste beteekent Frangois en Pierre He mony hebben mij gemaakt te Zutphen A°. 1653. Verder komt er op voor het wapen van Nieuwe-Niedorp, zooals dit thans nog is en om het wapen 'tSegel der Stede van Niedorp. Uit bovenstaande blijkt wel, dat wij hier te doen hebben met een zeer oude en zeer waardevolle klok. Het enorme gewicht hiervan heeft het wel noodzakelijk gemaakt, dat het ophan gen met veel zorg en op de meest soliede wijze heeft moeten gebeuren. Dit is mogelijk geweest, omdat de toren zeer zwaar is en muren heeft van meer dan 1 meter dik. Het bovenste gedeelte is blijkbaar, vóór dat deze klok er in is aangebracht, meermalen door brand verwoest. De kerk, die hier voorheen heeft bijge staan, is vermoedelijk even oud geweest. Zeer te betreuren is het nog altijd, dat deze prachtige oude kruiskerk zonder meer in 1870 is gesloopt en plaats heeft moeten maken voor deze wel zeer groote, maar overigens van weinig bouwkunst getuigende kerk. Maar in dien tijd was er van bouwkunst in ons land geen sprake; de kunstenaars op dit gebied ontbraken, zoodat er ook geen voorlichting op dit punt aan 't publiek kon worden gegeven. Op grond hiervan is het ook verklaar baar, dat kerkbestuurderen, zooals in de notulen van dien tijd staat, na korte deli beratie besloten tot bouwen van een nieuwe kerk. Hiermede was het lot van het oude kerkgebouw beslist en viel het onder sloopershanden. Openbare verkooping werd daarna gehouden van den zeer kostbaren inhoud der kerk, als prachtig houten beeldhouwwerk en snijwerk, koperen luchters enz. Stond deze kerk er thans nog, dan zou zij zeker op de lijst van Rijksmonumen tenzorg worden geplaatst en zou zij weer door betere voorlichting in de volle be langstelling van het publiek staan. Luchtbeschermingsdienst. Tot onbezoldigd gemeente-veldwach ter alhier zijn door den commissaris der Koningin benoemd, uitsluitend om dienst te doen bij den luchtbeschermingsdienst, de heeren O. Strijbis, S. G. Wit en C. Goet. Zij zijn bereids door den burgemeester beëedigd. Plaatselijke Raad. In de Vrijdagavond gehouden verga dering van den plaatselijken raad van S. D. A. P. en N. V. V. werd medegedeeld, dat op de Woensdag te houden Mei vergadering de Sonny-band voor muziek zal zorgen. De financieele verslagen van den pen ningmeester en den beheerder der cyclostyle werden goedgekeurd. Het bestuur is thans samengesteld uit mevr. PaarlbergHartland en de heeren P. Kist, P. Dissel, A. Kwadijk, D. Bakker en K. van Graft. Tot voorzitter werd de heer Jb. de Vries te St.-Pancras gekozen. Tot den scheidenden voorzitter en secretaris, de heeren Van den Abeele en Rijkeboer heeft de nieuwe voorzitter waardeerende woorden gericht. Kring Langendijk Nederlandsche Tuindersbond. Het Kringbestuur Langendijk van den Nederlandschen Tuindersbond vergaderde Donderdagavond onder leiding van den heer Jb. de Vries van Sint-Pancras, die in zijn openingswoord zeide, dat deze ver gadering is belegd om de gevolgen te bespreken van den bij zonderen toestand waarin wij nu leven. De gedeeltelijke mobilisatie en de on handen zijnde machtigingswetten zullen van groote beteekenis zijn. De mobilisatie heeft vele tuinders aan hun gezin en be drijf onttrokken. Dit is van zeer veel bel teekenis, daar het zeer noodzakelijk fe" dat de tuinder zelf zijn bedrijf behartigt om het met alle ten dienste staande mid-! delen in stand te houden. Voor deze menl schen, die niet in hun bedrijf kunnen worden gemist, is het noodzakelijk, zoo spoedig mogelijk zakenverlof te krijgen Na eenige besprekingen, waarin de aanwezigen zich bij de woorden van den voorzitter aansloten, besloot men, te trachten dit zakenverlof voor deze tuin, ders te verkrijgen. Hiertoe zal de medel werking van den rijkstuinbouwconsulent, ir. Rietsema te Hoorn, worden gevraagd De kostwinnersvergoeding, welke in verschillende gemeenten zeer veel te wenschen overlaat, werd hierna bespro ken. Van verschillende afgevaardigden kon men cijfers hooren, welke deze klachten onderstreepten. Er werd een ge- val genoemd, waarbij iemand, die een arbeidskracht voor zich in de plaats moest nemen, welke hem 15.50 kost, een kost- winnersvergoeding krijgt van 7.70 per week. Die moet dus elke week 7,80 toegeven. Een ander geval gaf een ver goeding aan van 11.55 en een'uit te keeren loon van 17. In een andere ge meente wordt ongeveer 2.50 per dag 17.50 per week) vergoed. In aanmer king genomen, dat een arbeidskracht steeds ongeveer 18 per week kost, is dit billijker. Daarbij moet echter buiten be schouwing worden gelaten, dat een tuin der, die op zijn eigen bedrijf werkt, er meer op kan presteeren, door langer te werken, dan een arbeider. Deze lage uit- keeringen werden afgekeurd. Getracht zal worden, hierin verbetering te verkrijgen. De voorzitter bracht hierna de machti gingswetten in bespreking. Hij vond het noodzakelijk, dat, als deze wetten in wer king traden, de standsorganisaties er zeg genschap in zouden krijgen. Op voorstel van den heer C. Borst be sloot men, deze zaak bij het hoofdbestuur aanhangig te maken. De steunuitkeering ten behoeve van degenen die schade hebben geleden door de vorst, werd toegejuicht. Men zou gaarne zien, dat ook den kweekers, wier spruiten op het land zijn afgevroren, werd tegemoetgekomen. Voor de tuin ders, die schade hebben geleden aan hun uien is dit ook zeer gewenscht. Men be sloot te trachten een dergelijke regeling ingevoerd te krijgen. Nadat de samenvoeging der Langendij- ker gemeenten was besproken in verband met de veilingsaangelegenheden, volgde sluiting. Qemeentecaden De raad vergaderde Vrijdag voltallig. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd een verordening voor de heffing van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting vastgesteld. Vervolgens kwam in behandeling een schrijven van de Nederlandsche R.K. Poli tiebond „St. Middel" betreffende het ver- leenen van een kindertoeslag aan den ge meente-veldwachter. De heer Waiboer vond, dat 60 der rijks ambtenaren kindertoeslag krijgt en waarom de veldwachter hier, die in alles door ijver en plichtsbetrachting volgens spr. uitblinkt, dan niet. Spr. wilde het voorstel van den heer Kolkman wijzigen door te beginnen met het 2de kind f 50 per kind en per jaar kindertoeslag te geven. De heer van Zoonen oordeelde het inko men van den veldwachter hoog genoeg. De veldwachter wist, wat zijn salaris was. Hier werd door deze raadsleden geen gemeente politiek maar partijpolitiek uitgespeeld. Het voorstel van B. en W. werd hierna met 5 tegen 2 stemmen verworpen. De voorzitter zeide hierna, dat het toch beter is om een en ander nog eens aan de orde te stellen bij de gemeentebegrooting 1940. Het voorstel-Kolkman werd hierna door den raad met 5 tegen 2 stemmen aange- men. De gemeenteveldwachter heeft dus nu na goedkeuring van dit besluit een kindertoe lage te beginnen met het 3de kind van f 50 per kind en per jaar. Vervolgens kwam aan de orde een voor stel van B. en W. om aan D. Elsinga voor het bezoeken van een bijzondere school met den bijbel door zijn leerplichtig kind f 15 per jaar te vergoeden. De rondvraag leverde niets op. Hierna sluiting der openbare vergadering. 244. „Dat zullen we nog eens zien", denkt Pam. „Waar om zou ik er niet uit kunnen. Zouden ze mij soms ge vangen willen nemen? Daar voel ik weinig voor". 245. De deputatie is nu naar binnen gegaan. Pam volgt, doch is genoodzaakt, om op handen en voeten door het poortje te kruipen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 12