DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Anschluss van Slowakije bij Hongarije? Vastberaden toon der Poolsche pers. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 102 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 1 Mei 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang Antwoord op het Duitsche memorandum over enkele dagen. Duitsche bladen: „Berlijns voor stellen Polens laatste kans". SESTSt-iSAi - ••Tïïtfviw ^nrrSh". hebbende op een Britsche accoord geslote polen «ogenblik, ™!f?±reh'gShe voorstel- Poolsch-BriUche verdrag hetzelfde Beek zal a.s. Vrijdag antwoorden. Duitschland wil voor het najaar een oplossing. De algemeene toestand. Engelsche pers over de voorstellen van Moskou. Uitgebreid garantie-systeem. Gafenco te Parijs en Pome. COURANT. De toon der Poolsche bladen ten aanzien van Hitiers rede is kalm. maar absoluut vastberaden, aldus meldt Havas uit Warschau. Hoewel het officieele antwoord nog op zich Iaat wachten men verwacht, dat Beek over enkele dagen in de verga dering van het parlement zal ant woorden geven de Poolsche bladen reeds uitgebreid commentaar. Zij publiceerden Zaterdagavond een ar tikel dat er officieus uitziet, over de rede van Hit Ier. In het artikel wordt o.m. ge zegd „Polen heeft kennis genomen van de opzegging van het nietaanvalspact, het is bereid, te onderhandelen over een nieuwe regeling van de Poolsch-Duitsche betiek- kingen, waarbij het echter de tegenpartij wijst op het principieele, onwrikbare standpunt van Polen. Wij twijfelen er echter aan, of de huidige slaat van zaken, die gekenmerkt wordt door de geschokt heid van het vertrouwen tusschen Polen en Duitschland, geschikt zou zijn voor onderhandelingen tusschen beide landen. Wanneer de doorsnee burger het - voorstel verneemt betreffende een niet-aanvalsverdrag voor 25 jaar, kan hij niet nalaten zich af te vragen wat de waarde is van dat tijdperk, wan neer het tijdvak van 10 jaar niet ge ëerbiedigd is. En wat is de waarde van pacten, die van kracht blijven zoolang dat een der onderteeker.aars conve- niëert en die plotseling opgezegd wor den, zoodra zij hinderlijk geacht wor den. Wü zijn bereid te trachten problemen, die moeüijk op te lossen zijn op telossen maar er zijn grenzen, waarbuiten Poien niet zal gaan, en methoden, die het zon der aarzelen verwerpt. Onjuiste berichten. TVm aanzien van berichten, die door sommige buitenlandsche agentschappen 2 gepubliceerd en volgens welke de Britsche regeering de Poolsche een nota zou hebben gezonden, waarin ^.[d aan|®: duid, dat het recente om coord niet gesloten is met ie «doetaiyHn Polen aan te moedigen een ontoegeei j de Poolsche regeering g n<iien is het voorstel heeft Poolsche telegraafagentóchap^g gg_ te constateeren, d^t g t agentschap- *5. „lUoestrowanp.Koerier VodW; zegt, dat Hitier zonder het te versterkt heeft door het vloo^erd g polen te plan als de overeenkomJ nut plaatsen. De rede van Hitter hee ke_ gehad in dezen zm aantoont, lijkheid van verdere wapening de eenige taal, die m de Poolsch De „Deobry Wieczoi zegt, m naar Pommeren geen kunstm g altijd zee is, maar een onschend- Poolsch geweest 1S p ^sCh gebied ook. baar is als weHt ander P^ 8 t Katt0. Het oppositieblad weken moeten witz schrijft: en buitengewoon wij erg rustl® Duitschers zullen SSSmSiAm ever d. wereld In doorgaans welingelichte krin gen gelooft men, dat de minister van buitenlandsche zaken, Beek, op 5 Mei in het Poolsche parle ment een rede zal uitspreken, waarin hij Hitier zal antwoorden. Tegen dien datum zijn beide kamers in voltallige zitting bijeen geroepen. Waarschijnlijk zal het Poolsche memorandum den Duitschen ver tegenwoordiger eenige minuten vóór de rede overhandigd worden naar het voorbeeld van het Duit sche memorandum. gaan verspreiden, waarin zij ons beschul digen van provocatie der nationale min derheden. Thans, nu wij ontslagen zijn van het verdrag van 1934, kunnen wij deel nemen aan een defensief blok, aan een zoo machtige coalitie, dat Duitschland eiken lust tot agressie wordt ontnomen." Het legerorgaan „Polska Zbrojna" zegt: „De poloniseering van Dantóig is onver mijdelijk en de pogingen, der Duitschers om die provinciestad te germaniseeren zijn ijdel." In Poolsche politieke kringen krijgt men den indruk, dat Polen meer dan ooit vast besloten is zich nooit te laten meeslepen op een even noodlottig hellend vlak als Tsjecho-Slowakije. De Poolsche openbare meening verwerpt unaniem de Duitsche eischen, niet alleen omdat zij een inbreuk zouden vormen op het erfdeel en de vitale rechten van Polen, maar omdat in de oogen der openbare meening, de geringste con cessie op dit oogenblik het voorstel zou vormen van andere, verdergaande eischen. Radiotoespraak tot de boeren. In een radiotoespraak tot de boerenbe volking heeft de minister van landbouw o.m. verklaard. „In een periode, waarin wij het dag en het uur niet kunnen voorzien, dat wij met de wapenen de onschendbaarheid van onze grenzen en onze rechten moeten verdedi gen, zal de Poolsche natie en zullen vooral de boeren er zich op moeten voorbereiden hun plicht te doen." In Bratislawa doet het hardnekkige gerucht de ronde, dat Teleki en Csaky bij hun bezoek aan Rome, Mussolini ervan hebben weten te overtuigen, dat Slowakije weer bij Hongarije gevoegd dient te worden. Men vertelt zonder dat het mogelijk is, de waarheid hiervan te contro leeren dat Teleki en Csaky een boodschap van Mussolini aan Hitier in dezen geest naar Berlijn hebben meegebracht, waar zij op het oogenblik een bezoek afleggen. Deze reis naar Berlijn heeft de ongerustheid nog doen toenemen. Op de muren te Bratislawa zijn tal van papiertjes geplakt met de woorden „Wij willen Anschluss'. Op talrijke plaatsen zijn de papiertjes door de Slowaken afgerukt. Ook is op Joodsche winkels het woord „saujude" geschilderd. Ook de verandering in de houding van de „Grenzbote", het orgaan der Duitschers in Slowakije, dat Hongarije plotseling vriendelijk gezind is geworden, heeft groote ongerustheid onder de Slowaken gewekt. „Niets bekend". In verband met het gerucht, dat in Slowakije de ronde heeft gedaan en volgens hetwelk Teleki en Csaky te Berlijn zouden zijn aangekomen met een door Mussolini goedgekeurd plan tot inlijving van Slowakije bij Hon garije, wordt in officieele kringen te Boedapest verklaard, dat men niets weet van de resultaten der recente be sprekingen van Teleki en Csaki in Rome en van de bijzonderheden der besprekingen, die zij Zaterdag te Ber lijn aangevangen'hebben. Men erkent echter in dezelfde kringen, dat van Hongaarsch standpunt de opne ming van Bohemen en Moravië in het Duitsche rijk en de vorming van Slowakije als onafhankelijken staat uiteraard moeten leiden tot en „herziening van de economi sche betrekkingen", die Hongarije had met de vroegere Tsjecho-Slowaaksche repu bliek. Nietszeggend communiqué. Omtrent het bezoek van Teleki en Csaki aan de rijkskanselarij wordt door het D. N. B. medegedeeld, dat „Hitier een lang durig onderhoud gehad heeft met de Hon- gaarsche staatlieden, zulks in tegenwoor digheid van Ribbentrop. Bij de ontvangst waren verder de Hongaarsche gezant in Berlijn en de Duitsche gezant in Boedapest aanwezig. Voordien hadden de Hongaar sche staatslieden een bespreking gevoerd met Von Ribbentrop in tegenwoordigheid van staatssecretaris van Weizsacker. Bij de besprekingen werden alle Duitschland en Hongarije betreffende problemen op vrij moedige wijze diepgaand besproken. De gedachtenwisseling ,die met bijzondere hartelijkheid gevoerd werd, bracht vol komen overeenstemming in de opvattin gen over den politieken toestand aan den dag en legde getuigenis af van de hechte vriendschap tusschen de beide landen." De Duitsche perscommentaren en de officieuze Duitsche berichten geven te denken, dat Duitschland besloten is de hangende kwesties met Polen vóór het a.s. najaar op te lossen. Men geeft in Berlijn te kennen, dat Polen thans de „mooie gelegenheid, welke haar voor de laatste maal geboden wordt om cp vriendschappelijke wijze de vraagstukken met Duitschland te regelen," niet mag laten voorbijgaan. Volgens betrouwbare inlichtingen zou de territoriale strook grond, welke Duitschland door den corridor wenscht, verscheidene kilometers breed moeten zijn. In Duitsche politieke kringen wijst men er met nadruk op, dat de jongste Duitsche voorstellen aan Polen terstond moeten worden aangegrepen, indien men niet wil, dat zij weldra door de gebeurtenissen wor den achterhaald. „Dantzig is een Duitsche stad en wil bij Duitschland terugkomen" schrijft de „Dantziger Vorposten". De Duitsche pers noemt de voorstellen aan Polen, „die de atmosfeer der betrek kingen tusschen Berlijn en Warschau eens en voor al normaal willen maken", be scheiden, eerlijk en edelmoedig. Men zwijgt over de breedte van de exterritoriale strook, die door Duitschland wordt opge- eischt, en spreekt er ook niet over, dat het door Fitler en Pilsoedski gesloten tienjari ge verdrag van 1934 geen opzeggingsclau sule bevat. De bladen veinzen zich er over te ver wonderen, dat Polen de laatste kans, door Duitschland geboden, niet aangrijpt. De „National Zeitung" verschijnt met kopp :n als „gebrek aan inzicht bij de door het omsingelingsplan verblinde Polen", „Polen schreeuwt een driftig nooit" en „Belache lijke leugens van officieele zijde." De Duitsche propaganda streeft er reeds thans naar de Poolsch-Duitsche problemen terug te brengen tot alleen de kwestie van Danzig, welk argument zij het beste acht ten aanzien van de democratische landen, aldus meldt Havas. In Berlijn over- heerscht de indruk, dat een perscampagne tegen Polen ingezet zal worden. Reeds thans beschouwt men hier het bezoek van de Hongaarsche staatslieden aan Berlijn als een waarschuwing aan Polen, dat het geenszins moet rekenen op Hongaarsche of Italiaasche sympathieën. Sommige berich ten, die niet gecontroleerd konden worden, zouden doen gelooven, dat H o n g a r ij e, gesteund door Italië, mis schien Slowakije toegewezen zou krijgen, op voorwaarde dat het de Duitsche aspiraties jegens Polen zou steunen. Bovendien wordt de Duitsche actie in het noorden jegens Littauen ontwikkeld, dat het voorwerp is van dringende stappen, ten minste op economisch gebied, van Duitsche zijde. Te Berlijn wendt men voor een gunstig antwoord te verwachten van Polen op de „einmalige" voorstellen van Hitier en een antwoord op wat men niet de opzegging van het vlootverdrag van 1935 wil noemen, maar „het openen van besprekingen van het Britsche rijk en Groot-Duitschland". Intusschen heeft men alle reden om te ge looven, volgens welke inlichtingen uit Duitsche politieke kringen, dat de natio- naal-socialistische leiders vrijwel niet re kenen op een antwoord van Londen of Warschau. De Duitsche propaganda houdt echter vast aan deze fictie, teneinde, wan neer het oogenblik gekomen is, te kunnen verklaren, dat „de edelmoedige voorstel len" van den Führer veronachtzaamd zijn door de betrokkenen en dat de geheele verantwoordelijkheid ervoor op hen rust. Reeds thans wordt een begin gemaakt met deze manoeuvre in de nationaal-socialisti- sche pers. De geheele Poolsche pers verzet zich krachtig, aldus het Poolsche telegraaf- agentschap, tegen deze Duitsche pers campagne welke „de harmonie in West- en Oost-Europa schijnt te willen verstoren." De bladen constateeren eensgezind ,dat deze pogingen tot mislukking gedoemd zijn. Eén ding is zeker: Duitschland heeft, na de belangrijke territoriale aanwinsten uit het jongste verleden, nog meer noten op zijn zang. Het dynamisme van de as is nog niet uitgewerkt. Het feit, dat eer. nieuwe Duitsche onder neming een veel en veel gevaarlijker karakter krijgt, voor alle landen, heeft Hitier er niet van weerhouden, aan Polen voor te stellen Danzig aan Duitschland over te doen en, toen dat niet lukte, het vriendschapsverdrag, dat Berlijn met War schau bond, eenzijdig te verbreken. Bovendien uiten de Duitsche bladen het nauw verholen dreigement, dat Polen hier een laatste kans heeft om langs vredelie- venden weg tot een oplossing te komen. Soms wordt zelfs gezegd, dat Polen op Duitschlands voorstellen dient in te gaan om te voorkomen, dat de feiten de onder handelingen achterhalen. Polen kan zich echter tegenwoordig het een en ander permitteeren. De toon van de Poolsche bladen legt daarvan getuigenis af. Het schijnt, dat Duitschland met zijn politiek één ding bereikt, dat het juist steeds heeft willen voorkomen: een aan eensluiting van Londen, Parijs, Moskou en Warschau. De tegenzin van Polen tot de hulp van Rusland moet haast verminde ren bij het zien van het dreigend gevaar uit het Westen. Voor Roemenië gelden in belangrijke mate dezelfde overwegingen. Het is daarom, dat de onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland een groote kans van slagen bieden. Men is er in Lon den van overtuigd, dat Moskou deel moet uitmaken van het non-agressiefront. Volgens de „Jour" is het gisteren tus schen Halifa en Maisky gevoerde onder houd hoogst belangrijk geweest. Polen en de sovjet-Unie zouden het in beginsel eens zijn geworden voor wat betreft het voor stel der sovjet-Unie, de veiligheid van de Oostzeestaten te waarborgen. Deze be richten, die wij, aldus de Jou:, onder het gebruikelijke voorbehoud doorgeven, zou den er op wijzen, dat de Engelsch-Russi- sche onderhandelingen gisteren zeer aan zienlijke vorderingen hebben gemaakt, te meer daar de sovjet-Unie zich bereid zou hebben verklaard, de Europeesehe vraag stukken volledig gescheiden te houden van de crisis in het Verre Oosten. De Duitsche hoop, dat de onderhande lingen met Moskou op niet uitloopen, zal niet worden bewaarheid. Duitschland zelf zal dit verhinderen. De voorstellen van de regeering der Sovjet-Unie nemen vandaag de eerste plaats in in de beschouwingen in de Britsche pers. Algemeen is men van oordeel, dat deze voorstellen een uitwis seling van garanties insluiten tusschen de Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk, vereeniging van de Sovjet-Unie met de garanties van Engeland en Frankrijk aan Polen en Roemenië, uitbreiding van de garanties van Engeland en Frankrijk tot Litauen, Letland en Estland en het deelnemen van de Sovjet-Unie aan de garanties aan Nederland, België en Zwitserland. De „Daily Telegraph" hoopt, dat dit plan binnenkort verwezenlijkt zal worden. De voornaamste zwakheid van het plan acht het blad de beperking tot bepaalde landen en het vraagt wat bijvoorbeeld Polen moet doen, wanneer Engeland en Frankrijk hun garantieplicht ten aanzien van Griekenland moeten vervullen en wat de verschillende partijen zullen doen, wanneer bijvoorbeeld Denemarken, dat in geen enkele garantie is vervat, zou worden aangevallen. Het blad dringt er op aan, dat in deze vraagstukken een beslissing wordt genomen, anders zul len de deelnemers aan het garantie-verdrag ernstig gevaar loopen, dat een wig gedreven zal worden in het systeem. De „News Chronicle" is van meening, dat de voorstellen van de Sovjet-Unie op ge zonden grondslag berusten. Het blad geeft toe, dat practische moeilijkheden bestaan voor de uitvoering, een van deze moeilijk heden is het terugschrikken van de mo gendheden in Oost-Europa de Sovjet-Russi sche troepen op gebied toe te laten en een andere moeilijkheid is het terugschrikken van de Oostzee-staten om een garantie te aanvaarden, welke Hitier niet welgevallig zou kunnen zijn. De „News Chronicle" voegt hieraan toe, dat het opzeggen van het PoolschDuitsche verdrag door Hitier de Polen meer geneigd heeft gemaakt de hulp van de Sovjet-Unie te aanvaarden en het is mogelijk, dat de moeilijkheden spoedig uit den weg geruimd zullen worden. Tenslotte spoort het blad aan spoedig besprekingen te houden, zoowel door politici als door de generale staven, teneinde het dappere Sovjet-Russische plein ten uitvoer te brengen. De „Daily Mail" schrijft, dat het vredes- front alleen kan worden opgebouwd op het ideaal, dat het de volken beschermt tegen een aanval en hen de regeering, welke zij wenschen garandeert. In geen geval mogen ideologische doelstellingen in het geding komen en Groot-Britannië mag niet een overeenkomst sluiten met de Sovjet-Unie, waarvan de uiteindelijke gevolgen op het oogenblik niet kunnen worden voorzien. Zaterdagmiddag heeft Gafenco, de Roe- meensche minister van buitenlandsche zaken, bij zijn bezoek aan Parijs op een receptie o. m. gezegd: „de Roemeensche politiek is volstrekt duidelijk en onafhan kelijk, blijft diep gehecht aan den vrede. Roemenië is vastbesloten alle pogingen te steunen, die ondernomen worden om den vrede te verstevigen en op grond hiervan werd de internationale positie van mijn land in alle door mij bezochte hoofd steden gewaardeerd". Minister Bonnet heeft Zaterdagmiddag zijn laatste onderhoud gevoerd met zijn Roemeenschen ambtgenoot, Gafenco. Bij deze gelegenheid overhandigde hij zijn gast de versierselen van het grootkruis van het legioen van eer. Na het onder houd werd het volgende communiqué ge publiceerd: „op zijn doorreis in Parijs, heeft Gafenco, de minister van buiten landsche zaken van Roemenië, verschei dene ontmoetingen gehad met Daladier, den premier, en met Georges Bonnet, den minister van buitenlandsche zaken. Deze besprekingen maakten het mogelijk alle vraagstukken, welke de Fransch-Roe- meensche betrekkingen betreffen uitvoe rig te bestudeeren en meer in het alge meen het behoud van den vrede in Europa. De ministers constateerden met blijdschap hun volkomen eensgezindheid van inzicht". Gafenco te Rome. Zaterdagavond is Gafenco naar Rome vertrokken. Om half zeven gisteravond heeft hij in het Chigipaleis een onderhoud gehad met Ciano. Dinsdagavond zal hij uit Rome vertrekken, na nog bezoeken te hebben afgelegd by den paus en mgr. Maglione. Zie verder Buitenland pag. 3, 3e blad.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1