3euiMetOH DE AMATEUR DETECTIVE Naar het Engelach van ANTHONY BERKELEY TWEEDE BLAD AUTOBUS BOTSTE TEGEN MILITAIRE VRACHTAUTO Een gewonde. Gistermorgen omstreeks half twaalf is op den Hartveldschen weg ter hoogte van het gemeen tehuL van Diemen een mili taire vrachtauto door een autobus van den dienst HilversumAmsterdam v.v. aan gereden. De militaire vrachtauto, waarvan in de cabine drie en in den z.g. bak ongeveer acht militairen gezeten waren, verleende, kor.ierxie uit de Raadhuisstraat het verkeer op den Hartveldschen weg geen voorrang, zoodat de autobus, welke op weg was naar Amsterdam, de vachtauto aan den linker zijkant aanreed. Aan dezen kant zat het stuur van de vrachtauto. Een dienstplich tige sergeant, die aan den rechterkant in de cabine zat, liep een hoofdwonde en ver moedelijk een lichte hersenschudding op. Hij is op advies van dr. Balfoort uit Die- men, die de eerste hulp verleende, ter ob servatie naar het Burgerziekenhuis te Am sterdam vervoerd. De andere militairen kwamen, evenals de inzittenden van de autobus met den schrik vry. Van de bus werden de radiateur en de beide koplampen geheel vernield. De vrachtauto werd niet noemenswaard be schadigd. BOTSING TUSSCHEN AUTOBUS EN TRAM. Vele gewonden, van wie twee ernstig. Gisteravond omstreeks half twaalf is op het plein nabij de Groote Houtbrug te Haarlem een ernstige botsing ontstaan tusschen een autobus van een onderne ming te Amsterdam, welke een regelma- tigen dienst op Haarlem onderhoudt, en een motorwagen van de stadstram. De bus werd in de linkerflank door de tram getroffen en gedeeltelijk opengescheurd, waardoor eenige passagiers op straat vie len. Van de inzittenden bleken velen ge wond, van wie twee ernstig. De bus was op den terugweg naar de hoofdstad. Het ongeluk gebeurde, toen de wagen van den Raamsingel den Gasthuis singel wilde oprijden en daarbij een druk en gevaarlijk verkeerspunt moest passee- ren. De tram was onderweg naar Heem stede. Tengevolge van de ravage onder vond het tramverkeer geruimen tijd ver traging. De gewonden. De zwaarst gewonde buspassagier is de heer Toepoel, wonende aan de Heeren gracht te Amsterdam. Hij was uit de autobus gevallen, doordat de nooddeur aan den achterkant werd weggerukt. Bo vendien werd hij nog een eind door de tram meegesleurd. Met ernstige hoofd wonden en buiten kennis werd hij in zorgwekkenden toestand naar het St.-Eli- sabethziekenhuis vervoerd, waar tevens een schedelbasisfractuuf geconstateerd werd. Eveneens werd ernstig gewond de heer Gordon uit de Wormerveerstraat te Amsterdam, die behalve hoofdwonden inwendige kneuzingen opgeloopen heeft, Van de overige passagiers kregen de meesten, die aan den linkerkant gezeten waren, snijwonden door brekend glas, aangezien alle ruiten aan die zijde barst ten. Een aantal hunner kon ter plaatse door den ongevallendienst worden ver bonden. Acht anderen, o. w. de conduc teur van de tram, lieten zich in een zie kenhuis behandelen, waarheen zij zich op eigen gelegenheid konden begeven. Zij konden daarna huns weegs gaan. De autobus is voornamelijk aan den achterkant vernield. Van de tram werd het voorbalkon ingedeukt, waarbij de be stuurder schaafwonden opliep. De politie heeft de bus in beslag genomen, terwijl de tramwagen, ter controle, aan rem proeven werd onderworpen. De bus was geheel met passagiers gevuld, onder wie op het oogenblik van de botsing een pa niek ontstond. De toedracht van het ongeluk staat nog niet geheel vast, de bus stak de rails over op het moment, dat de tram de brug af kwam. Vermoedelijk heeft de chauffeur, doordat de Raamsingel lager ligt dan de brug, de tram niet tijdig zien aankomen, doch het is ook mogelijk, dat hij zijn aan dacht te veel aan het andere verkeer moest schenken. De passagiers hebben met een andere bus, met taxi's en per trein hun onder broken reis naar Amsterdam voortgezet. 31) „Zoo zoo. Dat komt dus uit zooals ik ge dacht had", zei Chitterwick, die den indruk wekte, dat hij erg met zich zelf was inge nomen. „En hoe sterk waren de glazen van juffrouw Sinclair? Zoo ongeveer als die van u?" „Ja, ongeveer", zei juffrouw Goole kalm. „Misschien een beetje sterker". „Zoo. Ik zou mij graag een idee willen vormen van de kortzichtigheid van juf frouw Sinclair. Mag ik misschien uw bril even zien?" zei Chitterwick slim, „dat zou mij een indruk geven". „De tweede bril van juffrouw Sinclair ligt nog boven", was het bedaarde ant woord. „Als u wilt weten, wat voor glazen zij had, zal ik wel even naar boven gaan". Chitterwick scheen diep ongelukkig bij de gedachte, dat juffrouw Goole zooveel drukte voor hem moest maken. „O, neen, dat is heelemaal niet noodig! Ik zou niet willen, dat ik u extra last bezorgde. Het is mij absoluut voldoende, als ik even uw glazen zien mag". En dit was de volle waarheid, zooals hij wist; maar de grootste leugenaars, wist Chitterwick eveneens, ge- DE LUCHTBESCHERMING IN DE HOOFDSTAD. Belangrijke voorstellen van B. en W. B. en W. van Amsterdam hebben bij den gemeenteraad een voordracht inge diend, waarin zij opmerken dat het bij wijze van voorzorg wenschelijk is, maat regelen te nemer., opdat in geval van nood onmiddellijk kan worden overgegaan tot het inrichten van openbare schuilge- legenheden, bestemd voor de personen, die zich tijdens een luchtaanval op straat be vinden. Een vanwege den luchtbeschermings dienst ingesteld onderzoek heeft uitgewe zen, dat in bestaande gebouwen 93 kelders aanwezig zijn, welke binner enkele dagen ingericht kunnen worden tot gasvrije schuilkelders, plaats biedende voor rond 9200 personen. Een tweede voorziening zou kunnen be staan in het aanbrengen van 280 over de geheele stad verspreide bovengrondsche schuilplaatsen, plaats biedende voor onge veer 42.000 personen. Zij zijn niet gasdicht, maar bieden hoofdzakelijk bescherming tegen brand- en scherfbommen. Kosten totaal ruim 570.000. De kosten voor het gereed maken der 93 bestaande, voor het genoemde doel ge schikt bevonden kelders worden geraamd op 93.000 en die voor het gereed maken der bovengrondsche schuilgelegenheden op 435.000; voorts zal 15000 noodig zijn voor het treffen van voorbereidende- en voor administratieve werkzaamheden. Het ligt in het voornemen van B. en W., er bij de regeering op aan te dringen, de voor de hiervoren uiteengezette voor zieningen gemaakte kosten te restitueeren. Ten slotte is het uit een oogpunt van algemeene beveiliging noodig, een wijzi ging in de constructie van het lichtnet aan te brengen en wel zoodanig, dat de ver lichting indien noodig binnen enkele minuten kan worden gedoofd en daarna wederom in werking gesteld. Het zal noo dig zijn, de openbare verlichting der ge meente van een centrale doovings- en ont stekingsinstallatie te voorzien, waarvan de kosten op 25.000 worden geraamd. Deze uitgave behoort tot die, welke, op grond van de luchtbeschermingswet, van het rijk kunnen worden teruggevorderd. In totaal wordt derhalve een bedrag van 570.375 gevaagd, waarvan 147.375 direct uit te geven en 423.000 eventueel te zijner tijd. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES. Algemeene vergadering te Hoorn. Zaterdag is te Hoorn een algemeene ver gadering gehouden van het Centraal Ge nootschap voor kinderhterstellings- en vacantiekolonies. De dagorde ving aan met een rondrit door Hoorn en de bloeiende Bangert. Te 12 uur had ten stadhuize de officieele ontvangst door B. en W. plaats. De algemeene vergadering werd gehou den in de groote tooneelzaal van het Parkhotel. De voorzitter ,dr. Schucking Koo:l, open de de vergadering met de mededeeling, dat het C. G. thans 466 afdeelingen in den lande heeft. Het afgeloopen jaar is met 306.500 verpleegdagen een goed jaar ge weest, ondanks het feit, dat tal van andere vereenigingen op het gebied van kinder uitzending, vooral ook van confessioneelen aard, méér propaganda gaan maken. Alleen voor de b-verpleging dient de belangstel ling nog grooter te worden. Spr. wees er op, dat de financiën der vereeniging gezond zijn en dat de poging tot hoogere subsidi- eering door de verschillende provincies hier en daar succes heeft gehad. In Fries land werd de subsidie zelfs vervijfvoudigd. Ook werd de vereeniging weer met eenige legaten bedacht en na het opmaken van het jaarverslag werd nog weer een legaat van 10.000 ontvangen. Momenteel wordt te Heelsum een proef genomen met de ver pleging van gebrekkige kinderen, welke tot dusverre gunstig is uitgevallen. Ook heeft men een 490-tal Duitsch-Joodsche kinderen, welke over de grens waren ge komen, gedurende eenige maanden in de tehuizen verpleegd, Tenslotte herdacht spreker nog eenige personen, die in het afgeloopen jaar zijn overleden en die zich verdienstelijk hebben gemaakt, o.m. dr. J. Doyer, die zoo vaak van advies diende bruiken de waarheid zooveel mogelijk. „Maar dat is toch niet hetzelfde", zei juffrouw Goole vriendelijk, klaarblijkelijk vast besloten haar bril onder geen beding af te zetten. „De mijne is een heel stuk zwakker. Ik weet wel, dat wij niet konden ruilen. Ik bood haar de mijne nog aan, toen zij 's middags weg wilde gaan, maar ze zei, die niet te kunnen gebruiken". „Ach kom!" Chitterwick zag er teleur gesteld uit. „Maar ik wil hem met alle plezier even halen". „Och neen", zei Chitterwick. „Het is heusch de moeite niet waard. Kijk daar hebben we mevrouw Sinclair". Hij snelde door de groote hall haar hoffelijk tegemoet. „Hebt u uw handschoenen gevonden?" „Ja, dank u. Ze lagen op het plekje, waar ik gedacht had". „Kunt u mij niet wat peper bezorgen", zei Chitterwick snel en zoo zacht dat de beide anderen, aan den anderen kant van de hall, het onmogelijk konden hooren. Judith keek even verrast, dan knikte zij kort en zij liepen op de anderen toe. „O ja, wat ik zeggen wilde, juffrouw Goole", zei ze terloops. „Ik zou het nog byna vergeten hebben. Ik heb wat peper noodig. Hebt u misschien wat over? In Ri- versmead was alles op en de winkels in de buurt zijn juist vandaag vroeger gesloten dan anders". „Peper?" herhaalde juffrouw Goole rus tig. „Ja zeker heb ik nog. Als u een oogen blikje wacht, zal ik wat halen". Haastig ging zij weg. Deze keer kon Judith zich niet beheer- schen. „Wat moet u in godsnaam met pe en prof. F. G. Scheltema, die lid was van de commissie van toezicht. Naar aanleiding van het jaarverslag klaagde de afgevaardigde van Haarlem erover, dat het Rivierhuis te Ellecom het grootste deel van het jaar gesloten is geweest, terwijl men het vorig jaar nog plannen had voor den bouw van een nieuw tehuis. De voorzitter antwoordde, dat dit zijn oorzaak vindt in de grootere animo, welke zich de laatste jaren demonstreert voor zeeverpleging. In den raad van toezicht werden be noemd de heeren T. Boersema te Overveen en Tj. Greidanus te Amsterdam. Een belangrijk moment voor de vergade ring was de huldiging van dr. Schuckink Kool, den voorzitter, in verband met het feit, dat deze een kwarteeuw in het hoofd bestuur zitting had. De ondervoorzitter, dr. Lèijdersdorf, stelde zijn groote ver diensten voor het C. G. en het bedreigde kind op treffende wijze in het licht. Als be wijs van den grooten dank werd hem, in verband met zijn a.s. reis naar Indië, een fraaie reiskoffer aangeboden. De aanbie ding van dit huldeblijk werd gevolgd door een kinderhulde. Het voorstel van den Haag om het be zoek van de ouders aan de koloniehuizen te beperken in dien zin, dat voor afdeelin gen, die het niet wenschelijk vinden, dat de kinderen worden bezocht, het bezoek ge heel wordt afgeschaft, werd niet gesteund en dus verworpen. De aftredende bestuursleden, mevr. J. SpanjaardPolak te Borne en mr. Th. Limperg te Amsterdam werden herkozen, terwijl in de vacature Mewno Boissevain werd benoemd de heer R. E. J. Heijer te Amsterdam. Dr. P. Muntendam, inspecteur voor Gro ningen, Friesland en Drente van het staatstoezicht op de volksgezondheid, hield een inleiding over het onderwerp „nazorg" en bepleitte een instelling van een lande- lijken nazorgsdienst om de verkregen re sultaten met de verpleging te behouden. AL HET STEUNGELD IN DE KACHEL. Kind van twee jaar greep de portemonnaie. In een woning van een steuntrekker aan de Kleine Wittenburgerstraat te Amster dam had de vrouw des huizes het moeilijke rekensommetje, hoe met haar steungeld een geheele week rond te komen opgemaakt en haar portemonnaie met het broodnoodige geld op tafel neergelegd om verder haar kinderen te helpen. Haar man had de kachel aangemaakt en was juist van plan er nog een schepje op te doen, toen zijn tweejarig zoontje moeders portemonnaie in de ge opende kachel gooide. De vader wist niet goed of hij waakte of droomde en was plot seling zóó van streek, dat hij naar boven rende en zijn buurman te hulp riep. Maar ook buurman wist geen raad. De kachel brandde als een lier. Het kapitaal was reeds verdwenen, toen de mannen nog probeerden het vuur te dooven. Zondagavond verscheen dé steuntrekker met half-gesmolten stukjes metaal in zijn handen op het politiebureau aan de Katten burgergracht om te vragen, hoe hij daar nu mee aan moet. De brigadier wist het ook niet.... (De Crt.) „KLAARTJE" OPGESPOORD. Een schipbreukelinge op de levenszee. Veertien dagen geleden is een meisje, na één dag in dienst te zyn geweest bij een heer in Amsterdam Zuid, uit haar betrek king verdwenen met medeneming van een portefeuille, waarin negenhonderd gulden was opgeborgen. De heer des huizes, die het meisje in dienst had genomen, doch zich alleen haar voornaam „Klaartje" her innerde, deed aangifte bij de politie en deze is er thans in geslaagd haar in een woning in de Boterdiepstraat, waar zij samenwoonde met een 41-jarigen man, op te sporen. Ook een groot deel van het geld werd daar teruggevonden. Het 23-jarige meisje, dat een acte als onderwijzeres heeft, doch daarvan nog geen gebruik heeft kunnen maken, ging als dagmeisje in betrekking. Van oneer lijkheid was voordien echter niets geble ken. Zij heeft bekend het geld te hebben weggenomen. Ook de man is als verdacht van heling aangehouden. per uitvoeren, mijnheer Chitterwick". „Stil", zei Chitterwick, in hri nauw ge bracht door zijn slechte geweten. „Mis schien staat zij te luisteren. Laat u mij maar gaan", voegde hy er geheimzinnig aan toe. „En als ik het laat vallen of zoo iets, ga dan flink tegen mij te keer". „Best", lachte Judith. „Maar alles is zoo mysterieus". „Dat is zoo. Maar u weet zeker wel wat mijn bedoeling is?" „U wilt juffrouw Goole zonder bril zien". Chitterwick lachte nerveus. „Ja,«ik kan het niet helpen, ikHebt u bemerkt, dat zij in geen geval op myn voorstel inging? Lieve hemel, wat is dat moeilijk!" Chitterwick had het gevoel, dat hij al heel weinig van een detective weg had; hij was het tweetal dan ook zeer dankbaar, dat ze hem blijkbaar nog altijd voor zoo iemand hielden. Juffrouw Goole kwam terug en had wat peper in een blikken doosje. Judith be dankte haar en gaf het doosje aan Chit terwick. „Wilt u het nemen, mijnheer Chitter wick? Mouse moet chauffauren". Zij liet het zoo voorkomen, alsof het voor iedereen duidelijk zou zyn, dat Mouse niet tegelijkertijd kon sturen en bovendien nog de zorg voor het busje peper op zich kon nemen. „Heel graag", zei Chitterwick en hy hield het busje zorgvuldig vast. „Ik kan mij nog herinneren, dat wij op school van alles over peper hebben ge leerd. Het was erginteressant. Er zijn, als ik het goed heb, een heele rist peper- LUCHTFESCHERMING IN FRIESLAND. De eerste provincie, die aan rede lijke eischen voldoet. Nadat reeds eerder de stand van de luchtbescherming in Leeuwarden ten de- partemente van binnenlandsche zaken een onderwerp van bespreking had uitgemaakt met de gemeentelijke autoriteiten, hebben Donderdag en Vrijdag alle overige gemeen ten van de provincie Friesland de revue gepasseerd. In de provincie Friesland was reeds veel op dit gebied tot stand gebracht, zoodat de besprekingen konden voortbouwen op een hechten ondergrond. Verwacht mag wor den, dat nog vóór het midden van de vol gende maand de geheele provincie redelijk zal zyn toegerust; deze uitrusting zal dan later nog kunnen worden uitgebouwd. De provincie Friesland is mitsdien de eerste, waar de luchtbescherming geheel aan redelijke ei9chen van eerste uitrusting zal voldoen en als zoodanig paraat mag worden geacht. In de verschillende kringen zal onder leiding van de burgemeester de luchtbe scherming ook intercommunaal geregeld worden. Daarbij zal tevens ernstige aan dacht worden gewijd aan de ziekenhuis voorziening. HET WASSCHEN VAN EEN DONZEN DEKEN. Donzen dekens kan men gemakkelijk zelf wasschen. Gebuik hiervoor het veiligste waschmiddel Lux. Maar de deken eerst goed nat in lauwwarm water, desnoods een kwar tier hierin laten staan, daar het lang duurt eer de deken door en door nat is. Zij ziet er dan zoo dun uit als een laken, maar daar voor hoeft men geen vrees te hebben. Maak vervolgens een ruim Lux-sop (een flinke eetlepel voor elk liter water) en wasch daar in de deken door het sop er met de handen goed doorheen te persen. Wring niet, daar de veeren dan in elkaar gaan zitten. Spoel de deken enkele malen grondig in lauwwarm water uit en knijp het overtollige water er luchtig uit. Rol dan de deken in een laken of enkele badhanddoeken en kneed de rol flink met de handen om zooveel mogelijk water er uit te verwijderen. Verder de deken zoo snel mogelijk laten drogen, liefst buiten in den wind, maar niet in de zon of te sterk daglicht, daar zij dan kan verschie ten. Het verdient aanbeveling de deken tij dens het drogen nu en dan te schudden om de veeren los te maken. Wanneer de deken droog is, kan men haar voorzichtig met een matig warm ijzer strijken, TELEURSTELLENDE ZONDAG VOOR DE BOLLENSTREEK. De weergoden zijn dit jaar de bollen streek wel zeer ongunstig gezind, want opnieuw heeft men daar de teleurstelling beleefd van een zonloozen dag. Het bezoek is dan ook maar matig geweest en even als de vorige week waren het voorname lijk automobilisten, die een der laatste kansen om nog iets van de kleurige vel den te zien, niet wilden verzuimen. Want de tijd voor de hyacinthen en narcissen is eigenlijk al voorbij en het zijn „dan ook vrijwel uitsluitend de bloeiende tulpen, die in een bonte verscheidenheid van kleur en vorm de velden sieren. Den geheelen dag ging de zon schuil achter een grauwe lucht, waaruit af en toe een regenbuitje neerviel. Dat was voor de wandelaars en de fietsers een re den om maar thuis te blijven, zoodat de wegen in bollenland alleen bevolkt wa ren door auto's en autobussen, waaronder enkele uit andere provinciën en uit Bel gië. Er was echter geen sprake van einde- DE VLOOTSCHOUW TE ROTTERDAM. Zeer groote belangstelling. Zaterdagmiddag is een menigte van vele duizenden getuige geweest van het eerste gedeelte van de vlootschouw, die voor de Willemskade werd gehouden door tien sche pen van de Koninklijke Nederlandsche Marine en tien vliegtuigen. Er was groote waardeering alom voor de prestaties van de marine. Een aardig nummer, niet in het minst voor de jantjes zelf, was het wedstrijdroeien tus schen troepen van den flottieljeleider Tromp en den kruiser Sumatra en de mariniers. Op beide schepen gaven vlaggen den start en de eindstreep aan. Twee series werden ge roeid. Al dadelijk bewees de bemanning van looze files, zooals men die op een echten zonnigen bollen-Zondag kan aanschou wen. soorten". „Is het toch?" zei juffrouw Goole. Een gesprek op den drempel over verschillende pepersoorten was totaal overbodig, volgens haar. De twee andere toehoorders echter zagen er uit, alsof hun levenswensch ver vuld werd. Net of zij altijd gehoopt had den, van iemand die er goed in thuis was, eens iets over peper te hooren; nu luister den zij aandachtig. „Er zijn", ging Chitterwick voort, „ver schillende soorten en kleuren, waaraan te zien is, waar de peper vandaan komt. Roo- de peper komt van Cayenne, grijze peper van ergens anders en witte peper van ja, van nog ergens anders vandaan. Roode peper" vervolgde hij, terwijl hy zelf rood werd „is natuurlijk de sterkste. Het zou wel interessant zijn om eens te weten, wat dit voor peper is". Hij deed het deksel van het doosje open en bestudeerde den in houd. „Dit is grijze peper", deelde hy me de en ving nog juist zijn lorgnet op, voor dit in het busje viel. Maar klaarblijkelijk was het één van Chitterwick's ongeluksdagen, want toen hij probeerde zijn lorgnet weer op te zetten, viel het busje uit zijn hand. Hij deed een vertwijfelde poging om het nog te grijpen, maar sloeg het hierdoor juist de lucht in! Het busje vloog, gehuld in een wolk van peper, in de richting van juffrouw Goole en kwam tenslotte op haar hoofd terecht. Daar Chitterwick het snoode plan gehad had, om juffrouw Goole in te peperen moet men wel toegeven, dat hij daar bui tengewoon goed in geslaagd was. De drie keken, in de korte pauzen, dat zy zelf niet niesden, naar de niezende juf- 2 den kruiser superieur te zijn. Zoowel de eerste serie als de tweede werd door leden van de Sumatra-bemanning gewonnen, en de later gehouden eindstrijd werd door de Sul matra II gewonnen. De sloepen, die een eere-vaart langs de kade maakten, werden hartelijk toegejuicht. Een nummer, da' niet zoozeer als kijkspel, dan wel als hoorspel „indrukwekkend" was, werd gevormd door het afgeven van eenige volsalvos door de beide groote oorlogsbo dems, die tezamen 17 kanonnen tellen. Vijf minuten lang werd om beurten en om de halve minuut een volsalvo afgegeven, dat ongetwijfeld tot ver in den omtrek te hoo ren was. Daarop gaf de onderzeeboot O. 12 een duikdemonstratie. Tusschen de Sumatra en de dichtbevolkte kade voerde de onderzeeër tot twee maal toe een prachtigen duik uit. Klokslag half vijf verscheen een eskader van 4 watervliegtuigen, 2 torpedo- en 2 nevelvliegtuigen, onder commando van den off cier-vlieger 2e klasse C. van der Graaf, die een aantal keurige staaltjes van vlieg kunst vertoonden, o.a. fraai uitgevoerde lage vluchten langs de Willemskade uitvoer den en korte duikvluchten boven het woe lige water van de Maas. Tot afscheid wier pen de twee torpedo-vliegtuigén vlak óver het watervlak scherend oefentorpedos uit. Daarna verschene de bommenwerpers ter. tooneele, die vluchten in verschillende formaties uitvoerden. Op de Sumatra en de Tromp oefende tij dens dit gedeelte van de demonstraties de bemanning met het ichtdoelgeschut. De vlootschouw is geëindigd met een zoeklichtenspel van rte Tromp en de Suma tra. Het lag In de ''edoeling, dat om negen uur eenige vliegtuigen zouden verschijnen, die bommen ..ouden laten vallen, terwijl zy in de zoeklichten "an de schepen gevangen zouden wordén, .maar door het ongunstige vliegweer het wolkendek hing nogal laag kon dit nummer van de demonstratie niet doorgaan. De. schepen, waaronder rok nog ee Tgë mijnenvege. "hebben daarom, een half uur de toeschouwers, die in nog groo ter getale aanwezig waren dan 's middags, vermaakt mêt het dartel spel van een twaalftal zoeklichten; men manoeuvreerde op de schepen bijzonder handig met de zoeklichten en meermalen werd een vreed zaam rivierschip plotseling verrast en in heldere stralenbundels gezet. Een van de passagiersschepen van de HollandAme- rika-Lijn was een prachtig doelwit, en ook de duizenden toeschouwers langs de kaden werden soms plotseling in het heldere licht gezet. Op lichtsignalen van den flottielje leider heeft men eenige malen de zoeklich ten gedoofd en weer doen ontbranden en aldus gedemonstreerd, hoe men hiermede werkt. Het slot van de demonstratie was een machtige W., gevormd door vier zoeklichten van de naast elkaar gemeerd zijnde Tromp en Sumatra. Tenslotte werd op het Prinsenhoofd een prachtig vuurwerk afgestoken. Om tien .uur werden officieren van het smaldeel en burgerlijke autoriteiten door den burge meester in de Burgerzaal van het Raadhuis ontvangen. Hierna begaven de genoodigden zich naar het bordes, teneinde de groote taptoe gade te slaan, die gehouden werd door de Kon, Marinekapel en de tamboers en pijpers der mariniers. Ook van de zijde van het publiek was hiervoor zeer veel belangstelling. frouw Goole, evenwel tevergeefs. Welis waar niesde juffrouw Goole ongelooflijk heftig, maar met haar eene hand hield zfj haar bril krampachtig vast. Nu kwam Mouse zijn chef te hulp. Ter wijl Chitterwick wanhopig excuses stamel de, ging Mouse naar juffrouw Goole toe, hield haar handen terug en begon haar ha ren en gezicht van peper te ontdoen. Hier bij viel de bril van haar neus, precies in de handen van Chitterwick. Het experiment was op die manier een succes geworden, tenmniste als men het een succes wil noe men, dat juffrouw Goole van haar bril be roofd was; want dat was dan ook alles. Men zou onmogelijk tusschen de ontstelde en vuurroode juffrouw Goole en wie ook ter wereld, punten van overeenkomst heb ben kunnen vinden. Chitterwick putte zich nog steeds uit in verontschuldigingen. Hij wist, dat hij een stumper was. Een goede detective, die een jonge vrouw peper had willen toedienen, zou zeker de juiste hoeveelheid van te vo ren hebben afgemeten en niet zoo maar een goed half pond over haar hebben uitge stort. Daar was Chitterwick van overtuigd en dit maakte hem nog zenuwachtiger. Hij wist niet meer wat hij deed. In zijn ver warring zette hij den bril van juffrouw Goole op zyn eigen neus en trachtte haar zyn lorgnet op te zetten. Hij ging zelfs zoo ver, dat hij haar handen in de goede rich ting bracht, toen zy nog half verblind, pro beerde het zelf te doen. Men kan zich voor stellen, hoe hij zich schaamde, toen hij zijn vergissing bemerkte. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6