Drie dagen langs onze grenzen, IN REGEN EN WIND. De verjaardag van Prinses Juliana. TWEEDE BLAD. De derde dag van de excursie was wel anders dan de twee vorige dagen. Toen een stralende zon en weldadige warmte en nu... Een grauwe morgen, die weinig goeds voorspelde. Een harde wind, die weldra tot een halven storm zou aanwakkeren. Zware luchten, die een al te spoedigen regen voorspelden. Wij zijn vandaag in een geheel ander deel van het land, aan een geheel andere grens. We zijn in een land van hei en zand; het eerste moge voor ons, die in het dagelij ksch leven zoo weinig hei zien, welkom zijn, het tweede is wel buitengewoon onaangenaam. Want nauwelijks zyn we buiten de stad, of gryze zandwolken zwiepen ons aan alle VL Niet ver er vandaan staat de keukenwagen, want hier wordt niet in een keuken gekookt. De twee koks zijn vroolijke klanten en zij bieden gul de stamppot van aardappelen met bieten aan Die officieel geproefd wordt door den kapitein van de week... Inmiddels heeft de officier van den dag een tafel en twee stoelen laten aanrukken en is hij met den administrateur der com pagnie bezig, kleine stapeltjes geld op de tafel neer te zetten... Een belangrijke ge beurtenis is op komst: tractement beuren, beter nog: soldij in ontvangst nemen. De eerste sectie staat aangetreden, wordt present gemeld bij den luitenant van den dag. En na het „Op de plaatsrust!" roept de sergeant-administrateur een voor een de namen af van de mannen. Met een „Present" komt de opgeroepene uit de sectie te voorschijn, nadert het tafeltje, groet met het militaire saluut en strijkt dan met het zekere, maar niet te beschrijven gebaar met de eene hand zijn stapeltje over Een der belangrijkste factoren, waarmee de legerleiding rekening moet honden, om de troepen strijd vaardig te houden en de geest te bewaren, is de legering. Een toch tige, koude schuur is niet geschikt voor huisvesting! Waar wallen en heggen in wille keurige rangschikking bij duizen den te vinden zijn, daar profiteert de verdediger van het „coulissen- stelsel". den rand van de tafel en laat het in de lin kerhand vallen. Weer salueert hij, maakt rechts-omkeert op de plaats en verdwijnt. Och lezer, U kent het tafreeltje wel. En 't gaat hier net als overal; ook hier wordt van sommigen vijf cent ingehouden: „voor die gebroken ruit, hè?"Waarop de stereotype grijns op 's mans aangezicht verschijnt Een stuk 6-veld op den brink. Ik weet niet, of het pleintje, midden in het dorp, hier in deze provincie ook brink heet, maar met dat eene woord is de situatie precies geteekend. Op dien brink dan staat de muziekkoepel, onder welks gewelf de plaatselijke muziek- vereeniging wellicht gepoogd heeft de zooveelste symphonie van Beethoven te ver tolken. Blijkbaar is de brink een strategisch punt, want de muziekkoepel wordt beschermd door een stuk 6-veld. Het is gericht op de Bij de foto's: boven de opstelling van een lichte mitrailleur. Boven het betonnen „dak" is een camouflage aangebracht met behulp van gaas. Links onder de opstelling van een stuk 4,7, eveneens uit beton opgetrokken en voorzien van een groote schietsleuf. kanten voorbij en door de naden van de carrosserie stuift het zand in onzen wagen, die toch van goede kwaliteit is Zandverstuivingen! Een eenzame wiel rijder tornt tegen den storm op, een stof bril voor de oogen. Een enkele wandelaar zwoegt met gekromden rug voorwaarts, de hand schuin tegen het voorhoofd geplaatst, om zoo zijn oogen te beschermen. Zoo arriveeren wij na een tocht van een uur ergens in een dorp, dat gelukkig in de luwte der bosschen ligt. Hier ligt een batal jon onder commando van een majoor. Een school is de huisvesting van een der com pagnieën, een volksgebouw voor de andere compagnie. De jongens hebben het best en hun stem ming laat niets te wenschen over. Op het schoolplein zit een man of vijf aardappelen te jassen, 't Gaat vlot, omdat men over een schilmachientje beschikt. Een der jongens bedient het machientje, de anderen pikken met hun mes de „oogen" uit de geschilde aardappelen en mikken deze dan in de tobbe Om de zooveel tellen een plons, watergespat en gelachEen on schuldig vermaak, dat een aparte bekoring heeft, als men de uniform heeft aange trokken! straat, die van de grens komt en bestrijkt het plaveisel tusschen de huizij ry en tot de bocht, een goede 500 meter verderop. Na tuurlijk ligt daar bij die bocht de traditio- neele versperring. Er staat slechts een man op post; de rest is nergens te zien. Maar als op ons verzoek de stelling bezet zal worden, dan komen op het eerste signaal van alle kanten de jongens aansnellen en eer een halve minuut verstreken is, ligt de bediening van het stuk gereed achter de borst- en zij weringen van gevulde zandbakken. In het open veld. Tot nog toe hebben we niet al te veel hinder gehad van de zandwolken, maar weldra zal het anders worden. We gaan namelijk naar een stelling ergens in het open veld in de buurt van een brug, die over een smal beekje ligt. Hier is geen bescherming van huizen rijen of van een bosch, hoogstens kan men bij een enkele boerderij even be schutting vinden. Bij de versperring zien we al, dat 't hier vandaag geen pretje is: de schildwacht staat in het open veld en heeft zijn overjas aan, de kraag opgezet. Hij heeft het koud. En als wij uit den wagen stappen, rillen wij. En binnen een minuut zitten onze jassen, onze nek, onze oogen vol zand Een stelling zien we niet. Merkwaardig; onbegrijpelijk. Maar als we een paar hon derd meter terug gaan, blijkt, dat we ons leelijk vergist hebben. Hier ligt zelfs een zeer groote stelling, een aaneenschakeling van verbindingsloopgraven, een gansche rij van mitrailleuropstellingen. Maar de camou flage is zoo verbluffend goed, van de na tuurlijke heggen, struiken en ander laag hout is een zoo handig gebruik gemaakt, dat de geheele stelling van grenszijde volkomen onzichtbaar geworden is! Dan zoeken wij het detachement op. Het blijkt dat de jongens in een groote schuur zijn ingekwartierd. Blauwe pannen vormen de dakbedekking en de boer kan met een eerlijk gezicht zeggen, dat het nergens lekt. Maar verder zwijgt hij Overal tocht het; het stroo, dat op de vloer ligt en waarop de jongens moeten slapen, waait telkens omhoog. Erg te spreken is men dan ook niet en wij kunnen het be grijpen. Wanneer wij de inkwartiering op de deel bij den keuterboer vergelijken met de huisvesting hier bij den welgestelden boer, dan strtjkt dw h«t niet te be- schrijven gebaar het reld zijn hand.^ Gelukkig weten wij, dat de jongens thane beter gehuisvest zijn. Omdat onze WT leiding een open oog heeft voor de legering en gezonde soldaten met een goeden ge®.* prefereert boven een boer, die slechts aan zich zeiven denkt. Lezer, wy zijn bij honderd en een stellin» geweest; wy hebben bij alle geïnformeerd naar de legering en huisvesting van de jongens; we hebben overal zeer tevreden, vaak zelfs enthousiaste antwoorden ge» kregen. Hier en hier alleen was helaas de uitzondering Laten wij U maar niet vertellen, wat w« over dezen boer gezegd hebben, toen wy weer in onze auto zaten, op weg naar een volgende plaats Achter de coulissen. Het grensland, waarin wy ons thans be vinden en dat wij spoedig zullen verlaten, om dan de kust op te zoeken, is rijk aan natuurschoon, maar die schoonheid is na tuurlijk vandaag bijzaak. Trouwens de zon heeft zich nog niet laten zien vandaag; de regen echter plenst op de geasfalteerde wegen neer... Dit land is voor Defensie een ideaal ter rein. Het is bezaaid met begroeide wallen langs de akkers; het telt zijn dichte hagen bij duizenden; het heeft zijn onoogelijke stroompjes bij honderdtallen en hun loop is altyd even grillig. Hoe moet een eventueele invaller hier naderen? Achter elke heg, achter elke wal, kan een mitrailleur in stelling staan. Maar achter wélke ligt het zoo gevaarlijke schiet wapen? Achter deze haag of achter die, 50 meter verder? Of achter die andere, daar links van die tweede, zoo naar schatting op dezelgde hoogte, of misschien nog iets verder terug of iets dichterbij. Hier ligt een groote serie „coulissen" en achter elke „coulisse" kan een stelling, althans een mitrailleurnest liggen. De aanvaller zal altyd in de groote, on behagelijke onzekerheid blijven en dat maakt voor hem een snellen opmarsch schier onmogelijk. Defensie heeft dit ideale terrein ten volle uitgebuit!... (Wordt vervolgd). (I, II, III, IV en V in de nummers van 25, 26, 27, 28 en 29 April). Défilé en bloemenhulde. Ingezetenen van Baarn en Soest, maar daarnaast ook vele andere landgenooten, die daartoe al vroeg naar Soestdijk waren gekomen, hebben Zaterdag voor prinses j Juliana gedefileerd en haar een bloemen hulde gebracht. Te elf uur verscheen het prinselijk paar voor een der ramen van de benedenverdieping vlak bij den Paleisin gang. De prinses nam plaats op een stoel voor het raam, de kleine prinses werd in de vensterbank gezet en de prins plaatste zich achter de kleine. Hierna begon het voor bijtrekken van den schier eindeloozen stoet. Voorop een vijftigtal landelijke rui ters uit alle deelen van het land en ge volgd door de beide besturen der Baarn- sche oranjevereenigingen, die twee mooie bloemenmanden als eerste van de grootsche bloemenhulde op het bordes plaatsten. De harmonie „Crescendo" uit Baarn zette het Wilhelmus in, hetwelk door de aanwezigen werd medegezongen. In lange rij defileer den de menschen langs het paleis, juichen de en hun bloem of bloemen op de trappen van den paleisingang deponeerende. Het voorbij trekken van den stoet duur de meer dan een uur, waarbij de prinses niet moede werd te wuiven. Het kleine prinsesje stond te trappelen van plezier bij het zien van dit voor haar nog ongewoon gebeuren. Na afloop van het défilé werden de bur gemeesters van Baarn en Soest, benevens uit elke gemeente 3 leden van de organi- seerende vereenigingen, ten paleize ont vangen. Rijtoer door Baarn en Soest. De rijtoer welke het prinselijk gezin gistermorgen ter gelegenheid van den jaardag van prinses Juliana door Baarn en Soest heeft gemaakt, als dank voor de hulde, welke de bevolking van beide ge meenten het gisteren heeft gebracht, is een groote zegetocht geworden. Te half twaalf, het uur waarop deze officieele rijtoer zou aanvangen, heerschte er vóór het paleis groote drukte van be langstellenden, zóó zelfs dat slechts met groote moeite de rijweg kon worden vrij gehouden. Toen de prinselijke auto het hek kwam uitrijden, kon deze slechts langzaam vor deren, zóó dicht naderde het publiek de gesloten auto. De prins tilde telkens zijn dochtertje in de hoogte, opdat de omstan ders de kleine goed zouden kunnen zien. Ten slotte verdween de auto in de richting Baarn. In deze gemeente was eveneens de be langstelling groot en in de verschillende lanen en straten stonden de menschen soms rijen dik. De auto reed heel langzaam door het dorp. Van Baarn reed men naar Soest en ook hier was, ondanks het regenweer, veel publiek op de been, dat het prinselijk ge zin bij het passeeren hartelijk toejuichte. Via de Vredenhof-straat bereikte men ten slotte te 12.50 het paleis weer. Alvorens de rijtoer aanving, hadden de prinses en de prins eerst de godsdienst oefening bijgewoond in de hervormde kerk te Baarn, waar ds. E. H. Blaauwendraad in den dienst voorging. In de residentie. Gisteren was in Den Haag bijna huis aan huis de vlag uitgestoken. Tusschen de nationale vlaggen wapperden de vlaggen van vreemde landen van de verschillende legaties. Ook vandaag wordt nog druk ge vlagd, zij het iets minder dan gisteren. Vooral vanmiddag was het druk in de stad, omdat de scholen en ministeries gesloten waren. Op het Lange Voorhout waren tusschen de boomen de gebruikelijke wimpels gehangen. Ook de trams reden met een versiering van wimpels. Ten pa leize Noordeinde was er gelegenheid tot het teekenen van een felicitatieregitser, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Het Haagsche comité voor volksfeesten had weer allerlei feestelijkheden voorbe reid, alsmede een vuurwerk, dat vanavond op het Malieveld ongetwijfeld velen zal bezig houden. Verder zal er een uitvoering in het théater Seinpost zijn met medewerking van mandoline-, accordeon- en gymnastiek- vereenigingen en een muziekuitvoering op het Lange Voorhout en tenslotte in de Groote kerk een Oranjeavond. Het prinselijk gezin voor het raam van het paleis Soestdijk, tijdens het défilé VERGETEN DE SPOORWEGBOOMEN NEER TE LATEN. Ingrijpen van blokwachter voor komt ernstig ongeluk. Gistermorgen is op den spoorwegovergang aan de Weesperzijde bij den Omval te Am sterdam bijna een hoogst ernstig ongeval gebeurd. De sneltrein uit de richting Utrecht, die om 9.49 uur aan het Centraal Station aankomt, de z.g. Parijsche trein, passeerde den overweg, terwijl de overwegwachter verzuimd had de boomen te sluiten. Per soonlijke ongevallen zijn gelukkig niet voor gekomen. Op het gewone uur naderde de sneltrein den drukken overweg. Een paar honderd meter vóór de spoorweg den straatweg kruist, ligt naar den kant van Utrecht een spoorbrug over de Keulsche vaart. De spoor brugwachter, die tevens blokwachter is, zag den Parijschen trein aankomen. Op hetzelfde oogenblik nyerkte hij tot zijn schrik, dat de overwegwachter verzuimd had de boomen te sluiten. De man zette vlug het signaal op onveilig. De trein was dit signaal echter reeds gepasseerd. De spoorbrugwachter greep een roode vlag en hiermede zwaaiende rende hij den trein tegemoet. De machinist merkte hem geluk kig tijdig op en remde zoo krachtig moge lijk, terwijl hij tegelijkertijd met de stoom fluit noodsignalen gaf. Het gelukte hem niet den trein nog vóór den overweg tot staan te brengen. De loco motief was reeds de helft van den overweg gepasseerd, toen de trein tot stilstand kwam. Door de noodsignalen gewaarschuwd, had het publiek zich gelukkig tydig in veiligheid kunnen stellen. Uit het onderzoek is gebleken, dat het gewone signaal, dat den wachter waar schuwt, dat een trein in aantocht is en de boomen gesloten moeten worden, tijdig is gegeven. Bovendien was hier geen sprake van een extra-trein, maar van een sneltrein, die ieder en dag op denzelfden tyd passeert.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8