Meifeest vari S.D.A.P. en A.B.B. Verjaardag kroonprinses herdacht In een ledenvergadering van de Chr. Oranje-vereeniging. BERGEN Opvoering van Maurits Dekkers „50 jaar". ..„.mir Ml ID DERDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 2 MEI 1039. De Chr. Oranje-vereeniging heeft gister avond in het Gulden Vlies den verjaardag van prinses Juliana gevierd en daaraan als naar gewoonte de jaarvergadering verbon den. De zaal was geheel gevuld met een schare van belangstellenden, toen de voorzit ter, de heer G. C h. D u n, na lezing van een gedeelte uit den Bijbel en na gebed, zijn openingswoord kon spreken. Kjj heette wel kom den burgemeester (beschermheer) en de 3 predikanten Warners, van Dop en von Meyenfeldt, met hun dames, alsmede hen, die den avond zouden opluisteren. 'Spr. herinnerde dan aan de Januari- en de September-dagen van 1938, die zoo be langrijk waren voor ons volksleven. Harte lijk dankbaar was spr. voor het feit, dat H.M. als christinne haar land regeert; geze gend is ons volk in haar. In dit verband herinnerde spr. ook aan de jongste radiorede van H.M. Voor het aanstaande jonge leven in ons vorstenhuis hoopte spr., dat God alles wèl zal maken. De Oranjeboom bloeit, moge ons volk zich nog lang verheugen in zijn bezit. Jaarverslagen. Waar het hier ook een jaarvergadering gold, werden door den secretaris en den penningmeester jaarverslagen uitgebracht De heer W. Bruin releveerde in zijn ver slag de goedgeslaagde feesten van verleden jaar en besprak dan het resultaat van de bespreking over de fusie-voorstellen niet de andere hier ter stede bestaande Oranjever- eeniging. Daartegen waren verschillende be zwaren geopperd op grond van den Bijbel, terwijl voorts gemeend was, dat de leden der thans afzonderlijke vereenigingen zich bij samensmelting in een nieuw te vormen organisatie weinig thuis zouden voelen. Een en ander had geleid tot afwijzing van de fusie, echter met toezegging van zoo ver mogelijke samenwerking op alle punten, waarvoor overeenstemming zou kunnen worden bereikt. De pennningmeester, de heer van 't Laar, deelde mede, dat de financiën er beter voorstonden dan het jaar te voren, toen er een nadeelig saldo was. Thans kon spr. een meer optimistisch geluid laten hooren, al moest hij nog gewagen van achteruitgang van leden, waarin noodzakelijkerwijze ver betering diende te komen. Dank zij de op brengst van het bloemencorso in Sept., waarvan de vereeniging het derde deel ont ving, kon het tekort worden weggewerkt, waarna nog een bate overbleef. Hierbij ge voegd de contributie-opbrengt, was er thans i 288.17 in kas. De heer Dun waarschuwde voor te veel optimisme ten opzichte van dit saldo, want, zei hij, de Oranjefeesten kosten nogal veel en er staan geen inkomsten tegenover. Ook hij drong aan op het toetreden van méér le den. Wat de mededeelingen van den secretaris betreft over de fusie-plannen, zei spr. nog, dat ook de algemeene Oranjevereeniging bij de besprekingen tot de conclusie was geko men, dat het gezamenlijke aantal leden voor de beide afzonderlijke vereenigingen allicht grooter zou zijn dan dat van één nieuwe. Ook zij was overtuigd, dat het beter zou zijn „getrennt te marschieren" en „vereint" te slagen. Beide verslagen werden goedgekeurd. De heer F. H. Ringers werd bij acclama tie als bestuurslid herkozen. Het gedeelte jaarvergadering was hier mede ten einde, zoodat het feestelijke deel van den avond een aanvang nam. Het hervormde zangkoor onder leiding van den heer J. F. de Haas opende dit dee) met een drietal liederen, waarvan vooral het „Des Heeren hand heeft groote dingen aan land en volk gedaan" indruk maakte. Het derde lied was een herinnering aan het re- geeringsjubileum, woorden van mej. M. Zwaan, muziek van Nico Snel, beiden stad- genooten. Ook dit lied verwierf een dank baar applaus. In aansluiting aan dit laatste zangnum mer declameerde de heer Grondsma „Aan den vooravond", waarin de koningin geschetst werd als een zeer hoogstaande vorstin, die met vaste hand haar volk leid de ook door de bangste dagen en eigen leed ter zijde stelde voor het belang van haar land. Allen, die den heer Grondsma ooit eer der hebben hooren voordragen, weten hoe hij het doet en over welk stemgeluid hij be schikt. Het zij voldoende te zeggen, dat hij ook nu weer voldeed aan hooggespannen verwachtingen. Rede van dr. Steen, geref. predikant te Andijk. Dr. H. Steen, geref. pred. te Andijk, die de feestrede hield, wees erop, dat de kroon prinses dezen keer in moeilijke dagen ver jaart, nu alom rekening wordt gehouden met de mogelijkheid van oorlog. Maar toch is er ook reden van dankbaarheid: er is méér, veel méér oranjegezindheid merk baar geworden in ons volk. Uitgezonderd Wijnkoop en de zijnen leeft ons heele volk mee met ons vorstenhuis en we verheugen ons er over, dat de tegenstander een be wonderaar is geworden. Maar nu komt erop aan, of allen, die nu „Hosanna" roe pen, in moeilijke dagen ook den troon zul len schragen. Spr. herinnerde in verband met deze op merking aan het dansen van Nederland om den vrijheidsboom in 1795, waarop 1 jaar later volgde een blijde inhalen van Oranje; voorts vergete men niet de dagen van Troelstra's staatsgreep, nu ruim 20 jaar ge leden. Steeds was 't het zich christelijk noemen de volksdeel, dat zich schaarde om den troon, niet alleen omdat hij bezet wordt door een Oranje, maar vooral omdat de ko ning over ons land regeert „bij de gratie Gods" en „gratie" beteekent hier „alge meene genade". Dat is de grond voor onze trouw aan het vorstenhuis; dat is het, wat ons desnoods ons leven doet geven voor onze vorstin. Wij danken God voor deze koningin, die een verbond met Hem sloot, en wij willen op een dag als dezen ons verbond met Hem vernieuwen. Dit vond spr. vooral in dezen tijd, nu men aanvallen doet op het „konin gin bij de gratie Gods", wel noodig. Spr. weidde hierover uit, opmerkende dat de liberalen „als kinderen van de revolutie" geen steun zullen geven, als de nood aan den man komt, als het er op aankomt goed en bloed te offeren dan zullen alleen zij, die God erkennen en belijden, trouw zijn. Als de groote aanvallers van de „gratie Gods" schetste spr. de communisten en fascisten, wier grondstellingen hij uiteen zette. Voor beide geldt, dat de persoon niet telt en alles ondergeschikt wordt gemaakt aan den staat. Spr. was wel eenigszins bezorgd over de toekomst, nu rassenhaat en verblinding Europa met ondergang bedreigen. Zal de oude beschaving verdwijnen in een zee van leed en zal Nederland ook worden be dreigd? Het is noodzaak, dat ons christen volk zich steeds nauwer schaart om den troon. Het woord Gods geeft in dezen richt snoer. Indien wij dit volgen, mogen don kere wolken samenpakken, zij zullen ons niet deren. Na de pauze, gedurende welke verschillende vaderland- sche liederen op de piano werden gespeeld, trad het zangkoor wederom op het tooneel, dezen keer voor het uitvoeren van Psalm 8, waarin solozang de koren afwisselde. Hulde voor de wijze, waarop dit moeilijke zangstuk werd ten gehoore gebracht! Het applaus was zeer zeker verdiend. De heer Grondsma droeg nog eenige gedichten voor, waarin hij toonde, ook in het weergeven van het humoristische een meester te zijn. Het laatste nummer volgende op het uit volle borst gezongen Wilhelmus van het programma was het vertoonen van een paar films door de firma v. d. Horst: aller eerst een door den heer Ringers op een reis in Italië opgenomen film, waaraan de heer Ringers een toelichting deed voorafgaan. Hierop volgde vertooning van een wande ling door de duinen, een film van boomen, bloemen, planten, vogels en golven. De heer Dun sloot tenslotte, met een woord van dank aan de medewerkers, den avond. WESTHILL CONFERENTIE 29—30 APRIL IN GEBOUW VOOR VRIJZ. HERVORMDEN AAN DE HEUL. Een 50-tal dames, waaronder enkele heeren uit Noord-Holland hadden gehoor gegeven aan de uitnoodiging van de Ver eeniging voor Godsdienstige Opvoeding om op deze conferentie bekend gemaakt te worden met het doel en werk der Ver eeniging. Na bezichtiging der daaraan verbonden tentoonstelling en de als vanzelf goede onderlinge kennismaking sprak ds. F. Kuiper het welkomst- en openingswoord. Spr. las daartoe Matth. 18: 16 en stelde toen het kind tegenover de machten en bewegingen die in deze dagen aller aan dacht tot zich trekken. Wie is de meester, dat is de roep die over de wereld gaat. Velen eischen dat recht voor zich op. De vraag in het Ev. is naar den meester in het Koninkrijk Gods en daar wordt het kind tot voorbeeld gesteld. Wereldsche machten zullen voorbij gaan, het eeuwige blijft. Het kind met deze betere dingen bekend te maken, dat is het doel van het Z. S. werk, de wijze waarop, daarvoor is deze conferentie belegd. Spr. ging voor in gebed en verklaarde de conferentie ge opend, waarbij gezongen werd „Neem Heer mijn beide handen". Mej. Voorst v. Beest uit Maarsen begon met te zeggen dat de naam Westhill niets te beteekenen heeft. Het is de naam van het huis waar George Hamilton Archibald woonde, de oprichter van deze methode voor Godsdienst-onderricht aan kinderen. Omdat omschrijvende namen te lang zou den worden is: „Westhill-methode" als naam gebleven. Deze methode brengt ons het Zondagsschool-onderwijs, maar dan ontdaan van elk schoolsch begrip onder wijzer, klas, les, waardoor onderwijs van zelf vervalt. Wat dan overblijft, de be hoefte het kind tot God en Zijn dienst te brengen, bereikt de W. H.-methode door leidster (leider), assistenten, groepen, in den Kinderdienst. Dit is mogelijk voor de 418 jarigen, die daartoe in 4 afdeelingen uiteen vallen. Vijfjes 4 en 5 j., kleintjes 68, juniores 911, oudsten 1113 en jeugdkerk. In alle afdeelingen wordt het actief medewerken, ook van de kleinsten, gevraagd. Uitvoerig vertelde spr. hierover, vooral over moeite en tegenstand die vaak overwonnen moeten worden. Het kostte moeite om aan de zeer geanimeerde nabe spreking een einde te maken en 't bleek geen bezwaar deze aan den broodmaaltijd voort te zetten. Vóór de volgende lezing, weer door mej. Voorst van Beest, over Voorbereiding, Expressie en Muziek werd nogmaals de tentoonstelling bezocht, waar veel platen, boeken, muziek en modellen van bouw werken en gebruiksvoorwerpen aanwezig waren. Een verzuchting werd vaak ge hoord hoe komen we aan het geld voor al het mooie, dat we toch zoo noodig heb ben. Vóór haar lezing begon spr. met te zeg gen dat de voorbereiding de grondslag was voor het werk van eiken Zondag. Zonder dat is een Kinderdienst niet mo gelijk. Ook het eenvoudigst verhaal moet door de(n) leidster (leider) met de assistenten uitvoerig besproken worden. De tijd waarin het is, de plaats, de locale kleur en sfeer, moeilijkheden die voorko men moeten worden, andere die ter wille van het kind weggelaten moeten worden. Zoo wordt het verhaal opgebouwd op de „hoofdgedachte", die in den regel als climax aan het einde genoemd kan wor den. Deze regels gelden voor alle afdee lingen naar de behoeften van de leeftijden. Dan wil het kind den indruk van het ver haal uiten en vindt gelegenheid in het expressiewerk. Zand, klei, teekenwerk, kaartjes teekenen enz. geven daarvoor vele mogelijkheden. Tenslotte wees spr. op de muziek in den Kinderdienst, die een zeer voornaam deel daarvan is. Waar niet gesproken wordt, spreekt de muziek, bij binnenkomen, zitten, opstaan, begin en einde van een verhaal. In de nu volgende nabespreking was het weer één verzuchting hoe bereiken we dit alles, dat toch zoo noodig is? Ds. S. v. d. Woude, nu het woord ne mend voor de dagsluiting, sprak over nood en zorg van dezen tijd voor volken en werelddeelen. Hier ging het om het kind en zijn be hoefte naar hoogere dingen. Spr. verzocht te zingen het lied waarin gesproken wordt over den dank, God toegezonden ononder broken, den wereld rond. De conferentieleider, de heer W. Tim mer, deelde hierna de deelnemers in groepjes, die onder geleide van assisten ten naar de huizen gingen van de gast vrouwen, die zich daarvoor bereid hadden verklaard. De tweede dag ving aan met kerkgang in de Doopsgez. kerk, Koningsweg, waar na de deelnemers de Kinderdiensten van kleintjes of juniores zouden bijwonen. De .leidster der kleintjes-afdeeling, mej. D. Nol met haar assistenten en organist ver vulden allen hun taak op de gewone wijze. Dit was ook het geval bij de juniores, waar de heer W. Timmer als leider met zijn assistenten en organiste den dienst verzorgde. Hier was het de plaats niet voor nabespreking en de gastvrouwen wachtten met den maaltijd. Toen om half vier de deelnemers zich weer in de tentoonstellingszaal verzamel den, waar vele dingen, na de praktijk ge zien te hebben, nog meer gewaardeerd werden, ontspon zich hier een levendige discussie, die na de heropening, door mej. v. Voorst v. Beest ingeleid, werd voortgezet in de lezingzaal. De indruk van beide diensten was „zeer goed". Men bewonderde de rust, de gezellige en gewijde sfeer, de afwisseling in den dienst, de veelzijdigheid en samen werking van allen die daar een taak vervullen. Hier was het ten slotte de verzuchting hoe komen we aan de menschen voor dat werk. Een zeer voornaam deel van den Kin derdienst is de muziek, en dus ook de zang. Hierover sprak de heer W. Timmer, die als eischen voor het kinderlied stelde: blij, frisch, zuiver, in den tijd of klassiek, niet gemakkelijk en niet sentimenteel. Verschillende liederen gaf spr. als voorbeeld, ook (en soms tot hilariteit) als negatief voorbeeld. Het leeren van die liederen werd in praktijk gebracht door de deelnemers als kinderen te beschou wen. Onder den broodmaaltijd kon het zin gen niet worden voortgezet, maar de zeer vele indrukken reeds ontvangen moesten worden uitgewisseld. Dat kon in het nu volgend vragenuur voor allen worden ge daan, totdat de conferentieleider met een blik op de klok het woord nam voor de sluiting. De heer Timmer herinnerde aan het openingswoord van ds. Kuiper „het kind in het midden". Allen, werkers aan Zon dagsscholen, hebben vele indrukken ont vangen van het Westhill werk, dat als devies heeft: „Het kind in het midden". Dank werd gebracht aan mej. M. v. Voorst van Beest, aan ds. Kuiper, ds. v. d. Woude en "aan de „onzichtbare" gast vrouwen. Adreseen werden gedoteerd, bestellin gen gedaan en ieder voelde dat moeilijk heden gebrek aan geld, gebrek aan medewerksters en vooral medewerkers te overwinnen zijn. Geld is er, medewerk sters z(jn er en eindelijk moeten de man nen of jongemannen hun schroom eens overwinnen en hun deel opeischen van het mooie werk, dat met goud beloond wordt. Mej. Voorst van Beest te Maarsen is altijd bereid tot inlichtingen en de Zon dagsschool van de W. P. B., aangesloten bjj dé Vereen, voor Godsdienstige Opvoe ding, stelt iederen Zondag haar kinder diensten toegankelijk voor alle belang stellerden. Met een korte aanhaling uit den Junior - kinderdienst besloot spr., waarna met een juist geleerd lied de conferentie gesloten werd. JUminciaal 7lieuws 50ste 1 Mei-dagviering. Ter gelegenheid van de 50ste 1 Mei-dag viering organiseerden de afdeelingen Ber gen, Koedijk en Schoorl der moderne arbei dersbeweging een feestdag, waarvan het dag-programma bestond uit volksspelen te Koedijk en een propaganda-feestavond in de Rustende Jager te Bergen. De voorzitter der afd. Bergen, de heer Monnier, uitte in zijn openingswoord zijn groote voldoening over de groote opkomst en deed mededeeling dat, tengevolge van de ongunstige weersomstandigheden, de volksspelen niet het verwachte resultaat konden afwerpen. Niettemin toonde men zich alleszins voldaan en zegde hij de afd. Koedijk dank voor het organiseeren. De feestviering was ingezet met het bren gen van een groet aan overleden partijge- nooten. De voorzitter had in den vroegen morgen van de Roode Valken een tuil roode tulpen ontvangen, symboliseerende den groet der jongeren aan de ouderen, welke groet spr. onder applaus der aanwezigen hen over bracht. Voor het uitspreken van de Mei-rede be trad de heer Z. Gulden Jr., prop. N.V.V., het podium. Het is een goede gewoonte, al dus spr., op den lsten Mei een terugblik te werpen op hetgeen achter ons ligt en ons af te vragen in hoeverre de door ons gevoerde strijd succes gehad heeft. Om den bij zonde ren druk en de spanning, waaronder deze 50ste Mei-dagviering plaats vindt, achtte spr. het van belang thans eens vooruit te zien en zich eens te bezinnen wat ons in de toe komst te wachten staat. Om de positie, welke de arbeiders mo menteel zoowel nationaal als internationaal innemen, te kunnen bepalen, voerde spr. zijn toehoorders terug naar de tijden der Fransche revolutie, toen de z.g. 3e stand, onder den druk van adel en geestelijkheid, zich uit z'n ellendige positie trachtte op te heffen en zich na bloedigen strijd, eerst in Frankrijk en later over geheel de wereld, een machtspositie verwief. In die dagen werd ook in de arbeiders klasse, de 4e stand, het bewustzijn wakker, dat ook zij geroepen waren een rol in de politieke wereld te gaan spelen. De arbei ders waren zich echter nog niet zóó klasse- bewust, dat van een samengaan gesproken kon worden. Eerst toen bij het uitvinden van de stoommachine de fabrieksarbeid werd ingevoerd, rijpte meer en meer die Gisteren vierde ook de afdeeling Alkmaar der sociaal-democratische ar beiderspartij in Nederland het feest van den eersten Mei, trouw aan de in den loop der jaren geboren traditie. De 1 Mei-dag werd, zooals dat alle jaren gebeurt, ingezet met een tocht naar de al gemeene begraafplaats. Hiertoe was men in het gebouw van den Alkmaarschen Be- stuurdersbond bijeen gekomen, vanwaar een 100-tal leden vertrok. Op de algemeene begraafplaats werden op de graven der overleden partijgenooten roo de tulpen gestrooid, terwijl na den rond gang de heer v. d. V a 11 een korte toe spraak heeft gehouden. „Het bezoek aan het kerkhof", aldus spr., „is een daad van ka meraadschap en saamhoorigheid, voortgeko men uit de overtuiging van het ideaal, dat allen tezamen bindt. Opnieuw leggen wij op dezen 1 Mei-dag de belofte van trouw af aan het roode ideaal. Ook de makkers, die wij door deze bloemen op sobere wijze nog maals hebben geëerd, hebben evenals wij donkere dagen doorstaan, doch ook voor hen is steeds het licht doorgedrongen. De fak kel, dien wij brandend van hen overnamen, zullen wü voortdragen, totdat ook wij haar weer aan de jongeren moeten overgeven. Het licht van dezen fakkel zal de kracht moeten bezitten door te dringen, ook tot over de Oost-grenzen. Met een hernieuwde belofte van trouw en vervuld met dankbaarheid voor onze overleden makkers voor al wat zij deden voor het ideaal zullen wij dezen Meidag vieren". De middag in het A.B.B.-gebouw. Des middags kwam men in het gebouw van den Alkmaarschen bestuurdersbond bijeen. Aan het volledig slagen van dezen middag heeft zeker de bekende Alkmaar- sche humorist en conferencier André Car- rell veel bijgedragen. Begeleid door van Twuijver heeft hij de aanwezigen naast den vroolijken ook den ernstigen kant van het leven laten zien. Zijn beschaafd en goed verzorgd program viel bij allen zeer in de smaak. Ook mevr. Portegies heeft door haar declamatie, waarvan we speciaal wil len noemen „Slagveld" van v. Collum, een woord van hulde verdiend. De voorzitter van het Mei-comité, de heer Th. Schouten wees in zijn kort openings woord op den dreigenden internationalen toestand, die op de arbeidersklasse zeer zwaar drukt, waardoor er wel eens pessi misme over haar komt. De Meidag is de dag der solidariteit, waarop men opnieuw trouw belooft aan den strijd voor de socialistische idee. Zij alleen zal een betere samenleving tot stand kunnen brengen. De avond in de Korenbeurs; opvoering Meispel „50 jaar". De Korenbeurs herbergde meer dan 700 menschen, toen de heer Th. Schouten, de voorzitter van den Alkmaarschen Be stuurdersbond namens het Meicomité het welkomstwoord sprak. Hij zeide onder meer, dat de partij in dezen tijd van oorlog en oorlogsgevaar geen gemakkelijke periode doormaakt. De reactie viert hoogtij. Juist in dezen tijd moet het Meifeest de solidariteits- gedachte, de broederschapsidee uitdragen. Tegen alle reactie, eiken kapitalistischen en fascistischen aanval in zal de sociaal-de mocratie haar idealen verwezenlijken. Een eerste vereischte daartoe is een i n n e r 1 ij k goede verstandhouding en een e e n s g e- zinden geest. De heer C. L a m m e r s, de voorzitter van den meubelmakersbond voerde hierop het woord. Hij zei o.m. het volgende: In alle landen, waar nog de vrijheid leeft, viert de socialistische arbeidersbeweging vandaag haar Meifeest. En in die landen, waar de dictatuur woedt zijn nog duizenden kameraden, die zich in den geest verbonden voelen met de internationale arbeidersbe weging. In de Mei zien wij het symbool van de ontwikkeling der socialistische beweging, die eenmaal de plaats zal innemen van het kapitalisme. Het is nu 50 jaar geleden, dat de Socialis tische Arbeiders Internationale besloot den Meidag te bestemmen tot een dag waar op de arbeidersklasse haar internationale verbondenheid demonstreert, een dag van vreugde en van strijd. De leuze van dézen Meidag is: voor vrede, vrijheid en arbeid! De vrede wordt bedreigd door de groote dictatuurstaten. Ook het vredelievende Ne derland heeft zijn grenzen moeten verster ken. En dat alles omdat het fascisme de cultuur van het geweld beteekent Omdat het fascisme de opvatting huldigt, dat de vrouw bestemd is, zooveel mogelijk kinde ren te produceeren en de man om in den oorlog zooveel mogelijk volwassenen te ver nietigen: De oorlog pas geeft den mensch de gelegenheid de hoogste levensuitingen te bereiken. Men dient er zich rekenschap van te geven welke gevaarlijke machten de wereld in deze waanzinnige theorieën be dreigen. Abessinië, Oostenrijk, Sudetenland, Tsje- choslowakije en Albanië werden achtereen volgens alle door de dictatuurlanden, die hun theorieën in practijk omzetten, bezet of veroverd. Waar zal deze geweldspolitiek tot staan komen? De puinhoopén van Abessinië, Spanje en China leggen getuigenis af van de mentali teit der nieuwe dictatoriale „cultuur". De socialisten hebben onafgebroken strijd gevoerd tegen een militairistischen geest en enghartig nationalisme, dat in het fascisme zijn ware gedaante toont. Ook de geestelijke vrijheid wordt be dreigd. De sociaal-democratie heeft zich in dezen tjjd op haar democratische idealen moeten bezinnen. Democratische rechtssta ten of autocratische dwangstaten voor deze keus zal de wereld in de komende jaren worden gesteld. Vrijheid van gedach te, godsdienst en politieke overtuiging of machtsmisbruik en willekeur, vrijheidsver' nietiging en vervolging van andersdenken den, rechtbank of gestapo zie daar het alternatief. De sociaal-democratie zal al haar krachten gebruiken om de geestelijke vrijheid tegen eiken aanval te verdedigen. De werkloosheid is door het regeerings- beleid niet in den wortel aangetast. Daarom in de derde plaats: arbeid! De socialistische arbeidersbeweging en vooruitstrevende bur gerlijke kringen hebben de regeeringspoli- tiek scherp becritiseerd. Maar de sociaal democratie critiseert niet alleen zij geeft ook de middelen aan, die ons land en ons volk van de plaag der werkloosheid kunnen verlossen. Zij heeft niet de pretentie de we reld in een handomdraai tot een paradijs te maken. Werd echter het plan van den ar beid uitgevoerd, dan zouden direct 70.000 arbeiders kunnen worden geplaatst en ver volgens indirect nog tweemaal honderddui zend. Zweden geeft in dezen het voorbeeld. Hier heeft de socialistische arbeidersbewe ging de werkloosheid den kop weten in te drukken. Daarom is de leuze van dezen Mei dag óók: arbeid door het uitvoeren van groote werken op groote schaal. Er is wellicht geen reden tot optimisme. Tóch zullen de moeilijkheden door de arbei dersbeweging worden overwonnen. De gedachten van de socialisten in alle landen gaan op het oogenblik uit naar de slachtoffers van de dictatuur. Maar de ge schiedenis zal recht doen: de dictatuur gaat aan haar eigen verderf te gronde. Altijd is de vrijheidsidee sterker gebleken dan wil lekeur en rechtsverkrachting. De sociaal-democratie zal het zijn, die het vaandel van de vrijheid en de welvaart eens zal planten op deze wereld: de Internatio nale zal eenmaal heerschen op aard! Meispel van Maurits Dekker. Na de pauze werd opgevoerd het Meispel „50 jaren" van den socialistischen schrijver Maurits Dekker, dat in verscheidene plaat sen van ons land door de overheid verbo den is. In Alkmaar was dit echter niet het gevaL Het Meispel van den heer Dekker, die zelf bij deze opvoering aanwezig was, heeft een scherp satirieken inslag. De voornaam ste figuren zijn: de bewuste arbeider, die door machtsvorming sociale voorzieningen weet te veroveren op den kapitalist, „Geld man"; de extremistische „Dollekop", die sprekt over „directe actie" en „opstand", zonder eenige kans op succes omdat de kapi talist beschikt over alle machtsmiddelen; en tenslotte "sijmelaar", de slippendrager der kapitalistische bourgeoisie, die zich aan het eind van de 50 jaren ontpopt als aanbidder van de dictatuur. Voor de verbinding der diverse tafreelen zorgde „Vooruitgang", (mevr. Koot), die haar taak uitstekend vervulde. Het Meispel van Maurits Dekker heeft verdiend succes gehad. Vooral ook de geza menlijk gezongen Internationale aan het einde liet een sterken indruk na. Hierop sprak de voorzitter van de afdee ling Alkmaar, de heer C. Couwenhoven, nog een kort slotwoord. Hij dankte al de mede werkenden, in het bizonder mevr. Koot, P. Kohnert, den regisseur van het Meispel, A. Kesselaar, den directeur van Excelsior en de Stem des Volks, den heer Belitzer en last not least Maurits Dekker, den schrijver van het Meispel. Tenslotte wekte de heer Couwenhoven allen op hun uiterste best te doen bjj den a.s. verkiezingsstrijd voor den gemeente raad, die niet gemakkelijk zal worden, maar door den uitslag van de Statenverkiezingen met meer optimisme kan worden gevoerd, dan men oorspronkelijk gerechtvaardigd achtte.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9